Net Werkmeisje Kersen De Nacht der Terechtstelling tferl. AnlooiBspleiB l HUIS ODdsrlnnw brieven -fauna BUITENLAND. ADVERTENTIEN De heer P. Verwiel herdacht. Een woning-kwestie. De Schietbaan. TE KOOP: Antieke eiken kussen kast, Mahonie opgelegde hal kist, R.D.B.THEATE CLARK GABLE MYRNA LOY 5 ct. per K.M. Luxe De Drukkerij op ELK gebied, van 't gewoonste tot t beste aan billijke prijzen Notaris Schreuri OPENBARE VERKOOPING MET WERKPLAATS EN TUII Notaris Schreurs publiek verkoopen: {Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Vrijdag avond kwam de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester E. Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heer J. C. Spapens. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Installatie van het nieuw be noemde raadslid J. van Loon. De heer J. v. Loon legt in handen van den Voorzitter de wettelijk voor geschreven eeden af Voorzitter. Ik wensch U geluk met Uwe benoeming tot lid van den raad en hoop dat U trachten zult om in de drie vergaderingen welke U nog kunt meemaken de algemeene zaak zoo goed mogelijk mee op te knappen. De heer v. Haren, aldus vervolgt spr., heeft gemeend door drukke werkzaamheden voor het raadslid maatschap te moeten bedanken en door de installatie van den heer v. Loon heeft zijn lidmaatschap op gehouden Gedurende de bijna 4 jaren heeft hij zich doen kennen als een ijverig raadslid, met een goed inzicht in de te behandelen zaken, die zijn standpunt ook op een duidelijke wijze aan den raad kan mededeelen en zijn besluit altijd deed beheer- schen door zijn persoonlijke, maar objectieve visie. Ik zeg hem dank voor hetgeen hij voor de gemeente deed en hoop dat hem ook de kiacht zal worden ge schonken om hel ernstig verlies, dat hem door het overlijden zijner echt- genoote getroffen heeft, te dragen. Door overlijden is aan zijn familie en vriendenkring ontvallen de heer P. Verwiel, die een bijzondere plaats in het maatschappelijk leven onzer plaats heeft ingenomen. Ge durende zijn 29-jarig onafgebroken lidmaatschap van dezen raad heeft hij veel bijgedragen tot de ontwik keling van zijn geboorteplaats. Hij heeft gewerkt zoolang zijn krachten het toelieten en door zijn bezonken oordeel en helder inzichi heeft hij groolen invloed uitgeoefend op den gang van zaken in de gemeente en op de besluiten die door den raad genomen werden. Zijne nagedachtenis zal bij ons en allen die hem hebben leeren kennen in eere blijven en hij zalvoor ons door zijn vriendelijkheid,behulpzaamheid, eerlijkheid en 11 inkheid een voor beeld zijn wanneer de overtuiging den moed mist om zich op karak tervolle wijze uit te spreken. Hij rustte in vrede. 2 Ingekomen Stukken. a Van Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 31 Mei 1935 tot wijziging der begrootingen 1934 en 1935 2. Alsvoor tot verkoop van strooken grond onder Besoijen aan de provincie, voor verbetering van den provincialen wegnaar Capelle. 3 Alsvoor tot onderhandsche ver pachting der bouwhoeve Roestel- berg aan P. van Helvoirt. b Van G J. Goutière. Alhier Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid van het burger lijk armbestuur van Besoijen c. Van het Burgerlijk Armbestuur van Besoijen. Mededeeling benoeming van G J Goutière als secr.-penningm. d. Van de Liedertafel „Oefeningen Vermaak." Alhier. Dankbetuiging voor het ver leende subsidie van f250 voor de viering van het 75 jarig bestaan dier vereeniging. e Van den Voorzitter van het Hoofdstembureau Processen, verbaal betreffende de op 19 Juni 1935 gehouden stemming ter verkiezing van leden van den raad. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3 Aanbieding verslag volkshuis vesting De heer v. d. Waerden zegt naar aanleiding van dit rapport ook de gewijzigde bouwverordening eens nader te hebben ingezien en is daarbij tot de conclusie gekomen dat voor de bestaande woningen lang niet altijd de hand gehouden wordt aan de gewijzigde voorschrif ten. Waarom worden woningen o.a. in de Kerkstraat bij den ingang der Grootestraat niet onbewoonbaar verklaard Hebben alle woningen thans een afzonderlijk privaat? Waarom niet Waar zijn de woningen waarvan in het verslag sprake is gelegen? Waarom heeft het systematisch toezicht als in art. 23 is voorgeschreven niet plaats Wat doet de woning inspectrice in het belang der volkshuisvesting vooral in verband met de al of niet bewoonbaar heid De Voorzitter zegt dat de woning- inspectrice alleen over de woningen der gemeente en van de bouwvereni gingen toezicht houdt.jjDaarvoor worden ook maatregelen getroffen. Daar zijn echter nog een hoop woningen die om hygiënische redenen niet meer bewoond moesten worden en het is inderdaad de bedoeling om zoodra de woning nood een einde heeft genomen de hand aan den ploeg te slaan. Zulks is tot heden nog niet gebeurd, ten le omdat B. en W. de eigenaars niet ineens op kosten willen jagen en ten 2e omdat er nog een groot gebrek aan geschikte arbeiderswoningen bestaat. Bovendien schijnen die z.g. dam- woningen voor velen aantrekkelijker te zijn dan nieuwe gemeentewonin gen. Deze zaak heeft de volle aan dacht van B. en W., die dan ook zoodra de toestand verandert, zullen overgaan tot het onbewoonbaar ver klaren van diverse woningen. De heer v. d. Waerden haalt in dit verband een geval aan van ie. mand wiens woning verbrand was en die door den voorzitter naar zoo n slechte woning in de Kerkpad werd verwezen, ofschoon er een paar gemeentewoningen leeg stonden. Er mocht dan vroeger op zijn gedra gingen al iets aan te merken zijn geweest, nu die man buiten zijn schuld met zijn gezin dakloos was geworden en men mocht aannemen dat hij veel ten goede is veranderd en ook de huur gewaarborgd werd, nu had men hem naar spr.'s mee ning geen gemeentewoning mogen weigeren en hem ni» l weer naar zoo'n ongeschikte woning mogen verwijzen. De Voorzitter zet nader zijn be vindingen omtrent den betrokken persoon uiteen ter motiveering van zijn weigering om een gemeentewo- ning ter beschikking te stellen. Er stonden ook wel andere woningen leeg, maar hij moest persé in een gemeentewoning zitten. Daar zat naar spr.'s meening ook een gezags kwestie aan vast. Üc heer van der Waerden kan zich met het standpunt van den voorzitter niet vereenigen. De man past nu goed op, zijn patroon is over hem tevreden en wil hem graag in dienst houden. De burgerij heeft spontaan bijgedragen om het zoo zwaar getroffen gezin te helpen en aan een onderkomen te helpen in plaats van de stal waarin het gezin na den brand zijn intrek moest nemen. Alleen B. en W. zijn de eenigen die weigeren hun de hel pende hand toe te steken door hun tijdelijk een gemeentewoning te geven. Niemand zou daarvan gezegd hebben dat het gezag er door tekort gekomen was Nu waren die menschen ge noodzaakt in een veel te dure woning te trekken De heer Pulles zegt dat het ook hem getroffen heeft dat deze man door den voorzitter zoobotweg is afgewezen. Toen hij door den brand zoo zwaar getroffen werd heeft spr. en anderen al het mogelijke gedaan om het gezin een onderdak en verdere hulp te verschaffen zonder zich daarbij af te vragen of vroeger iets op hem viel aan te merken. Men kan zulke menschen wel ge makkelijk van zich afstooten maar dat is toch wel het laatste wat men in zulke omstandigheden doen mag en spr. had dan ook van gemeente wege wat meer soepelheid en hulp verwacht. De Voorzitter zal na zijn vorige uiteenzetting op deze zaak maar niet verder meer ingaan. Hij alleen, dus niet B. en W heeft in deze gehandeld en hij neemt daarvoor de verant. woordelijkheid op zich Spr. kent den man beter en langer dan de raadsleden en wijst verder nog eens op de gezagskwestie die hierbij te pas kwam. De heer Nuijten komt nog eens terug op het gezegde van den Voor zitter dat B. en W. nog zoolang gewacht hebben met onbewoonbaar verklaring van verschillende wonin gen inet het oog op de kosten voor de eigenaars en het gebrek aan arbeiderswoningen. Dat gebrek geldt tegenwoordig niet zoo zwaar meer en de eigenaars zijn reeds lang ge noeg elast hun huizen aan de be palingen der bouwverordening te laten voldoen. Z.i is er geen reden om te blij ven uitstellen want dan zit men over 10 jaar nog met die woningen te kijken. De Voorzitter zegt dat de tijd wel met zoover meer af zal zijn dat B. en W. maatregelen ten opzichte van deze onbewoonbare perceelen nemen. 4 Voorstel tot wijziging der be glooiingen 1934 en 1935 Wordt goedgekeurd. 5 Voors'el tot beschikbaarstelling van een crediet voor den aanleg eener schietbaan en tot aankoop van een perceeltje grond aan het Galgenwiel voor dit doel. (Zie prae—advies in ons nummer van Zaterdag 1.1. De heer v. d. Waerden zegt principi- eele bezwaren te hebben tegen Burger wacht en Vrijwillige Landstorm. Hij is er tegen dat de eene burger tegen den anderen bewapend wordt. Waar boven di;n de marechaussée en veldwachters zouden kunnen oefenen op de schiet baan te Kaatsheuvel en de gemeente elke cent moet omdraaien is spreker er tegen dat geld voor een schietbaan wordt uitgegeven. De Voorzitier zegt dat in een vroegere vergadering in princiepe reeds tot aanleg van een schietbaan is besloten. Dit beginselbesluit was noodig om met het rijk te kunnen onderhandelen om een bijdrage voor het werk te krijgen. Niemand is daar toen op tegen geweest en nu is het toch te gek om thans te gaan terugtrekken. Bovendien wordt bijna het geheele bedrag aan loon in werkverschaffing uitgegeven." De heer Nuijten informeert nog naar de alhier beslaande burger wacht. De Voorzitter zegt dat deze hier in rust was, doch direct actief gaat worden als de schietbaan tot stand komt. De heer Pullens vraagt of hel rijk de subsidie afhankelijk heeft gesteld van het beschikbaar stellen der baan voor marechaussee en veldwachters, of kan daarvoor nog een vergoeding worden gevraagd. De Voorzitter zegt dat het rijk daarvoor 50°/0 subsidie geeftverdere vergoeding kan dan niet meer ge vraagd wortien. De heer Nuijten meent dat als gevolg van de baan nu ook subsidie zal moeten verleend worden aan de burgerwacht voor prijsverschieting, voor patronen-aankoop. Op deze kosten is niet gerekend. Ook vraagt spr. of de commandant bezoldigd wordt. De Voorzitter zegt er wel iets, doch slechts een gering bedrag als subsidie zal behoeven te worden gegeven en dat is iets waarover de raad nader kan beslissen. De comandanl ont vangt niets, dat is een eere-post. De heer Passier komt nog eens terug op het bezwaar van den heer v. d. Waerden dat de burgers tegen elkaar gewapend worden. Er kunnen toch tijden komen van revolutionaire woelingen en dan is het toch goed dat men over een macht beschikt om de openbare gebouwen te beschermen. De Voorzitter voegt hieraan nog toe dat niet de burgerwacht of land storm den burgerkrijg uitlokken dat doen de revolutionaire elementen zelf en moet men die dan hun gang maar laten gaan De heer v. d. Waerden zou dan aan de militairen, marechaussée's en veldwachters de bescherming dei- openbare gebouwen opdragen, dus aan beroepsmenschen, maar niet aan een macht uit de burgerij. 'Spr. voelt veel voor werkverschaffing, maar niet voor elk doel. De Voorzitter merkt op dat mili tairen toch moeilijk als beroepsmen schen te beschouwen zijn. Zij zijn ook opgeroepen en geoefend voor een verdedigende taak, wat van een goed georganiseerde burgerwacht eveneens gezegd kan worden. Weth. Smolders wijst er nog op dat het duurder en lastiger zou zijn om in Kaatsheuvel te gaan oefenen vanwege de te bitalen huur en het vervoer van het materiaal. Als dit practisch mogelijk was zou hel Rijk geen subsidie hebben toegestaan. Wordt met op één na algemeene stemmen besloten het crediet toe te staan. Alleen de heer v. d. Waerden stemde legen. 6 V.>>rs»el lof Vv-rhonging van. hel 'oegi s'a"t- crediei voo< steun vei leening Wordt goedgekeurd. Hierna sluiting. Abessinië heeft thans 350.000 man onder de wapenen In een interview met den corres pondent van de »Matin« te Addis Abeba heeft Ras Moeloegwetta, de Abessinische minister van Oorlog, verklaard, dat zijn land 350 000 man onder de wapenen heeft en zonder moeite in staat zou zijn in vijftien tot dertig dagen tijds 8 5 900 000 man te mobiliseeren. De minister verklaarde »Indien Italië hoopt een mandaat over Abessinië te verkrijgen dan vergist het zich. Zelfs al zou Abessinië eens mandaatgebied wor den, dan nog zou het niet onder Italië komen te staan«. Inmiddels heeft zich opnieuw een afdeeling Italiaansche troepen naar Oost Afrika ingescheept. In het Engelsche Parlement heeft Eden medegedeeld dat de Engelsche regeering aan Mussolini voorgesteld heeft om een strook van Britsch Somaliland aan Abessinië af te staan teneinde dit land een toegang tot de zee te verschaffen, indien daar mede dan tevens de geschilpunten tusschen Italië en Abessinië opgelost zouden worden. Dit voorstel beoogde om Abessinië zoodanige territoriale en oeconomische concessies aan Italië mogelijk te maken, als een bijlegging van het geschil zouden ten gevolge hebben. De keizer zelf ten oorlog. De negus van Abessinië heeft verklaard dat hij bij het uitbreken van den oorlog met Italië zelf de leiding der legers op zich zal nemen. Rampspoedige ontploffing. In Sjanghai zijn bijeen ontploffing in een celluloid-fabriek 23 menschen gedood en 75 gewond. Noodweer in Japan. Noodweer en overstroomingen hebben verscheidene Japansche ste den geteisterd. Verschillende rivieren traden buiten haar oevers. Tien duizenden huizen staan onder water. Twee honderd personen worden vermist. Ook Formosa is ernstig geteisterd, daar zijn 50 dooden. Duilschland besteedt een milliard aan export. Rijksbankpresident Dr. Schacht is gerechtigd om door de industrie een bedrag van ongeveer een milli ard mark te doen opbrengen ter bevordering van den Duitschen export. Frankrijk's militie. De Fransche Kamer heeft voordat zij op reces ging weer eens enkele fantastische militaire credieten be handeld. Zij stond de regeering een bedrag van ongeveer 300 millioen francs toe, noodig in verband met de verlenging van den dienstplicht. Daarna maakte de Kamer een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp dat meer als een milliard speciale credieten vraagt voor oorlogsmaterieel en militaire bouwwerken! Omtrent dit crediet is echter geen besluit genomen. Nieuw gevaar voor de New Deal. Wegens het plan van verschillende ondernemingen om een gerechtelijke uitspraak uit te lokken tegen de z.g Agricultural Administration Act« is thans ook dit uiterst voor name deel van Roosevelt's New Deal in gevaar gebracht Men maakt het Roosevelt niet ge makkelijk zijn positieve crisisbe strijding door te voeren. Staat van oorlog in Barcelona. Barcelona, dal al eenigen tijd door saboteurs wordt geteisterd, ondergaat thans een schoonmaak beurt. Het oogmerk der opruier- is een paniek onder het volk te doen ontstaan Om aan een en ander een einde te maken heeft de regeering krachtige maatregelen genomen en o. m. den staat van oorleg afge kondigd. VOOR DIRECTGEVRAAGD liefst voor dag; ook voor dag en nacht. Persoonlijk aan te bieden Hotel «de Twee Kolommenic, H. BOERS, Waalwijk. 54671 tinnen schotels, borden, bierkannen, tuitlampen. TOM BOOM, A 62 WASPIK verkrijgbaar uit den van ouds bekende kersen boomgaard van VERHAGEN te Meeuwen en uit den kersenboomgaard van den heer WINK te Wijk. Bestellingen woi denaangeno-* men bij ADR. DEN DEKKER, Tel. No. 13 te Wijk en bij ARIE DEN DEKKER, Tel. No. 6 te Veen en in de boom gaarden. 54642 Aanbevelend, GEBR. DEN DEKKER. V R IJ D AG, ZATERDAG,] ZONDAG as. I n0. 51 MET in de grote M.G.M. Superfilm (ZONEN VAN ÉÉN VAGER, Een schitterend sensationeel drama van grote betekenis. Reist per Luxe Auto naa Brussel 5 ct. per K.M. Bespreekt voor de a s. Kermi dagen tijdig Uw wagen. Voor Binnen, en Buitenlan 5 ct. per K.M. Met en zonder Chauffeur. 54670 Aanbevelend, W. VAN DER HEIJDEN Verl. Antoniusplein 2 WAALWIJK. Telef. No. 102 Wa a l w ijksc he Stoomdrukkerij, Antoon Tielen te Drunen, bericht dat het huis met schuu en erf, gelegen te Heusden, aai de Breestraat, kad. Sectie A nr 519, groot 0 87 A., eigendon van Mej. M. VAN DIEM ingezet op f 100.— De toes'ag blijft bepaald or Donderdag k Juli 1935, dei voormiddags 11 uurinHOTEIj «CENTRAL» le Heusden. van TE DRUNEN. te Drunen, zal op Dinsdag 9 Juli 1935 bij inzet en op Dinsdag 16 Jnl\ 1935 bij toeslag, telkens des avonds zeven uur precies, tei herberge van P. KLERKS tc Drunen, ten verzoeke van der Heer C. H. VAN IERLANT ONDER DE GEMEENTE DRUNEN Een HUIS met werkplaats en tuin, gelegen op de Kuiksche Heide, kad. bekend als Sectie C nummer 1196, groot 14 50 Aren. Verhuurd per en bij de week voor f3.50 Aanvaarding in genot der huur bij de betaling der koop- pënningen, die moet geschieden zes weken na den toeslag. Lasten van 1 Juli 1935 voor kooper. 54668 Gemeenteraad Waalwijk OWT.!0«^_rCCIXXUU»M[mHIM^

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 4