GEMEENTERAAD, BUITENLAND. BINNENLAND. BOEKBESPREKING. De'geschiedenis van Geertruidenberg. DUSSEN. De Waterleiding. Het Kanteel door de gemeente aangekocht De raad der gemeente Dussen vergaderde Donderdagavond ten gemeen teh uize onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Aanwezig alle leden. Alvorens tot de behandeling dei- agenda wordt overgegaan legt de heer Berm in handen van den voor zitter de vereischte eeden af. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De Water leiding. Van de Waterleidingmij. West Noordbrabant is bericht ontvangen dat de opbrengst van de waterleiding over 1935 reeds voldoende is om de door de gemeente gestelde garan tie te dekken. De vooruitzichten voor 1936 en de volgende jaren zijn even eens zoodanig, dat gezegd kan wor den dat ook dan de gemeente niet zal behoeven bij Ie passen. Het net moet f 11.960 opbrengen, terwijl reeds 554 perceelen zijn aangesloten, die een totaal van f 10.300 opbrengen. De Voorzitter brengt dank aan de gemeentenaren, die hebben mede gewerkt om den aanleg der water leiding te doen slagen, zoodat de gemeente geen geld behoeft bij te passen. Het bestuur der Waterleidingmij. heeft er voorts de aandacht op ge vestigd, dat verschillende aandui dingen van brandkranen zijn ver nield, waardoor bet in geval van brand moeilijk zou kunnen zijn de brandkranen te vinden. Thans zijn nieuwe aanduidingen geplaatst en deze worden in de hoede van bet publiek aanbevolen. Een verzoek om een subsidie van f25 van de Vroedvrouwenschool te Heerlen wordt afgewezen op grond van den financieelen toestand der gemeente. L)e besturen der 4 waterschappen hebben medegedeeld, dat zij ingaan op het voorstel der gemeente om het onderhoud der Dusse over te nemen tegen een jaarlijksche ver goeding van f125. Deze regeling zal per 1 Januari a.s. ingaan. Het recht tot verpachting van de visscherij in de rivier blijft aan de gemeente. Een schrijven van Ged. Staten met het verzoek om enkele admi nistratieve wijzigingen te brengen in de gemeentebegrooting, wordt ter afdoening in handen gesteld van B en W. Ingekomen is de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1935, die sluit op een totaal van f2749.80 met een gemeentelijk subsidie van f2000. De Voorzitter spreekt de verwach ting uit dat het subsidie in de vol gende jaren wellicht zal moeten worden verhoogd, daar deze niet toereikend is. De begrooting wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt nog mede dat tot loco burgemeester is benoemd de heer J. v. Etlen. Aankoop Kasteel. Aan de orde komt vervolgens een voorstel van B. en W. tot aankoop van het Kasteel. Nadat de raad hierover een uur in besloten vergadering had beraad slaagd stelt de Voorzitter voor over te gaan tot aankoop van het Kasteel met fijbehoorenden grond, zijnde de perceelen Sectie I nos. 388,389, 394, 395, 396, 707, 708,718 en 726 tesamen groot 2 H.A. 8 A. en 20 cA., voor de som van f15.000 aan de familie Suringen te Koudekerk. Het voorstel wordt met 74 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Berm, v. Balkom en Leeggangers. Aan de orde is vervolgens de 67 jaar en lenig als een kat. Hoewel zij slijm gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder Uw knieën te buigen 7 Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt Er is geen enkele reden waarom ge dil niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methoue als deze dame volgt om »fit« te blijven. Zij schrijft »Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een «echte oude dame« te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb bet nu regelmatig 10 jaar lang ge nomen en ik ben volkomen gezond Ik wandel dagelijks 3 5 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk mijn teenen aanraken,zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resul taat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: Ik ben een ))Kruschenist«. Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige.weg om »fil« te blijven: «De kleine dage lijksche dods«. Kruschen is een wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw afvoer organen in prima conditie houden, zoodat alle afvalstoffen, die Uw bloed verontreinigen en Uw gezondheid in gevaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f 0 90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Bowntree Handels Maatschap} ij voorkomt. gemeenterekening 1P34. In haar rapport zegt de Commissie van Onderzoek dat baar gebit-ken is dat een zeer zuinig beheer gevoerd is. Er zijn geen ernstige aanmer kingen te maken Wel adviseert de Commissie het subsidie aan den A. N. W. B. in te trekken wanneer deze niet overgaat tot plaatsing van een waarschuwingsbord bij Keizers veer. De Voorzitter zegt dat hij dit nogmaals aan den A. N. W. B. zal verzoeken. De rekening wordt voorloopig vastgesteld met een batig slot van f761.89 in den gewonen en van f4631.72 in den kapitaaldienst. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De Commissie van Vijf heeft haar rapport in zake het Abessinische conflict gepubliceerd. Het belang rijkste deel daarvan vormt het «resumé voor de mondelinge op— merkingen«, welke de Italiaansche gedelegeerde Aloisi gemaakt heeft bij de onderhandiging van het afwijzend antwoord van Mussolini op de voorstellen der Vijf. Deze »opmerkingen« zijn, zooals men weet, algemeen als Italiaansche tegenvoorstellen opgevat. Op scher pen toon wordt de Commissie van Vijf verweten, dat zij geen voldoende rekening heeft gehouden met de belangen van Italië en aan de tegen Abessinië ingebrachte beschuldi gingen te weinig aandacht heeft geschonken. De voornaamste punten uit het betoog zijn Abessinië is onwaardig lid van den Bond te zijn. De- in de laatste 50 jaar door Abessinië veroverde gebieden, die buiten Amhara gelegen zijn, moeten worden bevrijd. Het voorstel van de Commissie van Vijf is daarom reeds onpraclisch uitgezet, omdat er geen controle in opgenomen is over het Abessi nische leger. Het voorstel, Abessinië een uitweg naar zee te geven, kan in het geheel niet besproken worden, maar daarentegen moet een grondig onderzoek worden ingesteld naar een verbinding tusschen Erythrea en Italiaansch Somaliland opgrond van het driemogendhedenverdrag van 1906. Het is onmogelijk met Abessinië, welke overeenkomsten ook, zelfs slechts van economischen aard, te sluiten, daar dit land niet in staat is verplichtingen aan te gaan en nog minder na te komen. De negus van Abessinië heeft aan Genève het verzoek gericht, een V.B.-commissie ter onderzoek naar Abessinië te zenden. In verband met Italië's verzet hiertegen zal hiervan vermoedelijk niets komen. De negus heeft de grenstroepen, die tegenover de Italianen zouden komen te staan, doen terugtrekken, teneinde Italië geen enkel voor wendsel lot den aanval te geven. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat 'n algemeene mobilisatie is afgekondigd vooi de provincies, welke aan de Italiaansche kolonies grenzen. De algemeene mobilisatie is nog sleeds uitgesteld. Naar internationalen gouden standaard I)e belangrijke economische de batten in de tweede Volkenbonds commissie hebben thans'n Engelsch ontwerp resolutie tot resultaat gehad, waartegen de vertegenwoordigers der goudbloklanden zich niet ver- zetten. Het ontwerp-resolulie stelt de wenschelijkheid in het licht van een terugkeeren naar een gemeen schappelijken internationalen gou den standaard, hetgeen mogelijk zal zijn wanneer de hinderpalen, die thans den internationalen handel belemmeren, uit den weg worden geruimd. Voorts beveelt de resolutie aan meer bilaterale verdragen af te sluiten en een meer liberale handels politiek te voeren met de meest begunstigings-clausule tot basis. Hongersnood dreigt in Hongarije 't Hongaarsche volk ziet op het oogenblik met angstige en steeds stijgende bezorgdheid de toekomst en meer speciaal den langzaam naderenden winter tegemoet. De verzengende hitte en dorre droogte, die het land wekenlang hebben geteisterd en het fundament van den Hongaarschen landbouw, den oogst, zelfs geduiende de periode van het rijp worden der te velde staande gewassen in gevaar hebben gebracht en waaromtrent we reeds in een vorigen brief een en ander mededeelden,zijn een ware nationale catastrophe geworden. Aanvankelijk was men slechts beducht voor het feit, dat Hongarije, welks export voornamelijk de landbouwproducten betreft, dit jaar niets aan het buitenland zou kunnen leveren en dat zijn handelsbalans dienten gevolge zou worden ontwricht. Thans is echter gebleken, dat de gevolgen een veel treuriger omvang hebben aangenomen. Op 't oogen blik vreest men, zelfs in officieele kringen, dat de bevolking gedurende den aanstaanden winter wellicht voor 'n hongersnood zal komen te staan. De tarwe is weliswaar tot vollen wasdom gekomen, doch dat is slechts een uitzondering. Gewassen zooals boonen zijn in de meeste streken totaal verdord precies zoo staat het met de pompoenen en de verschillende soorten fruit, uitge zonderd misschien de druiven. Een bijzonder tiagisch element vormt bovendien het feit, dat aan üe aardappelen en het mais door de hevige onweders dusdanige schade is toegebracht, d t men deze ge wassen zelfs zal moeten impor teeren. Verhooging van heffing op benzine. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot finan ciering van den versnelden bruggen bouw door verhooging der lijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Voorgesteld wordt, deze heffing van acht gulden te brengen op acht gulden en zestig cent per 100 K G Hiervan zal, naar in de memorie van toelichting wordt me degedeeld, een verhooging van den benzineprijs met een halven cent per liter het gevolg zijn Het is de bedoeling de verhoogde heffing per 1 Januari a.9. te doen ingaan. Voorgesteld wordt in het bruggen, plan ook op te nemen een brug over het Noordzeekanaal te Velzen, waar van de kosten op f 10 000 000.ge. schat worden. De R.K. fractie volgt de regeering. In zijn antwoord op de rede van Dr. Colijn heeft prof Aalberse Woens dag gezegd dat de Katholieke fractie bereid i9 met de regeering te blijven samenwerken na de tegemoetkomend- heid, die dr. Colijn betoond heeft Prof. Aalberse betreurde het dat de rede van Dinsdag door Dr Colijn niet in Juli j.l. gehouden was Zeer zeker zou dan de kabinetscrisis voor komen zijn. De Katholieke leider was ervan overtuigd dat aan devaluatie niet zal zijn te ontkomen, wanneer de regee ring er niet in 9laagt de productie, kosten te drukken. Spr waarschuwde dat zonder doorvoering van conse quente deflatie zeker niet aan deva luatie kan worden ontkomen Ir. Albarda heeft woorden va afkeuring gesproken tot de R K frac. tie daar deze geweigerd heeft mei de S A P. samen te werken. Bij waarschuwde tegen devaluatie. Zware storm over ons land. Een zware Noord We9ter—storij is Woensdag over on9 land getrokken en heeft veel onheil gesticht In ver. schillende plaatsen heeft de storm doodelijke ongelukken veroorzaakt. De reddingbooten van verschillende kustplaatsen in het Noorden zijn haas; onafgebroken op zee geweest en kwamen zij meestal onverrichter' zake weer binnen, dan voeren zjj aldra weer uit. Want elders verkeerde volgens ontvangen berichten een schinl weer in nood. Zoo vochten onze hel. den der zee vele uren lang tegen dej dood, die ook hen beloerde in dei woedende elementen, om het leven te redden van onbekende visscherf en vreemde zeelieden. Het ergste ongeluk deed zich voo- op de Friesche kust, waar amateur- visschers uit Leeuwarden in den storm zijn geraakt. Vier hunner zijn daarbij verdronken. Nabij Koftume oog zijn nog twee schepen vergaan Van de opvarenden heeft men nog geen spoor kunnen Ontdekken. Omtrent talrijke schepen heeft men langen tijd in het onzekere verkeerd Het goud vloeit af De goudvoorraad van de Neder- landsche Bank is in de afgeloopen week met ruim f 21 millioen ver minderd. Nederlandsche schepen en het Abessijnsch conflict De schepen van de Java—New Yorklijn, zullen thans, zoowel op de uit- als op de thuisreis rond de Kaap varen. Het P.T T-bedrijf raamt winst op 5 '/2 millioen. De ontwerp P.T.T. begrootinp voor 1936 wijst een winstsaldo aan van f5.549.000. Dit is f 956.751 minder dan het in de begrootinp voor 1935 geraamde winstsaldo. Prof. Vening Meinesz is na zijn wereldreis met de K XVIII uit Indiê, teruggekeerd met de «Tajandoen» Zijn onderzoekingen hebben belang rijke gegevens opgeleverd omlreni den vorm van den aardbol. Zwarte Jansa B. van Steenbergen Uitg. Koppelaar, Papendrecht f2.75 Deze criminalistische roman is vooral voor menschen uit onze streek lezenswaardig, omdat hel gegeven zich in een der plaatsen in onze omgeving afspeelt. Het verhaal behandelt een leer-diefstal waarin een heele troep gewoonte-misdadi. gers betrokken is. Door het kracht, dadig optreden der maréchaussée, geassisteerd door een dorps-veld wachter, die een ware detective is, gelukt het de heele bende achter slot en grendel te brengen en de betrokkenen de straf te aoen onder gaan, die hen toekomt. Dit alles speelt zich af in den mobilisatie-tijd in een nijver schoenendorp en juist daarom is de lectuur van dezen misdadigers-roman voor ons zoo intressant, ook al riekt de stijl van den schrijver naar die van de 15-cents romans. Ph. Gibbs »Ewiges Suchem Pappe BM. 4,80; Leinen RM.5,50 Universitas-Verlag, Berlin. Gibbs behoort in Engeland reeds sedert lang tot de grootste schrijvers en dit werk bracht hem den meesten roem. Nu verscheen hiervan een Duitsche vertaling en het zal ons niet bevreemden, indien deze nog door een Holl. wordt gevolgd. Want het is een prachtige roman, die de geschiedenis van een 30-jarig tijdperk vanaf 1894, beschrijft. Rustig, maar op pakkende wijze wordt de ont wikkelingsgang der historie vóór, tijdens en na den Wereldoorlog ge schetst. De gedachten en ideeën dezer menschen trekken langs, of liever door ons heen, als een prachtig gekleurde film. Zoo lezen we van Engeland, Rusland en Duifschland. Een stukje wereldgeschiedenis, die velen onzer zelf hebben beleefd. En al het gebeuren wordt gegroepeerd om de edele vrouwenfiguur Kathe- rine, die haar leven vol zelfopoffering wijdt aan den Russ. idealist. We kunnen de lezing van dit werk ten zeerste aanbevelen. W. V. De heer F. H M Baars te Schie dam schrijfi in „de Maasbode" het volgende u ver Geertruidenberg s groote historie: Met verwondering, tevens met groot misnoegen las ik de voorgenome annexatie van de overoude siad Geertruidenberg en dit nog wel mei het betrekkelijk kleine dorp Raams- do-ik. Als vroeger inwoner van Geertruidenberg, aan welken tijd ik en mijn groot gezin nog steeds met genoegen terugdenken—, ben ik zoo vrij langs dezen weg mede protest aan te teckenen tegen een eveniueelè samenvoeging in den zin, dat de naam Geertruidenberg van de kaart zou verdwijnen. Wil men annexatie, goed maar dan met den naam Geertruidenberg, want het siaat vast, dat deze stad verreweg uitsteekt boven Kaamsdonk, zij daar dan Kaamsdonksveer bijgevoegd. Immers waar in den omirck vindt men een plaats met zoo n mooie centrale ligging? Het stange siadhuis, de mooie markt, versierd met mooie boomen en oude waitrpompen, ge flankeerd door de twee kerken, de dekenale K. K van de St Geer- trudis en de Hervormde kerk, waarin het grat van admiraal Zout man, oude kazernes, de vele mooie oude gevelijt s. de prachtige industrieterreinen gelegen aan groot vaarwater en spoorwegrac cordementen en niet te vergeten de P N.E.M. vindt men in de stad, tevens het spoorwegstation met spoorweg haven en goed geoutilleerd rangeer teirein Ais ik de geschiedenis van Geer truidcnberg raaupieeg vind ik daarvan vermeld: „Dal het is van hooge oudheid, daar het in het midden der 7e eeuw begunstigd werd door vrouwe Geertruida, de dochter van Pepijn van Landen, abdis van Ntvelles, die er eeue kapel liet bouwen. Den lstt October 1213 werden de ingezetenen door den Hollandschen Graal Wil lem i met belangrijke rechten begit tigd, welke gunsten den 22 Januari 1274 door Graaf Floris V bevestigd werden De stad was uit dieri hooide zeer aan het Hollandsche gravenhuis gehecht, en toen Graal Jan van Hol land en G'aaf Jan van Henegouwen zich in 1299 aaneensloten om de moordenaars van Graaf Floris V streng te vervolgen, vereenigden zich Geertruidenberg en zeven andere Hollandsche steden met beide vorsten, teneinde den banvloek ttgen de moordenaars te bekrachtigen en de belofte af te leggen, geen verzoening met hen aan te gaan 17 Oct. 1299# Sedert woonden algevaardigden van Geertruidenberg (of St. Geertruiden berg) de dagvaarten van Hollands staten bij, althans lot 1584 Verdere historische herinneringen zijn de inneming der stad door Hertog Jan 11 van Brabant en de herovering door Ntcolaas v. Putten in 1304de bezetting der stad door Jan van Beijeren in 1320. die, daar het kasttel de zijde van vrouwe Jacoha hield, de verwoesting der stad na zich sleepte; de St Eii?abeihs- vloed van 18 November 1321, die den omtrek geheel veranderde; de verovering der stad door de Hoek 8chen, op den 6 Maart 1489; de verovering door de S'aatscben, op den 28 Augustus 1573; de muiterij der bezetting, meest Engdschen. in Maart 1558; de aanval van Prins Maurits op de stad in 1589; hetgeen de muiters Geer'.ruidenberg aan Parma deed verkoopen het beleg door Prins Maurits in het voorjaar 1593 de be. Z«*"ing door de Franschen in Februari 1793: de-'herovering der siad door den Prins van Oranje in April 1793, het bombardement der siad en de overgave aan de Franschen in Januari 1795 de overgave aan de verbondenen op l2 December 1813 De hoofdgebouwen der stad zijn het stadhuis, de Herv. en de R K. Kerk De Herv. kerk prijkt met 'n gedenk- teeken ter eere van den luitenant- Admiraal Johan Arnold Zoutman, die er begraven ligt Er is ook et n synagoge. Tot op den tijd der Bel gtsche omwenteling vond men te Geertruidenberg het Groot Prinsenhof, een verblijf door Prins Maurits voor zich, en zijn opvolgers, heeren van Geertruidenberg, gebouwd Raamsdonk, eertijds Ramesdong, kan op geen verleden bogen en het nieuwe kan m i ook niet den door slag geven. Zooals gezegd wil men samenvoeging, dan Groot Geertrui denberg De afstanden spelen tegen woordig geen rol meer. Destijds las ik in Uw blad een plan om Schiedam, Vlaardirgen en Maassluis samen ie voegen met Rotterdam, aansluitende op Hoek van Holland. Het zou toch te onnoozel zijn om dan bijvoorb. die grootstad Schiedam of Vlaardingen te noemen, alleen omdat deze steden meer in 't midden van de 9tad zouden komen te liggen en een soortgelijk geval doet zich nu ongeveer met Geertruidenberg voor lk kan het best begrijpen, dat de bewoners van den Berg thans allen in het geweer komen, om hun zelf standigheid. die altijd gekenmerkt is door groote eensgezindheid, te be waren. In voor- en tegenspoed waren de bewoners zonder onderscheid van rang en stand het allen met elkaar eens en het is dan ook mijn vaste overtuiging, dat de autoriteiten de wolk. die thans boven het stadje verschenen is, spoedig zullen doen verdwijnen Nogmaals, om zijn overoude his torie, verkregen rechten en zijn tegenwoo'dige prestatie mag denaam Geertruidenberg niet verdwijnen, doch dient als hoofd van de samen te voegen gemeenten voor altijd te blijven behouden. Ik hoop. dat dit zal ge- «jch'eden. De vergadering wordt gesloten. De Abessijnsche kwestie. Prof Vening Meinesz terug.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8