Ede Bont- v.Hulten ADVERTEERT IN DIT BLAD INGEZONDEN STUIKEN. w.s.c. Heerenkleeding naar maat Spr. uitte de hoop dat allen aan hem zullen blijven denken als aan iemand, die getracht heeft zijn p icht te doen. Zelf blijft spr. aan alle bij de school betrokkenen denken, als een onderdeel van de 13 gelukkige jaren, die hij hier heeft doorge maakt. De jongelui, die spr. bovendien kon verblijden met een dag vrij, wenschte hij veel succes in hun studie en werkkring. Voor de aangeboden geschenken bracht spr. een hartelijk dankwoord. Met een handdruk nam de heer Siemer vervolgens van alle leerlin gen en oud leerlingen afscheid. In tegenwoordigheid van onze redactie had Woensdagavond in de Twee Kolommen, de jaarlijksche uilloting plaats van 4 aandeeïen der geldleening van W.S.C. Uitgeloot werden de nummers 14, 29, 11 en 25, die bij den pen ningmeester betaalbaar zijn tegen inwisseling van hel aandeel. R.K. Handelsavondschool. Tot 1 Jan. a.s. is tot tijdelijk directeur der R.K. Handelsavond school benoemd de heer Drs. G. J. de Vries, directeur der R.K. H.B.S. H.H.S. A vondenrsussen Rijksvakschooi. Het resultaat der inschrijving voor de Winteravondcursussen aan de Rijksvakschool is als volgt: 1. Bovenwerk modelleeren 22 2. Gradeeren v. boven modellen 4 3. Snijden overleder 3G 4. Stikkerij jongens 12 5. meisjes 10 6. Handzwikken 28 7. Machinezwikken enz. 32 8. Onderwerk en Uitpoets 27 Totaal 171 De toeloop is dus zeer bevredi gend bijna alle cursussen zijn vol bezet Er kunnen echter nog enkele deelnemers toegelaten worden en wel voor: Cursus 1 Bovenwerk modelleeren 2 2 gaat slechts door als er nog een tweetal bijkomt. 3 is vol bezet. 4 is vol bezet. 5 nog 2. 6, 7 en 8 zijn vol bezet. H. Vormsel. Mgr. Diepen zal het H. Vormsel toedienen 15 Oct. ten 12 uur te Hank met Dussen op 16 Oct. ten 10 uur te Geertruiden berg met Raamsdonks- veer en ten 12 uur te Ruamsdonk met Waspik en Rectoraat H. Theresia. R.K. Verkenners. Andreas Zijlmansgroep Waalwijk. Ter inleiding v. d. Ouderavonden Deze avond is een kennismaking met onze Waalwijksche Verkenners beweging en een kennismaking, waarvan we durven vertrouwen dat U er geen spijt van zult hebben. Ongeveer een jaar geleden hebt U van de stichting onzer Andreas Zijlmansgroep gehoord,ongeveer een jaar ziet U nu onze jongens in uniform loopen en in dien tijd is ons meermalen de vraag gesteld Maar wat dóen ze toch eigenlijk Onze Verkenners—avonden van 6 en 7 October willen U dit laten zien. Deze avonden zijn geen tooneel, maar doodeenvoudig de demonstra lie van een gewone Welpen— en Verkennersbijeenkomst, zooals die tweemaal per week plaats heeft Wan neer onze heerlijke Verkenners beweging door deze demonstratie- avonden Uw sympathie krijgt, dan is de opzet en het doel dezer avonden bereikt. Wij wenschen U een interessante en een prettige avond. Met hartelijke Verkennersgroeten, L)e Groepsleiding der Andreas Zijlmansgroep. In Februari is reeds opgericht hei Gilde voor Middenstandsmeisjes, thans moet worden begonnen met de stichting van een aparte aft'ee- ling voor meisjes uit den werkenden stand. Na het zingen van het Gildelied en het opvoeren van een zeer ge slaagde een acter >;De onbeschaaf de Negers», was het woord aan mej. Aengenent u.i 's Bosch, die sprak over doel en streven der K. A. J. V., die in dezen tijd van ontkerstening een rugge-teun moet zijn voor de meisjes, die in de fa brieken werken en daar door zoo talrijke gevaren worden bedreigd. Vooral in een industiie—centrum als Waalwijk is een K. A. J. V. noodig om de meisjes een goede voorbereiding te geven tot het moederschap, hen te maken lot degelijke huismoeders, die hun echtgenoot tot steun kunnen zijn. Spr. riep de medewerking der ouders in om hun meisjes aan te sporen lid der K. A. J. V. te worden. De a ond werd verder gevuld met tooneelspel en z:mg der K. 1. V.'ers. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Aanrijding Donderdagmiddag botste op den hoek Besoijensche Straat Groote. straat een zware tractor en een vrachtwagen tegen elkaar, door een verkeerdemnnoeuvre van den eerste, die gechaufïeeui wdrd door P. H. uit Hoornaar. Gelukkig liep de botsing vrij goed af en was de schade niet groot. Gevonden voorwerpen Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: 4 guldens, kettinkje met hanger, kettinkje met 3 medailles, tompouce, armbandhorloge, kinder.portemon- naie met inhoud, hal doek. Voorts is komen aanloopen een bruin foxhondje. Onjuist bericht. In het no. van 1. 1 Woensdag van de Bossche Courant kwam 'n bericht voor uit Waalwijk, waarin werd mede. deeling gedaan van de benoeming van een tijdelijk leeraar aan de R K Hoogere Handelsschool alhier. Men verzocht ons te mededeelen dat dit bericht geheel onjuist is. Een feestdag. Zondag zullen de J. W ers in de Sint Clemensparochie ten feestdag houden op de feestweide* en bij slecht weer in het Patronaat, met een jaszband en vendelzwaaier erbij, ver kenners enz Eerst is er gezamenlijk lof ten 3 uur. A.s. Donderdag worden Jonge Wachters geïnstalleerd. Middenstandscampagne 1935 De werkloosheid in de lederindustiie. Blijkens de cijfets over het aantal werkloosheidsdagen in procenten in de verschillende takken van bedrijf bedroeg dit percentage in Juli j 1. voor de lederindustrie 19.2 (v.j. 26 2). Hetgemiddelde vooralle industrie takken bedroeg in Juli 30.7, zoodat de lederindustrie wat de bedrijvig, heid betreft een vrij goed figuur maakt. Propagandaavond K. A. J. V. Donderdagavond hield de K. A. J. V., de Katholieke arbeidersjeugd- vereeniging, in den Gildenbond een propaganda—vergadering, die vrij goed bezocht was, al was het aantal ouders te gering, Ook pastooi Heezemans gaf door zijn tegen woordigheid blijk van belangstelling. Pastoor Verhagen, directeur der K. J. V. sprak, na opening der bij eenkomst met den christelijken groet en welkomstwoord, waarin hij het doel van den avond uiteenzette. In ons vorig nummer hebben we betreffende deze campagne ,,de Mica", die van 14—26 October a-s. gehouden wordt, reeds een en andei medegedeeld. De Mica wil zijn een ge.\ eldige daad van propaganda voor het Middenstands- bedrijf en moet de aandacht trekken van geheel Nederland door haar puzzle- attractie met kolossale prijzen, als landhuis, auto's, ameublementen, radio's enz. enz. Zooals reeds is medegedeeld houdt de R.K. Midnenstandsvereeniging alhier a.s. Dinsdag om 8V2 uur 's avonds een algemeene vergadering in de Korenbeurs. Deze vergadering is echter alléén toe gankelijk voor Middenstanders, aange sloten bij één van de drie Midden standsbonden. Wanneer Waalwijk dus niet achter wil blijven bij deze campagne is het noodzakelijk, dat alle leden-winkeliers op de vergadering aanwezig zijn. Gem. 'leekenschool. De gemeente—teekenschool houdt morgen de jaarlijksche expositie van het werk der leerlingen. Wij verwachten dat daarvoor als telken jare weer groote belangstelling zal bestaan N.V. Kaufmann's Huidenhandel. De gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders der Kaufmann's Huiden- handel n.v. heeft het dividend vast gesteld op 4 pet. Tot commissaris is herkozen de heer Georg Kauf- mann. Liedeitafel Oefening en Vermaak" De liedertafel zal ter herdenking van haar 75-jarig jubilé op Zaterdag 19 Oct. a.s. een onderlinge feestavond houden in de zaal „Musis Sacrum". Propaganda-avond. Woensdag 2 October's avonds half acht zal hier een algemeene propa ganda praatavond gehouden worden in de zaal van Christelijke Belangen vm. Besoijen. Het onderwerp »De strijd 0111 de arbeidersziel zalingeleid worden door den heer H. de Hoop. De leden van de afdeelingen aan gesloten bij den Christelijken Bestu renbond hebben vrijen toegang. De weg Diunen - Heusden De weg ürunen Heusden heeft een mooie verbetering ondergaan. De tramrail zijn nu bijna geheel opge broken waardoor de weg een flink siuk breeder geworden is. Voor den ouden keiweg is 'n prachtig klinkerdek in de plaats gekomen, met aan beide zijden een geaspalteerd fietspad. De klinkers zijn in keperverband gelegd. Bij het gvsloopie fort wordt de weg rechtdoor getrokken, woordoor de gevaarlijke bocht daar verdwenen zal zijn Dit gedeelte van den weg is nog niet geheel klaar Het werk is uitgevoerd door de fa G. Vissers te Drunen, die op wegenbouwgebied den laatsten tijd een goeden naam heeft. Uit de Schoen wereld Onder leiding van den heer Stiilz, directeur der vakschool te Pirmasens werd op initiatief van het Ministerie van Oorlog een cursus te München gegeven, die door een groot aantal hooge militairen en beambten van dat ministerie werden bijgewoond. Directeur Stütz hield in de 14 dagen van den cursus 12 referaten over de belangrijkste deelen van schoenen fabricage speciaal over de vervaar diging van militair schoenwerk. In aansluiting hieraan sprak de heer Stütz eveneens aan de Technische Hoogeschool te München. De voor drachten vonden grooten bijval en en algemeene waardeering. Door deze uilnoodigingen, die reeds in 't voorjaar plaats vonden, werden de bijzondere capaciteiten van dezen Pirmasenser vakman door de hoog ste autoriteiten erkend en bevestigd, aldus lezen wij in een Pirmasenser dagblad. BIOSCOOP. j R.D.B.-Theater. »G'schichten auf dein Wieneri ald» Voor de opening van het Winter seizoen had de directie van het R.D.B.Theater moeilijk een beter programma kunnen samenstellen dan dat deze week wordt vertoond. Na het gebruikelijke uitstekende voorprogramma komt als hoofd nummer de bekende film »G'schich ten aus dein Wienerwald. Deze film heeft zooveel aantrekkelijkheden, dat 'kiefhebbers van komische ïyms, Boeiende films, muziek en 2&mg- tttms er allen veel van hun gading in zullen vinden In deze film treffen wij aan Magda Schneider, die voor de zooveelste maai een «singendes, kleines Wiener Madel» heeft te spe len, Wolf Aibalch—Retty, die een zeer charmante rol heelt, Truus van Aalten, onze populaire Hollandsche ster, Georg Alexander en Leo Slezak. Het verhaal speelt zich af in het tegenwoordige Weenen. De onsterfe lijke walsmelodieën worden gespeeld door het Weensch Philharmonisch orkest. Wie eens hooren en zien wil wat »G'schichten aus dem Wie. nerwald» alzoo inhoudt, verznime deze film niet; zij biedt een avond van kostelijk amusement. Luxor- Bioscoop. »Moord in de School Een film van de goede, d.w.z. van de boeiende spannende soort. Een detectiveverhaal maar meer dan gebruikelijk gelardeerd met Humor. Want de detective is hier geen man met ijzeren spieren en stalen zenu wen, maar een vrouw, een oude jonge juffrouw nog wel, die als onderwijzeres haar brood verdient De spanning wordt afgewisseld door daverende lachsalvo's als blijkt, dat de scherpzinnige onverbiddelijke detective toch nog genoeg oude jonge juffrouw is gebleven, om in de wereld van de misdaad af en toe een vreemd figuur te slaan. Niet alleen de spelers zijn goed, ook het verhaal zit prima in elkaar. Men vait van de eene spanning in de andere en blijft tot 't laatste toe in het onzekere wie nu eigenlijk de moord heeft bedreven. En tenslotte blijkt het dan nog iemand te zijn, van wien je het in het geheel niet had verwacht. Kortom »Moord in de School» is een film waar men genoegen van zal beleven. De hoofdrollen worden vertolkt door Edna Oliver, J. Gleason en Bruce Cabot. De Universiteitsinzameling 1935. In het jaarlijksche rondschrijven van het Diocesaan St. Radhoud comité aan de parochiale Comité's in het Bisdom Den Bosch, deelt het Dioc. Comité met erkentelijkheid mede, dat in ons Bisdom de op brengst der jaarcollecte 1934 belang rijk die van de jaren 1933 en 1932 heeft overtroffen. En dat in de moeilijke tijdsom standigheden welke we beleven I Het schrijft dit mooie succes voor namelijk toe aan het feit, dat vele Comité s gehoor gaven aan het ver zoek, hunne collecte te houden on middellijk na den door het Episco paat aangewezen Universiteits Zondag den laatsten Zondag van Septem-er dus in de eerste helft van de maand October. Moge dit een aansporing zijn ter navolging voor die Comité's, welke hunne collecte gewoonlijk eerst in November aanvangen Het Dioc. Comité heeft de paro chiale Comité's verzocht, alle voor bereidende maatregelen te nemen, opdat de collecte kan aanvangen onmiddellijk na Zondag 29 Sept den Universiteits - Zondag, en de collecte achtereen af te werken in de maand October. Het rondschrijven bevat verschil lende mededeelingen en wenken in verband met de te houden Univer siteitscollecte en eindigt dan aldus: October beginnen en achtereen afwerken. We herhalen het nog eens, vooral NU is het van belang onmiddellijk in de eerste dagen van October de inzameling te beginnen en welzoo als het Doorluchtig Episcopaat wenscht langs de huizen der pa rochianen. Wordt de inzameling aldus spoe dig ten einde gebracht, dan zal evenals voiig jaar de inzameling een flink succes worden. Het Dioc. Comité spreekt het ver trouwen uit, dat het door het Door luchtig Episcopaat voorgeschreven gebed op den Universileits-Zondag, er toe moge bijdragen de taak dei- parochiale Comité's en hare mede werkers in deze aanmerkelijk te verlichten. Moge hun arbeid ter eere Gods en tot heil van Katholiek Nederland slagen lot groei en bloei van onze R.K. Universiteit. Verkeersfonds. In de begrooting van het Verkeers fonds voor 1936 vonden wij o.m. de volgende posten uitgetrokken In dit jaar wordt het wegvak langs de Zuid—Willemsvaart naar den oostelijken kanaaldijk verlegd. Aldus zal worden verkregen, dat van Den Bosch tot Helmond en verder slechts éénmaal het kanaal moet worden gekruisd. Voor deze wegverbetering wordt een bedrag van f58,000 uit getrokken f70,000 voor vernieuwing en ver breeding van de brug over sluis no. 0 in den weg 's Bosch—Hintham— Grave f40,000 voor verkgging om be bouwde kom van Orthen van weg Utrecht—Zaltbommel 's Bosch f 10,000 voor verbetering traverse 's Bosch van bovengenoemden weg en rondverbinding f20,000 voor grondaankoop voor verlegging bebouwde kom te Nieu wendijk van weg Utrecht—Keizers veer—Breda f 100,000 voor grondaankoop rond weg Breda van bovengenoemden weg f20,000 voor verbetering traverse te Hintham van weg Nijmegen Grave—'s Bosch f50,000 voor verbetering kruispunt te Heesch van genoemden weg; f25,000 voor ringbaan om Tilburg van weg Breda—Tilburg—Eind hoven f30,000 voor plaatselijke wegver breeding onder Teteringen en Gin neken van genoemden weg; f 100,000 als bijdrage voor verbe tering van den doorgang te 's Bosch en bouw van daarin gelegen bruggen. Zondag 22 Sept.: Ie pr. theesedvies 110. 267; 2e pr. no. 7; 3e pr. no. 71; 4e pr. 110. 204; 5e pr. no. 152; 6e pr. no. 132; 7e pr. no. 394; 8e pr. no. 438; 9e pr. no. 232; 10e pr. no. 202; lie pr. no. 83; 12e pr. no. 110 en 13e pr. no. I89 Maandag 23 Sept.: Ie pr. een wol. len deken 110. 243; 2e pr. no. 348; 3e pr. no. 64; 4e pr. no. 135; 5e pr. no 340; 6e pr. 110. 374; 7e pr. no. 460; 8e pr. 110. 336; 9e pr. no. 103; 10e pr. no. 450; lie pr. no. 457 en 12e pr. no. 29, Dinsdag 24 Sept.: Ie pr. een cassette 110. 280; 2e pr. no. 216; 3e pr. 110. 369; 4e pr. no. 312; 5e pr. no. 281; 6e pr no. 60; 7e pr. 110. 447; 8e pr. no. 170; 9c pr. no. 79; 10e pr. no. 5; lie pr. no! 4; 12e pr. no. 443 en 13e pr. no. 58. (Buiten verantwoording van de Red.) Onze Jaarmarkten. Mijnheer de Redacieur Ik weet niet of U het met me eens zult zijn, maar de groote markt, zooals die tegenwoordig geplaatst is, lijkt me niet in het belang noch van de ge meente, noch van de markikramers, noch van de koopers Op het raadhuisplein staan veel te veel kramen en uitstallingen, de ver. koopers hebben geen plaats en hel publiek moet zich door de smalle gangen wringen, waarvoor t tenslotte geen lust meer heeft en het nalaat, He zelfde is het op 't oude Marktplein. En dan op den straatweg langs de Markt, daar zijn drie rijen verkoopers, velen met karren en wagens, men- schen, die het volk toesprtken en natuurlijk een zoo groot mogelijk aantal belangstellenden om zich heen verzamelen liefst met een groot aantai fietsen bij zich, zoodat er niemand meer door kan en andere verkoopers dit met leede oogen moeten aanzien. Neen, Mijnheer de Redacteur, hel is ee 1 echte warboel zoo. Ik zeg dit niet om iemand onaangenaam te zijn. Men moest de proef nemen, maar ik geloof, dat de2e zóó mislukt is. Wil men het raadhuisplein en de markt benutten, best, maar dat men dan flink ontlastte, niet zoo alles op elkaar gedrongen, meer etalageruimte, meer verkoop, en passeer-gelegenheid! Hetzelfde doet men met den straatweg en wat meri dan te veel heeft, diri geere men verder de Stationsstraat in, voor de Openbare School en verderop heeft men de ruimte in overvloed, tot aan de Julianastraat desnoods en dit gedeelte sluite men af voor hel verkeer, wat toch heel gemakkelijk gaat. Ik geloof dat op deze wijze de belangen van marktkooplieden en bezoekers beide zouden zijn gediend en dit onze jaarmarkten en daardoor de gemeente ten goede zoukomenen het kost absoluut geen geld De proef zou toch zeker te nemen zijn, want zooals thans; moet de markt op den duur veel te lijden krijgen. Met dank. Een belangstellende (Zie vervolg Provinciaal Nieuws). DRUNEN. I)e Eerw. Zuster Ho- norine van het St. Jacobusgesticht al hier vertrekt Vrijdag 27 September naar Rome, om in het Piusconvict werkzaam te zijn, alwaar sinds 1931 <!e Zusters van J.M.J. gevestigd z'jn. - s In de werkverschaffing kwam C. Houtdijk zoodanig te vallen, dat hij door een ander werkman op de fiets naar huis moest worden gebracht. De dokter constateerde spierverrekking.f De bloem j es verkoop len bate' \an Herw. Levenskracht heelt in on ze gemeente opgebracht ruim 30. \J RAAMSDONKSVEER. De uitslag van de verloting der Missietentoon- stelling, die alhier Zondag, Maandag en Dinsdag is gehouden, is als volgt: Mijnheer de Redacteur. De stukken van M. J. P. volg ik met groote belangstelling Zijn laatste stuk vereischt m i. een enkelekantteekening, Een groot man heeft gezegd „Ue stem van 't volk is de stem van God' 't Valutavraagstuk is geen zaak van een paar voorname menschen, het is een zaak van het volk, het is een wereldvraagstuk Gelukkig wordt in ons land nog naar de stem des volks geluisterd. Men deed anders ook beter om het algemeen kiesrecht maar op te bergen. Het is juist .de pest" van dezen tijd dat een volk zich zelf niet meer is. Daarom kan gebeuren wat we thans in Duitschland zien. Het is juist, dat „wij" in den goeden zin des woords, dat de ruggemerg van de natie uitmaakt. Een officier verkondigde inde mo bilisatie „te uit en te na* tegen ziin ondergeschikten de theorie: „Jullie hoeven niet te denken ik denk." Het standpunt van M. J. P in zijn laatste stuk ontwikkeld, stoelt op de zelfde wortel. De mensch, die koste lijker is dan „goud van ofir" wordt daarin gelijkgeschakeld met de beesten des velds. De goede volksopvoeding stelt zich ten doel; „de volmaakte mensch*. Hieraan is alles ondergeschikt. Geen enkel vraagstuk valt daarbuiten. Dit kweekt absoluut geen menschen met „hooge borsten*. De stem van Mr. W. van Lanschot namens de Regeering in de Volken bond gehoord is als een ritselen door de toppen der moerbeien. Ot de Hol landsche gulden daarbij de gulden blijft komt op de 2e plaat9 De kerk, zijnde te midden der woedende baren zag oudtijds de uitweg in de uitroep: .Meester, bekommert u niet dat wij vergaan M De wereld is grooter dan Neder-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 10