Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nieuwe Oogst x WAAR IS SJORS DERDE BLAD. PROVINCIAAL Mlcl|w H. Kolsteren-Lagarde Wij hebben ontvangen deva (0MMER 75. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935. 58c JAARGANG. - frac ft me Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. VOOR 50 JAREN. SEPTEMBER 1885. 1. Werd te Drunen tot wethouder benoemd Peter Smits. 0. Werd te Waspik een groote ten toonstelling gehouden van gemeente lijke nijverheid en kunst. Ingezonden werden o.m. door Cornelis van Don gen (bloemen), de dames Freericks (fruit), Johan Coenraad Smits (aard appelen), D. van Disseldorp (export- boter), C. de Bruijn, Gebrs. v. d. Rij ken (bootje), Hubert Johannes Wer- ther (roeiboot), Gonne Freericks, Joh. Verduijn, Christina van Gijzel, Din- gena de Rooij, Wed. Faro, Ant. Tim mermans, Jan Willigers, Hendrika de Klein, Hendrika Verschuren, Willi. Brokx, Wed. de Glas (allen naai- en kantwerk), Hendrikus Kanters en J. B. Martens (landbouwproducten), Chr. van Kessel en Jan v. d. Loo (klom pen), W. v. d. Rijken Bz., L. v. Veltho- en, Gebr. Montens, Antonius de Rooij en Chr. de Graauw (houtsnijwerk). Schoenen en leder werden ingezon den door: M. C. J. van Son (president der looiersvereeniging), C. Schenkels, A. Schoenmakers, P. Klaassen, A. de Bruijn, H. Tabbers, P. Stravers, Janus Tabbers, Laurens Verschure, A. Vis sers, Leon, de Hoog, Mart. Nouwens, P. v. d. Berg, P. Zwaans, A. Buis, W. Buis, Jan Kuiten, Simon Faro, Adr. de Klein, Adam Tabbers, Gerrit v. d. Berg, P. IJpelaar, Huh. Moonen, W. en J. Vaartmans, Anselmus Kools, Adr. Heesters, Wilh. IJpelaar, Jan Hooijmaaier, M. Hoogers, J. Rolberg, Adr. Kolster en G. Akkermans. 9. Sloeg te Nieuwkiuk de bliksem in den nabij Onscnoort staande molen, die geheel afbrandde. 25. Werd te Waalwijk een vergade ring gehouden ter bespreking van be zwaren, die voor het verleggen van de uitmonding van de rivier de Maas, ten opzichte van de scheepvaart, com municatie en irrigatie voor vele Lang- straatsche gemeenten en polders be stonden, en aan welke bezwaren, hoe wel menigmaal ter .kennis van den minister gebracht, in het onteigenings- ontwerp niet was tegemoet gekomen. I)e vergadering was bijeengeroepen door Burgemeester v. d. Klokken en werd bijgewoond door de gemeente en waterschapsbesturen vanaf Baard wijk tot en met Waspik. Er werd een commisisie benoemd, bestaande uit de lieeren J. van Dijk, burgemeester van Sprang, M. de Roon te Waspik en F. W. van Liempt, se cretaris van Waalwijk, die opnieuw een adres, thans aan de Tweede Ka mer zou richten. Voerden de posterijen een drie wieler in voor het vervoer van brie ven en pakketten op het platteland. Dit vehikel werd toen een „driewieli- ge trapwagen" genoemd. Hadden te Tilburg „ergerlijke tooneelen" plaats. Zingende en flui tende troepen mannen trokken door de straten en verzamelden zich voor het politie-bureau. De politie arres teerde 30 oproermakersdie echter allen onschuldig bleken. De werkelijke belhamels hielden zich buiten schot. Ook voor 50 jaren beleefde Tilburg dus een onrustige Septembermaand. Waalwijk, 28 Sept. 35. Gemeenteraad. De leden van den raad der ge meente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwoning eener openbare ver gadering, te houden op Vrijdag 4 October 1935, om 19 uur, ten ge meentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen Stukken. a. Van Gedeputeerde Staten. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Juni 1935 en van 30 Augustus 1935 tot wijziging der begrooting 1935. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten. Proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger, gehouden op 11 September 1935. c. Van A. G. van de Wiel. Alhier. Verzoek verlaging van de huur der door hem bewoonde ge meentewoning. 2. Voorstel tot benoeming van een leeraar in het vakteekenen aan metaalbewerkers aan de gemeente lijke avondteekenschool. 3. Voorstel tot benoeming van een bestuurslid van het K. Burger lijk Gasthuis, ter voorziening in de vacature P. W. H. Verwiel. 4. Voorstel tot wijziging er be grooting 1935. 5. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen voor 1936. Afscheidshulde J. Siemer. Avondschool. Bij zijn vertrek uit onze plaats is den heer J. Siemer, leeraar aan de R K H B.S.—H H.S. en directeur der R K Handelsavondschool alhier, door bestuur, leeraren, leerlingen en oud leerlingen van beide scholen gehuldigd. Donderdagavond had het afscheid van de R K Handelsavondschool plaats. In de Gymnastiekzaal waren het bestuur van de R K. Midden standsvereeniging, de leeraren en de leerlingen samengekomen. Door den heer Chr. van Liempt, voorzitter van het schoolbestuur, werd de bijeen komst met den Chr. groet geopend. De heer van Liempt zeide dat hij dezen avond een taak te vervullen had, die hem weemoedig stemde. Het is immers niet prettig afscheid te moeten nemen van iemand, die met bekwaamheid de school geleid heeft en haar gemaakt heeft tot een der beste in dit bisdom. ERWTEN SPLITERWTEN BRUINE BOONEN WITTE BOONEN CAPUCIJNERS En niet te vergeten: Meel voor B a I k e n b r ij. Prijzen van HERO- Conserven belangrijk verlaagd. 100 pCt. kwaliteit Grootestraat WAALWIJK. der leeraren en vond gelegenheid zijn waardeering te uiten voor de wijze waarop de heer Siemer sinds 1924 de school geleid heeft. Die leiding was zoodanig, dat zij door niemand gevoeld, maar door allen ondervonden werd. Het resultaat daarvan spiegelt zich af in de resul. taten van den cursus. Spr. herinnerde zich de aangename samenwerking, het medeleven en de collegialiteit, door den heer Siemer steeds betoond en zeide dat het leeraren corps hem zeer ongaarne ziet vertrekken. Met de beste wenschen voor de toekomst bood spr. namens de leeraren een boekwerk aan. De leerlingen hadden een prachtig bloemstuk aangeboden. Vervolgens nam den heer Siemer zelf het woord om zijn dank uit te spreken voor de wijze waarop de school hem een afscheid had bereid. Spr. kon zeggen dat hij steeds prettig heeft mogen samenwerken met bestuur en leeraren. Speciaal wilde spr. zich richten tot de leerlingen, wier bloemenhulde hem zeer getroffen had. Hij wees er de jongelui op dat vele leerlingen der school door hun betoonde ijver het vóór twee jaren. Spr. zeide dat de heer Siemer in de 13 jaren, dat hij aan de school verbonden was, een zeer werkzaam aandeel aan den vooruiigang in elk opzicht heelt gehad Om deze reden meende spr. dat de heer Siemer niet zonder een woord van hulde en dank mag ver trekken Spr gaf voorlezing van een brief van den secreteris van 't school bestuur, den heer Jan Tielen, die tot z'n spijt verhinderd was dit afscheid bij te wonen en uiting gaf aan zijne gevoelens van groote waardeering voor den scheidenden leeraar, voor 't geen hij deed èn voor de school èn voor Waalwijk. Na een inleidend woord van den directeur, werd den heer Siemer het eerst toegesproken door den heer J. van Iersel, voorzitter van 't plaatselijk schoolbestuur. Spr. zeide dat het bestuur den heer S. niet gaarne ziet vertrekken, daar hij steeds met toewijding en plichtsbetrachting zijn betrekking heeft waargenomen. Het bestuur houdt zich er echter van overtuigd dat de belangstelling voor de school bij den heer S. zal voortleven, ook al nopen omstandigheden hem zich elders te vestigen. Spr. vestigt ook de aandacht op het werk dat de scheidende leeraar op maatschap pelijk gebied gedaan heeft in de R. K. Kiesvereeniging en de St. Vin- centiusvereeniging. Tenslotte uitte spr. de beste wen schen voor den heer S. en zijn gezin. Namens de oudleerlingen sprak daarop de heer F. Knepflé, die in het licht stelde hoe groot de ver diensten van den heer Siemer voor de school en voor elk der leerlingen afzonderlijk zijn. Maar 't overgroote deel immers hebben de oud-leerlingen een plaats gevonden in't zakenleven, waar mede op de eerste plaats de kennis der vakken, die aan de zorgen van den heer Siemer waren toever trouwd, de mate van hun succes bepaalde. Spr. legde ook den nadruk op de les methode, die de scheidende leeraar steeds volgde en die de grootst mogelijke accuratesse van de leerlingen eischte. Thau9 ondervinden de oud leerlingen nog dagelijks hoeveel zij aan deze methode te danken hebben. DANSCURSUS. Anderzijds vond spr. het prettig den heer Siemer in het bijzijn der leerlingen te mogen toespreken. Spr. prees de energie en de kennis van den scheidenden directeur, die door de resultaten van zijn werk bewezen zijn, want spr, meende de goeden naam der school op de eerste plaats te mogen toeschrijven aan het werk van den heer Siemer. Spr. memo reerde ook dat de heer Siemer in onze plaats steeds een vooraanstaande positie op katholiek charitatief gebied gebied heeft ingenomen. Het schoolbestuur zal den schei denden directeur dan ook in aange name herinnering houden en het hoopt dat ook den heer Siemer nog dikwijls aan de Avondschool zal terugdenken. Als blijk van waardeering bood spr. namens het schoolbestuur een tinnen vaas aan en hij eindigde met den wensch dat het den heer Siemer en z'n gezin in Nijmegen goed moge gaan. De heer Laarakker sprak als oudste tot goede posities hebben weten te brengen. Spr. uitte de hoop dat de leerlingen nog dikwijls zullen terugdenken aan hun oud - directeur, die het steeds goed met hen gemeend heeft. Met goedkeuring van den voorzitter van het schoolbestuur verblijdde spr. de jongelui tenslotte met een vrije avond. De heer van Liempt sloot de afscheidsplechtigheid met den Chr. groet. R.K. H.B.S.—H.H.S Vrijdagmiddag te twee uur had het afscheid plaats van de R.K. H.B S.- H.H S. In de met bloemstukken feestelijk aangekleede zaal waren aanwezig de heeren J. van Iersel en W. Eibers van het plaatselijk schoolbestuur, het leerarencorps, de leerlingen en talrijke oud —leerlingen. De directeur der school, dr9, G. J. de Vries opende de plechtigheid met een kort woord, waarin hij herinnerde aan het afscheid van pastoor Sanders Ah blijk van de groote symphatie en erkentelijkheid der oud-leerlingen bood spr. een prachtig boekwerk aan. Hij eindigde met den heer Siemer en zijn gezin de beste wenschen toe te voegen en de hoop uit te spreken dat hij even prettige herinneringen aan zijn oud leerlingenezal mogen behouden als zij aan hem. Vervolgens trad een der leerlingen Jan v. d. Dungen, naar voren die in een keurig speechje zeide dat de leerlingen hun leeraar slechts on gaarne zien vertrekken. Hij uitte vele goede wenschen en bood even eens een boekwerk aan. Ook Weth. W. Eibers sprak een een kort woord waarin hij namens alle ouders van leerlingen en oud leerlingen dank bracht aan den heer Siemer en de hoop uitte dat deze nog veel in het belang der jeugd in der geheelegemeenschap zal mogen doen. Als laatste in de rij sprak de Directeur 'n afscheidswoord namens de leeraren en dankwoord namens AANVANG IN »THALIA« hedenavond 8 uur. IN DE TWEE KOLOMMEN a.s. Maandag 8 uur. Cursus LUXOR-BIOSCOOP Woensdag 2 October. L. J. CRIELAARS Gedipl. Erk. dansleeraar. zichzelf. Wanneer menschen buiten 't onderwijs hun oordeel willen uitspreken over een prima school, aldus spr., beperken zij zich vaak tot de opmerking een pracht- schoolgebouw, met schitterende collectie modellen, platen en kaarten. En toch. meer ter zake kundigen weten maar al te goed, dat de waarde van een school niet bepaald wordt door de kostprijs van gebouw en materiaal, maar in de eerste plaats afhankelijk is van aanleg, ijver en karakter der leerlingen, van bekwaamheid, tact en activiteit der leeraren en van de onderlinge verhou ding van leeraren en leerlingen, maar ook en vooral van de leeraren onderling. Zullen opvoeding en onderwijs aan een school tot hun recht komen, dan moet er zijn een sfeer van welwillendheid en samenwerking, harmonie in de verhou ding tussen al degenen, die in de school werkzaam zijn. Wanneer onze school in deze benau wende tijd een periode van hoogcon junctuur meemaakt, dan is dit zeker niet in het minst daaraan te danken, dat hier altijd een aangename en pret tige geest heeft geheerst, dat bij ons nooit een vertrouwenscrisis is uitge broken zeide spr. Spr, kon getuigen dat de heer Siemer door zijn opgewektheid en spirit, gepaard gaande met een groote bereidwilligheid anderen te helpen, veel tot die goede geest van samenwerking heeft bijge dragen. Namensihet geheele personeel zegt spr. dat 't hem spijt, dat de heer Siemer gaat vertrekken, Een speciaal dankwoord sprak de heer de Vries voor zich persoonlijk voor de wijze waarop de heer Siemer hem bij afwezigheid vervangen heeft. Spr. is steeds met een gerust hart hier vandaan gegaan, omdat hij wist, dat de leiding der school in goede handen was. Het doet spr. genoegen, dat ook Mevr. Siemer aanwezig is, die altijd vol be langstelling voor de school is geweest en bijvoorbeeld bij schoolavonden zelf meewerkte aan de aankleeding van zaal en tooneel. Spr. bood Mevr. Siemer bloemen aan. Namens het personeel der school bood spr. een stilleven aan, geschilderd door den heer Theo v. Delft. Spr. wenschte tenslotte den schei denden leeraar Gods rijkste zegen voor zijn gezin en zijn werk toe. De heer Siemer sprak tenslotte getroffen een dankwoord, waarin hij zeide dat het hem moeilijk gemaakt wordt om uit Waalwijk te gaan. Het werk aan de school was voor spr. steeds een genoegen, en nu hij door omstandigheden zich genoodzaakt heeft gezien de school te verlaten, is hij vervuld van groote dankbaarheid voor de 13 gelukkige jaren, die hij hier heeft doorgemaakt. Zijn werk heeft hem steeds groote voldoening geschonken en spr. bracht dan ook dank aan allen, die daartoe hebben medege werkt: bestuur, collega's, leerlingen en oud—leerlingen. Speciaal heeft het hem goed gedaan, dat zoo dikwijls oud—leerlingen later om raad bij hem hebben aangeklopt. v>if! Waalwytscbe en Langstraatsc&e Courant*

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9