VIERDE BLAD cl Geen vermindering der lasten voor Café-houders. - Afscheid raadsleden. de nd VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. se en >n )RIJf 1935 VI. M. 1935 VI. No. 67. Zaterdag 31 Aug. '35. 58e Jrg. WAALWIJK. De raad der gemeenje Waalwijk <ergaderde gisteravond ten gemeen- huize onder voorzitterschap van Burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heer Spijkerman. De notulen worden conform ont werp goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. 1935 1935 en adv. 5013 am- 40. I SI K 2 Kon. goedgekeurd raadsbesluit van 31 Mei 1935 tot wijziging dei- verordening, regelende het hef fen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Juli 1935 tot wijziging der bouw verordening. Goedgekeurd raadsbesluit van 21) Juli 1935 tot ruiling van grond langs de Baardwijksche Straat met C. N. van Haren. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Juli 1935 lot wijziging der be grooting 1935. Aanmerkingen op het ter goed keuring ingezonden raadsbesluit van 26 Juli 1935 tot het uitleenen van kasgeld aan de gemeente Drunen. Afschrift van hun besluit, hou dende goedkeuring der besluiten van de raden van verschillende gemeenten, houdende toetreding tot het streekplan „De Meyerij". 7. Schrijven betreffende de voorge nomen toetreding van de gemeen ten Boxmeer, Deurne en Uden tot het streekplan „De Meyery". Al deze ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Pers. Bel. voor café's. Voorts is nog ingekomen een adres van den R.K. Bond van café., restaurant- en hotelhouders »St. Jozef» met vei zoek om de café bedrijven voor de Personeele Be lasting gelijk te stellen met winkels en voorts om de grondslag biljarten te doen vervallen. De voorzitter zegt dat eenzelfde verzoek vorig jaar is ingekomen, toen is het echter afgewezen. Daar de omstandigheden sindsdien niet gewijzigd zijn stellen B. en W. voor ook nu het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Nuijten zegt zich ten volle met het adres te kunnen ver eenigen. Volgens spr. is gelijkstel- ling van café's en winkels noodza kelijk, daar bij den huidigen toe stand de caféhouders onbillijk wor den behandeld in vergelijking met andere neringdoenden. Vorig jaar is het verzoek afge wezen omdat toen nog geen zeker heid bestond over den financieelen toestand der gemeente. Nu 1934 echter een ruim overschot heeft opgeleverd en de commissie van onderzoek der rekening niet voorstelt die gelden te gebruiken voor belastingverlaging, vindt spr, dat er alle reden is om de bestaande onbillijkheid uit den weg te ruimen, temeer daar daarmede slechts een bedrag van f2340.— zou gemoeid zijn. Ook andere gemeenten hebben deze verlaging toegestaan. De Voorzitter constateert dat de heer Nuijten geen nieuwe argumen ten naar voren brengt. Het batig saldo van 1934 geeft nog geenerlei waarborg voor het volgende jaar zegt spr. Reeds nu kan hij zeggen dat de belastingen in 1936 f 10.000 meer zullen moeten opbrengen als thans. Spr. vindt alles bijeen de toestand nog niet zoo rooskleurig dat zonder bezwaar aan het verzoek kan worden voldaan. Vergelijking met andere gemeenten gaat volgens spr. niet op evengoed zou hij voor beelden kunnen aanhalen van ge meenten, die niet op het verzoek zijn ingegaan en van andere, wier besluit om de gevraagde verlaging toe te staan van hoogerhand niet is goedgekeurd. De heer Roxs zou om de adres santen terwille te zijn een zeker percentage vermindering toestaan, D.v. 15 a 20 pCt. Dit zou de ge meente een bedrag kosten van onge veer f600.—, hetgeen volgens spr. toch geen bezwaar kan zijn. De Voorziter wijst er op dat de hiljartbelasting in 1933 reeds met '/s verminderd is en de gemeente dus reeds tehemoetkomingiieeft betoond. De heer Spapens is dezelfde mee ning toegedaan als de heer Nuijten. De miduenstand maakt zeer moei lijke tijden door en spr. vindt dat er temeer daarom alle reden is om een groep, die onbillijk behandeld wordt terwille te zijn. De toestand wordt voor het café- en restaurant bedrijf met den dag meer onhoud baar. Spr. zou althans zeker een kleine vermindering geven om zoo op den duur tot gelijk stellen van café's met winkels te komen. De Voorzitter gelooft niet dat het cafébedrijf zoo'n slechte zaken maakt als men 'het voorstelt. Als men naar buiten gaat ziet men toch alle café's vol. Spr. merkt op dat de wetgever de verschillende behandeling van café's en winkelbedrijven gewild heeft. De heer Spapens vindt juist in het feit dat er zooveel menschen naar bui ten gaan, aanleiding om de plaatselijke caféhouders tegemoet te komen. Volgens spr. gaat het niet aan zich te verschui len achter den wetgever, daar tenslotte de gemeente de bevoegdheid heeft om wijziging in de heffing te brengen. De voorzitter zegt dat een percen- tueele vermindering, zooals de heer Roxs bedoelt, niet doorgevoerd kan worden. Men moet de café's gelijkstel' len met winkels of logementen ofwel met gemeubileerde kamers. Gelijkstel ling met winkels, zooals gevraagd wordt, zou de gemeente f2340.— kosten en opheffing van de biljartbelasting zou een mindere bate geven van f 1500.— De heer Spapens wil een middenweg kiezen tusschen het verzoek en het voorstel van B. en W- De voorzitter blijft het daarentegen logisch vinden, dat het verzoek voor kennisgeving wordt aangenomen, zooals vorig jaar toch tot tweemaal toe is ge beurd. Er worden immers toch geen nieuwe argumenten voor de verlaging aangevoerd. De heer Spapens meent dat de toe stand voor de caféhouders sinds vorig jaar weer beduidend slechter is ge worden. De Voorzitter ziet geen reden om terug te komen op het besluit van Augustus vorig jaar, waarbij het ver zoek reeds voor het jaar 1936 is De heer v. d. Geld wil. nu 1934 een flink batig saldo heeft opgeleverd, aan het eerste verzoek voldoen, n.l. de café's voor de pers. belasting met wtnkels gelijkstellen. Vermindering van biljartbelasting wil spr. echter niet toestaan. De heer Pullens ,is nog dezelfde raeening toegedaan als vorig jaar. 1934 heeft een saldo van f34000 over gelaten en de commissie advi seert dit saldo te besteden voor ver fraaiing der gemeente, waarmede spr. zich heel goed kan vereenigen. Echter wil spr. eerst de bestaande onbillijk heid opheffen. Spr. betoogt dat de cafébedrijven hier niet moeten worden aangemerkt als vermakelijkheden, daar in een industrie-centrum dagelijks 10 tallen personen van buiten moeten komen, die hier onderdak vinden. Daar de biljarten wel als vermakelijk heden zijn aan: te merken is spr. tegen de vermindering der biljart- belasting. De heer Roxs is ervan overtuigd dat de caféhouders het zeer moeilijk hebben De meeste reizigers komen niet meer in restaurants ol hotel. Daarom is spie. voor vermindering der lasten. De heer v. d. Geld stelt voor om de café's gelijk te stellen met win kels en geen vermindering der bil jartbelasting 'te geven. Spr. zou thans aan het verzoek voldoen, want anders verwacht hij volgend jaar weer een adres. De Voorzitter zegt dat dit geen argument genoemd mag worden. De heer Pullens gelooft dat. als thans een vermindering van f2340 wordt gegeven, er volgend jaar geen verzoek om verlaging der biljart belasting zal komen. De Voorzitter meent dat het café bedrijf hier nog voldoende rendeert, te oordeelen naar den huurprijs, die men nog kan betalen voor café's. Spr. zegt dat er rekening mee ge houden m^et worden dat volgend jaar f 10.000 meer uit de belasting gehaald zal moeten worden. Het voorstel v. d. Geld wordt ver worpen met 8 4 stemmen; voor de heeren v. d Geld, Spapens, Pullens en Nuijten. Het voorstel B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen wordt aangenomen met 93 9temmen, tegen dè heeren Spapens, Pullens en Nuijten. 2. Voorloopige vaststelling der ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1934 en goedkeuring van de reke ningen der instellingen van welda digheid over dat jaar. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld 3. Voorstel tot vaststelling der vergoe ding ingevolge artikel 101 der L.O.- wet over 1933 voor de Bijz. Scholen voor gewoon L.O. en tot vaststel ling der werkelijk gedane uitgaven dier scholen over het tijdvak 1931 t.m. 1933. Conform het voorstel wordt be sloten. Kosten Besmettelijke Ziekten. 4. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening tot heffing van besmette lijke zieken-gelden. De heer Nuyten maakt hierbij de aanmerking, dat het volgens de voor gestelde verordening niet mogelijk is een gezinshoofd aan te slaan, dat buiten de belasting valt, ook al zijn de geza menlijke inkomsten van het gezin hoog. De Voorzitter zegt dat dit inderdaad het geval is: deze situatie zal zich ech ter slechts in uitzonderlijke gevallen voordoen. De heer Spapens vindt dit een onbil lijkheid. De Voorzitter zegt dat voor verdie nende kinderen een kostgeld geschat wordt, dat als verdienste van het ge zinshoofd wordt aangemerkt. Het voorstel wordt aangenomen. Slachthuisrechten. 5. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van slachthuis rechten. De heer v. Loon vraagt wie deze ge gevens verstrekt he'eft. De Voorzitter zegt dat deze zijn ont leend aan het verslag van het slachthuis en aan mededeelingen van den direc teur. Spr. zegt dat de betreffende grossier het tarief heel billijk vindt. De heer v. Loon vindt de slachtrech- ten voor varkens te hoog. Voor de eerste 30 varkens zou spr. daarom een lager tarief willen vragen. De Voorzitter merkt nogmaals op dat de grossier hiermede genoegen geno men heeft. Desnoods kan het tarief la ter nog herzien worden. Zou men de prijs voor de eerste 30 varkens lager stellen, dan zouden de slagers allen hun varkens doen slachten door den grossier. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno- men. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1935. De raad gaat daarmede accoord. Afscheidswoorden. De Voorzitter brengt aan het eind dezer laatste vergadering der vierjarige zittingsperiode dank aan den raad voor de prettige wijze waarop deze met het gemeentebestuur heeft samengewerkt. De gemoedelijkheid die er in den raad heerscht, heeft spr. altijd de leiding der vergaderingen gemakkelijk gemaakt. Bijzonderen dank betuigt spr. aan de vaste commissiën, die zeer ten ge- noege van B. en W. weer uitstekend werk hebben gedaan. Vooral wil spr. in deze noemen de commissie voor steunverleening, bestaande uit de hee ren weth. Smolders (voorzitter), Pas sier, Spapens en Spijkerman. Deze commissie heeft gedurende 4 jaren wekelijks vergaderd en haar moeilijke en ondankbare taak verricht tot tevre denheid en voldoening van het ge meentebestuur. De drie leden, die niet meer in den raad terugkeeren, de heeren Spapens, Nuijten en v. Loon, dankt spr. voor de groote verdiensten, die zij voor de gemeente hebben gehad. Spr. hoopt dat de heeren zullen on dervinden, dat men als inwoner van Waalwijk ook tevreden kan zijn als men geen lid van den raad is. De heer Spapens brengt den Voor zitter hartelijk dank voor zijn vrien delijke woorden en voor de wijze waarop hij steeds de discussies heeft weten te leiden. Er zijn wel eens ge peperde pillen geslikt, zegt spr., maar dan wist U dit toch steeds weer met vriendelijkheid te dien vergeten. De raadsleden brengt spr. hartelijk dank voor de goede samenwerking, voorai de heeren waarmede hij in de steun- commissie heeft samengewerkt. Inliet bijzonder wil spr. wethouder Smol ders danken voor de wijze waarop hij steeds met helderen kijk op de zaken en kennis van personen en omstan digheden de vergaderingen der steun- commissie heeft geleid. De heer Nuijten spreekt eveneens een woord van dank tot den voorzit ter, de wethouders en de raadsleden en hoopt dat zij allen nog vele jaren hun krachten zullen wijden aan het belang der gemeente. De heer Passier dankt als oudste raadslid de scheidende collega's voor de aangename samenwerking. Spr. hoopt dat in de volgende periode van vier jaren de samenwerking even goed zal vlotten. De heer v. Loon sluit zich bij de woorden van de vorige sprekers aan en uit de hoop, dat de nieuwe raad veel in 't belang der gemeente zal mo gen tot stand brengen. De vergadering wordt daarna geslo ten en de raad gaat in geheim comité ter bespreking van een reclame inzake straatbelasting. Tooneeloereeniging »O.O.G.» Het bestuur van »O.O.G.» verzoekt ons opname van 't volgende Het tooneelseizoen nadert lang zamerhand weer en al onze clubs in stad en lande maken zich weer op om zoo goed mogelijk dat seizoen te openen. Ook onze tooneelvereeni- ging »O.O.G.» heeft hare rustperiode afgesloten en gaat zich beijveren om hare eerste officieele uitvoering in de nieuwe zaal op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Voor de eerste uitvoering is de keuze gevallen op het boeiende oorlogsdrama van Jan Grosfeld »De groote Waanzin», een diep aangrijpend geschreven werk en zeker een der allerbeste werken uit het overvloedig oeuvre van dezen schrijver. Over dit stuk komen later in dit blad uitvoerige gegevens. Met het oog op de nieuwe zaal heeft »O.O.G.» juist dezer dagen opdracht gegeven tot het vervaar digen van een geheel nieuw decor. Deze opdracht is gegeven aan de vermaarde decorkunstenaars de la. W. Bevne te Amsterdam, die geheel volgens bestek zal leveren het aller mooiste en allernieuwste wat mo menteel op dit gebied vervaardigd wordt, n.l. hun allernieuwste stan daarddecor, dat zijn 4 verschillende tooneelen in één karkas, zoodat dus met hetzelfde materiaal vier verschil lende decors kunnen worden ge maakt, terwijl dat alles in 'n oogwenk is veranderd. Door het aanbrengen ven de nieuwste methodes zal de tooneelverandeiing in gewone ge vallen hoogstens 7 minuten duren, waardoor .het hinderlijke lange wachten, spijkeren en timmeren tusschen de bedrijven geheel komt te vervallen. Dit nieuwe tooneel zal dan zonder meer het best geoutil leerde zijn wat er in de Langstraat is te vinden. Als men dan weet dat deze nieuwe installatie aan »0.0.G.» ruim f450 kost, dan is 't zeer zeker niet te veel gevraagd als de vereeni- ging hoopt dat alle oud-honoraire eden wederom hun lidmaatschap zullen hernieuwen niet alleen, doch dat tevens een groot aantal nieuwe ïonoraire leden zich zullen opgeven, wat niet anders dan den bloei van iet tooneelleven in Waalwijk kan jevorderen. Voor hen die voorheen te kennen gaven dat de zaal van »O.O.G.» voor de winteravonden te veraf lag, is dit euvel nu opgelost. De zaal is nu voor ieder gemakkelijk te bereiken, terwijl wij tevens de verwachting durven uiten dat de eigenaar de heer v. Boxtel op alle oebied zal zorg dragen voor een goede ontvangst der bezoekers. Gemakshalve geven wij hier nog even de prijzen yan het honorair lidmaatschap: Voor heer en dame le rangslidmaatschap f2.50, voor 2e rangs dito f 1.50; heer of dame alleen le rangs dito fl.50, voor ie rangs dito f 1.-. Men heeft dan als zoodanig recht op vrije toegang op alle uitvoeringen, met dien verstande dat elk opgevoerd stuk maar éénmaal mag worden bezocht, wat toch altijd op z'n minst drie uitvoeringen per seizoen beteekent. Het bedrag be hoeft niet ineens te worden voldaan, doch in overeenkomst met 't bestuur. Men kan zich opgeven als honorair lid bij alle bestuursleden van »OOG», alsmede in café v. Boxtel Stations straat, en bij den leider der vereeni- ging dhr. H. v. Engelen. Laten velen door zich op te geven het streven van »OOG» om werkelijk goed en verzorgd tooneelspel te brengen steunen, en zich daardoor tevens op gemakkelijke en goedkoope manier enkele mooie tooneelavonden te verschaffen. Kook- en Bakdemonstratie. De Kook-en Bakdemonstraties die Donderdag in Musis Sacrum ge houden zijn, hebben een druk be zoek getrokken. En de dames, die hier aanwezig waren, zullen zeker geen spijt van hun bezoek hebben gehad, want zij hebben uit de wijze kooklessen van den heer Lieshout veel kunnen leeren. De heer Lies hout toonde aan dat gas de meest regelbare verwarmer is en juist daarom ook het meest economisch in het gebruik. Maar dan moet men ook van deze eigenschappen van het gas weten te profiteeren en niet, zooals nog dagelijks in de meeste gezinnen gebeurt, 40, 50 60 pet. gas verstoken zonder dat men er eenig rendement van heeft. Wij twij felen er niet aan of de dames, die deze demonstraties bijwoonden, zullen zich zeer spoedig met de kookmethode van den heer Lieshout hebben vertrouwd gemaakt en zij zuilen daarvan de profijten vinden op hun gas.rekeningen. De heer Lieshout wist zijn gehoor enkele uren lang op aangename wijze bezig te houden en dischte zijn kookles even smakelijk op als de spijzen, die door hem bereid werden. Konijnen verdwenen. Bij verschillende personen in de Besoijensche straat waren de laatste dagen konijnen gestolen. Na een «inbraak» bij den heer B., bleek uit de nagelaten sporen dat een hond de dader is. Auto ongeval. Hedenmorgen reed de heer L. uit Waalwijk met een huurauto van M.-S. op den vaarlkant te Kaats heuvel toen hij door de gladheid van den weg slipte. De wagen maakte een heele draai om en kwam vervolgens in den sloot naast den weg terecht. Met behulp van enkele voorbij- oangers gelukte het den wagen weer op het droge te brengen. Het bleek dat de beschadigingen slechts beperkt waren gebleven tot een gebioken ruit en een gekneusd spatbord. De inzittenden werden niet gewond. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. »12 Ambachten13 Ongelukken Het is goed gezien van de directie van het R.D.B.-Theater om in deze sombere tijden de menschen' in de gelegenheid te stellen eens hartelijk te lachen. Een betere film dan »12 Ambachten, 13 Ongelukken» had zij daarvoor niet kunnen brengen. Stan Laurel en Oliver Hardy geven hier weer blijk raskomieken van den eersten rang te zijn. In deze film geeft zelfs de meest verstokte pessi mist zich gewonnen, wanneer hij »de dikke en de dunne» ziet spelen. De film navertellen is niet moge lijk. Het edele tweetal beleeft in deze film een serie nieuwe dol vermakelijke avonturen. De film vangt aan als Oliver op het punt staat in het huwelijk te treden; dat dit huwelijk verre van normaal verloopt kunt u begrijpen. Vervol gens zien wij de beide boezem viien- den in verschillende bedrijven werk zaam.... en boel Hun humor is ditmaal fijngeestig en dolkomisch. Dat er regelmatig lachorkanen uit de zaal opgolven is dan ook niet te verwonderen. Men moet of men wil of niet schan dalig lachen om deze film. Lachen is gezond., Een bezoek aan het R.D.B.-Theater zal daarom ook uw gezondheid ten goede komen. Luxor-Bioscoop. Die Kleine Schwinlerin. Dit is een film vol van onver wachte wendingen, die den bezoeker telkens opnieuw voor nieuwe vragen stelt. Het begint ermee dat een op lichterstroep zich nestelt in een oud kasteel en daar een ilinke buit machtig wordt. Tenminste bijna want er verschijnt een politieman, die hun en hun buit meeneemt naar het politiebureau. Maar de «politie man» blijkt dan ook al niet van het zuiverste water te zijn en als hij de oplichters heeft afgeleverd gaat lnj er zelf met den buit vandoor. Dat is het begin van een zeer ingewik kelde geschiedenis, die er tenslotte op neer komt dat »Bob», de groote bandiet, die hem deze slimme streek heeft geleverd, geen oplichter, maar een eerlijk man is. Hoe dat mogelijk is, dat wordt aan het einde van deze rolprent pas duidelijk. In deze vermakelijke film spelen Dolly Haas, H. Paulsen, Otto Wal burg, H. Junkerman e. a. de hoofd rollen op sublieme wijze. Het is een aantrekkelijke film, die het ook in Waalwijk wel zal »doen». nis 95. De Echo van het Zuiden. CRV. taan, ir- P»i Vrmon tl. Gemeenteraad Waalwijk 1. en zei net de w wl nangel 6. n f dpii7P7Pn

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 11