NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. Het gaat rige rashond, terwijl tevens bij pui aangifte is gedaan van het lerliezen van een porlemonnaie met p 'nboud. In verband met zijn a.s. vertrek r sli Ift de heer C. v. Haperen bedankt aalJf ieider van de dressuurvereeni- ®al - „De Trouwe Hond», hetgeen Vol4or deze vereeniging wel jammer ld V want zij verliest in hem een ld Vinent leider, die de vereeniging Veert den korten tijd van haar bestaan "ds zoo ver gebracht heeft dat zij 'net schitterend succes een onder linge demonstralie kon organiseeren. i3?] A.s. Zondag des v.m. half tien L des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wei 6 Apit Waddinxveen. huu! c VRIJ HOE VE-CAPELLE. Naar Btrie vernemen heeft het bestuur van 'urithet fanfarecorps «Sirena» besloten italtdezen zomer een drietal concerten .te geven. o Wegens slapte zijn op de stoomschoenenfabriek Kerst &,Oerle pans 15 ongehuwde arbeiders ont jkstslagen. op r_ g Het verbouwen van het jk f0Ude schoolhuis alhier, voor reke- ,ard{jing van den heer F. Moonen is opgedragen aan A.Willems teSprang. in n c in de Geref. Kerk hoopt a.s. Ses,(Zondag op te treden Ds. P. A. Keizer. S Door de afd. van den Chr. Kl|l Fabrieksarbeidersbond is aan het 1 hoofdbestuur machtiging verleend ',Sptom te komen tot afsluiting vaneen e J collectief contract, it I Door de samenwerkende alisiarbeidersorganisatins in het Bouw bedrijf is met de Bouwvak patroons te Sprang Capelle een Arbeidsover eenkomst gesloten. ih lij Het Fanfarekorps »Sirena» rÜ(|e Vrijhoeve Cappelle hoopt op Za- mmIerdag 3 Augustus e.k. des avonds oev^ten 8 uur een concert te geven op een terrein aan de Hoogevaart achter Ln r het café van den heer A. v. Dijk Het programma van de uit te "n ^voeren muziekstukken zal nadei bekend gemaakt worden. Sirena hoopt dat een groot aantal luister 'H-^aars haar pogen zal waardeeren. lij d WASPIK. De collecte ten bate rhuuvon het Boode Kruis bracht alhier mm;f 8,21 op. zed; Op 71-jarigen leeftijd overleed erziDinsdag de heer A. Bekkers, gepen- sionneerd gemeente- bode. rhut Hij ruste in vrede. ikeli Qp ii September a.s. hopen va8ede Heeren J. P. van Veldhoven, H. L. J. van Iersel en A G. de Bruijn of den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaren werden benoemd tot resp. President, Directeur en Secre- t. taris—penningmeester van het B.K. dswe Zangkoor. Een comité is reeds gevormd om iperide jubilarissen op dien dag te hul digen. d ve RAAMSDONKSVEEB. Het comité voor het verstrekken van extra hulp f aan werkloozen uit deze gemeente (steunverleening B) is samengesteld espa als volgtMr. Th. Heere voorzitter, h. J A. Hippman secretaris, en G. C onde de Bont, J. J. de Jong, Ds. B. van Maare, H Netten, N. A. v. Seeters onde leden. Van de lichting 1936 zijn vrij- en 0 geloot voor den dienstplicht de volgende ingeschrevenen uit deze gemeente: Adr. v Boxel, Adr. Mar. Til de Bruijn, J. B. Buijks en Joh. lIii Ant. Carl. rang Ter hoogte van den overweg )35: aan den Keizersdijk had dezer dagen ddag een aanrijding plaats tusschen een ir d3 auto en een wielrijder, dat nog goed is afgeloopen De wielrijder, een maal jongen van 12 jaar, kwam er zonder 0 iiui ongelukken af, het stalen ros daaren. t. tegen werd vernield. Door de mare- I93( chaussees wordt een onderzoek inge [0 he steld wie de schuldige is. dink De R.K. Tooneelvereeniging J. J «Kunst na Arbeid» onderafdeeling lema van de B.K. Werkliedenvereniging j, M zal op Zondag 11 Augustus a.s. haar enge 15-jarig bestaan vieren. Des avonds 1 wijk zal een feestvergadering gehouden 'de worden in het St. Henricusgebonw, 'raaf, welke wordt opgeluisterd met muziek. 'mer GEEBTBUIDENBEBG. Door den :!8en' heer F. Benniers, gemeente-opzich- kers' ter is aan den Baad dezer gemeente eente wegens het bereiken van den pen- ndag sioengerechtigden leeftijd, eervol ont- nam, siag aangevraagd. Voor de Evangelisatie Eben Haëzer te Baamsdonksveer hoopt Zondag a s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Paul uit Benthuizen. V contract, op basis Van den loon- standaard in den Biesbosch, niet te aanvaarden. Tot bestuurslid der Boeren leenbank afd. Mariapolder, is be noemd de heer A. v d. Pluijm. Het verbouwen van een woon huis voor rekening der kinderen van Beurden is opgedragen aan den metselaar - aannemer v. d. Pluijm alhier. Kaatsheuvel, 26 Juli 1935. Duivensport. De lieer W. Sulsters, lid van de Postduivenver. „De Gevleugelde rien- den" alhier, behaalde dit jaar mei zijn duiven hel ie kampioenschap van kaatsheuvel van den Zuider Bond, Ie kampioenschap van den Concoursbond Kaatsheuvel en het le kampioenschap van de Combinatie Concoursbond kaatsheuvelDongen. J Vereeniging van huiseigenaren. Hedenavond hield de Vereeniging van Huiseigenaren een zeer druk be zochte drieniaandelijksche vergadering in café Euphonia. Naast de afhande ling van eenige punten van huishou- üelijken aard kwam het ingediende adres omtrent de praeeariorechten ter sprake. De besprekingen sloten niet de opdracht aan den Voorzitter van de vereeniging, die deze gaarne zal aan vaarden oinT"'wanneer de tijd hiertoe zal gekomen zijn bij de behandeling der gemeentebegrooting de aandacht van den Baad op dit punt te vestigen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt met de 4 nieuwe toetredingen op deze vergadering momenteel 85 met een totaal van 447 aangesloten woningen. erus. aan ■n is hans Bijz. ïr. :hter ïn te lezer art DUSSEN. Op de gehouden ver gadering der beide N.C.B.-besturen (afd. Hank en afd. Dussen) is be sloten het door de samenwerkende landarbeidersbonden aangeboden Ï.B.C.-Vereeniging. Heden, Donderdagavond, hieldV^e T.B.C.-vereeniging met de medewer kenden voor de a.s. t.b.c.-dagen een zeer geanimeerde vergadering in Euphonia. Het enthousiasme waarme de het vorig jaar de t.b.c.-propaganda- dagen gehouden zijn, was ook bij deze bijeenkomst wederom in alle opzich ten waar te nemen. De toezeggingen, reeds op vorige vergaderingen gedaan, werden allen gehandhaafd, en werden nog met merderen aangevuld, zoodal op 10 en 11 Augustus a.s. een program ma zal kunnen worden ontvouwd, waarvan niet alleen het Kaatsheuvels publiek, doch ook de vele vreemde lingen die verwacht worden, zullen staan ie zien. Met sportwedstrijden zal Zaterdag middag geopend worden, terwijl de officieele opening om half 8 door Bur gemeester Ma Hens zal geschieden. Dien avond concerteert de harmonie Apollo met het dames-, gemengd- en mannen koor Bel Canto, afgewisseld door het optreden van de Fraternellie's, de jo- delclub Edelweiss, etc. De Zondag zal een bonte dag wor den, waarvan de groote at tiches met veel woorden gewagen. De straten zul len een beeld geven hoe geheel Kaats heuvel spontaan wil medewerken om gelden bijeen te brengen voor de be strijding der witte pest. Om 6 uur 's avonds zal als slot een massa-betooging volgen, waarna een dansje in de diverse zalen met een va riété-avond in het Gildenhuis n waar dig slot zullen vormen. Nationale Athletiekdag en kampioen schappen, Diocees Den Bosch. De inschrijvingen voor Nat. Athle tiekdag en kampioenschappen voor het Diocees Den Bosch, georganiseerd door onze R.K. Athletiek Ver. Wils kracht zijn stopgezet. Het resultaat is prachtig. Niet minder dan 15 vereeni- gingen met een totaal van pl.m. 14U leden nemen deel. Wanneer we daar naast kunnen stellen, dat op de groote atletiekwedstrijden in het Noorden, dat als de bakermat van deze sport in ons land mag beschouwd worden, een 100-tal inschrijvingen als maximum mag gelden, dan kan Wilskracht in dezen van een groot succes spreken. De verste ploeg is Holland uit Haar lem, die de propagandistische waarde van zoo'n dag volkomen beseft. Niet tegenstaande de groote en dure reis komen ze toch naar ons Zuiden, om hun krachten met jongeren te meten. Met een ploeg van 18 nemen ze deel aan het tournooi van Wilskracht. Na men als de Zwager, Oosterveen, Mat hot, Bakker, Westgerst, Geels, etc., zijn in de athletiekwereld geen onbeken den. Voor de 100 M. cracks en nieu welingen zijn 35 inschrijvingen. Wij zijn benieuwd naar het record. P. van Eemeren, die nu weer van de partij is, is recordhouder in 11.1 sec. Voor 400 M. zijn er 12 inschrijvin gen. Hiervan is W. Slic recordhouder in 55 sec. Voor 1500 M. 30 inschrijvin gen met A. Abeleven recordhouder in 4 min. 22.8 sec., 3000 M. 10 inschrij vingen record F.D.A. in 9 min. 26.8 sec. door J. Hummels. dubbel zo vlug mei SAVO-ZEEP Voor 4 maal 100 M. 10 ploegen re cord 1934 David in 48.8 sec. Zweedsche Estafette: drie inschrij vingen met record 2 min. 22.8 sec. Vèrspringen 40 inschrijvingen; re cordhouder was G. Gelens met een sprong van 6 Meter 31 c.m., die Zon dag j.l. verbeterd is door Mathot met een sprong van 6.73 mtr. Hoogspringen 35 inschrijvingen: P. van Eemeren, record 1.65 meter. Polsstok hoog 8 inschrijvingen; re cord 3.20 meter door P. Hooijen trai ner van Wilskracht. Hinkstapsprong 15 inschrijvingen: recordhouder P. Hooijen 12.52 M. Speerwerpen 13 inschrijvingen; re cordhouder C. Pem 47.71 M. Discuswerpen 14 inschrijvingen: P. Spijkers 31.05 record van Den Bosch. Ivogelstootcn 25 inschrijvingen: T. de Groot gooide het record 10.22 mtr. terwijl Duin het Zondag j.l. bracht tot 11.98 mtr. Het belooft een spannende dag te worden. Ook Kunst en Kracht uit Waalwijk doet mede en komt met een flinke ploeg in de eerste afdeeling dei- cracks. Een prachtige wisselbeker, geschon ken door den HoogEerw. Heer Deken is voor de vereenigingen te winnen. Holland denkt te zullen winnen, doch Oss, Prins Hendrik; V.K.C.; Da vid, recordhouder Estafette; Doto, de athletiekclub uit Breda en Wilskracht zullen mede vechten. De jury bestaat uit leeraren M.O. en Gymnastiek en Athletiekleiders, die voor een vlugge en keurige afwerking een waarborg zijn. De wedstrijden van gen om 1.30 uur precies aan en wor den gehouden op het R.K. Sport- en Wandelpark. Processie Kaatsheuvel—Kevelaar. Wij kunnen de processiegangers KaatsheuvelKevelaar mededeelen dat het bestuur er in geslaagd is de pro cessie dit jaar in te deelen bij de pro cessie Tilburg—Kevelaar, welke dit jaar zal gehouden worden op 15 en 16 Augustus a.s. Bloempjesdag Wit-Gele Kruis. De Bloempjesdag van het Wit-Gele Kruis bracht het bedrag op van 113.95 Gld. Het Bestuur van het Wit-Gele Kruis brengt de dames verkoopsters voor hun werk en de burgerij voor hun steun hartelijk dank. LOON OP ZAND. In de vergadering van Ged. Stalen van Noord-Brabant, te houden op Woensdag 31 Juli a.s., des namiddags om één uur zullen in het openbaar worden behandeld de bezwaarschriften van A. Snaphaan en J. D. E. van den Heuvel te Loon op Zand, tegen de beslissing van den raad dier gemeente, d.d. 17 Juli j.l. om hen niet als raadslid toe te laten en het bezwaarschrift van M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen de beslissingen van den gemeenteraad, d.d. 17 Juli j.l. betreffende toelating en niet-toelating van tot lid van den raad benoemden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waspik, 25 ]uli 1935. Verzoeke beleefd opname van onder staande in Uw blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. 1. Verlies van zelfstandigheid. Zelfstandigheid is een groot goed, een zeer waardevol bezit. De betekenis daarvan is zo groot, dat het moeilijk is, deze op duidelijke wijze onder woorden te brengen. Ieder mens, hoe ongeletterd hu overigens moge wezen, voelt echter de betekenis van zelfstandigheid vrij zuiver aan en iedere aanslag daarop, hoe klein ook, stuit op een onmiddellijk en krachtig verzet. Zelfstandigheid is voor een gemeente eveneens een zeer waardevol bezit. Voor de verkrijging daarvan is soms de werkzaamheid en de arbeid van geslachten nodig geweest. Niet minder ook voor het behoud van eenmaal verkregen zelfstandigheid. De zelfstandigheid van een gemeente draagt meestal met zich de traditie van Eeuwen en vertegenwoordigt daardoor een geestelijk goed van zo'n grote waarde, dat zij alleen mag worden prijs gegeven, wanneer een andere grotere geestelijke waarde dit absoluut eisen zou. 2. Is dit nu bij de voorgenomen annexatie van onze Gemeente 't geval? Naar mijn bescheiden mening abso juut niet Immers de godsdienstig zedelijke belangen der bevolking, voor zover die op het terrein der Gemeente politiek liggen, zullen na annexatie niet beter gediend kunnen worden dan thans. Eerder slechter, want de nieuwe Gemeente zal een betrekkelijk grote worden en al vrij spoedig de allures van dergelijke Gemeenten overnemen. En het ligt voor de hand dat in Gemeenten gelijk de onze nu is, die godsdienstige en zedelijke belangen der bevolking gemakkelijker kunnen wor den gediend: dit zowel positief, door te bevorderen wat aan de bloei ervan kan bijdragen, als wel negatief, door te weren, wat die belangen schaden kan. Daarbij is het algemeen bekend, dat Gemeenten zoals de onze, gemakkelijker moreel gezond te houden zijn, dan wanneer ze zouden komen te behoren, tot een groier complex. Op dit gebied kunnen we dus voor de bevolking nieta beters verwachten. En zo meen ik ook dat het staat met de geestelijke belangen van onze bevolking. De gelegenheden voor kunst beoefening en onderwijs in onze ge meente zijn van dien aard en staan op zulk hoog peil, dat menige gelijk soortige gemeente daarvan nog zou kunnen leren en dit blijkbaar ook doet. Ook op dit gebied dus behoeven we niets beters te vertangen. 3. Is er dan misschien een Provin ciaal of Landsbelang, dat annexatie redelijker wijze eisen mag? Er is mij daaromtrent niets bekend, maar als men de geruchten geloven mag, zouden alleen redenen van finan- cieele aard, aanleiding gegeven hebben om annexatie te overwegen. Men zou dan meer in bijzonderheden, die redenen moeten kennen, om hun juiste gewicht te schade Maar wat daar ook van zij, ik stel hiertegenover de mening van een onzer vooraanstaande staatslieden (naar ik meen Jonkheer de Geer), die zegt dat annexatie van gemeenten nimmer of nooit mag plaats hebben, om financieele i redenen. Uit het bovenstaande meen ik te mogen besluiten 1. Dat er geen enkele geestelijke waarde, noch van de bevolking onzer gemeente noch voor Pro vincie of land de opheffing van onze zelfstandigheid (en bijgevolg annexatie) redelijner wijze eisen mag. 2. Dat met alle beschikbare en g joorloofde middelen onze zelf standigheid moet worden ver dedigd en tegen annexat.e moet worden geprotesteerd. 3. Dat, wanneer niettegenstaande alles, toch tot annexatie zou worden overgegaan, er een grote onrechtvaardigheid zou worden gepleegd. Op de eerste plaats een grove on rechtvaardigheid tegenover al degenen, die door hun ijver hun toewijding en werkkracht Waspik hebben gemaakt tot de gemeente welke ze thans is, een gemeente (vergeleken bij de tijds omstandigheden) met een gunstige financieele positie, een gemeente die op zo loffelijke wijze in de geestelijke en (in normale tijden) ook in de stoffelijke behoeften van haar inwoners in zo grote mate kan voorzien, een gemeente die door o.m- tiaar Algemene Arme in staat is, als maar zeer weinige, om in de stoffelijke noden van haar inwoners te voorzien. Deze dingen getuigen dat Waspik een verleden heeft en een kostbaar verleden. Bij annexatie zal dit overgaan in vreemde handen, bij vreemde meesters, en wie zal dan dat kostbare verleden verdedigen Wie zal het kunnen verdedigen Wie zal het met succes kunnen ver dedigen Wij behoeven ons daaromtrent geen illusies te maken Op de tweede plaats zou eventuele annexatie een grove oniechtvaardigheid betekenen ten opzichte van de inwoners van Waspik. Wanneer men immers de geruchten geloven mag dan zou annexatie de belastingdruk noodwendig moeten ver zwaren of althans de reeds zware belastingdruk van langere duur doen zijn, dan wanneer Waspik zijn zelt - standigheid behield. En met recht zou men dan kunnen vragen waaraan hebben deze mensen dat verdiend. Iedereen moet toch de grote onbillijkheid die hierin is gelegen aanvoelen. Daarbij zal Waspik in de nieuwe gemeente ver van het centrum komen te liggen. Noodwendig gevolg daarvan zal zijn dat niet meer die aandacht er aan zal worden besteed, als thans het geval is. Landbouw en bedrijfsleven zullen daarvan, vooral in oeze tijd, nu zovele voorschriften, herhaaldelijk contact mei het gemeentebestuur eisen, ae zeer nadelige invloed ondervinden. En zo zal niet alleen Waspiks verleden, maar ook zijn heden en ik voeg er bij ook zijn toekomst met een pennestreek zijn vernietigd. Want Waspik heeft een toekomst 1 Deze is m-i. voornamelijk naar voren getreden, met het verrijzen, van de kerk in Waspik Boven. Dat het huidige gemeentebestuur die toekomst begreep, bleek uit .zijn pas genomen besluit om in Waspik Boven een nieuwe weg aan te leggen. Maar bij eventuele annexatie bestaat er m.i. gegronde vrees, dat Waspiks toekomst gezet wordt op muziek en dan wordt het toekomst-muziek. Annexatie van onze gemeente moet worden voorkomen, tegen elke prijs. Ze is in hoge mate onredelijk en onrechtvaardig bovendien. Waspik vrij, dat willan wij II W. B. VERSCHURE, Lid v. d. Gemeenteraad. Groote Drumt te St. Michiels Gistel. Een buitengewoon zware brand heeft gewoed in het gehuchtje Mug genheu\el onder de gemeente St. Michiels-Gestel. Een vuurzee, die vele uren lang woedde, heeft twee kapitale boerderijen met schuren, opslagplaatsen en verdere aanhoo- righeden tot den grond verwoest. De bewoners, twee groote gezinnen, zijn ternauwernood in nachtgewaad aan de vlammen kunnen ontkomen. De zeer aanzienlijke schade, die diep in de duizenden loopt, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Tachtig di izend pond hooi is naast veel landbouwgereedschap, karren en vrijwel geheel den huishoudelij- ken inboedel verloren gegaan. Voor de benadeelden, de families Sanders en Venroy, beteekent deze brand een slag, die hen financieel vrijwel ruineert. Brand bij de I. G. Farben. Te Hoechst aan de Main is in een der fabrieksgebouwen van de I. G. Farben-industrie brand uitgebroken, doordat een licht-ontvlambare vloei stof spontaan in brand vloog. De brand ontstond in een ketel met acetaldehyd en de arbeider die in de nabijheid van dezen ketel stond kreeg zulke zware brandwonden dat hij na korten tijd is bezweken. De voorman Roll die zijn kameraad te hulp wilde komen, is door de vlammen verrast en levend verbrand. De aangerichte schade wordt op 1.5 miljoen mark geschat. De toestand van drie der naar het ziekenhuis overgebrachte arbeiders is bedenkelijk. De 4 anderen verkeeren niet in levensgevaar. Uit den trein gesprongen bij Roosendaal. Op de lijn EsschenRoosendaal is een oud-Indisch militair uit den trein gesprongen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij levens gevaarlijke verwondingen aan t hooid heeft bekomen. De 41-jarige oud-militair was op weg van Indië naar het moederland. Onderweg naar Nederland moet hij krankzinnig zijn geworden; zoo ver namen wij, dat hij in het Suez-kanaal overboord is gesprongen, waardoor de boot ongeveer anderhalf uur opont houd heeft gehad. Moord en zelfmoord te Amsterdam. Een ontzettend drama, waarbij een 63-jarige man zijn veel jongere vrouw van het leven heeft berooid en daar na de hand aan zichzelf geslagen heelt, heeft zich afgespeeld in 'n woning aan de Derde Leliedwarsstraat te Amster dam. Op de derde étage van dit huis heeft de dader, de steuntrekker Harm. Slor, die gescheiden leefde van zijn vrouw, haar in koelen bloede met een groot knipmes eenige steken in den hals en het hart gegeven, waarna hij zich met hetzelfde mes heeft gedood. Slor, die tijdens de echtscheidings procedure bij een familielid in de Tuinstraat woonde, heeft onverwacht een bezoek aan zijn vrouw gebracht, blijkbaar met het vaste voornemen om zijn moorddadig plan, waarmede hij' waarschijnlijk reeds eenigen tijd heelt rondgeloopen ten uitvoer te brengen. Meermalen had hij zijn vrouw reeds dreigbrieven gezonden, waarin hij haar met den dood bedreigde. Zeven tien jaar was het echtpaar reeds ge trouwd en in dien tijd waren er reeds tallooze malen oneenigheden ontstaan. Bovendien... Savozeep geeft grote geschenken De prijs van Neerland» beste huishoudzeep is 3 Oct ^r doos van 4 stukken

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 7