ECHO VAN HET ZUIDEN. TWEED E BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. i); 2 i Ave iec.) trek stadt nans wiel L DE ORANJE-FEESTEN. v( w'ij hebben het met het weer op de' )Qiaginnedag weer bar slecht ge acht jffen. De kinderfeesten in de mid- uie iJuren honden juist tusschen de r Jen door gehouden worden, maar jen den avond stroomde de regen )0 overvloedig neer, dat 't erop leek )urp. sof het avondfeest geheel in duigen gere. 0 vallen. Gelukkig werd het echter ,g droog, zoodat tenminste de [Jndconcerten konden doorgaan, ron. Zooals we dat de laatste jaren Noon zijn was ook nu weer de >aan elangstelling voor het avondfeest in 0SZ. et centrum gering, vooral na de vai) iQze van het concert van »Apollo» aren er nog maar heel weinig toe- asSl, bouwers en ook op andereplaatsen nnt as het niel druk. Eens temeer is n 22 eer eens ëehleken hoe fnuikend de 'gecentraliseerde feestviering de ,)nl atste jaren werkt. Van een groot Heii- rondfeest in het centrum, waar om de heele bevolking deelneemt, ooals in vroegere jaren het geval ias, kan op deze wijze geen sprake laager zijn. Wanneer zullen de Oranje ooiité s zich eens de les gaan ter zijn arte nemen, die hun nu reeds ïscheïeerdere jaren gegeven is? ij den In het Centrum. Voor het Raadhuis stroomde aterdagmorgen een 8üü-tal kinderen it alle deelen van de gemeente te Heu imen voor het brengen van een '•^ubade aan den burgemeester, als ertegenwoordiger van het- gezag. )r°f$ lader leiding van den heer M. van 1 W er Heijden zongen de kinderen het h; - Wilhelmus», het »Wien Neerland's Hoed» en »Holland», waarna de 1X- 'iurgemeester met een kort woord min e beteekenis van Koninginnedag 3 A,an de jeugd voorhield. Met een Leve de Koningin» werd deze on lechtigheid besloten, et I De kinderen van het centrum rg-C wamen hierna tesamen in het i. 511. D. B.-Theater waar een film voor- ont,: telling gegeven werd. Een vijftal Neceuke iilms werd vertoond, waarvan 'ello iet sprookje »Tafeltje-dek-je» het loofdnummer was. Met gespannen ^^andacht en herhaalde gulle lach luien volgde de jeugd de voorstel ing, waarvan vooral het sprookje ïitstekend in den smaak viel. De ïeer Froklage zorgdevoorde noodige uitleg. Tot slot kregen de kinderen nog ■—een welkome verrasing mee. 's Middags zag het er droevig uit; gen het uur waarop de kinder— FJjoptocht zou vertrekken stroomde de fifegen neer, doch om drie uur werd NEfhet droog, zoodat ook dit gedeelte van het program, zij het met eenige rp,vertraging kon doorgaan. De op 1 c*ocht zelf was dit jaar veel kleiner :n ook lang niet zoo mooi ver- RKOfeorgd als vorig jaar. Wat echter te jrijzen viel is dat deze keer de IIiBtllversieringen allemaal »eigen werk» )omiwaren- ^en origineel idee hadden steePej°n8e^uh a^s hetNederlandsche n yjvoetbalelftal in den strijd verschenen. am 1 De harmonie »St. Jan» begeleidde poêjden optocht die vanaf het Raadhuis plein trok naar het Hoekeinde en (door Putstraat, Parallelweg, Stations- y straat, Julianastraat, v. Coothstraat en Grootestraat weer naar het punt Dvan uitgang terug. De prijzen werden door de jury, bestaande uit de heeren W. Hens, 'de Hoop en Bossaerts, als volgt Mftoegekend Versierde personen. Ie pr. C. van Iersel, 2e M. Langemeijer, D. Langemeijer, A. van Loon. Fietsen. Ie pr. W. Duquesnoy en F. Ypelaar, 2e A. van Hooff, 3e H. Mutsaerts. Steps. i FR le pr. G. Leijtens, 2e N. v. d. Griendt, 3e 1 J. Lammers. Vliegende Hollanders e. a. j le pr. M. Cox, 2e A. van Hilst. Groepen. le pr. Gebr. Adelberg en Het Ned. Elftal, 2e pr. H. Teurlings, T.Teurlings, J. Spitters. Het eerste deel van het avond J program, de marsch en de demon- "r stratie van de W. G. V., moesten 3worden afgelast tengevolge van den regen, die intusschen weer overvloe dig neersloeg. Het uitstel was echter uaf geen afstel want zoodoende kregen we Zondagavond, toen het weer heel wat beter was nog een uillooper van hel feest. De W.G.V. kwam nu n.l. op de planken en gaf een welgeslaag- de demonstratie, waarvoor veel be- I langstelling bestond. Afi Zaterdag bleef het dus in het Centrum bij het avondconcert van »Apollo» uit Kaatsheuvel, 'n concert dat natuurlijk weer »first class» was. Apollo werkte een prachtig program af, waarvan wij hier nog slechts willen noemen de nummers: Ouverture Egmond, Faust, Semira- mis, Suite Oriëntale en Valse Inter- rompue. Werkelijk het corps van den heer Bisselink had een groolere belangstelling verdiend. Na de pauze waren er nog maar heel weinig luisteraars en toen Apollo haar programma had afgewerkt was meteen alle feestgerucht uit het centrum verdwenen. Straten en café's waren leeg en verlaten. De oliebollen-kraam op de Markt maakte, dank zij de activiteit van een aantal dames goede zaken, waardoor de kas van »Oranje-Huis» wel flink gespekt zal zijn. St. Antonius. In de St. Antoniusparochie kwamen de kinderen om half vier in de Tweede Zeine samen om vandaar optocht te trekken naar het in _r voetbalterrein van «Hercules», waar de kinderspelen werden gehouden. Men trof het hier uitstekend, daar alles tusschen de buien door kon worden afgewerkt. De spelen hadden een regelmatig en voor de kinderen prettig verloop en we zagen er dan ook heel wat glundere gezichten. Het toppunt der feestvreugde werd natuurlijk bereikt bij de prijsuitdeeling, die geschiedde door den Voorzitter van het comité. De Kinder-fakkeloptocht, die om half acht moest beginnen en die hier steeds zulk een voornaam onderdeel van het feest vormt, viel ten slachtoffer aan de gulle regenbui die juist om dezen tijd de pret kwam bederven. Voor het avondfeest had 't comité hier echter geen risico genomen en in plaats van het gebruikelijke openluchtfeest stond een Oranjebal in »de Lindeboom» op het program. Hier ging het den geheelen avond prettig toe dank zij de goede leiding die het comité wist te geven. Tijdens het bal had de trekking plaats dei- loterij ten bate van »Trouw aan Oranje», terwijl de Voorzitter, de heer M. van der Heijden een kort,woord sprak om de aanwezigen te danken voor hunne medewerking aan het feest gegeven v.m. Baardwijk. In v.m. Baardwijk begon het feest 's middags met een zanghulde door de schoolkinderen op het plein voor de muzieknis. In optocht met de Harmonie »St. Jan voorop trok de jeugd vervolgens naar het sport terrein van het Patronaat waar kinderspelen werden gehouden. Ook hier slaagde men er uitstekend in alles tusschen de buien door een vlot verloop te doen hebben. Op het sportterrtin ging het er prettig toe en de juichtonen van de jonge deelnemers waren niet van de lucht. De prijzen werden door den Voor zitter van het comité, dhr. Pullens, uitgereikt. Van het avondfeest behoefde hier niets te worden geschrapt. Zoodra de booze bui was overgedreven, marcheerde «Kunst en Kracht» op naar de nis, waar deze vereeniging onder leiding van den heer L. van Drunen, een demonstratie van haar kunnen gaf. Er werd uitstekend werk te zien gegeven en tal van kranige staaltjes van lenigheid en kracht gedemonstreerd, die telkens een hartelijk applaus van het publiek oogstten. De Voorzitter van »Oranje Boven» de heer C. Pullens sprak na afloop zijn waardeering en dank baarheid uit voor deze schitterende gymnastiek-demonstratie. Het avondconcert werd verzorgd door de harmonie »St. Jan» en de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst» die beide een keurig program af werkten, dat zeer in den smaak viel en dan ook door de aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. Vanaf de muzieknis sprak de heer Pullens nog enkele korte woorden tot het publiek om het te danken voor zijn medewerking aan het feest gegeven. Met een taptoe achter de harmonie »St. Jan» werd het festijn op waar. dige en echt feestelijke wijze besloten. v. m. Besoijen. In v.m. Besoijen trokken de school kinderen, voordat de eerste middag buien opkwamen, vanaf de Haven, door Grootestraat, Westeinde en Besoijensche Straat naar het voet balterrein van R.W.B. Hier werden zooals telken jare, kinderspelen gehouden, die gevolgd werden door een vliegerwedstrijd. De gymnastiek- ver. K. en V. bracht wat afwisseling door het uitvoeren van enkele vrije oefeningen. Het geheel had een uit stekend verloop. De avondconcerten werden wat verlaat door het slechte weer, maar konden toch alle doorgang vinden. Eerst traden op «Vooruitgang zij ons Doel» en «Hallelujah», die beide een viertal nummers op zeer ver dienstelijke wijze zongen. Daarna volgde de harmonie »St. Crispijn», die eveneens een prachtig program afwerkte, waarvan speciaal de ver tolking van de »Fremersberg» allen lof verdient. Het talrijk publiek heeft van uitstekende muzikale pres taties kunnen genieten. De heer Both sprak namens »Koninginnedag» vanaf de kiosk een dankwoord. Ook hier werd het feest besloten met een taptoe, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Geslaagd. Voor het diploma coupeuse van Ned. Mode-Vakschool is geslaagd me]. M. van den Hoek alhier, die haar opleiding genoot bij mej. P. van de Griendt eveneens alhier. Gildefeesten te Vught. Zondag is te Vught een groot gildefeest gehouden, waarvoor de algemeene regelingscommissie be stond uit de heeren Aug. var. Lan- schot, W. J. v. d. Laarschot, C. de Laat, burgemeester Moonen enJos. Loeff, beide laatsten uit Waalwijk. Om 10 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen en om 12 uur gingen de gilden in kleurige stoet naar het feestterrein bij kasteel Maurick. Onder de deelnemers waren: St. Catharina-Gilde uit Vlijmen, St. Jo- risgilde uit Udenhout, St. Blasius- gilde uit Heusden, St. Crispijn en Crispinianus en St. Ambrosius uit Waalwijk, O. L. Vrouwe Schuts uit Elshout, St. Jan uit Kaatsheuvelen St. Sebastianusgilde uit Udenhout. Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer, Vincent Cleerdin e.a. woon den de wedstrijden bij. Vooral het standaardrijden en vendelzwaaien wekte de bewondering op. Bij den wedstrijd om 't kampioen schap van Maasland werd L. de Leijer uit Waalwijk no. 2, W. Pul lens uit Baardwijk no. 4, W. de Hart uit Elshout no. 5 en A. van den Oever uit Heusden no. 6. In de corpswedstrijden om het kampioenschap van Maasland werd St. Sebastianus uit Udenhout no. 1, 2 St. Joris Enschot, 3 St. Barbara Vught, 4 O. L. Vrouwe Schuts, Elshout, 5 St. Ambrosius, Waalwijk. R.K. Middenstandsvereeniging Men verzoekt ons mede te deelen dat tot uiterlijk Woensdagavond de leden der R.K. Middenstandsvereen. zich bij het secretariaat kunnen op geven voor deelname aan de reis naar Rotterdam op 12 Sept. a.s. Een ^monster» gesignaleerd. Men komt ons een geheimzinnig verhaal vertellen omtrent 'n vreemd, soortig dier, dat in de nabijheid van den Watertoren zou zijn gesigna leerd. Volgens onzen zegsman had het dier den vorm van een slang en was het ongeveer 1 Meter lang. Toen men het wat dichter wilde naderen kronkelde het ineen en verdween ijlings, zonder dat men goed kon onderscheiden waarheen. Het dier had boven de oogen twee helgele vlekken. Alles bijeen komt het verhaal ons nogal mysterieus voor en we zullen maar veronderstellen dat onze zegs man er leelijk naast gekeken heeft Of zou zich aan den Kloosterweg een spruit van het befaamde monster van »Loch Ness» schuil houden? Onteigening. De Staatscourant van 3 September bevat nadere bijzonderheden over de onteigening van verschillende per- ceelen onder Waalwijk en Sprang- Capelle ten behoeve van den aanleg in de verbetering van den provincia len weg WaalwijkWaspik. Aanbesteding. Door architect J. van Hulten werd Maandag aanbesteed het verbouwen van een heerenhuis lot café aan het Laageinde voor rekening van den heer C. Snijders alhier. Ingeschreven werd als volgt A. den Teuling, 417t). J. v. d. Aa, 410 h— J. Kooien, f 3980 G. Couwenberg 3887.-— v. Hulten-Ivrol 3872. 11. Kramer 3870. H. van Hulten 3862. G. van Heesch 3857. J. Hoogendoorn, 3766. M. Kleijngeld 3199. M. Wijnands 3169. Allen te Waalwijk. Gegund aan M. Kleijngeld. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zondag hield de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm afdeeling Waalwijk een onderlingen schietwedstrijd. De uitslag was als volgt: Klasse A: 1. H. Nouwens 88 pnt.; 2. Chr. de Rooy 87 pnt.; 3. A. de Rooy 86 pnt.; 4. L. Dekkers 83 pnt.; 5. L. v. d. Bo- gaart 78 pnt.; 6 F. Smolders 78 pnt.; 7 P. Wijkmans 77 pnt.; 8. G. Duive- laar 76 pnt.; 9 J. Eikenbroek 74 pnt; 10. M. Alewijn 73 pnt. Klasse B: 1. M. van Rijswijk 90 pnt.; 2. L. Mombers 88 pnt.; 3. A. Thomas 86 pnt.; 4. H. van Beurden 86 pnt.; 5 M. Schapendonk 86 pnt.; 6. D. Verschure 84 pnt.; 7. L. Schapendonk 84 pnt.; 8. P. Verhelst 83 pnt.; 9. J. Schapen donk 82 pnt.; 10. A. de Graaff 81 pnt.; 11. G. van Hoek 80 pnt.; 12. F. v. d. Griendt 79 pnt.; 13. M. Adriaanse 79 pnt.; 14. P. van Brunschot 77 pnt.; 15. C. Rekkers 76 pnt.; 16. W. de Leeuw 76 pnt. De heer N. v. d. Schans van de afdeeling Besoijen behaalde Zaterdag op den gewestelijken schietdag van den B.V.L. te Boxtel een der prijzen. Een mooi succes als men bedenkt dat voor 4000 schutters slechts 100 prij zen beschikbaar waren. De heer v. d. Schans schoot 56 pum ten op een totaal van 60. Been gebroken. Tijdens den Zondag gespeelden voet balwcdstrijd BiauwwitRWB2 had de RWB-speler H. Gouda het onge luk zijn scheenbeen te breken, Na dat de heer Claassen van het Roode Kruis eerste hulp verleend had werd de onfortuinlijke voetballer door dr. Langemeijer behandeld en per auto huiswaarts gebracht. Onderscheiding voor Wethouder Krijgsman. Naar wij vernemen is de thans aftredende wethouder van Sociale Aangelegenheden en Onderwijs van 's Bosch de heer M. Krijgsman be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje—Nassau. Schoenen voor liet Italiaanschc leger. De „Times" bericht, dat het Ita- liaansche leger 100.000 paar militaire tchoenen heeft besteld bij een aantal fabrieken in Northampton. Binnen kort zullen nieuwe bestellingen wor- gedaan. Schoenenuitvoer hooger dan in 1934. (A.N.P.) De invoer van lederen schoenen in Duitschland bedroeg in Ju li 3392 paar tegenover 7010 paar in Juni van dit jaar en 6770 paar in Juli 1934. De uitvoer van lederen schoenen be droeg in Juli 41.397 paar tegenover 44.903 paar in Juni j.l. en 35.188 paar in Juli 1934. De waarde van den invoer bedroeg in Juli j.l. R.M. 36.000 en van den uitvoer R.M. 258.000, zoodat het uitvoeroverschot over Juli R.M. 222.000 bedroeg vergeleken met een export-sal do van R.M. 203.000 in Juli 1934. DRUNEN. Onze dorpsgenoot de heer P. van Nistelrooij is met ingang van 9 Sept. benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Bijzondere Jongensschool te Maasheeze, J Het uitbreiden van de schoen, fabriek van Gebr. Elshout is opge dragen aan L. van Oers. De familieleden der Rome reizigers, Frans Elshout en Jan Dek- kers, hebben bericht ontvangen, dat zij op hun tandem, na een vcorspoe- dige reis van elf dagen, in goeden welstand te Rome zijn aangekomen Voor de rijkspostspaarbank werd op het postkantoor alhier in de maand Augustus ingelegd f 11.147,29 en terugbetaald f 7608.07 NIEUWKUIJK. Op initiatief van het Oranje-Comité te Vlijmen werd Maandagavond in café Th. van der Geld alhier voor belanghebbenden een vergadering gehouden, om te trachten ook hier voortaan Koninginnedag te doen vieren. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Oranje-Comité te Vlijmen. Na ampele besprekingen besloot men voor dit jaar voor hier een comité te doen vormen en dan in het vervolg de feesten te houden onder leiding van het comité te Vlijmen. Evenals in Vlijmen zullen nu op Zondag 8 Sept. a s. volksspelen worden georganiseerd voor de kinderen. Deze spelen zullen bestaan in mastklimmen, touwtrekken, zakloopen enz. enz. Een en ander zal door de harmonie De Eendracht worden opgeluisterd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voor zitter Jos. Wilgers, Vice Voorzitter A. de Bont, Secretaris Th. van der Geld, Penningmeester G. de Bont, Commissarissen Jan van Eggelen, T. Houet en N. de Bont. De Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" ontving de vereerende uitnoodiging om in Vlijmen een uitvoering te komen geven. Naar men ons mededeelt, is het honig gewin der bijen op de heide dit jaar zeer goed te noemen. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 16.904.56 en terugbetaald f 8.905.02. De R.K. Jongenboerenstand be sloot dezen winter een tuinbouw.cur sus te doen volgen. SPRANG-CAPELLE. J.l. Zater. dagmiddag werden op een feestterrein tegenover het gemeentehuis Oranje feesten gehouden, die werden geopend met enkele nummers door het muziek gezelschap „Sirena". De belangstelling was groot. Aan de verschillende volks feesten die werden gehouden werd door bijna 200 dames en heeren deel genomen. De spelen konden vanwege den hevigen regen niet tot het einde worden afgewerkt; de prijzen voor de laatste nummers werden daarom ver loot. Des avonds half 8 hield de Edel- achtb. heer burgemeester Smit vanaf de kiosk een toespraak, waarin Z E.A. wees op het voorrecht dat wij den verjaardag onzer Koningin mogen gedenken, wat te sterker tot uiting komt, nu we het verschrikkelijk onge val vernamen waardoor de Koningin onzer Zuidelijke naburen op zoo ont zettende wijze het leven verloor. Dat wij onze Koningin, die heden haar 55e verjaardag viert, aldus Z.E A., nu reeds 37 jaar ónze Koningin mogen noemen, mocht ik zooeven terecht een voorrecht noemen en wij danken God dat Hij Haar tot nu toe spaarde en bidden dat Hij Haar nog lang stelle tot een voorwerp onzer liefde. Wat Zij in die 37 jaren Harer regee ring met Haar volk heeft beleefd niet alleen, doch ook dóórleefd, kan ik in dit korte oogenblik niet opsommen. Het zou teveel zijn. Wel mag een conclusie getrokken worden en wel deze, dat ons volk door al het lief en leed dat Zij met Haar volk deelde, nauwer aan Haar werd verbondenen dat in het hart van elk rechtgeaard vaderlander een plekje verborgen is, dat weliswaar niet zoo spoedig open baar komt en zich door onze nuchtere aard zich niet altijd naar buiten ver toont. Alleen in dagen van druk en in dagen al9 naar buiten getoond moet worden, dat er duizenden, ja tien duizenden zijn wier harten in liefde kloppen voor ons Vorstenhuis, kan ons volk ook in laaiend enthousiasme zichzelf ontpoppen als één met ons Vorstenhuis. Spr. wijst daarbij op een gezegde van Napoleon, dat ons volk niet spoedig warm loopt, en dat hierin waarheid zit herinnert Z E.A. zich uit 1918. Aan het slot spreekt de burge meester de hoop uit dat deze dag in alle orde mag verloopen en bewijzen mag dat er een volk is dat zegt„Wij zijn van Oranje en Oranje is van ons". De burgemeester deelde mede dat namens het Comité tot viering van Koninginnedag het volgende telegram aan H.M. de Koningin werd gezonden: Aan H. M. de Koningin der Nederlanden, Den Haag. De gemeente Sprang—Capelle, van jong tot oud bijeen om Uwen verjaardag te gedenken, bidt Uwe Majesteit Gods besten zegen toe. De Feestcommissie: SMIT, Voorzitter, v. DALEN, Secretaris. Door het Fanfarecorps „Sireiia" (directeur de heer Bisselink) werd vervolgens een concert gegeven, afge wisseld met zang door de Chr. Gem. Zangvereen. „Hallelujah" van Capelle, alsmede door het kinderkoor van denzelfden naam (directeur de heer M. C. Rijken) en de Chr. Gem Zang- vereen. „Excelsior" van Sprang. De door ieder gezelschap uit te voeren nummers werden op uitstekende wijze ten gehoore gebracht en de belang stelling was den geheelen avond bij zonder groot. De feestcommissie die dit Oranje feest voor de geheele gemeente orga niseerde kan met genoegen op dezen dag terugzien. Het geheel mag uitste kend geslaagd heeten. In de gemeente werd algemeen gevlagd, zoowel van openbare gebou wen als particuliere woningen. SPRANG-CAPELLE (V.nv. Sprang). Dinsdagmiddag had aan den vier sprong bij de Biersteeg een aanrijding plaats tusschen een drietal wielrijders. Het ongeval liep goed af; een der wiel rijders had zich slecht licht gewond aan zijn arm, terwijl de fietsen eenige averij bekwamen. Dinsdagavond werd mej. V. uit Waalwijk in de Besoijenschesteeg aan gereden door dhr. K. alhier. Mej. V. werd van haar fiets geworpen en liep eenige ontvellingen aan haar been op, terwijl haar fiets gedeeltelijk in elkaar gereden werd. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin werden j.l. Zaterdag alhier voor de schoolkinderen oranjefeesten gehouden. Des morgens werd een optocht gehouden; toen de schooljeugd op het feestterrein bijeen

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5