VERVALSCHT en MINDERWAARDIG I LAND- EN TUINBOUW. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ri f 2700. De kapitaalschuld wordt dan f 16.125. Er zal in 8 jaar worden afgeschreven. Maharadja in ons land. De Maüaradja van Patiala, die bekend staat als de rijkste man van de wereld, heeft enkele dagen in ons land doorgebracht. Maan dagochtend is hij met zijn gevolg naar Berlijn vertrokken. De salarisverlaging voor rijks- en genieenlepersoneel. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebracht van de gemeentebesturen, a. dat de re geering in verband met den finan cieelen toestand van 's lands finan ciën het noodzakelijk acht, dat met ingang van 1 Jan. 1036 op de wed den en loonen van het Rijksperso neel een bedrag van plm. 10 mill.oen 's jaars wordt bezuinigd en b. dat bet in de bedoeling ligt deze bezui niging te verkrijgen door toepassing van een algemeene verlaging van plm. 5 pet. op de voor het rijks personeel geldende wedden en loon bedragen zoowel die van de vaste wedden als die van de minima en maxima, toelagen, belooningen, vergoedingen, kortingen enz. De minister voegt hieraan toe, dat derhalve het rijkssalarispeil, waaraan ingevolge conclusie 22 van het rapport der commissie-Schouten de belooningen van het middelbaar en hooger personeel der publiek rechtelijke organen behooren te worden getoetst, met ongeveer 5 pet. zal dalen, zoodat het voor het be houd der vereischte overeenstem ming noodig is, die belooningen met ingang van 1 Jan. 1936 in het algemeen een overeenkomstige ver laging te doen ondergaan. Mitsdien geeft de minister aan de colleges in overweging om het daar heen te leiden, dat ingaande 1 Jan. 1936 de belooningen enz. van het middelbaar en hooger personeel (dat zijn in het algemeen de »amb- tenaren«, het personeel der gemeen tepolitie inbegrepen), waarvan de regeling tot de bevoegdheid van den raad behoort, worden verlaagd. Wat de loonen der werklieden van de overige plaatselijk gere Door goedkooper aanbod van Aspirin-tabletten, niet herkomstig uit de Bayer Fabrieken, ismen op het spoor gekomen van belangrijke vervalschingen Deze tabletten, welke ook hier te lande onder den prijs verkocht kunnen worden, zijn uiterlijk niet van de echte Aspirin-tabletten te onderscheiden. De samenstelling van de vervalschle tabletten is zeer minderwaardig en kan door de ontzettend vieze behandeling schadelijk voor Uw gezondheid zijn. De vervalschers zijn inmiddels door de Antwerpsche politie onschadelijk gemaakt. U kunt zich tegen deze vervalsching beschermen, door uitsluitend de echte Aspirin-tabletten tegen den vastgestelden prijs van 70 ets. per buisje of 10 ets. per zakje in de betrouwbare Apotheken en Drogisterijen te koopen. ER BESTAAT IN HOLLAND SLECHTS EEN SOORT A SPI RIN-T A R L ETTE N, WAARVOOR DE BAYER-FA BRIEKEN GARANTIE GEVEN. DEZE ZIJN KENBAAR AAN DEN ORANJE-BAND OP DE VERPAKKING EN HET BAYER-KRUIS OP ELK TABLET. ER BESTAAT GEEN »HOLLANDSCHE ASPIRIN» en cruteerde krachten in dienst van publiekrechtelijke organisaties be treft verklaart de minister, dat deze in de allereerste plaats behooren te worden getoetst aan den plaatselij ken loon- en levensstandaard. Moch ten die na de vaststelling der loonen een verlaging hebben ondergaan, dan is het gewenscht, dat ook de loonen der gemeentewerklieden daaraan nader worden getoetst en voor-zooveel noodig en mogelijk aan een verlaging worden onder, worpen. De minister verzoekt voor 1 No vember e.k. door tusschenkomst van Gedep. Staten te vernemen wat in verband met het voorafgaande in elke gemeente zal worden ver richt. Mocht men van oordeel zijn, dat de bedoelde verlaging niet of slechts ten deele kan worden be werkstelligd, dan dienen de motie ven daarvoor te worden aange voerd en wat de werklieden betreft met bekend-telling van de gegevens betreffende het plaatselijk loonpeil, welke dit oordeel zouden kunnen rechtvaardigen. G. A. M. de Bruyn. f Te Rotterdam is, ruim 78 jaar oud, overleden deheerGodefridusAdriaan Marius de Bruyn. De heer de Bruyn, die te Geer truidenberg geboren is, heeft te Rotterdam de H.B.S. afgeloopen en stichtte in 1860 een filiaal van den in zijn geboorteplaats gevesligden wijnhandel J. de Bruyn en Zoon, die later geheel in zijn handen over ging en zich te Rotierdam concern treerde. Eenige jaren geleden vierde deze zaak haar honderdjarig nestaan. Als in zijn kringen zeer gezien vakman en organisator heeft de heer de Bruyn, die mede-oprichter was van de Vereeniging van Nederland, sche Wijnhandelaars, meermalen bestuursfuncties in die organisatie bekleed. Twee termijnen was hij haar voorzitter en met talent heeft hij leiding gegeven aan het vakblad van die vereeniging. Buiten zijn eigenlijke vak is de heer de Bruyn vooral bekend ge worden door zijn velen arbeid op sociaal en maatschappelijk gebied. Vooral het lol der ontslagen gevan genen en dat van de misdadige jeugd heeft hij zich aangetrokken. Hij is vele jaren voorzitter geweest van de afdeeling Rotterdam van het Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen en nam ook in het hoofdbestuur van dat genootschap een bijzondere plaats in. De laatste jaren was hij in dit college van grootendeels juristen de voorzitter. Hij heeft dezelfde functie ook be kleed in den reclasseeringsraad te Rotterdam de kolonie Landarbeid, die twee jaren geleden moest worden opgeheven bij gebrek aan fondsen, was een van zijn troetelkinderen, waarvoor geen werk hem te veel was. In Pro Juventute heeft hij eveneens meer dan een kwart eeuw leiding helpen geven. Toen deze vereeniging haar zilveren feest vierde, heeft hij met medewerking van de ambtenaren van deze vereeniging een brochure uitgegeven De resul taten der gezinsverpleging van mis dadige kinderen. De reclasseering in den tegenwoordigen vorm is eerst later een deel van de taak van het Genootschap geworden, oorspronke lijk trok het zich vooral het lot dei bewoners van de gevangenissen aan. Begrijpelijk dat de heer de Bruyn dus ook zijn intrede deed in het college van regenten en vele jaren daarin zijn goede werk heeft ver richt. De heer de Bruijn was alles behalve een droomerige philantroop in dezen arbeid, met allebei zijn voeten stond hij in de werkelijkheid en hij wist te juister tijd, als een «geval» onverbeterlijk bleek, over de teleurstelling, die het opleverde, heen te komen om zich met te meer aandacht te wijden aan ande ren. wier reclasseering wel gunstige resultaten beloofde. In nog vele andere besturen en colleges heeft de heer de Bruyn, die een verdienstelijk burger was, zitting gehad. In de jaren van den bloei der liberale partij was hij een der stuwkrachten in vooruitstreven de richting. Veel heeft hij ook ge. daan in het belang van den volks woningbouw, van de Maatschappij voor volkswoningen was hij voor zitter. De heer de Bruyn was officier in de Oranje Nassau orde. De verassching zal plaats hebben Donderdag op Westerveld. (N.R.Crt.) Bestuursleden gewestelijke tarwe— organisaties. De minister van landbouw en visscherij heeft aangewezen in de stichting gewestelijke tarwe—organi satie voor Noord—Brabanttot ondervoorzitter P. M. Sneep te Dinteloord; als bestuursleden, die met den voorzitter en ondervoor zitter het dagelijksch bestuur van genoemde stichting vormen P. J. van Haaren te Tilburg, A. D. v. d. Schans te Andel. De slaking te Tilburg. Hoewel men verwacht had dat een groot aantal stakers Maandag het werk zou hervatten bleven de meeste fabriekspoorten gesloten. Slechts drie kleinere fabrieken, die tesamen 100 man personeel tellen, zijn weer aan het werk gegaan. De arbeiders zijn daar, zonder door de stakers te worden gehinderd, in de fabriek gegaan Dit zijn de bedrijven van P. van Dooren, W. Brands en Zn. en M. Aelen Het aantal stakers bedroeg Maan dag nog bijna 4000. Door de geestelijkheid der stad was een oproep tot de stakers ge richt om onverwijld hun verzet, dat hunne gezinnen noodlottig moet worden, op te geven. Ook deze oproep schijnt echter weinig gehol pen te hebben. De stakers zullen echter waar. schijnlijk hun verzet spoedig moeten opgeven, daar het uitgesloten is dat de organisaties steun uit de kassen geven. De zelfstandige steunactie der stakingsleiding heeft vrijwel geen resultaat gehader werd slechts f 4000 opgehaald, hetgeen voor een totaal van 4000 stakers natuurlijk een onbeteekenend bedrag is. Maandagmiddag werd op de Wielerbaan in de Enschotsche straat een groote meeting belegd, die door 5000 menschen werd bijgewoond. De vergadering heeft nader licht geworpen op de verhouding van het comité tegenover de fabrikanten, en op de houding der burgerij, speciaal op die van den handeldrijvenden middenstand tegenover de stakers. De voorzitter verklaarde dat noch van de zijde van de communisten, noch van die der N.S B. eenige hulp of steun of wat dan ook geduld zou worden, en aangaande de houding tot de burgerij werd onder daverend applaus melding gemaakt van tal. looze giften in nature van allerlei levensmiddelenhandelaren in destad. Het daveide van gejuich toen medegedeeld werd dat de georgani seerde slagers van Tilburg besloten hadden, gezien den komenden nood in vele gezinnen, gedurende al den tijd dat de staking zal duren, koste loos vet, spek en vleesch te zullen verschaffen. Ten slotte was van belang de mededeeling dat alsnog opnieuw gepoogd zal worden door bemidde ling van mr. P. Arts een bespreking met de fabrikanten te verkrijgen om tot een oplossing van een conflict te kunnen geraken en de verklaring, dat de strijd in hoofdzaak gaat tegen de loonsverlaging en niet tegen de organisatiebesturen. De Tilburgsche stakers willen goede organisatie menschen blijven. De vergadering had een ordelijk verloop. Een door de N.S.B. uitgeschreven stakers-bijeenkomst werd door den burgemeester, Mr. dr. Vonk de Both verboden. Aspirin nagemaakt. Voor eenige dagen ontdekte de Antwerpsche politie te Borgerhout een geheele fabriek tot vervalsching van Aspirin-tabletten in volle wer king De fabriek was op groolen voet ingericht, zonder evenwel aan de eischen van hygiëne, die aan een dergelijk bedrijf gesteld moeten worden, te voldoen. Ook was er een volledige drukkerij voor het bedrukken van de doosjes aanwezig, alsmede comprimeer machines voor het persen van tablettan. De ge zamenlijke waarde van machinesenz. wordt geschat op 35.000 francs. De geheele vervalsching schijnt opgezet te zijn, voornamelijk met het doel, deze tabletten naar ons land te exporteeren. Waar de fabriek reeds drie maan den in bedrijf was, moetee reeds heel wat vervalschte producten op de markt gebracht zijn. De importeur van Aspirin-tabletten in Nederland deelt ons naar aan leiding hiervan mede, dat men geen gevaar loopt van deze vervalschte producten te ontvangen, indien men de Aspirin.labletten koopt bij apo thekers en bonafide drogisten. Deze verkoopen tegen den vastgestelden )rijs en leveren uitsluitend de voor Holland bestaande, origineele ver— jakking met oranjeband af. In zaken, die niet gerechtigd zijn geneesmiddelen te verkoopen, of daar waar men onder den prijs verkoopt, loopt men het risico vervalschte producten te ontvangen. Vooral waar het hier bekende geneesmid delen betreft zij men dus terdege op zijn hoede en brenge niet, ter. wille van eenige centen, zijn gezond heid in gevaar door volkomen waardelooze en misschien schade lijke middelen in te nemen. Omzetting van Grasland in Bouwland. Onder dagteekening van 23 April j.l. heeft de Directeur van de Land bouw over bovenstaand onderwerp 'n rondschrijven gericht tot de ver eenigingen van grondeigenaren. Na gewezen te hebben op de on vermijdelijke noodzaak voor de regering om maatregelen te treffen tot beperking \an de melkproductie en na de mogelijkheid te hebben geconstateerd van omzetting, op vele plaatsen, van grasland in bouw land, eindigt de Directeur-Generaal: »De hoogst ernstige toestand waarin de Nederlandse landbouw en speciaal het melk-veehouders- bedrijf als gevolg van de diep in grijpende veranderingen in de wereld structuur is komen te ver keren, hebben mij er toe gebracht, om de medewerking Uwer orga nisatie in te roepen, ten einde te bereiken, dat de grondeigenaars de verlangde toestemming (n.m.l. om tot omzetting van grasland in bouwland te mogen overgaan) zowel in hun eigen belang als in dat van de pachters geheel vrij willig zullen verlenen.» Waar hier de hoogste adviseerende officieele autoriteit op landbouwge bied in Nederland zich geroepen gevoelt, zoowel in 't belang der ver pachters, als van de pachters z'n medewerking te verleenen om»scbeu- ren», van grasland te bevorderen, is het misschien nuttig langs dezen weg hierop nogmaals de aandacht te vestigen. Ook in deze streken liggen onge twijfeld verschillende perceelen gras land, welke voor «scheuren», in aanmerking komen. De finantiële uitkomsten van de veehouderij en de hooibouw hebben er toe geleid dat er voor grasland ongelooflijke prijzen zijn en worden besteed. Menig verpachter zai reeds tot de minder prettige ervaring zijn gekomen dat de pachtsom, vermin derd met grondlasten, polderlasten en notaris kosten geen schijn meer van 'n redelijke rente van het in de grond gestoken kapitaal waarborgt, verondersteld dan nog dat er van eenige rente sprake is. Dezulken zul len vanzelfsprekend de gelegenheid aangrijpen om scheuren van hun grasland te bewerken. Zij die deze bittere ervaring nog niet' opdeden, kunnen deze echter in de naaste toekomst met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid verwach ten. Wie bovendien eenigermate in de landbouw-poliliek der regeering is ingewijd weet dat verreweg het leeuwenaandeel der steunmaatrege len betrekking heeft op producten van den Akkerbouw. Gevolg daar van is d it bij omzetting van gras land in bouwland, dit onmiddellijk in de voordeelen van die steunmaat regelen zal gaan deelen, wat op zijn beurt weer een krachtige stimulee- rende invloed op de pachtprijzen zal hebben. Betrokkenen zullen daai om goed doen aan het probleem «omzetting van grasland in bouwland», ernstige aandacht te besteden. t Is nu de tijd. GABELLE. De postduivenvere niging »De Luchtvaart», gevestigd in het café van mej. wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield met oude en jonge duiven een wedvlucht vanaf Vilvoorden met den volgenden uitslag: Adr. Klootwijk le, 4e, 5e, 6e, 12e 23e en 35e, F. Raaijmakers 2e en 19e, Adr. Versteeg 3e en 26e, C. Rosenbrand 7e en 36e, J. de Jong 8e, 11e, 15e en 16e, W. Mandema- kers 9e, P. de Roon 10e, 20e en 21e, Adr. Bakkeren 13e en 14e, A. de Jong 17e, J. Versteeg 18e en 25e, J. van Doornik 22e, W. Versteeg 24e en 29e, A. Michaël 27e, P. Nieu- wenhuizen 28e, C. Verhagen 30e, E. Haverhals 31e en 37e, C. Broeks 32e en Adr. Spierings 33e en 34e. VDe voetbalvereniging «Capelle» zal dezen winter met één elftal deelnemen aan de competitie van den Brab. Voetbalbond en wel in deyle klasse. Door den heer A. Smit, bur. gemeester dezer gemeente, werd in zijn kwaliteit van voorzitter der Oranjefeesten te dezer plaatse het volgende schrijven namens H. M. de Koningin der Nederlanden ont vangen »Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen hat feest comité van de gemeente Sprang Capelle, Haren dank over te bren gen voor de gelukwenschen, aan geboden ter gelegenheid van de herdenking van Hare Majesleits geboortedag». De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, get C. S. HEEMSTRA. Op 31 Augustus 11. heeft de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. onder leiding van den commandant, den heer P. van der Schans, deel genomen aan den Landstormdag te Boxtel met 20 leden. Bij deze gelegenheid behaalde de commandant een 3en prijs in de Oranje—afdeeling met 45 punten (max. 50), terwijl de heer H. van Vuuren uit de 3000 schutters een mooien prijs behaalde met 57 pun ten (max. 60). Voorwaar een mooie vprestatie. Gedurende de maand Augustus 1.1. werden ter gemeente secretarie van Sprang—Capelle voor den Vleeschkeuringsdienstaangegeven 20 runderen, 59 varkens en 5 schapen. Met ingang van 16 Sept. a.s. is de heer Scheltema uit Tilburg, toegelaten als volontair ter secretarie cier gemeente Sprang -Capelle. In de plaats van den heer H. Cové is tot 2en penningmeester der voetbalvereeniging «Capelle» be- t^>emd de heer N. Kraak. J.l. Zondag des nam. 2 uur had in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschendijk de doopsbediening plaats van kinderen, wien tot nog toe den doop onthouden was, vermits de betrokken moeders of draagsters z.g. »Polka-haar» dragen. Daar de Kerkeraad weigerde zijn plicht te vervullen, geschiedde een en ander onder leiding van het clas- sikaal bestuur, terwijl in dezen dienst voorging Ds. van der Roest uit'sGra- Avemoer. De jonge ooievaar, welke 2en Pinksterdag uit het ooievaarsnest was gevallen en daarna door den heer A. Cové verder opgefokt j omdat de ouden zich het lot vj hun spruit niet meer aantrokkelübb* schijnt hier den winter te zul|e doorbrengen, want de oudere, welkv' 1 hier dit jaar gewoond hebben, 2j; Gr! reeds vertrokken, terwijl »Jan», 2o{ w als hij genoemd is en naar welke, t> -NI° naam hij ook luistert, nog iedere 1 üt' dag vrij rondvliegt en zich dan hit f dan daar vertoont, al naar hij denk Ka dat er wat te halen valt, en g0e, i.ü maatjes is met iedereen. 'sAvoni Co zoekt hij steeds de plaats, waar h u liefderijk groot gebracht is op, 0|. 'ZT< er den nacht door te brengen, hetzGr op den schoorsteen of een in d m Vo buurt staande graanhoop. Voorde^ K° vogel is het te wenschen, dat 'f winter niet al te streng wordt, wai [J vc anders zal het dier een kwade tij Nil doormaken. £05 Met de werkzaamheden to m» Ril verbetering der Binnenhaven, weM1-" 10 werk eenigen tijd heeft stil gelegd1","J *1 doordat er geen overeenstemmir ni. met de aanliggende eigenaars wa u» Aa is men j.l. Maandag weer begonnec Enkele werkloozen zijn hieraa iv. R- 1 tewerkgesteld. 100 GEERTRUI DEN'BERG. In veLV band met de loopende, meestal Mf tegenstrijdige geruchten, deelt hfR- comité van actie, tot behoud van <p# Bi zelfstandigheid van Geertruidenber;]. mede, dat er niets definitiefs bekenf, o. is betreffende het antwoord op hti0 ci request dat aan de Ged. Staten valK« v' Noordbrabant is overhandigd. Ho5JW u wel de zaak er, naar de meenin 5 cl van het Comité, zeer goed voorstaai kso a is het toch op zijn minst voorbari c- te gelooven dat de kwestie reefe van de baan is. NV Het comité blijft een beroep doei si w op aller steun en mede werking tot 805 Ct dat zijn actie hopelijk tot een goec 1"" u einde zal zijn gebracht. .JJJ NJ Daarom verzoekt het eenieder 1.00 gi die het comité geldelijk wil steunen VRI. en die men bij het circuleeren dei lijsten mocht vergeten hebben, zijt V. A. gewaardeerde bijdragen (hoe kleit J'u" r' ook) alsnog te bezorgen bij den heer P' C. Boom, Elfhuizen, den penning!' meester van het comité. Bij voor baat hartelijk dank. 110':i5 g Het Sport—comité dat Zonda JjJJ A. V. V. A. e.k. zijn feest in Geertruidenber organiseert, schijnt links en rechl ho rnet veel sympathie tegemoet te zij 12.30 k getreden. Maakten we melding vai het feit dat S.S.S. er demonstreer! meer gymnastiek-organisaties heb ben zich laten inschrijven en onz te goeder naam bekend staande L Chapelle zal er een match houdei tegen een versterkt S.N.P.-elftal. Waar het comité voor alles aaq4 de Jeugdbeweging denkt, heeft he en wij feliciteeren ze met dat succes de medewerking van de Steenber sche Harmonie »St. Onkommer zich verzekerd. Deze leuke jeugi harmonie in d'r frissche costume zal 's avonds ter plaatse op de Mark nog een concert geven. Voor de 3000 M. Vestloop hebbei zich velen opgegeven. Het zal eer spannende loop worden. Alles is to in de puntjes geregeld en onder d leiding van het actieve comité moe deze sportdag slagen. Wat wij he gaarne toewenschen om het prach tige doel wat men zich gesteld heef is: De Sport in Geertruidenber orah oog. Zondagavond omstreeks 11 uu is op den hoek Gasthuisstraat- Plantsoen, een ernstig ongeluk 0 beurd dat nog buitengewoon goec is afgeloopen. Op genoemd tijdstip kwam aldaai de motorrijder J. H. de Vrind, die eerstdaag een proef wilde afleggen ter bekoming van een rij vaardig heidsbewijs, met een flink vaartje aangereden en wilde vanuit de Brandestraat de Gasthuisstraat in slaan. Bij het nemen van de bocht, geraakte hij echter de macht ovet zijn stuur kwijt, waardoor hij me zijn motor tegen cie trottoirbanc opreed terwijl hij zelf recht doo de groote winkelruit van den schoenwinkelier Sonderman weri geworpen. De ruit werd totaal ver nield. De onfortuinlijke rijder bekwam slechts eenige lichte ontvellingen Het motorrijwiel bleek geen mate- rieele schade te hebben opgeloopen Zaterdag j.l. vierden de heer en mevrouw W. Sassen-van Bavel hun zilveren huwelijksfeest. Zooals te verwachten was, is deze dag voor den heer en mevrouw Sassen van Bavel een grootsch huldebetoon geweest, waaraan niet alleen bijna alle ingezetenen uit Geertruidenberg maar ook van ver daarbuiten heb ben deelgenomen. Deze jubeldag werd ingezet met een H Mis van dankbaarheid, opgedragen door den zeereerw. pater Jac. Jacobs, M S.C, alsmede een H. Mis door den zeereerw pater W. Sassen, Domini caan—Aalmoezenier aan de rijks- werkverschaffing en de zeereerw. heer Lammers, kruisheer te Maa- seijck, welke H Missen werden op gedragen in de St. Gertrudiskerk. Naast het echtpaar en de talrijke famieleden en genoodigden werden deze H. Missen nog door vele inge zetene Inti citatie ander leden van Kame voorz verbc 's Hei heer N.C.C bloen ondei zagen der St. G raad, tenar der 1 Geert den dels burg Hanc De werd zochl He leden secie tarie Werl donk bestu Tilbi van 0. L Ch 1 Jaspe Gees De de 1 gebr; den laarc werd Sassi beda »Lar feest geze M. een hoez ting heer Hae: Zont n.m. d. K V I gjll Gr 2.15 M 2.45 G 5.10 D 1.00 c 5.05 N 5 .SO C G.00 V 6.15 C 7.20 0 7.50 N

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2