Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD. FEUILLETON DiT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Financiën en Economie. Onvaderlandslievende schobbers. BÊGRIJPf ¥ÊT BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", ER 76. WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. - Dikaios schrijft in »de Tijd» een ar- jkel onder bovenstaanden titel, iraaraan wij 't volgende ontleenen In haar avondblad van 25 Sept. drukt de «Telegraaf» op de eerste agina diverse prijsstijgingen in Jelgië af, maar op volkomen mis- eidende wijze Ten eerste betreft iet hier overwegend groothandels- irijzen van grondstoffen, wel te on erscheiden van indices van levens, mderhoud Voorts vermeldt het •objectieve» blad er b.v. niet bij dal Ie prijsstijging van tarwe met 50 pet. sedert Maart 1935 voor circa '5 te wijten is aan de wereldmarkt, jeenszins aan de Belga. Met dergelijken nonsens kan men den loop der feiten dan ook niet egenhouden, en verricht men alleen andermijningsarbeid aan het volks- noreel. Een kans vooi den Gulden. Indien wij nochtans meenen, dat :r nog een kleine kans is dat de dulden ten slotte toch nog door het log van de naald kruipt, dan be doelen wij daarmede de mogelijk- ïeid, dat wellicht de stijging van sommige basisgoederendie zich reeds op de wereldmarkt afteekent, verderen voortgang zou kunnen maken. Deels door vraag voor oor logsbehoeften, deels door natuurlijke oorzaken (kleine graanoogsten in Argentinië en Amerika), deels door voortgezette kartelleeringen (koper), restricties en was dies meer zij, is er zoo al het een en ander geschied. Zoo steeg de loconoteering voor tarwe te Chicago tot ca. 120 ets. per bushel, tegen een laagste punt van 91 in 1935 en van 75'2 in 1934; Maisloco navenant (de termijnnotee ringen gaan daarmede weliswaar niet evenwijdig, maar er is toch een van „De Echo van het Zuiden1 Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 25) Dan moeten we deksels vlug zijn. Brengen haar nu naar Li Weng-Hos Yamen in Pi-Chow, dag reis van hier. De Taot'ai, hij zal daar komen, en dan Ching. fluisterde Forsyth ernstig! we moeten die schanddaad verhinderen. Probeeren, hernam de Chinees met een gebaar van Oostersch fatalis me. maar als de mandarijn ons te pak ken krijgt, dan doodgaan heel langzaam weet U? Dat risico durf ik op me te nemen, Ching. Maar hoewel ik heel blij zal zijn met je hulp, wil ik je toch niet in gevaar brengen. Niet bang voor gevaar, was het prompte antwoord. Ik Li Weng-Ho wal betaal zetten. Wat bedoel je, Ching? Geef Uw hand, verzocht Ching kort. De dokter strekte zijn hand uit, die docr den Chinees van voren in zijn los gewaad geleid werd. Voelt U, Dokter Forsyth? Dwars over de borst van den zoon van Het Hemelsche Rijk ontmoette de gevoelige hand van den medicus eenige groeven, die wel niets anders konden zijn als litteekens van oude wonden. Ja, zei hij, je schijnt daar gewond heel wat minder dringend aanbod, met name uit Argentinië); de prijs, stijgingen voor vezelstoffen (jute, hennep, staal), koper, cacao, thee, palmolie, huidenetc., liggen nog versch in het geheugen. Gelijk des tijds bij de algemeene prijsdaling voltrekt ook deze beweging zich langs zulk een breed front, dat men er algemeen werkende oorzaken voor moet aannemen. Zouden deze te zoeken zijn in oorlogsbehoeften, dan kan men er ten aanzien van een gezond herstel niet veel hoop op bouwen. Stijgende wereldprijzen. In ieder geval zou devaluatie in een tijd van stijgende wereldmarkt prijzen een gansch ander aspect vertoonen dan in een tijd van neer gang, gelijk 2 a 3 jaar geleden. De groothnndelprijzen der basisgoede ren kunnen het wonder te zien ge ven, dat zij, in goud omgerekend, een zeer aanzienlijk deel van hun waardeverlies inhalen, al zouden zij dan omstreeks nog moeten verdub beien. Passen wij thans muntcor- rectie toe, dan loopen wij gevaar, dat wij in een inflatorische prijsstij ging terecht komen, als de opgang der wereldprijscurve zich veel verder mocht doorzetten. Daarom is het ook wel zaak nog even af te wach ten, waar de basisgoederen nu eigen lijk heen gaan. Mocht het ltaliaansch- Britsche conflict ernst worden, en zich wellicht nog tot andere uitbrei den, dan zou inderdaad een groote prijsstijging onze feitelijk reeds lang noodzakelijke devaluatie kunnen «opvangen». Men zou dan van ons hetzelfde kunnen zeggen hetgeen in den boomtijd van de Yankees gold: They grow into their mistakes. Het is nog lang niet zoovermaai de wereldsituatie is zoo eigenaardig en uiterst labiel,dat men feilelijk alles kan verwachten. Nu ware devaluatie tijdens een periode van aanzienlijke stijging der basisgoederen een tech nische fout, omdat dan ook zonder devaluatie groot- en kleinhandels prijzen naar elkaar toe worden ge- hogen, daar, gelijk bekend, de prijs- variaties der laatste die der eerste te zijn geweest. Ching liet een kwaadaardig gebrom» hooren. Nu met Uw hand andere kant op langs schouders. Forsyth gehoorzaamde en ontdekte een nog veel grooter aantal litteekens, kris en kras door elkaar loopend. Dat de mannen van de Mandarijn gedaan, legde Ching uit, met hun mes sen. toen ik een kind, terwijl Weng-Ho erbij zit en lacht en vraagt ik hem zeg gen waar mijn vader zijn geld. Eerst niets zeggen maar later te veel pijn en toen vertellen. Toen al mijn vaders geld gestolen cn hij zelf verdronken in de rivier en ik alleen gebleven met mijn broer en die nu ook weg is. Maar eens krijg ik Li Weng-Ho. Een hartstochtelijke woede sprak uit Ching's stem en Forsyth was men- schenkenner genoeg, om te begrijpen dat over of tegen dergelijke primitieve gevoelens niet te redeneeren viel. Hij vroeg dan ook alleen maar: Dus je gaat met me mee, Ching? Je wilt me helpen om Miss Barrington te redden? Ja, dokter Forsyth. Ken je de streek hier? Nee, hier nooit geweest. In Pi-Chow ook niet? Nee. Ze hebben Miss Barrington mee genomen, door dien bergpas tusschen de gindsche heuvels; ik vermoed, dat dat de weg is naar de Yamen van Pi- Chow. Zoodra de maan op is, moeten we langs dat pad Neen, niet het pad tusschen de heuvels. Dat is niet veilig, dokter. De mannen van de jonk zoeken dat pad af en zullen een man sturen achter Ah- Yeo aan, die bij Missie Barrington is, om hem te zeggen, U gevlucht. Als zij ons in de gaten krijgen, zij niet zullen slechts op een verren afstand volgen, terwijl hier te lande bovendien door het wegvallen van steunmaatregelen stijgingen van primaire kleinhan delsartikelen kan worden tegenge houden. Het verwondert ons wel eenigs- zins, dat dit voorname puntde onmiskenbare prijsstijging van vele basisgoederun, en de onmogelijkheid om te voorzien hoever die zich nog zal uitstrekken, door de regeering ditmaal niette berde is gebracht, in stede van de herhaling van vrijwel doodgeprate argumenten pro en contra. Dat devaluatie in een land met kunstmatig hooggehouden pri maire levensbehoeften, gelijk dr. Colijn te verstaan gaf, evenredige loonsverlaging zou beteekenen, is natuurlijk onjuist. En het kunst matig terugdrukken der productie kosten, annex cost of living, is technisch en fiscadl vrijwel onuit voerbaar en psychologisch en com mercieel fnuikend. Hoogst noodza kelijk is dan echter in ieder geval een «open market policy» door de Nederlandsche Bank, annex discon toverlaging, want wil de Regeering practisch iets bereiken, dan moet zij allereerst het vacuum ter geldmarkt verhelpen, hetgeen op grond van het rusten tot wij dood, want Li Weng-Ho zal al duivel zijn, als hij hoort U ont snapt. Wij moeten over de heuvels en daarom wachten tot de maan op is. Over de heuvels? Toen de dokter de woorden herhaal de, keek hij omhoog. Een flauw schijn sel lichtte van den hemel en daartegen stond de schaduw van een zich ver uit strekkenden heuvelrug afgeteekend, terwijl verderop een getande lijn den indruk wekte, dat het landschap daar weer onderbroken was. Wanneer het zoo slecht is, als het van de rivier af scheen, zal het een hee- le dobber zijn. Ching. Ching knikte bevestigend, maar op hoopvoller toon voegde hij er bij: Langs deze weg zullen wij eerder bij de Yamen zijn dan Missie Barring ton. Dick Forsyth betwijfelde dit welis waar eenigszins, maar hij gaf geen uiting aan dien twijfel en zij bleven zit ten wachten tot het schijnsel boven de heuveltoppen helderder zou worden. Plotseling zei Ching: - Nu vertrekken wij. Forsyth keek naar den heuvel, die grimmig en angstaanjagend voor hem lag en even dreigde de moed hem te ontzinken. Die rotsachtige hoogte te be klimmen in het schemerige, bleeke maanlicht leek een onmogelijke taak, maar een poging, hoe zwaar ook, mocht onbeproefd blijven en met de tanden op elkaar, volgde hij Ching. Aanvankelijk leverde de tocht geen bijzondere moeilijkheden op. Zij strom pelden langs een smal, ruw pad, niet veel meer dan een spoor, dat door het gesteente en het struikgewas slingerde, steeds omhoog. In minder dan een half uur bracht het hen onder aan een steile kalksteenrots en begon toen weer naar beneden te kronkelen. Ze verlieten het beschikbaar metaalsaldo nog steeds mogelijk is. Het staat er mede als met de steeds hoogere belastingen theoretisch moeten zij geld opbren. gen, practisch brengen zij steeds grootere tekorten. Zoo ook de dis conto- en credietpolitiektheore tisch behoort zij den »gaven gulden» te verdedigen, practisch ontneemt zij het zakenleven de laatste mid delen om «durchzuhalten». Maar de redding van den «gaven» gulden kan te elfder ure in beginsel nog komen van de zijde der basis goederen ter wereldmarkt. Zonder dreigend oorlogsgevaar zouden wij de kans op voldoende stijging ge ring achten. Nu zoude men gerech tigd zijn om, daar we er toch al zoo lang mede hebhen gewacht, juist thans nog even de kat uit den boom te kijken. Vooral omdat de thans nog bestaande goudclubleden geen goede basis meer zouden hebben om er zich na devaluatie aan te orienteeren, als Engeland de funda menten van sterling door krijgs zuchtige aspiraties ondermijnt. Het D. v. N. vraagt zich in een artikel af wat dr. Colijn bedoeld kan hebben met de «onvaderlandslie vende schobbers» die de vlucht in den gulden bevorderen of daaraan deelnemen en zegt dan verder o.m. De eenige doortastende maatregel, tot dusver tegen deze schobbers getroffen, is feitelijk het verhoogen der disconto-rente van de Neder landsche Bank. Maar dr. Colijn verklaart zelf: »Land en volk heli- hen thans op sociaaleconomisch gebied allereerst behoefte aan ver laging van de veel te hoog geworden rente en aan uitbreiding van crediet.» Men kan er over twisten, of land en volk inderdaad allereerst behoefte hebben aan lager rente en uitbrei ding van crediet. Prof. Aalberse heeft immers de vorige week in zijn groote rede in de Tweede Kamer verklaard »wanneer de Regeering niet alles doet, wat in haar vermogen is, om er aan mee te werken, dat pad, beraamden middelen om de klip te beklimmen en ontdekten een smalle maar haast rechte kloof, een soort schoorsteen, die het hun wellicht mo gelijk maakte, zich naar boven te wer ken. Het kostte hen drie kwartier van haast bovenmenschelijke inspanning eer zij natbezweet en hijgend den top be reikten en zich in het ruige gras konden laten neervallen. Ik vlugger in de mast kan klim men, merkte de Chinees droogweg op. Na een korte rust trokken zij weer voort en een moment later ontsnapten ze ternauwernood aan een groot ge vaar. Toen ze over een uitstekende rotspunt klauterden, brokkelde een stuk daarvan af, waardoor Ching bijna van de zoo juist met zooveel moeite beste gen rots naar beneden zou zijn gestort, als Forsyth hem niet met inspanning van al zijn kracht op het fatale oogen- blik vastgegrepen had. Een stuk echter belandde met groot geweld in het kreu pelhout beneden, waar het in aanraking kwam met een groote losliggende kei en die met donderend lawaai den heu velrug deed afbolderen. Direct klonk een geweerschot, en nog een, en nog een. Liggen Ching, commandeerde Forsyth, terwijl hij sprak zichzelf op den grond werpend. Een minuut of vijf bleven ze liggen wachten, totdat Ching fluisterde: Zien ons niet. Schieten op het ge luid. Het geluid ons verraden. Dat leek heel aannemelijk, en alle voorzichtigheid vergetend, stond For syth op. De witte kalksteen achter hem baadde zich in het maanlicht. Zijn ge stalte in Wang Hi's blauwe wambuis moest zich voor de oogen van iedereen die van beneden opkeek hebben afge teekend als een silhouet, en dat hij ook werkelijk gezien was, verried een ge- de productiekosten in ons land een aanzienlijke daling kunnen onder gaan, staat 't voor mij vast, dat aan devaluatie niet te ontkomen valt.» En 't eergisteren verschenen maand blad van de R.K. Staatspartij schrijft: »Het groote doel moet zijn werk en nog eens werk. Dat is in Nederland nog niet bereikt», terwijl we nog in het weekblad »De Opmarsch», dat de R K. Staatspartij zoo juist heeft laten verschijnen, de stelling aan treffen «Allereerst zal moeten wor den gezorgd voor een herstel der rentabiliteit van het bedrijfsleven. Wij vragen ons af, waarom de Regeering de Nederlandsche Bank er niet toe beweegt om de rente te verlagen inplaats van te verhoogen en de creuieten uit te zetten inplaats van steeds maar in te krimpen. Waarom kondigt de Regeering geen verbod van gouduitvoer af! Dan is het afgelöopen met de voortdurende goudafvloeiingen van de Nederlandsche Bank. Dan kan de Nederlandsche Bank doormiddel van een egalisatiefonds den gulden op het gewenschte peil houden in Engeland gebeurt dit laatste met het pond sterling sinds jaren en met buitengewoon groot succes. Daar hebben de «onvaderlandslievende schobbers» geen kans gekregen en daar blijven rentestandaard en crediet dan ook gezond. Hier wordt practisch het volgens dr. Colijn alleréérst noodige afhankelijk ge maakt van de willekeur van non- vaderlandslievende schobbers». We hebben al eerder de vraag ge steld Waarom geen goudembargo En juist met het oog op de manne lijke taal van dr. Colijn herhalen we deze vraag: Waarom verbiedt de Nederlandsche Regeering niet den uitvoer van goud en maakt zij hel op die manier niet mogelijk om de veel te hoog geworden rente te ver lagen en het ingeschrompelde cre diet te doen uitbreiden? van uw eigen krant en ABONNEERT U OP weerkogel die legen den rotswand tc pletter sloeg, terwijl ergens luiks een kreet langs de heuvelwand weerklonk. Hun vervolgers waren hun op het spoor en zonder zich ook maar een se conde te bedenken, zetten ze zich op nieuw in beweging om naar boven te ploeteren. Een beboscht plekje bood eenige dekking en daaiin verscholen zij zich haastig. Daarachter doemde wederom een uitgehold pad op en onder het rumoer van kreten en geweerscho ten achter hen, holden zij daarlangs voort. Het pad leidde rond een tweede enorme kalksteenrots, en eenmaal aan den achterkant waren zij veilig voor bespieding en de dreiging van de ge weren. Buiten adem werkten zij zich omhoog, zich vastklemmend aan strui ken, moeizaam voortschuifelend over gladden steen, langs levensgevaarlijke punten, waar 'n misstap 'n val van min stens vijf honderd voet beteekende. De krankzinnige vlucht in het maan licht met de daaraan verbonden adem benemende risico's, liet bij Dick For syth slechts verwarde indrukken ach ter het was als een onwezenlijk, benauwend vizioen; maar na hetgeen hem urenlang zwoegen, met het ge- voel alsof er iets in hem zou barsten toescheen, gaf Ching, die voorop liep, een schreeuw van vreugde en gelijk met hem komend, bemerkte de zendingsarts dat ze den kam van de rots bereikt hadden en dat een klein plateau voor hen lag, een eenzaam en verloren brok wereld in het witte licht, (Wordt vervolgd Ï5. De Echo van het Zniden, laalwtjtsche en Langstraatsdie Courant,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1