Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H. M. KONINGIN ASTRID VAN BELGIË >9' er Gedood bij een auto ongeluk in Zwitserland. dag sn en van tot 'ant 1935, I 67. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935. zijn besta kkenc ïaald ervty. kwijlt Grevt /e9 do wood! landj 'eski/ jen, isseerj telijk Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38 Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. jNEJ .j 193 v. valJ pr is een schok gegaan door de we- ~6; N eld bij het vernemen van het tragi- 'n b fhe einde van de Koningin der Bel- Druiv en. Weinig vorstinnen hebben .zoo Aarbei anaf haar eerste optreden in 't open- Rilleaar dadelijk aller harten weten te 1 M eroveren als deze Zweedsche prinses. Ijboon bar gratie, eenvoud en beminnelijk- Princieid sprak uit haar geheele wezen en Rente ,am al bij voorbaat ieder voor haar in. ['umbojolden zal een koninklijk ouderpaar cf? oor het huwelijk van zijn zoon een betere keus hebben kunnen doen dan 1.1/2- Ubert en Elisabeth toen zij het oog 11/2~ iaar Stockholm richtten om daar de - latere levensgezellin van hun zoon te "Cn :oeken. Prinses Astrid moest toen nog ïr bos 21 jaar worden. Reeds in November 192(1 werd het huwelijk tusschen Leopold en Astrid voltrokken, het burgerlijk huwelijk te Stockholm, het kerkelijk in de Sinte (ioedele te Brussel. Het was een stra- 1 lende dag en de prinses in haar wit zijden kleed met de lange sleep en de [*Q kanten sluier, was bekoorlijker dan I U* ooit. Haar merkbare schroom en ont roering maakten het jonge bruidje bij- zortder lieftallig. UEK wijk. van hun eigen wezen, van het moder ne koningschap. Nu is met één slag van het noodlot dit jong geluk verbrijzeld. Verbijsterd staren wij op de zwarte letters van 't bericht, dat ons kond doet: Astrid is niet meer, Koning Leopold heett zijn jonge gade, het prinsesje en de prins jes hun lieve moedertje verloren. Wel wreed wordt het Belgische konings huis de laatste jaren bezocht. Na den noodlottigen dood van Albert, ander hall' jaar geleden, nu dien van Astrid. Diep medegevoel gaat uit naar den getroffen echtgenoot, naar de zoo el lendig beroofde kinderen. Hier in Ne derland vooral, waar Josephine (.har- lotte en Boudewijn nog maar enkele weken geleden zorgeloos speelden op Noordwijks strand en tot een idool werden voor honderden Nederland- sche kleuters, voelt men voor hen een diep medelijden en een heel groote sympathie. Ons volk vereenigt zich met het Bel gische in den rouw voor deze konings- vrouwe, die zoo'n lieftallige gade, zoo'n zorgzame moeder en vooral zoo n beminnelijk mensch was. iCH. Koningin Astrid als klein kind met haar twee zusters, Margaretha, Martha en haar broertje Prins Karei Jr. bemind door het volk, te midden waar van Zij nog slechts een 8-tal jaren als Het gezin van Koningin Astrid. met Koning Leopold van België en hun kinderen Josephine-Charlotte en Boudewijn. chten geor- Aan- Heer JRS«. •krijg- f 1.00 Jr. Toen reeds had Astrid het hart dei- Belgen gewonnen, waarin zij een voor name plaats zou blijven bekleeden. Dat zij zich niet alleen het Fransch, maar ook de tweede landstaal, het Nedei- landsch eigen maakte, zette de Vlamin gen niet minder dan de Walen voor haar in vlam. Al spoedig schonk de prinses haar gemaal een dochtertje, de thans bijna 8-jarige Joséphine Charlotte; drie jaai later volgde de geboorte van den hul digen kroonprins Boudewijn. Prins Leopold en zijn gemalin maak ten groote reizen, welke den kroon prins voor zijn latere taak moesten voorbereiden. Zoo bezochten zij ook NederlandschIndië en ook daar maakte Astrid zich met één slag ge liefd bij allen, die met haar in aan raking kwamen. De dagen van geluk werden op 28 Februari 1934 plotseling verduisterd door het noodlottige ongeluk, dat ko ning Albert het leven kostte. De beide jonge menschen Leopold en Astrid wei den koning en koningin. Eenige maan den later schonk koningin Astrid haar gemaal een tweeden zoon, die naar zijn grootvader Albert werd genoemd. Wel drukten nu zware zorgen op I het jonge paar, dat zich in een lijd van voortdurenden achteruitgang aan het hoofd van het Belgische volk geplaatst zag, maar in het gezinsleven bleven zij gelukkige jonge menschen, zich ver lustigende in het bezit hunner kinde ren, die zij een ernstige, eenvoudige opvoeding gaven, geheel in den stijl De indruk in België. Als een kille verschrikking kwam over de in de feestelijke drukte van de wereldtentoonstelling gedompelde Belgische hoofdstad het vreeselijke, 't schier ongelooflijke nieuws: Koningin Astrid gedood bij een auto-ongeluk in Zwitserland, waar zij met den Koning een vacantie genoot. Voor de 2e maal binnen 2 jaar wordt -België in rouw gedompeld en ten 2e male treft de slag te harder en te wree- der door de plotselinge tragische wij ze, waarop 2 menschenlevens, die een zoo groote, de eerste plaats innamen in het openbare leven van België, werden afgesneden. In Februari van het vorige jaar is de wereld opgeschrikt door hei doode- 1 ijk ongeval dat koning Albert te Mar- che les dames getroffen had. Groot was de rouw in België, groot was de deelneming in de geheele wereld bij het overlijden van ongetwijteld den populairsten en meest beminden vorst ter wereld, die in de zware tijden van den wereldoorlog met zijn gemalin zijn volk is blijven leiden. Nog diep onder den indruk van dit verlies nam Zijn zoon als Leopold 111 de regeering over, met krachtige stem trouw belovend aan volk en Grondwet, in de wetenschap, dat Hij bij Zijn moeilijke taak zou worden gesteund en bijgestaan door een bemind en lief hebbend echtgenoote, een lieve Moe der voor Haar kinderen die reeds toen nog vóór Zij zich Koningin der Bel gen mocht noemen, populair was en kroonprinses gevestigd was. Ook in Zweden is men diep getrof fen door den dood van de beminne lijke Prinses, die zoo dikwijls te mid den van Haar verwanten en vrienden in de omgeving van Haar jeugd ver toefde en met wier geluk men zoo har telijk medeleefde. Het leven van Koningin Astrid. Prinses Astrid van Zweden werd op 17 November 1905 te Stockholm gebo ren. Zij was de dochter van Prins Ka- rel, Hertog van West-Gotland en prin ses Ingeborg van Denemarken. De opvoeding van de prinses week zeer af van die bij prinsessen gebrui kelijk is. Haar moeder ging van hel standpunt uit, dat haar dochter niet voor den troon bestemd was, doch dat zij haar roeping zou moeten vinden in het (lagelijksche leven. Zij wenschte, dat, indien een dergelijke omstandig heid zich voordeed, haar dochter op eigen beenen zou kunnen staan. Prinses Astrid kreeg allereerst een opleiding voor de huishouding, zij moest leeren koken en het huishoud boek leeren bijhouden. Ook moest zij leeren zelf haar costuums te vervaar digen en te wassclien. Tezamen met haar zusters volgde zij een cursus in zuigelingenverpleging, terwijl zij ge durende vier maanden als verpleeg ster werkzaam was in een ziekenhuis. De prinses gaf hierbij het verlangen te kennen dezelfde diensttijden te hebben als de andere verpleegsters, zoodat zij ook reeds des ochtends om uur haai werk begon. Toen prinses Astrid eens eenigcn tijd te Spa verbleef, maakte zij daar ken nis met de toenmalige koningin van België, Elisabeth. In Maart 192(i reis de daarna Koningin Elisabeth teza men met prins Leopold naar Stock holm en bij die gelegenheid vond de eerste ontmoeting plaats tusschen ko ning Leopold en koningin Astrid. In den zomer van dat jaar vertoefden de Zweedsche prinsessen toen op liet zo merverblijf van de Belgische Koninklij ke familie en in September 1926 kwam de verloving tot stand tusschen ko ning Leopold en zijn nu op zoo tragi sche wijze om het leven gekomen echt genoote. Op den 4en November werd het burgerlijk huwelijk gesloten te Stockholm en op den lOen van die maand vond te Brussel in de St. Gudu- lekerk de kerkelijke inzegening plaats. Algemeen werd aangenomen dat dit een huwelijk uit genegenheid was. De Prinses bleef in het begin aan hangster van de Protestantsche kerk, doch naderhand liet zij het Staatsbe lang voorgaan en op den 4en Augus tus 1930 ging zij over naar de Katho lieke kerk. De bevestiging in dit ge loof geschiedde door kardinaal van Roey, wederom in den St. Gudule te Brussel. Op den elfden October 1927 werd 'n dochter, Josephine Charlotte geboren en den 7en September 1930 volgde de geboorte van een zoon, kroonprins Boudewijn. Tenslotte werd op 6 Juni 1934 prins Albert geboren. De dood van koningin Astrid is nog zooveel le tragischer, als men weet dat Zij in ge zegende omstandigheden verkeerde en dat in dit najaar het Belgische ko ninklijke paar met een vierde kind verblijd hoopte te worden. De plotselinge dood van koning Al- bert van België bracht prins Leopold als koning Leopold III op den Belgi schen troon. Op den 23en Februari werden de nieuwe koning en koningin op plechtige wijze ingehuldigd. Een verklaring van den koning omtrent het ongeluk. Volgens de eerste verklaringen, die de Koning van België tegenover zijn omgeving heeft afgelegd, wilde ko ningin Astrid, toen zij, zooals hun ge woonte was, een rondrit deden, de kaart van het landschap raadplegen. oogenblik boog de Koning voorover om er een blik op te wer pen. Dat kleine deel van een oogen blik van onoplettendheid was vol doende om den auto tegen een boom te doen aanrijden, die afbrak. De Koning en de Koningin werden uit den wagen geworpen. De Koningin kwam met het hoofd tegen een boom en liep een doodelijke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechterzijde van den weg, om -nog maals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich op dit oogen blik nog alleen in den wagen bevond kwam in het water terecht, doch werd niet gewond. Niemand was getuige van het on geluk. De Koning en de Koningin wer den op den weg gevonden door de in zittenden van den volgauto. In dit verband zij opgemerkt, dat de koninklijke auto niet onmiddellijk door een volgauto of een vreemden auto werd gevolgd. De mooie, rechte weg heeft een breedte van 7 a 8 meter en aan beide zijden bevinden zich afzetbanden, die een hoogte hebben van ongeveer tien centimeter. De snelheid waarmee de Koning reed wordt geschat op 60 a 70 K.M. per uur. De Koning heeft eenige glasscher ven in het gelaat gekregen, maar deze verwondingen zijn evenmin als die van zijn chauffeur van ernstigen aard. Het ongeluk is om half elf ge beurd. Volgens getuigenis van een der eerste personen, die op de plaats van de ramp arriveerden, lag de Koningin onbeweeglijk aan den voet van een boom. De Koning lag bij een tweeden boom. Toen men bij hem kwam, vroeg hij onmiddellijk naar de Koningin. Men hielp hem hierop, zich naar haar toe te begeven. Bij haar neerknielend, nam hij haar hand in de zijne en riep haar naam, doch zij antwoordde hem niet. Daarop nam hij haar in zijn armen en omhelsde haar. Eenige seconden later stierf de Koningin in de armen van haar ge maal. Het stoffelijk overschot naar Brussel gebracht. Het stoffelijk overschot van Konin gin Astrid, dat een uur na het tra gisch ongeluk naar de Villa Haslyhorn was overgebracht, werd in den salon opgebaard, waar de Koning geduren- de een groot deel van den middag al leen verbleef, geknield aan het hoofd einde van het doodsbed. Koningin Astrid in haar familiekring. V.l.n.r.Prinses Ingeborg Koning Leopold. Koningin Astrid. Prins Karei Jr.. Prins Olav. Prmses Margaretha, Prins Karei van Zweden Sr. t V 8 Echo van het Zuiden, aalwijksdie en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1