OÏWÏANlËT zuiden. DERDE BLAD. JBIEVEN UIT WASPIK. PROVINCIAAL NIEUWS. 1 OUD-'s-HERTOGENBOSCH H.deBont-v.Hulten Borrel, BierLikeur of Wijn Van Kolsteren moet het zijn. En als dat niet bekoren kan Neem dan hieronder van Hero Perl - Sodawater - Limonade Grapé fruit Orange Squash. m: BEZOEKT 16-31 JULI Hecrenklceding naar maat Amusement van allerlei aard. jj0. 55. Zaterdag 20 Juli '35. 58e Jrg. Waspik, 18 Juli 1935. Geachte Lezer, Was onze vorigen brief vrijwel geheel gewijd aan de annexatie plannen, welke in onze gemeente zooveel stof deden opwaaien, de thans steeds sterker wordende te oenactie noopt ons nogmaals een schrijven aan dit onderwerp te wijden. Te meer nog worden wij hiertoe gedrongen, omdat we zoo heel goed voelen uit welken hoek de wind waait, en omdat een paar artikelen in een dagblad ons geheel niet konden bekoren. Wat is er tot heden gebeurd? De Gedeputeerde Staten hebben aan B. en W. der betrokken gemeenten medegedeeld dat er een plan klaar ligt om te komen tot vereeniging der gemeen ten Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik, en vragen te voren hierover de meening van deze col leges. Dus eigenlijk nog niets anders dan een beleefdheidsphrase met een informatief karakter. Direct was er een dagblad bereid om daaraan een twee-kolommige driestar te wijden. Volgens dit dagblad dan is alle actie te beschouwen als «vechten tegen de bierkaaia, omdat alles reeds lang »in kannen en kruiken« is. Boven, dien was men zelfs zoo voorbarig om gelijk ook maar even te voor. spellen welke burgemeester straks de groote gemeente zal besturen. Dat een der te annexeeren gemeen ten misschien tienmaal zooveel schuldenlast te dragen heeft als de anderen, beschouwt het dagblad als een kleinigheid, en met een scham pere opmerking over een streekbe- lang dat voor een plaatselijk belang moet gelden, stapt men heel gemoe delijk over een dergelijke onrecht vaardige verhouding heen. Men doet bet voorkomen alsof Geertrui denberg en Waspik erop de eerste plaats op tegen zullen zijn om reden van historischen groei, terwijl men de scheeve finantieele verhouding naar lagere regionen doet verhuizen. Voor Waspik wordt dan tevens nog genoemd de schrik voor de groote uitgebreidheid, terwijl men het even goed met andeie woorden had kun nen zeggen: n.l. Waspik wordt de uithoek, en straks misschien de verwaarloosde uithoek. Kortom de geheele driestar geeft den indruk van pro-annexatie, al is het dan misschien alleen maar om de Veer- sche abonné's een genoegen te doen. Nu zullen we aan bet oordeel der redactie ons maar niet al te veel gelegen laten liggen, want bovenstaande haalden wij uit hel blad van 11 Juli. Direct werd toen door enkele personen de redactie opgebeld en werd een onderhoud met een der redacteuren in Waspik verzocht. Hier heeft het er nogal even hard toegegaan en het gevolg was, dat het blad van 12 Juli weer een paar kolommen over dit onder werp gaf, maar thans op een heel anderen toon. Thans wordt het geheele schrijven van daags te voren zoowat tegengesproken, en schrijft inen o.m. «Men houde het ons ten goede dat wij hierover voorloopig onze meening nog niet uitspreken«. (Waarom deed men het dan eerst wel?) Om de eerste driestar zooveel mogelijk te camoutleeren tracht men er thans alle mogelijke a gumenten bij te sleepen. Zoo bijv. de waar deering voor de betreffende burge meesters, die alle drie wel de nieuwe groote gemeente zouden willen besturen. Volgens ons idee is dit klinkklare onzin. Immers, zoowel de burgemeester van Geertruidenberg als die van Waspik zouden er beiden wèl bij varen. Burgemeester Bianchi zou dan immers direct benoemd zijn in een grootere ge meente, terwijl Burgem. Dekkers den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, en dus eventueel kan kiezen tusschen wachtgeld ot pen sioen. Wij zijn er dan ook vast van overtuigd, en wij kunnen ons dat ook wrl indenken, dat alleen de genegenheid voor de door hun thans bestuurde plaatsen, deze beide bur gemeesters tegen de annexatieplan nen zal doen ageeren, met opzij- zetting van hun privé belangen, waarover «Jan Publiek« zoo graag sputtert. Tot zoover ons oordeel over de artikelen in het bewuste dagblad, dat wij zouden willen aanraden, maar liever de zuiver plaatselijke questies te laten bespreken door haar plaatselijke correspondenten Het pro- en contra, wordt dan meer begrijpelijk en wordt door gaans zuiverder gesteld. Bovendien wordt het dan meer een vech'en «met open vizier« hetwelk ridderlij- ker is. Thans gaat het veel weg krijgen van een geniepige politiek. Gedeputeerde Staten vragen in hun schrijven aan B. en W. een antwoord vóór 1 Augustus a.s. Wat was er nu begrijpelijker en meer collegiaal dan dat de betrokken colleges eens samen confereerden, om dan elk voor zich, na de zaak gewikt en gewogen te hebben, hun standpunt te bepalen en hun advies teformu leeren. Neen, zegt het dagelijks bestuur van Raamsdonk, wij schrij ven direct ons voor-stemmend ant woord, want we kunnen er alleen beter van worden, en de rest kan ons niet schelen. Een onbevooroordeeld buitenstaander kan dan ook niet anders dan B. en W. van Raams donk als de groote drijfveer be schouwen en kan hiervoor geen andere aanleiding vinden dan de groote schuldenlast dezer gemeente, waarin men schijnbaargeen uitkomst meer ziet. Hiervoor een andere ge meente mede te laten opdraaien zou al heel gemakkelijk zijn, maar wij kunnen ons vooralsnogniet indenken dat Gedeputeerde Staten hiertoe zoo maar voetstoot stoe zullen besluiten. En al noemt men het dan ook al vechten tegen de bierkaai, toch moet en zal er in Waspik geageerd, wor den, en deze actie zal worden vol gehouden tot het bittere einde. Als geregeld briefschrijver durven wij er ons zelf op voorstaan, dat wij met de Waspiksche toestanden tamelijk goed op de hoogte zijn, vaak zelfs van feiten, die voor onze brieven niet geschikt zijn. En als we ook thans weer eens hier en daar he! ben rond geneusd, hebben we nog zoo goed als geen vo n standers van het plan aangetroffen. Wel ontmoeten we vele tegen standers, die ons opgewonden ver tellen, welke nadeelen en moeilijk heden ons bij een eventueele an nexatie te wachten staan. Reeds is ook een comité gevormd van voor aanstaande personen uit de Mid denstand, de R K. Werklieden ver - eëniging, de Christelijke Werklie— denbond, de Boerenbond, enz. enz. terwijl er vanavond een groote openluchtmeeting zal plaatshebhen, om de actie zoo algemeen mogelijk te maken. Naar wij verder verna men zal een zelfde meeting morgen, jdag, ook in Geertruidenberg plaats hebben, en o i. zal men hij de bevoegde instanties wel degelijk een beetje rekening moeten houden, met den wil van 5300 menschen, welke opkomen tegen een onrecht vaardige behandeling van bunne belangen- ADEPT. ALLES 100% KWALITEIT! Vanaf heden ook verkrijgb. 1 1 L. flesschen Hero Perl. Zeer voordeelig Waalwijk, 19 Juli 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. DE KERMIS. De Waalwijksche kermis, die voor 't grootste aeel weer voorbij is, is naar onze meening zeker niet minder ge weest dan andere jaren, voor ver schillenden naar wij vernamen zelfs beter. Zondag was 't er, zooals ge woonlijk zeer druk en ook de andere avonden gaf het op de meeste plaatsen, wij bedoelen dan speciaal de café's met muziek en attracties geregeld een groot aantal bezoekers, wat natuurlijk vooral gezegd kan worden van de dansgelegenheden, die er natuurlijk legio en in groote verscheidenheid zijn. Er wordt mogen we dus zeggen, goed kermis gehouden, al houden de uitgaven terecht rekening met den nood der tijden. En we gelooven dat de café's over 't geheel meer profi- teeren dan de kermis gelegenheden. Er zijn vooral twee punten, die we van de Waalwijksche kermishouders niet begrijpen kunnen. En dat is op de eerste plaats, dat men met de kermis, als zooveel geld wordt uitgegeven, zijn kranken mede mensch vergeet, dat men zoo weinig over heeft voor de bestrijding der T.B.C. Als men ziet hoe de dames, er haar rust of uitgaan geheel voor opofferen, avond op avona de straat afsjouwen om een lotj? te verkoopen en misschien van de 100 passeerenaen een paar kunnen vangen, die een kwartje offeren om te loten (wat men toch algemeen zoo graag doet) en kans te hebben op een troostprijs, een hoofdprijs en een premieprijs en daarbij de T.B.C. hulp te verleenen om kinderen te kunnen uitzenden, dan is 't resultaat wel heel erbarmelijk en wij aarzelen 't niet hier openlijk te zeggen: een schande voor Waalwijk. Want weet wel, alles is bestemd voor de T-B.C. en alle prijzen zijn in Waalwijk gekocht! Er is de heele week nog niet zooveel ontvangen, als op een dag moest worden ontvangen. We hopen dat men dit ernstig woord ter harte zal nemen voor de resieerende twee avonden Op de t eede plaats begrijpen wn niet hoe Waalwijk zoo weinig waar deering aan den dag legt voor goed tooneel. De groote Schouwburgloge Dassi brengt ons telken jare uitstekende tooneelvoorstellingen van prima gezel schappen. We hebben indertijd van Dalsum, Ko van Dijk e.m.a. werkelijke beroemd heden hier zien optreden en thans weer geven de Vereenigde Haagsche Spelers onder directie van Pierre Balledux stukken als »De Dorpspoeet*, >Potasch en Perlmoer*, »de Pastooi van Neuvilelte* e.a. en wel op uit nemende wijze en ondereen belangstel ling, die meer dan treurig is. Men moest toch werkelijk op prijs stellen dat ons in deze dagen van jaszmuziek, humor en lawaai ook eens wat goeds geboden werd- Door deze wijze van belang stelling beloopt men de kans dat ook goed tooneel in de toekomst onze plaats voorbij gaat. Want werkelijk de wijze waarop de bovengenoemde stukken gegeven wor den waren een overdruk bezoek dubbel waard. Dit overzicht laat niet toe in finesses te treden, maar bijzondere waardeering hadden we voor 't spel van Pierre Balledux, Felix Bekkers, Erna Baledux- Ha fert, al sloten de andere mede- spelenden zich daarbij waardig aan. Wevertrouwen op hun terugkomst, maar anderzijds op een betere belangstelling. Gaan we nu de verschillende uit voeringen even eens na, dan beginnen we met de kermis-ma inée der lieder tafel 'Oefening en Vermaak*, die als 't ware jaarlijks dit feest opent. Er was goede belangstelling en 'f met zorg gekozen programma werd onder leiding van den heer Gerritsen uitstekend uitgevoerd. De ovetige café's met strijkjes en specialiteiten trokken Zondag al diiect groote belangstelling, we noemen Hotel Verwiel met de Burlesco Baud, De Twee Kolommen waar Kees Pruis de groote magneet was zoowel 's morgens als 's avonds met het muzikale wonder Fed. Houben, het Violet danspaar en zeker de zeer interessante manipulator Liberto. Ook Musis dat een Carbaret dancing huisvest met 'Van Zanten and his Boys* en verschillende attractie's deelt dit jaar zeer in de belangstelling der kermishouders, speciaal de jeugd. In de Korenbeurs zijn George Harling met zijn komisch Accordeon Band en het Hollands Dames Ensemble 'The Bossy Girls* de groote attractie, die de vele bezoekers aangenaam bezig houden en in café »Centraal« zijn 'de Vroolijke Band en 't Duo Zeeuwen* behalve de goede consumptie en be diening, de magneet die de menschen binnentrekken. Met nog tal van andere gelegenheden boden de Zondagmorgen en de verdere dagen dus meer dan voldoende ge zelligheid en vroolijkheid, waarvan dan ook een goed gebruik werd gemaakt en toen dan 's middags de dansgelegen heden opengingen bij Musis, Luxor Bioscoop, Smolders, HoltzerPassier, Wed. J- van Hdvoirt, van Heesbeen Ketels e.a. de kermis-vermakelnkhedeii als de danstent van Jacobs, v. Bergen's Amusements paleis, Sipkema s Auto renbaan, enz., toen was de pret volmaakt en konden de duizenden kermisvierders van harte genieten; het was er dan ook met het mooie weer zeer druk. Tenslotte komen we voor t avond amusement aan de bioscoop in het R.D.B.-theater, dat eiken avond stamp vol zit, wat niet te verwonderen is waar de directie heeft zorg gedragen voor een uitstekend kermisprogramma, wat de bioscoopbezoekers blijkbaar zeer weten te waardeeren. De andere dagen gaven, zij het dan in bescheiden mate, vrijwel 't zelfde beeld. Maandag gaven de harmonie »oi. Crispijn* en de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst* hun respectievelijke kermismatinée's. In den Gildenbond was het goed bezet. De harmonie opende 't programma met enkele goedgekozen en uitstekend uitgevoerde nummers, terwijl het duo Smink uit Rotterdam het publiek mede prettig amuseerde. Het matinée van «Tot Bloei der Toonkunst* was minder goed bezocht, wat werkelijk jammer te noemen was. Het koor, onder leiding van de heeren Ligtvoet en Thijssen. zong uitstekend, terwül ook de prestaties van den jeugdigen bariton-zanger den heer Jos Boom en van het duo Matron uit Den Haag zeer te loven vielen. De vereeniging 'Visscherslust* en 'De Waalwijksche Concoursbor.d* had den gezamenlijk een matinée georgani seerd in hun vereeniflingslokaal cafe Van Heesbeen—Ketels, waaraan mede- wertke het duo JoeenJNelIy uit Utrecht. Dat hier prettige uren gesleten werden onder goede stemming, behoeft niet gezegd. Woensdagmiddag organiseerde de Vischclub voor de kinderen een aan- genamen middag, n.l. een concours voor de jeugd. In optocht trok men naar het vischwater en later werden in het clublokaal aan de winnaars en deel nemers de prijzen uitgereikt. Woensdagavond gaf de familie Hof- mann uit Amstelveen voor de leden der K.K. Werkliedenvereniging 'n uitvoering die zeer druk bezocht was. Deze bekende voordrachtkunstenaars hadden een uit bundig succes. De variété's in Musis en de Kolom men trokken vooral Donderdag door een prima Acrobaten - paar Raymond Fils. Donderdagavond ging voor 't eerst de revue 'Van Lach tot Lach* van Meyer Hamel met Louisette, Sylvain Poons, Harry Boda enz. Zooals te verwachten, was hiervoor, zooals steeds zeer groote belangstelling. De zaal was uitverkocht. Elders vindt men hierover meer. We krijgen herhaling Vrijdag en Zater- dag. Zaterdagmiddag ten 2 uur matinée, met de avonturen van Micky Mouse, een prachtgelegenheid voor de kinderen. Zondagavond gaat «De Pastoor van Neuvillette* een romantisch tooneelspel in 3 bedrijven, een uitstekend stuk, een druk bezoek overwaard. De café's, dansgelegenheden enz. gaan door met hun amusementen. Kees Pruis komt in de Kolommen en in Musis Zaterdag en Zondag terug- Een büzonder groote publieke be langstelling geniet op 't kermisterrein het gezelschap rijwiel acrobaten, ge naamd Dan Layton, Ruth and Boy. Te meer waar zij hun sensationeele toeren niet in een tent vertoonen, doch in de openlucht, voor ieder voorbijgan ger zichtbaar, daar is het begrüpeluk dat er telkens zulke dichte drommen menschen omeen staan, dat er ter plaatse vaak verkeers—opstoppingen plaats hebben- Wat deze artisten op hun fietsen en éénwielers op de kleine ruimte van hun plancher demonstreeren wekt ieders verbazing en bewondering en al wordt ge n entrée geheven, het publiek heeft zoo veel waardeering voor deze pres taties, dat de vrijwillige giften telkens rijkelijk bLnenvloeien. Wat ook niet te klagen had over belangstelling dag en nacht dat was de »Automat'ek* van Pulles-Heesbeen. Dat is gewoon fabelachtig Dat geen enkele wanklank 9e hoord werd, behoeven we natuurlijk niet te vernielden. 4 En tot slot veel genoegen de laatste kermisdagen 1 dagen achter het landgoed «Plant loon» der Levensverzekering Mij. Noord Braband», onder leiding van den weleerw. heer kapelaan van Lierop en hopman H. Hotïmans. Men kan begrijpen dat dit kamp en heideleven zeer in den smaak der jongelui is gevallen en Maandag avond was 't er, naar men ons mededeelt zeer druk met belang stellenden, die getuigen waren van 'n typisch kamp vuur. Dejongens zaïen er als echte Indianen in deze sprookjesachtige omgeving, rondom 't vuur dat hoog opknette.de en dat werd afgewisseld door zang en voor dracht. 't Was een vroolijk en prettig gedoe en ook de bezoekers, die voor ver- snapperingen hadden gezorgd, amu seerden zich met de jongens. Dinsdag na reveille en ochtend gebed ging 't per fiets naar de kerk te Drunen, waar kapelaan v. Lieiop voorz'n jongens de H. Mis opdroeg; Woensdag naar Kaatsheuvel. 't Is voor de jongens een prettige kermis ontspanning geweest en ook den leiders zal 't zeker genoegen ge schonken hebben. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Benoeming. De heer C. van Haperen, sinds de vestiging der Rijksvakschool alhier, congierge aan dit gebouw is in ge lijke functie benoemd aan de R.K. Ambachtschool te Amsterdam, die in September a.s. geopend wordt. Schoorsteenbrand. Bij den heer V. aan 't Hoogeinde ontstond brand in den schoorsteen. Eenig vleesch dat gerookt werd, ging daarbij verloren, terwijl bij den bakker v. d. W., door het inslaan van een vlam, eenige gordijnen ver brandden erger kon gelukkig voor komen worden. Onjuist bericht. Men deelt ons mede dat het be richt omtrent een dollen stier, dat wij in ons vorig nummer uit een ander blad overnamen, geheel uit de lucht gegrepen is; men qualifi- ceerde het als geheel onjuist en louler berustende op fantasie, waar hier van geen stier, laat staan «dolle stier» sprake is. Ongeval. Mej. v. d. L. kwam in het Luxor Theater gedurende het dansen dus danig te vallen, dat zij naar de woning van haar zuster moest wor den vervoerd, waar lichte hersen schudding werd geconstateerd. Examen. Aan het Stedelijk Gymnasium te 's Bosch werd bevorderd van de 3e naar de 4e klas J. Schaap alhier. Loterij van hel Comité tot bestrijding der Tuberculose. De trekking van deze verloting heeft a.s. Zaterdag 20 Juli des nam. 3 uur plaats in het gebouw van de R.K. Werklieden vereeniging. Een klein aantal loten zijn zoolang de voorraad strekt alsnog te bekomen hij de propagandisten en bij het Comité. De aangekochte rijwielen zijn bij vijf verschillende rijwiel handelaren in onze gemeente in de étalage te bezichtigen. Al Geslaagd. De jongeheer D v. d. Waerden, leerling der Openb. Lagere School alhier, slaagde te 's Bosch voor het toelatingsexamen H.B.S. Een mooi succes als men weet, dat van de 28 examinandi er slechts 12 slaagden. St. Petrusschool. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie betreffende de aangifte van leerlingen voor de St. PetrusFchool. Herwonnen Levenskracht. De bloempjes-verkoop ten bate van «Herwonnen Levenskracht» 1. Zaterdag gehouden heeft opgebracht te Waalwijk en Besoijen totaal f llo, te Baardwijk omstreeks f30. R.K. Verkenners. De leiding van de Waalwijksche Andreas Zijlmans-groep der R.K. Verkenners heeft de goede gedachte gehad om de kermisdagen te benut ten voor het eerste «kamp». Het is opgeslagen geweest gedurende eenige Jubileum. Woensdag j.l. herdacht de heer Corn van Oers alhier den dag waarop hij vóór 25 jaren als arbeider—rangeerder in dienst trad bij de Staatspoorwegen alhier. H. Brokken. Wij hebben indertijd eenige be richten opgenomen over het feit, dat de Waalwijksche tooneelspeler Hub. Brokken was aangenomen om voor de film te spelen. De heer Brokken was er aanvankelijk in geslaagd de noodige contanten te vinden om gedurende een half jaar de lessen aan de filmschool te volgen. Daarna zou hij dan een vaste aanstelling bij de Ned. Film Mij. krijgen Op den duur bleek echter dat de heer Brokken het financieel niet kon bolwerken en thans heeft hij zijn plannen moeten opgeven, hetgeen temeer jammer is, daar uit verschil lende dezer dagen toegezonden attesten bleek dat hem een goede toekomst bij deze filmmaatschappij te wachten stond.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9