Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen- EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BUD. lat is devaluatie en deflatie? FEUILLETON GEMEENTERAAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. nOQP.ERYART^G. ;-3TFX>K< R 68. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935. 58e JAARGANG. nelijty^- de be. er U elast, n K r vai ginnt s lam g ver Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't gebeele rijk 1.4Ü. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. losch insla vezen, seling steld ik 7 Ingezonden III. jij d! In aansluiting op heigeen ik de vo el, dal ige «naal besproken heb omtrent iladei rijs- en conjunctuurbeweging, kan ik 2hoot u wel constateeren, dat het Neder- mar andsche bedrijfsleven zich sinds ge- r ko uimen tijd in een dalende conjunc- herluur beweegt. De volgende procedure heell zich laarbij ontwikkeld: Door de daling der goederenprijzen onge s je zaken- en kapitaalwereld min- )nde jig,- winsten gaan maken en verliezen ie*s) >aan lijden en daardoor heeft de staat teeds minder aan directe belastingen geïnd; door de daling van het geld bedrag van de accijns goederen-om zet heeft de Staat minder indirecte be- astingen verkregen en nog door an- iere oorzaken zijn de inkomsten van de schatkist sterk verminderd. De le ring naar de nering zettend gaat de staat in hoofdzaak zijne uitgaven ver minderen en wel door, naast andere maatregelen (die ook drukkend op het bedrijfsleven werken), de salaris sen en loonen van zijn personeel te -erminderen. Hierdoor ontstaat een vermindering der koopkracht van deze bevolkingsgroep. Ook door de min dere winsten, die in het bedrijfsleven gemaakt worden en de verliezen, daar geleden, verschijnen zij, die in het be drijfsleven zelf werkzaam zijn, als minder-koopkrachtige consumenten op de desbetreffende goederenmarkt (ver mindering van arbeidsloonen inbegie- pen). Op de derde plaats zijn zij, die van kapitaal-opbrengst leven, ook te ruggegaan in inkomen, daar het uit- B gezette kapitaal minder opbrengsten afwerpt. van „De Echo van het Zuiden Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 17. En, beste vriend, je hebt nieuws voor me? Goed nieuws, hoop ik? Neen, antwoordde Barrington, met een familiariteit, die duidelijk te kennen gaf hoe bevriend de twee mannen waren. Ellendig nieuws Zoo! De stem van den manda rijn klonk rustig, maar een plotse linge beweging met zijn waaier vei- ried, dat hij meer van streek was dan men zou vermoeden. Het is die dekselsche vent, For syth. Ik geloof, dat Kathleen ver liefd op hem is. Ah! zei de mandarijn, zijn waaier vlug bewegend. Waarom zeg je dat? Hij was straks hier. Ik zag hem en ze hadden een ernstig gesprek. Kathleen is heelemaal veranderd. Ze wil hier vandaan en naar Engeland terug. Dit is werkelijk heel belangrijk. Dat dacht ik ook. Het is heele maal de schuld van dien dokter! Barrington zweeg plotseling; toen voegde hij er scherp aan toe: Hij is werkelijk gevaarlijk, Li. Hij moet zoo gauw mogelijk verdwijnen! Kathleen Barrington huiverde toen ze haar vaders woorden hoorde en Kortom, in het binnenland is eene sterke daling der koopkracht ontstaan. Wil men nu eenerzijds de consumen ten toch over de hoeveelheid goede ren laten beschikken, die zij gewoon zijn, om daardoor anderzijds het be drijfsleven zijn afzet te doen behou den, dan moeten de prijzen der con sumptie-artikelen omlaag gébracht worden en dat kan alleen door de pro ductiekosten te verlagen. Dat is zéér duidelijk. Voorts is verlaging van de produc tiekosten noodig voor het behoud, en de uitbreiding van den export. Dit is evenzeer duidelijk, vooral nu wij vle ten, dat in het buitenland de produc tiekosten sterk verlaagd zijn. Er zit hier echter een kant aan. Het lijkt mij wel interessant om daar even op te wijzen. Men redeneert als volgt: Wat heb ben wij er aan onze productie goed koop te maken, het buitenland belem mert toch op allerlei manieren onze export of maakt die totaal onmogelijk. Inderdaad is dit b.v. voor schoenen en leder het geval (dit zijn zuiver indu- strieele producten) bij andere artike len speelt ook, ondanks de belemme ringen, de prijs toch weer een groo- lere rol (landbouwproducten). Er is echter nog een export, die men de „onzichtbare" noemt en welke voor ons, land van zeer groote beteekenis is of althans geweest is. Op de eerste plaats onze scheepvaart en speciaal de vrachtvaart tusschen de verschillende landen. (Eertijds waren wij de vrachtvaarders van Europa). Vooral de laatste jaren hebben wij op dit gebied veel terrein verloren, om- dal we te duur zijn. Op de tweede plaats onze zeehavens. Men kan in de couranten genoeg lezen over den gang van zaken in onze ha vensteden. Een van de grootste oor zaken, waarom onze havens gemeden worden, bestaat daarin, dat we te duur zijn. Op de derde plaats het vreemdehn- genbezoek. Zijn onze badplaatsen vol bezet? Is er in onze hotels geen plaats meer? Maken onze spoorwegen goede zaken? Immers neen. Hel is alles de zelfde oorzaak: wij zijn te duur. wachtte in spanning op het woord van den mandarijn. Ja, dat lijkt mij ook. Als de man niet handelbaar is, dan zie ik ook geen anderen weg. Zooals je zegt, hij is gevaarlijk. Hij is in de amen ge feest en had de brutaliteit mij te bedreigen. Maar ik heb hem een lesje gegeven, en de waarschuwing \ong- Foo voor zonsondergang te verlaten. Dat doet hij toch niet, klonk het met overtuiging. Hij Maar de les, die ik hem gaf Wat was dat voor een les? Nu, eerst beschuldigde ik hem ervan, dat hij de sampan gebruikt had om opium te smokkelen en wees hem op het gevaarlijke van zijn po sitie indien ik mijn maatregelen zou nemen. Dat zal Forsyth zijn zorg zijn. Hij zal in Canton onder eede verklaren dat hij onkundig was van den inhoud der kisten en hij zal Kathleen overha len hetzelfde te doen; het meisje is verliefd op hem, anders ben ik een boon en aangezien het niet waar schijnlijk is dat een dokter opium smokkelt, zullen ze hem geloven en is ons spel voorgoed verloren. Maar ik zal nu eens vertellen wel ke poets ik hem gespeeld heb. Toen hij de Yamen verliet, heeft hij zich eerst naar jou tuin begeven. Ik wist dat al voor jij me dat vertelde, want ik heb 'n mannetje achter hem aangestuurd. In den tijd, dat hij hier was, heb ik mijn maatregelen genomen en toen hij wegging, wachtte hem een ver rassing. Bij deze woorden werd Kathleen Barrington's gezicht doodsbleek, een plotselinge angst benam haar haast de adem; ze trilde terwijl ze stond te wachten op wat ze verder te hooren Dan stel ik de vraagzou, ook al gaat er geen enkele schoen de grens over, de binnenlandsche afzet van schoenen niet stijgen, wanneer onze scheepvaart vol emplooi had, wanneer er drukte heerschte in onze havensteden en wanneer onze badplaatsen en hotels vol bezet waren door verteringen ma kende vreemdelingen? Ten slotte is er nog een motief voor het streven naar een lager binnen- landsch prijspeil, dat toch lang niet zonder beteekenis is. Dit is gelegen in het inkomen, dat wij hebben uit bui- tenlandsche beleggingen (effecten, etc.). Naar mate wij er in slagen het binnenlandsch prijspeil te drukken, wordt de koopkracht in het binnen land van dit buitenlandsch inkomen grooter. Dit zijn alle motieven, die aangeven waarom het noodig is, onze produc tiekosten omlaag te brengen of zooals Dr. Colijn het vóór enkele jaren reeds zei: „Wij moeten naar een lager sta bilisatie-vlak". Hoe wij daar komen kunnen en op welke manieren (hier komen de moeilijkheden) daarover Zaterdag. GEERTRUIDENBERG. De Waterleiding. Alweer de Godshuizen. De heeren Jansen en Timmermans pro testeeren. De gemeenteraad van Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burge meester Bianchi. Aanwezig alle leden. De Waterleiding. Naar aanleiding der door den Secretaris voorgelezen notulen vraagt de heer Timmermans het woord. Het' doet spr. genoegen, dat de Secretaris het besprokene omtrent de Waterleiding—Maatschappij West- Noord—Brabant uitvoerig heeft op genomen. Nogmaals wil spr. uit drukkelijk verklaren dat alleen het feit, dat de notulen eerst kort geleden, dus een jaar na het houden der aandeelhoudersvergadering, zijn in gekomen, aanleiding is geweest dat spr. pas in de vorige vergadering met zijn bezwaren is naar voren gekomen. Men moet niet de gedachte wekken, dat deze bespreking in verband stond met de annexatie plannen, zegt spr. Deze twee zaken moeten absoluut gescheiden worden gehouden. Spr. betreurt het dat in één van de bladen de bedoeling van den heer Jansen en van hem persoonlijk in een verkeerd daglicht is geplaatst en het is voorgesteld alsof zij een hetze tegen de annexatie hadden willen ontketenen. Als er in dat blad bijgeschreven was wat door ons gezegd is, dan had men een heel andere opvatting gekregen, meent spr. Als hier in den raad dingen worden behandeld, die het belang van een deel der provincie betreffen, dan sta ik erop dat onze gedachtengang in de bladen eerlijk wordt weergegeven en dat daarvan niet een gedeelte wordt weggelaten. Deze zaak wordt momenteel uit gebuit in het voordeel van de leiding der Waterleidingmaatschappij en in het nadeel van den raad van Geer- truidenberg, aldus spr. De heer Jansen is het volkomen met den heer Timmermans eens dat het niet opgaat om in de pers iets naar zich toegeslingerd te krijgen, dat niet waar is. Spr. leest vervolgens het verslag der bespreking over de motie in den raad van H. en L. Zwaluwe Daarin is o.m. vermeld dat de burgemeester van Zwaluwe zelf niet meer de aan deelhoudersvergadering wil bezoe ken. Spr. vraagt wat daarvan de oorzaak is. Voorzitter. Die vraag moet U richten tot den burgemeester van Zwaluwe. Waarom de burgemeester van Zwaluwe persoonlijk liever niet naar de vergadering komt en zijn wethouder stuurt, weet ik niet. Jansen. In Zwaluwe is gezegd dat de motie niets anders is als een hetze. Ik wil het paard aan den anderen kant van den wagen spannen. Waar om heett het een jaar geduurd voor wij de notulen gestuurd kregen? Als de notulen tijdig waren inge komen hadden wij al veel vroeger met onze bezwaren kunnen komen. Maar het bestuur der Waterleiding maatschappij heeft juist van de plannen tot samenvoeging van ge meenten gebruik gemaakt om de notulen aan de gemeenteraden te sturen. Dat was een prachlmotief om eventueele aanmerkingen aan toe te schrijven 1 Ik geef de schuld aan den raad van Commissarissen der Waterleidingmij. en niet aan den raad van Geertruidenberg. Wat zit er achter dat de notulen een jaar wegblijven Voorzitter. Dat is een fout geweest en de raad van Commissarissen heeft reeds toegezegd dat dit in de toe komst niet meer zal gebeuren. Jansen. We kunnen wel domme rikken zijn, maar we begrijpen toch dat dergelijke dingen niet door den beugel kunnen. Ik noem dit iets verschrikkelijks en blijf me afvragen Wat zit daar achter? In Zwaluwe heeft Weth. de Visser verklaard dat hij heeft tegengestemd, hetgeen niet zou krijgen. Het was doodeenvoudig. Ik zette wat gepeupel tegen hem op. Yong-Foo is niet op barbaren gesteld. De man darijn liet een hikkend gelach hooren. De bevolking hier is als honden aan den ketting. Een woord uil de Yamen, de ketting is los en de troep is achter de prooi aan. Zelfs jij, mijn vriend, die de stad zooveel geneugten ver schaft, zou niet veilig zijn als ik maar een woord fluisterde Ik zou je doodschieten, Li, als je dat durfde te doen, viel Barrington hem bruuks in de rede. Maar je doet het niet. Ik ben je veel te veel waard om zoo'n dwaasheid uit te halen. Maar wat gebeurde er met Forsyth? Heb ben je honden hem te pakken gekre- gen? Kathleen Barrington leunde in haar schuilplaats naar voren en hield haar adem in om het antwoord goed te kunnen verstaan. Toen het kwam, ontspanden haar trekken zich en ze gaf een zucht van opluchting. Neen. Dat was ook niet de be doeling. Het moest ook alleen maar een les voor hem zijn, begrijp je? Ze dreven hem de stad door naar de statie; ze gooiden hem met steenen en hebben hem misschien gewond, maar hij kwam er levend aan. Weer liet de mandarijn een hikkend gelach hooren. Het is zeer onbehoorlijk van het volk om vijandschap ten opzichte van vreemdelingen, die in Peking in een goed blaadje staan, te toonen. Maar wat kan ik doen om het te ver hinderen? Hoogstwaarschijnlijk zal ik enkele booswichten laten onthoof den om zoo mijn zin voor orde te too nen en dan zal de zaak algeloopen zijn, terwijl dokter Forsyth zijn les geleerd heeft en voor zonsondergang uit Yong-Foo zal verdwijnen. Maar als hij naar Canton gaat.... Hij gaat niet naar Canton, zei de mandarijn zacht. Dat staat niet op het programma. Hij zal zich op weg begeven ja; maar het is een lange reis langs de Pi-Kiang en er kan van alles gebeuren. Hij kan wel worden aangevallen door zeeroovers, maar dan niet in mijn provincie, zoo dat ik niet verantwoordelijk ben, be- gnip Je? Li, je bent een onhedig wonder! Als hij verdwenen is, zal mij om een rapport verzocht worden; dan rapporteer ik volgens de waarheid, dat dokter Forsyth Yong-Foo in de sampan verlaten heelt, op den veer tienden van de zesde maand voor zons ondergang. Als die mededeeling Pe king bereikt, zal er een verder onder zoek worden ingesteld en dan zullen ze ergens tusschen Yong-Foo en Can ton de overblijfselen van een geplun derde en vernietigde sampan vinden. Het zal dan duidelijk zijn wat er ge beurd is. De regeering van Peking zal zich uitputten in verontschuldigingen, zij zal de familieleden van den ver ongelukten arts schadeloos stellen en er een kannoneerboot op uit sturen om de Pi-Kiang af te zoeken naar de roovers. Daarmee zal de zaak afge daan zijn en dokter Forsyth zal het ons niet meer lastig maken. Maar als hij voor zonsondergang niet gaat? Dan zal er een oproer losbreken, verklaarde de mandarijn met een ironische intonatie in zijn stem. Ik zal niet in staat zijn hem de behulp zame hand te bieden en ik zal weer enkele belhamels bij wijze van straf laten onthoofden. De statie zal hoogst waarschijnlijk in brand worden ge stoken en de dokter zal ternauwer nood kunnen vluchten, maar hij zal de rivier bereiken en daarna nu, voor de rest heb je genoeg voorstel lingsvermogen Li, zei Barrington vol bewonde ring, je bent de sluwste Chinees, dien ik ooit heb ontmoet! De mandarijn wuifde met zijn waaier als dank voor het compliment, toen vervolgde hij: Als de hond opgeruimd is, blijft alleen de kwestie over wanneer ik met de dochter zal trouwen. Daar is toch niet zoo'n haast bij? vroeg Barrington onverschillig. Kath leen is nogal eigenzinnig, weet je Li, en weerspannig, Li Weng-Ho maakte zich van die moeilijkheid af door een beweging met zijn waaier. Wij leven in China, zei hij, en de meisjes hier stribbelen niet tegen als hen een huwelijkskans wordt geboden. Als de koop gesloten is en het geld betaald, hebben ze niets meer in te brengen. Ja, ik weet het. Het is doodeen voudig, maar toch hen ik bang, dat Kathleen er niets voor voelt. Engel- sche meisjes worden niet verkocht als vee. Daarbij is de prijs Ik dacht dat we op dat punt tot overeenstemming gekomen waren. Terwijl de mandarijn dit zei, schrok het meisje zoo hevig, dat ze het scherm bijna omver stootte. Veront waardiging en afschuw stonden op haar gezicht te lezen, terwijl ze, met een ongeloovige uitdrukking in haar oogen naar de twee mannen op de ver anda staarde. Ze kon haast niet ge- looven, dat ze goed gehoord had, en toch (Wordt vervolgd). het Zuiden. ■WOOr. aalwyksche en Langstraatsclie Courant* ;schiw—i rmid ïdsc t wei 3. inzt AAG izen kje.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1