Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD. SPAREN IS GOED. POTTEN VERKEERD. ROODE GEMEENTERADEN. BINNENLAND FEUILLETON TER IET HUIS IN Dc STILTE iMHR 50 ZATERDAG 29 JUNI 1935. 58e JAARGANG kettS de pers ien, gei 3 2iJ'n bi toen v.-, toen e tobb etrapt >ede 7 Ive koi - loodje aan het ReijW 1 was, dj in bewu« ,15 of ij ,eene be\ «er op V; Dit blad verschijnt :e" aand' •de hitte "tlee^ WOENSDAG en ZATERDAG strijd grieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. IOr Vale, jranco te zenden aan den Uitgever. 9evv°n abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. p°do0?! Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. voordee nde COï t. irg van UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. voor der dj vlak Van oers. Er hebben oT ronden het een ekke tut geloo eigen s< wor(jt in onze dagen nog véél t vervol |dd 9ePot- were^ is nog rijker dan aen veronderstelt. Crisis en werkloos- eid zouden niet zoo ondragelijk zijn. rsbond ls de menschen het nuttig gespaarde rsbondi eld slechts op redelijke wijze wilden lucht vi teheeren, d.i. door het nuttig uit te ge- Mj In ren of zoodanig te beleggen, dat ande- o' '.en er door werken kunnen. Sparen is goed en noodig. maar spa ng 2, li. en is iets anders dan potten. Potten is W-.van lespaard geld tot een eenheid zamelen ier6Gelrondcr méér' Zulke eenheid verteert °P 13, 27; .1 len duur zich zelve. 15, 30. Niet uit spaarzaamheid, doch uit Ley ton kortzichtig egoisme houden velen het ,;S^erhJeId in den zak' dat ze b.v. noodig zou ts 33; j den moeten uitgeven om eigendommen onderhouden. Bespaard wordt er aan childer- en timmerwerk op woningen, den menschen duidelijk te maken, dat de maatschappij in het algemeen er slechts beter van kan worden, als geld in nuttige circulatie wordt gebracht en gehouden. Een les, welke we ook in Europa en in ons land ter harte kunnen nemen. Ma?fespaard wordt er op de kleeding, be- paard op de maaltijden. Maar wat is iet practisch gevolg? Dat de waarden van der eigendommen harder terugloopen dan men aldus op den arbeid welke an- ;r Willy deren toekomt, wint. Dat de waarde undee van 's menschen persoonlijkheid wordt beterd, geschaad door de verwaarloozing van !]f ino'het uiterlijk. Dat het lichaam vroeger 'ereFdre! slijt door de besparing op de voeding van het menschelijk mechanisme. Een dezer dagen zagen we een plaat- unen. je in de krant, weergevende een in Ini 1Q0,Amerika toegepaste wijze van crisisbe- )bele bf'strijding. In Philadelphia n.l. heeft de oq. T overheid als propaganda een kar ge- 9Kr vuld met zilverstukken, laten rijden. J_n ÏDeze zilverstukken werden uitgereikt Vaan de voorbijgangers onder conditie, °,'o. dat het geld terstond werd besteed. 1 Zulk een wijze van geld-laten-rollen is natuurlijk niet vol te houden: het gold hier dan ook slechts een demonstratie, een reclame, waarvan de opzet was om ivoienki -2; /2; W komko uk. ber 1- De verkiezingen van de gemeente raden, die deze week in de meeste groote steden gehouden zijn. geven een niet bijster bemoedigend beeld. Over t algemeen is het weer hetzelfde wat we bij de laatste verkiezingen gewoon zijn: aftakeling van de liberalen en vrijzinni gen. beduidende winsten voor de link- sche groepen en behoud van de katho lieke en christelijke partijen. De toestand is thans zoo geworden, dat zoowel in Amsterdam als in Rot terdam een roode meerderheid in den raad bereikt wordt. In Amsterdam is deze meerderheid te wijten aan den vooruitgang der meest radicale groe- pen. In de raadzaal der hoofdstad zullen in de komende zittingsperiode niet minder dan 8 communisten zitting hebben. De soc.-dem. gingen in Amsterdam niet vooruit en bleven op 16 zetels. Met den steun der radicalen kan de S.D.A.P. nu voortaan in Amsterdam de lakens uit- deelen! Een dergelijk beeld toont Rotterdam, waar de socialisten 4 zetels bijkregen en ook de ultra's weer vorderingen maakten. Ook hier beschikt de roode linkerzijde over de volstrekte meerder heid. Dit kan in de komende 4 jaren voor de beide grootste Nederlandsche ge meenten tot complicaties leiden. Het is van de regeering te verwachten dat zij de roode gemeentebesturen aan een kort lijntje zal houden en al te dwaze capriolen duchtig zal afstraffen. Het is echter te verwachten dat de s.d.a.p. op haar beurt zich er van be wust zal zijn dat het knuppeltje van den regeeringscommissaris in den Haag klaar ligt. De heeren zouden uit het verleden wel heel weinig geleerd heb ben, als zij hun machtspositie zouden gaan misbruiken voor een onverant woordelijk demagogisch beleid. Wij vermoeden dan ook, dat de soc.-dem. in de beide grootste steden meer zullen gaan speculeeren op de vriendschap der katholieke fracties, dan zich te laten leiden door de doordraverijen van com munisten en revolutionnair-socialisten. In vrijwel alle groote steden maakte de S.D.A.P. een beduidende vooruit gang. Meer en meer wordt zij gedron gen tot positieve arbeid, inplaats van de positie als criticus, die zij tot nu toe heeft ingenomen. Voor ons land is het te hopen, dat zij de lessen, die het verleden haar gege ven heeft, goed ter harte heeft genomen en dat zij zich in staat zal toonen tot opbouwend werk. Heeft zij dat niet gedaan en blijft zij volharden in de tweeslachtige houding, die haar tot nog toe steeds gekenmerkt heeft, dan staat er voor vele steden in ons land een donkere periode te wach - ten. Uwe aankondigingen zullen succes hebben en klanten brengen, als ge ze plaatst in het blad dat verspreid en gelezen wordt, in die plaatsen, waarbij Uw bedrijf belang heeft. van „De Echo van het Zuiden". NA Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. Nadruk verboden. 44. Maar Nell had geen zin met iemand te spreken. Zij was vermoeid en over spannen, en het zien van Cheselden Park, het schitterende huis, en al die bedienden en de rijke omgeving deed haar versteld staan en drukte haar. Het scheen onmogelijk, dat de eigennaar van al die pracht haar uit verkoren had. Nell schold zichzelf voor een dwaas uit dat zij naar zijn woorden van liefde geluisterd had, en zij wenschte uit den grond van haar hart, dat hij werkelijk Everard Hume's secretaris was, zooals Lady Langdale verondersteld had, toen zij hem aan het diner de gezelschapsjuf frouw van Claire Valery als tafeldame had gegeven. Even verkneuterde Nell zich hij deze herinnering. Waar^ schijnlijk had Lady Langdale ook in het duister getast; maar Geoffrey wist het, en Nell was bijna hoos op hem, dat hij haar niet in vertrouwen had genomen. Angela wist niet presies wat zij van haar zuster moest denken. Nell was zichzelf niet, zij was bleek, ze nuwachtig en blijkbaar overspannen; en niet voordat zij het een en ander over de gebeurtenissen van dien avond had vernomen, besefte zij de inspanning, die Nell verdragen had. Zij is een heldin, zei de hertog tegen Angela. Maar ik moet eens met Ons disconto verlaagd. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Bank besloten met ingang van 27 Juni haar rentetarie ven over de geheele linie met een vol procent te verlagen, zoodat deze thans zullen bedragen: Wisseldisconto 4 (5 Promessendisconto 4J^ (5J^ Beleening van effecten 4J/£ (5 y2%). Beleening van goederen 4y2 °/o (5 y2%). Voorschotten in rekening courant (5y2%). De werkloosheid. Bij 1060 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 8 Juni in totaal 367.662 (vorig jaar 314.578) werkzoekenden ingeschreven, onder wie 351.077 mannen. Van dezen waren werkloos 349.473 personen, onder wie 337.473 mannen. Op 25 Mei bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 373.603, onder wie 355.987 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is sedert 25 Mei verminderd met 5941, het aantal werkloozen daaronder met 6316. Verlenging dienstplicht in Indië? Het Departement van Oorlog heeft aan de Indische regeering voorgesteld over te gaan tot verlenging van den mi litairen dienstplicht voor den duur van een jaar voor eenige honderden mili ciens. De bedoeling van deze verlenging is om hierdoor de werkloosheid te ver minderen. Gemeenteraadsverkiezingen. Hieronder laten wij in het kort eenige der voornaamste uitslagen van gemeen teraadsverkiezingen volgen: Amsterdam. S.D.A.P. 17 zetels (oud 16), R. K. Staatspartij 7 (7), Vrijheidsbond 3 (4), Chr. Hist. Unie 3 (4), Comm. 7 (4), A. R. Partij 2 (3), Middenstanders 1 (3), Vrijz. Dem. Bond 1 (2), R.S.A.P. 1 (1), Chr. Dem. Unie 1 (0), Dr. de Hartogh 1 (1), Nat. Herstel 1 (0). Rotterdam. Comm. 2 (oud 1), R.S.A.P. 1 (0), v. Burink 2 (1), V. D. 0 (l),Nat. Her stel 1 (0), Chr. Hist. 3 (4), Anti-Rev. 5 (6), R.K.St.P. 7 (8), Liberalen 4 (7). S.D.A.P. 19 (15), St. Ger. P. 1 (0). Utrecht. De zetelverdeeling is als volgt: Anti- ^ev. Partij 5 (6), Chr. Hist. Unie 3 4), Comm. Partij Holland 1 (0), Vrij heidsbond 2 (4), R.K. Staatspartij 12 11), Soc. Dem. Arb. Partij 14 (12), Vrijz. Dem. Bond 1 (2), Utr. Gem. Be- ang 1. Haarlem. De zetelverdeeling is als volgt: C. H. Unie 3 (3), Kath. Dem. Bond 1 (0), A. R. 2 (3), R.K. Staatspartij 11 (11), Chr. Dem. Unie 1 (0), Vrije kiezers 1 (0), Vrijz. Dem. 2 (5), Comm. 2 (2), Vrijheidsbond 2 (3), S. D. A. P. 14 (12). Arnhem. De zetelverdeeling is als volgt: Nat. Herstel (vroeger Neutralen) 1 (2), V. D. 0 (1), S.D.A.P. 14 (9), R.K. Staats partij 10 (10), Vrijheidsbond 3 (4), Herv. Geref. Staatsp. 1 (1), Comm. 1 (3), C. H. Unie 2 (2), A.R. 3 (3). U praten. Ik heb Nell gevraagd of ze inijn vrouw wil worden. Ik houd zielsveel van haar en al geloot ik wel dat ze ook een beetje van mij houdt, heeft ze nog niet helootd dat ze met mij wil trouwen. Ik ben bang dat het hertogdom een hinderpaal is, sprak Angela blo zend. Och kom, hernam de hertog, ia het tenslotte niet het voornaamste in het huwelijk, dat men den man of de vrouw, die men trouwt, liefheeft? Zoudt U niet eens een goed woordje voor me willen doen? Angela keek hem een oogenblikje zwijgend aan, toen stak zij haar hand uit. Als U het op die manier be schouwt, zal ik voor U doen wat ik kan, verklaarde zij. Nell is gelukkig een man te hebben gevonden die haar liefheeft. Ik heb nog geen enkel hartelijk woord of blik van haar gehad, sinds zij weet wie ik eigenlijk ben. Tracht haar met de gedachte te verzoenen, en mij te vergeven, omdat ik mijn waren naam voor haar verborgen hield. Terwijl dit gesprek plaats vond, lag Nell te slapen, en toen zij wakker werd, en Angela haar ondervroeg, was zij erg geprikkeld. Hij had het mij moeten vertel len. Ik wil, dat je me alleen laat, An gela. Ik moet voor mezelf beslissen, wat me te doen staat. Zeker, zei Angela. Hij houdt zielsveel van je, Nell! Liefde is niet alles, meende Nell. Niet alles, maar het voornaam ste! verklaarde Angela. En hierop gaf Nell geen antwoord. Het onderzoek dat volgde, ge schiedde tamelijk oppervlakkig, want de hertog van Cheselden en Geoffrey Langdale vonden het beter dat de zaak verder doodgezwegen werd, en daar zij mannen van invloed waren, werd me hun wenschen rekening ge houden. Nell ontsnapte aan een kruis verhoor en juffrouw Plowden ver wierf. de sympathie van den lijk schouwer. Cyril was nergens te vin den. Juffrouw Plowden vertelde haar geschiedenis aan Geoffrey Langdale. Zij was dienstbode en verpleegster van de oude Mevrouw Lancaster ge weest, toen Philip Lancaster op haar verliefd werd. Cyril was het kind uit zijn eerste huwelijk. Hij was met haar getrouwd, maar had zijn huwelijk niet bekend willen maken, zoolang zijn moeder nog leefde. En toen de oude mevrouw Lancaster stierf, dwong hij haar hem te helpen in zijn pogingen om zich van Claire's ver mogen meester te maken. Tenslotte werd de zaak in de doof pot gestopt en slechts de leden van de betreffende families wisten precies wat er gebeurd was. Jacob en juf frouw Plowden werden na eenigen tijd man en vrouw, en verlieten de omgeving van Moat House. Lady Langdale mocht den hertog wel, ofschoon zij er zich nog altijd over ergerde dat hij haar beetgenomen had, door dien avond van het diner. Toch vergaf ze hem, want Cheselden Park zou heropend worden en zij verlangde naar groote feestelijkheden. Zij voelde zich ook zeer gevleid toen hij haar op zekeren dag een bezoek bracht, en haar alleen te spreken vroeg. Ik ben gekomen, zei hij met een aangenamen glimlach, om U een gunst Zonnebrand Doorzitten PUROL bij Wielrijden te vragen. Als ik iets voor U kan doen, her tog, zal ik mij zeer verheugen, ant woordde Lady Langdale. M'n vriend Everard gaat over een maand trouwen, en ik heb bepaald dat mijn eigen huwelijk zonder groo- ten ophef op denzelfden datum zal voltrokken worden; en nu kom ik U vragen of het niet mogelijk is er op dien datum een drievoudig huwelijk van te maken, Lady Langdale? Ik begrijp U niet heelemaal. Wie is de jongedame, waarmee U gaat trouwen? Mijn aanstaande vrouw is Helen Davenant. En daar Geoffrey en An gela van elkaar houden en Lord Langdale zijn toestemming voor hun verloving reeds gegeven heeft, wilde ik U vragen ook Uw toestemming te geven, zoodat Geoffrey en Angela op denzelfden dag in het huwelijk kun nen* treden. Lady Langdale zweeg. Zij kon van verbazing niets zeggen. Mijn aanstaande schoonzuster komt niet met leege handen, als dat soms een van uw hinderpalen uit den weg ruimt. Nog steeds zweeg Lady Langdale. En natuurlijk, vervolgde de her tog, wensch ik op goeden voet met mijn buren te leven. Maar ik zou het zeer onaangenaam vinden als mijn schoonzuster niet op goeden voet met de familie van haar man zou staan. Natuurlijk zal Angela dikwijls hij ons zijn, en haar vrienden zullen de onze zijn. Mag ik hopen dat U samen met Geoffrey en Angela den datum van hun huwelijk wilt vaststellen, Lady Langdale? En tenslotte dwong Lady Langdale zich om te zeggen: Ikikbe loof het u. f Geoffrey kwam dien avond in Che selden Park en bracht een overharte- lijken brief van zijn moeder mee, waar in zij haar toestemming gaf voor zijn verloving met Angela Davenant. Ver rukt zwaaide Geoffrey met het belang rijke epistel. Hou je nog van me, Angela? Ja, ja met mijn geheele hart, Geoffrey! Liefste, waarom zouden wij dan niet gelijk met Everard en Claude trou wen? En terwijl zij nog aarzelde, nam hij haar in zijn armen en kuste haar. Intusschen was Nell op een lagen stoel bij het groote haardvuur in de hall gaan zitten, Claude zat naast haar, en had zijn hand op de hare gelegd. Ik hen blij dat Claire er zoo goed en gelukkig uit ziet, begon ze. Ik had nooit gedacht, dat zij zoo vlug zou her stellen. Ik hoop, dat we allen een geluk kig Kerstmis zullen hebben, zei de her tog. Geoffrey en Angela laten we hopen, dat zij ook gelukkig zullen worden. En jij Nell O, ik hen gelukkig genoeg, zei Nell glimlachend. Heb je mij m'n snoode misdaad om hertog te worden vergeven? Ik kon het niet helpen, weet je? Ik heb je vergeven, dat je me misleid en bedrogen hebt, ofschoon je het eindelijk niet verdient! O Claude, ik zou minstens evenveel van je hou den als je arm was en niet de hertog van Cheselden! En Nell keek met vochtige oogen en onuitsprekelijk gelukkig door traaam naar het met sneeuw bedekte land schap EINDE. n doorjj) Diï NUMMER BESTAAT UIT s'Cj DRIE BLADEN. aalwijkscbe en Langstraatsehe Courant* stone 8 Mayer

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1