Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IR FEUILLETON EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD," DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. n IN NEDERLAND EN ELDERS Een woord voor blinden. Na den Vierden Dinsdag. DDOTl ERVARING snrEP.TC«r MER 75 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 58c JAARGANG. met len sj ritiek i van itie en neninc vispe eze p selden :>inet niet kracli iit de i de de ir me i op rialisa ncieri van rieën ling v zon dstof ide hc urvei ichien )or h i het ziet n.-pre i vasi ariteit moge lien chten ïurt ke mo ttie, n ïitges: ;equei lsvluc i ome even geve rom ei zoove toesta De idhave. ipasse lit pu ïn. :en. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. sche voor [stel- der- 5. >ter, d. adv. >146 ente ikel een dijk >35 van ;ten ïleg vin- pik, vijk relk no va n van 22 een de )35. nd, De Golijn.bladen, die doodsbe nauwd zijn voor devaluatie, houden niet op muntbesnoeiïng voor te stellen als een zeer riskante onder neming, die meerendeels voor ook het arbeidende volk tot averechtsche resultaten leidt. Elk procent stijging der prijzen bij onze Zuiderburen is voor deze bladen welkom om ons af te schrikken. Zonder den indruk te willen wekken stelling te nemen pro of contra—devaluatie kunnen wij daarentegen wijzen op de positieve verbetering van den algemeenen toestand in de landen, die in de crisisjaren hun valuta hebben ge devalueerd. Telkens opnieuw hoort men, met name uit Engeland en de Scandi navische landen dat de werkloos heid steeds meer gaat inkrimpen en het den schijn heeft dat het bedrijfsleven zich in deze landen weer in opgaande richting beweegt Kort geleden spraken wij nog een buitenlander, die uitstekend bekend is met den toestand in dc ver schillende schoenen centra in West Europa. Opvallend was volgens hem de bedrijvigheid, die heerscht in de schoenenstreken van Engeland en van Zweden. Zeer somber steekt daartegenover, volgens dezen be trouwbaren zegsman, onze Lang straatsche schoenindustrie af Vergelijkingen maken met het buitenland is erg riskant, maar toch van „De Echo van het Zuiden^-__ Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 2*4. Voor hij er erg in had doemde de kust al uit het donker op. Hij liet zijn beencn zakken en voelde dat hij op den rotsachtigen bodem kon staan. Voortwadend, kon hij al spoedig op de rotsen langs den oever klauteren. Veilig in het kreupelhout keek hij nog eens in de richting van de jonk, die nu geheel verlicht was. Voor een lantaarn op het achterdek zag hij hel silhouet van een mannen- hoofd afgeteekend. Een oogenblik was het heel duidelijk en toen verdween het zoo plotseling, dat de ecnige mo gelijke verklaring was, dat de man, wiens hoofd het was, zich in het wa ter had laten glijden. i Dick Forsyth veerde onmiddellijk overeind. De kerel heeft met gezien! flit ste het door hem heen. Hij komt mij achterna. Het is tijd dat ik me uit de voeten maak. Hij verwijderde zich van de rivier. Het was te donker om te zipn waar hij ging, maar terwijl hij in het struik gewas voortstrompelde, bedacht hij dat dat van minder belang was; hij was vrij en kon Kathleen te hulp ko men, dat was het voornaamste. gelooven we te mogen zeggen dat ons land achteruit holt in verhou ding tot sommige landen, die de goudbasis van hun munt prijsgaven. Waar elders de crisis is tot staan gekomen duurt zij bij ons nog onverminderd voort, zich afspie gelend in de steeds nog oploopende werkloozencijfers. Men trekke nu echter niet opper vlakkig de conclusie dus wij moeten ook maar devalueeren 1 Maar al te dikwijls wordt ons een dergelijke redeneering gespeend van allen werkelijkheidszin voorgehouden. Men lette echter op de bijzondere positie, die ons land in het interna tionale economische bestel heeft ingenomen. We hebben ons steeds de luxe kunnen permitteeren ette lijke honderden millioenen meer te verteren dan we produceerden. Dit tekort op onze handelsbalans werd echter ruimschoots vergoed door de honderden millioenen, die wij jaar lijks in ons land kregen door goed betaalde diensten, zooals scheep vaart, havenwezen, internationaal crediet e a. Het streven der natiën om deze diensten zelf over te nemen heeft onze positie voorgoed gewij zigd. Voor het kleine Nederland, dat goeddeels op het buitenland was aangewezen, is de toestand heel wat ernstiger als voor tal van andere landen. Indien men vergelijkingen gaat maken met het buitenland oordeele men niet te oppervlakkig en be. schouwe de bijzondere positie, waarin den landen verkeeren. Deze blindheid had Mgr. van Velsen opgedaan in Ned.-Indië na een missie-arbeid van 40 jaren. De genezene vertelt »Toen ik uit het ziekenhuis te Utrecht ontslagen werd en afscheid nam van den zoo kundigen hoog leeraar, van den eenvoudigen, min- zamen persoon van dr. Weve, deed hij mij het volgende verzoek, waartoe ik aanstonds bereid was, doch waarvan de uitvoering om meerdere redenen tot nu zeer beperkt bleef. «Monseigneurs, zoo sprak Zijn Hooggeleerde, »U weet nu. wat een weldaad het isaan beide oogen staar te hebben gehad en met weinig moeite Uwerzijds, in staat te zijn gesteld om weer te zien. Duizenden in den lande lijden aan hetzelfde euvel, maar weten niet met hoe geringe offers hunnerzijds zij het gezicht weer terug kunnen erlangen Maak het toch bekend In »De Tijd« lazen we het door Mgr. van Velsen. Apostolisch-Vicaris van Batavia, weergegeven verhaal van zijn genezing van blindheid. XII. HET SPOOR VAN „MISSIE" BARRINGTON. Eenmaal goed verborgen door het kreupelhout, keerde Forsyth zich om en tuurde achter zich in de duisternis. Van de jonk klonk een opgewonden gegons van stemmen en in de glans van het wateroppervlak werd zijn aan dacht getrokken door een zich bewe gend voorwerp. Hij sloeg het nauw keurig gade en dichter onder den oever gekomen, bleek het een men- schelijk wezen te zijn,, wadend door 't ondiepe aan den kant. Verscholen ach ter het beschermende gebladerte, om klemde Dick Forsyth den hamer en wachtte in hurkende houding. Hij bleef onbewegelijk, zag hoe de man aan land ging en het water van zich afschudde en hoorde toen, hoe de man heel duidelijk in zichzelf sprak, in het stuntelig Engelsche jargon der Chineesche havenplaatsen Nu dokter Forsyth zoeken! Een oogenblik later, onuistprekelijk opgelucht, stond Forsyth overeind. Ching! riep hij zachtjes, Ching! Dokter Forsyth, U mij gezien? U gezond? Ja, antwoordde Forsyth, naderbij komend. Ching, van de bemanning van de zending sampan, was druk doende met het uitwringen van zijn kleeren, toen Dr. Forsyth hem bereikte en de Chinees hield met zijn bezigheid niet op, doch keek over zijn schouder naar de jonk. Moeten weg, heel vlug. De man nen van de mandarijn, zij komen. Vertel hoe het U ging. Zeg hun, dat er overal kundige oogartsen gereed staan om hen te helpen, dat de kosten berekend worden naar ieders vermogen, dat er voor de armsten hulp te vinden is«. »Het is mij een vreugde aan het verzoek gevolg te geven en het in breeden kring bekend te maken.» De genezen priester doet dan voorts mededeeling van het feit, dat een meer dan 70-jarige pastoor zijn voorbeeld met succes volgde en hij spreekt tenslotte de hoop uit, dat zijn geschiedenis vele staariijders er toe moge brengen om ten spoedigste een oogarts te raadplegen, opdat zoo mogelijk ook zij het verrukkelijk wonderlijk gebeuren mogen beleven, dat het zien van het zonnelicht ver wekt, het geluk mogen smaken weer te »zien». Eerlijk gezegd hadden we er geen idee van, dat zooals Dr. Weve het heeft verklaard duizenden in ons land blind rondloopen, zonder te weten, dat ze zouden kunnen zien. Al zou er maar één mensch zijn, die door het lezen van dit stukje tot hettreffen van de maatregelen kwam, welke hem het gezichtsvermogen zouden kunnen teruggeven, dan acnten we onze moeite veel meer dan duizendvoudig beloond. Als zij ons vinden, zij Hij maakte zijn zin af door zijn vin gers op suggestieve wijze om zijn keel te leggen. Daarop trok hij zijn plunje weer aan. Zij komen, fluisterde hij, toen 't geluid van riemen en stemmen over het water klonk. Zoeken u aan beide kanten van de rivier. Hoog tijd wij gaan. Hij sloeg den weg in naar het bosch- je, waaruit de dokter verschenen was, op den voet gevolgd door Forsyth. Zij trokken een honderd meter in den ganzenpas, totdat het boschje tegen den stijgenden bodem minder dicht werd. Toen deed Ching een stap ach teruit en kwam naast den ander. U de hamer gevonden, doktei Forsyth? Ja zeker, en. Ik hem u toegegooid. Ik was er heel erg blij mede, fluisterde de dokter dankbaar. Ik heb hem bij me en den beitel ook. De rin gen van de boeien zitten nog om mijn beenen. Ching bleef stilstaan en bukte zich om de enkels van den dokter te be voelen. Hm, constateerde hij, nu niets aan te doen. Die Chineezen. als zij ons hooren, dan Het hindert niet zoo erg, viel Forsyth hem in de rede. Ik heb er niet bepaald last van. Alleen ben ik een beetje bang, dat ze geluid maken wan neer ze tegen elkaar stooten. De avond is zoo stil, dat het op verren afstand te hooren zou zijn. U hebt zakdoek, dokter? Ja, antwoordde de dokter, het gevraagde te voorschijn halend. Ching nam hem aan, deelde hem Den Vierden Dinsdag in September is dit jaar van meer beteekenis ge weest dan den derden. Na de Troon rede hadden we immers nog geen heldere kijk op den juisten politieke toestand. We bleven in de onzeker heid, die ons al twee maanden ge vangen hield, ook als was de Troon rede op zich ook een duidelijke zwenking der regeering in de rich ting die de groote Kamerfractie reeds lang had aangewezen. Het verschijnen van Dr. Colijn voor de Tweede Kamer moest ons ophelde ring geven omtrent het politieke avontuur, dat we in Juli j.l. beleefd hebben. Op hoffelijke wijze hebben Dr. Colijn en prof. Aalberse elkaar nu het hunne gezegd en het gevolg is dat de katholieke fractie zich bereid heeft verklaard de daden van het kabinet af te wachten. Dat was wel het eenige wat de katholieke fractie, nu zij getoond heeft niet met de sociaal-democraten alleen te willen regeeren, kon doen Het wachten is nu dus op de daden, die de met nieuwen geest bezielde regeering zal stellen. Als zij de beloften van de Troonrede ten volle wil inlossen, dan zijn er vele en groote daden te stellen. Er zal krachtig ingegrepen moeten wor den om onze industrie weer op rendabele basis te plaatsen. We hebben ons verleden week afgevraagd of Dr. Colijn wel de man was om dit programma, waartoe hij zelf gedwongen is, uit te voeren. Daarmede hebben wij echter niets willen afdingen op de bekwaam heden van onzen minister-president, die nu eenmaal buiten twijfel staan en dan ook internationaal erkend zijn. We hebben echter de meening uitgesproken, dat we in dezen tijd een regeering moeten hebben, die met geloof en overtuiging de zaken aanpakt. Dr. Colijn is aarzelend de nieuwe koers begonnen, moge de resultaten van de eerste positieve daden van een overtuigd welvaarts- streven als prof. Gelissén ook hem spoedig doen inzien, dat hij op een goeden, betrouwbaren weg is ge bracht. We hopen dat de radicale wending in het programma dezer regeering met zijn mes in tweeën en wond de beide stukken voorzichtig om de sta len ringen. Nu kunnen zij niet hooren, ver klaarde hij. En wij vlug loopen nu. Zij ondervonden echter, dat vlug loopen in de duisternis evenmin veilig als gemakkelijk was. Tusschen het struikgewas lagen enorme keien en rotsblokken, in den loop der tijden van de heuvelen gerold of gevallen, ver spreid en telkens konden zij ternau wernood vermijden, er mede in bot sing te komen. Ten laatste waren zij getuige van een nieuwe lawine; een stroom van steenen rolde ratelend door het kreupelhout naar beneden en verschrikt stonden beiden stil. Kunnen niet loopen deze weg, zei Ching. Hier wachten tot de maan opkomt. Die mannen zoeken niet hier. Gaan beide kanten van de rivier op en neer om u te zoeken. Gelooven niet wij de heuvels beklimmen. Het bewegen van gekleurde lam pions langs de beide oevers, schonk Dr. Forsyth de overtuiging dat zijn metgezel gelijk had en het feit, dat de lichten aan de overzijde der rivier het talrijkst waren, wees er bovendien op, dat de bemanning van de jonk de meening toegedaan was, dat hij naar die zijde was gevlucht. Een paar se conden beschouwde hij oplettend de lichten en stelde vast dat zij den vlak ken bodem hielden. Toen wendde hij zich tot den Chinees. Ching, hoe kwam jij op de jonk? Dr. Wang-Hi, antwoordde Ching, hij mij zei u na te gaan toen u op weg naar Barrington's huis in donker. Ik achter u aan en ik zag wat gebeurde. Kon niet anders dan toekijken, want er waren ook anderen beneden op op dien weg, behalve die U neersloe gen, lui die moesten oog in 't zeil hou den. Toen kwam Missie uit de poort loopen, en zij bonden haar voordat ik haar teeken kon geven om te waar schuwen. Zij droegen U allebei in stoe len naar het water en brachten U op de jonk en ze wachten toen op Ah Yeo. Ik ben in 't water gesprongen en zwom naar de jonk. Daar neef van mij, ik hem geld gegeven om ziek te zijn. Toen ik zijn plaats ingenomen en kleeren aangetrokken en gezegd ik .kom voor hem, hij heel ziek. Niemand bijzonders vroeg en zoo alles heel een voudig. Toen wachten om te zien wat gebeurt, en al die tijd oogen wijd open. Ik hoorde wij heel ver de rivier op zouden gaan en dat de mandarijn blanke missie trouwen. Vertel me één ding, Ching. Je gelooft toch niet, dat Miss Barrington vrijwillig gegaan is? Neen. Ik zag hoe de mannen haar beetgepakt en gebonden en aan boord van de jonk zij heel streng bewaakt. Waarom vraagt U dat, Dr. Forsyth? Ik wilde dat weten om er heel zeker van te zijn, Ching. U mag Missie Barrington lijden? Ja, antwoordde de dokter. U mag haar heel erg graag lij den? Ja. U maakt haar Uw vrouw? Misschien, zei Forsyth zacht, en hij voelde dat het bloed hem naar de wangen steeg. Wordt vervolgd. en Lincslratsrke Courant,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1