SSSitS II Z o'n pijn! BUITENLAND. in de notulen staat. Wat is nu de waarheid Door den pres.commissaris werd eerst verklaard dat hij geenerlei vergoeding wenschte. Maar toen hij het haantje eenmaal gekregen had dacht hij er heel anders over. Dat is ook gebleken De brief, die door de Waterleiding zoo blind zijn dat zij met de nieuwe verhouding geen rekening houden. Menschen die van goeden wil zijn moeten elkaar de hand reiken, maar als op deze manier een deel der bevolkingvan Geertruidenberg wordt in den hoek getrapt, kan men niet veel medewerking van dat deel ver wachten. Vele personen achten de maatschappij aan verschillende ge- handelingen der Godshuizen zeer meenteraden gestuurd is, maar die niet onderteekend is, kan ik niet zonder meer aanvaarden. Voorzitter. In den raad van Com missarissen zitten hoogstaande per soonlijkheden. Van de brief waar over U spreekt weet ik niets af, want ik heb hem niet gezien. Ik kan niet oordeelen over hetgeen gezegd is in den raad van een andere gemeente daarvan weet ik niets af. Voor zoo ver ik me herinneren kan meen ik dat de vertegenwoordiger van Zwa- luwe in de aandeelhoudersvergade ring vóór het bewuste voorstel heeft gestemd. Maar ik weet niet of al wat de raadsleden van Zwaluwe gezegd hebben juist is. De heer Jansen verklaart vervol gens dat hij voor een goed salaris is. Er is echter een grens en als spr. ziet dat de directeur met zijn kinder toeslag kan komen tot een salaris van f14.000, dan noemt spr dat te hoog. Voorzitter. Als hij maar genoeg kinderen krijgt. Jansen. De directeur moet de werkzaamheden van den pres.-- commissaris doen. Dan had geen vergoeding uitgekeerd behoeven te worden. Men kan van ons zeggen wat men wil, maar deze cumulatie is ontoelaatbaar. Men kan wel den vromen Piet spelen, maar dan is het nog verschrikkelijk zulk een salaris op te strijken. Als er geld te veel is, laten we het dan liever ver- deelen onder de armen. De Voorzitter beëindigt de discussie met de opmerking dat de zaak in de eerstvolgende aandeelhouders vergadering nog wel ter sprake zal komen. De motie is in de pers niet erg sympathiek ontvangen, voegt spr. er aan toe. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Vaststelling 2e kohier Honden belasting dienst 1935. Conform ontwerp wordt het kohier vastgesteld. 2. Wijzigingen begrooting Sted. Godshuizen dienst 1934. De raad gaat hiermede accoord. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der Bouwverordening der gemeente Geertruidenberg. Dit voorstel, inhoudende enkele laakbaar, zegt spr. Speciaal van Weth de Kroon had spr. in deze meer parlementaire waardigheid verwacht. Door mede te werken aan de samenstelling van deze aanbeveling heeft hij de goede verstandhouding niet bevorderd. Spr. meent te moeten protesteeren tegen deze aanbeveling en stelt voor de benoeming van een nieuwen regent aan te houden tot de volgende ver gadering. Weth. de Kroon zegt dat hij altijd getracht heeft de goede verstandhouding te bevorderen. Ook bij Spr. is de gedachte opge komen om een niet-katholiek voor te dragen; op zichzelf zou spr. daar niet tegen zijn al is zijn meening dat het college van Regenten nog geen afspiegeling van den raad moet zijn. Hadden de Regenten echter bij hun aanbeveling moeten afgaan op de cijfers der verkiezing dan hadden zij geen katholiek, ook geen vrijzinnige, maar een socialist moe- ten voordragen. Spr. voor zich kan niet zien waarom voor deze katho lieke vacature een socialist zou moeten worden aanbevolen. De heer Timmermans. Dat is een doekje voor het bloeden. Het eigen belang der katholieke groep komt hier sterk naar voren. Als U een goede gedachte gehad hebt, dan spijt het mij dat U die niet hebt omge zet in een daad. Beter ware het ge weest dat het College van Regenten geen aanbeveling had opgemaakt, doch de benoeming heelemaal aan den raad had overgelaten. Ik vraag recht en niet meer, wij willen onze plaats met eere innemen en niet in den hoek gestopt worden. Weth. de Kroon. Hoelang waren wij niet achtergesteld De Voorzitter was aanvankelijk zeer tevreden over de aanbeveling. Deze was anders als men van de Godshuizen gewoon was. Vioeger telden verschillende factoren mee om iemand aanbevelenswaardig te maken voor regent. Nu komt de eerste aanbeveling van personen, die niet aan verschillende vroeger ge- eischte hoedanigheden voldoen. In zooverre was deze aanbeveling dus al een verheugend teeken. Het spijt spr. dat de partijen in kleine wijzigingen, wordt aangeno- I de gemeente scherp tegenover elkaar „,k, hzo;naspirientje HELPT TOCH MAAR! men. De rekeningen. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente— en bedrijfsrekeningen over 1934. De heer Timmermans brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit over de rekeningen. De gewone dienst der gemeente rekening sluit op een batig saldo van f 16.302.03, terwijl het jaar begon met een batig saldo van 1 11.333.80. De kapitaaldienst vermeldt een batig saldo van f2048.03. Dit goede slot is te danken aan het feit dat in verband met de tijdsomstandigheden gestreefd is naar een zoo zuinig mogelijk beheer. De rekening van het G.E.B. sluit in totaal op f28.138.89. Voor dit bedrijf bracht 1934 eenige opleving en het resultaat kan dan ook niet onbevredigend worden genoemd. Aan de gemeente kan f3836.96 winst worden uitgekeerd, terwijl f 1853.46 kon worden gebezigd voor extra afschrijving De boekwaarde van het bedrijf bedraagt thans f48.000, de schuld aan de gemeente f38.075. Het Grondbedrijf leverde een ver lies van f5671.37, waarvan f2917.26 door de gemeente gestort is. Aan het slot van haar rapport verklaart de commissie dat alle rekeningen keurig in orde zijn be vonden, en brengt zij dank aan de ambtenaren. De Voorzitter concludeert dat de raad de zaken der gemeente in be vredigende omstandigheden aan den nieuwen raad overgeeft. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld. Godshuizen. 5. Benoeming van oen regent der Sted. Godshuizen in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer S. G. Berende. De Voorzitter zegt dat door het College van Regenten worden voor gedragen de heeren F. Oomes en A. C. ter Berg. komen te staan. De Godshuizen zijn geen politiek college, dus behoeven geen afspiegeling te zijn van den raad Met weth. de Kroon is spr. het eens dat èen socialist benoemd zou moeten worden als men reke ning moest gaan houden met de politieke verhoudingen. De heer Timmermans. Dan had ik nog liever dat er een socialist benoemd werd dan dat iemand op deze manier wordt binnengehaald I Bah! De Voorzitter merkt op dat een aanzienlijk aantal katholieken niet op de katholieken lijst heeft ge stemd, zoodat de verkiezing geen goed beeld geeft van de verhouding tisschen het aantal katholieken en andersdenkenden. De heer Dirven zegt dat de oude raad het College van Regenten tot 7 heeft uitgebreid. Daarom vindt spr. het ook billijk dat thans nog de zevende regent benoemd wordt. De heer Jansen begrijpt niet goed waarom men van een socialist bang moet zijn. In vele plaatsen gaan katholieken en socialisten samen. Spr. vindt het een beleediging tegen over de familie van den heer Be rende dat men reeds acht dagen na diens overlijden met een aanbeve ling komt. Spr. stelt daarom voor dit punt van de agenda te schrap pen en eerst na zes weken een nieuwen regent te benoemen. Waar om maakt men nu zoo'n haast, terwijl men vroeger met geen olifant een regent naar de Godshuizen kon krijgen De heer v. d. Loo. Het doet me genoegen dat dhr. Jansen zooveel respect heeft voor den heer Berende. Heeft hij dat altijd gehad? De heer Jansen Ik vind het on gepast dat de heer v. d. Loo dit aanhaalt. Politiek en overlijden is heel iets anders De heer Dirven. Ik kan den heer Jansen niet goed begrijpen, daar hij in de laatste levensdagen van den komen. Die samenwerking zal in den komenden tijd noodig zijn want de crisiswolken zijn nog niet ver dwenen. Het voorstel Jansen om de benoe ming zes weken aan te houden wordt verworpen met 4- 3 stem men; voor stemmen de heeren Jansen, Timmermans en wethouder Sassen; tegen deheeren Staal, Dirven, v. d. Loo en wethouder de Kroon. De heer Timmermans. Ik protes. teer tegen de handelwijze van de Godshuizen en tegen dit optreden van den gemeenteraad. Uit protest zal ik de vergadering verlaten. De heer Jansen. Ik sluit me hier bij aan. Beide heeren verlaten de verga dering. Met vier stemmen en 1 blanco wordt de heer F. Oomes tot regent benoemd. 5. Ingekomen stukken. B. en W. van Hooge en Lage Zwaluwe deelen mede dat zij ad- haesie hebben betuigd aan de motie inzake de waterleiding. Het gemeentebestuur van Fijnaart schrijft dienaangaande dat de ge noemde cijfers niet juist zijn en dat deze stof dient behandeld te worden in de aandeelhoudersvergadering. De gemeenteraad van Sprang Capellc heeft de motie voor ken nisgeving aangenomen en vertrou wen uitgesproken in de leiding der maatschappij. Een verzoek van P. Lodewikus om bouwgrond in de Koestraat, wordt voor prae-advies naar B. en W. verwezen. Van P. van Balkom uit Hank is een verzoek ingekomen om ligplaats voor een vischlegger aan een loswal. De Voorzitter zegt dat de plaats aan den loswal aan Kivits behoort, die er zijn bedrijf nog wil voort zetten. Als adressant ergens anders zijn legger wil neerleggen heeft spr. daar geen bezwaar tegen. Inzake ventvergunningen is van den minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ingekomen, waarin eischen worden gesteld, die' juist zijn tegengesteld aan de wen. schen der plaatselijke middenstan ders. Zoo mag geen onderscheid worden gemaakt tusschen gemeen tenaren en personen van buiten. De Voorzitter gelooft dat het het beste is naar aanleiding der circu laire de zaken te laten zooals ze thans zijn, en geen gevolg te geven aan het indertijd ingekomen ver zoek van groente—kooplieden. Weth. Sassen merkt op dat de middenstand in het algemeen zich niet bij de meening van den minis ter kan neerleggen. Conform het voorstel van den voorzitter wordt besloten. Bij de Rondvraag protesteert de heer Dirven tegen de handelwijze van de heeren Timmermans en Jansen. Z.i. hadden de heeren als soldaten op hun post moeten blijven en moesten zij niet gaan loopen. Weth. de Kroon drukt er even eens zijn spijt over uit dat beide heeren weg zijn, temeer daar hij namens den geheelen raad den voorzitter wil gelukwenschcn met zijn herbenoeming als burgemeester. De Voorzitter dankt op zijn beurt den raad voor alles wat hij in de afgeloopen periode van 4 jaren voor de gemeente gedaan heeft. Het spijt spr dat juist deze vergadering wat minder prettig verloopen is als men de laatste jaren gewoon is. In het bijzonder brengt spr. dank aan de beide wethouders en de scheidende heeren Staal en Dirven. De heeren Dirven en Staal betui gen den voorzitter dank voor de onpartijdige leiding, die hij steeds aan de vergadering heeft gegeven. De vergadering wordt hierna ge sloten. deze verklaringen slechts beperkte waarde hebben toegekend doet niets af aan het feit dat wij ze in het raadsverslag zakelijk hebben weer gegeven. De heeren hebben dan ook geen enkele reden om aanmerking te maken op onze objectieve bericht geving. Indien zij dit wel meenen te moeten doen, laten zij dan niet zoo in de ruimte praten maar zeggen wat wij verzwegen zouden hebben schikte haven gevonden is, zal nen worden met den aanleg van pj leidingen. Uit Amerika waarschuwt de Sovjets. Staatssecretaris Cordell Huil heelt in een tormeele verklaring een ernsti ge waarschuwing gericht aan Moskou in verband met de afwijzing van Ame- rika's jongste protest-nota. goede bron wordt verno.u dat het petroleumveld van Aussa (fj^endist Abessinië) namens den keizer koi 9» °P geleden aan Italië tegen betaling I contanten werd aangeboden. De ko0 »ing va som zou dan worden gebezigd voorh Het li te werk stellen van adviseurs ten fa katliolie hoeve van de ontwikkeling en de mmeei' t derniseering van het keizerrijk, ^enschi gelijkerwijs onder auspiciën van ,j, Je wett Volkenbond. Dit aanbod werd n md het aangenomen. get s< Ook een Tsana-meer-concerF°n'eSS' De speciale correspondent van ven ('G- „Daily Telegraph" verneemt verdi ^loOV.1{ dat andere onderhandelingen be«0 Ü,ver nen zijn om het water van liet Tsaii meer te doen exploiteeren door e *eJ^ksl combinatie, gevormd door belangrij uiting U groepen uit Abessinië, den Soedan kerk' C Egypte,, met een kapitaal van ca. millioen pond, dat door de deelnem, te Londen en Cairo zal worden op: nomen. Voorgesteld wordt een gro, nrie aferen tests< Echt. H te dam en een pompstation te bo Indien deze opmerking aan het adres van ons blad gericht is dan willen wij opmerken dat wij zooals reeds meer dan 60 jaren onze traditie is, van de bewuste raads vergadering een volkomen objectief verslag gegeven hebben. Natuurlijk is het onmogelijk alle uitlatingen let terlijk weer te geven, maar wij stre. ven er toch na in onze uitvoerige verslagen een zoo juist mogelijk beeld van de besprekingen te geven. En dat ons dit ook ten aanzien van de voorlaatste Bergsche raadsverga- De'heêr Timmermans begrijpt niet I alTlid''van'he""®!!lège^ wiooen I g.elu,kt'daa"an zÜn wij over- I steenten of metalen geVonden, de handelingen der Godshuiden. Hij De heer Jansen. Dat helftTier I tui8d, ,AI.S de he„e.re.n .n08 eens even I heeft de maatschappij de vo< had gedacht, nu de stemming voor J niets mee te maken. Weth. Sassen. Het gaat weer over de Godshuizen. Nu dat aan de orde is zie ik weer een politiek spel ge voerd worden. Willen we tot samen- den gemeenteraad duidelijk heeft aangetoond dat de verhouding in de gemeente is 15 katholieken tegen 2 andersdenkenden, dat de Regenten nu zeker met een andere aanbeve- Het Abessinische conflict. Er is sedert het einde der vorige^ week een radicale wending gekomen in de ontwikkeling van het conflict tusschen Italië en Abessinië. De Ne gus heelt zijn tegenstander voor een tait accompli gesteld door plotseling, terwijl de oorlog als het ware voor de deur staat, de helft van zijn land in concessie te jgeven aan een Ameri- kaanschEngelsche Maatschappij Eerst langzamerhand zijn nadere mededeel ingen gekomen over deze enorme concessie, die op naam staal van den Engelschman Rincket, een man die tot nog toe maar weinig van zich deed spreken, maar die in groote oliezaken veel achter de schermen schijnt te hebben gewerkt. Toch is de geheele concessieverlee- ning tot op beden een duistere zaak gebleven. De Amerikaansche en En gelsche regeeringen verklaren om het hardst dat zij niets met de nieuwe maatschappij uitstaande hebben en niet voornemens zijn eventueel be scherming aan deze concessie te ver- leenen. Engeland heeft zelfs dadelijk den Negus verzocht het contract op te schorten, maar deze wilde daarvan niets weten, daar de onderteekening reeds geschied was. Anderzijds is het moeilijk aan te nemen, dat de groote financiers, die 50 millioen dollar voor de exploitatie van dit gebied hebben samengebracht, dat bedrag in de waag schaal zouden stellen, als zij niet van hun zaken verzekerd waren. Sommigen meenen bovendien dat 't in het geheel niet zeker is dat dit ge deelte van Abessinië petroleum rijk is, doch de heer Rinket verklaart in tegendeel dat er rijke bronnen zullen worden aangeboord. Wat men van dit alles denken moet? Is de concessie slechts bedoeld als po litiek machtsmiddel of heeft men er werkelijk economische bedoelingen mee? Het is alles op dit oogenblik nog te duister om er een oordeel over uit te spreken. In Italië is begrijpelijkerwijs een storm van verontwaardiging opge gaan, die voornamelijk tegen Enge land gericht is. Italië beroept zich op het feit dat deze concessie in flagran- ten strijd is met het verdrag van 1906 waarbij Abessinië in een Engelsch, Ita- liaanseh en Fransch belangengebied verdeeld is. De concessie heeft nu juist betrekking op het gebied dat Italië was toegewezen en dat voor dit land verreweg het belangrijkst was als ver binding tusschen zijn beide koloniën Eritrea en Somaliland. De Negus lapt dit verdrag echter aan zijn laars, waar toe hij volkomen gerechtigd is, daar hij dit verdrag nooit erkend heeft. De Volkenhodsbesprekingen begin nen vandaag wel in moeilijke omstan digheden. Er zullen vermoedelijk tus schen Italië en Engelad harde noten gekraakt worden. De gezant van Italië te Addis Abeba heelt een officieel protest tegen de concessie ingediend, maar Abessinië meent dat dit protest op grond van de verdragen niet gerechtvaardigd is. De concessie. De concessie bepaalt dat de maat schappij, de African Exploration en Development Corp., het alleenrecht heeft om de rijkdommen van het ge bied te exploiteeren. Binnen vijf jaar moet met de boringen begonnen zijn. De maatschappij zal wegen, telegraaf-, telefoon- en radio-installaties mogen aanleggen en exploiteeren. De regee ring houdt echter het recht om deze over te nemen, zoodra het openbaar belang zulks eischt. Worden edelge- dan oorkeur voor de exploratie daarvan. De Regeering van Abessinië zal jaar wen, waardoor niet alleen voldoen j Tsi watertoevoer voor den Soedan Min. Egypte wordt verzekerd, maar ook mogelijkheid wordt geschapen, duizenden acres onvruchtbaar land cultuur worden gebracht. Mussolini is woeden Mussolini is natuurlijk allerminst spreken over deze poets die de Ne^ hem gebakken heeft. Hij heeft gear woord door nog weer eens 'n nieui mobilisatie vai> 200.000 man af kondigen, waardoor in September J terugg effectief op een millioen man wor gebracht. „I)e wereld moet nog eenmaal ten, dat zoo lang men op absurde een uittartende wijze van sancties spreken, wij niet afstand doen van enkele soldaat, van een enkele m troos en van een enkelen vlieger, ma dat wij integendeel alle strijdkracht der natie op het maximum van mac willen brengen", aldus Mussolini. Elders sprak de Duce: „De weg, dien wij moeten volgen, voor ons afgeteekend. Het is de eeni, en de goede weg. De politieke manoé vres, die beoogen ons daarvan af brengen en waarover wij berichten het buitenland hebben ontvangen, zii len vruchteloos zijn. Diegenen, zich verbeelden, dat zij door een n serabele politiek den opmarsch van jonge krachtige fascistische Italië kir nen stuiten of vertragen, zullen In illusies moeten opgeven". Oorlogszuchtige woorde In Triest heeft de Koning een g dcnkleekcn voor de oorlogs-slachto fers onthuld. Senator Delcroix, blinde voorzitter van de Italiaanscl oorlogsinvaliden, hield daarbij e« toespraak, waarin hij zeide, dat nii mand zoo de noodzakelijkheid hese van de Italiaansche onderneming Oost-Afrika als de oorlogsinvalide Voor hen, die aan den oorlog hebbc deelgenomen, is het niet alleen om hi recht des volks te doen, maar ook oi de waardigheid der soldaten, aan w de prijs en de vreugde der overwii ning werd ontzegd. Mussolini voegde hieraan toe, di Delcroix behoort tot het oorlogsgi geslacht, dat het geluk heeft tweemai te leven in hetzelfde tijdsbestek. „H heeft het uur van de overwinning he vat, waarin het volk zijn geestkrach heeft weergevonden. Thans zal niet meer het volk kunnen tegenhoudeE dat van den top van zijn verwezenlijk ste eenheid zijn kracht laat geldei voor de toekomst, met het volle wicht van zijn behoeften, zijn krachfe en zijn deugden". ons blad van 31 Juli j.l. ter hand willen nemen dan kunnen zij in w het raadsverslag lezen dat wij wel I lijks, tot de ontginningsinstallaties ge- degelijk melding hebben gemaakt heel gereed zullen zijn, een millioen van de opmerkingen van de heeren pond sterling ontvangen. Het gebied, 1 immermans en Jansen, dat de be- waarop de concessie betrekking heeft Luchtaanval Het geheele Italiaansche gezant schaps-personeel zal Abessinië laten. Het gezantschap heeft medegedeeld dat 48 uur voor een lucht-aanval oj Addis Abeba zal worden gewaar schuwd, zoodat bevolking en buiten landers hun maatregelen kunnen ne men. Van Abessinische zijde word! dienaangaande verklaard, dat eer bom-aanval op Addis Abeba in strijc is met het olkenrecht, aangezien Ad dis Abeba geen vesting, doch een open stad is. Italiaansche inval! Een troepenmacht van 1000 Italiaan sche en 1500 inlandsche soldaten zou nabij Assab de A<bessinische grens hebben overschreden. De bevolking is in allerijl uit de dorpen gevlucht. De grens is ter plaatse niet afgeba kend, zoodat het nog niet zeker is dat van grensoverschrijding der Italiaan sche troepen sprake zou zijn. Abessinië schuldig. overwo. dendoir een gel heden hervat het mi nomer Dhr afsche: tot he afsche Gist Utrecl deelne jaarsb is 40( positie De zij d hiervc ding t Het verrat exposi liaans tenlan s'che Op Kame verba bij zo r verne Itidië minis ter za aan Nedei daarv aange Prins Lac de vi Glouc Engel gegev Juliai moge H.l dager herto op D Ve Eei Bussi gestel winki biede Het In gader der saties te zei ters, gen landl ten belas lands wegei In voor er o] ratie- van Ibeslj niet Godshuizen. Spr. kan begrijpen dat de Godshuizen komen. tot goede samenwerking mogen Dat wij en anderen met ons aan In geval van een noodtoestand heeft de maatschappij het recht, het con tract met een termijn van negentig dagen op te zeggen. Zoodra een ge- Politus, de nieuwe scheidsrechter inf2.50 het conflict van Walwal, zou de schuld gelegd hebben op den plaatselij keu Abessijnschen commandant. Aanval van de Duitsche Bisschoppen op het Nationaal-Socialisme. In alle katholieke kerken van liet Op collej sen gedat De De Duitsche Rijk is Zondag een herder- ïilbu lijk schrijven van de puitsche Bis schoppen voorgelezen, dat een buiten gewoon scherpen aanval vormt op de kerkpolitiek der nationaal-socialisti- sche regeering. 1 evens bevat het schrijven de me- dedeeling, dat de te Fulda gehouden dank schri legd zoud Me stake w. naviiicu. IC1C Jit-i .-.Vjiitii acuicil C Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-tabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: UiHlulfend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes v. 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 fabl. 10 ets. fp TH on i1/1 1*- o v/ w i v, fH daai S-S.-ma De (hold e de Tsj< i Z)i

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2