DE ECHO VAN HET ZÜÉN PROVINCIAAL NIEUWS, V „De Liefde in China'' Tweede Blad. No. 51. Woensdag 3 Juli '35. 58e Jrg. Waalwijk, 2 Juli 1935. Examen. Voor het op 21 Juni gehouden examen Machineschrijven voorPrac- tijkdiploma Pont slaagden de heeren J. Buddingh, A. J. v. Hoorn en W. Pullens te Waalwijk. Zij genoten hun opleiding aan den R.K. Middelbaren Handelsavondcursus alhier. Dienstvak der Dir. Belastingen enz. Bij resolutie van den minister van Financiën is de surnumerair G Minderhoud ter directie Breda ont heven van de waarneming van de inspectie dir. bel. Waalwijk. Plechtige Eerste H. Mis. Waalwijk vertoonde Zondagmorgen weer hetzelfde feestelijk beeld als 'n week geleden. Opnieuw wapperden de vlaggen van de huizen in de Grootestraat en was een stemmige versiering op het kerkplein voor de parochiekerk vanSt. Jan aangebracht. Dezen morgen droeg de Weleerw. heer G. Witlox zijn plechtige eerste H. Mis op. Onder groote belang stelling arriveerde de jonge priester te kwart voor tien met zijn ouders per auto aan het kerkplein, waarde bruidjes klaar stonden om hem te verwelkomen en voor te gaan in het kerkgebouw. Het waren ont roerende oogenblikken toen de neomist tusschen zijn ouders in onder de machtige tonen van het orgel door de kerk naar het altaar schreed. De neomist werd bij het opdragen der H. Mis geassisteerd door pastoor Heezemans als presbyter-assistens, zijn beide ooms, de Z.Eerw. heeren Dr. Jan Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, en Ant. Witlox, geeste lijk directeur van 't Klein-Seminarie resp. als diaken en sub-diaken en kapelaan A. van Lierop als cere— moniaris. De ZeerEerw. heer Ant. Witlox hield naar den tekst: »Elkepriester wordt genomen uit de menschen, om voor de menschen de verhou ding tusschen God en de menschen te behandelen», de feestpredikatie. Spr. begon met woorden van gelukwensch tot den jongen priester, tot de ouders en tot de familie, die reeds zoovele priesters aan den dienst van God geleverd heeft. Z.Eerw. schetste vervolgens in een indrukwekkende predicatie de roe ring en de taak van den priester in God's kerk. Het Zangkoor voerde onder leiding van den heer Duijvelaar uit de »Missa Festiva» van Ph. Loots en zong na de H. Mis nog op uitstekende wijze het responsorium van M. Halier «Coenantibus Illis.« Ter receptie die ten huize van de familie Witlox gehouden werd, kwamen zeer talrijken den jongen priester en zijn familie hun geluk- wenschen aanbieden. 's Middags werd het Plechtig Lof in de parochiekerk door den neomist gecelebreerd. Het Zangkoor zette aan deze plechtigheid meerderen luister bij door het uitvoeren van het »Te Deum» van Loser. Het was voor de parochie, maar zeker voor den neomist en zijn geachte familie, een prachtige on vergetelijke dag. Waalwijk heeft op waardige wijze deze twee schoone priesterfeesten gevierd. De K.R.O.-karavaan in Waalwijk. Maandagmiddag kwam de K.R.O.- karavaan onze plaats binnenvallen. Het was een wat zonderlinge optocht, voorop ging de Pharao te paard en daarachter volgde een stoet van auto's, bemand met echte nikkers en »echte« Egyptenaren. Natuurlijk was er ook een luidspreker-wagen bij, die met vroolijke muziek al op verren afstand de aandacht van het publiek op het uitzonderlijke gezel schap vestigde. De niet alledaagsche verschijning trok dan ook groote belangstelling. Vooral 's avonds op het raadhuis plein, waar de harmonie St. Crispijn zoo vriendelijk was om de hooge gasten een serenade te brengen, was zeer veel volk bijeen gestroomd. Dat hiervan werd gebruik gemaakt om een goed woordje te doen voor den K.R.O. spreekt vanzelf. Het was eerst de heer Fr. Passier, die den Pharao en zijn gevolg in Waalwijk namens de harmonie, de R.K. Werkliedenvereeniging en do geheele burgerij verwelkomde en die de hoop uitsprak dat de tocht door Brabant een beduidende ledenwinst zou tengevolge hebben. Hij eindigde met den uitroep: »De K.R.O. voor Waalwijk 1 Waalwijk voor den K.R.O. Pastoor Heezemans vulde dit woord nog aan meteen warme aan beveling voor de katholieke radio- organisatie. Hij wilde nog iets verder gaan dan de vorige spreker en zeide: »De K.R.O. voor Brabant en Brabant voor den K.R.O. Met eenige vriendelijke woorden dankte de Pharao voor de schitte rende ontvangst, die hem op de eerste pleisterplaats op zijn tocht door Brabant bereid was. De harmonie gaf daarna nog enkele nummers ten beste en onderwijl werd er door de verkenners druk gecollecteerd en voor zoover wij konden beoordeelen maakten zij goede zaken. Jaarvergadering VV. S. C. De vereeniging »W. S. C.« heeft Maandagavond hare jaarvergadering gehouden in haar clubgebouw op het speelterrein aan den Parallelweg. Door den secretariu en den pen ningmeester werden de jaarverslagen uitgebracht. Uit het laatste verslag bleek dat de vereeniging er financieel goed voorstaat en dat het afgeloopen speeljaar met een beduidend batig saldo kon worden afgesloten. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen en bestaat uit de volgende heeren: Jacq. Spijkerman, Voorz. A. Sassen, Vice-voorz.A. Zecken- dorf, Secretaris J. Beerens, penning meester; M. Klijn, Fr. Pulles, P. v. Eeten, H. Witlox en W. de Haan, Commissarissen. Tot leden der elftal-commissie werden herkozen de heeren A. Sassen, P. v. Eeten en J. Kools. Uit de geanimeerde discussies viel op te meiken dat bestuur en leden, ondanks den tegenslag die de ver eeniging dit jaar getroffen heeft, met frisschen moed het nieuwe seizoen willen tegemoet gaan. Als kermis eenmaal achter den rug is, zal weer met het spelen van wedstrijden be gonnen worden, zoodat de spelers zich voor de nieuwe competitie duchtig zullen kunnen oefenen. Het zal den velen W.S.C.-vrienden in Waalwijk zeker een genoegen doen te vernemen, dat er in de club geen moedeloosheid heerscht, doch integendeel nieuwe hoop en goed vertrouwen op de toekomst. Vlaggen We hebben de laatste Zondagen twee zaken kunnen constateeren: lo. dat de Waalwijkers nog vlag gen kunnen, als ze maar willen 2o. hoe 'n feestelijk en prachtig gezicht 't oplevert als van schier elk huis de nationale driekleur wappert. We zouden nu toch in gemoede willen vragen Kunnen we nu bij nationale en belangrijke plaatselijke gebeurtenissen niet de gewoonte aan nemen om voortaan algemeen te vlaggen. 't Is toch zulk een prachtige uiting van ons nationaal voelen of van medeleven met 'n bijzonder plaatse lijk gebeuren. Wie er onverhoopt geen heeft, schaffe ze dus direct aan, men beloopt anders kans in de toekomst met den vinger te worden aange wezen Jubileum. Op 5 Juli a.s. is het 40 jaar geleden dat de heer G. K. Pulles geboortig uit Waalwijk in dienst van de N.V. Expeditie onderneming Van Gend Loos kwam. De heer Pulles is thans directeur van het kantoor te Haarlem. Tooneelclub »D. V. S. V.» Naar wij vernemen zal de tooneel club »D. V. S. V.», onderafdeeling van de R.K. Werkliedenvereeniging na Kermis in studie nemen het tooneelspel van W. v. d. Berg lam- mende Vleugels», een spel uit het vliegersleven in 4 bedrijven. In ons nummer van a.s. Zaterdag begint onze nieuwe feuilleton een boeiende roman uit 't Engelsch, speciaal voor ons vertaald en bewerkt. Afscheid IJ. Robbers. Tijdens de repetitie van Zondag morgen heeft de liedertafel Oefening en Vermaak afscheid genomen van den heer H. Robbers, oud—gérant van »de Twee Kolommen», met wie de vereeniging steeds op de aange naamste manier heeft samengewerkt. De president der liedertafel, de heer Aug. v. d. Heijden, sprak hem eenige gevoelvolle woorden toe, waarvoor de heer Robbers ontroerd dankte. Het koor zong daarna een »Hij leve lang». Biljartsport. Uitslag biljartwedstrijd tusschen de vereenigingen »Het Bandspel», gevestigd bij mej. Wed. v. Helvoirt en W.B.C. gevestigd in café v. Berkel. W.B.C. Het Bandspel. Fr. Schoelitz 75 Fr. v. Helvoirt 100 Fr. Slaats 100 B. v. Engelen 68 B. Hornes 61 L. Moonen 100 P. Dankaert 49 Jac. v. Helvoirt 100 M. de Folter 75 J. Willems 100 M. Slaats 31 L. v. Schijndel 100 391 568 Hoogste serie W.B.C. Fr. Slaats 35. Het Bandspel L. v.Schijndel74. Uitslag loterij K.J.V. no. 524 le pr., no. 1339 4e pr., no. 879 44e pr., no. 407 42e pr., no. 1661 50e pr., no. 1459 17e pr., no. 737 7e pr., no. 1454 37e pr., no. 1666 15e pr., no. 785 28e pr., no. 1710 16e pr., no. 1964 27e pr., no. 675 48e pr., no. 28 19e pr., no. 1793 23e pr., no. 1965 49e pr., no. 682 8e pr., no. 416 9e pr., no. 884 24e pr., no. 225 lie pr., no. 1110 18e pr., no. 1433 12e pr., no. 687 10 pr., no. 1187 35e pr., no. 1644 33e pr., no. 1395 14e pr., no. 1273 13e pr., no. 627 39e pr., no. 1872 47e pr., no. 598 22e pr., no. 741 6e pr., no. 1179 43e pr., no. 1438 30e pr., no. 180 34e pr., no. 891 3e pr., no. 1363 29e pr., no. 893 20 pr., no. 769 38e pr., no. 381 40e pr., no. 402 5e pr., no. 564 45e pr., no. 126 36e pr., no. 890 41e pr., no. 15 31e p., no. 1796 2e p., no. 89 32e pr., no. 1719 26e pr., no. 684 46e pr., no. 1787 21 pr., no. 1417 25e pr. De prijzen kunnen afgehaald worden aan het K.J.V.-huis tusschen half 12 en half 2. Nieuw Winkelbedrijf. Naar wij vernemen is het hoek- pand, Markt Grootestraat, waarin tot dusverre de lederhandel van den heer Victor van Laarhoven gevestigd was en eigendom der familie Verwiel, verkocht en zal daarin het Levens middelen bedrijf Albert Heijn een filiaal stichten. Voorzichtig. Van bevoegde zijde verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen dat de laatste dagen in een vijftal huisgezinnen de petroleum—gas comforen uit elkaar gesprongen zijn. Men zij dus gewaarschuwd op z'n hoede te zijn. Mooie Sportprestatie. Zondag organiseerde de Bossche politiesportbond, een wielersportdag over 1U0 K.M. Onder de ongeveer 150 deelnemers waren een 4 tal dames, o m. Mej. M. de Vaan alhier, die den geheelen tocht binnen den bepaalden tijd in goede conditie heeft volbracht (de route op en neer ad 36 K.M. er buiten gerekend) en waarvoor zij eene prachtige medaille ontving. Een mooie sport—prestatie. Verkeersbord. Door den A.N.W.B. is op het kruispunt Hoekeinde Nieuwstraat- Laageinde een nieuw verkeersbord geplaatst, hetgeen voor de auto- mobilisten, die hier niet bekend zijn, een groot gemak is. Nader onderzoek. Het nader onderzoek betreffende de kleeding en uitrusting van de groot verlofgangers der lichtingen 1923 en 1926 zal gehouden worden Te Raamsdonksveer op 10 Juli voor de gemeente Raamsdonk, Don gen, Loonopzand, Made c.a., Sprang- Capelle, Geertruidenberg, Waspik, Werkendam en de Werken c.a. Te Waalwijk op 10 Juli voor de gemeente Waalwijk, Eethen,Heusden Drunen en Rijswijk. Bossche Dioc. Eucharistisch Congres. Zondag is te Eindhoven het Bos. sche Diocesane Eucharistische Con gres gehouden, dat door duizenden is bijgewoond. Mgr. Diepen heeft de Pontificaie Hoogmis en het Pon tificale Lof gecelebreerd. Aanwezig waren o. m. Minister Deckers, het gemeentebestuur van Eindhoven, het Kamerlid v. d. Puit en het lid van Ged. Staten A. van Rijen. Nederlandei te Antwerpen verdronken. De 29 jarige schipper J. Colijn uit Nieuwendijk (N.-Br.) varende op het motorschip »Wilhelmina» van de firma Huisman en Lankhuizen te Raamsdonksveer,is Zaterdagavond in de haven van Antwerpen over boord geslagen en verdronken. Kamgarenspinnerij te Tilburg opgericht. Het was bekend dat reeds geruimen tijd pogingen werden aangewend, om te komen tot oprichting van een groote kamgarenspinnerij te Tilburg. Dit is een industrie, die feitelijk in Nederland onbekend is, zoodat de Tilburgsche wollenstoffenfabri- kanten die vooral deze grondstoffen welke van velerlei aard en kleur— schakeeringen zijn, hetgeen juist de outillage zoo kostbaar maakt in groote hoeveelheden verwerken, practisch steeds van het buitenland afhankelijk waren. Thans vernemen wij uit goede bron, dat het benoodigde kapitaal bereids is bijeengebracht, zoodat eerlang tot de oprichting van een fabriek te Tilburg kan worden over gegaan. Het economisch—technologisch Instituut te Tilburg heeft een be langrijk aandeel in de voorbereiding gehad. Nog geen concentratie van Kamers van Koophandel. De regeering schrijft in de memorie van antwoord op het Dezuinigings ontwerp o.m. Daar inmiddels bij enkele binnenkort in te dienen wetsontwerpen de Kamers van Koophandel zijn ingeschakeld en de kans dus groot is, dat, bijaldien deze voorstellen tot wet worden ver- hèven, aan dé Kamers een belangrijke taak bij de zorg voor de goede naleving en uitvoering der voorschriften zal worden toebedeeld, acht de regeering het wenschelijk thans geen beslissing omtrent de verlaging der jaarlij ksche bijdragen voor het Handelsregister uit te lokken. Het ligt in de bedoeling dit onderdeel spoedig in een afzonder lijk wetsontwerp te belichamen Bij die gelegenheid zal, behalve de noodzakelijk geachte verlaging van de bijdragen voor het Handelsregister en een eventueel daaruit voortvloeiende concentratie van de Kamers van Koop handel tevens onder de oogen worden gezien de mogelijkheid om de hoogte dezer bedragen jaarlijks vast te stellen binnen zekere, bij de wet te stellen grenzen, terwijl ook aan het vraagstuk van een herziening van het Kiesrecht voor de Kamers aandacht zal worden besteed. Prov. Staten. Prov. Staten hielden Dinsdag een openbare vergadering, waarin de nieuwe leden werden beëedigd, ge kozen op de lijsten 1935. De voorzitter hield een openings rede waarin hij er op wees dat ondanks den harden druk van den tijd de bevolking onzer provincie haar goeden moed en veerkracht weet te handhaven. Rijk en provincie doen wat zij kunnen om de noodlottige gevolgen van de internationale ontw«ichting te verzachten. Spr. memoreerde dat de werken aan de Maas goed vorderen. Op vereenvoudiging van de open bare administratie blijven Ged. Sta ten bedacht. Binnen niet te langen tijd worden zelfs voorstellen gedaan tot opheffing van 28 waterschappen binnen het gebied van den Maaskant. In goed vertrouwen op de Voor zienigheid werkt de provincie door tot verbetering van de welvaart en het geluk van onze groeiende be volking, die van 1931 tot en met 1934 toenam met 61.693 zielen, een ver meerdering die de bevolkingstoene ming tusschen de jaren 1830 en 1860 nog overtreft. De voorzitter verwelkomde de nieuwe Statenleden en bracht de leden die niet meer in het college terugkeeren den dank van Ged. Staten voor hun werk. Drie van hen waren een kwart eeuw en langer lid van Prov. Staten, n.l. de heeren Jhr. F. van Rijckevorsel, oud—lid van Ged. Staten, Verstraaten en van Hout. Spr. meende hen een eere— saluut niet te mogen onthouden De beide eersten werden bij hun zilveren ambtsjubilé gehuldigd. Ware de heer M. van Hout uit Helmond nog in ons midden, aldus spr., dan zoudt gij hem hebben geëerd om de wijze waarop hij zijn groote krachten gedurende 25 jaren aan het welzijn der provincie heeft besteed. Ten slotte wijdde de voorzitter woorden van lof en een gelukwensch aan de jubileerende stad 's Hertogen bosch, waar de Staten haar zetel hebben. Hierna gingen de leden in de afdeelingsvergaderingen. Ongevallen. Mei. H. uit Tilburg reed gister avond met haar auto tegen een der verkeerspalen op de Markt. De paal werd ontzet en het rechterspatbord geheel ingedeukt. In de Putstraat reed de land bouwer v. V. uit Sprang met paard en wagen tegen de stilstaande auto van de K. uit Tilburg, met het gevolg dat een der spatborden werd ver nield. Op de Hollandia schoenfabrie ken geraakte de arbeider de W. met zijn hand bekneld tusschen een der machines. Hij kreeg zoodanige ver wondingen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ned. R.K. Bond van Schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroons. Te Breda wordt een vakten toon stelling gehouden georganiseerd door den Neilerl. R.K. Bond van Schoen, winkeliers en Schoenmakerspa— troonsvereen.gingen ter gelegenheid van de 15e Jaarvergadering aldaar. De opening geschiedde door den burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. De voorzitter, de heer J. A. Schlaghecke, opende met een woord van welkom en zette de bedoeling der vaktentoonstelling in korte trek ken uiieen, waarbij hij vooral wees op 't algemeen belang, dat goed schoenwerk heeft voor den mensch. Inplaats van een feestklank te laten hooi en bij het 15-jarig bestaan, was spr. verplicht een noodkreet uit te stooten, want circa 14UU0 schoen makers in Nederland kunnen hun brood niet meer verdienen. Spr. betoogd in den breede dat de schoen makers die den strijd niet meer kunnen volhouden, reent hebben op steun. DRUNEN. Dinsdag ongeveer 8 uur brak er plotseling brand uit in de woning van J. Timmermans in de Vennen. In een paar minuten stond het geheele huis in lichter laaie. De brandspuit was wel spoedig aanwezig, doch er kon niets gered worden. Vrouw en en kinderen konden zich nog bijtijds in veiligheid brengen, de man was in Vlijmen aan het hooien. Burge meester Mr. van der Heijden als mede rijks cn gemeentepolitie waren eveneens aanwezig. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Zondag hield »De Postduif» een wedvlucht van uit Limoges, af. stand 702 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 5 W.Viveen v. Ravesteijn 2, 8 P. H. Maas, 3 F. van Hulten-v. d. Ho ven en van Halder, 4, 6, 7 Gebr. v. Ravensteijn- Elshout. Speciaal en Koningspoule P. H. Maas. Aankomst eerste prijsduif 9,20. Laatste prijsduif 11,15. Zondag a.s. wedvlucht van uit Breda. Inkorven Zaterdag n.m. van 2—4 uur. Op den laatsten Zaterdag van Juni stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier nog inge schreven 35 georganiseerde werk— loozen, 9 als geheel en 26 als ge deeltelijk werkloos. In de werk verschaffing stonden 26 personen \y (y SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Uitgaande van den Ring 's-Grevelduin- Capelle en Omstreken van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigin- gen op Geref. Grondslag, zal op Zater dag 10 Augustus a.s. alhier op het ter rein van den heer J. Oerlemans de jaar lij ksche Landdag worden gehou den. Als sprekers hopen alsdan op te treden de Weleerw. Heeren: Ds. Abrink van Papendrecht; Ds. Klusencr van Bodegraven; Ds. Lans van Huizen, Ds. L. Vroegindewei van Waddinx- veen. De leiding van den Landdag berust in handen van den voorzitter van bo- vengenoemden Ring, Ds. Cuperus van Capelle. Het 8-jarig zoontje van den heer B. alhier kwam j.l. Zaterdag zoodanig van z'n fiets te vallen, dat geneeskun dige hulp van Dr. Winkelman moest worden ingeroepen, die een lichte her senschudding constateerde. Dinsdagavond 8 uur kwam in de zaal van den Chr. Volksbond on der leiding van haar Voorzitter, den heer J. C. A. de Roon, de afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, in een tamelijk bezochte ledenvergadering bijeen, in zake de contract-actie in de schoen industrie. De Weled. Heer Kunst, Hootdbest. van genoemden Bond zette het con cept-contract breedvoerig uiteen. Na er op gewezen te hebben, dat we ein delijk na een lange weg van 2 jaren, zoover gekomen zijn, dat nu op de ver gadering van de Federatie van Nederl. Schoenfabrikanten door 49 van de 52 aanwezige leden het door de samen-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5