BINNENLAND GEMENGD NIEUWS ABONNEERT U OP DIT BLAD Telef. 9 WASPIK, den Hoek. Telef. 9 DE VAN OUDS BEKENDE ZAAK. Levert de wereldberoemde Pfaff-Maai machines. Repareert en heeft onderdeelen voor alle soorten Naaimachines. zood!unftigelbeeklïde Van Delft's Kinderwagens. Meubelen, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Tapijten, Vloerzeil aan spotprijzen. Een uitgebreide sorteering MANUFACTUREN en HEERENCONFECTIE. SPEELGOEDEREN. tuuun $JioJuc-\$*nits Uw gids logische aangelegenheid moet men ko men. zoodra men den mensch niet meer ziet als het, naar Gods voorbeeld, door God geschapen creatuur. Ook hier wordt het oude woord bewaarheid, dat, wie God niet meer ziet, ook den mensch niet meer ziet. De mensch wordt dan nog slechts een nummer in de stoeterij." De XVIe IJserbedevaart. Zondag heeft onder bijzonder groote belangstelling bij het Vlaamsch dooden- monument te Dixmuiden, de jaarlijksche IJserbedevaart plaats gehad, waarbij de figuren werden gehuldigd van de drie groote Vlamingen: den eerw. heer Cy- riel Verschaeve, dr. Alfons van de Per- re en dr. Oscar de Gruijter. Men schatte 't aantal bij deze plech tigheid aanwezige Vlamingen op 150 duizend. Groote brand te Berlijn. Op de Berlijnsche radiotentoonstel ling is een groote brand ontstaan, die drie hoofdgebouwen vernield heeft. De modernste toestellen waren in deze ge bouwen ondergebracht. De schade is zeer groot. Loonsverlaging ie Tilburg uitgesteld. Bestuurderen van de werkgevers in de Tilburgsche Textielindustrie, de werknemers en de rijksbemidde laar, prof. Mr. P. J. M. Aalberse, hebben Zaterdag een conferentie gehouden over de aangekondigde loonsverlaging van 10 pCt., en de tegenvoorstellen van de arbeiders, organisaties, die slechts tot 5 pCt. wilden gaan. Men kon tot geen resultaat komen, doch dank zij den bemiddelaar hebben de fabrikanten den datum van ingang van de loons verlaging verschoven van 19 tot 26 Augustus terwijl zij alsnog bereid zijn in de komende week met elkaar te confereeren en gezamenlijk te trachten een staking te voorkomen. Een tekort van f 123.000.—. Naar verluidt vermeldt de credi- teurenlijst van notaris P. te Bergen op Zoom, wiens arrestatie isgeschied, een totaal van f 128.152.52 aan schulden. Voor posten debiteuren e.a. gaan hier een paar duizend gulden af, doch in totaal blijft er een passief van f 123.525.05. Het tekort zou echter nog bedui dend hooger zijn. N. S. B. wil eigen Hoogere Burgerschool. Volgens een mededeeling in »Volk en Vaderland» zijn plannen in ver gevorderd stadium van ontwikkeling om te komen tot oprichting van een H.B.S. met 5-jarigen cursus te Am sterdam, die zich ten doel stelt: »het vormen van Nederlandsche jongelui, die behalve voldoende aan de wettelijke exameneischen, tevens en vooral de karaktervastheid en het solidariteitsgevoel bezitten om deze kennis- in dienst te stellen van de volksgemeenschap. Er worden hierbij uiteraard hooge eischen gesteld aan de leeraren, doch wij weten, dat wij goede krachten in onze beweging bezitten. Maarook de leerlingen zullen met zorgen worden uitgezocht. Niet uitsluitend de intellectueele vorderingen, doch tevens de algemeene geschiktheid om het leidend beginsel te kunnen verwezenlijken zijn voorwaarden tot toelating en bevordering.» Het programma omvat aldus1 karaktervorming volgens ons leidend beginsel2 schoolopleiding tot het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus overeenkomstig de Middel baar Onderwijswet3 lichamelijke opvoeding. Sport. De »oproep» bevat vervolgens de voorwaarden, waaraan bij eventueele sollicitatie tot leeraar voldaan moet worden. De Werkeloosheid. Een overzicht, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Stati stiek, geeft ons een inzicht in de verdeeling der werkeloosheid over de verschillende steden en streken. Op de geheele bevolking van circa 8.5 millioen zielen kwamen in Ne derland toen 355.000 geheel-werk loozen voor, dus ongeveer 42 op de 1000 inwoners waren geheel werk loos. Nu vindt men vanzelfsprekend de meeste werkloozen in de groote steden; zoo waren er op 1 Juni in Amsterdam 52.841 op 780.138 in woners of 67 op de 1000; in Rotter dam 48.384 op 594.752 of 81 op de 1000; in Den Haag 20.800 op 478.488 of 43 op de 1000. Hieruit volgt echter niet, dat de druk van de werkloos heid in die groote steden de zwaarste is in vergelijking met andere kleinere plaatsen. Wel blijkt er uit, dat die druk in Amsterdam en vooral Rot terdam belangrijk zwaarder was dan over Nederland in zijn geheel ge nomen. Doch het ergste is het in Schiedam, waar men 5431 geheel werkloozen aantreft op 61.183 zielen ofwel 89 per 1000 inwoners. En dan volgtHelmond met 2275 werk. loozen op 26.787 inwoners of 85 per 1000. Direct op Helmond volgt in Brabant Breda als zwaarst getroffen gemeente, met 2573 werkloozen op een bevolking van 49.043 zielen of wel 52 5 per 1000, dan Den Bosch met 2191 op 45.593 of 48 per 1000, terwijl ten slotte Tilburg volgt met 3258' op 88.003 of 37 per 1000 en Eindhoven met 3480 op 100,367 of 34 per 100 inwoners. Ed. Gerzon overleden. In den ouderdom van 72 jaar is in zijn buitenverblijf te Zandvoort overleden de heer Ed. Gerzon di recteur en stichter der N.V. Gerzon's Modemagazijnen te Amsterdam. De burgemeester van Alburg vertrokken. De burgemeester van Albury en zijn echtgenoote zijn gisteren, na hun verblijf in ons land, vanaf Vlissingen naar Harwich overgestoken. Koningskinderen terug naar België. Zaterdagmiddag met den Pullman- trein van 1.43 hebben de Belgische koningskinderen prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte, na hun langdurig verblijf te Noordwijk, ons land weer verlaten. De smokkelhandel. Het is gebleken dat in de inspectie Tilburg, ondanks de versterkte con trole nog het meest wordt gesmok keld. Uit de diverse processen-verbaal mag worden aangenomen dat via de Brabantsche grenzen per week frauduleus worden ingevoerd plus minus 50.000 Kg. margarine en 60.000 Kg. suiker. Nieuwe orders voor den scheepsbouw. De Koninklijke Shell heeft weder om eenige nieuwe orders geplaatst bij de Nederlandsche Scheepsbouw- industrie, n.l. voor den bouw van één stoomschip van 4000 ton ten behoeve van de vaart in West-Indië, één stoomschip van 4000 ton voor dezelfde vaart en één motorschip van 560 ton voor de vaart in Portugal. Afgezien van de vele reparatie- en onderhoudswerkzaamheden, heeft de Koninklijke Shell momenteel alleen in Nederland in aanbouw negen zeeschepen van te zamen 70.000 tons draagvermogen. Verbetering in den weg Den Bosch-Eindhoven. Sinds den aanleg van den nieuwen weg van 's Hertogenbosch over Boxtel naar Eindhoven kost dit traject den automobilist en den motorrijder geen half uur meer. Maar nog sneller zou het gaan, indien men niet door de nauwe straten van Boxtel heen moest, waar men tevens een tweetal zeer gevaar lijke bochten van negentig graden moet passeeren. Heihaaldelijk ge beuren op deze punten meer of minder ernstige verkeersongevallen. Naar we vernemen, zijn er bij den rijkswaterstaat plannen, om den grooten verkeersweg geheel om Boxtel heen te Leiden. Het spreekt vanzelf, dat hiermede het verkeer naar het Zuiden van Brabant en Limburg zeer gebaat zal zijn. Conflict in de Sigarenindustiie. De arbeidersbonden in de Sigaren- industrie zijn niet ingegaan op het verzoek der werkgeversorganisaties om besprekingen te voeren, teneinde overeenkomstig de uitspraak dei- arbitragecommissie een loonregeling op te stellen, waardoor het bestaande conflict beslecht zou worden. Waarschijnlijk geen tolheffing op de bruggen. Reeds eenigen tijd geleden was het gerucht doorgedrongen dat de nieuwe minister van waterstaat, jhr. van Lidth de Jeude, doende was zoo danige wijziging in den opzet van het wetsontwerp versnelde bruggen bouw te brengen, da! de bij alle automobilisten enz. gehate tolheffing, welke overigens, naar men weet, ook veel tecenstandersheeft onder de gemeentebesturen, eruit zou kunnen verdwijnen. Hoewel de regeering nog geen definitieve beslissing heeft genomen mag toch wel verwachtworden.dat het financieringsplan voor den bruggenbouw in dien zin gewijzigd zal wornen, dat van tolheffing ge durende een lange reeks van jaren geen sprake zal zijn. Het desbetref fende ontwerp is volgens »de Tele graaf» gereed en heeft in concept reeds de principieele goedkeuring van den minister van Waterstaat verworven. De Wethoudersverkiezingen. Te Tilburg. De R. K. raadsfractie te Tilburg heeft besloten tot wethouders te benoemen de heeren mr. J. van de Mortel (aftredend), Mr. -H. J. A. Scheidelaar en H. Eykemans. De heer J. van Rijsewijk werd, door gezondheidsredenen verhinderd, niet herkozen. Als vierde wethouder werd door de R.K. raadsfractie aan. genomen de heer C. H. M. van der Ven van de R.K. dissidentengroep. Te Helmond. De twee grootste fracties in den nieuwen gemeenteraad te Helmond, n.l. van de R. K. Werknemers en R.K. Middenstanders plus land bouwers (bezettend in totaal 13 van de 21 raadszetels) zijn tot overeen stemming gekomen inzake de samen stelling van het wethouderscollege. Gekozen zullen worden de heeren C. L de Wuffel (aftr.), R. v. Gemert en J. J. van Ebben (aftr.) De heer Jos van Wel, die gedurende 20 jaren wethouder van Helmond is geweest, zal dus niet herkozen worden. De heer Ebben vervult reeds 22 jaren het wethouderschap van Helmond. Nieuwe arrestaties te Oss. De maréchaussée heeft Zaterdag te Aalsmeer gearresteerd den Osse- naar M. van Heesch, bijgenaamd »ae Rooie Ambezie«. De Rooie Ambezie staat als een zeer berucht individu bekend. Hij werd er ernstig van verdacht meermalen met den jongeren misdadigerstroep aan roof tochten te hebben deelgenomen. De arrestant speelde ook een rol in het bekende moord-proces De Bie. Van Heesch is thans gearresteerd op verdenking met eenige andere be ruchte Ossenaren in den Kerstnacht 1933 een inbraak te hebben gepleegd bij den manufacturenhandelaar v. d. Z. op den Heuvel te Oss. Te zamen met een zekere Oppens, bijgenaamd het »Snoesje« en den beruchten Van Orsouw welke laatste den bijnaam draagt van »De 01ie«, is de Rooie Ambezie in dien bewus- ten Kerstnacht door uitsnijding van een ruit het winkelhuis, gelegen in hel centrum van Oss binnengedron gen, maar het politieonderzoek le verde destijds geen resultaat op. Voorts is gearresteerd de 29- jarige Ossenaar H. v. Dijk, bijge naamd »Harry de Slet«, die gestolen goederen zou hebben gekocht van een groepje Ossche inbreker De gruwelijke vondst te Wuest Wezel. Nog steeds heeft men geen ver klaring kunnen vinden voor de- vondst van de vier lijken nabij de Belgisch-Nederlandsche grens. De twee eenig overblijvende mo gelijkheden zijn, dat men met slacht offers van een misdaad heeft te doen of dat men de trieste resten van een oorlogsdrama heeft blootgelegd. Het onderzoek naar beide moge lijkheden wordt ten zeerste bemoei lijkt door het ontbreken van elk voorwerp, dat ook maar de geringste aanwijzing kan geven. Want wel zijn in de omgeving van de plaats waar het derde lijk werd blootgelegd een 5-tal roestige spijkers gevonden, doch dit is op een afgerasterde plek grond op 33 M. afstand van een bewoonde boerderij geen zeldzaamheid. Dat de lijken bij nacht en ontij zijn begraven kan ook wel als vast staand worden aangenomen, daar men anders op de boerderij van De Bie, die ook in de oorlogsja, doorloopend bewoond was, wel j had moeten bemerken. Politie en justitie staan dan v tot dusverre voor een raadsel, wel er naar verluidt gedurend de laatste dagen eenige aanwijzinge zijn binnengekomen, die het óndei zoek in een nieuwe richting leider Man dooi trein gegrepen. Toen de 70-jarige J. S. te Ann Paulowna komende van zijn wer langs de spoorbaan naar huis gin werd hij door den goederentre gegrepen. Het slachtoffer was o middellijk dood. Fietser overreden en gedood. Op den Valkenburgerweg te Heer len is gistermiddag de 35-jari electricien Laurs, wonende aand Vijgenweg alhier, door een vrac auto gegrepen en onmiddell gedood. Onbewaakte overwegen. De 40-jarige A. Nieuwenhuis, nende te Zuuk, gemeente Epe,iso een onbewaakten overweg aldaa door een trein, komende van Ape] doorn, gegrepen en op slag gedooc Op den onbewaakten spoorweg overgang aan den Enkweg te Wee gelo (gemeente Wijhe) is een ernsli ongeval gebeurd, dat aan mei. Berendts-Ittersum uit Hengelo ht leven gekost heeft. Mej. Berendts moest een onbe waakten overweg oversteken daarbij heeft zij blijkbaar geen acb geslagen op den sneltrein Deventer Zwolle, die in volle vaart naderde De ongelukkige werd door de trein gegrepen en een twintigh meters meegesleurd, waarna zij i een sloot terecht kwam. Zij was o slag dood. Het uitzicht ter plaatse was zee goed. Nederlandsche dame gedood. Te Remagen (Duitschland) hee een ernstig ongeluk plaats gehad waarvan een Nederlandsche dam het slachtoffer is geworden. De betrokkene, mevrouw va Leeuwen uit Voorburg, werd daa n.l. nabij een spoorwegoverga gegrepen door een truck. Zij we tegen den grond geslingerd en over reden. De ongelukkige was op slai dopd. Een kind door honden doodgebete Een driejarig jongetje te Hanle zou met zijn tweejarig zusje aand hand gaan wandelen. Hij liep toe het erf op van een hondenfokke: waar hij werd aangevallen do eenige Deensche doggen. Op h gehuil van het jongetje kwam e voorbijganger af, die er met moeil in slaagde de honden met steen worpen weg te jagen. Hij nam he jongetje op en bracht het in eei naburig huis, vanwaar het naar eei ziekenhuis gebracht zou worden. Oj weg daarheen is het kind echte overleden. Het zusje bleef onge deerd. Fa. ANTON BROKX-SMITS

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2