D.rE7 rfnri n Reintje de Vos. ECHO VAN HET ZUIDEN GEMEENTERAAD. ,!T Tweede Blad. 'ggjjfc 55. Zaterdag 20 Juli '35. 58e Jrg. ii! BOSSCHE FEESTEN. en ojn ons vorig nummer hebben we der.eds een en ander medegedeeld 1 v^,er den inzet van en de versiering de Bossche feesten, ngei Na den stillen omgang en den af plechtigen omgang op Zondag, zijn Jinsdag de feesten officieel begonnen. RG oud-'s Hertogenbosch is door den toegiurgemeester geopend, de pers werd .ntvangen, een jachtstoet van Hertog jendrik trok door de stad, de paar- ^8tDtram herleefde in de Vlichter raat, muziek en vroolijkheid was overal. pe fa. P. de Gruijter schonk een ndsvoor de permanente verlichting an de St. Jan. Oes avonds had de eerste opvoe- ;ng plaats van »Het Spel van -^SeaU'ijs0 van Max Reinhardt, Karl .'olleuiöller en Engelbert Humper- jnck onder regie van Hans van eerten, in de groote ridderzaal op ud-'s Hertogenbosch. Deze uitvoe- jng is buitengewoon geslaagd. Er JJ «stond hiervoor een enorme belang- E telling- Om half negen was er een reünie SIEtan de vereeniging van handelaren n bouwmaterialen in Nederland in mHriet «Oranje Hotel». WUI' Toen het langzamerhand begon te in lonkeren, werden de verlichtingen ran Oud-'s Hertogenbosch, van de jt. Jan en van andere monumenten de stad ontstoken, wat'n feeëriek •RK.chouwspel bood. De stemming was erin, waartoe jii rerschillende muziekkorpsen en Hl >ands in de wijken der stad het "«ïunne bijdroegen. - Bosschenaar en vreemdeling, rijk >f arm, jong of oud, hebben op lezen eersten feestdag kunnen ge- lieten van die oubollige jolijt, waar- >m Den Bosch vooral bij den vreem- leling zoo bekend staat. Deze eerste feestdag is buitenge- voon geslaagd van de nog komende lagen hebben wij de grootste ver pachtingen. Woensdag bracht het garnizoen 'n hulde door een parade en défilé. Donderdag vergaderde op Oud- s Herlogenbosch de R.K. Werk- jeversvereeniging met bitter-partij, liner en attracties na. Huldeblijk van oud-Bosschenaren aan de 750 jarige stad. Oud-Bosschenaren en vrienden ran Den Bosch hebben een comité n het leven geroepen om bij het '50 jarig bestaan der stad een blij kend gedenkteeken aan te bieden, hetwelkzal bestaan in een monumen- lalen zonnewijzer op een der voor naamste punten van de stad. Daartoe zal op oud-'s Hertogenbosch een perkamenten boek ter teekening liggen, waar ieder die minstens 50 cent geeft, tevens een herinnerings plaat van Herman Moerkerk ont vangt. Zij, die verhinderd zijn hun vroe gere plaats van inwoning tijdens de feesten te bezoeken, kunnen hun bijdrage storten op giro no. 17570 van de firma Van Lanschot en Verheyen, onder het motto-.Hulde blijk vrienden van Den Bosch. Het Van Lanschot-Museum. Een bijzondere attractie van Oud—'s Hertogenbosch. Een van de meest bekende, een der meest gefotografeerde burge meesters van Nederland is ongetwij feld Mr. F. J. van Lanschot van 's Hertogenbosch. Deze reclame manager van Brabants hoofdstad vormt op zich een belangrijk stuk fotoreportage. Zoo heel vaag is dat in een herinnering blijven han gen de burgemeester op V.V.V.- Bank, de burgemeester vol bewon dering voor een majestueus stuk paaschvee, de burgemeester in en thousiast gebaar den erwtenman aanwijzend en aanprijzend, de bur gemeester met magistraten blik, staande tegenover Zijne Excellentie Jhr. Mr Ch. Buys de Beerenbroeck ter gelegenheid van de opening der nieuwe Veemarkthallen, de burge meester in »agatorsplastiek» naar aanleiding van de onthulling van het standbeeld van Jheroen Bosch We noemen slechts enkele momen ten uit deze zoo rijk Bossche historie uit den jongsten tijd. Deze Bossche historie nu willen wij weer uw oog laten passeeren. Het R.K. Fotopers bureau Het Zuiden heeft uit zijn goed geordend archief een keuze gedaan en plm. driehonderd foto's van Burgemeester van Lanschot aan de Openbare Leeszaal geschonken met de opdracht deze te exposeeren. De Leeszaal kreeg beschikking over twee keurige huisjes op Oud- 's Hertogenbosch den Haen en Den Iiertogh van Brabant en richt hier nu een Van Lanschot—Museum in. Ze beperkt zich niet tot deze belang rijke portrettencollectie Naast de visie van de lens, komt die van den kunstenaar. We doelen hier op de journalistische werkzaamheid van den oud—Bosschenaar Herman Moerkerk, die voor de Provinciale Noordbrabantsche en Hertogenbos- sche Courant talrijke zeer rake en karakteristieke teekeningen maakte, die de redactie welwillend in bruik leen afstond. Doch nog grooter is de inventaris, daar de inrichters van het Museum bovendien de beschikking kregen over talrijke curiosa. Wij verklappen niet alleSignaleeren we slechts den beroemden stoel, die den bur gervader sterkte »tot een derde been in 't gaan Nog een bijzondere attractie is aan het Museum verbonden. Een gedeelte van den inventaris, nl. de portretten verzameling, wordtverloot, waarbij niet slechts wordt gespecu leerd op sympathie voor den Bos- schen Burgervader, doch ook op de persoonlijke ijdelheid der gegadigden. Immers op de portretten ziet men niet slechts Mr. F. J. van Lanschot, hoogstwaarschijnlijk ook zichzelf. Zoodat we goeden grond hebben aan te nemen, dat de 10.000 loten, die morgen in circulatie komen, aan het slot der feesten zullen verdwe nen zijnv 1 Uit het Deens van HANS AANRUD. Natuurlijk, die twee bengels waren reeds bij het gat en keken er in. Dit hield hen een hele tijd bezig; maar zij fluisterden slechts samen. Daarop wees er een naar een bosje niet ver van het gatde ander knikte, en fluks kropen zij daar achter en zaten roerloos op de loer. Zij verbeeldden zich blijkbaar, die domkoppen dat Reintje enkel deze ééne uitgang had Haha Die kon den daar wachten tot de kalvers op het ijs dansten 1... En Reintje lag boven tussen de struiken en keek naar de knapen en de knapen hurkten beneden achter het bosje en keken naar het gat. Zo lagen en hurkten zij tot in de middag. Toen eindelijk stonden de knapen op. Zij waren woedend. Zij zeiden luid, dat zij de rakker wel op eene andere manier zouden vangen, als hij niet naar buiten KAATSHEUVEL. Kindertoeslag van 3 op 5 gebracht. Precariorech ten voorloopig ongewijzigd. Batig slot gemeente-re- kening 1934. Subsidie R. K. Kerkbestuur Par. „St. Jo zef'. De gasprijs ver laagd. 4 Nieuw-gekozen raadsle den zonden niet tijdig de vereischte stukken in en kunnen dus geen zitting ne men. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 17 Juli 1935, des nam. 7 uur. Voorzitter de edelachtb. heer Mal- lens. Aanwezig alle leden, één vacature. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ont vanger, goedkeuringen van Ged. Sta ten van de rechtstoestand-verordening en van enkele begrootingswijzigingen; verslag van de woningbouwvereeniging „Volksbelang". Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van H. v. Nooyen om de huur zijner woning te verlagen. Adres sant wijst daarbij op de door de regee ring voorgestelde verlaging der vaste lasten en huren. Voorgesteld wordt de huur te ver lagen van 5.op 4. behoudens goedkeuring door Ged. Staten. De raad gaat hiermede accoord. Een verzoek van de directie der schoenfabriek „Martino" om van de ge meente een terreintje achter het ge meentehuis aan te koopen, welk ver zoek eerst heden is ingekomen; wordt in handen van B. en W. gesteld om den raad van advies te dienen. Verzoek van L. Verbaandert om den termijn voor ontruiming zijner woning te verlengen. Besloten wordt, op voorstel van B. en W., om dezen termijn met 6 maanden te verlengen. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van den Ge meenteraad, de heer A. J. van Riel. In de vacature v. d. Horst was aan komen wou Zij gingen het eerst nog eens naar het gat en keken er in. Toen ging de ééne heen en sneed een lange elzetak af, en begon daarmee in het gat te porren, al roepend en brullend. Maar daarmee konden zij niet veel uitrichten. Want een paar ellen diep boog zich de gang met een rechte hoek zijwaarts. Dus probeerden zij 'tineenande- re trant. Zij gooiden stenen naar binnen en groeven met de handen, zodat het zweet hun uit de broeks pijpen liep. Nu beraadslaagden zij samen en daarop bleef de een bij het gat zitten, terwijl de ander een dikke boomwortel aansleepte. Die staken zij in het gat, sloegen hem met een grote steen vast, en toen zeide de een: »Zo 1 Nu denk ik wel, dat hij vast zit, totdat wij terug komen!» En daarop draafden zij we£- 1 Reintje bleet nog een poosje heel stil op zijn plekje liggen en keek hun na. Wat moest hij daar nu tegen doen. Zij kwamen stellig terug. Als zij maar geen volwassenen mee- vankelijk gekozen de heer H. J. van Woensel, die echter bedankte, waarna de heer A. J. v. Riel aan de beurt kwam die de benoeming aannam. Door een commissie bestaande uit de heeren C. de Kort, J. Maas en J. Bee- rens worden de stukken onderzocht; de heer J. Beerens rapporteert dat ze in orde zijn bevonden en tot toelating wordt geadviseerd. De raad gaat hiermede accoord. 4. Beslissing over het voorstel in za ke de verhooging van den kindertoe slag voor de ambtenaren en werklieden in dienst dezer gemeente, n.l. om deze te brengen van 3 op 5 over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De heer Nijkamp, die in de vorige vergadering tot de tegenstemmers be hoorde, zegt bij nader inzien, nu hem gebleken is dat het hier slechts over een gering bedrag gaat en overal in de pro vincie 5 gegeven wordt, zich met 't voorstel te kunnen vereenigen. In omvraag gebracht wordt het voor stel thans met 10 tegen 4 stemmen aan genomen. Vóór stemden de heeren v. Lier, Bee rens, Grootzwagers, Nieuwstadt, Snoe ren, Nijkamp, Vrinten, de Kort, M. J. Dingemans en Roestenberg. Tegen de heeren C. Dingemans, Snaphaan, Maas en v. d. Hoven. 5. Behandeling van het vroeger in gekomen adres in zake de heffing van precariorechten. Aan het advies van B. en W. hier omtrent ontleenen wij het volgende: Eerstens moeten wij ernstig protes teeren tegen den inhoud van het stuk zelf. Immers met uitdrukkingen zooals „algemeene ontstemming", welke niet bestaat, „demoraliseerende werking der verordening op de bevolking", waarvan niets blijkt, „schokking van vertrouwen in de raadsleden" en „voteering van volstrekt niet te verantwoorden uitga ven", om niet te spreken van „het al gemeen laken van een dusdanig finan cieel beleid", wordt o.i. meer dan af breuk gedaan aan de eer en de waar digheid van Uwe vergadering, die toch nog altijd de hoogste is in de gemeente en overschrijdt men op niet te verant woorden wijze de grenzen van betame lijkheid en burgerlijk fatsoen. Boven dien achten wij beschuldigingen van „grove onbillijkheden en leiding tot on rechtvaardigheid" dermate onjuist en onbetamelijk, dat het ons niet lust daar aan één woord te verspillen. In het courantenverslag, hetwelk wij van de ter zake gehouden vergadering lazen, kwamen deze uitdrukkingen dan ook niet voor. Indien zij desniettegenstaan de aldaar toch gebruikt en toegelaten zouden zijn, dan is o.i. de leiding niet voldoende correct gevoerd. Een goed en lofwaardig, algemeen toegepast wordend, gebruik, wil nu eenmaal, in gevallen als het voorlig gend, dat men eerst een poging ter be reiking van het beoogde doel aanwendt bij burgemeester en wethouders. En eerst dan, wanneer die poging daar mis lukt, wendt men zich tot den gemeente raad. Niettegenstaande door onzen voor zitter in de raadsvergadering van 30 Januari j.l. werd verklaard, dat, indien hem in den loop van het jaar mocht blijken, dat er werkelijk onbillijkheden voorkwamen in de heffing der precario rechten, hij er gaarne toe wilde mede werken om deze zooveel mogelijk weg te nemen, is zelfs een schijn van een po ging bij burgemeester en wethouders te komen tot een voorstel tot her- brachten of zelfs honden Maar neen dat deden zulke bengels zeker niet. Die wilden liever de eer en de buit voor zichzelf alleen hebben. Zo op staande voet te gaan ver huizen, daaraan viel niet te denken, want daarvoor waren de kinderen nog te klein. In elk geval moest Reintje zich van proviand voorzien want de bengels konden wel in hun hoofd krijgen, hier de ganse nacht op wacht te blijven. En voor het overige moest hij zien wat zij verder zouden doen die deug nieten Hij sloop weer in de burcht, stelde mevrouw Reintje en de klei nen gerust, ging toen weer uit en snapte uit de biezen een eend weg. Nadat hij die naar huis had ge dragen, legde hij zich weer achter de struiken op de loer. Laat in de namiddag zag hij de jongens terugkomen. Zij waren alleenmaar nu had den zij spaden en een schoffel meege bracht. Pah Dat zou ook watZij zouden met al dat gereedschap tus sen de wortels en stronken toch niet ver komen. Zij trokken nu de boomwortel uit het gat en begonnen nu te spit ten en te graven. Maar dat ging zo vlot niet. Want opeens zat de schoffel vast tussen de dunne worteleinden, zodat zij nu met de handen moesten toegrijpen. Zij sjorden en rukten, zonder de wortels te kunnen uitrukken en nu moesten zij trachten ze met hun zakmessen door te hakken. Op die manier hadden zij zich reeds een paar uren afgejakkerd en waren toch nog niet verder dan een paar ellen in de burcht gekomen. Daar staakten zij eensklaps het werk en keken elkaar wanhopig aan.-Reintje om ziening der verordening achterwege ge bleven. Wij herhalen daarom, dat wij deze wijze van indiening onjuist achten. Voor wat aangaat de z.g. „onrecht vaardigheid" van een of meer der be palingen van de verordening ofwel van de heffingsbedragen, zij medegedeeld, dat dezelfde bepalingen als hier bestaan werden aangetroffen in de verordenin gen van gelijksoortige gemeenten en de bedragen, welke hier worden geheven, in vergelijking met deze laatste gemeen ten, aan den lagen kant zijn. Is hierom reeds herziening der bedra gen onnoodig, die herziening is thans onmogelijk vanwege het noodzakelijk evenwicht dat de begrooting vraagt. Dat dit evenwicht aanwezig is heeft ons o.a. een krachtig argument bezorgd in de bestrijding van het van Rijkswege kenbaar gemaakt voornemen om deze gemeente voor de heffing van de per- soneele belasting in de 7e klasse (mo menteel 6e) in te deelen. Aan deze om standigheid mogen wij het zeker toe schrijven dat, behoudens voor de bui tenwijken, de bestaande situatie besten digd is gebleven. Waar intusschen de dienst 1935 reeds zóó ver is ingeloopen, dat het tweede halfjaar reeds geruimen tijd zal zijn aangebroken, voordat een eventu- eele wijziging der verordening haar be slag kan hebben gekregen, daar lijkt het ons, om bovenstaande redenen, ge- wenscht, dit verzoek af te wijzen en den verzoekers mede te deelen, dat zij, in dien het noodig wordt geacht, op hun verzoek kunnen terugkomen na aanbie ding der begrooting 1936, dan wel en nog liever wanneer de resultaten van den dienst 1935 bekend zijn. Wij doen dit voorstel met te meer reden, wijl de dienst 1934 van het bur gerlijk armbestuur een ongedekt tekort aanwijst van ruim 4600.—, waarvoor der gemeente tot nu toe de middelen ten eenenmale hebben ontbroken. Ech ter zal ook in dit tekort, hetzij geheel dan wel ten deele, moeten worden voorzien. Bovendien wil het ons voorkomen dat. indien te eeniger tijd tot belasting herziening kan worden overgegaan, daartoe op de eerste plaats is aange wezen de personeele belasting en de opcenten op de gemeentefondsbelasting, al vreezen wij dat de tijd voor deze her ziening niet zoo spoedig zal zijn geko men. De heer v. Nieuwstadt heeft uit het advies van B. en W. opgemerkt dat de toon die uit het rekest spreekt eenigs- zins kwaad bloed gezet heeft bij B. en W. Ik geef toe, aldus spr., dat die toon hier en daar wat scherp klinkt en dat er termen zijn gebruikt die men beter in moest er waarlijk om grinneken. Nu waren zij juist aan hetpuntge- komen, waar de gang met een rechte hoek tussen dikke boom wortels zijwaarts afzwenkte. Lang beraadslaagden zij. Toen stopten zij het gat weer met de boomstronk toe, zij legden er zelfs nog wat stenen tegen en Reintje hoorde dat zij spraken van een bijl. Maar toen zij nu heengingen, draaf den zij niet. Zij dachten er dus wel niet aan, heden nog terug te komen. Evenwel, wat heden niet werd, kon morgen worden De bengels zouden zeker niet rusten vóór zij in de woonkamer waren doorge drongen en dan was de familie zonder dak. Reintje moest er dus iets anders op vinden. Dus sloop hij naar binnen, om met zijne vrouw te overleggen. Die nacht kreeg hij de handen vol. Eerst ging hij heen en groef een nieuw gat, slecht een klein eindje in de grond, dicht naast het gat, dat de jongens met de boomstronk verstopt hadden, opdat het de schijn zou hebben alsof hij werke lijk ingesloten was geweest en zich op eene andere plek had uitgegra ven. Daarna liep hij naar de rivier, waar eene stenige voorde was, zo dat hij met eenige sprongen naar de overkant kon komen, zonder dat hij behoefde te zwemmen. Ver volgens draafde bij de heuvel op tot aan een grote steenhoop, die daar lag. Die kende hij, want hij had er vroeger een gang gehad, welke hij gebruikte om in het voor jaar haasjes weg te snappen. Eerst keek hij na of die gang nog in goede orde was, en toen begon hij ook hier een nieuw gat uit te graven, en hij woelde de aarde daaromheen terdege op, zoodat men zien kon dat hier eerst kortelings was gegra ven. Dit nam veel tijd in beslag daar de grond hier hard wasen toen Reintje eindelijk er mee gereed was, had hij juist nog lijd om be neden in de struiken te sluipen en een kraai weg te pakken. De dag begon reeds te grauwen. (Slot volgt). Oplossing vorige week. 1 Oud. 2 Ouder worden. 3 De pa rapluie. 4 Nee ma. Raadsels. 1 Ik ga alle dagen uit, En wandel traag en stil, Men vindt mij altijd thuis, Die mij bezoeken wil. Die het niet heeft zou het voor geen geld van de wereld willen heb ben, en die het heeft zou het voor geen geld van de wereld willen missen. 3 Wat brandt langer een vetkaars of een waskaars. 4 Hoe kan de eene bakker grooter brood bakken dan een ander. Wie is de voorzanger der kikvor sen. Versproken. Veldwachter (na de brand). Zoo kinderen, en hoe waart jullie toch zoo gauw aangekleed. Jantje. Moedei had ons gisteravond gekleed in 'l bed gelegd.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5