bekwame stikstei ENKELE Wilt ge thans besparen, £en degelijk gevulde linnenkast, een Cocostapijt, nieuwe Vloerbedekking of degelijke Meubelen betoonden bnn waarde. Doe bet non. Mag. „De Zon" Kaatsheuvel. PI P M Gemeente-rekeningen over 1934. - De onteigeningskwestie. - Belangrijke salaris verlaging voor het politie-corps. EENIGE Notaris Schreurs f2800.- GEZOCHT Reisbureau „Musa Express A. Mulders-Sar^ KOOPT dan goederen voor Uw geld» Wij garandeeren tevens de kwaliteit. DEZE WEEK OPRUIMING van Dames- en Kinderjurken aan spotprijs. 11 Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Vrijdagavond kwam de raadonzer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E. C. J. Moonen. Secretaris de beer J. v. Mierlo. De notulen der vorige vergadering worde/i onveranderd goetlgekeurü, doch geven den heer Spapens, die in de vorige vergaderingen niet aan wezig kon zijn, aanleiding te inl'or- meeren naar een adres van hel Departement van Sociale Zaken betreffende subsidieering van wacht geldregelingen dat aan verschillende gemeenten is gericht en waarover hij in de notulen niets vermeld vindt. De Voorzitter zegt dat bedoeld adres niet aan den raad was gericht en zoolang geen crediet behoeft te wor den toegestaan is er geen aanleiding voor B. en W. dit 111 den raad te brengen. De regeling die in dit adres is vervat bestaat ai veel langer, doch onlangs is nog een wijziging hiervan ontvangen. De heer Spapens vond het toch wel van belang den raad hiervan mededeeling te doen. De Voorzitter zegt dat de notulen, die thans aan de orde waren, hier buiten staan en dat de heer Spapens na alloop der vergadering in ge heime zitting nog gelegenheid heelt hierop nader terug te komen. ,AAN DE ORDE: 1. ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Juni 1935 tot wijziging der begrootingen 1934 en 1935. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Juni 1935 tot aankoop van een perceeltje grond aan het Galgenwiel, voor den aanleg eener schietbaan. 3. Alsvoor tot onderhandsche verpachting der bouwhoeve „Roestelberg" aan P. van Hel- voirt. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, 's-Gra- venhage. Procesverbaal van kasopneming bij den ontvanger, gehouden op 25 Juni 1935. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden. Een commissie bestaande uit de heeren van der Geld, Klijn en Spijkerman onderzoekt de stukken en rapporteert bij monde van den heer van der Geld, dat alles in orde is bevonden en dus tot toe lating van alle gekozenen wordt geadviseerd. De raad gaat hiermede accoord. 3. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1935. Contorm het voorstel van B. e W. wordt besloten. 4. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- rekeningen over 1934. De Voorzitter zegt dat de rekening sluit met een batig slot van f 32200 hetgeen des te meer een verrassend resultaat mag worden genoemd omdat de begrooting toch eigenlijk heel schraal was opgezet. Dit overschot werd o m. verkregen doordat de be. lastingen f 9800.meer opbrachten dan de raming. De raming was in hoofdzaak van den inspecteur over genomen en voor de grondbelasting nam de raad zelfs een hooger bedrag aan dan de inspecteur geraamd had en niettegenstaande dat is de belasting opbrengst nog f9800.— meegevallen. Verder werd nog een gunstig over schot van f7800.verkregen door mindere bijdrage aan de werkloozen kas. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit dat het rijk het jaar te voren in mindere mate in de werk- loozenkas had bijgedragen en B en W. zich bij de begrooting op die mindere bijdrage hadden gebaseerd. Voorts wijst o a. de steunregeling een overschot van f2000 aan en van het bedrag dat voor onvoorziene uitgaven was uitgetrokken is nog f5200 overgebleven. De raad gaat hierna over tot ver. kiezing van een commissie van drie leden tot het nazien dezer rekeningen. Na diverse stemmingen en her- stemmingen worden de heeren Spijker man (met 8). Pullens (met 8) en Pa9sier (met 9 stemmen) gekozen" 5. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Voorstel tot het verstrekken eener kasgeldleening aan de gemeente Drunen. B. en W stellen voor f15 000 te leenen voor het tijdvak van 1 Aug t. m. 15 Dec. tegen een rentever goeding van 3 pCt. 's jaars. (Zie prae- advies in ons blad van Woensdag j.l.) De heer Spijkerman vraagt of de rente in verband met de thans door de Ned. Bank ingevoerde rentever hoogingen niet te laag is. De Voorzitter beaamt dit, doch ziet hierin slechts een tijdelijke maatregel. Toen dit voorstel werdt gemaakt was 3 pCt. een behoorlijke rente. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot ruiling van grond aan de Baardwijksche Straat met C. N. van Haren. (Zie piat. advies in ons blad van Zaterdag j I.) Nadat de Voorzitter de situatie ter plaatse nog even verduidelijkt heeft, wordt deze ruiling met algemeene stem men goedgekeurd. 8. Vaststelling onteigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting. De Voorzitter zegt dat na de vorige vergadering niemand is komen opdagen die tegen de beslissing van den raad bezwaren naar voren bracht. Nu er dus niets gebeurd is, ligt het z.i. op den weg der gemeente de onteigenings-procedu- re normaal te doen verloopen en deze kwestie dus tot een oplossing te bren gen. De stukken gaan nu naar Ged. Staten, die binnen 2 maanden aan de Kroon advies moeten uitbrengen. Bin nen 3 maanden zal de Kroon beslissen. Dat zou dus nog uiterlijk 5 maanden kunnen duren en daarna zal er alsnog gelegenheid geboden worden met de eigenaars te onderhandelen om tot een accoord te komen. De heer v. d. Geld vindt 5 maanden een langen tijd en het zou voor de eige naars bezwaarlijk kunnen zijn met het oog op de bebouwing van hun percee- len. Ook de heer Spijkerman vindt 5 maanden lang en zou op zoo groot mo gelijken spoed aandringen. De Voorzitter merkt op dat 5 maan den de uiterste termijn is. Misschien duurt het slechts 3 maanden. Hij zal voor zoover het Ged. Staten betreft, wel op een spoedige behandeling aan dringen. Wordt goedgekeurd. 9. Vaststelling eener gewijzigde ver ordening, regelende de rangen, het aan tal, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de gemeentepolitie in de gemeente Waal wijk. De Voorzitter zegt dat de voornaam ste wijziging de salarissen betreft; daar in is duchtig het mes gezet. Meermalen is vanwege het gemeentebestuur schrif telijk en mondeling ter griffie in Den Bosch van gedachten gewisseld en ge tracht deze verlagingen zooveel moge- lijk tegen te gaan. De voorgestelde re geling is tenslotte het maximum resul taat geweest dat bereikt kon worden. De bedoeling van den minister is de verordeningen van alle gemeenten te onderzoeken en meer uniformiteit te brengen in de bezoldigingen van het politie-personeel over het geheele land. Ged. Staten dienen in deze den minis ter van advies en spr. verwacht dat de ze regeling, die voor het Waalwijksche politiecorps nog iets gunstiger is dan in gelijksoortige gemeenten, wel goedge keurd zal worden. Voor den inspecteur van politie gold thans een salaris van 2200.— tot 3000.plus vrije woning en 165 kleeding-toelage. Dat wordt nu 2400 tot 2800, zonder vrije woning en 125 kleeding-toelage. Goedgevonden is dat voor vrije wo ning slechts 150 behoeft te worden afgetrokken, zoodat het maximum-sa laris van den inspecteur, inclusief vrije woning, wordt teruggebracht van 3000.— op 2650.— is 350.— min der en 40.minder kleeding-toeslag. Voor den hoofdagent wordt het sala ris dat thans 1450 tot 2000 be draagt plus vrije woning, teruggebracht op 1300.tot 1800.plus vrije woning, dus 200.— minder en 15.- minder kleeding-toeslag. Voor de gewone agenten wordt het salaris dat thans bedraagt 1300.— tot 1800.plus vrije woning, verlaagd op 1150.tot 1650.plus vrije woning, dus 150.— minder en 15.- minder kleedingtoeslag. Ter toelichting zegt de Voorzitter nog dat ook voor Oss dezelfde salaris sen zijn vastgesteld, doch in Ooster hout geldt voor den inspecteur 2400 tot 3000, omdat daar 3000 inwoners meer zijn, doch hier is het politiecorps grooter en dus ook meer verantwoor ding en administratieve werkzaamhe den. Hoezeer daarop ook de aandacht is gevestigd, men kan geen gunstiger voorwaarden bedingen dan in de voor gestelde regeling vervat. Ook in andere gemeenten heeft men op allerlei gron den getracht betere voorwaarden te krijgen, doch tevergeefs. Hoe vervelend spr. het ook vindt, moet hij den raad ad- viseeren zich maar bij het voorstel neer te leggen, evenals ook de commissie van overleg dat gedaan heeft, want men zal hier niet veel kunnen bereiken. Als pleister op de wond kan gelden dat deze regeling voor 5 jaar geldt en dat de po litie dus niets meer te maken zal krijgen met de salaris-verlaging die vermoede lijk ook voor het overige gemeente- en rijks-personeel op komst is. I)e heer Passier, zelf lid der Com missie van overleg, zegt, dat de com missie er zich mee moest vereeingen, omdat zij eenvoudig niet anders kon, maar spr. verklaart zich principieel te gen loonsverlaging, omdat daardoor de koopkracht verminderd. Hij wil daarom voorstellen liet voorstel van Ged. Staten niet aan te nemen. Willen deze het toch opleggen, dan kan de Raad er ook niets aan doen, maar er zich mee accoord verklaren, dat wenscht spreker niet te doen. De Voorzitter zegt, dat het heel mooi en heel principieel is om zoo te spre ken, maar als men daardoor een con flict uitlokt en nadien toch zijn on macht moet bekennen, dan kan men daarmee alleen maar de kans loopen, dat de iets gunstiger salarissen, die spr. na veel betoogen nog in het voor stel kon opgenomen krijgen, ook nog op het peil van andere gelijksoortige gemeenten werden teruggebracht. Spr. gelooft, dat de Raad het verstandigst en het meest in het belang van het politiecorps handelt door, zij het dan „nolens volens" met het voorstel ac coord te gaan. De heer Nuyten zegt, het geheel eens te zijn met den heer Passier. Ook hij wenscht tegen deze salarisverlaging te stemmen en alleen met de andere ad ministratieve wijzigingen accoord te gaan. Spr. brengt in herinnering de vergadering van 26 April, waarin de heer Spapens de salarissen van de po litie ter sprake bracht. De Voorzitter heeft toen gezegd dat vorig jaar pas die salarissen verlaagd waren en alle leden waren toen van overtuiging dat het peil toen laag ge noeg was. Daar komt nog bij dat hier zoo dik wijls gesproken wordt over het presti ge van den Raad. Dat wordt nu toch wel in sterke mate aangetast en daar om steunt spr. het voorstel van den heer Passier om met de salarisverla gingen niet accoord te gaan. De Voorzitter meent, dat ieder raadslid toch wel overtuigd zal zijn, dat hij een tegenstander van salaris verlaging is en dat hij gedaan heeft wat bij kon om deze nieuwe verlaging te voorkomen. Maar er is geen ontko men aan en dit is het maximum wat hij voor de politie van Waalwijk heeft kunnen bereiken. Men zou er de po litie z.i. een zeer slechten dienst mee bewijzen door het voorstel af te stem men. De heer v. d. Waerden zou probee- ren uitstel te krijgen voor deze verla ging. Er komt naar alle waarschijn lijkheid ook een salarisverlaging, voor het rijkspersoneel en daar is gespro ken over 5%. De hier voorgestelde ver lagingen varieeren tusschen de 10 en 12%, dus veel meer dan de andere ambtenaren te wachten staat; waarom dat nu? Als men uitstel kon bewerken tot de nieuwe regeling voor rijks-amb tenaren bekend is, dan zou men kun nen trachten ook voor de politie de zelfde verlaging te krijgen. Als de Raad dan heelemaal niets meer te zeg gen heeft, waarom komt dit voorstel dan eigenlijk nog in den Raad; dan behoeft er geen tijd aan verspild te worden. De Voorzitter merkt op, dat de rijks ambtenaren geheel los van de gemeen te staan en de salarisregelingen geheel onafhankelijk van elkaar worden be handeld. Hij adviseert nogmaals in 't belang van de politie het voorstel niet te verwerpen. De heer Pullens is er van overtuigd dat de heeren die tegen het voorstel willen stemmen het, evenals hij, zeer goed met de politie meencn, doch als het indredaad mogelijk is dat afkeu ring van dit voorstel voor de politie nadeelige gevolgen kon hebben, dan lijkt het spreker niet verstandig te gaan protesteeren. Spr. wijst er op dat in Oss het maximum van den Inspec teur 2800.zonder vrije woning en hier 2600.plus vrije woning is. Dit laatste acht spr. toch beduidend gun stiger. Daarom meent spr. in het be lang der politie te handelen door met het voorstel accoord te gaan. De heer Nuyten kan de vrees niet deelen, dat de politie er nadeel van zou kunnen hebben als dit voorstel beknot. Laat onze stem dan weinig beteekenen, maar als men nooit iets werd afgestemd. Ook de heer v. d. Waerden kan dat niet gelooven. Spr. zegt dat meermalen reeds de prestige-kwestie van den Raad in het geding gebracht is, maar nu is de Raad toch zeker aan zijn prestige verplicht er tegen op te komen, dat men zijn bevoegdheden steeds meer laat hooren moet men telkens op nieuw onder den geesel der salarisver lagingen door. De Voorzitter doet voorlezing van verschillende passages uit het betoog dat B. en W. aan Ged. Staten hebben gericht en waaruit blijkt dat B. en W. op dezelfde motieven als thans de raad naar voren brengt en nog tal van andere bezwaren heeft gemaakt tegen het voorstel. Met hand en tand heeft spr. zich tegen deze verlaging verzet en als hij nu voorstelt om met het voorstel accoord te gaan dan doet hij dat uit de overtuiging dat het in het belang van de politie is. De prestige kwestie kan in dit geval er buiten blijven want vroeger was de raad op dit terrein souverein doch sinds vorig jaar heeft de regeering wettelijk de bevoegdheid gekregen inzake de sala rissen van het gmeentepersoneel re gelend op te treden. De heer Spapens meent dat de hee ren die toch willen tegenstemmen blijk geven weinig vertrouwen in den voorzitter te stellen, die toch gedaan heeft wat hij kon en die meent dat het belang der politie-ambtenaren he* best gediend wordt door voor te stem men. Ook stellen zij hun prestige schijnbaar hooger dan de belangen van het politie-corps. De heer Spijkerman informeert wat andere gemeenten in deze gedaan hebben. De Voorzitter zegt dat die er zich ook bij hebben neergelegd. Bij de meeste gemeenten is die zaak reeds lang in kannen en kruiken. Maar de Waalwijksche verordening was ver moedelijk ter griffie in het ongereede geraakt en is pas na Vh jaar in be handeling genomen. De heeren Passier en Nuyten blij ven op hun standpunt staan dat zij bun stem aan dit voorsel niet geven kunnen, waarop de voorzitter op merkt dat zij zelf daarmee geen ge vaar loopen doch wel de belangen der agenten in gevaar brengen. Wethouder Smolders zegt dat de* zelfde gedachten die uit den raad naar voren komen, ook in het college van B. en W. geuit zijn en ook aan Ged. Staten zijn kenbaar gemaakt, voornamelijk het feit dat de gemeen ten zelf onderhand niets meer te zeg gen hebben. Maar als men nu een maal voor het feit staat moet men practisch blijven en in het belang dei- agenten den weg volgen door den voorzitter aangegeven. Daar heeft het prestige van den raad niets mee te maken omdat de bevoegheid wettelijk aan de regeering is. In omvraag gebracht wordt het voorstel met 10 tegen 3 stemmen aan genomen. Alleen de heeren Passier, Nuyten en v. d. Waerden stemden te gen. Hierna sluiting. De Heer en" Mevrouw WIESMAN-TIMMERMAN geven met vreugde kennis de geboorte van hun Zoon JAN FLORIMENT. W a a 1 w ij k, 27 Juli 1935. St. Nicolaas-Ziekenhuis. VOOR DIRECT GEVRAAGD. H. H. DE KORT-WINGEl Waalwijk. ADVERTENTIëN. te Drunen, bericht dat het huis, waarin café met erf en tuin, gelegen aan de Grootestraat te DRUNEN, eigendom van de Erven M. H. v. d. WESTEN, is ingezet op De toeslag blijft bepaald op 6 Augustus 1935, des namiddags 7 uur precies, in het te veilen pand. 54811 in den ouderdom van 14 jaar. N.V. NED. SCH0ENEN-UNI BL0CH STIBBE H0LLANDIA Nieuwstr. 9 WAALWIjfoel i na N.V. 'esti ez ware ,o°ge «trolïei aarba. WILT GIJ rste met uw vacantie genieten vait gen0 een 1 of 2 daagsch reisje naa^d. V DEN R IJ N, HET AHRDAL, DE ARDENNEN. Vraagt dan prijs van 7-persoons Luxe wagen mtjje pUr open schuifbaar dak. onk Wij weten overal den wegfeeR g Wij hebben register-marke5|et^ Het kost U dus zeer weinijrond Een dag met ons op stap i0edinj ehad vr *iad o Diet te leloon ebeel ritiseei an dir ommis af ons onz oofdz£ meer dan 3 dagen met anderer W a a I w ij k. *-\è.T K°4>, Wij nemen de volle garantie voor onze bedden, omdat wij die op eigen stoffeerderij zelf vervaardigen. Fabrieksbedden kunnen nog niet gega randeerd worden, daar speelt alleen de prijs en het oog een rol. gaan wij voort met de ALLEEN DEZE WEEK stellen wij verkrijgbaar KINDER-DIRECTOIRS maat 25-30—35—40—45-50 cent 9-12-15-18—21-24 cent. DAMES MATEN 29-34-39 cent. ALLEN ZEER STERK MACCQ. ww.» WVMVW%»V Vi44« I/W4 W|yiuuy «ypi/t-iCüiiitJi/, Gemeenteraad Waalwijk VOEBINS BIITUIGEH $5* -V/A 'dk. Fa. ft. Frcderiks,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 4