Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. vel Tweede Blad. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. ermis. nnen rmls 1 terdam. zeven i(1enlaan ehter e|. van lij agcn i. I) stuurder de tram genoeg slipten g Jjotsfe n 9. aren de aar ge- en door -11 opge. Pijn in l< laag. er Aar. de ge. agavond motor. rl)ij een vijl drie den ge. en twee o-passa. a "rijden 5 oogge. uur be- •or Aar- de 38- :ht over olg» «lat lometer- hetwelk ijn duo- unen in *ht, ter- len weg motor, -jarigen assagier ;on ten- mee hij odat hij i'oertuig eens te- aan toe «1 tegen dvomen, ichedel- Hij is e ver- ii om 1 •men te direct tterdaro jn door MER 49. WOENSDAG 26 JUNI 1935. 58e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. n van o n gaard Meeuv joomgs te V* maan# DEKK ijk en KER, de bo< 'elend, DEKK idrukh en e c tie k liggen id maar a gen »ten prijs. PAAB orradi f f 1.49. Geen opheffing van de Kamers van Koophandel Volgens de Limb. Koerier zal het voorstel om de jaarlijksche bijdragen verschuldigd door de ingeschrevenen in het Handelsregister, aanzienlijk te verlagen, tengevolge waarvan 'n groot aantal Kamers van Koophandel zou moeten worden opgeheven, uit het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven worden gelicht. De regeering blijkt aldus het blad hij nader inzien van meening te zijn dat de handels- en industrie-onderne mingen, welke de lasten van het Han delsregister en van de Kamers van ^Koophandel te dragen hebben, zich hierover moeten kunnen uitspreken, voordaat in dezen een definitief voor stel kan worden gedaan. Bovendien dient men, vóórdat de re organisatie van de Kamers tot stand komt, er rekening mede te houden, dat de K. v. K. wellicht een belangrijke nieuwe functie kunnen krijgen hij de corporatieve ordening, die ook in ons land komende is. Het spreekt vanzelf dat wij ons over deze wijziging in het bezuinigingsplan ten zeerste verheugen. Wij hebben in ons blad onze bezwaren uiteengezet te gen de opheffing der kamers, die im mers aan het bedrijfsleven geen voor-, doch nadeel zou brengen. Weliswaar schijnt het, naar uit het bericht is op te maken, dat er toch nog plannen ten aanzien der Kamers blijven bestaan, maar het stemt hoopvol te vernemen dat de regeering voornemens is daarover het bedrijfsleven zelf een woordje te laten meespreken. Het zal vermoedelijk blijken, dat het bedrijfs leven op het nut der Kamers een ge heel andere kijk heeft dan de regee ring zelf. Het is trouwens op de eer ste plaats het bedrijfsleven, dat het belang en de noodzakelijkheid van zijn eigen regionale vertegenwoordiging 't best kan beoordeelen. We mogen daarom thans gegronde hoop koesteren dat de bestaande Ka mers zullen worden gehandhaafd en dat zij misschien straks een nog meer beteekenende plaats krijgen toebedeeld in de groeiende ordening van het eco nomische leven. Voor onze streek in het hijzonder is dit besluit van de regeering van groo- te beteekenis. De schoen- en leder-industrie kan zich verzekerd weten van het behoud van een semL-officieel lichaam, dat steeds getoond heeft de belangen van deze heide voornaamste industrieën uit onze streek op uitstekende wijze te kunnen behartigen. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 JUNI 1935. Examens. Aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg slaagde voor het candi- daats-examen handelswetenschappen de heer J. P. van Poppel te Gilze. J. Siemer. Naar wij vernemen komt de heer J. Siemer, leeraar aan de R.K. H. H. S.-H.B.S. en directeur der Handelsavondschool alhier, als no. 1 voor op de voordracht voor de benoeming tot leeraar in handels wetenschappen en Staatsrecht aan 't Gemeentelijk Middelbaar Onderwijs te Nijmegen. Een drukke Motordag. De Motorclub „Waalwijk en Om streken" heeft dit jaar met haar ster- en doolhofrit weer een uitbundig suc ces gehad. Het aantal deelnemers over trof stellig, dank zij liet prachtige zo merweer, dat voor motortoerisme juist uitstekend geschikt was, de stoutste verwachtingen en liep ver over de 100. En de organisatie liep evenals vo rig jaar trouwens als gesmeerd, daaraan haperde, dank zij de activiteit van alle leden der M.G.W.O., weer niet het minste. Uit ervaring weet de ver- eeniging dat dit door de deelnemers ten zeerste wordt op prijs gesteld en dat daardoor de goede naam van de Waalwijksche Sterrit bevorderd wordt. Nauwelijks had de klok het middag uur geslagen en het finish-bureau zijn plaats ingenomen op het terras van „De Twee Kolommen" of daar kwamen de eerste deelnemers reeds binnen ge ronkt en van nu af aan bleef liet an derhalf uur lang een komen en gaan van snorrende en knallende motoren en auto's, wat natuurlijk een druk ver tier gaf. Van heinde en ver kwameii de deel nemers binnen. De meesten natuurlijk uit Brabant, maar schier elke provin cie was toch vertegenwoordigd: Zee land, Limburg (mevr. van Riet uit Hoenshroek ontbrak natuurlijk weer niet op het appèl), Gelderland, Noord en Zuid-Holland, Utrecht, Overijssel en zelfs Friesland ontbrak niet. De 'fïl- burgsche V.M.V. kwam met een 10-tal deelnemers over, de cluhvlag natuur lijk in top op den kleinen, maar dap peren Hilmari van den heer Kessels, die schier heel midden- en West-Euro pa reeds doorkruist heeft. Jammer dat hij die zeer groote deel name Waalwijk weer ten achter bleef, slechts enkele Waalwijksche automo bilisten waren onder de deelnemers. Onderwijl maakte de harmonie St. Crispijn op het Raadhuisplein 'n aar dig stukje muziek, waardoor het fees telijk aanzien van het centrum der ge meente nog verhoogd werd. Jammer genoeg moesten de luisteraars op f lin ken afstand blijven om beschut te zijn legen de felle zonnestralen. Een fleurige noot tusschen al die knorrende beesten was het gespan waarmede het Tilhurgsche studenten dispuut „Iks" overkwam: een fraaie oude lancierswagen, hespannen met 2 paarden en studentikoos bemand door een vroolijk troepje. De heeren hebben de doolhofrit 's middags niet meege reden, dat zou te veel van het gespan verlangd hebben. Zij bezochten 't raad huis, hebben zich voorts uitstekend vermaakt hij hun gastheer aan het Kanaal, in de duinen, op bezoek in de St. Antoniiis-parochie en niet 't minst op het motorhal. Zij hebben zeker van hun uittocht naar Waalwijk veel ple zier beleefd! Klokslag 3 uur 's middags traden de deelnemers op het Raadhuisplein aan voor den start voor de doolhofrit. De burgemeester loste het startschot, dat echter verloren ging in het geronk dei- motoren, dat een helsch kabaal ver oorzaakte. In de richting, die hen door het lot was aangewezen, vertrokken de deelnemers. Naar Kaatsheuvel, Sprang, Waspik en Drunen, alle rich tingen stoven zij uit en op alle wegen was een zeer groote belangstelling voor dit ongewoon drukke bewe'eg. Na door drie controles te zijn heengedohbeld, moesten de deelnemers naar Loon op Zand, waar het meest intressante ge deelte der rit begon. Op een kaart kreeg men de te volgen route naar de finish aangeduid en men moest zich verder maar met deze aanwijzingen zien te behelpen, zonder nochtans een controlepost te missen. Vanaf Loon op Zand ging de rit in de richting Oosterhout tot voorbij St. Joachimsmoer. Na een lastig stukje terreinrit moesten we de richting Berk dijk in. Voorhij Kaatsheuvel ging het de bosschen in en dwars door deze mooie streek kwamen we eindelijk weer in Waalwijk terecht. Tot 6 uur was de controle aan de finish geopend, doch te goed vijf uur waren de mees ten al binnen, daar de tijd ruim uitge meten was om er geen „jakkerpartij" van te maken. Het Motorbal in Musis Sacrum vorm de een welgeslaagd slot van dezen dag. Het warme weer was natuurlijk de oorzaak dat het meerendeel der dans- lustigen pas laat kwam. Er heerschte toen echter tot aan het sluitingsuur 'n zeer prettige en opgewekte stemming. Tijdens het hal werd de enveloppe, waarin het tijdstip van aankomst voor de sterrit was gesloten, geopend door mevr. van Riet. Het bleek te zijn 12.21 uur. Wij laten hieronder den uitslag vol gen, die tijdens het bal werd hekend gemaakt Sterrit: j Clubprijs voor club met de grootste deelname „V.M.V.", Tilburg, met 10 deelne mers. Gulden Vlies Beker. Grootste aantal K.M. afgelegd met auto Sterrit: P. Kessels, Tilburg. 250 K.M. We mogen dezen motordag uitste kend geslaagd noemen. Dank zij de activiteit der M.G.W.O. heeft Waal wijk weer eens een drukke dag be leefd en hebben weer velen eens met onze plaats kunnen kennismaken. En wij gelooven, dat die kennismaking de meesten uitstekend bevallen is! Ie prijs Colel, Genderen. (Tijd van aankomst: 12 uur 21 min.). Zilveren beker, uitgeloofd door Waalwijks Belang. 1 paar luxe damesschoenen, merk Donkers. 2e prijs J. Langeraap, Leeuwarden. Medaille; 1 paar luxe heerenschoe nen. 3e prijs C. Eibers, Waalwijk. Medaille; 1 paar schoenen. 4e prijs L. Smits, Vught. Medaille. 5e prijs J. Haarmans, Overveen. 6e prijs H. Molenburger, Tilburg. 7e prijs C. van Loon, Drunen. 8e prijs M. van der Lee, Drunen. 9e prijs M. Elshout, Drunen. 10e prijs Bayens, Geldermalsen. 11e prijs L. Krol, Drunen. 12e prijs G. A. de Gouw, Vlijmen. 13e prijs P. van Sambeek, Drunen. 14e prijs Mej. Bakker, Haarlem. 15e prijs A. Paulides, Sprang. Doolhofrit: Auto's: le prijs Vink, Tilburg; 170 punten. Gemeente-Plaquette Waalwijk. 2e prijs P. Scholten, Arnhem. 168 p! Zilveren medaille. 3e prijs J. Barel, Ginneken. 154 punten. 4e prijs Jacq. Spijkerman, Waalwijk. 143 punten. 5e prijs M. Bayens, Geldermalsen. 6e prijs Ijsfabriek, Waalwijk. Motoren le prijs Wijnen, Valkenswaard. 174 punten. Medaille. 1 paar v. Schijn- del's schoenen. 2e prijs P. van IJpenhoven, Breda. 169 punten. 3e prijs C. de Bakker, Oisterwijk. 164 punten. 4e prijs J. van Gerwen, Amersfoort. 5e prijs C. van Loon, Drunen. 6e prijs Vermeulen, Etten. Prijs voor het grootste aanlal K.M.: Auto's: Mej. C. Bakker, Haarlem, 125 K.M. Prijs voor het 'grootste aantal K.M.: Motoren: J. v. Gerwen, Amersfoort, 750 K.M. Deze heer was gereden van Amers foort naar Alkmaar en verder over LeeuwardenMaastricht naar Waal wijk. Best geklasseerde dame met zijspan: Mevr. van Riet, Hoenshroek. Best geklasseerde heer met zijspan: 1. J. v. Ree, Terneuzen. 2. Hoendervangers, Tilburg. 3. G. v. d. Heijden. Den Bosch. Prijs voor de verstkomende Dame: Mej. Bakker, Haarlem. Prijs voor de verstkomende Heer: J. Langeraap, Leeuwarden. Prijs voor deelname kleinste motor Smits, Vught. Ongevallen. Jammer genoeg moeten we nog mel ding maken van enkele ongevallen die rechtstreeks of zijdelings met de ster rit in verhand staan. De oud-Waal wij ker G. Danckaert, thans te Amersfoort woonachtig, was Zaterdagmiddag op weg naar Waal wijk om den Motordag hij te wonen. Nabij Geldermalsen moest hij plotse ling uit alle macht remmen om een botsing te vermijden met een auto, die zonder signalen uit een zijweg kwam gereden. Hij raakte daarbij het stuur kwijt en kwam met zijn motor te val len. Hij zelf kreeg een vrij ernstige bloeduitstorting in de knie, en zijn duo-passagiere, mej. Veith, liep een lichte hersenschudding op. Per auto werden de beide slachtoffers naar Waalwij k overgebracht. Tijdens de Doolhofrit kwam de deel nemer Paulides uit Sprang met zijn motor in een bocht hij Joachimsmoer te vallen, doordat zijn vader van den duo sprong omdat de motor slipte. De heer Paulides Sr. kreeg een dijbeen- breuk, terwijl de berijder zelf er met enkele lichte verwondingen afkwam. Dc heer Paulides Sr. moest naar het Ziekenhuis te Waalwijk worden over gebracht. Prijsraadsel. Zaterdag zullen wij een prijsraadsel plaatsen, waarvoor een bekende Waal wijksche firma een parapluiebak als prijs heeft beschikbaar gesteld. Turnsuccessen te Eindhoven. Zondag is te Eindhoven de Katho lieke Turnersdag gehouden van den Bosschen Diocesanen Gymnastiekbond. De drie Waalwijksche R.K. Gym nastiekclubs hebben daarbij mooie suc cessen behaald. De volgende bekroningen vielen hen ten deel. W. G. V.: Eereprijs Marsehwedstrijd. Eereprijs Pyramidenwedstrijd. 2e prijs Vierkamp 2e graad. 2e prijs Vierkamp 3e graad. 2e prijs Vierkamp adsp. hoven 14 j. le prijs Vierkamp adsp. heneden 14 j. Kunst en Kracht: 2e prijs Marsehwedstrijd. 2e prijs Pyramidenwedstrijd. 2e prijs Vierkamp 2e graad, le prijs Vierkamp adsp. hoven 14 j. le prijs Vierkamp adsp. beneden 14 j. Orova le prijs Marsehwedstrijd afdeeling Dames. 2e prijs Pyramiden. 2e prijs Dames-driekamp. 2e prijs adsp. hoven 14 jaar. 2e prijs adsp. beneden 14 jaar. Onze Waalwijksche turners en turn sters hebben de eer van onze plaats dus weer aardig opgehouden. Plechtige Eersle H. Mis. A.s. Zondag zal de weleerw. heer G. Witlox in de parochiekerk van St. Jan Baptist zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. De jonge priester zal daarbij worden geassisteerd door de Z.Eerw. heeren Dr. Jan Witlox, hoofdred. van »de Maasbode«, als diaken, Ant. Witlox, geestelijk directeur van het KI. Seminarie, als sub diaken en pastoor Heezemans als presfyyter- assistens. De feestpredicatie zal wor den gehouden door den Z.Eerw. heer Ant. Witlox. Excursie. Het bestuur van het Wit Gele Kruis zal hedenmiddaq een bezoek biengen aan het nieuwe Kleuterhuis >de Krabbe- bosschen* bij Breda. Olie fabriek Gebr. Tendings. De nieuwe olietabriek van de fa. Gebr. Teurlings aan de Haven nadert thar.s haar voltooiing. Het gebouw is in zoo verre gereed gekomen dat het bedrijf over een drietal weken in werking zal kunnen worden gesteld. Volgende week zal de groote olietank worden geplaatst, die thans in de haven is aangevoerd. Dit gevaarte heeft een inhoud van niet minder dan 100.000 liter. Terug uit de Missie. Na een verblijf van 11 jaren in de missie op Curagao is deze week Fr. Rigobert, in de wereld Pieter Maas, in het vaderland teruggekeerd, waar hij een half jaar met vacanlie zal verblijven. Hij vertoeft thans bij zijn familie te Baardwijk. Biljartclub VV B.C. Maandagavond speelde de WBC de aangekondigde biljartwedstrijd in het café van dhr. A. v. Berkel tegen de vereen. »Het Bandspel«. De uitslag hiervan is als volgt F. Schoelitz 100 F. v. Helvoirt 50 F. Slaats 100 B. v. Engelen 90 M. Slaats 79 L.v.Schijndel 100 P. Danckaert 59 K v. Helvoirt 100 M. de Folter 71 J. Willemse 1(JÜ B. Hornes 90 L. Moonen 100 Het Bandspel behaalde hiermede een overwinning van 41 punten. De heer F. Schoelitz behaalde met 47 punten de hoogste serie. Maandag a.s. wordt de return- wedstrijd gespeeld in het café van Mej. Wed. van Helvoirt. Ongeval. De landbouwer Fr. v. d. Broek had gistermiddag het ongeluk op het erf van zijn boerderij aan het Hoekeinde van een laddertje te vallen. Hij klaagde over inwendige pijnen en toen de dokter werd ontboden constateerde deze dat een rib gebroken was. Een leelijke val. De dienstbode van de fam. Geers, mej. M. uit Capelle, had Maandag middag hel ongeluk van de trap te vallen. Zij liep daarbij ernstige ver wondingen aan den rug op en moest naar het Ziekenhuis worden over gebracht. Nader is na foto-name gebleken dat van geen ernstig kwetsuur ge sproken kan worden, wel heeft zij veel pijn. Begin van brand Dinsdagavond werd onze plaats opgeschrikt door het gerucht dat brand was uitgebroken in de Hollandia—schoenfabrieken in de Nieuwstraat. Talrijken spoedden zich op dit gerucht naar het Hoek einde, om echter te ervaren dat slechts een klein bergschuurlje naast de fabriek in brand stond. De brandslangen, die in de fabriek aanwezig waren had men reeds op de waterleiding aangesloten om het vuur te bestrijden en spoedig kwam ook de brandweer, die met een flinke straal op de waterleiding het vuurtje spoedig bedwongen had, zoo dat de assistentie van de motor- spuit, die inmiddels ten tooneele verschenen was, niet noodig bleek. De schade was niet groot daar in het schuurtje slechts afval ge- Ie Echo van het Zuiden, aalwijksflif en Langstraatsche Courant, :rmis be :cn binnei nd kom! ns moeten :nd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5