BUITENLAND. BINNENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN. NAAR DE BESLISSING. Steeds ernstiger worden de be richten omtrent den dreigenden oor- login Abessinië. Nogmaals heeft de Negus een telegram aan Genève ge richt, waarin hij zijn uiterste be zorgdheid uitspreekt en dringend verzoekt alle voorzorgsmaatregelen tegen de ltaliaansche invasie te nemen. De keizer zeide in dit telegram datdeomstandigheden van dien aard zijn dat hij zijn verplichtingen zou verzaken als hij nog langer de algeineene mobilisatie, noodig voor de verdediging van zijn vaderland, zou uitstellen. De Abessinische troepen blijven echter 30 K.M. achter de grens, en Abessinië blijft bereid onder alle omstandigheden met den Volken bond samen te werken. Den belangrijke nota van den Engelschen minister Hoare aan Frankrijk is gepubliceerd. In deze nota wordt o.a. gezegd, dat de insinuatie, dat Engelands houding speciaal betrekking heeft op het onderhavige conflict, op een misvatting berust. Engeland staat met den Volkenbond op de bres voor de collectieve handhaving van het Handvest en voor een vastbe raden collectief verzet tegen elke on uitgelokte aanvalsdaad. Er zijn echter graden van schuld en agressie mogelijk, en de aard van de actie op grond van art. 16 van het Bondspact (de sancties) kan al naar de omstandigheden verschillen. Elasticiteit is een deel van de vei ligheid, en de wereld is, ook vol gens het Bondspact, niet onveran derlijk. Ten slotte wordt nog eens ver klaard, dat als er risico's moeten worden aanvaard voor den vrede, dit door allen moet geschieden. In Frankrijk heeft de Britsche nota een zeer gunstigen indruk gemaakt Intusschen is tot heden de mobi lisatie in Abessinië nog niet afge kondigd. Men vermoedt dat, wan. neer de Negus gaat mobiliseeren, hij 750.000 krijgers in het veld kan brengen Sommige berichten zeggen datde ltaliaansche opmarsch reeds deze week zou beginnen. Intusschen is het echter in Abessinië weer hevig gaan regenen, ofschoon de regentijd reeds een week voorbij issinds menschenheugenis is een zoo laat einde van den regentijd niet voor gekomen. Een ltaliaansche inval zou hierdoor natuurlijk vertraagd worden. OlTicieel wordt uit Addis Abeba gemeld, dat de Italianen op het oogenblik in het grensgebied ope- reeren. Vanuit de basissen Assab, Deal en Asmara is een militaire activiteit begonnen, die, naar de Ethiopiërs geloven de voorbode is van een invasie. Van gezaghebbende zijde te Home wordt verklaard, dat de mobilisatie in Ethiopië Italië zou kunnen nood zaken, naar de strategische punten op te trekken. Opnieuw zijn in Italië duizenden mannen onder de wapenen geroe pen. De stemming te Rome is, na Mussolini's jongste verklaringen zeer ernstig. De oorlog wordt onvermij delijk geacht. De toestand in Abessinië. De correspondent van United Press schrijft uit Abessinië Nadat de negus zes maanden lang alles gedaan heeft, om een oorlog te vermijden en de woede van de met haat tegen Italië vervulde strijders te kalmeeren, heeft hij thans door de mobilisatie den troepen en de bevolking de mogelijkheid gegeven, om aan hun haat en woede uiting te geven. Aan den voet van de majestueuse bergen, waar sterke strijdkrachten den toegang tot het plateau van Addis Abeba bewaken, weerklinken tromgeroffel en oorlogskreten. Voor de blanken is de toestand zeer onaangenaam geworden, want de opgewonden bevolking heeft de neiging, iederen blanke allereerst voor een Italiaan te houden. Terwijl de massa van de slechts half gedrilde s ddaten naar de grens gebieden gezonden is, bewaken de beter opgeleide troepen den spoor weg. De buiterlanders worden steeds meer nerveus. Zij probeeren hun wapens en gasmaskers, om op alles voorbereid te zijn en zien vooral verlangend uit naar iets wat men in Abessinië volkomen mist, namelijk berichten. In China en Mandsjoerije zag de correspondent indertijd menschen, die zich op een vlucht voorbereid den, aangezien hun land door de Japanners bedreigd werd. In Abes synië is echter van zulk vluchten geen sprake. Hier is iedere man en men zou bijna kunnen zeggen, iedere vrouw bereid, met het geweer of met den boog naar het front te trekken en daar de Italianen op te wachten. Als de ltaliaansche strijdkrachten ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR den opmarsch zullen beginnen, zul len zij dan ook een land aantreffen waar het meerendeel der bevolking gewapend is met geweren, speren of dolken, een land, waar de geheele bevolking, mannen, vrouwen en kinderen van diepen haat tegen hen vervuld is. 191U en 1935. Wij vinden in de Daily Express van Zaterdag de volgende aanhaling 1914. Keizer Frans Jozef zei op 24 Juli, den dag, dat Oostenrijk den oorlog aan Servië verklaarde, in een be kendmaking tot zijn volken »lk wensch geen oorlog.... Maar ik heb goed nagedacht. Ik heb alles berekend, ik heb ieder ding over wogen....» 1935. Mussolini zei Vrijdag in zijn in terview met de Petit Journal »Ik heb goed nagedacht, ik heb alles berekend, ik heb ieder ding overwogen De goudpositie van Italië. Blijkens de balans van de ltali aansche Bank is de goudvoorraad in het tijdvak van 20 Juli20 Sept. met bijna een milliard lire vermin derd, de geldcirculatie daarentegen met ongeveer 1 3/4 milliard ver meerderd. Verkiezingen in Memel. De verkiezingen in Memel, waar voor in verband met de Duitsch Litaasche spanning groole belang stelling bestond, zijn na veel strub belingen geëindigd. Tengevolge van de omslachtige stern-methode, waar door elk der stemmers minstens 10 minuten noodig had om zijn stem uit te brengen, zijn de verkiezingen Zondag vastgeloopen, zoodat zij Maandag moesten worden voortge zet. In een der steden zal een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben, daar boeren de stembus hadden yernietigd. Behoudens kleinere incidenten is de stemming rustig verloopen. De uitslag is tot heden nog niet bekend. Echec van Britsche strafexpeditie. Britsche troepen, die een straf expeditie ondernemen tegen de opstandige stammen in Voor-Indië, hebben aan de Noordwestgrens een nederlaag geleden. In 't Mohmand- gebied geraakte een afdeeling Britsche troepen in een hinderlaag, waarbij 130 man gedood of gewond werden. Twee Britsche officieren zijn gesneu veld en twee gewond. In totaal nemen 15.000 man troepen aan de expeditie deel met vliegtuigen, artillerie en cavalerie. De monarchie in Griekenland? Het Grieksche parlement zal op 10 October bijeenkomen. Men ver neemt dat de monarchisten een voorstel zullen doen tot onmiddellijk herstel van de monarchie. Amerika stemt in met Gerève. De president der Ver. Staten heeft aan den Volkenbondsassemblée zijn volle instemming betuigd met de resolutieder economische commissie tot het volgen van een vrije handels politiek in de toekomst. Rotterdam in moeilijkheden. De gemeente Rotterdam worstelt met een aanzienlijk tekort op de begrooting 1936. Het deficit, dat aanvankelijk ruim 17 millioen be droeg, zal slechts ten deele kunnen worden gedekt. Dividend Philips. De commissarissen van de N V- Philips Gloeilampenfabrieken stel len voor op de gewone aandeelen 11 °/0 en op de preferente aandeelen 7 °/0 dividend uit te keeren. De vorige dividend-uitkeering, die liep over 16 maanden tegenover nu slechts 2 jaar, bedroeg resp. ll°/0 en 9'3/i5 °/0. Weer een storm. De storm van Zondagmiddag en avond heeft in ons land weer danig huisgehouden. Op het IJsselmeer zijn verschillende schepen door het zware weer overvallen, enkele zijn verongelukt, doch de opvarenden konden worden gered. In OostBrabant zijn vele ver nielingen aangericht. (Buiten verantwoording van de Red.) Waalwijk, 1 October 1935. M. de R. De opmerking van J. F. in Uw vorig nummei is zéér juist, ik ben op dit punt fout geweest. Inderdaad bij een devaluatie van 40°/0 worden de buitenlandsche goederen niet 40 maar ruim 66°/0 duurder. Bij eene eventueele doorvoering van deva luatie is dit van zéér groot gewicht; voor een zuiver principieële be schouwing is 't niet van beslissenden invloed, reden waarom het mij ver moedelijk is ontgaan. Wat betreft de kantteekening van Kiezer, ik begrijp nu wel, dat Kiezer van de gelegenheid gebruik maakt, om langs mij heen het publiek te bereiken voor het doen van allerlei uitspraken, ik heb daar niets tegen, doch Kiezer moet ten mijnen opzich te niet al te onbillijk worden en ook eenige maat weten te houden. Wanneer ik lees van «Jullie hoeven niet te denken, ik denk», en verder »de mensch wordt daarin gelijk geschakeld met de beesten des velds» enz., dingen, die naar een reëele beoordeling in geen enkel verband te brengen zijn met mijne uiteen zettingen, dan vraag ik mij af, of ik wel verstandig doe op eene zóó ver gezochte interpretatie van mijne woorden in te gaan. Ik heb in mijn laatste stukje een en ander gehekeld, doch het was toch voor een ieder duidelijk, dat ik uitsluitend excessieve dingen be doelde. Mogelijk dat Kiezer nimmer kennis neemt van de boulevard-pers of nooit buitenlandsche oorden van vermaak bezoekt, waar onze van hooggenoteerde guldens voorziene landgenooten, op al of niet gepaste wijze, verpoozing zoeken. Vermoe delijk had hij dan de portée van mijne beweringen beter begrepen. inderdaad heb ik beweerd, dat per saldo toch alleen naar de leiders op po itiek en finantieel gebied de verdedigers zijn van den gouden standaard. Kiezer knoopt daar nu onmiddellijk beschouwingen aan vast over de »stem des volks» enz. maar meent Kiezer nu serieus, dat b.v. het ambt van President van de Nederlandsche Bank even goed zou kunnen vervuld worden door een elk jaar opnieuw te benoemen com missie uit de Kamers of b.v. een stel afgevaardigden van kiesvereeni- gingen van diverse richtingen V Het is toch al te dwaas. Dergelijke dingen hebben met gezonde volksinvloed niets te maken. En om nu maar in eens af aan te duiden dat de richting, waarin Kiezer mij blijkbaar dringen wil, mij in het geheel niet bevalt, zeg ik het volgende: Wij l ebben dezen zomer 'n kabinet'.crisis beleefd en nu maar als vast aannemend, dat deze crisis ons land meer nadeel, dan voordeel gebracht heeft, dan nog zeg ik,liever 1000 kabinets crisissen dan 1 dictator. M. J. P. Geachte Redactie. Op mijn ingezonden stuk van 21 Sept. wordt door «Toeschouwer» gereageerd. Deze heeft getracht het in punten te ontleden en te bestrij den met argumenten die zij het niet zoo bedoeld eerder wan- hoopsvragen genoemd moeten wor den. Tevens stapelt de inzender onbewust de eene beschuldiging na de andere op het hoofd der Herv. Kerk. Zijn eerste kreet: »Waar zouden wij al moeten beginnen om die boom goed te maken, welks wortelen reeds in zulk een bodem geslagen zijn», is toch in strijd met alle logicaHet feit dat het gezond maken van die »boom» volgens inzender niet meer mogelijk is, sluit nog niet uit dat dit gedaan moet worden 1 En dat het begin hiervan reeds zoover te zoeken zou zijn, is eene beschuldiging tegen de Kerk zelf, die reeds zoovele jaren in dezen toestand van verval ver keerde. De eerste stappen tot gezondma king zijn toch ongeveer 100 jaar geleden al gedaan Wanneer het dan plotseling tot een crisis komt, zooals thans met deze doopsbediening «wordt het hart van diegenen die de waarheid lief hebhen slechts tot smart gestemd» inplaats van nu eens een poging te doen de zaak gezond te maken. Aan lijdelijkheid is geen behoefte. «Toeschouwer» bestrijdt verder mijn zinsnede: dat men zich niet op Gods Woord beroepen kan als de reglementen dit in den weg staan, met te zeggen dat de Kerkeraad ret ds enkele jaren geleden de bepa ling gemaakt heeft omtrent het «korte haar». Ik vraag mij echter afwaar haalt zoo'n Kerkeraad het recht vandaan, zulk een reglements bepaling te maken. Het is nu toch wel gebleken dat dit maar niet zoo gaat. Nu komen we tot de kern van de zaak U vraagt hoe 't mogelijk is dat ouders die nooit een kerkboek ter hand nemen tenzij ze hun kind ten doop houden, hun yawoord in 't leven te kunnen bevestigen. Dan moet het antwoord luiden Zulke ouders behooren krachtens de Kerkelijke tucht die in de Kerk waar Christus Koning is moet heer schen met hun kind van den doop geweerd te worden. Maar indien nu de tucht ontbreekt, kan dan iemand geweigerd worden van den doop? Neen. En ten slotte wijst inzender nog even op de laatste aanhaling dat het hier niet gaat over 't politiale leven, doch dit was slechts een opmerking over 't «uitzuigen van de mug, en de Kemel doorzwelgen». Dat de menschen van den Loon- schendijknogwel eens aan herinnerd mogen worden dat wat het voor naamste is ook 't voornaamste zijn moet. En is er aldus een gezond Kerkelijk leven, dan kan men ver trouwen, dat men ook in de Staat kunde eerder tot het goede doel komt. Met dank M. de R ABONNÉ Mijnheer de Redacteur lk ben het volkomen eens met den Drunenschen .Inwoner" in Uw laatste nummer Zoo ziet men weer dat door uitwisseling van gedachten, iets goeds geboren kan worden Uitstekend, als de harmonieën en zangvereenigingen samenwerken om een Oranje.feest te organiseeren, dan zal zeer zeker allerwege steun komen en is het doel bereikt Ook het St Nicolaasfeest kan door een initiatief der R K. Werklieden vereeniging misschien in samenwer- king met den Boerenbond een meer algemeen karakter krijgen. De kleinen kunnen bedacht en de grooten niet vergeten worden. Dit nu het Oranje feest en het St. Nicolaas eest zijn twee gedachten, waaraan iedereen kan en zal mee werken en die de grondslag zullen kunnen vormen van een algeheele samenwerking in de toekomst in onze gemeente. Dat toch zal de wensch zijn van de schrijvers in dit blad en als dit bereikt wordt, is veel bereikt. Een Middenstandsvereeniging, met daaraan verbonden een Jonge Midden stand, ik ben het met den vorigen inzender volkomen eens, zal veel kunnen doen en hoort eigenlijk thuis bij de andere vereenigingen bovengen en ook voor de samenstelling en uitwerking van bovenbedoelde plan nen. Betrekken we er dan nog bij 't nieuwe gedeelte onzer gemeente n. 1 Elshout, dan krijgen we een goed geheel. Men zie maar eens naar het goede voorbeeld van Vlijmen en Nieuwkuik bij het laatste Koninginnefeest. Waar een wil is, is een weg. Aangenaam zal het mij zijn als „Inwoner" nog eens zijn meening zal geven over de Middenstandsbeweging in onze gemeente zooals hij toezegde Want het wordt tijd dat we ook in onze gemeente wat actief gaan worden en onze ideeën over zaken onze plaats betreffende eens openlijk uitspreken en uitwisselen. Ik zeg U hartelijk dank. X_ DRUNEN. Rriester/ëesi. Onze pa rochie stond Zondag j.l. wederom voor de viering van een priesterfeest. Thans gold het den ZeerEerw. Pater Herman Jozef O. M. C. (Henricus van Huiten.) Een buurtcommissie had zich de laatste dagen druk beijverd om de ouderlijke woning, zoowel in- als uitwendig tot een waar feesthuis te maken, zonder kosten noch moeiten te sparen. Bij de kerk was eveneens een passende versiering aangebracht. Door het uitsteken der vlaggen gaven de bewoners van Wolfshoek en Scheiding hun blijk van belangstel ling. De pasgewijde priester zou zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen om tien uur. Om 9 uur werd voor de ouderlijke woning een feeststoet opgesteldt Voor het vertrek naar de kerk werd Pater H. J. begroet door een der bruidjes, de kleine Nelly Koks, met een toepasselijk gedicht, onder aanbieding van 'n prachtige bloemen mand. Met 34 bruidjes voorop, gevolgd door 6 auto's waarvan de voorste, waarin de neomist was ge zeten, figuurlijk met witte zijde linten werd voortgetrokken, ging de stoet kerkwaarts, onder klokkengelui en gezang der bruidjes. Op het Kerkplein stond de Jonge Wacht in uniform opgesteld. Aan den ingang der kerk werd deNeomist afgehaald door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor Goossens. Het Hoog altaar en Priesterkoor waren smaak vol versierd met draperieën, bloe men en palmen- De familie nam plaats op gereser veerde stoelen. Bij de H. Mis assisteerden de ZeerEerw. Heer pastoor Goossens, als Presbyter Assistens. De Hoog- eerw. Pater Symphrianus, Gardiaan te Udenhout, als diaken. De Hoog- Eerw. Pater Rufinus, Vicaris te Den Bosch, als Diaken en Kapelaan Vogels als ceremoniaris. Door ons uitstekend geschoold zangkoor werd de 4-stemmige Mis van Griesbacher uitgevoerd, onder leiding van den heer J. van Rooij, !ijam a£ directeur. Aan het orgel de heer'i*r ieu^ Joh. Verhoeven. Na het evangelie hield de Hoog. eerw. Pater Symphorianus de feest, predicatie. Met redenaarstalent beschouwde de gewijde spreker de verhevenheid van het H. Priesterschap. Hij feli citeerde den jeugdigen priester met het gioote voorrecht hem door God geschonken. Gelukkig noemde spreker zijne moeder, broeders en zusters, voor wie de neomist voortaan eiken dag onder het H. Misoffer Gods onmis- baren zegen zou afsmeeken, ook voor de geestelijkheid der parochie en voor alle parochianen, Na de H. Mis verliet de stoet in dezelfde volgorde het kerkgebouw. Na den middag werd door de harmonie »De Volharding» en de Zangvereeniging »Zang en Vriend schap» een serenade gebracht. Door heide voorzitters dezer vereenigingen werd een korte toespraak gehouden. Pater H. J. dankte voor de gebrachte hulde. Van de receptie werd een druk gehruik gemaakt. We merkten daarbij o a. op bur gemiester van der Heijden, Mevr. van der HeijdenPerquin, notaris Sch reu rs, mevrouw Schreu rs-Canters pastoor van den Hout uit Vught, pastoor Huijbers .uit Waspik, oud kapelaan van Drunen de Algemeen Overste van de Broeders van Lour- des, de Overste van de sucursaal— huizen van de Broeders van Lour des uit den Bosch en Dongen, wet houder Muskens, secretaris Veltman, verschillende raadsleden en besturen van vereenigingen en bonden en andere autoriteiten uit Drürten en Elshout. Vele schriftelijke gelukwenschen alsmede fraaie bloemstukken en cadeaux mocht de nieuwe priester in ontvangst nemen. Namens de buurtschap werd door mej. Rika de Munnick onder een toepasselijke toespraak een prachtige miskelk met pateen aangeboden. Om 3 uur had een plechtig Lof plaats. Ont 4 uur werd Pater H. J. met zijn familie feestelijk ontvangen in de groote zaal der Jongenscongre gatie, waarvan hij vroeger een trouw lid was. Als waarnemend directeur der congregatie feliciteerde Kapelaan Vogels den nieuwen priester met zijn verheven waardigheid en beschouw de de groote macht waai mede God hem had bekleed. Hij wenschte de moeder van den neomEt, alsmede zijn broeders en zusters geluk met het voorrecht een priester in de familie te bezitten. Spreker verzocht het gebed van den Pater voor alle parochianen en voor den bloei -der Congregatie. Nadat de harmonie een paar num mers hadden uitgevoerd, betrad Pater H. J. het podium om dank te brengen aan Kapelaan Vogels voor zijn schoone wenschen, aan Pastoor Goossens voor zijn attentie door het opstellen der Jonge Wacht en verder aan alle aanwezigen voor hun belangstelling. Onder een fiksche march werd de zaal verlaten en de terugtocht aanvaard in de gereedstaande auto's. Om half zeven bracht het jongens koor van het St. Aloysiusgesticht te Vught een serenade. Om zeven uur werd door een mannen- en dameszangvereeniging, gevormd uit de buurtbewoners een goed uitgevoerde serenade gebracht, waarna een toespraak werd gehou den door den Voorzitter van het bestuur, de heer L. van Engelen. Pater H. J. bracht zijn warmen dank voor alles wat zijn buurgenoten ter eere van zijn priesterwijding hadden gedaan, waardoor zij dezen dag voor hem hem hadden gemaakt tot een onvergetelijke. Het uiterlijk vertoon was hier mede geëindigd en werd het priester feest verder in familiekring voort gezet. NIEUWKUIJK. Maandag had in een der schoollokalen van de jongens school het afscheid plaat9 van den heer C Hornman, als hoofd van de R K. Bijz. Jongensschool wegens bereiking van den pensioensgerechtig den leeftijd. De heer Hornman was plm. 47 jaar bij het onderwijs werk zaam geweest waarvan 25 jaar als hoofd der jongensschool alhier. De dag werd begonnen met een algemeene H. Communie der familie Hornman en de schoolkinderen. Om 9 uur. werd een plechtig ge- zongen H. Mis als dankzegging op gedragen, waarin wederom behalve de familie, al de schoolkinderen aan wezig waren. Na de K Mis kwamen alle genoodigden, het onderwijzend per soneel, leerlingen, familie en belang stellenden in de schoollokalen bijeen, die ter dezer gelegenheid prachtig met bloemen en guirlanders waren versierd en nam de pastoor der parochie als voorzitter van het kerk bestuur het woord. In welgekozen woorden werd door spreker aan den heer Hornman hulde en dank gebracht voor zijn werk- ie de c plaats (Jo het (lornm; jiende lijn ree prachtig pestuur Hieri elke kb joor t* een tre houden hindert «srd a Deze *erkeli janwez Narr rerkret Kennis een w< prettig' die Z' onderv cadeau Zich de h< lot he bracht Nac zamel en ei werde deven Var werd zagen burge secret heid raads kenni zijde bloen He nog e beste ienc De i Eerv Onse noes ken gerei dage prac nem V: i'ihet verb waa niet well slot B en i nen gew a rel uit om C luk geh teri' A klo me ing Opc poe var tier ree ma Bo we 1 fro twi Na we 3" in bit be bri br ciï pr he ou en ve aa ee zi Pi sl n ei d n h d n v n c c d n Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fit maken: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. A 10 et». «9. VI dl in VI

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2