Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EenLicfde in China HUI RK EERSTE BLAD FEUILLETON DE KLEINE PERS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN, noQP, EPYARTNG iars kkerij MER 63. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935. 58e JAARGANG dat j bez ent Drii peilt Hen alj 'erspi sen, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. irancu te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. n ui 5207 SS n vai e naa de ZIEKTEPREMIES VOOR WERKLOOZEN. [en nieuwe last voor de gemeente- IH" besturen? ■W Het besturen van gemeenten is tech- ,jsch zeer vereenvoudigd in de laai- le jaren. Voor alles en nog wat be an voorschriften en circulaires, nfivaarnaar men zich heeft te richten. Xe autoriteit van de gemeentebesturen |s door deze curateele natuurlijk wel straalt geschokt, maar ze zijn tenslotte 0k van een hoop verantwoordelyk- eid af. Op enkele punten nochtans heett „en in Den Haag aan de gemeentebe- r jaa turen moeilijkheden gelaten welke iEN, laar beter gespaard haddcn ku""™ olijven. De houding van Den Haag mtsproot o.i. uit eigen zwakte, althans uit gemis aan volkomen overeenstem- ning tusschen verschillende departe- nenten. Een dezer punten betreft de hou ding van de gemeentebesturen ten op zichte van de ziekte-risico's der werk- oozen en hun gezinnen. De Minister ■an Sociale Zaken heeft goedgevonden dat de gemeenten de betaling geheel of ten deele, overnemen van de pre mies, welke werkloozen eventueel heb ben te voldoen aan de ziekenfondsen, bij welke ze zijn aangesloten. Opdat de werkloozen in ons land niet op tweeërlei wijze zouden worden gehol pen sommigen min of meer atdoen- onzi i me weg arken de en anderen onvoldoende zou het beter zijn geweest om ter zake impe ratieve en algemeen geldende voor schriften te geven. De Minister deed zulks niet, omdat zijn ambtgenoot de Minister van Binnenlandsche Zaken, daartegen bezwaar had. Hij immers heeft een groot aantal gemeenten on der een volledig dwingende voogdij de z.g. gesaneerde gemeenten en in overleg met den Minister van Finan ciën is het aan hem om vast te stel ten, over welke gelden de besturen de zer gemeenten mogen beschikken. A s regel krijgen ze géén verlof om de bo venbedoelde ziekte-premies voor haai rekening te nemen. Als gevolg van de betreffende cnc laire van den Minister van Sociale Za ken krijgen achtereenvolgens zoo goed als alle gemeenteraden adressen te be handelen van Ziekenfondsbesturen, welke om een bijdrage vragen in de premiekosten van werklooze leden. De resultaten welke deze acties afwerpen, zijn zeer verschillend. De voordeelen, aan inwilliging dei verzoeken verbonden, zijn. Ie. Dat de armenpractijk der ge- meente-geneesheeren niet zoouanig wordt opgevoerd, dat dezen een aanlei ding bekomen om salansverhooging aan te vragen. 2c Dal werklooze verzekerden niet worden gedwongen om voor 't fonds te bedanken, waardoor ze verschillen de „bijkomende rechten van zoo I fonds verliezen. Er kunnen tegen inwilliging echt ook verschillende bezwaren worden aangevoerd. t (lp Eerstens, staat het niet vast dat de armenpractijk der doktoren door be- danken van werklooze leden van zie kenfondsen zóódanig zou worden uit- gebreid, dat salarisverhooging der ge- meente-geneesheeren onontkoombaar wordt. Tweedens beteekent een tegemoet koming in de premiekosten van werk looze verzekerden een bevoordeeling van dezen boven degenen, die mid dels spaarzaamheid de ziekte-risico s zelfstandig wenschen te dragen. Derdens raakt het verantwoordelijk heidsgevoel van velen verder afge stompt door het nieuw-gecreeerde recht", als hoedanig immers zulke onderstand na korten tijd weer wordt bezien. Het lijkt zoo'n kleinigheid om voor werklooze verzekerden een deel van de ziekenfondspremie te betalen, maar ook hier maken vele kleintjes een groot totaal. We hoorden dezer dagen van een plattelandsgemeente, waar het aantal van „De Echo van het Zuiden". werkloozen op 600 werd geschat en de inwilliging van het desbetreffend ver zoek van het Ziekenfonds op 4700. per jaar zou komen te staan. Daarom leek ons de „oplossing' wel ke men in een andere gemeente voor de moeilijkheid had gevonden, zoo'n gelukkige. In de bedoelde gemeente hadden li. en W. zich tot de doktoren gewend, die toch ook een belangrijke partij in deze aangelegenheid zijn. Immers, wanneer een groot aantal leden uit <le Ziekenfondsen zou treden, beteekende dat voor de doktoren vermindering van inkomen. Daarnaast zou een uil- breiding komen te staan van de ar- men-practijk. Indien die uitbreiding al eenige aanleiding zou geven tot een verhooging van het salaris der gemeen- te-geneesheeren, wat in dezen tijd minstens twijfelachtig is, dan zal die verhooging toch zeker niet het ver lies geheel dekken. B. en W. verkregen toen van de dok toren, dat dezen het tarief, dat ze hun patiënten particulier, hetzij als leden van ziekenfondsen, in rekening bren gen, met een zeker percentage in het onderhavige geval met 25 pet. zouden verlagen, wanneer de patien- I ten gezinsleden van een werklooze zijn. Deze oplossing biedt vele voordee len. De ziekenfondsen verkrijgen prac- tisch hetgeen ze hebben gevraagd, want ze kunnen aldus voor werklooze leden een tijdelijke premiekorting toe passen; de gemeentekassen worden niet extra belast; de bedongen tariefs vermindering geldt voor alle werkloo zen, verzekerden en niet-verzekerden cn 'tenslotte: de geneesheeren behou den een behoorlijke practijk, ze voorkomen, dat een hoop menschen zich gaan wennen aan het gemak van de gemeenschap te laten opdraaien voor gezinsrisico. Het is in de laatste jaren genoegzaam bewezen, dat de meeste menschen even een gevoel van weerzin hebben te overwinnen alvo rens zich voor een of anderen vorm van armenzorg te melden, maar de voordeelen, welke ze daarna toevallen, doen het gevoelen van weerzin weldra vervagen. Dan rest alleen nog het „ge mak". We wekken niet graag den indru*. een „oratio pro domo te houden, maar desondanks wagen we het toch een en ander te zeggen over het nut der zgn. kleine pers. We hebben daarbij het oog op de plaatselijke en streekbladen, wier le zerskring beperkt is tot een betrekkelijk kleine gemeenschap. Die gemeenschap vormt dan meestal een afgerond geheel, met dezelfde be langen en dezelfde nooden, dat is inge steld op eenzelfde centrumplaats. De kleine pers is de spreektong vèn en vóór die gemeenschap. Van die gemeenschap, omdat zij, wanneer zij haar taak goed begrijpt, de wenschen en verlangens van plaats en streek het best naar buiten kan dragen om ze ter bevoegder plaatse kenbaar te maken. Vooral in een bezuinigmgstijd als deze, nu a.h.w. dagelijks een aanslag wordt gedaan op de zelfstandige ont wikkeling van het platteland, nu alles door vervlakkende centralisatie naar enkele groote centra wordt getrokken en de levenssappen van het platteland dreigen te worden afgetapt, nu heeft die bedreigde gemeenschap een spreek- derenj boven et. 3, den 52913 Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. HET Hij kon zijn oogen haast niet geloo- ven, maar twijfelde niet langer wat het voor een gelegenheid was. Het was een opiumkit. Om zich zekerheid te verschatten, stak hij de straat over en ging bij den ingang staan. Juist terwijl hij dit deed kwam een man het huis uit, die een walgelijke, doordringend zoete lucht met zich mee bracht. Dat was genoeg voor Forsyth. Wat Wang-Hi 'hem verteld had, bleek waar te zijn. In Yong-Foo werden onder Li Weng- Ho's beheer de opium-edicten gene geerd. Ik zal morgen naar hem toe gaan, besloot hij ziedend van veronlwaa- di- ging, ik wil er met den mandarijn o\ei spreken. Ik zal hem een kans geven, en als hij niet luisteren wil, dan rap porteer ik het aan de autoriteiten in Peking. En hij ging den volgenden morgen, maar vernam, dat Li Weng-Ho op een inspectie-tocht was en eerst over drie weken zou terugkeeren. lederen avond liep hij voorbij het Huis der Honderd I Heerlijke Droomen, en iederen avond 1 brandde de vroolijke lantaarns en door de met matten behangen deur opening klonk vreemde Chineesche muziek, die zijn ziel deed huiveren. Maar eindelijk kwam bericht, dat de mandarijn terug was, waarop de dok ter zich ten spoedigste naar diens PaVoor"Tii' het echter bereikte, had hij een verrassing, want in een van de nauwe straatjes, die naar den hemel voerden, ontmoette hij ™h een Bar rington. Ze was in een vlekkeloos wit linnen japon gekleed, een pana mahoed liet een gedeelte van haai donkere haren vrij en over ha schouder was een geopende kleunge Chineesche parasol. Een verheugde uitdrukking kwam op haar gezicht, toen ze hem herken- dê Goedenmidag, dokter, zei ze met een lachje van blijdschap. Miss Barrington! riep hij. Wan neer bent u teruggekomen? Vanmorgen. Het gaat best me het kleine patiëntje en nu er een gediplomeerd zuster uit Canton ge komen is, vond ik het niet noodig langer te blijven. Haar vader is erg dankbaar en ik kan in de toekomst op aile hulp en medewerking van zijn kant rekenen. En het kind i— och, hel speet mij het meisje te moeten verla ten, maar mijn vader had mij noodig. Vertelt u mij eens, hoe bevalt het u in Yong-Foo? Forsyth liet een grimmig lachje hooren. Ik ben juist op weg naar den mandarijn om hem te vertellen hoe weinig sommige dingen mij hier be vallen. O! riep ze. Dan lokt u moeilijk heden uit. Li Weng-Ho is een heersch- zuchtig man. Wat kan mij dat schelen? Hy is een slecht besturder en misbruikt zijn macht. In welk opzicht? vroeg het meisje. Opium. Hij staat handel in opium t0e en zoover ik begrepen heb, deelt hij mee in de winst. Het licht verdween uit de meisjes- oogen en haar knap gezicht verbleekte ietwat, terwijl ze onbeweeglijk bleet staan. Ze sprak niet en de verandering in haar opmerkend, vervolgde bor- sythMijn collega, dokter Wang-Hi, is er tegen, dat ik mij daar mee be moei. Hij is een verstandig man, ver klaarde het meisje met een stem, waarin spanning trilde. Hij is het met uw vader eens Hoezoo? viel het meisje hem vUig in de rede. Dat het beter is geen slapende honden waker te maken. Ze hebben gelijk, verzekerde ze hem. Als u ze wakker maakt zullen ze u verscheuren, dokter Forsyth. Het meisje was in vollen ernst. Ze meende wat ze zei en er was een smeekende uitdruking in haar oogen. Hij lachte een beetje om haar ernst Ik ben niet bang voor honden, sprak hij luchtig. Maar de mandarijn! Hij is vree- selijk, dokter. U begrijpt het niet. Geloof me, dat ik het wel doe en ik ben werkelijk niet bang. Gaat u hem opzoeken Hem trotseeren! Ze keek hem met een zachten blik aan. Ik wilde, dat ik u kon overhalen om niet te gaan, zei ze bewogen. Hij schudde het hoofd. Het is mijn plicht en als die roept O, ik hoopte zoo u te kunnen be wegen om niet te gaan. Maar hel spijt mij, ik ben er van overtuigd, dat het niet lang meer duren zal of Ze maakte den zin niet af en haar blik volgend, zag hij wat daarvan de oorzaak was. Er kwam een procesic de straat in, vergezeld van een hevig spektakel, het geluid van verwarde stemmen, het geknal van zweepen, het slaan van een tamtam. Terwijl de dokter keek, zag hij de menschen plotseling naar de eene zijde uitwij ken, de mannen, die de zweepen had den, sloegen deze tegen degenen, die niet vlug genoeg aan den kant gingen Sommigen vielen op hun knieën, an deren bogen eerbiedig en tusschen die rijen onderdanige menschen door, vier mannen, gekleed in de livrei van Li Weng-Ho. De mandarijn, kondigde het meisje aan, op weg naar zijn Yainen. We kunnen beter aan den kant gaan. Ze drukten zich tegen een winkel aan en wachtten. De stoet kwam na der en over de hoofden der kruipige onderdanen zag de dokter Li W eng- Ho. Hij scheen een officieel bezoek gebracht te hebben, want hij was schitterend gekleed en droeg zijn kor nalijnen halsketting, terwijl de waaier in zijn hand van het fijnste ivoor was. Zijn gezicht was onbeweeglijk als een masker. Onverstoorbaar en emotie loos als een Boedhabeeld, hooghartig en trotsch. Plotseling scheen het, dat de strak ke oogen het paar voor den winkel ontwaarden. Een moment lichtten zij op, toen rimpelde er even een kwaad aardige trek op het gele gezicht en Forsyth zag den feilen blik in de git zwarte oogen, die eerst óp hem en daarna op het meisje naast hem ge richt werden. Li Weng-Ho begroette het meisje met zijn waaier zij boog even en de stoet gin» voorbij. U ziet, zei het meisje veelbete kenend, de mandarijn is 'n belangrijk personage. Zijn gebrul kan geen kvvaad, antwoordde ze lachend, als hij zijn klauwen maar niet uitsteekt. Blijft niet te lang weg, want ik ben ontzet tend benieuwd. Tot ziens! Zeker, klonk het luchtig, maar dal brengt mij toch niet van mijn voornemen af. O. ik weet het, riep ze, maar toch wilde ik, dat ik u weerhouden kon Als iemand dat zou kunnen, dan zou u het zijn, Miss Barrington. De woorden ontvielen Forsyth bijna voor hij het zelf wist. Hij zag haar blozen cn eer hij iets zeggen kon, antwoordde het meisje: Dan zal ik het niet probeeren. Ik geloof, (lat het mij zou spijten als ik slaagde. Ik kan de mannen bewon deren, die edele motieven najagen zon der aan de gevolgen te denken. Een oogenblik keek hij haar ver wonderd aan, vanwege de tegenstrij digheid in haar houding van straks en nu. Toen begreep hij de beteekems er van. Ik geloof, dat ik het begrijp, ver klaarde hij rustig. U geeft er ten slotte toch de voorkeur aan, dat ik mijn plicht doe. -- Ik wil er u ten minste niet van afhouden, antwoordde Kathleen im pulsief. Ga naar de Yamen als u moet, en vertelt u me daarna hoe het u gegaan is. Over een half uur hen ik thuis. Als ik magbegon hij met een gretigheid, die haar niet ontging. O, viel het meisje hem in de rede, u moet dat niet te hoog schatten. Laat u ook een beetje vrouwelijke nieuwsgierigheid over. Maar hoewel ze luchtig sprak, schitterden haar oogen en toen hij de hare ontmoette, straalden de zijne. Dan zal ik gaan en den leeuw in zijn hol opzoeken; straks kom ik u vertellen, hoe hij gebruld heeft. Wordt vervolgd. aalwiikscbe en Laugstraatsche Conrant u -—™" a j..«.inni;ön mnptpn Woens

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1