I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE PH-AKG „GAAI" VERONGELUKT. FEUILLETON Een Liefde in China Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Dertien menschen omgekomen. DOOP, EPVARING ■&TKP.TT< jMER 56 WOENSDAG 24 JULI 1935. 58c JAARGANG r in iakt on- van /ad- /ver ook,. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Van Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. ond iranc0 te zenden aan den Uitgever. rie- Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. zoo Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adrcsECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. lul- t ik eer-1 loar )or- i te op- eur en en ken re r- - de in ïSt erd de ite. ien tot erd eer tuk £e ike te in- 2e- tan )or zig :tie 'an 'an 'an er- zal het lag en tie. uit en Een wanhopig droeve reeks. Een nieuwe vliegramp trofZater ag de K.L.M. en heel ons volk... Nauwelijks zijn de slachtoffers an de //Kwikstaart» in hun gemeen- chappelijk graf te rusten gelegd ohadden de inzittenden van de la°raboe», die op het nippertje aan en gruwelijken dood ontsnapten, chip hol niet bereikt, of de ver- chrikkelijke tijding vliegt door den ether: »De Gaai» is verongelukt. z/De Gaai» is vergaan met 13 men- chen aan boord 1 De menschen drommen samen ■oor de bulletins. Sprakeloos eerst, •erbijsterd door 't schrikwekkend ampbericht, stom geslagen door iet nieuwe, groote leed, dat schrijnt :n pijnigt heel onze bevolking. Eerst de catastrophe van den •ens zoo glorievollen z/Uiver» die :ich op de rotsen der Syrische woes- ijn in December 1934 te pletter /loog met 7 dooden. Toen volgde in April 193/ de •amp van de //Leeuwerik//, die in Duitschland bij noodweer tegen een /erg botste met 7 dooden. Daarop kwam enkele dagen ge- eden, op 14 Juli, het ongeluk met le //Kwikstaart, die in de onmiddel lijke nabijheid van Schiphol ten van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. Het gele gezicht, vlak bij het zijne was al in een grijns geplooid, in het vooruitzicht van triomf, want de twee andere vervolgers waren vlakbij. Maar het was juist deze duivelsche grijns, die Forsyth een haast boven- menschelijke kracht gaf. En het ges lukte hem de hand met hel doodelijk meo erin, zoover achteruit te dringen, dat zijn aanvaller gedwongen was het wapen met een kreet van pijn los te laten. Bijna op hetzelfde oogenblik dat het kletterend op de steenen te- rech kwam, had hij den Chineesch reeds tegen den grond geslingerd, met zoo'n geweld dat de man met een smak tegen zijn beide bondgenooten aanvloog die in een draf te hulp schoten. De dokter hoorde den doffen plot van de botsing, toen het kraken van splinterend hout. De houten brug' leeuning, niet berekend op het weer staan van dergelijke aanslagen op haar zwakheid, was bezweken onder het gemeenschappelijk gewicht van de drie mannen cn de luide plons, die Forsyth's ooren het volgende moment onderging, met 6 dooden, vliegend tegen een dijk. Drie dagen later de brand van de //Maraboe», waarbij, Gode zij dank, geen menschenlevens te betreuren vielen. En thans, Zaterdagmiddag, het vergaan van de //Gaai» met 13 dooden, Het is wel een wanhopig smarte lijke reeks.... Over de toedracht van de nieuwe ramp was het eerste bericht. 't Douglas-vliegtuig P. H A. K. G., de »Gaai//, van den dienst Am sterdamMilaan, welken de K.L.M. te zamen met de Deutsche Lult Hansa onderhoudt, was 's morgens om 11.56 uur op gewonen tijd uit Milaan vertrokken om via Frankfurt naar Schiphol terug te keeren. Het ongeluk is cm 12.30 uur ge beurd op 100 K.M. ten Noorden van Milaan bij San Giacomo, een gehucht op 5 K.M. afstand van Mesocco, gelegen in het dal van de Mesolcina aan den St. Bernardpas op Zwitsersch grondgebied. Het was slecht en stormachtig weer. l)e machine vloog op een hoogte van 2100 meter. Eenige ooggetuigen, arbeiders die in de buurt aan liet werk waren, vertelden datzij 1 toestel bereikte, liet aan duidelijkheid niets te wenschen over: de drie helden uit de Cantonsche onderwereld spartelden in het water. Nummero vier, die weel een weinig was opgekrabbeld, staarde hem in zittende houding verbouwe reerd aan, die was voorloopig buiten gevecht gesteld Dick Forsyth had dus geen enkele reden tot verder oponthoudt hier en zoo snel zijn beenen hem dragen kon den, sloeg hij de richting in, waarin Barrington en zijn dochter een goed heenkomen hadden gezocht. Hij vertraagde zijn tempo niet, vóór hij bij een andere brug kwam, ergens in een doodstille straat, en daar bleef hij staan om te luisteren. Achter hem was geen geluid te hoo ien, maar uit de donkere straat aan den anderen kant van de brug, kwam het geluid van gejaagde voetstappen. Het meisje en haar vader! Hij sprak de gedachte halfluid uit en zette de ren van zooeven weer voort, de brug over de zich verwijder de voetstappen achterna. Opeens hielden deze op en toen hij een hoek omsloeg, zag Forsyth op een afstand twee gestalten staan onder een groo- ten papieren lantaarnBarrington en zijn dochter. Hij begon langzamer te loopen en terwijl hij zonder dat ze hem zagen aankomen, in bedaarden pas op hen toeging, hoorde hij de stem van het meisje, dringend, ver wijtend, klinken in de verlaten straat. Vader, U moet teruggaan! Wat heeft liet voor nut? Er was iets harteloos, onmeedoogends, in den toon, waarop Barrington de woorden uitstiet. Het is eenvoudig uw plicht! Ik kan nu wel alleen thuiskomen, en gezien hebben, toen 't uit een wolk te voorschijn kwam en wilde terug keeren naar het dal, waarop het tegen den rotswand te pletter vloog. Bij de snelheid der moderne vlieg tuigen is deze botsing fataal gewor den. Het toestel werd geheel ver nield. Een ontploffing heeft zich niet voorgedaan, de machine is dan ook niet verbrand. Het wrak lag op een bereikbare plaats. Aan boord bevonden zich dertien, personen n.l. de uit vier leden be staande bemanning en negen passa- giers. De twee arbeiders, die het onge luk zagen gebeuren, spoedden zich direct naar het dal om mededeeling te doen van hetgeen zij gezien had den. Spoedig was hulp aanwezig. Toen men de ruïne had gevonden bleken alle inzittenden te zijn over leden behalve de stewardes mejuf- frouw Hermanides, die nog tecke- nen van leven gaf. Spoedig echter gaf zij den geest tengevolge van de bekomen verwondingen. Het stoffelijk overschot der der tien! omgekomenen werd naar een kapelletje nabij San Giacomo over gebracht. De namen der slachtoffers zijn Bemanning; Gezagvoerder: J. S. W. van der Feijst, Mecanicien: J. E. J. Vocke, KadiotelegrafistL. Aafjes, Stewardes: mej. Hermani des. Passagiers: Dhr. G. J. Philips en echtgenoote (Vught), dhr. v. Langen (Amsterdam), dhr. S. Hoogstra (Dordrecht), dhr. Content en elf jarig zoontje (Berlijn) (Nederlan ders), de Duitscher Flohr, de En- gelschen Nesbit en Wats. De omgekomen bestuurder van de //Gaai» Johannes Simon Wilhelm van der Feijst is in 1904 geboren te Scheveningen. Hij kreeg zijn middelbaar onderwijs in Oost Indië, volgde een jaar de voorbereidende opleiding voor de Indische recht- school en kwam in 1927 bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Sinds 1 Mei 1932 was hij in dienst van de K. L. M. Hij tiad reeds een aanmerkelijke practijk achter den rug. In militairen dienst maakte hij 817 vlieguren, in dienst van de K. L. M. 3200. Hij voldracht als tweede bestuur- oer tien lndiëreizen, op de Euro peesche lijnen vloog hij steeds zell- standig. Van der Feijst, die te Heem stede woonde, laat een vrouw en twee kinderen na. De stewardes maakte een proef- vlucht mee, daar zij 1 Augus tus in dienst trad, als een der 4 aangenomen dames. Mej Hermani des is een dochter van een arts in Noordwijk. De heer en mevrouw G. J. Philips hebben gewoond aan de Middellaan te Vught (N.Br.). De heer Philips, die een zoon was van den bekenden onlangs overleden bankier Philips uit Zalt- bommel en een neef van den be kenden industrieel, den heer A. Philips uit Eindhoven, was sedert een viertal jaren mede—directeur- van de parketvloeren en timmerfa briek »De Tropen» te Tilburg. De heer Philips was vijf en dertig jaar oud. Zijn echtgenoote die een Amerikaansche van origine was, was tien jaar jonger. Ze waren twee jaar getrouwd en hadden geen kinderen. Ongeveer yeertien dagen geleden gingen zij samen per auto op vacantie—reis. Zij bezochten allereerst Oostenrijk en kwamen tenslotte in Venetië aan. Daar werd de heer Philips onge- steld. In verband met deze ongesteld heid besloot het echtpaar de terug reis per vliegmachine te maken. De heer J. M. M. van Langen was redacteur-buitenland van »DeTijd// te Amsterdam. Hij keerde van een vacantiereis naar huis terug. Sinds 1929 was hij aan »De Tijd» verbon den. Hij werd in 1909 te Purmerend geboren en was ongehuwd. Aanvankelijk was men algemeen van oordeel, dat de //Gaai» tegen een rotswand was gevlogen, toen de piloot trachtte uit hel dal te geraken. Het voorloopig onder zoek, dat Zon- dag is ingesteld door de deskundi gen van het Zwitsersche ministerie Van Luchtvaart eenerzijds en dooi den heer Moes, inspecteur van de Indië route der K. L M. anderzijds, heelt aangetoond, dat de ramp zich niet aldus heeft toegedragen, maar gebeurd is bij een poging een nood landing te verrichten. dokter Forsytli vecht misschien voor zijn leven. Malligheid, hoor! zoo'n soort dokter minder in China is zoo'n groot verlies niet, was het ruwe bescheid. De kerel Kathleen hoorde de naderende voet stappen en ze wendde het hoofd in de richting rvan. O. daar is hijviel ze haar vader in de rede. Gelukkigveilig en wel Barrington volgde den blik in het donker. Hallo dokter, riep hij met 'n air van onverschilligheid. We hadden het juist over U. Dat meende ik al, antwoordde Forsyth droogjes. In ieder geval maakt uw komst een eind aan de discussie: het lijkt me het beste nu maar zoo gauw mo gelijk verder te gaan, verklaarde de handelaar kennelijk geheel onge voelig van wat de ander van hem mocht denken. Forsyth keek naar het meisje. Ze was vuurrood en hij twijfelde er niet aan, dat ze zich schaamde over de houding van haar vader. Verlangend haar op haar gemak te zetten, ging hij naast haar loopen. Eerst was er een eenigszins beklemmend zwijgen tusschen hen, maar na enkele minu ten begon ze verlegen: Ik ben zoo blij dat u er goed bent afgekomen en ongedeerd bent. En ik ben blij, dat ik van u het zelfde kan zeggen antwoordde hij met een opgewekt lachje. Vertelt u mij eens precies, wat er gebeurd is, dokter. Och, niet veel bijzonders, ver klaarde hij luchtig. Een van die waardige heeren lzij de brug had neiging mij met een mes in mijn rib- bekast te steken, maar ik dwong hem het mes te laten vallen, toen smeet ik hem tegen zijn compagnons aan, die juis over de brug kwamen aan hollen. De leuning was niet tegen den schok bestand toen ze er met z'n drieën tegenaan ploften en het heele stel ging kopje-onder. Toen het zoover was, weer lachte hij hartelijk maakte ik, dat ik weg kwam. U bent erg dapper, zei het meisje eenvoudig, maar met een trilling van oprechtheid in haar stem. Hmzoo, zoo weerde hij af. De eerste man van jullie soort misschien met meer moed dan een juffershondje. Barrington achtte het noodig op zijn plompe, tactlooze ma nier zijn meening ten beste te geven. Dan kan ik alleen maar conclu- deeren, dat u niet dikwijls met ons soort menschen in aanraking geweest bent, beet Dick Forsyth hem veront waardigd toe. Plotseling voelde hij, dat een kleine hand zfch zacht op zijn arm legde en het hoofd licht buigend, keek hij in de donkere oogen van het meisje, die als smeekend naar hem waren opge heven. Hij sprak niet verder uit, wat hem op de tong brandde en in plaats daarvan liet hij een bruusken lach hooren en zei koel Het komt me voor, dat het tijd verspillen is om op dit punt verder van gedachten te wisselen, maar hoe dan ook, u zult reden hebben ten minste een persoon, die tot ons soort menschen behoort, voor de rest van uw leven dankbaar te zijn. En nu moet ik afscheid van u nemen: ik woon in het hotel daar aan den over kant. Wij ook, riep Kathleen uit. Is het heusch? De oogen van den dokter verrieden duidelijk hoeveel ge noegen deze mededeeling hem deed. Dan zullen we elkaar ongetwijfeld nog wel eens ontmoeten en Zijn woorden werden eensklaps onderbroken. Terwijl het meisje sprak, was een Chineesch, die in een donkeren hoek naast het hotel op den loer had gestaan, op hen afge vlogen en hij praatte zoo opgewonden tegen Barrington, dat Forsyth wel notitie van den man moest nemen. I)e zoon van het Hemelsche Rijk had echter nog niet heel veel kunnen zeg gen, toen Barrington beval te zwijgen, waarop hij zich haastig naar zijn dochter keerde. Kom mee, Kathleen, we hebben geen tijd meer! Zonder zich te bekommeren om het feit, dat Forsyth eveneens in het ho tel woonde, nam hij de hand van zijn dochter en trok haar half naar den ingang, onderwijl een booze, gebiev dende beweging makend naar den Chineesch. Deze wierp een schichti- gen, steelschen blik op den dokter en volgde hen. Dick Forsyth keek het trio een oogenblik na er kwam een ver baasde niet-begrijpende uitdrukking op zijn gezich. Ten slotte volgde ook hij, met bedachtzamen pas. Toen hij het hotel binnentrad was er van geen van drieën meer een spoor te beken nen, maar in de hall stond de oogen peizend op den dokter gericht, de mandarijn, die in het „Paleis dei- Tienduizend Zaligheden," Kathleen Barrington was komen begroeten. (Wordt vervolgd). VulwUksrke «n Langslraatstlie (oirait. ivei- ens; wel zijn [ens gen jou Ex- i de :ref. i. [el. dat /as :tie en. as, te tan

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1