Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Een Liefde in China EERSTE BLAD. FEUILLETON I (l DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De regeringscrisis is uitgebroken. &tep,k< DGOR ERVARING ZATERDAG 27 JULI 1935. 58e JAARGANG k Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Al hadden velen gehoopt, dat een regeeringscrisis tenslotte tóch nog vermeden had kunnen worden, het conflict tusschen Kamer en Kabinet is niet onverwacht uitgebroken. e herinneren er aan, dat H. M. de Koningin dezen zomer niet op den gewonen tijd buitenslands is gegaan voor het doorbrengen van Haar vacantie, doch intrek nam op den Ruigenhoek te Scheveningen, voorloopig totdat het groote Bezui nigingsplan der regeering in de Kamer zou zijn behandeld. Met de mogelijkheid van het uitbreken eener regeeringscrisis werd aldus ernstig rekening gehouden. En thans is het zoover. Hebben de Katholieken deze crisis gewild? We geloovengeenszins. Zeker, inzake de middelen tot crisisbesli ij- ding verschilden ze aanmerkelijk van° inzicht met Colijn, maar ze waren zich zoodanig bewust van de onmogelijkheid om - reëele conse quentie van een ten val brengen van Cöliiii een vruchtbare regeering te vormen met de Sociaal—Demo craten, dat de Katholieken niets liever zouden hehben gezien, dan dat deze het Schip van Staat bleet besturen. De Ka tholieke Kamer 11 actie jiad zij 't misschien nolens volens, d.i. populair gezegd tegen heug en meug in dan ook reeds besloten om unaniem vóór het Bezuinigings plan te stemmen. Maar de heer Colijn was daarmee niet tevreden. De vorige week had hij t duidelijk gezegd in de Kamer, wM hij van de Katholieken verlangde. Hij meende, dat zijn autoriteit doorloopend werd ondermijnd door onwelwillende cii- tiek en hij verlangde, dat die zou worden gestaakt. De heer Colijn is zich zoo zeer bewust geweest van de macht, welke hij bezat door de veronderstelde onmogelijkheid der Katholieken om met andere partijen een vruchtbare besluursmeerderheid te vormen, dat hij hun volkomen onderwerping wilde afdwingen, ja, zelfs eischte, dat zij hun recht van critiek zouden prijsgeven. De Katholieken moesten onder het Caudijnsche juk door. Hetgeen ze tenslotte hebben geweigerd. Er zijn aanmerkelijke verschillen tusschen de crisispolitiek, zooals de heer Colijn die voerde en die, welke de Katholieken wenschten. Colijn streefde »aanpassing» na van ons m atschappelijk en economisch leven aan de nieuwe internationale verhoudingen door versobering van den algemeenen staatsdienst, verla ging van loonen en andere bedt ijfs- lasten. De Katholieken wenschten slechts zoover in die richting te gaan als de verlaging van algemeene, vaste lasten op den voet kon volgen. Colijn echter was huiverig om de vaste lasten aan te tasten, voor wat pachten en woninghuren betrett bvwilde hij slechts het rentetype drukken en de aflossingsverplich tingen miniseeren, zónder de huizen en grondlasten aan te tasten in de hoofdsommen. Kapitaal, bezit en vermogen moeten »sate» blijven gesteld gelijk de gulden. Vandaar ook, dat Colijn huiverig was om verdere industrialisatie van ons land te stimuleeren middels industrie- banken, dat zouden slechts »strop- penbanken» worden, zei hij. Men zou kunnen zeggen, dat de Katholieken in dezen moeilijken tijd in het algemeen de behoefte gevoel den om wat te »wagen» als de kans daarmee werd geschapen om iets te bereiken en het spook der werk loosheid wat te doen terugdeinzen, terwijl Colijn's streven allereei st was gericht op *'t behoud, zooveel moge lijk van kapitaal en bezit. Wilde een door de Katholieken beoogde verlaging van lasten zich niet vlot genoeg inzetten, we gelooven, dat ze in dat geval bereid zouden zijn om dezelve te drij ven door devaluatie, Colijn niet, in geen geval. Men kan pogen te verschillen wat meer principieel of technischer aan te geven, we hebben met practische van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 6 HOOFDSTUK III. DE WAARSCHUWING VAN DEN MANDARIJN. Toen Dokter Dick Forsyth naar de trap liep, was hij zich terdege bewust van de aanwezigheid van die in zijde gehulde gedaante. Kathleen Barring ton had gezegd, dat dit de gouverneur was van de provincile, waar hoe wel zij het niet wist zijn nieuw ar beidsveld zou liggen. Hij kon dan ook niet anders dan be langstelling hebben voor den man, die daar stond, met zijn cornalijnen hals ketting om, spelend met een klein, kunstig besneden ivoren waaier. Ter wijl hij naar hem keek, begroette Li Weng-Ho hem met zijn waaier. De dokter maakte een buiging. Zoo, dokter Forsyth, bent u aan de gevaren van Chinatown ontsnapt? zei de mandarijn, met een rustig glimlachje. Li Weng-Ho sprak het Egelsch na genoeg zonder accent; en Dick For syth was even geschroken, niet zoo- voorbeelden liever duidelijk willen maken, wèt de R.K. van Colijn scheidde en scheidt. Inziende de waarschijnlijke on mogelijkheid om we zeiden het reeds een vruchtbare regeering op anderen partijgrondslag te for- meeren, zijn de Katholieken er her haaldelijk op uit geweest om door het uitoefenen van critiek de regee- ringspolitiek van Colijn in de door hen gewenschte richting gewijzigd te krijgen, vermijdende overigens om het kabinet ten val te brengen. Aan die critiek, welke Colijn blijk baar moeilijk kon verdragen, heeft de regeering een einde willen stellen middels een ultimatum. Colijn ging van de stelling uit, dat alleen zijn inzichten goed en juist waren. In de Memorie van Toelich ting reeds, waarvan het Bezuini gingsplan vergezeld ging, schreef hij woordelijk, dat slechts «verachtelijke demagogie» tot critiek op zijn ont werp kon leiden. Dat zette kwaad bloed. En ook weer bij de behande ling van het Bezuinigingsplan de vorige week in de Kamer wees de Minister-president meermalen met nauwelijks ingehouden verachting alle critiek op zijn beleid van zich af. Het recht daartoe hebben de Katholieken zich nochtans willen voorbehouden. DM is tenslotte de beteekenis van de uitgebroken regeeringscrisis. Wat nu Zoo luidt in al zulke gevallen de vraag. Een antwoord daarop is,zooniet onmogelijk, dan toch moeilijk. Colijn heeft er den Katholieken op gewezen, dat zij niet anders zouden kunnen regeeren dan met de sociaaldemo. craten en enkele revolutionnaire groepjes. Met dezen alleen willen ze natuurlijk niet regeeren. Staat het echter h priori vast, dat géén der partijen, welke tot heden de regeeringsmeerderheid vormden, om des Colijns wille de Katholieken in 'n eventueele regeeringstaak wil. len bijstaan? Dat de Anti— Bevolu- tionnairen het weigeren uit 'n oog merk van prestige, dat is misschien verklaarbaar, maar zouden Vrijz.— Democraten, Christ.Ilistorischen, Katholieken enSociaal- Democraten het niet eens kunnen worden over een crisis—program en 't daarover eens willen worden in het algemeen landsbelang? Uit redevoeringen van Jhr. de Geer, leider der C.-H. Kamerfractie, vorige week in de Kamer gehouden, kwam het ons voor, dat deze met Aalberse niet veel verschilt in wat hij als goed crisisbeleid aanziet. Een kabinet—de Geer ligt o.i. dan ook niet buiten de lijn der verwachtingen, althans niet buiten de lijn der poli tieke mogelijkheden. Zeer velen verbinden als conse quentie aan deze ministerscrisis de devaluatie van den gulden. De mogelijkheid, dat ook Nederland zeer om '1 perfecte Engelsch dan wel om het hooren van zijn naam. Hij wist zijn verbazing echter te verbergen en antwoordde, eveneens met een glim- lach Ik ken die buurt nogal goed. Ik heb daar in een ziekenhuis gewerkt en aangezien Miss Barrington haar vader moest spreken, heb ik haar begeleid. Ah De oogen van Li Weng-Ho ontmoet ten die van Forsyth in een ijzigen blik. Zijn gezicht was absoluut uit drukkingloos en de Engelschman kon slechts vage gissingen maken wat deze uitroep te beteekenen had. Daar na trok er een lachje over het koele gezicht. Dokter Forsyth, wilt u met mij theedrinken? Met buitengewoon veel genoe gen. geachte heer. Toen hij aldus aangesproken werd, was er even een schittering in de oogen van den madarijn. Als u mij dan volgen wilt dok ter Zich omkeerend, ging de Oosterling naar een deuropening, die door een zijden gordijn afgesloten was en na dat Forsyth er was doorgegaan, trol de schoonheid van de kamer hem. Hel was éen kleurenpracht. Uit een twintigtal Chineesche afgodsbeelden steeg een scherpe zoete geur omhoog. Zijn oog viel op een bonte mengeling van kleurige bloemen. Een prachtig dik tapijt bedekte den vloer, terwijl het meubilair uit kostbaar gebeeld houwd ebbenhout bestondeen tafel, diep zwart van kleur, bankjes, maar geen stoelen, 'n paar kabinetten, ge vuld met onschatbare snuisterijen en Chineesch porcelein. De mandarijn zag Forsyth's ver rasten blik en begreep dien. U bent verwonderd zoo'n kamer te zien, dokter Forsyth? Ia lachte de arts, in een hotel... Dit is mijn eigen kamer, ver klaarde Li Weng-Ho. Ik ben veel in Canton en heb deze kamers gereser veerd voor mijn privé-gebruik. Ik vind het prettig mooie dingen om mij heen te hebben en heb een gedeelte van mijn kostbaarheden hier. Hij ging naar het einde van de ka mer en sloeg op een antieke gong, die daar opgehangen was. Onmiddellijk daarna verscheen een Chineesche be diende die orders kreeg, verdween en een moment later terugkwam met een blad, waarop twee kopjes, dun als een eierschaal en een potje met naar jasmijn geurende thee. De man schonk de thee in, waarna hij ver dween. Toen begon de madarijn te spreken. Vertrekt u morgen naar Yong- Foo, dokter Forsyth? De Engelschman was verbaasd. Hoe weet u dat? Een vluchtige glimlach trok over het gezicht van den Chinees. Het is inmijn provincie gelegen, legde hij uit. Het behoort tot mijn werk dingen te weten, die er mee in verband staan, wie komt en gaat in het bijzonder welke vreemdelingen dat gebied be zoeken. Hij zweeg een oogenblik, als om deze woorden goed tot zijn gast te laten doordringen; toen voegde hij er aan toe: De menschen in Yong-Foo houden niet van vreemde duivels. Hij uitte deze verklaring op kal- men toon, onverschillig of de woor den als een opzettelijke beleediging zouden worden opgevat, en wachtte. De dokter, dronk 'n paar slokjes geu rige thee voor hij antwoordde. Daar na sprak hij glimlachendIk kan het vooroordeel begrijpen Het is niet meer dan natuurlijk. Maar ik ben een dokter, geen prediker. Ik kan uw zieken genezen hun lijden verzachten en Hun heilig geloof schenden; hun gebonden voeten bevrijden; hun leeren, dal het verkoopen van huw bare meisjes uit den booze is. Is dat niet zoo? Och, gaf Forsyth goedmoedig toe, u zegt het nogal grof, geachte heer* maar dat is ongeveer het pro gramma. Dus u zult die dingen in Yong- Foo, dat in mijn provincie ligt, uit voeren? De madarijn zweeg en staarde zijn gast onverstoorbaar aan, toen vroeg hij: Ik veronderstel, dokter, dat u daar alleen met mijn toestemming handelen kunt? Die zal mij hoop ik, niet ont houden worden, antwoordde Forsyth rustig. Li Weng-Ho waaide zich koelte toe. Toen de Chinees weer sprak, was de Engelschman verbaasd, want zijn gastheer veranderde plotseling van koers. Kent u Lelad Barrington goed, dokter Forsyth? Neen, gaf den dokter direct ten antwoord. Ik heb hem vanavond pas voor het eerst in mijn leven gezien. Ah! Na dien uitroep bewaarde de mandarijn een oogenblik het stil zwijgen; daarna vroeg hij bruut: En de charmante miss Kathleen, is zij voor u ook een vreemde? Zij was een vreemde, mijnheer. Ik hoop dat we nu vrienden zijn. Het gezicht van den Chinees was even onbeweeglijk als een masker, maar toch scheen er na de vurige woorden van den ander een schaduw over te zijn gevallen en hij vftuwde met vlugge bewegingen zijn waaier dicht. Toen sprak hij met effen stem: Dokter Forsyth, in Yong-Foo zal er geen tijd zijn om vriendschap te sluiten. Maarbegon F'orsyth impulsief, doch een gebiedend gebaar met de ivoren waaier deed hem zwij gen. Ik zei: geen tijd. Ik zou er aan toe willen voegen geen gelegenheid als u ten minste van uw werk houdt, dat, vergeet het niet, geheel van mijn genade afhankelijk is. Dick Forsyth was zich ineens be wust wat de ander bedoelde en be greep waarom de uitnoodiging ge schied was. Hij herinnerde zich wat hij gevoeld had, toen hij den Zoon van het Hemelsche Rijk met het meisje had zien praten in het Paleis der Tien duizend Zaligheden, en wist dat hij zich niet vergist had. Hij begreep drommels goed, dat er achter die effen woorden een nauwe lijks verborgen dreigement lag; dal de mandarijn met een eigen doel zijn vriendschap met Kathleen Barrington verbood; en dat hij, indien hij niet instemde inet de wenschen van den Chinees, dat duchtig in zijn werk voe len zou. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraalstbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1