Ill UITSLAG PRIISÏRHO. Fa.FJMiempi "ÉCHO VAN HET nun» POERDE BLAD PROVINCIAAL NIEUW* XT T E N T I E. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Bowel, Bier, Likeur of Wijn Van Kolsteren moet het zijn. En als dat niet bekoren kan Neem dan hieronder van Hero Perl Sodawater - Limonade Grapé fruit Orange Squash. Wijnhandel - Waalwijk. met fO.10 per flesch verlaagd. WIE NIET ADVERTEERT, WORDT VERGETEN. 54. Zaterdag 13 Juli 1935. 58e Jrg. QnZe kantoren zijn gesloten U*f Zaterdagmiddag 5 uur met Dinsdagavond. (Spoedgevallen uitgezonderd.) pe verdere dagen geopend 8—6 uur. Ons blad verschijnt in de a.s. k slechts éénmaal en wel ;t jrdag 20 Juli a.s. advertenties worden ingewacht k uiterlijk Vrijdagochtend 9 uur. r- VERDERE CONCENTRATIE VAN GEMEENTEN IN DE LANGSTRAAT? Een plan tot vereeniging Waspik, Raamsdonk en Geer truidenber g olkomen onverwacht vernemen wij Gedeputeerde Staten aan de ge il IWbestur en van de gemeenten rCftnnk. Waspik en Geertruiden- een schrijven gezonden hebben. ®®ïin wordt medegedeeld dat Ged. en plannen hebben tot samenvoe- dezer drie gemeenten. De gemeen- SiÈsturen zijn uitgenoodigd om vóór ^gustus a.s. hun gevoelens ten aan- ■van dit voornemen kenbaar te ma- fschoon reeds vroeger sprake is ge- st van samenvoeging dezer gemeen- (ook de gemeente Made was toen lit plan betrokken), komt dit nieu- Dlan van Ged. Staten geheel onver- ht en in de betrokken gemeenten zal er zich niet weinig over verbazen, d. Staten hebben de, tot nog toe al van gemeenten versnipperde, .straat, wel goed aangepakt. Nau- ,ks is de nieuwe gebiedsindeeling in Oosten van kracht geworden of 3o'ss reeds komt het plan om het Wes- c gedeelte der Langstraat tot één SCfeente te vormen. °ë^sfordt dit plan verwezenlijkt,.dan zal tangstraat binnen korten tijd nog lts vijf gemeenten tellen,- die zijn ingesmolten uit niet minder dan 13 1 Henten. /ij hebben reeds bij vroegere gele- pvieden onze meening over de con spiratie van gemeenten in het alge- BAi uitgesproken. We hebben daarbij Üïit veel nadruk gelegd op het „argu- t" dat men meestal tegen samen- djing aanvoert: de schending van een historisch gegroeid is. Mogen jemeentenaren zich daardoor aan- kelijk gekwetst voelen, meestal zijn deze schending spoedig vergeten, Ira ze de zegeningen der samenvoe- I aan den lijve ondervinden. - ♦(oewel wij dus in het algemeen rstanders zijn van gemeentelijke ;entratie, moeten wij op het eerste cht tegen het thans onderhavige tt eenige bedenkingen maken. Voor- lelijk betreffen deze bedenkingen de ^ebreidheid van het nieuw te vor- j i gemeentelijk gebied. Vooral voor spik en Raamsdonk zou dit een zeer 3t bezwaar zijn. Aangenomen dat raadhuis der nieuwe gemeente te imsdonksveer zou worden geves- eijl, hetgeen het meest waarschijnlijk laar dit het meest volkrijke centrum nQMan zouden de inwoners van Was- voortaan niet minder dan 7 K.M. J hun gemeentehuis verwijderd zijn. k voor Raamsdonk is deze afstand 5enwaarlijk, hoewel deze plaats er reeds gewoon is. Te bezwaarlijker wordt nog wijl men voor het vervoer vrij- k uitsluitend op fiets en auto is aan wezen. Een treinreis van Waspik r Raamsdonksveer en terug zou ten- iste voor vele menschen al te veel vergen. MM4aast dit bezwaar is er nog een :ede, dat meer den aard der ver diende plaatsen betreft. Geertruidenberg en Raamsdonks- r komen in dit opzicht uitstekend reen. Er is veel handel, eenige in- trie en beide plaatsen hebben groote angen bij de visscherij. )aarentegen zijn Raamsdonk en ispik meer uitgesproken boeren- atsen. Weliswaar heeft Waspik een jebreiden Middenstand en is er een luidende industrie, doch in hoofd- k leeft de bevolking er toch van het :renbedrijf. De industrie welke Was- heeft uitgezonderd dan de de tste jaren bijna geheel weggekwijnde eepsbouw stemt bovendien in het leel niet overeen met de industrie i Geertruidenberg, doch is veeleer de schoenenstreek georiënteerd. Het i dan ook ons inziens verkeerd zijn aspik naar het westen te oriënteeren, :wel het feitelijk meer overeenkomst :ft met de schoenenstreek in het oos- heffen gemeenten over twee nieuwe ge meenten te verdeelen. In het westen zou dan een verbinding ontstaan tusschen Geertruidenberg en Raamsdonksveer, een verbinding, die als het ware van nature gegroeid is, daar beide plaatsen ongeveer in elkaar loopen en vrijwel dezelfde belangen hebben. Daarnaast zou een kleinere, doch eveneens aantrekkelijke gemeente ont staan door samenvoeging van Waspik met het dorp Raamsdonk. Ook deze twee dorpen loopen in elkaar en de in hoofdzaak boerenbevolking voelt zich een, mede door het feit dat beide plaat sen een gemeenschappelijke zuivelfa briek bezitten. Een plan in dezen geest lijkt ons aan trekkelijker dan de thans door Ged. Staten ontworpen samenvoeging en wij verwachten, dat uit het oordeel dat de verschillende gemeentebesturen erover zullen uitspreken, wel een dergelijke zienswijze zal blijken. Medegedeeld zij tenslotte nog dat de bevolking der drie betrokken gemeen ten op 1 Jan. 1934 bedroeg: Raamsdonk 7138, Waspik 3389 en Geertruidenberg 2817. ALLES 100% KWALITEIT! Vanaf heden ook verkrijgb. 1/1 L. flesschen Hero Perl. Zeer voordeelig \ls vanzelf komen we dus tot een uwe groepeering die ons wensche- er lijkt en die bovendien niet zoo licaal is. O.i. zou het meer aanbeve- g verdienen het gebied der drie op te KERMIS. Weer bieden Markt, Raadhuisplein en Stationsstraat een bedrijvigheid, zooals maar enkele weken per' jaar voorkomt, n.l. in den kermistijd. Tal rijke attracties worden op het kermis terrein opgeslagen, die ons straks weel een volle week van plezier en jolijt zullen geven. Het is de laatste jaren voor de ker mis gewoonte dat er geklaagd wordt, dat er toch geen geld is om kermis te vieren. En toch worden elk jaar op nieuw de sombere voorgevoelens weer teniet gedaan door een opgewekte ker- misviering, waarbij het gros der men schen zich gedraagt alsof ze geen zor gen kennen. Men kan daar verschillende gevoe lens over hebben. Laten wij er den goeden kant van zien en het toejui chen, dat de menschen eens 'n week de zorgen van een heel jaar kwijt zijn. Laten we ons erover verheugen dat de drukkende zorgen van alledag den mensch genoeg veerkracht gelaten heb ben om op passende wijze vermaak te zoeken. „Op passende wijze", daarop willen wij den nadruk leggen, want geldsmij terijen en braspartijen zijn in dezen tijd voor menschen die week-in-week- uit moeten worstelen om de eindjes aan elkaar te knoopen, een gruwel. Maar gezond en prettig kermisvermaak dat gunnen we ieder van harte. Laat men echter vooral verstandig te werk gaan en niet denken dat alles op moet wat er uit de kermispotten komt. Ook wanneer een gepaste zui nigheid wordt in acht genomen, be hoeft het vertier er niet minder pret tig om te zijn. Aan den vooravond van kermis '35 wenschen we alle Waal wij kers een prettige kermis en spreken we de hoop uit dat de feestweek zooals telken jare zonder een enkele wanklank zal mo gen verloopen. Zooals gewoonlijk geven wij hier weer een korte opsomming van de kermis-attracties. Het kermisterrein op zichzelf is weer uitstekend gevuld en biedt een groot- steedsche verscheidenheid van attrac ties. Om er slechts enkele te noemen: het lunapark van Gebr. van Bergen, de danstent van Jacobs, de draaimolen van Giezen, de autobaan van Sipkema, de auto-scooter van Robbe, luchtschom- mels, theaters en kramerijen te kust en te keur. I)e verschillende café's hebben na tuurlijk weer voor extra-attracties ge zorgd. In Hotel Verwiel concerteert dage lijks de bekende Burlesco-band, die er ongetwijfeld wel een prettige stemming zal weten te brengen, 's Avonds wordt bovendien, zooals gebruikelijk, in het café gedanst, hetgeen hier vermoede lijk eiken avond een gezellige drukte zal geven. In „De Twee Kolommen" heeft de nieuwe Directie voor een uitstekend program gezorgd, dat zeker veel volk zal trekken. De geheele week zetelt er het bekende orkest van v. d. Maessen „De vier Ariana's" en bovendien ko men er dagelijks nieuwe artisten, w.o. Kees Pruis, Fred Houben, Violets dans paar; de manipulator Liberto, de acro- batengroep Raymond en Carla Diana. Een uitgelezen programma dus. In Musis Sacrum is dagelijks groot cabaret-dancing, met medewerking van het orkest „Van Zanten and his Boys" en tal van cabaret-artisten. In „De Korenbeurs" treden dage lijks op George Harting en zijn komisch accordeon-band en bovendien het da mes-ensemble „The Bossy Girls". Ook hier zal dus wel de noodige stemming heerschen. In café Centraal, Stationsstraat ze telt „De Vroolijke Band", terwijl het duo Zeeuwe hier het komische gedeel te zal verzorgen. Voorts zijn prachtige dancings in gericht in café v. Heesbeen-Keetels; in de Luxor-bioscoop en bij Wed. J. van Helvoirt in de Putstraat. Voor de bioscoopliefhebbers heeft de directie van het R.D.B.-theater een uit stekend programma samengesteld, Waarvan ongetwijfeld velen zullen ko men profiteeren. Voor het prachtige programma van de Schouwburg-Dassi venvijzen wij naar de publicaties in dit blad. Matinée „Oefening en Vermaak". De traditioneele opening van de ker- misweek: het matinée der Liedertafel „Oefening en Vermaak" op Zondag morgen in Musis, zal weer vele bezoe kers trekken. Er wordt dit jaar een zeer varieerend programma geboden, waarbij behalve koorwerken ook kwar tetten en soli gezongen zullen worden. Het matinée is vrij toegankelijk en be gint om 12 uur. Kermis-matinée „Tot Bloei der Toonkunst". De liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" geeft haar kermis-matinée a.s. Maandag in café P. van Cromvoirt te Baardwijk. Dit matinée belooft bijzon der aantrekkelijk te worden door de medewerking van het bekende duo Martron uit Den Haag, dat de aanwe zigen door een groot aantal komische scènes tranen zal doen lachen. De liedertafel zelf zal de twee con coursnummers zingen, waarmede zij te Sprang den eersten prijs behaalde. Voorts staan enkele bariton-soli van den heer Jos. Boom op het programma zoodat het geheel de bezoekers wel zal kunnen vermaken. Natuurlijk is er na afloop bal. Kermis in den Gildenbond. De leden der R.K. Werkliedenver- eeniging vinden weer enkele dagen ver tier in den Gildenbond. Maandag geeft daar de harmonie St. Crispijn een matinée, waarbij het duo Smink uit Rotterdam het komisch ge deelte zal verzorgen. Woensdagavond geeit de familie Hofmann een uitvoering. Deze familie staat hier in Waalwijk uitstekend aan geschreven en zal dan ook in den Gil- R.K. Hoogere Burgerschool en Hoogere Handelsschool, Waalwijk. Uitslagen van de eind-examens, toe latingsexamens en overgangsexamens 1935. Eindexamen H.B.S. 3-j. cursus. Geslaagd: A. Dicks, J. van Kempen, J. Klijberg, J. Langermans, P. Rüttchen, J. van Son en J. Wildeman te Waalwijk; F. Boe len te Drunen; A. van Bommel te He- dikhuizen; P. Konings te Raamsdonk; W. Oerlemans te Heusden en P. Speet- jens te Geertruidenberg. Herexamen: 1. Afgewezen: 4. Toelatingsexamen le klas H.B.S. 3-j. cursus. Geslaagd: H. Broos, P. Broos, H. v. Heesbeen, P. v. Heesbeen, A. de Kort, I). van Liempt, P. van der Mee, R. van Mil, C. Pullens, A. Schaap (voorw.), A. Schoemans, A. Sevenster, H. Seven- ster, H. Spijkerman, J. Spijkerman, Th. de Vaan, J. Verhoef en N. van Wel te Waalwijk; C. Berkelmans, A. Brokx, J. Brokx en C. de Wit te Waspik; A. Peters en K. Veltman te Drunen; C. van Alphen en P. de Nijs te Kaatsheu vel; R. van Drongelen en M. Dijkstra te Sprang-Capelle en H. Verwiel te Heesbeen. Afgewezen: geen. Toelatingsexamen tot de 3e klas H.B.S. 3-j. cursus. Voorwaardelijk toegelaten: N. van Loon te Waalwijk. Overgangsexamens Bevorderd van klas I naar klas II J. Bank, P. Bertels, H. Both, J. van Delft, H. van Haren, F. Hoeben, J. Lombarts, F. Hoffmans, W. Marinus, M. de Rooy, P. de Rooy, A. Schalken, V. Weijers en P. van Zeist te Waal wijk; A. van Boxel, P. Hochstenbach, B. Speetjens en P. Stal te Geertruiden berg; A. Boelen, B. van Drunen en J. IJpelaar te Drunen; R. v. d. Schans De uitslag van de Prijsvraag in ons nummer van 1.1. Zaterdag, waar voor door de betreffende firma twee prijzen waren beschikbaar gesteld, n.l. een parapluie-standaard en een ets, is als volgt „Kemi, DE Meubelfabriek van het Zuiden". Onder de talrijk goede oplossers is moeten worden geloot, met tot reseltaat W. van Gammeren, landbouwer Drongelen, le prijs. H. van Engelen, Stationsstraat 47 A Waalwijk, 2e prijs. Een inzender uit Sprang beeft er van gemaakt: »K.emi, DE Meubel fabriek van 't NOORDEN", dat zal toch wel niet de bedoeling geweest zijn 1 Een oplosser, de heer H van Engelen, voegde bij zijn oplossing het volgende gedicht: „Kemi, DE Meubelfabriek van het Zuiden". Om haar fabrikaat bekend Oer-solied en heusch niet duurder IedTe kooper is content 1 Omdat hij zijn keus kan maken Uit modellen zonder tal Die hij in een reeks toonzalen Geëxposeerd er vinden zal. Meubelen in elk genre, Voor elke beurs en eiken stand. KEMI die kan iedereen helpen, Zelfs den meest verwenden klant. Wij feliciteeren de prijswinnaars en niet minder de actieve meubel fabriek K.E.M.I., die door dergelijke prijsvragen de belangen onzer lezers, maar niet minder de hare dient. Zij moge het nog eens herhalen en hiermee een goed voorbeeld geven. ANNO 1882. - TELEF. 173. Wegens vermindering van den accijns zijn de prijzen van onze Wijnen BRANDEWIJN, GENEVER, COGNAC, CITROEN, OUDE KLARE in prima qualiteit per maat verkrijgbaar. denbond wel voor een prettige sfeer weten te zorgen. Het programma ziet er tenminste aantrekkelijk uit. Statiedag van het gilde St. Ambrosius. Donderdag in de kermisweek houdt het Gilde St. Ambrosius zijn jaarlijk- schen Statiedag. Het getuigt van het leven in dit oude gilde dat deze dag dit jaar met bijzonderen luister zal wor den gevierd. 's Morgens om half 11 wordt de ko ning, de heer H. Maas, aan zijn wo ning afgehaald door de Gildebroeders in vol ornaat, voorafgegaan door den standaardrijder te paard en den tam boer. In optocht wordt de koning dan naar Café 't Vosje gebracht, waar in den loop van den dag het koning- en prijsschieten plaats heeft. De nieuwe koning zal Zondag al aanstonds een gewichtige functie krij gen te vervullen. Het Gilde gaat dan n.l. naar den Gildendag te 's-Bosch. Ook dan zullen de Gilde-broeders in vol ornaat uitrekken, met standaard rijder, vendelzwaaier en tamboer. Hoe hoog St. Ambrosius bij den lei der van den Gildendag, mr. van Lan- schot, staat aangeschreven, blijkt wel uit het feit, dat aan dit Gilde 'n goed deel der organisatie van den Gilden dag is opgedragen. en J. Co lijn te Eethen; A. Kools en A. van Velthoven te Waspik; L. Broe der en J. van der Schans te Sprang- Capelle; A. Snijers te Raamsdonks veer en G. v. d. Linden te Kaatsheuvel. Herexamen: 4. Niet bevorderd: 10. Bevorderd van klas II naar klas III: J. Eibers, Jos. de Folter, J. de Fol ter, E. v. d. Hammen, A. v. d. Heuvel, A. Hornman (voorw.), J. Kemperman, J. de Kort, F. van Liempt, J. Muskens, J. Pullens, D. Roxs, A. Spitters en J. Spijkerman te Waalwijk; R. Bakker en L. Merk te Geertruidenberg; F. Boelen, J. van Delft en H. Peters te Drunen; P. van Boxtel en A. de Bruin te Kaatsheuvel en A. Gijsman te Was pik. Herexamen: 1. Niet bevorderd: 3. Bevorderd van klas IV naar klas V J. v. d. Dungen, G. Maas, B. Mom bers en C. Spitters te Waalwijk; A. v. Laarhoven, P. Leenaarts en F. Tuer- lings te Kaatsheuvel en D. Verhagen te Sprang-Capelle. Niet bevorderd: geen. Overgangs-examen R.K. Lycea te 's-Bosch. Aan bet Maria-Lyceum te 's-Bosch zijn bevorderd naar de 2e klas: Riek Klaassen te Waalwijk naar de 3e klas: Anny Froklage te Waalwijk; naar de 4e klas: Carla Langemeijer te Waalwijk; Ella Moons te Raamsdonksveer; naar de 5e klas: Greet Siemer te Waalwijk. Aan het St. Jans-Lyceum te Den Bosch zijn bevorderd: naar de 2e klas: M. Siemer en F. Hof mans, beiden te Waalwijk; naar de 4e klas: V. Timmermans te Waalwijk Naar de 6e klas gymnasium: A. Du- quesnoy te Waalwijk. Gymnasium Gorinchem. Bevorderd: van 5e naar 6e klasse, v. Suylekom te Hooge-Zwaluwe; van 4e naar 5e klasse, A. van der Lely te Woudrichem; van 3e naar 4e klasse, N. Gaasterland te Sleeuwijk: van 2e naar 3e klasse, Joh. Vos te Woudrichem; van le naar 2e klasse, C. Benkhuizen te Andel, J. Jonker te Werkendam, R. H. P. van der Schans te Drongelen. R.K. Werkliedenvereeniging Baardwijk. Woensdagavond hield de R.K.W.V. te v.m. Baardwijk in het patronaats gebouw een algemeene vergadering. De aftredende bestuursleden, de hee- ren C. Maas, A. v. Brunschot, C. Krol en M. van Mierlo werden bij acclama tie herkozen, daar geen tegen-candida- ten waren gesteld. De heer C. Maas werd met algemee ne stemmen als voorzitter herkozen. De penningmeester bracht het jaar verslag uit, dat in de jaarvergadering werd aangehouden. Het boekjaar sluit met een nadeelig saldo van 5.57. Stratenverbetering. Er wordt op het oogenblik aan de verbetering van verschillende straten in onze gemeente hard gewerkt. Op de eerste plaats begint de vernieuwing der Baardwijksche straat al aardig op te schieten. Hier wordt een prachtige klinkerweg gelegd. In de Putstraat, die thans geheel is volgebouwd, en de Sint Crispijn- straat, is men bezig met hte af maken der wegverharding en tevens met het verbeteren van het bestaande wegdek. Hier wordt een proef geno men met een goudalite-mengsel. Dit wegdek wordt aangelegd door het Aan nemersbedrijf Gebr. Hoinck uit Arn hem. Tenslotte is nu ook de verharding der le Zeine Oost ter hand genomen. Een en ander zal, wanneer de wer ken gereed zijn, aan de verschillende straten een heel nieuw aspect geven. Brandweer. Woensdag hield ons gemeentelijk brandweercorps de voorlaatste oefe ning voor de wedstrijden in 's-Bosch. De taak die bij dezen wedstrijd ver vuld moet worden, is de volgende Twee brandmeesters moeten slangen uitleggen, aankoppelen op de water leiding, over een poort klimmen, met de slang een stellage beklimmen en van daar af in den kortst mogelijken tijd door een buis, die op 10 M. af stand is geplaatst, een ton volspuiten. Dit alles moet in zoo kort mogelijken tijd en zonder technische fouten te

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9