NIEUWS UIT HEUSDEN. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. UW KRANT „De Echo van het Zuiden' in Ie- viteit. is in ilegd, Ht te- ibied. ogin- n der laus). •eda's voor- *ghe. bied i aan, tierbij chou- hof- eree- lenie- ncer- :nigs- eiden den iiting e ups weet :>ffer- n een ingen tot mag moge euw- liedertafel een afzonderlijke hulde te x-ten brengen. Hoewel de sport di- geen bevordering van de muziek- pefening is, was er toch steeds een verstandhouding tusschen W.G. en liedertafel en spr. uitte de hoop deze verstandhouding in de toe tst zal blijven voortbestaan. Namens i vereeniging bood spr. de liederta- een prachtig bloemstuk aan. pe heer A. C. v. d. Heijden sprak hartelijk dankwoord, waarin hij zeide, dat muziek en sport in het fheel niet vijandig tegenover elkaar ehoeven te staan, mits de sport goed joefend wordt. Hij sprak bij zijn dank- ^uiging de hoop uit dat de W. G. V. ,n .sieraad voor de gemeente moge lijven. Hiermede was deze plechtigheid, die ch op de kiosk afspeelde, ten einde ;de gymnasten zochten ijlings in hun loorweekte pakjes een goed heenko- ien. De jubileerende liedertafel verscheen jg op de kiosk, doch na het zingen an enkele nummers nam men het eenig -ogelijke besluit: aflasting van de mid- agconcerten van „Oefening en Ver bak", „Tot bloei der Toonkunst-' en Qe Volharding". Gelukkig werd het echter 's avonds jeer droog, zoodat het bal-champêtre «,de Markt doorgang kon vinden. Ook w was er weer groote belangstelling en ermaakte de jonge garde zich weer ^stekend, totdat het middernachtelijk ,ur een einde maakte aan de feest- reugde. In Musis Sacrum. Het schitterend concert, dat de Ko ninklijke Zangvereeniging „Breda's Mannenkoor" 's avonds in Musis Sa- rum gaf, mogen we gevoegelijk het oogtepunt van het feest noemen. Mu- was vol bezet, iets wat de laatste ja ren tot de zeldzaamheden behoort en e aanwezigen hebben genoten van een ocaal programma, waarvoor we geen of genoeg hebben kunnen. Musis Sa- rum was te klein om het massale ge- uid van dit prachtige koor te kunnen jevatten. Moeten wij nog het program gespreken dat onder leiding van den heer W. Robert Jr. werd afgewerkt? Het Gloria van Verheij, de Schubert- liederen, het Pilgerchor uit Tannhauser, ..Germinal" van Riga, „Het Winter- spook" van Landré, „Herfst" van Ver hoef en Roeske's „Groot is de Heer", dat alles werd gezongen op een wijze die terecht aller bewondering had en die dan ook herhaaldelijk een storm achtig applaus aan de zaal ontlokte. Wij hebben zelden in Musis waar toch al zoovele uitstekende muzikale prestaties geleverd zijn zulk een prachtig homogeen mannenkoor ge hoord, met een zoo geweldig klankvo lume, dat toch in al zijn massaliteit door den directeur volkomen beheerscht wordt. Breda's Mannenkoor heeft de zen jubileum-avond tot een onvergete lijke gemaakt! Voordat het koor met de eerste strofe van het „Wilhelmus", die door de aan wezigen staande werd aanhoord, het programma opende, sprak de heer A. C. v. d. Heijden als volgt: Het is mij als Voorzitter onzer jubi leerende Liedertafel een aangename taak, een groot voorrecht zelfs, op de zen gedenkwaardigen avond aan U te mogen voorstellen de wijd en zijd be faamde Koninklijke vereeniging „Bre da's Mannenkoor", welks vaandel als gebogen gaat onder de schitterende lau weren in eigen vaderland en daarbuiten behaald. Ik handel voorzeker in Uw aller geest, wanneer ik den Directeur, voor ons geen onbekende, het bestuur en de werkende leden der roemrijke schare, namens Oefening en Vermaak en ook namens u allen, het hartelijkst welkom in ons midden toeroep. Toen door de slechte tijdsomstandigheden, die nu al jarenlang op alle rangen en standen der Maatschappij loodzwaar drukken, wij genoopt werden ons diamanten jubi leum op bescheiden schaal te vieren en Breda's Mannenkoor grootendeels uit vriendschap en sympathie voor haar 75-jarige zustervereeniging hier zou ko men concerteeren, konden wij in stilte ons zeiven gelukwenschen en elkaar toefluisteren: Ziezoo, nu zijn wij uit den brand, de hoofdschotel, het pièce de résistance van het muziekmenu is aan wezig, deze prestatie zal de klap op de vuurpijl zijn. En dat wij in deze ver wachting niet bedrogen werden, bewijst wel zonneklaar de groote belangstel ling hier thans zoo unaniem betoond. Zal ik nu naar algemeen gebruik eerst een kort geschiedkundig overzicht geven van het werken en streven van 0. en V. gedurende de voorbijgesnelde driekwart eeuw? Nog eens de schim men oproepen van allen, die tijdens hun leven hvn beste gaven en krachten aan den groei en den bloei van het hun zoo dierbaar gezelschap gewijd hebben? Met liefde en innige dankbaarheid deed ik zulks, doch ik zou dan te veel van uw t.n'd en aandacht vergen, weshalve ik degenen, die gaarne daar meer van willen weten, beleefd verwijs naar onze feestgids, waarin het 15e lustrum met zijn lief en zijn leed eenigszins breed voerig beschreven is. Zal ik dan voorlezing doen van Bre da's bekroningen, van haar triomfen hier, daar en overal gevierd? In be schouwing traden over den inhoud van het rijke, met zooveel zorg samengestel de keurprogramma, dat „elck wat wils' bevat? Me dunkt, ik hoor Breda zeg gen: „Wacht liever hiermede tot onze taak /olbracht is." Welnu, aan dat on uitgesproken, doch niettemin zoo duide lijk zichtbaar verlangen, wil ik gaarne voldoen, weshalve ik thans het woord verleen aan onze zustervereeniging, welke reeds bij voorbaat het beste suc ces zij toegewenscht. ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! Na de afwerking van het program ma nam de heer v. d. Heijden nogmaals het woord: Het lijdt geen twijfel, aldus spr., of ik ben de tolk van u allen, wanneer ik Breda's Mannenkoor onzen hartelijk- sten dank betuig, voor het muzikaal ge not ons in zoo n rijken overvloed ge schonken. Alle nummers van het pro gramma, dat het klassieke, het roman tische en het meer moderne tijdvak van den koorzang vertegenwoordigt, afzon derlijk te bespreken-, zou een onbegon nen werk blijken. Na zooveel schoons, zooveel heerlijks genoten te hebben, vraagt men zich onwillekeurig af: Hoe is het toch in 's hemelsnaam mogelijk, dat de beoefening der vocale kunst steeds meer en harder in verdrukking komt? Dat over zoovele zangvereeni- gingen reeds het „Requiscat in pace" gesproken is en bij andere de bijl zoo bedenkelijk dicht bij den wortel ligt? Is het te wijten aan de coalitie van sport op velerlei gebied, de gramofoon, de bioscoop, de zingende en sprekende film, de radio enz., die, naar een stel regel der strategie, getrennt marchie- ren, vereinigt schlagen? Mijn verstand is te klein om daarop het passend ant woord te geven. Ook zal ik mij wel wachten afkeurend tegenover genoem de uitvindingen te staan. Ik kan slechts in het kort hier herhalen, wat ik des tijds, toen wij met de „Souvenir des Montagnards" uit Tilburg concerteer den, dienaangaande zeide, nl.: „Verre van mij af te geven op de in zijn aard en wezen heilzame sport. De schim van den satyrieken Juvenalis zou mij kun nen voorhouden de circa twee duizend jaren oude spreuk „Mens sana in cor- pore sano". De edele harmonia zou me verwijtend kunnen vragen: „Weet gij dan niet, dat ik gesproten ben uit het huwelijk van kunst en kracht en dat ik den sleutel bezit, die alle deuren en har ten opent? Wat de gramofoon betreft, brengen wij gaarne een eeresaluut aan het machtig genie, dat het schier boven- menschelijk wonder wrochtte, de meta len, zilveren of gouden stem desnoods voor eeuwen vast te leggen in het wee- ke maagdelijke was; dat, als een tweede schepper zou kunnen uitgalmen: „Doo- den staat op en komt ten oordeel voor de rechtbank van het muzikale gehoor". Het faalt ons aan woorden en uit drukkingen den lof der bioscoop, der sprekende en zingende film, der radio naar behooren te verkonden, maar, en ook dit staat als een paal boven water, zij overstelpen, overladen, oververzadi- gen ons. Ook de sterkste ziel kan zoo n massa indrukken in een minimum van tijd onmogelijk verwerken; zelfs de krachtigste hersens verliezen allengs hun combinatievermogen en nolens vo- lens geraken wij in een overspannen, zenuwachtigen, lusteloozen toestand, waarin slechts kalmte en rust genezing kunnen brengen. Doch hierbij, helaas, blijft het niet. We houden op beoefe- raars, executanten te zijn, dalen af tot den rang van passieve, slaafsche luiste raars, die misscrien niet eens meer be seffen, dat niet het werk van anderen, doch eigen arbeid den maatstaf van ons kennen en kunnen bepaalt, dat niet de warmte der buitenwereld, doch eigen gemoedswarmte den thermometerstand van onzen geest vaststelt, 't Is treurig, wanneer het hart de hersenen beschul digt, dat zij niet meer harmonisch sa menwerken en het gewenschte resul taat dus moet uitblijven. Moeten we dan maar bij de pakken neerzitten en doen gelijk zij, die geen hoop meer heb ben? Gods water maar over Gods land laten loopen? Neen, driewerf neen, ook voor ons geldt het „Luctor et emergo ook voor ons geen zegepraal zonder strijd en worsteling. Verloopt het getij, dan dienen de bakens verzet, dan moe ten wij nauwer aansluiten bij de massa en zorgen, dat door onze prestaties de uitv eringen op een zoo hoog mogelijk peil komen. Volharden, vlijtig, nauw gezet xepeteeren, ziedaar het eerste en ook het laatste der tien geboden voor den koorzanger, ziedaar onzen gouden standaard, waaraan wij onwrikbaar moeten vasthouden om inflatie op eigen tooneel te voorkomen. Eerst dan, maar ook dan alleen, kan het ons, of die na ons komen, vergund zijn een nieuwen dageraad, een nieuw tijdperk van bloei voor de Liedertafels in het algemeen in te luiden. Mijnheer van Iersel,' secretaris van O. en V., die door uw ijver, bekwaam heid en werklust zooveel arbeid verzet ten kunt, denk er aan, als gij u straks zult nederzetten om de geschiedenis van dezen avond in de annalen onzer ver eeniging vast te leggen, dat gij de best versneden pen, 't beste papier, zoo mo gelijk verlucht door een bloemenkrans, kiest en dat gij in sierlijke bewoordin gen, zr oals wij dat van u gewoon zijn, vermeldt, hoe op den 15en van Herfst maand rnno Domini 1935 Breda's Man nenkoor naar Musis Sacrum toog, om op ons diamanten jubileum te concer teeren; hoe op de receptie het bestuur van Breda's keurcorps, bij monde van haar voorzitter, den heer Smits van Waesberghe Jr., de waardige opvolger van zijn onvergetelijken vader, in een schitterende rede ons gelukwenschte met ons feest en als blijvend souvenir ons aanbood een prachtige ets van Bre da's oude kerk, omlijst door een sierlij ken krans van roode en witte rozen; dat die ets een eereplaats zal innemen in onze concertzaal Musis Sacrum. Een blik op de afbeelding van dat monu mentaal. meesterlijk bouwgewrocht, waarover zooveel eeuwen zijn heenge gaan, dat binnen zijn muren zooveel herinneringen aan het doorluchtig stamhuis van Oranje-Nassau bewaart, dat met angstvallige zorg bewaakt het onvergelijkelijke grafmonument van Engelbrecht van Nassau, gebeiteld door niemand minder dan door Michael An- gelo, den grootsten kunstenaar wellicht dien de wereld ooit heeft voortge bracht; een blik daarop, herhaal ik, zal ook in ons de herinnering aan dezen schoonen, blijden avond levendig hou den en ons aansporen tevens tot een vlijtig bijwonen onzer repetities en con certen. Thans nog enkele woorden. Onge veer 55 jaar geleden, ik was er bij te genwoordig, nog wel niet als werkend lid, doch als ambitievol luisteraar, werd aan O. en V. en haren toenmaligen di recteur, den heer Frans de Cortie, op gedragen de cantate „Kunst en Vriend schap", woorden van den Waalwijk- schen dichter Waltherus van Ingen, muziek van den Bosschen componist, H. J. J. van Bree. Welnu, ik wil eindi gen met de twee laatste regels uit het magistrale, grandiose slotkoor dezer melodieuse cantate: „Dat geen macht in eeuwigheid, Toonkunst, u van Vriendschap scheid". Na deze spontane en schitterende rede barstte een hartelijk applaus los en Ir. A. Smits van Waesberghe dankte, onder den indruk dezer prachtvolle woorden namens zijn ver. voor de spon tane en joviale ontvangst die haar in Waalwijk bereid was. Spr. kon de ver zekering geven, dat Breda's Mannen koor van harte gaarne de invitatie heeft aangenomen om hier te concerteeren en daarmede den mannenzang te propa- geeren. Wij willen onzen zang ook bui ten Breda brengen, aldus spr., en waar zouden wij dat beter kunnen doen dan in Waalwijk, dat op het oogenblik het hart van Brabant is? Zich richtend tot den president van O. en V. zeide spr.: Voor ons was het een buitengewoon genoegen deze woor den te hooren, zoo schoon, zoo fijn en diep gevoeld van een persoon, die den last der jaren met zoovéél waardigheid weet te torsen. Uwe vereeniging gaat thans een nieuw 25-jarig tijdperk tege moet, zij gaat naar haar eeuwfeest. U zult dat willicht niet meer meemaken, maar ik hoop dat u het nog zult beleven dat Waalwijk weer een periode van bloei gaat meemaken en daarmede ook de kunst. Met een „Lang zullen zij leven" liet spr. het koor zijn woorcten bekrachti gen. hoeft onder te doen, deze misschien zelfs overtreft. Alle factoren zijn aanwezig om de vorming van een groot mannenkoor mogelijk te ma ken, alleende samenwerking ontbreekt tot op heden. En het kan hier zoo gemakkelijk, Mijnheer de Redacteurde kern voor een groot koor is aanwezig in de jubileerende vereeniging Oefening en Vermaak, de leiding is in zeer kundige handen. De slechte tijd be hoeft niemand te verhinderen zich bij O. en V. aan te sluiten, daar van de zangers als 't ware geen tinan- tieele olfers worden gevraagd. Inte gendeel, juist in deze zware en moeilijke tijden geeft een uurtje zingen een welkome afleiding en kan men zijn kommer en zorgen voor eenigen tijd van zich afzetten. Welnu, zangers van Groot Waalwijk, neemt Uw besluit, werpt alle eventueel bestaande bezwaren overboord en sluit U aan bij Oefe ning en Vermaak. Door Uwe mede werking zal deze vereeniging dan op 75-jarigen leeftijd herhoren worden en Waalwijk zal straks in één adem genoemd worden met Breda, Den Bosch, Maastricht en andere plaat sen, waar beroemde mannenkoren bestaan. Dit zou wel het schoonste resultaat zijn, dat O. en V. zich maar zou kunnen wenschen, van de viering van haar diamanten feest. J. LANGERMANS. Wij behoeven niet te zeggen dat wij bovenstaand artikeltje van den heer Langermans met volle instem ming opnemen en den hartelijken wensch uitspreken dat vele mannen en jongelui uit GrootWaalwijk nu eens een spontane daad zullen stel en. Er is nu, direct na de waardige en enthousiaste viering van het diamanten feest onzer Liedertafe zulk een prachtige gelegenheid om dit roemruchte gezelschap nieuw )loed te geven. Maakt daarvan ge bruik. Waalwijkers, materiaal is er te over, muzikaal voelen eveneens, nu komt het alleen aan op de daad 1 Sluit U aan als werkend lid bij Oefening en Vermaak, dan komen ook de honoraire leden vanzelf 1 RED. dag, de Dag van het eindgericht komt en spoedt aan.» U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de opname, Hoogachtend, KIEZER. Heusden, 17 Sept. '35. Wederom zich aan te teekenschool, winterseizoen bestaat er gelegenheid melden voor de Nuts- waar gedurende het les gegeven wordt in Sed. Taal, rekenen, hand- scheeps bouwkundig- machine en smid8— teekenen. De aanmelding moet plaat9 hebben aan de school (Kerkstraat) op Zaterdag 21 en 28 September. Zondagmiddag na een plechtig Lof met Te Deum, had onder zeer veel belangstelling de uitreiking plaats der prijzen aan hen, die dien dag hun eindcommunie hadden gedaan, en aan de jongere leerlingen der beide Kath. Scholen. Bij deze gelegen heid werden de kinderen door den HoogEerw. Heer Deken Wouters treffend en hartelijk toegesproken. Zaterdag speelden hier voor den B.V,B. Longa I tegen Devo 1 (Raams- donksveer). De laatste won na harden strijd met 3 2. Zondag werd hier vriendschappe- lijk gespeeld door Juliana en Wil- helmina (Wijk). Uitslag 6 2. Evenzoo werd gespeeld door de Heusdensche jongens van 't Heusden. sche patronaat, tegen die van het Drunensche. Uitslag 7—2. Om te komen tot een afdeHing van het Wit.Gele Kruis voor Heusden en Oudheusden, wordt hier een ver- gadering belegd in het R.K. Vereeni- gingslokaal, waarbij als sprekers op treden de WelEerw. Heer Suetens kapelaan en de Weled. Zeeigel. Heer Dr. v. d. Heijden, arts te 's Bosch. Zoo mogelijk zal ook een bestuur worden gekozen. De damclub V. D. houdt Maandag 23 September in de v,m. school voor Mulo een alg. ledenver gadering, die aanvangt om half acht. Aan de orde komt o.a, de indeeling der onderlinge competitie. De heer Braat, marechausseé dezer brigade is overgeplaatst naar die te Klazinaveen. Tot slot van het zoo welgeslaagde feest werd een groot bal gegeven, waar een uiterst vroolijke stemming heersch- te. Musis Sacrum gaf werkelijk weer eens een ouderwetsch beeld, en daaraan hadden de vroolijke Bredanaars een goed deel. De dansmuziek werd op uit stekende wijze verzorgd door den Van der Maessenband, die ook deze dagen in 't café De Twee Kolommen de be zoekers vele prettige uurtjes wist te be zorgen. Eerst laat in den nacht togen de feestelingen huiswaarts en stierven de laatste feestklanken van de zoo prachtig geslaagde jubileum-viering langzaam uit! Heil „Oefening en Vermaak"! Hulde aan het comité, speciaal zijn verdienstelijken secretaris, den heer A. van Iersel. (Buiten verantwoording van de Red.) Mijnheer de Redacteur. Nog onder den indruk van het schitterend geslaagd concert door Breda's Mannenkoor, verzoek ik U beleefd om eenige plaatsruimte voor het volgende Het is niet mijn bedoeling over de uitvoering zelf te schrijven daarover zal wel het noodige gezegd worden op een andere plaats in dit blad, maar Mijnheer de Redacteur hoe duidelijk is door dat concert de waarheid gedemonstreerd van het spreekwoord «Eendracht maakt macht«. Wat een materiaal, wat een prachtstemmen. Werkelijk, wanneer men daar naar luistert, dan kan men het slechts betreuren, dat men gedwongen is een vreemde vereeni ging uit te noodigen om hier een dergelijk concert mogelijk te maken, terwijl dit toch werkelijk nietnoodig zou zijn, als hier, zooals in Breda en in andere plaatsen, de zangers wilden samenwerken. Ook Waalwijk beschikt over goede krachten, terwijl de muzikaliteit van de Waalwijkers voor geen enkele andere plaats be- Mijnheer de Redacteur. Als v. H. meent dat hij als zede- meester voor mij moet uitmaken wat mijn sociale plichten zijn, moet ik hem aanmanen dit soort aan matigende kuren ergens anders uit te kuren. Bij mij is hij daarmede niet aan het juiste adres. Wat ik zeggen of schrijven moet, zal ik met mezelf uitmaken, terwijl de plaatsing ervan bij U, Mijnheer de Redacteur, ligt. De scheepvaart kan alleen her stellen door middel van devaluatie, werd dezer dagen beweerd. Minister Gelissen antwoordde hierop, dat in gedevalueerde landen de scheepvaart ook met steun op de been gehouden moet worden. Volgens v. H. allemaal »holle frasen», want hij heeft het monetaire probleem onder de knie. De Regeering zal in haar streven om tot internationale muntstabili- satie te komen dan alleen kunnen slagen als zij daarbij voldoende de volksopinie in de rug heeft. Evenzoo staat het met hen die het erop wagen willen met ons kleine landje van heelemaal zeven millioen inwoners en dat in alles van andere landen afhankelijk is, zich afzonderlijk en op eigen risico te werpen in een strijd om lijfsbehoud, waarbij elk land zich laat leiden door eigen belang en men uit dien grond el kander de loef tracht af te snijden. Dat is zoo ongeveer de drijfveer van 't huidige devaluatie-systeem. Nu 't vaderland in nood verkeert is het plicht van den Nederl. kiezer om ook in dit vraagstuk partij te kiezen, 't Zij voor of tegen de regee- ring. Hoe het ten slotte allemaal precies gaan zal weet niemand. De loop der gebeurtenissen spot met alle rede neering. Bij het eindigen van den grooten wereldoorlog werd als om strijd verkondigd dat de eerste 100 jaar er geen oorlog meer kon komen. Er zou een gouden tijd van voor spoed en bloei aanbreken, 't Is tot heden alles averechts uitgekomen Een eisch van het huidige wereld gebeuren is m.i. dat we elkander wakker schudden, teneinde de geeste lijke schatten die openbaar komen elkander deelachtig te maken. Het licht gaat op in den weg der bewust wording langs opgehoogde wegen, v. H. noemt dit onrust stoken en angst aanjagen. Het volk moet in den «dommel» gelaten. Nu 't wereld gericht zich in de gebeurtenissen van dezen tijd zoo duidelijk voor onze oogen voltrekt, weerklinkt hierin alom de roepstem van de kerk van de oude dag: »De groote Vrachtauto door hein gegrepen. Op een onbewaakten overweg hij Stuttgart is een trein ingereden op een vrachtauto met S.A.-lieden. Hiervan werden er 5 gedood en 7 gewond, waarvan 5 ernstig. Wielrijder gedood. Het verkeer heeft aan het einde van de week zijn slachtoffers ge- eischt. Op den Rijksweg Nijmegen- Maastricht onder Malden is Zondag morgen een aanrijding gebeurd, waarhij een wielrijder door een auto werd gegrepen en gedood. Motorrijder geslipt. De heer J. Eras uit Tilburg is met zijn motorfiets op den weg NijmegenDen Bosch onder ce ge meente Rosmalen, toen hij een autobus passeerde, geslipt. Hij sloeg over het stuur en bleef zwaar ge wond op den weg liggen, Op last van dr. Haanegraaf v. d. Ivolff uit Rosmalen werd de gewonde naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd. Hier bleek, dat hij een zware hersenschudding benevens scheurwonden en andere kwetsuren had bekomen. De toestand van het slachtoffer is nog zeer ernstig. Koppensnellers in lndië. Blijkens door de regeering te Buitenzorg ontvangen telegrafische berichten htbben op 5 Sept. j.l. een aantal Mappis inwoners van den kampong Imahoei aangevallen, waarvan er één werd gesneld. Op 6 September vielen de Mappis een patrouille te Banoemepe aan. De Mappis werden op de vlucht ge jaagd. Te Banoemepe is tijdelijk een post van de veldpolitie gevestigd ten einde verdere aanvallen van de Mappis af te weren. MOET Z IJ N die behartigt de belangen van plaats en streek Pijnen van rheumaiiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. h 10 ets. y

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3