PLAATSELIJKE BERICHTEN NIEUWS UIT «DEN lendfle4 DEN BOSCH EN Z'N FEESTEN. De kabinetscrisis. Wij herinneren roarkad °-m- een kostbaar kruis van Zotjen der graven op het kerkhof ge- gen Jolen. -n njng zuivering van Oss duurt voort. 'v- Ej pe te Amsterdam gearresteerde °0r Wi-Ossenaar C. van B. heeft bekend 8rie j932 een grafmonument van het lv. Kerkhof te Oss te hebben 1 Ontvreemd en verkocht. Verder bekende hij nog verschil- eerUende andere inbraken en diefstallen de he hebben gepleegd of er mede— ilichtig aan te zijn geweest. In erband met deze bekentenis is een lit •uwvgekere U. gearresteerd, die meer ;rs, uan 35 inbraken heeft verricht. Ouifcgovendien werd naar aanleiding an deze zaak nog een andere issenaar bij den kraag gegrepen. Man te Arnhem doodgestoken. Dezer dagen is een burenruzie in Arnhem ontstaan, die een noodlot- tjgen afloop heeft gekregen. In Z1Jn!Doorzicht, een der nauwe steegjes i™.e|bij het Roermondsplein, ontstond 'Een twist tusschen den 28 jarigen S^D. en zÜn buurman, den 42 jarigen Wennekes. De eerste heeft den ina. patste met een behangersschaar in rich),den rug gestoken, ten gevolge waar- omijvan de getroffene thans in het gemeente ziekenhuis is overleden. vanl Ernstig motor-ongeluk. ot d) Op den Rijksweg Weert Roer- f,.efmond heeft Zondagmiddag om fr .streeks vier uur een ernstig motor- keurï,ongeluk plaats gehad waarbij één les a'persoon werd gedood en een ander ai^e ernstig werd gewond. 0 8f' Daar een band van zijn motor- *°,lld:rijwiel sprong, is de motorrijder ?nfc- Weller uit WiJk aan Duin' over den kop geslagen Ernstig gewond werd hij opge - 111110 nornen en naar het Sint Laurentius. ziekenhuis te Roermond vervoerd, vrouw, die op de duo was 1S( gezeten, werd zoodanig gewond, 7 ,Vf dat zij kort na het ongeluk over- i Zui x'Vier missionarissen ontvoerd. scb& Ren viertal Franciscaansche mis sionarissen, die in een melaatschen kolonie in China werkzaam waren, :he zijn door bandieten ontvoerd, in r ba het westen van de provincie Tse anni Tsjoean. op Naar verluidt zijn twee van hen, »n e< van wie een ernstig ziek is, vrij— ëiscb gelaten. De beide anderen zijn ■mm meegevoerd. De reis naar de maan. De Amerikaansche ingenieur Win- id. stone heeft te Boedapest, waar hij ansek gekomen was om voor professor in vt üoddaid het brevet aangaande een nd gi vuurpijl voor de stratosleer van een ■ome Hongaarsch uitvinder te koopen, aan den correspondent van Paris Soir verteld, dat hij en zijn vrienden al acht jaar aan de uitwerking van Een auto waarin vijf reserve- officieren van het gainizoen te Arnhem waren gezeten die van Ede terugkeerden is in een bocht bij de Planken Wambuis tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. an de vijf inzittenden werd de bestuurder, luitenant W. van Leer. sum uit Arnhem vrijwel op slag gedood. Ernstig gewond werden,luitenant van der Vliet uit Amsterdam, lui tenant Rierink uit Ede en luitenant van der Hiele uit Oosterbeek. De vijfde inzittende kapitein Reijen uit Arnhem werd niet gekwetst. De zwaar gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis te Arn hem waar nog een hunner is over leden. De vijf officieren die in Ede in garnizoen lagen hadden bij een garage te Ede een auto gehuurd, waarmede zij naar Arnhem zijn gereden. Toen zij des nachts terug keerden is de wagen in de ge noemde bocht waar de weg nogal zanderig is geslipt met het gevolg dat de auto in snelle vaart tegen een boom botste. Prof. Aalberse niet geslaagd. Dr. Colijn weer formateur. Prof. Aalberse is in zijn pogingen om een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis samen te stellen niet mogen slagen. Hij heeft dan ook Zaterdag aan H. M. de Koningin verzocht de hem verstrekte opdracht terug te nemen. Daarop heeft H.M. Zaterdagavond eerst de minister van staat Jhr.mr. de Geer ontvangen. Maandagochtend heeft H.M. aan Dr. H. Colijn opdracht gegeven lot de vorming van een extra parlementair kabinet van breede samenstelling. Dr. Colijn heeft ver zocht de opdracht in beraad te mogen houden en is onmiddellijk met het voeren van besprekingen begonnen. Maandagmiddag is in het departement van koloniën een minis terraad gehouden, terwijl ook de gewone ministerraad van Dinsdag is doorgegaan. fft tefeuille te aanvaarden. Dit zou dus de eenige nieuwe minister op dit oogenbhk zijn Mr Slinberg is lid der Eerste Kamer en was lid van het college van Ged. Staten van Noord- Holland. Zijn benoeming zou het aantal vrijz-dem. ministers weer op twee brengen. Minister Slotemaker de Bruine ver huist dan van zijn ministerie van so ciale zaken naar dat van onderwijs, kunsten en wetenschappen dat hij sedert het vertrek van mr. Marchant reeds ad interim beheert. Overigens geen verandering. Wordt detensie door een r. k. bezet, dan zouden in het nieuwe ministerie ka- binet-Colijn zitting hebben 4 r..k., 2 a -r., 2 v.-d., 1 c-h 1 lib. en 1 partijlooze (jhr. de Gratft) Onder voorbehoud ten aanzien van eventueele veranderingen op 't laatste oogenbhk, zou de samenstelling van het nieuwe kabinet derhalve worden Minister van koloniën, kabinetsfor- mateur Dr. H. Colijn (a. r.). Minister van binnenlandsche zaken Mr. J A. de Wilde (a -r Minister van justitie Mr. J. R. H. van Schaik (r.-k Minister van handel en nijverheid Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen (r. k.). Minister van landbouw Mr. dr. L. N. Deckers (r.-k). Minister van defensie (r. k. vacature) ad interim Dr. H. Colijn. Minister van financiën Mr. P. J. Oud (v.-d.). Minister van sociale zaken Mr M. Slingenberg (v. d Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Piof- dr. J. R Slotemaker de Bruine (c -h.). Minister van waterstaat Jf. 'r- O. C A. van Lidth de Jeude (lib Minister van buitenlandsche zaken Jhr. mr. A. C. D. de Graatff (partijloos). geve een De tocht naar de maan weiken. uc >;vuurpijl« moet een snelheid T hebben van acht K.M. in de seconde. ens1 Ze is gereed, moet de eerste proeven I vn goed doorstaan hebben en zal bin- niVe nen een jaar afgeschoten worden! Ze is 16 M. lang in den vorm van een sigaar en weegt 247 K.G. In )ij dé iien uur kan men er de maan ge Vreè makkelijk mee bereiken!! iB De Amerikaan was wel zoo goed s> ds te erkennen, dat de proeven, met II aai den vuurpijl op aarde genomen, ord( mislukt zijn. En hij vervolgde, dat de stellages voor het schot al ge bouwd is en het in Amerika zal afgaan. Het geld is er en vele bio logen houden zich ook met de kwestie bezig. De zwaartekracht van de aarde boeit de onderzoekers vooral. Winstone draait voor al die zorgen de hand niet om, want de geleerden moeten hebben uitge maakt, dat het menschelijk orga nisme aan een vermeerdering van de snelheid tot 30 K.M. in de seconde weerstand kan bieden. Die van Goddard's vuurpijl moet geleidelijk toenemen, de plek, waar ze zal landen, is al bepaald en 40 milli- onnairs willen mee rste n d( n va 13.05 31.21 287.- 169.- >65.-1 363- 35.91' ar er >69.- 108.- ns it typ di el ft bi zich 2n tf men »d ic e hij ter- en edig. idee ij ven ïeele van zijn atstf 'M Ontploffingsramp bij Milaan. Te Tiano (Varese) bij Milaan is een kruitfabriek in de lucht gevlo gen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Tot dusver zijn 60 lijken gevonden, waaronder 35 vrouwen. De lijken zijn onherken baar verbrand. Niemand wordt op het terrein toegelaten. Het gevaar voor nieuwe ontplof fing vertraagt het bergingswerk. En groot aantal personen is ge wond door wegslingerende stukken metselwerk. Autobus door goederentrein gegrepen. Een autobus is in de nabijheid van Matanzas op Cuba gegrepen door een goederentrein. De autobus was geheel bezet met personen, die een regatta wilden meemaken. Vijftien der inzittenden werden gedood, zeventien gewond, van wie ver scheidene ernstig. Auto nabij Ede te pletter geitden. Iwee der inzittenden gedood. Dinsdagnacht omstreeks kwart over twaalf is op den rijksweg te Ede een ernstig ongeluk gebeurd waarbij twee dooden te betreuren zijn. Op dit oogenbhk is nog moeilijk te zeggen of het Dr. Colijn zal ge lukken een nieuw ministerie samen te stellen. Natuurlijk zal dit in hoofdzaak afhangen van het feit of de nieuwe formateur en prof. Aal. berse tot elkaar zullen komen. Wij gelooven niet dat men aan katholieke zijde prestige kwesties het zwaarst zal laten wegen en vertrouwen dat de katholieke fractie ook na hetgeen gebeurd is gaarne een nieuw kabinet-Colijn zal willen steunen, indien de nieuwe formateur in zijn sociaal-economisch plan eenige con cessies doet aan de katholieken. Is Dr. Colijn echter niet bereid con cessies te doen op het punt waarover hij vorige week gestruikeld is, dan is het niet recht duidelijk wat er te gebeuren staat. Zou dan Jhr. de Geer weer bij H.M. ontboden worden Het is intusschen in het belang van onze volkshuishouding te hopen dat Dr. Colijn en de katholieke fractie tot overeenstemming zullen komen en dat we niet voor nog grootere onzekerheid zullen komen te staan. Op de beurs is Maandag aanstonds een reactie merkbaar geworden, nadat bekend was geworden dat Dr Colijn opnieuw tot formateur was benoemd. Nadat bovenstaand geschreven was ontvingen wij het volgende bericht Dr. Colijn aanvaardt de opdracht. Dr. Colijn heeft gisteravond de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaard. De samenstelling van het ministerie zal waarschijnlijk reeds vandaag be kend worden. Het nieuwe Kabinet Naar de N.R Ct. meent te weten, zou er één ministerie meer worden ingesteld door de splitsing van het departement van oeconomische zaken in een departement van handel en nijverheid, dat prof. Gelissen, de te- genwoordige minister van oeconomi sche zaken, zou bestieren, en een departement van landbouw waarheen de tegenwoordige minister van de fensie, dr. Deckers overgaat. Dr. Deckers heeft zich veel op landbouwgebied bewogen en is inder tijd ook genoemd als een ernstig can- didaat voor den po9t van directeur- generaal van den landbouw. Defensie zou ad interim beheerd worden door dr. Colijn, naast diens departement van koloniën Het moet de bedoeling zijn, voor het departe- ment van defensie een r k. aan te zoeken, die blijkbaar gisteren nog niet gevonden is terwijl dr. Colijn zijn opdracht op dien dag toch reeds wilde aanvaarden. Dat zou dan de vierde r -k. minister worden in het kabinet Mr. M. Slingenberg is aangezocht voor oeconomische zaken en zou ook reeds bereid gevonden zijn deze por- DRUNEN. Zondag had de opening plaats van het nieuwe cale- restaurant »De Steegerf», ge'egen ten zuiden van het kanaal, in de onmiddellijke nabijheid van de Drunensche Duinen. Voor het vreemdelingenverkeer, dat hier elk jaar toeneemt, om te komen genieten van het natuur schoon en de Irissche, gezonde dennenlucht is deze onderneming voorzeker een welkome gelegenheid. Vooral in den vacantietijd worden de Drunensche duinen druk bezocht door kampeerders en verschillende groepen verkenners en padvinders, uit andere provinc ies. Vooral op Zondag gaan vele in woners groot en klein, hunne vrije uren doorbrengen in dit mooie oord. Wij wenschen den ondernemer van het prachtig ingerichte café de heer J. v. Reulen veel succes. Bij de gehouden examens voor fijne en gewone keuken slaagden onze dorpsgenooten de dames Jo Brok, Jo Verhoeven, Dina Elshout, Betsie Sambeek. Ze genoten hun opleiding aan dq. kookschool te Waalwijk. SPRANG—CAPELLE Vergade ring \an den raad der gemeente Sprang—Capelle, te houdep op Vrij dag, den 2 Aug. 1935 des namiddags 3 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 28 Juni 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den ge meenteraad. 4. Goedkeuring wijziging begroo tingen Burgerlijke Armbesturen. 5. Goedkeuring rekening Burger lijk Armbestuur Sprang over 1934. 6. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van gelden voor verbouw der voormalige openbare lagere school aan de Nieuwstraat te Capelle. 7. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1934. 8. Mededeelingen. Op initiatief der Chr. Oranje- vereeniging alhier, is er een comité gevormd uit enkele vereenigingen hier ter plaatse, voor't organiseeren van een Koninginnefeest op D. V-, 31 Aug. a.s. Getracht zal worden op dien namiddag volksspelen te doen plaats vinden, terwijl des avonds door een muziek- en drie zangver- eenigingen een concert gegeven zal worden. VRIJHOEVE—CAPELLE. Naar we vernemen is op iniatief van de Chr. Oranjevereeniging »Het Drie voudig Snoer» een gemengde com missie gevormd, waarin verschei dene vereenigingen zitting hebben, om te komen tot een feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag 31 Aug. a.s. Het ligt in het voornemen om des namiddags volksspelen te orga niseeren en een concert te geven door de muziek- en zangvereeni- gingen. Men deelt ons mede dat de Kerkeraad der Ned. Her. Gemeente 't Doet werkelijk weldadig aan als men in deze dagen den Bosch be zoekt ter gelegenheid van de feeste lijkheden bij de herdenking van het 7.>0-jarig bestaan der stad. Reeds meermalen hebben weer over geschreven, vei slagen gegeven van dit en dat, maar vandaag noge.'en de indruk die dit alles ook op den vreemdeling maakt. De groote spontaniteit, de alge- meene samen- en medewerking elie zich uit alles demonstreert, de feest vreugde alom van groot en klein, van arm en rijk, ziet dat doet wel dadig aan in onze dagen. De opzet van 't geheel, de regeling, de samenwerking, dat alles wijst op een geest van medeleven, van alge- meene medewerking, die men elders moeilijk zoo zal vinden. Het komt tot uiting in de smaakvolle, soms geestige versiering van alle stads- deelen, de wijkfeestelijkheden be staande in votksvermakelijkheden, kinder-optochten, kinder-operetten, bals champêtre en wat dies meer zij, in de geschenken aan de stad en in al die kleinigheden die men overal bespeurt, dal komt tot uiting in den voornamen opzet van hel groote feestprogramma natuurlijk op de eerste plaats, waarin ook het religieuze deel z'n v jornameplaals in neemt, terecht in een stad als den Bosch. Dat komt tot uiting in de imponeerende feestverlichting der heerlijke St. Jan, in het plechtige openings-Te Deum, de mis van Diepenbrock, de tentoonstelling van religieuse kunst, de schitterende opvoeringen van Beairijs, die terecht ren pers hadden als misschien geen stuk te voren zeker niet van dille- tanten, dat komt naar voren inde schitterende tentoonstelling in het Provinciaal Museum waar onze Theo van Delft portretten neerhing van Karei Azijnman en mr. P. 11. Loeff, welke iaatste uitmunt door groote voornaamheid, door rijkdom van opzet en toon en kleur en af werking, wat reeds geaccentueerd wordt haast door de plaats aie het kreeg naast de portretten van Mgr. Diepen en Mgr. Alexander Sweens van Antoon van Welie. Met recht- matigen trotsch kunnen wij daar rondwandelen onder de vele bezoe kers, die zich verlustigen aan 'i vele mooie, als we wijzen op onze ïnen- schen als 'iheo en Jan van Deilt, L. Versteeg, Elsa Ruhbens. Dal komt tot uiting in een schepping ais Oud- 's Heilogenbosch, dal wal opzet, afwerking en gezellige sleer Leiielt oud-Anlwerpen en ouu Brussel e\en- aart en mei z'n mooie sladnuis als centrum, waar ontvangst op ont vangst, huldiging op huiuiging plaats heelt Zondag nog tegenover 22 muziekgezelschappen, een Viaam- schen Kunstkring, een Stemt enz. een aanlrekkingspunt voimt voor stadgenoot en vreeinuehug. Dat komt tot uiting in de echt Bossche revue »Hoe doe wor», welks titel ons her innert aan de bekende radio-rede van den Bosscheu burgemeester, die ook wij nog meer hebben leeren waardeeren door hetgeen hij doet voor zijn stad in zoo menig opzicht, die tienduizenden naai zijn prettige en vroohjke stad weet te lokken en die van Den Bosch weet le maken een attractie-punt voor Brabant en velen daarbuiten, een centrum van religieuse en profane kunst, van vocale en instrumentale kunst-uitingen, van jolijt en pret, van congi essen en bijeenkomsten, maar ook van zaken-doen, speciaal op 't gebied van den winkel- en middenstand. Daarvoor moet ieder groot respect voelen en velen zullen den Bosch zulk 'n hoofd benijden,die weet voor te gaan niet alleen, maar ook mee te leven, le bezielen. De ondubbel zinnige blijken van waardeering ailerzijds, 1.1. Zaterdag nog bij de aanbieding van het geschenk van oud-Bosschenaren en vrienden van. den Bosch, naast zooveel andere huldigingen en souvenirs hem en z'n stad genouen zijn daarvoor een oveiduidelijk bewijs. Aan den Bosch, zijn burgervader, de hoofdleider en leiders van deze schillerend geslaagde herdenkings feesten gaarne onze hartelijke hulde. Moge dit voorbeeld veie plaatsen, ouk kleinere het bewijs leve ren wat goede voorgang, spontane samenwerking en goede wil ver mogen. aan den Loonschendijk als zoodanig in zijn geueel ontslag heelt geno men. RAAMSDONKSVEER. Dank zij de actie van Credo Pugno en van den Geestelijken Adviseur der R.K. Werkliedenvcreeniging kapelaan van Heertum en den linancieelen bij stand «ieringezetenen,zullen ook hier ter plaatse retraiten plaats vinden voor werklooze arbeiders, die wor den gehouden in de lokalen der Eerw. Zusters alhier. De Eerw. Zusters zorgen geheel belangloos voor de maaltijden der deelnemers. De eerste retraite begint Woensdag avond 21 Augustus a.s. en sluit 25 Augustus met een algemeene H. Communnie, waarna ontbijt. De tweede retraite vangt aan 28 Augustus a.s. Door een ZeerEerw. Pater Capucijn worden de retraites gegeven. De deelnemers komen 's morgens ter H. Mis, blijven den geheelen dag bij de Eerw. Zusters en gaan thuis overnachten. Het bestuur der R.K. Werklieden vereniging spoort de werklooze leden aan deze geestelijke oefeningen mede te maken, waardoor ze eens eenige dagen uit hun gewone sleur van jaren werkeloosheid gehaald en opgebeurd worden en zeer zeker de troost, de kracht en den moed mogen opdoen voorhet vervullen van hunne geestelijke en maatschappelijke plichten. Onze Kon. Erk. Harmouie »De Eendracht» heeft de vereerende uit noodiging ontvangen om op 23 Aug. a s. te Nieuwendijk een groot avond concert te komen geven, ter gelegen heid van het aldaar te houden mu ziekconcours. De Harmonie heeft bericht ge zonden dat zij gaarne aan dit ver zoek zal voldoen. Bereids maakten we er reeds mel ding van, dat de echtelieden P. van Strienvan de Koppel, alhier woon achtig op het Sandoel in de Lom- boksteeg, op Donderdag 1 Aug a s. hunne 5U - jarige echtvereeniging hopen te herdenken. Om dien dag voor de nog krasse oudjes tot een onvergetelijke te maken, is een feestcomité gekozen, bestaande uit deeren R. Joore, J. van Woerden, J. G. Lankhuijzen, W. Dubbeldam, A. Bink en P. Joore. Dat de leiding in goede handen is, behoeft geen beto>g en er zal dus zonder twijfel een feest op touw worden gezet, dat iedereen nog lang zal heugen. I ien kinderen en 45 kleinkinderen zullen bij de feestelijkheden tegenwoordig zijn. De Kon. Erk. Harmonie »De Een dracht» zal des avonds om half acht het bruidspaar een serenade brengen. De R K. V. V. »de Veersche Boys» heeft op een dezer dagen ge houden vergadering besloten een groote feest- en sportdag te organi seeren, vanwege het le lustrum dat de Voetbalver. »de Veeische Boys» in den R.K. Bond speelt. Hard wordt er gewerkt door het comité om dezen feestdag die Zondag 25 Augustus a.s. zal plaats hebben zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Een groote inieilandwedsliijd HollandBelgië staat op het pio gram. Uit Antwerpen is reeds bericht ontvangen, dat de Belgische ploeg geheel voltallig zal vei schijnen. De dag van 25 Augustus moet een echten R.K. feest- en sportdag wor den. Raamsdonksveer laat eens zien, dat we hier ook kunnen leesten. Niemand verzuime dezen interland wedstrijd bij te wonen. In groolen getalen zullen de sportlielhebbers uit geheel Brabant naar Raamsdonks veer optrekken om de feestelijkheden in oogenschouw te nemen. Heusden, 30 juli '35. De heer Adr. de Graag, Meester Dammer alhier, is voornemens einde Augustus inden tuin der v.m. school voor Mulo een simultaan dam séance te houden, waarvoor zich alle lief-v hebbers kunnen aanmelden. De voetbalmatch van Zaterdag te Wijk tusschen Wilhelmina en Longa (Heusden) werd door de le club gewonnen met 1 0. De tentoonstelling bij de Eerw. Zusters van het gemaakte in het afgeloopen cursus-jaar heeft weer duidelijk doen zien, wat de jongelui op de gewone en de naaischool kunnen leeren op het gebied der nuttige handwerken. Moge deze expositie voor vele ouders een aan sporing zijn de lessen door hun kinderen geregeld te laten volgen; deze zullen er later dankbaar voor zijn. Onze muziekgezelschappen: »de Fanfare der H. Familie« en »de Eendracht« (Herpt), die Zondag deelnamen aan het festival te 's Bosch, waren zoo gelukkig ieder een van de twee tweede prijzen (f25) te verwerven. Donderdagavond 1 Aug. zal de Raad in 't openbaar vergaderen om 8 uur n.m. Op de agenda komen ter [behandeling 10 punten. er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 een! per week eveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle e.a. iangf Ott i.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3