PLAATSELIJKE BERICHTE gaat een verzachtenden vorm tot uiting had kunnen brengen, wat de bedoeling van den samensteller was. Doch, mijnheer de voorzitter, ieder vogeltje zingt nu eenmaal zooals het gebekt is. Hoofd zaak is voor mij niet den uiterlijken vorm, doch meer de innerlijke bedoe ling. Ook met hetgeen hier in het ad vies van B. en W. gezegd wordt kan ik mij overal niet vereenigen. Waar hierin wordt beweerd, dat er geen al- gemeene ontstemming heerschte om trent de toepassing der verordening op de heffing der precariorechten, mag ik wel opmerken dat iedereen die eenigs- zins op de hoogte was van wat er om ging in de harten der door de heffing op de precariorechten getroffen ingeze tenen, van het tegendeel zal zijn over tuigd. Verder wat de indiening van het re quest betreft, geef ik toe dat het gebruik is zich te wenden met een dergelijk ver zoek tot B. en W. Ik kan me van den anderen kant ook indenken, dat de ver zoekers met dit gebruik wellicht niet op de hoogte zijn geweest, en het is mijn stellige meening dat bij hun verkeerde bedoeling hierbij niet heeft voorgezeten. Wat het ook zij, ontdaan van alle fran je komt het mij voor dat de bezwaren die hier in dit request worden ingediend toch zeker niet geheel ongegrond zijn en de moeite waard om ook door B. en W. te worden overwogen en hieraan, zoo mogelijk, met inachtneming van de zorgen die aan de gemeente-finantiën moeten worden besteed, tegemoet te ko men. Temeer zou ik durven aandringen op herziening der verordening, omdat bij de behandeling van het voorstel tot heffing van precariorechten geen der raadsleden kennis heeft genomen van die verordening en dus zijn stem heeft uitgebracht zonder te weten hoe, waar op of op welke wijze deze belasting zou worden geheven. Ik zou U daarom mogen verzoeken, mijnheer de voorzitter, ten eerste te be schouwen alsof het request is gericht aan B. en W., ten tweede te zijner tijd, in ieder geval voor de vaststelling van de begrooting voor 1936, met nadere voorstellen te komen betreffende de Verordening op de heffing van preca- rio-rechten, die zooveel mogelijk reke ning houden met de bezwaren van ad ressanten neergelegd in dit adres, een en ander met inachtneming van den toe stand der gemeente-financiën. De heer Beerens zegt met voldoening kennis te hebben genomen van de op vatting van B. en W. ten opzichte van den beleedigenden toon waarin het re quest gesteld was. De heer Roestenberg zegt niet te kunnen gelooven dat adressanten on kundig waren van de gebruikelijke wij ze van indiening van- verzoekschriften. Die menschen moeten leeren behoorlijk te zijn en den gebruikelijken weg te be wandelen. Spr. sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. dat zij t.z.t. de bezwaren die te hunner kennis worden gebracht onder het oog zullen zien. De heer Snoeren kan zich de ont stemming van die menschen wel ver klaren, toen zij hun aanslagbiljet thuis kregen. Men voelt zooiets als onbil lijk als men boven de trottoirbelasting nog deze extra belasting voor de oprit ten te betalen krijgt. De raad was des tijds, toen hij deze verordening goed keurde niet geheel met de werking op de hoogte. De Voorzitter zegt met genoegen uit het zakelijke betoog van den heer van Nieuwstadt te hebben gehoord, dat het niet de bedoeling van adressanten ge weest zou zijn hier iets te gaan beweren waardoor de gemeenteraad en B. en W. zich beleedigd zouden achten. Dat geen der adressanten bekend zou zijn ge weest met den gebruikelijken weg kan spr. echter niet aannemen. Het is hem voorts bekend dat in de besturen der betrokken vereenigingen verschillende leden waren die dit adres niet mede wil den onderteekenen, waaruit dus wel blijkt dat het geen algemeene instem ming vondt. Er waren er zelfs bij hem geweest die het toejuichten dat B. en W. zich bereid verklaarden zooveel mogelijk de bezwaren uit den weg te ruimen. Wat het verzoek van den heer van Nieuwstadt betreft om voor de vast stelling der begrooting met voorstellen te komen om de bezwaren te ondervan gen. zou spr. gaarne zien dat de heer v. Nieuwstadt accoord kon gaan met het voorstel van B. en W. om wijziging in de heffing te brengen indien de ge meente-financiën zulks toelaten, want wat eventueel uit deze heffing minder gehaald wordt dan geraamd, moet nu noodzakelijk uit andere bronnen wor den geput. De Voorzitter zegt verder met ge noegen te hebben vernomen van den heer Beerens dat deze instemt met de woorden van afkeuring van B. en W. over de wijze waarop en de toon waar in adressanten hun verzoek hebben in gediend en waarover B. en W. hun de les gelezen hebben. Ook de heeren Roestenberg en Snoeren is spr. dank baar voor hun instemming. De heer v. Nieuwstadt zegt zich vol- WAARSCHUWÏNG NEDERLANDSCHE HUISVROUWEN r Kooktijd komen er mee te kunnen vereenigen dat een eventueele wijziging nader onder het oog wordt gezien zoodra de resul taten over 1935 bekend zullen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. 6. Aanbieding der gemeente-reke ning over het jaar 1934. De Voorzitter deelt hierbij mede dat het batig saldo van den gewonen dienst 5949.89 bedraagt. Een bedrag van 1000.moest echter nog betaald worden voor het maken van een uit breidingsplan, waartegenover echter ook enkele ontvangsten staan die te laat binnenkwamen om nog op de rekening 1934 te kunnen verantwoorden. Hoewel dit batig saldo in verhouding tot een to taal-bedrag van ruim 400.000 zeer bescheiden is te noemen, mag het toch, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, bevredigend geacht worden. Spr. wil hier nog eens in de herin nering terugroepen hoe 1934 begonnen werd met een nadeelig slot van 11000. De raad stond toen voor de zeer moei lijke taak een tekort van 14000.— te overbruggen. Nu het eindresultaat be kend is, n.l. een overschot van ruim 5000. vindt spr. alle aanleiding om den raad hulde en dank te zeggen voor zijn voorzichtig finantieel beleid, het welk dit resultaat mogelijk maakte. De rekening wordt hierna voorloopig vastgesteld. 7. Benoeming van een commissie van onderzoek. Aangewezen worden de heeren Nij- kamp. v. Nieuwstadt en M. J. Dinge- mans. 8. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur der parochie van den H. Jozef te Kaatsheuvel om een subsidie van 1000 per jaar, gedurende de eerstvolgende 10 jaren, ten behoeve van de stichting eener nieuwe parochie, en het verlee- nen van een subsidie van 450.- voor dit jaar, ter bestrijding van de kosten, vallende op de goedkeuring der bouw plannen. In hun prae-advies zeggen B. en W. o.m.: Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat de vestiging van een nieuwe parochie, omvattende reeds aanstonds 1 500 zielen, voor de gemeente van groote cultureele beteekenis is, als hoe danig met het oog op de daaraan ver bonden algemeene belangen, het geven van het gevraagd subsidie gerechtvaar digd is te heeten. Al mag het voorstel dat wij U doen, niet conform de betreffende aanvrage zijn, dan mag daarin niet worden ge zien een eventueele mindere waardee ring voor het werk, dat het Kerkbestuur onder leiding van zijn Pastoor, hier gaat tot stand brengen. Indien wij er niet toe hebben kunnen komen om het gevraagd subsidiebedrag aan U voor te stellen, dan vindt dit voornamelijk zijn grond in de financiee- le positie der gemeente, welke kwalijk verdraagt, dat de gemeente, op haar reeds zwaar belast budget, voor een reeks van jaren nog een verplichting legt, waarvan de vervulling straks mis schien tot groote moeilijkheden zal aan leiding geven. Het blijft dan ook alleszins zaak, het financieele beheer met de noodige om zichtigheid te voeren, nu de dag van heden ons niet te zeggen weet wat de dag van morgen zal brengen. In deze omstandigheden meenen wij U, met de volste waardeering overi gens, voor het werk dat het Kerkbe stuur gaat ondernemen, het voorstel te moeten doen om het subsidie ten be hoeve van den bouw der nieuwe kerk op 500.per jaar voor de eerstvol gende 10 jaren, te beginnen met het jaar 1936, te bepalen. Niet kunnen wij U ad- viseeren in te gaan op het verzoek om daarnevens nog voor het jaar 1935 een bedrag van 450.— als subsidie be schikbaar te stellen, nu deze kosten ver band houden met de toepassing der le gesverordening ƒ5.— per 1000.— bouwkosten) en deze verordening niet toelaat daarvan ontheffing te verleenen. Het geven van dit subsidie (ƒ450. zou practisch neerkomen op hetgeen wettelijk niet toelaatbaar is. De heer Snoeren zou gaarne verne men welke bedragen de gemeente des tijds als subsidie gegeven heeft bij den bouw der andere kerken in deze ge meente en de verbouwing der kerk te Loonopzand. Spr. kan geheel accoord gaan met het prae-advies van B. en W. Ook hij heeft alle waardeering voor dit werk, doch als men bij deze voorgestel de subsidie ook die 500.— telt die aan het Gasthuis te Kaatsheuvel en de 250 die aan het gesticht te Berkdijk gegeven worden, dan meent hij dat hiermede wel de uiterste grens voor de gemeentekas bereikt is. De heer v. Nieuwstadt kan zich vol komen indenken, dat het verleenen van eene subsidie van 1000 per jaar gedu rende 10 jaren achtereen in verband met de noodige omzichtigheid waarme de in dezen tijd het finantieele beheer der gemeente is te voeren bezwaren met zich brengt. Gezien echter de groote cultureele beteekenis die het oprichten van eene nieuwe parochie ongetwijfeld voor een groot deel onzer gemeentena ren heeft, is spr. van meening, dat moet worden getracht zooveel mogelijk tege moet te komen aan het verzoek van het Kerkbestuur, zonder echter het financi eele evenwicht van het gemeentebudget in gevaar te brengen. Zou het nu niet mogelijk zijn, aldus spr., dat naast het verleenen der vaste subsidie van 500.— gedurende 10 ja ren die hier door B. en W. wordt voor gesteld een subsidie van 250.— per jaar gedurende 10 jaren als memorie- post op de begrooting te plaatsen, waarbij dan ieder jaar bij de behande ling van de begrooting zou zijn te be- oordeelen of de toestand der gemeente- financiën toelaat dit subsidie van 250 te voteeren. De heer Roestenberg acht de door B. en W. voorgestelde subsidie niet even redig aan het groote doel en het nut aan de stichting eener nieuwe parochie ver bonden. De kosten dezer oprichting zijn enorm groot. Spr. ziet liet bezwaar voor e gemeentekas niet zoo zwaar in. Een rentelast van ƒ40 voor 1000.— subsi die of van ƒ20.— voor ƒ500.— weegt op zoo n begrooting niet zoo zwaar. Spr. zou gunstig op het verzoek van bet kerkbestuur beschikken. De heer Maas zegt, geheel met het gesprokene door den beer Roestenberg in te stemmen. De Voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers en zegt tot zijn sp t aan den heer Snoeren geen cijfers te kunnen mededeelen over eventueel vroeger verleende subsidies bij kerken bouw. Het was echter zeer goed moge lijk dat vroeger heelemaal geen sprake \an gemeente-subsidie is geweest, aan gezien dit speciaal de laatste jaren meer in gebruik gekomen is door de sterke uitbreiding van sommige gemeenten. In Eindhoven o.a. wordt elke nieuwe parochiekerk met een te voren vastge steld bedrag gesubsidieerd. Dit zou hier buiten beschouwing kunnen blij ven. Wel waren B. en W. met den lieer Snoeren van meening, dat met de voorgestelde subsidie de grens der fi nantieele draagkracht bereikt was, wil de men niet genoodzaakt worden het geld op andere posten te halen, waar bet al heel bezwaarlijk gemist zou kun nen worden. Aan den heer Nieuwstadt wil spr. antwoorden, dat bet formeel niet mo gelijk is een memorie-post van ƒ250. jaarlijks op de begrooting te plaatsen. Bij een memoriepost mag nooit een be drag genoemd worden. Ged. Staten zouden hieraan geen goedkeuring ver leenen. De berekening die de heer Roesten berg geeft, n.l. een rentelast van 40 of ƒ20.per jaar voor de gemeente, is volgens spr. geheel onjuist. Wanneer er slechts voor één keer een subsidie zou verleend worden van 1000,zou het bedrag geleend kunnen worden en zou inderdaad alleen de rente en af lossing op de begrooting drukken. Doch hier wordt gevraagd een bijdrage van 1000.per jaar gedurende 10 ja ren en daarvoor mag niet geleend wor den; dit moet uit de gewone middelen bestreden worden en dan zou het voor de gemeente, inclusief de rente, niet op ƒ40.maar op 1040.per jaar komen. De lieer Snoeren betreurt het, dat de Voorzitter geen cijfers kan geven van de subsidies aan andere parochies. Hij herinnert zich, dat voor de verbouwing der Kerk te Loon op Zand 1000. dubbel zo vlug mek SAVO-ZEEP gevraagd was en 500.was gegeven. Spr. verklaart zich nogmaals accoord met het standpunt van B. en W. om 500.subsidie te verleenen. De heer Roestenberg acht het een westie van waardeering. Men kan hij de eene post erg zwaar op de hand zijn en over andere posten die de ge meentekas evenzeer belasten, veel lich ter overheen stappen. Spr. wil niet roekeloos zijn met de financiën, maar acht het een gemeentebelang dat dit werk gesteund wordt. Er zijn gemeen ten, die wel ƒ10.000.— en 13.000.— bij de stichting eener nieuwe parochie gegeven hebben. Het kerkbestuur kan het ook niet uit een putje scheppen. De Voorzitter wil den lieer Roesten berg nogmaals opmerken, dat B. en W. voor niemand willen onderdoen in waardeering voor dit werk, maar B. en W. moeten het finantieel kunnen van de gemeente laten meespreken en hebben de waardeering uitgedrukt in een voorstel, waarmede ze al zoover gegaan zijn als maar eenigszins moge lijk leek. Spr. wil hieraan nog toevoe gen dat, als mocht blijken in de ko mende jaren, dat B. en W. Ie pessi mistisch den toestand der finantiën hebben bekeken, dat het dan altijd nog mogelijk is dat het kerkbestuur no eens bij hel gemeentebestuur komt aankloppen en, wijzend op de veran derde omHadigheden, vraagt om her ziening van de bijdrage of om andere linantieele hulp. Op die manier neemt e raad thans de noodige voorzichtig heid in acht. De Voorzitter wil dus het voorstel van B. en W. van 500 per jaar, ge durende 10 jaren, in omvraag brengen nader zoodanig geamendeerd, dat de gemeente t.z.t. een nader verzoek in gunstige overweging zal nemen als de finantieele toestand zulks toelaat. De heer Roestenberg zou het bedrag willen stellen op 750.per jaar en verder onder dezelfde bepaling. De Voorzitter ontraadt zulks. Hij neelt uit den Raad eens den wenk ge kregen om de zwaar drukkende belas tingen te verlagen zoo gauw zulks maar mogelijk is. Het zal later een kwestie zijn voor den raad om uit te maken wal het eerst aan de beurt komt: ver- laging der belasting of verhooging dei- bijdrage aan het kerkbestuur. Het voorstel van B. en W, om ƒ500 per jaar te geven, nader geamendeerd in den geest als hiervoor omschreven wordt in omvraag gebracht en aange nomen met 11 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren v. Lier, Beerens, Grootswagers, van Nieuw stadt, Snoeren, Nijkamp, Vrinten, C. Dingemans, C. de Kort, J. Maas en L. van den Hoven. Tegen de heeren Snaphaan, M. Din gemans en C. Roestenberg. 9. oorstel tot verlaging van den gasprijs. B. en W. stellen voor: 10 cent per M3 voor de eerste 60 M3 per maand; 6 cent per M3 voor de volgende. In deze prijsbepaling ligt voor het verbruik van de eerste 20 M3 maand een verlaging van 2 cent M3. Zij durven vertrouwen, dat de ver bruikers in deze vermindering van den gasprijs aanleiding zullen vinden om de inkomsten, welke daardoor gederfd worden, n.l. ruim 5000,door een verhoogde afname te compenseeren, ten einde de rentabiliteit van hel be drijf niet in gevaar te brengen. De heer Beerens heeft met instem ming kennis genomen van dit voorstel tol verlaging, doch had gaarne een ta rief gezien dat de prijs regelde naai de grootte van het gezin. Daardoor zouden de groote gezinnen, die nu haast niets meer verbruiken, weer mee1" kunnen gaan afnemen. Ook in Bussum bestaat, naar spr. meent, een derge lijke regeling en zou hij gaarne zien, dat men hij die gemeente eens advies vroeg. De heer Nijkamp heeft eveneens met genoegen van deze verlaging kennis genomen, waarvan alle aangeslotenen profiteeren. Hij betwijfelt echter of er wel een belangrijke toename van het verbruik het gevolg van zal zijn. Het zal de resultaten van het bedrijf dus wel minder gunstig beinvloeden, doch dat weegt bij spreker niet zoo zwaar, dat hij zijn stein niet aan deze verla ging zou kunnen geven. Zoo m Zoo m staandf GAP eemgi» in hel per per Ook de heer Roestenberg jUjc me[ de verlaging toe, al verwacht ook k geen belangrijke verbruikstoe van. Maar ook hij wil er dat op M De Voorzitter zegt, met gen, van de verschillende sprekers ..e i.e hebben, dat zij de verlaging t< welk ehen. Speciaal bij de grootere nen was er een belangrijke teru in de afname en het komt spreker dat deze lagere prijs zal bevor Cl dat deze gezinnen weer meer ki ïf Vp .e:bruiken. Bij de bedrijfsbegro! wa echter reeds met een mindert af brengst rekening gehouden. vaD Spreker merkt nog op dat de «dr t prijs na deze verlaging op een e„ 8e.' peil gekomen is dan in naburi. en 42e. meenten en gelijk met veel grJ He» 49e gemeenten. en 39e. De lieer Beerens vraagt of deJ JJJm? laging ook voor de verbruiker- en 31e. Sprang geldt. 33e en De Voorzitter bevestigt zulks. I, 4öi'.te^ rievcn zijn voor alle aangeslotene; man 34» Pjk. Met algemeene stemmen word, vereen voorstel van B. en W. goedgekeuj vaterd 10. Onderzoek geloofsbrieven ,lnid de nieuw gekozen leden van den L,mc meenteraad. loribz Wederom worden de heeren (F .vort, J. Maas en J. Beerens belasli Unii dit onderzoek. *1U Na onderzoek rapporteert de lirf eenl^l| Beerens, dat van de heeren M. J. /T ren, A. Snaphaan, J. I). E. v. d. 's"erl \e; en P. J. Bobben de z.g. geloofs exam( ontbreekt en van de laatste teven Beü0° geboorte-acte en de verklaring va; "oc. gezetenschap. slaagc jongel ter wij na gel tot dt 's Her M. D: le kla slaagt Wij vernemen nog, dat genoem, ^es heeren bij Ged. Staten in beroep wens< nen gaan, doch de kans dat Ged.l ten over hun verzuim zullen heen- pen is zeer miniem en zal liet gei hiervan wel zijn, dat hun plaats, den nieuwen Raad zullen worde zet door de opvolgers op de respel velijke lijsten. Dit zijn de heeren Lier, Markus, Smit en van Valde Mogelijk blijft altijd nog dat deze ej de daaronder eventueel op de lij] volgende candidaten voor 'n benoea Als gevolg hiervan kunnen deze heeren niet in den nieuwen raad ling nemen en vallen bun plaatsen voor hun opvolgers. De overige gekozenen worden raadslid toegelaten. Hierna sluiting. met 1 heer van c houd den Kli te d» des midd bedanken, in dat geval zouden van Cupe de oorspronkelijk gekozenen weer de beurt komen en dus toch nog in raad kunnen zitting nemen, maar het gemis aan politieke eenheid, hier reeds bij de candidaatstelling uiting is gekomen, lijkt ons dit onwaarschijnlijk. WD Heer gezoi geno Vinei Heer presi wijle noen DRUNEN. Maandagmorgen geno kwart over zes uur werd alhier van plechtige H. Mis opgedragen, op rijk versierd altaar van den Aloysius, voor de leden der be congregaties, waaronder algemei H. Communie. Na de H. Mis v eering van de relekwie van c patroonheilige. Na den middag had in be congregaties een feestvergader plaats. Naast een tractatie werd voldo de gelegenheid geboden voor o spanning. Zaterdag voormiddag verti van hier de Jonge-Wacht met jeugdleiders in twee autobussen m Tegelen ter bijwoning der pass spelen, waarvan zij zeer volda 's avonds om elf uur wederkeert SPRANG CAPELLE (v.m. Spra Predikbeurten Zondag 21 Juli '3 Ned. Herv. Kerk, voormiddagh tien Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 unr en n. .5 uur Ds. J. C. Hagen. Bediening H. Avondmaal. In de voormiddag godsdien oefening der Geref. Kerk j.l. Zond; morgen deelde Ds. Hagen aan zi gemeente mede dat Z.E. voor b beroep naar Leerdam had bedan en hij het werk in de gemeente we met blijdschap hoopte voort te zette Ouderling Fijan spiak enkt woorden tot Ds. Hagen, waarin 1 zegt dat er in het hart der gemeen blijdschap leeft, evenals spr. we dat er ook blijdschap leeft in b hart van Ds. Hagen. De mensi wikt, maar God beschikt, zegt sp en dat gelooven wij ook voor o: gemeentelijk leven. Daarom is b verkeerd in den mensch te eindig» en niet in den Heeredie roen roeme in den Heere. Toch mogen wij wel zeggen, aldi dhr. Fijan, dat wij uw arbeid ons midden waardeeren, alsook dt den arbeid van Mevrouw Hagen. Spr. wil de gemeente op de lippe leggen den Heere de eere te geve de H paro H. M voor zijne wore roch Ka tl: de n kerk voor aanl R. nem bedi vore van D tot I in h D loor tijd' bov Dit vasl gew verl wei- per lanj mir V in i loo red in gel< en wel I me het boi bo vai do de BEREIDT UW IAM GELEI ALLEEN MET DE ECHIb NEDERLANDSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR MINUTEN PEN-JEL t* ook het voordeelig»t in gebruik; het groofe doosje van 55 ets. is voldoende voor 4 pond aardbeien, frambozen, kersen, bessen enz. GRATISproefpakie tegen inzending van 6 ets. in postzegel voor porto en verpakking aan; NEDERLANDSCHE PECTINE-INDUSTRIE Chasséstraat 30 Amsterdam Bovendien... Savozeep geeft grote geschenken e prijs van Neer lands beste huishoudzeep is 3Oct per does van M stukken p. VOOI VOi

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6