Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. MMER 51. WOENSDAG 3 JULI 1935. 58e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. van administratieve gaat de raad ac- DRUNEN. Onderhond van Slooten. De raad der gemeente Drunen ver» gaderde Vrijdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemees- Ier Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De. notulen worden onveranderd vastgesteld. De heer W. v. d. V\ iel onthield zich van stemming omdat hij niet in de gelegenheid was geweest de notulen in te zien. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Het eenige ingekomen stuk, proces verbaal van kasopneming hij den ger- meenl p-ontvanger, wordt voor ken nisgeving aangenomen. 2. Wijziging Gemeentehegrooting 1934. Met de lijst overschrijvingen coord. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening groot hoogstens 15.000.— tegen een maxi mum rente van 41/2%. De Voorzitter licht toe dat deze leening dient te worden aangegaan ter f'inanceering van het werk aan de we gen en aan het electrische net. Het is voordeeliger een leening te sluiten dan het geld op te nemen in rekening-cou rant. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Aanwijzing stemlokalen. Op voorstel van B. en W. wordt de gemeente in drie stemdistricten ver deeld n.l. Drunen met het stembureau tevens hoofdstembureau op het ge meentehuis, de Wolfshoek met het stembureau in de v.m. Openbare School, en Elshout (waaronder te re kenen het geheele deel der vroegere gemeente Oud-Heusden dat thans hij Drunen gekomen is) met het stem bureau in het meisjespatronaat. 5. Benoeming leden stembureau. Het hoofdstembureau en het stem bureau Wofshoek worden gehand haafd zooals zij zijn samengesteld in de voorlaatste vergadering. De beeren v. Drunen en Verhoeven waren hiertegen. Tol voorzitter van het stembureau Elshout, die een raadslid moet zijn, wordt na twee stemmingen benoemd de heer A. v. d. Wiel met 6 stemmen, tegen 5 stemmen op den heer G. Ver hoeven. Tot leden van dit stembureau wor den benoemd de heeren J. Klijn en J. Brok en tot plaatsvervangers de hee ren C. Vugts en P. de Baaij. 6. Voorstel van B. en W. om het onderhoud van slooten en waterloo- pen in de landerijen der gemeente in den vervolge vanwege de gemeente te doen geschieden en van de thans met onderhoud belaste pachters een bij drage te vorderen in de kosten tot een bedrag van '/j ct. per strekkende me ter en per slootkant. De voorzitter zegt dat op het oogen- blik de verschillende pachters ver plicht zijn zelf hun slooten te onder houden. Jaarlijks houden B. en W. schouw, maar zij moeten dan telkens opnieuw constateeren dat er zeer wei nig aan de slooten gedaan wordt, het geen voor de perceelen zeer schade lijk is. B. en W. hebben daarom be sloten ze voortaan door de gemeente te doen onderhouden en de pachters daarvoor een bijdrage te laten betalen van V2 cent per meter slootkant. De kosten' zijn zeer gering, zoowel voor de pachters als voor de gemeente, die het werk, kan laten doen door werk- loozen. De heer de Wijs vraagt of het niet beter is de pachters zelf de slooten te laten ophalen, maar dan onder toe» •bt van de gemeente. De Voorzitter zegt dat het zoo tot nu toe geregeld was. Maar de meeste pachters doen er dan maar zeer wei nig of niets aan, dit jaar hadden van de 20 pachters er slechts 2 behoorlijk schouw gemaakt. Spreker gelooft dat het voor de menschen een groot gemak zal zijn en wijst er op dat de kosten zeer ge ring zijn. Het is in het belang der landerijen dat de slooten behoorlijk schoon gehouden worden. De heer v. Drunen vraagt of het innen dezer kleine bedragen niet te lastig zal zijn. De Voorzitter zegt dat dit eenvoudig genoeg is. Het geld moet eenvoudig bij de pacht betaald worden. De heer v. Drunen vindt de kosten voor enkele pachters nog al bezwaar lijk. Er zijn in het Herptsche Ven n.l. perceelen die bijzonder lang zijn en dus te duur zouden worden. Voor deze perceelen zou spreker dan ook een uitzondering willen maken. De voorzitter zegt dat verschillende lange slooten toch reeds in onder houd bij de gemeente zijn. Uitzonde ringen kunnen natuurlijk niet ge maakt worden, temeer daar bij de verpachting der perceelen wel dege lijk met de lengte der te onderhouden siooten zal zijn rekening gehouden. Mocht het echter voorkomen dat een pachter het onderhoud van de slooten langs zijn perceel te bezwaarlijk vindt dan kan hij zich tot den raad wenden niet het verzoek het onderhoud voor taan voor rekening der gemeente te nemen. De pacht-commissie kan dan beoordeelen of dit verzoek gegrond is. De heer W. v. d. Wiel voelt er meer voor de slooten door de gemeente voor niets te doen ophalen. Hij vreest dat de Vi cent per strekkende meter zal verloren gaan aan administratie kosten. De gemeente heeft nu toch een arbeider aangesteld, die het werk gemakkelijk zou kunnen doen. De Voorzitter zegt dat er in het ge heel geen administratie-kosten zullen zijn. Het is de bedoeling het ophalen te laten doen door werkloozen daar de gemeente-arbeider elders werk ge noeg heeft. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer W. v. d. Wiel tegen. 7. Onderverhuring weiland. De Voorzitter deelt mede dat wed. de Gouw heeft verzocht haar perceel weiland in de Honderd Bunder ge deeltelijk te mogen onderverhuren aan C. van Bers en dat de pachter M. Smit zijn perceel wil onderverhuren aan zijn zoon. B. en W. hebben bereids hiertoe toestemming verleend. De raad heeft er geen bezwaar te gen. Bij de rondvraag verzoekt de heel de Wijs een brugje te slaan over een pas gegraven sloot door den weg, die leidt naar den wiel die als zwembad gebruikt wordt. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Wel moet hij de zwemclub echter adviseeren uit te zien naar een andere zwemgelegenheid, de wiel heeft thans geen uitwatering meer en kan dus spoedig vervuilen, terwijl er ook gevaar voor besmetting door rat ten zou kunnen bestaan. De vergadering wordt hierna geslo ten. De raad gaat in geheim comité ter behandeling van een verzoek schrift van J. E. Rekers. DUSSEN. Toch verbetering van den Rommegatschen Dijk De begrooting 1935. De raad der gemeente Dussen ver gaderde Zaterdagavond onder Voor zitterschap van burgemeester Snij ders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerkingen goedge keurd. Aan de orde. 1. Ingekomen stukken. Verzoek om subsidie van de R.K. Blindenvereeniging St. Antonius van Padua te Grave. B en W. zijn zich bewust van lid be langrijke sociale werk dat door de blindenvereeniging gedaan wordt. In verband met de aanmerkigen, die Ged. Staten op de begrooting hebben gemaakt raadt de voorzitter echter uiterste zuinigheid aan. Vooral op subsidiën zou spreker willen bezuini gen. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend te beschikken. De heer van Rijswijk meent dat op de begrooting reeds een kleine post voor dit subsidie is uitgetrokken. De Voorziter zegt dat dit inderdaad het geval is; elk jaar heeft de Blinden- vciceniging een subsidie gehad. Spr. wil desgewenschl het verzoek nog aanhouden. Daartoe wordt besloten. Een schrijven van Gcd. Staten in zake de verordening op hel vergun ningsrecht; wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het raadsbesluit tot openbaren verkoop van gemeente eigendommen. De opbrengst van het huis, dat was geschat op 2000. beeft ƒ2100.bedragen. Verslag van den Warenkeurings- dienst te Breda wordt ter inzage ge legd. Het besluit tot het verstrekken van een voorschot onder hypothecair ver band voor den houw van drie mid- denstandswoningCü heeft Ged. Staten aanleiding gegeven lot eenige be denkingen. Een voorschot van 90% der bouwkosten vinden zij zeer hoog, dit mag hoogstens 80% bedragen. grondwaterpeil. Hierdoor komen de geuite bezwa ren te vervallen. Besloten wordt de wijziging aan te. brengen. Werkverschaffing. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ontvangen waarin ver zocht wordt nogmaals de verbetering van den Rommegatschen Dijk aan de orde te stellen. Een aantal werkloozen heeft zich n.l. met een adres tot den Commissa ris gewend waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit dat in deze gemeente veel werk ongedaan blijft dat door werkloozen gedaan zou kun nen worden. Aangevoerd wordt het ophalen van de slooten in den Zuid- Hollandschen polder en de verbree ding van den Rommegatschen Dijk. Er wordt op gewezen dat het plan tot verbreeding van dezen verkeersweg door den raad verworpen is omdat blijkbaar vele raadsleden de werking van het werkloosheidssubsidiefonds niet hebben begrepen. Adressanten dringen erop aan voor alsnog te trach ten den raad te bewegen dit belang rijke werk uit te voeren. Het adres is het eerst onderteekend door C. de Ronde en A. Colijn. De Commissaris heeft dit schrijven eerst aan den burgemeester gezonden om advies en thans noodigt hij den raad uit het plan nogmaals in bespre king te nemen. De Voorzitter herinnert eraan dat de verbetering van den weg zou kos ten 16.000.aan arbeidsloon en 10.000.aan bijkomende kosten. In dit laatste bedrag is echter begrepen 4000.voor verharding van den weg en 1200.voor het opbrengen van een teerlaag. Deze kosten kunnen echter vervallen. Het opbrengen van een teerlaag acht spreker in het ge heel niet noodig. De heer v. d. Zou wen verwondert zich erover dat dit punt niet op de agenda staat. Spreker merkt op, dat het adres meer dan 100 onderteeke- naers telt, terwijl de gemeente nooit 100 werkloozen heeft gehad. De Voorzitter raadt den heer v. d. Zouwen aan niet te gaan ziften. Men moet begrijpen dat dp werkloozen in Voorts moeten nog andere bepalingen worden verzwaard. De door Ged. Staten geëischte wij zigingen worden aangenomen. De Bouwverordening is door Ged. Staten met enkele aanmerkingen te ruggezonden. Ged. Staten vragen enkele niet ingrijpende wijzigingen. De heer v. Dalen meent te beluis leren dat voortaan alle gebouwen tot 60 cM. boven den grond l'/a steens muren moeten hebben. Spr. gelooft dat dit op een belangrijke verhooging der bouwkosten zal uitkomen. De heer v. d. Zouwen is het daar mee eens. Hij gelooft niet dat het belang der inwoners daardoor gediend zal worden, want het zal moeilijk worden goedkoope huurwoningen te bouwen. De Voorzitter zegt dat de huizen met halfsteens-inuren veel te vochtig zijn, vooral in deze streek. Spreker acht hel niet in het belang van de ge meente en hare inwoners dat er slechte woningen gebouwd worden. De gemeenteraad dient te bevorderen dat er goede woningen worden ge bouwd, want krotten zijn er in deze gemeente al genoeg. Bovendien merkt spreker op dat door deze bepaling de bouwkosten nagenoeg niet verhoogd zullen worden. De heeren v. Dalen en v. d. Zouwen handhaven hun bezwaren. Bij herlezing van den brief van Ged. Staten blijkt echter dat de l1/» steens muur slechts vereischt wordt voor keldermuren tot 20 cM. boven het moeilijke omstandigheden verkeeren en men moet het apprecieeren dat zij willen werken. Persoonlijk vindt spr. het in het belang der gemeente dat hel werk wordt uitgevoerd. De heer Jongbloets meent dat de meeste leden vorige maal tegen het voorstel hebben gestemd omdat zij niet voldoende waren ingelicht. De raad weet nog niets omtrent het sub sidie van het rijk. De Voorzitter zegt dat dit nog niet precies te bepalen is. Men kan echter het bedrag van 16.000.voor ar beidsloon buiten beschouwing laten daar dit bedrag toch in den vorm van steun moet worden uitgekeerd. Het werk kan dus hoogstens 10.000. kosten. De heer Koekkoek vindt het teeren van den weg overbodig, de verharding moet z.i. echter geschieden. Het stor ten van den bovengrond op een wei land kost 300.maar spreker ver wacht hiervan eer nadeel dan voor deel. De Voorzitter heeft er geen be zwaar tegen de uitvoering van h"et werk in onderdeelen te wijzigen, in dien dat wenschelijk blijkt. Hoofdzaak is thans of de raad bereid is het werk te doen uitvoeren. De heer v. Dijk zegt dat bij de be spreking van thans de finesses achter wege kunnen blijven en dat deze nog nader besproken kunnen worden met den deskundige van de Ned. Heide maatschappij. De heer v. Rijswijk is een groot voorstander van spoedige uitvoering van het werk, vooral omdat de kos ten nu te overzien zijn. Tot nu toe tastte de raad op vele punten in het duister en spr. gelooft dat liet voor stel daarom in de vorige vergadering verworpen is. Over een enkel onderdeel wil spr. nog iets zeggen. In de begrooting staat dat het zandvervoer per rail zal geschieden. Spr. acht het echter be ter dit vervoer door auto's te doen plaats hebben en aan te besteden on der Dussensche ondernemers. Volgens spr. zullen de algemeene kosten daardoor belangrijk dalen. De Voorzitter zegt dat gerekend is op vervoer per rail omdat dit geheel door werkloozen zou kunnen gebeu ren. Spr. voelt echter wel iets voor het denkbeeld van den heer v. Rijswijk omdat de aanschaffing van rail en kipkarren ook een flink bedrag kost. De heer v. Dijk raadt aan nog niet op de finesses vooruit te loopen en die te bespreken met den deskundige van de Heidemij. De Voorzitter wil ook overwegen of de verharding niet goedkooper kan geschieden. De post van 1200. voor het teeren zou spr. zeker willen schrappen. Wethouder M. v. <1. Pluijm vraagt hoe hoog de kosten voor de gemeente zullen zijn. De Voorzitter kan dit niet precies zeggen. Het bedrag zal echter beneden de 10.000.blijven. De heer v. Rijswijk acht het wen schelijk dat een commissie wordt benoemd, die met den deskundige de wijze van uitvoering van het werk be spreekt. Daartoe wordt besloten. Tot leden dezer commissie worden aangewezen de heeren v. Rijswijk, Koekkoek en v. Dalen. Ingekomen zijn nog enkele reke ningen o.a. art. 13 der L.O.-wet, die volgens de bestaande algemeene rege ling worden behandeld. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden van den raad. De geloofsbrieven der nieuwbe noemde raadsleden worden door de commissie in orde bevonden, waarna tot toelating besloten wordt. 3. Vaststellen voorschot ex-art. 101 der L.O.-wet. De voorschotten worden voor de verschillende scholen vastgesteld op basis van een vergoeding per leerling van 7.64. 4. Afrekening scholen ex-art. 101 der L.O.-wet. De afrekening over de jaren 1931, 1932 en 1933 komt uit op de volgende bedragen, die door de schoolbesturen nog te vorderen zijn: R.K. Lagere meisjesschool wijk C. ƒ232.01. R.K. Lagere meisjesschool wijk B. 525.63. R.K. Jongensschool wijk C. 555.06. R.K. Jongensschool wijk B. ƒ442.79. Bijz. Lagere school m. <1. Bijbel 160.53. 5. Wijziging begrooting 1934. De lijst van administratieve wijzi gingen wordt z.h.st. aangenomen. 6. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting 1935. De aanmerking van Ged. Staten be treffende wijzigingen in het vergun ningsrecht, in de verordening inzake besmettelijke ziekten en in de leges verordening. In al deze verordeningen worden op verzoek van Ged. Staten eenige wijzigingen aangebracht. Inzake de bouwverordening deelen Ged. Staten mede dat deze iniform zal worden gemaakt voor het geheele Land van Heusden en Altena. Ged. Staten verzoeken voorts een vermakelijkheidsbelasting te heffen van 20%. De voorzitter verwacht dat deze belasting niet veel zal opbrengen en stelt voor dit punt nog aan te hou den. Daartoe wordt besloten. Schoolgeld regeling. Naar aanleiding van bezwaren van Ged. Staten tegen de bestaande school geldregeling stellen B. en W. voor een nieuwe regeling in te voeren met de volgende schaal: Inkomen van 600800 10 cent per leerling. Inkomen van ƒ8001000 25 cent per leerling. Inkomen van 10001200 40 cent per leerling. Inkomen van 12001500 60 cent per leerling. fVaalwyksche en Lasptraalscue Courant, MAATSCItóPpy VAM VERZEKER!MG OP MET LEVEM

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1