2 MAANDEN LANG Ongekende voordeelen ZOMER-RECLAME WONDER SPAARSYSTEEM BELANGRIJK!! BELANGRIJK!! j BINNENLAND. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Buitenland een schipper naar Geertruidenberg in veiligheid laten brengen. Het was te Besoijen in 1636 zoo onveilig, dat de schout Antonie van Andel en de pre dikant Jeremias Eckius, om het veege lijf te redden, zelfs de vlucht hadden moeten nemen naar minder gevaar lijke plaatsen. De toenmalige gemeen te- en kerke-rekeningen vloeien over van posten, die alle betrelvking heb ben op dien benarden tijd. Ter illu- slreering van een en ander zal ik slechts één van die posten afschrijven uit de kerkerekening over 16341637, die aldus luidt: Item inden jare 1636 en isser inde kerckc van eBsoyen gee- nen ofte seer soberen ontfanck, Godt betert, geweest, overmits de langduri- ghe retorsie van wegen de Meyerye, soodat de schouten en predikanten overal hebben moeten vluchten ende van 't lant retireren, ende oock ver mits d'inlcgeringhe aldaer. Wij kunnen het ons wel indenken, dat de toenmalige, zeer beminde pre dikant van Besoyen, Ds. Jeremias Eckius, toen geen zeer benijdbaar le venslot zal hebben gehad, nog te min der, wijl hij in dat zelfde jaar 1636 zijn eenjarig dochtertje Margriet door den dood had verloren. Bovendien had den de Besoijensche kerkmeesters, n.l. Wouter Gijsbertz. Boer, Adriaen Dircksz., Jan Daendels, Lambert Dircksz. de Greeff en Aert Jansz. van den Thuyn, juist in dien benarden tijd de uiterste moeite om den eigendom der buitendijksche tienden, welke de kerk toen reeds een 20-tal jaren be zat, te behouden, en moesten daarvoor een langdurig proces voeren met den ambachtsheer van Capelle, Jonkheer Rayenschot, die dien eigendom be twistte. Hoewel dat proces eindelijk ten gunste der kerk afliep, had het toch een aanzienlijke som gelds ge kost. Voor alle schade, rampen en onhei len, die de arme gemeente Besoijen gedurende den hachelijken retorsietijd had moeten lijden en dragen, kreeg zy slechts een matige vergoeding, n.l. een kwijtschelding van =t 1603 gulden op haar achterstallige belastingpennin gen over voorgaande jaren. Men kan veilig aannemen, dat de verschillende door de Staten-Generaal uitgeschreven en bevolen vast- en bid dagen, die begonnen waren op Woens dag 18 Augustus 1633, niet dan in groote droefenis en in den diepsten ootmoed door de Besoijensche ingeze tenen werden doorgebracht. Aanteekening. 1). Een kleinzoon van Ds. Jere mias Eckius, n.l. Jeremias van der Vleuth(en), werd den 2 October 1736 in de Waalwijksche kerk aan de Ha- ^en begraven, terwijl diens vrouw, Cornelia Borgmans, reeds in 1725 te Waalwijk was overleden en den 8 September in die kerk was begraven, met de hoogste kerkerechten voor bei den, n.l. 13 gulden. VAN IIET GELDIG TOT EN MET 31 JULI bij alle Wonder-Artikelen. KOOPT NU: Wonder-Margarine, per pakje37^ ct. Wonder-Koffie, Rood-merk, per pak 42 ct. Groen-merk, per pak 40 ct. en alle verdere Wonder-artikelen. Bij ieder pakje van deze 3 artikelen is één heele Wonder Spaarbon en één heele Spaar- Sneller-bon. Voor de opgespaarde Wonder-Spaarbons is verkrijgbaar: 10 el witte flanel 15 10 el gekleurde flanel 15 3l/2 el hemdencassa 8 V/ï el lakenscassa 11 1 beste kussensloop 3 3 beste thee-, blauwe of witte doeken 5 3 beste luiers 5 1 broodplank met opschrift 3 12 waterglazen (alleen per 12) 6 1 groot blikken theeblad 3 1 prachtig groot theeblad, echte tegel, nikkelen rand 14 1 Vouwstoeltje (voor hengelaars e.d.) 6 fijne dameszakdoeken, gekleurde rand 6 diepe of platte borden, alleen Maastrichtsch aardewerk5 Voorloopig nog geen ooi log in Abessinië. Het is duidelijk dat Italië nog steeds niet tot den aanval op Abes sinië overgaat daar het nog niet volledig voor den oorlog is uitgerust. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph hebben de Italiaan- sche bevelhebbers in Afrika aan Mussolini medegedeeld, dat zij met minder dan 400.000 man geen aanval kunnen uitvoeren, die eenige kans op succes heeft. De huidige strijd krachten in Erithrea en Somaliland bedragen niet meer dan de helft van het benoodigde aantal. Bovendien is de regenperiode nog niet afgeloopen, welk jaargetijde voor het voeren van oorlog zeer onge schikt is. De correspondent van de Daily Express te Addis Abeba beric ht, dat voortdurend treinen uit Addis Abeba vertrekken met Britsche, Amerikaan- sche en Italiaansche mannen, vrou wen en kinderen. Zij verlaten het land uit vrees voor het dreigende oorlogsgevaar. De correspondent meldt verder, dat de meeste buitenlandsche firma's te Addis Abeba vrijwel geen crediet meer geven, waardoor het zaken leven zoo goed als stilgelegd is. De Italiaansche ambassadeur te Rome, Grandi, heeft aan 't Foreign Office een voorsteloverhandigd.dat naar Italiaansche opvatting een nieuwe mogelijkheid schept om het conflict met Abessinië op vredelie vende wijze op te lossen. Dit voorstel omvat de volgende twee punten 1. Abessinië staal in die gedeelten van het rijk, die het achterland van Eritrea en Italiaansch—Somaliland vormen, een gebied af, waarover Italië de politieke controle zou uit oefenen. 2. Achter dit gebied zal zich een uitsluitend Italiaansche invloedsfeer uitstrekken, hetgeen door Abessinië formeel zal worden erkend Ook Abessinië blijft nog altijd streven naar een vredelievende op lossing van het conflict. Het wil den Volkenbondsraad onmiddellijk bijeen roepen. Alle manufacturen zijn van beste kwaliteit, geen reclame-kwa liteiten. Het Wonder-Spaarsysteem le vert U uitsluitend artikelen die lang meegaan en ondanks dat is het Wonder-Spaarsysteem het laagst in prijs. Levering van alle artikelen zoolang voorraad strekt. Haast U dus H| met bestellen. g De uitgebreide nieuwe lijst van Wonder-Cadeaux verschijnt 1 Juli a.s. Wegens de vele voorbereidende werkzaamheden voor de sa menstelling hiervan was een vroegere datum helaas niet mogelijk. Leverings-Conditiën der Wonderartikelen zijn steeds uitsluitend a contant en bestelling van Wonder-Cadeaux, nadat U eerst de Wonder-Spaarbons hebt ingeleverd. Winkeliers welke zich aan deze conditiën niet houden worden van verdere verkoop uitgesloten. U begrijpt dus wel dat Uw winkelier onmogelijk van deze conditie kan afwijken. Alleen door groote omzet zijn wij in staat U zooveel te bieden en U zulke goede kwaliteiten te leveren. Wij ontvangen natuurlijk wel eens klachten, maar practisch nooit over de kwaliteit van de Wonder-Cadeaux en de Wonder-Artikelen. Van deze Zomer-Reclame verschijnt geen aparte lijst bij Uw winkelier. Knipt daarom deze adver tentie uit, om Uw bestellingen aan Uw winkelier U op te geven. Brand op het terrein van de Brusselsche wereldtentoonstelling Woensdagnacht is er, naar Reuter uit Brussel meldt, brand uilgebroken op het terrein van de tentoonstelling in het luna park, waar 600 vierkante meter gebouwen een prooi dei- vlammen werden op een totale oppervlakte van 70 000 vierkante meter. De inspecteurs van politie hebben geconstateerd, dat de brand is ontstaan in den stand van den Nederlandsche fotograaf de W., uit Amsterdam afkomstig. Hij bleek in het bezit van een petroleumlamp, welke hij overeenkomstig het huur contract niet mocht hebben. De man is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Het Huis Habsburg. HetOostenrijksche parlement heeft de opheffing der Habsburg-wetten aangenomen. Aan het Vaderlandsche Front is echter verboden propaganda te voe ren voor het herstel der Habsburg- dynastie, wijl restauratie nog on tijdig is. Wonderbare genezing Te Schinveld (bij Heerlen) is een meisje, dat jarenlang verlamd was, plotseling genezen na terugkomst van een bedevaart uit Lourdes. De geneesheer heeft verklaard, dat dat zij genezen is. Alleen hadden de gebeurtenissen van de laatste dagen wat hartkloppingen veroorzaakt, waarom de dokter dan ook den raad had gegeven, bezoek te weren. Met nadruk wijzen wij erop, schrijft de Maasbode, dat uit de feiten en constateeringen, zooals die voor het oogenblik ter beschikking staan, nog geen enkele conclusie van verder strekkenden aard mag worden ge trokken, dan dat Julia Raes voor het oogenblik het gebruik van haar ledematen, dat zij jarenlang heeft moeten missen, heeft teruggekregen. Dit is inderdaad een vaststaand feit, hetwelk nog wordt versterkt door de omstandigheid, dat zij zich momenteel zoo goed gevoelt, dat zij reeds eenige zeer lichte huishoude lijke bezigheden verricht. Het rijk voor duizenden benadeeld. De onderzoekingen van de Alg. Rekenkamer hebben aan het licht gebracht dat bij verschillende crisis diensten met geld gesmeten werd, waardoor het rijk voor duizenden guldens benadeeld is. Bij een dei- centrales bleek, dat de directeur tekortschoot in het betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het algemeen als wat betreft de uitgaven, waarbij zijn persoon b - trokken was. Hij genoot als directeur een salaris van f40üü, doch daaraan werd toe gevoegd een traktement van f5000 als hoofdcontroleur. Daarenboven bracht hij f9.60 per etmaal in reke ning zonder d:iartoe gemachtigd te zijn voor verblijf in de plaats, waar de centrale gevestigd was zijn woonplaats was elders. Ook de kosten van een spoorwegabonnement le klasse, dat blijkbaar bijna uitslui tend diende voor heen en weer reizen tusschen woon- en standplaats, waren ten laste van de crisisdienst gebracht. Voorts waren er nog tal van zeer hooge declaraties. Tarwewet ernstig overtreden bij Princenhage. De recherche—ambtenaren van den Crisis—Opsporingsdienst hebben te Princenhage een uitgebreide Tarwewet-overtreding geconstateerd. Deze overtredingen strekken zich niet alleen uit over Princenhage, doch ook over de buurtschappen Etten, Beek en de gemeenten Gin- neken, Bavel en Ulvenhout. Door bemiddeling van een graan handelaar te Breda werd een groot aantal landbouwers gedenatureerde tarwe geleverd. Bij de landbouwers zat nu de bedoeling voor deze gedenatureerde tarwe te zaaien en vervolgens den oogst bij de regeering in te leveren, waardoor men dan voor tarwesteun in aanmerking kan komen. Het resultaat was echter bedroe vend. De kwaliteit van de geleverde tarwe was inferieur. Behalve de mislukte oogst, een oppervlakte van 25 H.A., hebben de overtreders thans nog straf te wachten. De reis der KXVIII volbracht. Donderdagmorgen is de onderzee boot KXVI1I te Soerabaja aangeko men, waarmede de wereldreis vol bracht is. Nu het einde daar is van deze prachtige reis, een maritieme presta tie van de eerste orde, volgen hier nog enkele bijzonderheden. Op 14 November verliet de K XVIII Nieuwediep. Met inbegrip van den commandant, luitenant-ter zee le kl. D. C. M. Hetterschij en prof. dr. F. A. Vening Meinesz, bestaat de be manning uit 35 koppen. De reis ging van Den Helder, via Funchal en Sint Vincent naar Dakar aan de Afrikaansche kust. Met bet oog op de vlucht van »de Snip» naar de West, heeft de K XVIII zich geruimen tijd op den Atlantischen Oceaan opgehouden, bewesten de Kaap Verdische eilanden. Toen maakte de boot den eersten over steek naar Pernambuco in Brazilië, om vervolgens naar Rio de Janeiro en Buenos Aires te varen. Daarna stak zij weei den Oceaan over, r>5 het eilandje Tristan da Cunha naar Kaapstad. Vervolgens is de K XVIII nA Durban en Mauritius naar Fre- mantle gevaren, het laat te traject. Vandaar ging het naar Soerabaja, het Indische marine—station. Zoo werden vijf werelddeelen be zocht. Met allerlei weerswisselingen heeft de equipage rekening moeten houden. Novemberweer op de Noordzee, groote hitte binnen de Keerkringen, en weer ijsbergen ten Zuiden van Kaapstad, maar steeds vertelden geruststellende Morse- teekens, door den marconist naar het moederland geseind, dat aan boord «alles wel» was. Naast het wetenschappelijk werk, dat met behulp van de K XVIII werd verricht, is het meest opvallen de de reis zelve, de langste tocht, welken ooit een duikboot in haar eentje heeft afgelegd, nl. 23.C00 mijl, waarbij door allerlei omstandigheden nog wel eenige mijltjes bijgekomen zullen zijn als toegift. De K XVIII had 132 zeedagen, en deed slechts elf havens aan. Trajec ten van 18, 20 en zelfs 25 dagen aan één stuk zijn afgelegd. Alles ging volgens het vooraf opgezette reisprogramma. Hier volgen de verschillende ver vertrekdata Vertrek D^n Helder 14 Nov. '34. Madeira 3 Dec. St Vincent 16 Dec. Dakar 5 Jan. '35. Pernambuco 24 Jan Rio de Janeiro 12 Febr. Montevideo 22 Febr. Buenos Aires 7 Maart Tristan da Cunha 22 Maart Kaapstad 29 April Durban 13 Mei Mauritius 31 Mei Fremantle 2 Juli Aankomst Soerabaja 11 Juli De reis heeft van de bemanning zeer veel geëischt. Men kan zich dit moeilijk indenken als men de ac comodalie van een duikboot niet kent. Deze is nu juist niet zo;* com fortabel. Het inwendige der boot is een wirwar van machines en leidin gen en er heerscht een ondragelijke warmte. De koene bemanning is te Soera baja hartelijk ontvangen door vice- admiraal van Duim. Commandant Hetterschij en prof Vening Meinesz spraken voor de microfoon. Tal van geschenken, plaquetten en oorkonden werden aangeboden. De ontvangst-plechtigheid werd per radio ook in het vaderland uit gezonden. Een oude traditie hersteld. Sinds onheugelijke tijden hadden de Bosschenaars het voorrecht in den grooten processieorngang te Mechelen de relikwiekast van den H. Rombout mede te dragen. Na 1541 was die traditie teniet gegaan Door het initiatief van mgr. dr Th. Goossens die daarbij volle mede werking vond bij het bestuur der Broederschap van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, en vooral van haar proost den heer L. v. d. Vaart is dit jaar een groep Bossche pelgrims wederom naar Mechelen getogen en dezen hebben de eervolle plaats van hunne vaderen in de processie weer mogen innemen. Oud-Minister Cort van der Linden. Naar wij vernemen, heeft mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van Slaat, oud-minister-presidenten oud Staatsraad, een operatie onder gaan. De toestand van den patient is zorgelijk. De eerste vliegtocht boven Nederland. Te Etten is een monument door generaal Snijders onthuld ter her innering aan de eerste vlucht in een vliegmachine boven Nederlandschen grond. Nijverheidsscholen. De Minister van Onderwijs heeft aan gemeenten en besturen van driejarige lagere nijverheidsscholen voor jongens verzocht deze spoedig in tweejarige dagcursussen om te zetten. kaar opleiding in de bekende Huishoud- en industrieschool. DRUNEN. Naar wij vernei zullen de leden van deJonge-\vJ binnenkort een reisje maken' autobus naar Tegelen ter bijworl der Passiespelen. De datum voor de genit teraadsverkiezing is alhier vag steld op Dinsdag 23 Juli. Tot vj zitter van het stembureau te v Elshout is benoemd de heer A d. Wiel, alhier. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprat Predikbeurten Zondag 14 Juli 195 Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur nam. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n 5 uur Ds. J. C. Hagen. CAPELLE. Bij het naar de vve brengen der paarden door knecht van den landbouwer stiuikelde een der dieren met noodlottig gevolg, dat de kn( kwam te vallen en het paard h op de hand trapte, zoodat gent, kundige hulp noodzakelijk was. - Toen v. d G. één dezer da; 's morgens bij zijn schapen in weiland kwam, vond hij één dieren verdronken liggen. Voor de Ned. Herv. gemee. te dezer plaatse hoopt a.s. Zon des morgens kalf tien op te tree Ds. Cupei us. 's Namiddags g( dienst. De spaarvereeniging »de Voj zorg», gevestigd ir. het café van (j heer J. Quirijns, hield haar eer jaarvergadering, waarop de p: ningmeester verslag uitbracht 0 trent den algemeenen toestand, durende dit eerste vereenigingsja waaruit bleek, dat door de 24 led vanaf de oprichting Augustus i<j, Ongeveer f 6U0 is opgespaard. Zooals we reeds vroeger m den houdt de dressuurvereenigf »de Trouwe Hond», gevestigd int café van den heer B. Kamp, a den Winterdijk, op Donderdag dezer op een terrein achter het c; Kamp haar eerste demonstratie. Voor deze wedstrijden welke aa vangen des morgens 10 uur en e bezoek ten volle verdienen, z prachtige prijzen uitgeloofd. Onaer leiding va.i het ondt wijzend personeel zullen leerling uit de hoogste klassen der O. school alhier Vrijdag 19 dezer e uisslapje naar Antwerpen maken, As. Zondag des namiddags uur hoopt voor de Ned. Herv. g meente a.d. Loonschendijk op treden Ds Cuperus. 's Morgens h: tien leesdienst. RAAMSDONKSVEER. Zonda morgen zal er in de Veersche Her Kerk leesdienst worden gehoude; en des middags treedt in de D01 sche kerk op ds. v. d. Vlugt. Het Bestuur van de Prote tantsche Kleuterschool vereen igii bestaat uit de heeren B. J. Elsma, M. Kant en E. Groen en de Dam Lankhuijzen -van Walbeek t Sneep—van Ham. -- Wat was het Woensd; warm, maar toch ware er velen 0 gekomen om te hooren naar t preek van de beroepen predikai ds. Oost. Na afloop hebben velt met ds. Oost kennis gemaakt. De onvermengde margarine in het tijdvak van 8 tot en met 1 Juli as. voor rechthebbenden ve krijgbaar bij de volgende winkeliei Adr. de Bont, C. Kieboom, wed. 1 P. van Alphen en wed. F. Knaapei Het aantal steuntrekkers va de gemeente bedraagt 203, de maan te voren bedroeg dit aantal 218. GEERTRUIDENBERG Onz stadgenoot de heer G. Offirmar, Jr. slaagde voor het doctoral examen Nederlandsche letteren m( bevoegdheid tot het geven van lei sen in geschiedenis. Voor de Evangelisatie Ebe Haezer te Raamsdonksveer hoof Zondag a.s. des v.m. 9.30 en de n.m. '2 uur voor te gaan de hee Terlouw uit Goudriaan. ELSHOUT. Dezer dagen slaagde onze dorpsgenoote mej Annie Klijn voor staatsacte N. A. Leerares Lin gerie en Costuumnaaien. Zij genoot DUSSEN. De korfbalclub »Rus Roest» alhier, behaalde op de grool Seriewedstrijden der korfbalclu! »Velox» te Lage Zwaluwe den lstei prijs, zijnde een ziLeren beker. EETHEN. Gevonden een rijwiel belastingmerk. Inlichtingen bij dei gemeenteveldwachter alhier. LOON-OP-ZAND. Geslaagd. J.I Woensdag behaalde de heer Marius d. Wildenberg alhier aan het R.K. Si' Odulphus Lyceum te Tilburg het eind examen van de afdeeling Hoogere Han delsschool met 5-jarigen cursus. Brand. Donderdagmiddag bral brand uit in een complex naaldhout toe behoorend aan de Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten te Am' sterdam en gelegen achter het Land var Kleef alhier. Door den feilen wind er de droogte greep het vuur snel om ziel: heen en werd eerst na geruimen tijd werken door de inmiddels toegeschoten boschbrandweer met veel moeite ge- bluscht. Ongeveer 3 h.a. bosch zijn ver brand waardoor het natuurschoon al daar ter plaatse belangrijk is benadeeld

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6