Holland i a Patronenmaker, H, Winkelman, hervat* S. Dempt li Zonen ConiDlele Woninginrichting. Wie niet adverteert word! vergelen. Radio-distributie Een eigen toestel SCHOOLSCHQENEN BINNENLAND. SPORT, GEMENGD NIEUWS, AGENDA'* BOEKBESPREKING. ADVERTENTIEN R.D.B, THEATER. ABONNEERT U OP DIT BLAD Wat wenscht U A. L. van Wijlen, SÜ™ Capelle. Alleen bij; Firma A. DE BONT „Twee dagen in de Nor". ROBINSON MET EN ZONDER RUBBER. CRES heeft de practijk Vrijhoeve-Capelle* /i schen de dubbele haag van vaandels van oudstrijdersvereenigingen en regi menten ging de stoet in traag tempo voort naar de St. Goedele kerk Op het St. Goedele Plein was de volksmassa zoo mogelijk nog veel grooter dan elders. Niet alleen stonden de menschen tot aan den gevel en waren de trottoirs volgepropt met volk, maar overal zag men de menschen hangen aan de ramen en de eveneens met rouwdoek behangen balkons ston den overvol. Zelfs de dakgoten zagen zwart van de menschen. Nadat met groote plechtigheid de lijkkist in de kerk op de catafalk was geplaatst, begon de lijkdienst, die geleid werd door mgr. van Roey kardinaal-aartsbisschop van Brussel. In de kerk bevonden zich bij de aankomst van den stoet reeds de vrouwelijke leden der koninklijke familie en de verwantender Koningin Tijdens de kerkelijke plechtigheid bracht een stoet van militairen de honderden en honderden rouw kransen van liet paleis naar de kerk te Laeken. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid stelde de rouwstoet zich op. De vorstelijke personen en hooge autoriteiten legden ditmaal niet meer te voet het vier kilometer lange traject naar de kerk te Laeken af, maar volgden in auto's. Ook langs dezen weg was een eerewacht van detachementen infanterie, wielrijders veldartillerie en luchtartillerie op gesteld. Achter de troepenhaag ver drong zich ook hier 'n volksmenigte, die door sommigen op een millioen menschen werd geschat. Hel was ruim half twee geworden toen de stoet de kerk te Laeken bereikte. Bij aankomst dreunde het geschut in het naburige park. Hier werden de absoutes gezongen door kardinaal van Roey. Onmid dellijk na de absoute werd de lijkkist met het stoffelijk overschot van koningin Astrid door acht onder officieren gedragen onder het geschal van de hoornen en het spelen van de Braban^onne in gedempten toon door de regimentsmuziek. In de onder de kerk gelegen crypte mochten alleen de leden van de koninklijke familie het lijk volgen. Koningin Astrid werd bijgezet in een voorloopigegraftombevan witten steen, geplaatst tusschen het graf van koning Albert en het graf van diens ouders, de graaf en gravin van Vlaanderen. Weenend verheten allen na eenigen tijd de crypte, waar de mooie, levenslustige piinses uil het noorden, die de meest geliefde vorstin aller Belgische vorstinnen was geworden, nu voor eeuwig rusten zal. Na de plechtige uitvaart van Konin gin Astrid is het tot laat in den avond in het centrum van Brussel bui tengewoon druk gebleven. Het gebaar van Koning Leopold, die tegen den protocolairen regel in en in spijt van zijn verwondingen, te voet en geheel alleen als lid van de konink lijke familie den statielijkwagen van de kerk St. Goedele af tot de kerk te Laeken volgde, blijkt de massa ten zeerste te hebben getroffen. Tijdens de absoute te Laeken gezongen door den kardinaal aartsbisschop van Me- chelen en den pastoor van deze kerk, steeg de droefheid van den koning ten top. Hij viel neer op een zwarten bid- stoel en bleef geknield met het hoofd in de handen zitten tot de plechtigheid was afgeloopen. Bij de slotzang Dies Irae barstte hij in tranen los, maar toen in gedempten toon de Braban- Conne door een regimentskapel werd ingezet, richtte hij zich weer op om een meer militaire houding aan te ne men. Vervolgens volgde hij als werk tuigelijk de geestelijkheid en de lijk kist naar den onder de kerk gelegen grafkelder. Het kleine prinsesje Josephine Char lotte, dat geheel in het wit gekleed de plechtigheid in de kerk van St. Goe dele had bijgewoond, was hier niet aanwezig. Een krans met heerlijke or chideeën van koning Leopold en an dere prachtige bloemen van de ouders en zusters van koningin Astrid wer den op het graf gelegd. Het laatst in den grafkelder hieven koning Leo pold en prins Karei van Zweden, de grijze vader van de ontslapen vorstin. Slechts na herhaald aandringen van dezen laatste verliet koning Leopold het graf. Rouwdienst in Den Haag. In Den Haag is gisteren een plech tige rouwdienst voor Koningin Astrid gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de ministers Colijn, Oud, Slote- maker en de Graeff. De Koningin heeft een hofrouw van 2 weken voorgeschreven. De Paus heeft besloten morgen in de St. Pieter een plechligen rouwdienst voor de overleden vorstin op te dra gen. Er is een comité opgericht voor het bouwen van een monument voor Ko ningin Astrid op de plaats waar zij den laatsten adem uitblies. Wethoudersverkiezingen. In Amsterdam zijn tot wethouders benoemd de heeren S. R. de Miranda, E. Boekman, F. van Meurs, allen so ciaal-democraten; mr. G. C. J. D. Kropman (r.k.) G. Baas (a.r.) en Jac. Rustige (c.h.). In Rotterdam zijn 4 soc.-dein. be noemd. In Den Ilaag zijn benoemd 1 katho liek, 1 liberaal, 1 christelijk-histori- sche en 2 sociaal-democratische wet houders. Utrecht heeft voortaan 2 r.k., 2 s.-d. en 1 a.-r. wethouder. In Den Bosch zijn benoemd A. Hout man, M. Meeuwese en M. van Soest- bergen, allen katholiek. In Tilburg zijn gekozeh mr. J. v. d. Morlel (aftr. r.-k.), mr. H. J. Schei delaar r.-k., H. Eijkemans r.-k. en C. H. M. van der Ven (diss. r.-k.). In Eindhoven zijn benoemd de hee ren F. Buskens r.-k., J. van Engeland r.-k., A. Verhagen r.-k., en P. v. d. Pu tl r.-k. Heffing op granen. De monopolie-heffing op granen is met 0,50 verhoogd. Ook de heffing op den invoer van veekoeken is 0,50 hooger geworden, terwijl op binnen- landsche veekoeken een heffing van 0,50 is gelegd. Deze heffingen zijn noodig geworden door de gedaalde rogge- en gerstprijzen. Koningin en Prinses gasten van Koning George. H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana zijn gisteren per auto naar Balmoral gereden, waar zij met Koning George en Koningin Mary de lunch hebben gebruikt. Het bezoek draagt geen officieel karakter. De staking te Tilburg weer uitgebreid. De staking in de wollen stoffen in dustrie te Tilburg heeft zich hedenmor gen weer uitgebreid en wel bij de fa brieken van de firma's Mutsaerts Zn., Brands Zn. en de Rooy Zn. Deze uitbreiding der staking omvat 300 man. Alles is rustig. De werkgevers hebben geweigerd met de stakingsleiders te onderhande len. WIELERSPORT. Waalwijksche Rennersclub Excelsior. Zondag j.l. organiseerde „Excelsior" een trainingsrit op het traject rond het stoomgemaal, hetwelk G maal moest worden afgelegd. Als bijzonder heid dient vermeld dat de renners om de minuut werden gestart. Zeer goed was het gezien om de renner die nummer een was vertrokken ook rugnummer een te geven en zoo ver volgens lot veertien toe, zoodat het publiek een zuiver oog kreeg op tien stand gedurende de geheele koers; hetwelk dan ook een zeer levendig aanzien gaf. Zeer jammer was het dat enkele renners zich niet reglemen tair gedroegen, waarvoor de jury hen dan ook de verdiende straf moest toe dienen. De publieke belangstelling was op dit traject evengroot als de vorige weken het geval was De uitslag vindt men elders in dit blad. De renners A. Timmermans, P. Timmermans, A. Verhoofstad, Rozen- brand en Adr. Pol, zullen in de gele genheid worden gesteld de zelfde rit nog eenmaal te rijden. Wanneer de volgende oefenrit wordt verreden zal eerst Zaterdag kunnen worden bericht. Heden Woensdag zullen de gewone clubwedstrijden wederom worden voortgezet. De renners zullen stipt op lijd moeten zijn met het oog op de vroege duisternis. Zondag zullen de twee „Excelsior"- nieuwelingen C. Kamp en C. Sars als koppel op de Bossche houten wieler baan rijden, zeer zeker een leering voor heide jonge, mannen. Wielerwedstrijd ten bate van het Roode Kruis. De wedstrijd op de Waalwijksche Wielerbaan ten bate van het Roode Kruis beloott a.s. Zondag zeer inte ressant te worden. De deelname van grooten uit de wielerwereld, als Frans Slaats, staat daar borg voor. Zaterdag iets meer over dezen sym pathieken wedstrijd. Stoomschip op een klip geloopen. De Radio Marine corporation te New York heeft vanochtend een S.O.S. bericht ontvangen van het stoomschip Dixie, dat op een klip bij Arysfort (Flo rida) is geloopen met 400 opvarenden aan boord en nu dringend hulp vraagt. Twee schepen zijn naar de plaats des onheils uitgezonden. De „Reaper" heeft 40 personen van de „Dixie" aan boord genomen, daarna heeft de storm echter de verbinding verbroken. De situatie der overige op varenden is precair. Verdronken. Bij het zoeken naar bramen zijn Za terdag twee meisjes uit de gemeente Ol- demarkt te water geraakt. Hoewel zij vrij spoedig door den va der van een hunner op het droge wa ren gebracht, is de 13-jarige Klaasje Braad aan de gevolgen overleden. Moord opgehelderd. De beide verdachten van den moord op den ouden heer Kr. te Wildervank hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. 130 Mijnwerkers verdionken in Japan. Als gevolg van langdurige stort regens is het dorp Horobetsu in het Zuiden van het Japansche eiland Hokkaido overstroomd 120 mijn werkers zijn dientengevolge ver dronken en 600 huizen staan onder water. Bioscoop kas bestolen. Inbrekers hebben Zondagavond hun slag geslagen in een bioscoop in West-Rotterdam, waar zij een buit van f 5800.meester werden. In een café in het centrum der stad werd f600.gestolen. legen auto opgebotst. Te Warmond is de 25 jarige wiel rijder J. Langeveld uit Leiden tegen een auto opgereden, bestuurd door zekeren K. uit Sassenheim De wielrijder kreeg o.m. een zware schedelbreuk en is naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden over gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Door den trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg onder de gemeente Bergen op Zoom heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De ruim 50jarige veekoop. man J Jansen uit Ossendrechl wilde per rijwiel den spoorweg oversteken juist op het moment dat de Mitropa expresstrein passeerde. De man werd door den trein gegrepen en gedood. De man was gehuwd en vader van een aantal kinderen. WAALWIJK. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, »Uit het dagboek van een dokter». Vrijdag 8 uur, R.D.B.-Theater, »Twee dagen in de Nor». Zaterdag 1.302.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel «Oefening en Vermaak». VEILING LANGSTRAAT DRUNEN. Veilingbericht van 2 Sept. 1935. Cerarlenmouskie 411; Kersmiek 27; The Queen 3G; Oogstappel 46; Juinappel 25; Gammersche zuur 4G; Claps 711; Idem II 4G; Triumf de Vienne 48; Knolperen 1-2; Harntjespeer 2-3; Bergemot 2-5; Beuré 35; Druiven 2428; Witte druiven 2527; Roode bessen 2023; Aardbeien 3040; Reine Victoria 515; Reine Claude 614; Blauwe pruimen 211; Tomaten 36; Snij- boonen 414; Princesseboonen 4-11; Rentegevers 48; Dubb. boon 46; Spinazie 36; Postelijn 25; Juin 23; Breekpeen 23. Alles per K.G. Bloemkool 5.1/2'10; Idem II 2-4; Roode kool 1.1/25; Savoyekool 1-6; Knolselderij 25; Sla l,/22.T/4; Andijvie 3/41.3/4; Meloenen 312. Alles per stuk. Peen 2—3.1/2; Kroten 1—1; Sel derij 1/21; Prij 915. Alles per bos. ^Misdrijf in het Duivelsbosa. J. Chr. Tetenburg. In omslag f 1,25 Geb. f 1,90. W. de Haan Utrecht. De schrijver van dezen oorspronke- üjken recherche-roman is inspecteur van politie en dus met de »interne« politiezaken terdege op de hoogte. Reeds eerder gaf hij een politieroman »Art. 289 Strafrecht*. Wien nu eens een dedectiveroman wil lezen, waar de tegenstrijdigheden volstrekt niet aan den opbouw van het uitermate boeiend relaas hebben moeten medewerken, zij deze roman ten zeerste aanbevolen. W. V. Anitra's Dans« Fannie Hurst. Ingen. f 2,90; Gebonden f3,90. H.P. Leopold's U.M., den Haag. Anitra is de jongste dochter van Bruno, den beroemden componist en pianist, die reeds jarenlang werkt aan zijn sSymphonie des Menscheüjken Levens«, waarvan hij het eerste en tweede deel gereed heeft, maar de sleutel tot het derde deel niet kan vinden, hoe hij ook dagen en nachten op de piano beukt. Mede door Bruno's afkeer van elk publiek optreden, drei gen de financieele zorgen in het groote gezin. Dan is het Anitra, die begrijpt wat haar vader behoeft; zij neemt de teugels van het huishouden in handen, geen zelfopoffering is haar te veel, om haar vader in staat te stellen, zich onafgebroken aan zijn kunst te kunnen wijden. Als eindelijk voor Anitra het geluk schijnt aangebroken, maakt een kort stondige ziekte een eind aan haar dans door het leven, maar tegelijkertijd hooren zij en de anderen, hoe Bruno doorspeelt en hem den toegang tot het derde deel is gegeven. Prachtig is dit leven vol zelfopoffering geteekend. Het werd een stoere roman, die evenals al het werk van Fannie Hurst, gretig aftrek zal vinden. W. V. vraagt voor noodhulp die aan de D. V. S. G. gradeer machine werken kan. 55034 ARTS, SPRANG, »Vier LevensaM. Stjernsledt. M. Meulenhoff, Amsterdam. Een Noorsche roman heeft altijd z'n bijzondere bekoring. Met vier kinderen maken we kennis als groote menschen zien we ze door het leven gaan. De belevenissen van Edvard, Jenny, Hendrik en Toria loopen ver uiteen en juist deze samenvatting tot één geheel is goed geslaagd. De beschrijving is zoo simpel, maar daarin schuilt de groote kracht van de schrijfster; ze verbloemt niets en daar alle begeerten en ver langens zich richten op wat er in dit leven valt te genieten of te bereiken, is het vanzelfsprekend geen kinder lectuur, maar kan het ons dienen ter waarschuwing, om ons »Leven« niet oppervlakkig te leven. W. V. Vrijdag, Zaterdag, Zondag a.s. in de schitterende speelsensatie De film, die met enorm succes te Tilburg als kermis- programma liep 1 Toegang 16 jaar. Burgers van het Rijk Gods« Emil Fiedler. 2 deelen af 1,75 ing. en f2,25 geb. N.V. Paul Brand, Hilversum. Deze werkjes bevatten >eigentijdsche gedachten bij de evangelieën der zon en feestdagen«. Boven ieder hoofdstuk staat het behandelde evangelie afge drukt, ontleend aan het Canisiusbijbeltje, de schrijver wil ons laten zien. wat Christus ook nu te zeggen heeft tot vrienden, vijanden en onverschilligen. Het is reeds een lange rij van werken, die van Emil Fiedler in Holl. bewerking verscheen zijn woord heeft gezag, ook bij andersdenkenden. W, V. TELEFOON 3 55030 Vraagt ons zonder eenige verplichting nadere inlichtingen of demonstratie. De kosten en de betalings-condities zullen U werkelijk meevallen en hoe veel genot, vroolijkheid, ontwikkeling, actueel nieuws, enz., enz. brengt de radio U dagelijks in huis!! NA DE VACANTIE LAGE VOOR J EN HOOGE ONG ENS EN SCHOENEN MEISJES. STATIONSSTRAAT 51 WAALWIJK. I I I I I I I I I I I I i - =- vader. E om krijt e werk delen al De r ach je aad. H< lij rus \iinnen uin gei - Ge rington ven kan Het n plaats nen w schijn - Kr spra °ogen, r af op h trilde. -O den als Wat m ik doen Haar dokter tellen v jJtfU] 55032 -5

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8