Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Een Liefde in China EERSTE BLAD DE TAAL DER BESCHAVING. FEUILLETON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Buitenland. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935. ER 64. vv w die s rd, j Pa, daten meri meri speler owje delijl 'e Ze t ray doo; olieki g vat ^ntoi ndho- t eet door iopen sganc 1 door :bruil kels. meter amer 'uste ïn re edra vuui ij he riaal ramf voor ver nwe Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Advertentiën moeten Woensdag en UITGAVE: Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Benito Mussolini, de leider van het hoogbeschaafde Italiaansche volk. sprak Zondag staande op den loop van een kanon 12000 zwarthemden toe. die op het punt stonden naar Oost-Afrika te worden geëxpedieerd. Hij zeide: „Wij rusten niet, voor wij een fascis- nof tisch Imperium hebben voltooid. Ik weet, dat gij uw plicht zult doen met jf UI ijzeren discipline en niet zult terug- D schrikken voor offers zoolang wij niet onze doeleinden hebben bereikt De Italiaansche bladen verheerlijken de militaire macht van het heerlijke va derland. dat in naam der beschaving ten oorloq trekt. De „Popoio d' Italia schrijft: „Italië heeft het sterkste leger in Eu- xuai ropa, wanneer in September een mil- en di lioen man onder de wapenen is. Het le ger is wonder goed ingedeeld, uitgerust en opgeleid. Abessynië moet ontwapend en gecontroleerd worden En de „Giornale d'Italia zegt: „Er is thans nog slechts één middel om het Abessijnsche gevaar te voorko men, namelijk het op zoodanige wijze neerslaan van zijn militaire macht, die bewezen heeft voor allen gevaarlijk te zijn, dat deze geen schade meer kan aanrichten. Italië is vastbesloten de Abessijnsche kwestie eens en voor altijd op te lossen gen, dat het land zal worden behoed voor de gevaren, welke het bedreigen, werden heden bijzondere gebeden ge stort in gemeenschap met het „Commit tee for Ethiopia" in de Vereenigde Sta- Het keizerlijk paar woonde den spe- cialen dienst bij in de St. George-kathe- draal, waar een menigte van circa 50.000 personen was samengestroomd. Na den dienst bad de patriarch, Aboena Markos, God, dat deze aan Ethiopië en aan de geheele wereld den vrede mocht schenken. Moge God hen verhooren, zoo sprak hij, die voor ons bidden en dat Hij hen zegene en met weldaden overlade". 1935. :oop, ater, illen Lak», 'dei stiek IO.S stiek O.S, stiek O.S. )ort- ïool. En uit de hoofdstad van het onbe schaafde zwarte rijk, waar de heer Mussolini het barbarendom zal gaan uitroeien, kwam Zondag het volgende telegram: „ABBIS ABEBA, 18 Augustus. Of schoon reeds sedert verscheidene maan den openbare gebeden zi;n voorge schreven teneinde van God te verkrij- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 13. Ze vervolgde haar weg en Dick liep met een licht hart den heuvel op. Toen hij de Yamen bereikte, ston den de hekken open en den tuin door loopend, kwam hij aan den ingang van het paleis, waar hij zijn kaartje aan een schitterend gekleeden be diende gaf, die er een anderen be diende mee wegstuurde. Na eenige minuten verscheen de man weer en sprak even met den hoofddienaar, waarop deze Forsyth beduidde, dat de mandarijn hem wilde ontvangen. Hij werd in een statige kamer ge leid, waarvan het meubilair nog kost baarder was dan dat van de kamers in Canton, en terwijl Forsyth zijn oog' i o^er de kunstschatten liet gaai:, maakte hij voor zichzelf uit, dat de mandarijn onmetelijk rijk moest zijn. Voor verdere over peinzingen had hij geen tijd, want een seconde later werd een gordijn aan het eind van het vertrek terzijde geschoven en Li Weng-Ho verscheen in 'n zijden gewaad, dat ruischte on der het loopen. Terwijl hij naderbij kwam, hief hij zijn hand op, die schuil ging in zijn wijde mouw en keek GEEN OVEREENSTEMMING TE PARIJS. De oorlog onvermijdelijk? De besprekingen te Parijs zijn Zon dag afgebroken, zonder dat zelfs maar een grondslag voor verdere onderhan delingen kon worden vastgesteld. Eden heeft aan den Italiaanschen vertegenwoordiger een voorstel voor gelegd tot vreedzame oplossing van het geschil, waarin Engeland s maximum concessies waren neergelegd. Dit voor stel waarborgde Italië groote economi sche voordeelen in Abessinië, doch hield tevens in het behoud van de po litieke onafhankelijkheid van Abessinië. De Fransch-Britsche voorstellen aan Italië waren de volgende: 1. Omvangrijke economische ex pansie-mogelijkheden in Abessynië, 2. garantie voor de veiligheid van de grenzen van Somaliland en Erithrea 3. de bescherming van de Italiaan sche onderdanen in Abessynië. Deze voorstellen, zoo verklaart mea te Parijs, bevredigen wel Italië, doch Engeland en Frankrijk eischten verder n°? Handhaving van de politieke on afhankelijkheid van Abessynië en on aantastbaarheid van het grondgebied van dit rijk: 2. De noodzakelijkheid van de toe stemming van den negus: naar het kaartje van den dokter, dat hij tusschen zijn vinger en duim vast hield. Op een meter afstand van den dokter bleef hij staan en wierp Forsyth een hooghartigen blik toe. Dokter Forsyth? vroeg hij met een vertoon van onwetendheid, dat werkelijk prachtig was. Tot uw dienst, edelachtbare Heer, antwoordde Forsyth, die niet kon na laten de zelfbewuste houding van den Chinees te bewonderen. Van de medische zending in Yong-Foo, zie ik, vervolgde de man darijn, nogmaals een blik op het kaartje werpend. Ja, edelachtbare Heer! De Chinees keek hem weer aan, liel toen opzettelijk het kaartje los, zoodat het op den grond fladderde. U wenscht mij misschien een bij drage te vragen voor uw werk? Daarvoor ben ik niet naar de Yamen gekomen, begon hij. Neen? De stem van den manda rijn klonk beleefd-nieuwsgierig. Neen. Mijn bezoek betreft een zaak, die u nauw raakt, Zoo? Ja. Ik bedoel den vrijen handel in opium in Het Huis der Honderd Heerlijke Droomen en in andere opiumkitten in Yong-Foo. Li Weng-Ho's oogen bleven onbe- w. eglijk, zelfs zijn gezicht verried zijn gevoelens niet. Een moment zweeg hij en toen hij sprak, was er nauwelijks iets van verrassing in zijn stem te bespeuren. Opiumkitten, dokter Forsyth? Daar heb ik nooit iets van gehoord. Het zou mij zeer aangenaam zijn, als ik ze u zou mogen toonen, excellentie. De mandarijn schudde het hoofd. 3. Een regeling overeenkomstig het volkenbondspact. Deze voorstellen zouden een practi- schen vorm aangenomen hebben, door dat Abessynië den volkenbond verzocht zou hebben tot ontwikkeling van zijn economischen toestand de gemeen schappelijke hulp van de mogendheden te mogen ontvangen. De volkenbondsraad zou dan deze kwestie behandeld hebben en de Euro- peesche mogendheden hiervoor hebben aangewezen, welke kolonies aan de grenzen van Abessynië hebben, dus Frankrijk, Engeland en Italië. Nu deze voorstellen evenwel door de Italiaansche regeering afgewezen zijn, was het moeilijk een andere for mule te vinden, welke in overeenstem ming is te brengen met de zelfstandig heid van Abessynië en met het volken bondspact. Noch Eden, noch Laval wilden aan een bespreking, welke zich buiten Ge neve plaatste, deelnemen. Aangezien bovendien baron Aloisi nooit nauwkeu rig de opvattingen van zijn regeering ten aanzien van Ethopië uiteen heeft gezet, heeft men hieruit de conclusie moeten trekken, dat Italië minstens wenscht een volledig protectoraat over een deel van Abessynië. Een dergelijk plan zou evenwel den negus vastbera den tegenover zich vinden. Te oordeelen naar den toon, die de Italiaansche bladen aanslaan, is er hoe genaamd geen kans meer op het treffen van een vergelijk en bevindt Italië zich feitelijk reeds op het oorlogspad. Wel iswaar zal de Volkenbond op 4 Sep tember de geschillen bespreken, maar te oordeelen naar de uitlatingen van Mus solini, zal hij zich daaraan niets laten gelegen liggen en rustig zijn eigen gang gaan. Men vreest zelfs dat reeds voor de samenkomst van den Volkenbond de eerste oorlogsdaad zal gesteld zijn. Mussolini zelf zou van plan zijn zich naar Eritrea te begeven. Abessynië heeft, nu de besprekingen te Parijs geëindigd zijn, zijn laatste hoop gericht op Genève. Goederenbeurzen in Italië gesloten. Bij decreet der Italiaansche regeering zijn alle goederenbeurzen (zooals die voor graan, steenkool, enz.) gesloten in de voornaamste tien provinciesteden. Men neemt aan, dat de regeering^ tot dit besluit is gekomen door de noodza kelijkheid, de leveranties voor het expe- ditieleger naar Oost-Afrika te regie- menteeren. Duitsche dwaasheden. De nationaal-socialistische rijksmi nister van Landbouw en Volksvoeding, tevens leider van de Duitsche boerenor- ganisatie. de zoogenaamde „Reichs- nahrstand Walter Darré, houdt zich niet alleen bezig met de aangelegenhe den van landbouw en veeteelt, doch stelt zich in zijn jongste boek „Neuadel aus Blut und Boden" ook voor als bio loog en in het bijzonder als voorvechter van de nationaal-socialistische erfelijk heidsleer. Zijn ideeën over het huwelijk en over de voortplanting van den mensch ver- toonen veel gelijkenis met de gebruike lijke opvattingen van de moderne vee fokkerij, doch tevens met de Klassieke idealen omtrent den systematischen op touw van een sterK en gezond men- schengeslacht. De vorming van zoogenaamde „teelt stations", welke Darré propagcerv, her innert sterk aan de praktijken van het oude Sparta. Darré eischt in genoemd boek, zooals wij opmerkten, de vorming van „leclt- stabons" bij eiken burgerlijken stand. Deze instanties zouden de opdracht verkrijgen, waarborgen te scheppen voor het tot stand komen van huwelij ken, waartegen in „Eugenetisch op zicht geen bezwaar bestaat. De schrij ver is van meening, dat het ook niet in het minst in strijd is met de menschelijke waardigheid als men in dit opzicht vee teelt en menschelijke voortplanting met elkaar vergelijkt. Behalve de vorming van „teeltstati ons" verlangt Darré de indeeling der vrouwelijke bevolking in „teeltklassen Hij onderscheidt vier van zulke klassen: een eerste klas voor de meisjes, wier huwelijk in elk opzicht wenschelijk schijnt en zoo sterk mogelijk moet wor den bevorderd. Voorts een tweede klasse voor alle meisjes, tegen wier huwelijk met het oog op de nakomelingschap geenerlei principieele bezwaren bestaan. Deze klasse zal uiteraard het talrijkst zijn. Verder een derde klasse voor zulke meisjes, wier huwelijk wel is waar toe laatbaar is, maar die in geen geval kin deren mogen voortbrengen. De geboor te van kinderen uit huwelijken van deze derde-klas-meisjes moet door strenge maatregelen onder alle omstandigheden worden verhinderd. Zulke meisjes zul len dus alleen mogen trouwen als de kinderloosheid van haar huwelijk gega randeerd is. Ten slotte een vierde klasse voor de overige meisjes, tegen wier huwelijk zwaarwegende principieele bezwaren bestaan. Zij zullen in het geheel niet mogen trouwen, omdat anders het be grip „Duitsch huwelijk" zou worden onteerd. Darré heeft zelf wel begrepen, dat hij met deze profane theorieën in conflict zal komen met de kerk en daarom richt hij bij voorbaat beschuldigingen aan het adres van de kerk, welke door sacr^" menteel karakter van haar huwelijk de oude gedachte van het huwelijk als be schermer van het zuivere bloed zou hebben gedood. De „Reformierte Kirchenzeitung' welke de voornaamste gedeelten van Darré's theorieën over huwelijk en voortplanting citeert, voegt daaraan het volgende toe: „Tot zulk een opvatting van den gehuwden staat al^uiver^bio- U vergt te veel van mij, gaf hij koel ten antwoord. Ik regeer niet in ivi g- Foo om op aanwijzing van een vreem deling in alle hoeken en gaten te spionneeren. Daarbij ben ik er van overtuigd, dat u zich vergist. Vergissen! riep Forsyth boos. Alsof de toestand niet meer dan schandelijk is. Dat is onmogelijk. Anders zou ik dat wel vernomen hebben. Ik verzeker u Neen, neen! Li Weng-Ho's stem klonk plotseling gebiedend. Dokter Forsyth, als een man beide partijen te vriend wil houden, zooals uw land- genooten dat noemen, dan hebben zijn verzekeringen geenerlei waarde. Wat bedoelt u in vredesnaam.' vroeg Forsyth bruusk. Precies wat ik zeg, mijn beste dokter, antwoordde de mandarijn op beleedigenden toon: en aangezien dat 7.co is, wensch ik de rust van Yong- Foo niet te verstoren omdat u zegt, dat Het zal toch moeten, viel Dick Forsyth hem in de rede. Moeten! begon de mandarijn, wiens onverstoorbaarheid plotseling week voor ziedende verontwaardi ging. Dat is ongewone taal in mijn Yamen. Ik verzoek u niet te vergeten, dat u mijn gast bent, anders zal ik vergeten, dat ik uw gastheer ben. Ik bedoel, dat Peking u wel zal dwingen, zei de dokter onomwonden. U weet, dat de Regeering besloten heeft tegen ieder verkeerd gebruik van opium handelend op te treden. Peking zal mij dwingen! De mandarijn was zichzelf weer. Zijn gezicht was even uitdrukkingloos als een stuk hout, zijn stem effen en zonder klank. Toen brak hij eens klaps in een spottend gelach uit. Ze ker niet op aandringen van dokter Forsyth. Terwijl hij sprak, ging hij naar n tafel en nam een opgerold papier op, dat daar lag. Toen wendde hij zich tot den arts. U kent geloof ik de taal van mijn land, dokter? Ja! Dan zal dit document u zeker interesseeren. Hij overhandigde het papier aan Forsyth, die vlug de Chineesche let ters las. Een diepe rimpel verscheen op zijn voorhoofd en zijn gezicht ver- bleekte. Want het document betrof hemzelf; het was een verklaring, dat hij op zijn reis van Canton, z n sam pan gebruikt had om opium te smok kelen en dat drie kisten, ieder een picol wegend, door een lid van de be manning bij Leiand Barrington, een vreemdeling, die in Yong-1'oo woont, bezorgd waren. Er bestond geen twij fel, wat den inhoud der kisten betrof, want deze waren nagekeken door dienstdoende beambten, die de smok kelwaar ontdekt hadden. Verder werd vermeld, dat nog niet tot vervolging was overgegaan, daar men eerst de bestemming van de opium wensch te onderzoeken. Toen Dick Forsyth met het lezen van het kostbare document gereed was, keek hij niet heelemaal op. Heel duidelijk zag hij de val, die men .voor hem had opengezet, en waar hij ingeloopen was. De Engelschman had van het bedrog geweten; was dit misschien met Li Weng-Ho overeen gekomen, terwijl het meisjeHij brak even zijn gedachtengang af. Had Kathleen Barrington het gewe ten? Had ze hem opzettelijk gebruikt om hem zoodoende te verhinderen nuttig werk te doen? Hoe ondenkbaar het hem ook leek, de feiten wezen er op Li Weng-Ho's slem, zacht en in&i- nueerend, stoorde zijn overpeizingen. Dat document schijnt u veel voedsel voor uw gedachten te geven, dokter Forsyth. Ik vraag mij af, oi u geen verklaring hebt af te leggen. De kisten waren niet van mij. Ik wist niets van den inhoud af. Ze zijn heel toevallig met de sampan meegekomen. Van wie waren zij dan wel", viel de mandarijn hem vriendelijk in de rede. Dick Forsyth dacht vlug na. Het was mogelijk, dat de sluwe Ooster ling een snooder spel speelde dan hij nu doorzag. Misschien probeerde hij Kathleen Barrington geheel in zijn macht te krijgen en de gesmokkelde opium te gebruiken om zijn doel te bereiken. Dat scheen hem waarschijn lijk en als hij de waarheid vertelde, zou hij de verrader van het meisje worden. Plotseling besloot hij een stouten aanval te ondernemen. Ze hoorden aan uw Engelschen deelgenoot, Leiand Barrington! Terwijl hij sprak, flikkerden de oogen van den mandarijn even en hij hief zijn waaier op als om zijn gezicht te verbergen. Een seconde later was hij zichzelf weer. Ik begrijp niet, waarover u spreekt, zei hij norsch. Maar ik weet wel, dat u opium in deze stad hebt binnengesmokkeld en dat ik u behoor te orresteeren. Op opiumsmokkelen slaat de doodstraf. Dus u hebt hel alleen aan mijn genade te danken, als li levend uit de Yamen komt. U zoudt mij niet durven arres teeren, sprak Forsyth vlug. Ik ben een Engelschman Wordt vervolgd. eEcho van het Zuiden, st, I, in. aalwübsche en Langstraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1