oord aan Europa's grenzen 1: m »OCTODYNE« NIEUWS UIT HEUSDEN. f.13?.s« □oii wam aandeel dat hij aan de opvoeding heer er Jeugd heeft gehad. Spr. beschouw- u de onderwijzer toch op de eerste „laats de vormer van het karakter rt0 het kind. Hij hoopt dat de heer Oomman nog lang van zijn welver- jjende rust mag genieten. Spr. besloot ju rede met de aanbieding van een jrachtig cadeau namens het school bestuur. Hierna had door een jongen van Oké klas een toespraak plaats, terwijl joor twee kinderen der laagste klasse „en treffende samenspraak werd ge houden waarbij tevens namens alle hinderen een prachtige bloemenmand fsrd aangeboden. Deze attentie der kinderen maakte merkelijk een diepen indruk bij de ,apwezigen Namens het onderwijzend personeel verkreeg hierna het woord Mej Kennis, die aan het scheidend hoofd een woord van dank bracht voor de prettige en aangename samenwerking, (jje ze van hem steeds hebben ondervonden met aanbieding vaneen cadeau l Zichtbaar onder den indruk dankte de heer Hornman allen voor de tot hem gesproken woorden en ge brachte eer. Nadat door de kinderen een ge- namelijk afscheidslied was gezongen en een tractatie was aangeboden, werden ze voor vandaag vrijaf ge- deven.( »u/ Van de hierna geboden receptie werd een druk gebruik gemaakt. We zagen o m. het schoolbestuur, oud burgemeester van den Broek oud- secretaris v. d. Leede, de geestelijk heid van de parochie, gemeente raadslid Wilgers en vrienden en kennissen, terwijl van verschillende zijde nog talrijke bloemenmanden en bloemen binnen kwamen. Het zij den heer Hornman vergund nog een lange reeks van jaien in de beste gezondheid van zijn welver, iende rust te mogen genieten. oog. 2est. wde heid feli- met God 'ijne mor dag mis- ook chie :t in )uw. r de i de end- )oor igen den. chte Iruk bur- levr. taris iters 'ght, □ud ïeen our. al— our wet- nan, li ren i en i en :hen en ïster 6 I roostcrs I met den Philips' 525* hoorbaar gemaaktdank zij de Octode-Menglamp Joor een itige i. Lof met n in igre der laan zijn God e de nede met de van n en ium- itrad Jank >gels aan en tie acht voor iverd ocht ito's. >ens. ht te een ging. een acht, hou- i het ïn. men oten ding ezen aakt ier ster- □ort- d in Jens- el nieuwe Cisterciënserklooster van Onsenoort. De nieuwbouw van het klooster der Eerw, Paters Cisterciënsers van Onsenoort, is na ruim een jaar van noesten, en men mag ook wel spre ken van voorspoedigen arbeid, thans gereed gekomen We werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld den prachtbouw in oogenschouw te nemen. - Vanwege de bouwvalligheid van nihet oude Kasteel dat tot voor de verbouwing als klooster diende en waarvan de ruimte en inrichting j niet meer voldeden aan de eischen welke aan het kloosterleven worden -jges4e 1 d- werd- tot verbouwing be sloten. Bovendien was ook het klooster en de bestaande Kapel door de toe neming der pensionoten te klein geworden. Zoo was het voor den architect, den heer Karei van Dael uit Eindhoven geen eenvoudige taak om een mooi geheel te krijgen. 1 De architect heeft echter een ge lukkige oplossing gevonden en een geheel verkregen dat in alle opzich- teii voldoet. Alvorens men bij het eigenlijke kloostergebouw kan komen, passeert 1 men allereerst den massalen poort ingang. Deze poort is koepelvormig opgetrokken van steen In deze •"poort is mede ondergebracht links van den ingang een moderne por tierskamer met toebehooren, terwijl rechts is ingebouwd een transfor— matorhuis van het electrisch bedrijf. n Bovenop de poort bevindt zich een welingerichte woonkamer. De^ kloosterbouw zelf heeft een - frontbreedte van 41 Meter en is in twee verdiepingen opgetrokken. 39 Naast den hoofdingang zijn aan weerskanten 6 hoofdramen geplaatst 8" in glas in lood. Direct bij het binnentreden van den hoofdingang bevinden we ons in een plm 4 M. breeden z g. Kruisgang. Deze gang loopt over de geheele breedte van het gebouw en is spe ciaal'ingericht tot het houden van processiën enz. Rechts van den breeden gang hevindt zich de dooden kapel. De den r oude kapel is aanmerkelijk uitgebreid J. de Dood uit Oostzaan, en bestuurd door den heer A. v. der H., nabij de kruising Steeg—Straatweg de woning van den heer M. Pruisen, gelegen aan den grooten verkeers weg Breda—Gorinchem, binnen, en vernielde den geheelen voorgevel. Bovendien werden alle meubelen die in het kamertje aanwezig waren, zoo goed als vernield. De vrachtauto kwam uit de rich ting Breda en heeft ongeveer 50 M. voor het huisje den weg verlaten, om daarna tegen de woning op te botsen. Onder de bewoners, vader en moeder met tien kinderen, waar van het meerendeel gelukkig boven sliep, ontstond een ware paniek. Geen hunner werd gelukkig gewond. Gezien de situatie mag dit wel als een wonder worden beschouwd. Was de wagen nog ongeveer een halve meter verder de woning bin nengedrongen, dan zou dit ongeval zeer zeker niet zoo gunstig, betrek kelijk althans, zijn afgeloopen. Veldwachter Keiler werd direct gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Door hem werd proces- verhaal opgemaakt. Volgens den chauffeur, de heer v. d. H-, liepen er twee katten op den weg, waarvoor hij uitweek, met het fatale gevolg Men vermoedt evenwel, en deze vermoedens worden gestaald, dat de chauffeur door slaap is overvallen. De auto werd licht beschadigd aan de stuurinrichting en de kap. Zij werd op transport naar de ga rage van Bax te Geertruidenberg gesteld. Naar we vernemen dekt verzekering de schade. Radio heeft met dit toestel een nieuwe stem, een nieuwe beteekenis gekre gen! Selectiviteit, gevoeligheid en zui verheid van weergave voldoen aan de hoogste eischen! Kiest Uw station op de groote, van duidelijke namen voorziene afstem- schaal! De krachtige luidspreker geeft hooge en lage tonen even fraai weer! Wie dit toestel probeert, blijft er uren mee bezig! PRODUCT VAN DE GROOTSTE RAD IO -1N D U STRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE n de •gens rhtig- was verk- als een milie op- aalve aan- alle per- lang- jeen, chtig 'aren der kerk- door ïulde verk- >\w£ng). en biedt door de flinke ruimte en verschillende altaren die er in zijn aangebracht een indruk ot men in iv een kerk is. !53. Op de eerste verdieping bevinden zich een 20 tal kamers voor de Paters ingericht tot zit-, studeer, en slaapvertrek. Voorts de refter, een flinke zaal, waarnaast een naar de eischen des tijds ingericht keuken- vertrek. Aan den anderen kant van den refter bevinden zich drie wel ingerichte badkamers. Op de 2e verdieping merken we ongeveer dezelfde indeeling als op de eerste. In den linkervleugel is de ingang naar den kelder, die zich bijna over het gehieele gebouw uitstrekt. In dezen kelder zijn ondergebracht de machines voor toevoer van het water dat meteen ook gezuiverd wordt. Naast dit vertrek zijn de machines ondergebracht voor de centrale verwarming. Met een spe ciaal ingebouwde lift worden vanuit dezen kelder de benoodigdheden naar de keuken vervoerd. Licht en lucht kunnen in overvloed de lo kalen, kamers, kelders enz. binnen stroomen. Hoewel een en ander zich grootsch laat aanzien, is wel opvallend de groote eenvoud van meubileering der kamers. De aannemers en bouwers van het complex, de heeren Godefridus de Bont en Zonen alhier hebben alle eer van hun werk. Uit alles spreekt een degelijke uitvoering en nauw keurige afwerking. Wij mogen de Cisterciënsers wel gelukvvenschen met de tot stand- koming van dit gebouw, waarmede een groote verbetering is verkregen. Tot slot rest nog te vermelden dat de plechtige inzegening van het gebouw niet eerder zal plaats hebben dan op 17 December a.s. Dit met het oog op het zilveren priesterleest van den Abt. Mgr. Janssen, dat men met deze plechtigheden wil doen samenvallen. SPRANG-CAPELLE (V.m. S'. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Sept. 1935 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f5886.55 en terugbetaald f4099.28. - De Sociale Studieclub van den Christelijken Besturenbond Sprang— Capelle 'kwam 1.1. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen om haar werk voor het komende seizoen te be. ginnen. De belangstelling was goed. Naast de trouwe leden van vorige winters, waren een drietal nieuwe deelnemers aanwezig. Na opening op gebruikelijke wijze en een welkomstwoord door den leider der club, werd het program voor het komende seizoen toegelicht. Na de notulen werd door dhr. Adr. Braspenning ingeleid»Maat- schappelijke en geestelijkzedelijke beteekenis van de werkloozenzorg». Aan de hand van de volgende punten zette inleider zijn onderwerp duide lijk uiteen Inleiding, Werkverschaf fing, Werkverruiming, Moreele werk loozenzorg, Maatschappelijke en geestelijke beteekenis. Op deze inlei ding volgde een zeer geanimeerde bespreking. Den inleider werd voor zijn werk dank gezegd. Nadat nog enkele huishoudelijke aangelegenheden besproken waren werd deze goed geslaagde vergade ring met dankgebed gesloten. Naar wij vernemen zal met ingang van a.s. Maandag in een der zalen van den Chr. Volksbond alhier een kookcursus worJen gegeven, welke ca. drie maanden zal duren. Het bestuur van den Chr. Volks bond alhier besloot de leeszaal van genoemden hond voor het publiek wederom open te stellen vanaf Maandag 4 Nov. a.s. De concierge dhr. B. Spierings is wederom met het toezicht belast. Naar wij vernemen bestaan er in de Ned. Herv. Gemeente te Sprang plannen om te komen tot de oprichting van een Mannen vereeniging op G.G. Een dergelijke vereeniging is in een tijd, welke wij heden beleven en in een gemeente als Sprang zeer zeker niet alleen verre van overbodig, maar ook dringend noodig. RAAMSDONKSVEER. De heer Seinstra, onderwijzer aan de Veer- sche Chr. Mulo, werd uit 40 solli citanten benoemd tot Onderwijzer aan een Mulo.school te Haarlem. Zondagmorgen zal Ds. Oost in de Dorpsche Herv. Kerk beves tigd worden door Dr. de Wilde uit Den Haag. Om twee uur houdt Ds. Oost in de Veersche Kerk zijn intrede. GEERTRUIDENBERG. Zondag j.l. des nam. even voor half zeven werd de 64-jarige G. Raijens uit Raamsdonk die met den trein van half zeven uit deze gemeente naar Raamsdonk wilde reizen, in de wachtkamer van het station plotse ling onwel en zakte in elkaar. De onmiddellijk ontboden genees heer" J. Jaspers uit deze gemeente, kon slechts den dood constateeren. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Het aantal steuntrekkers groeit wederom met den dag aan. Het bedraagt thans reeds 121 Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent uit Aalst. DUSSEN. Op de laatst gehouden vergadering der R.K. iooneelver- eeniging «Oefening en Vermaak« alhier werd besloten in studie te nemen het bekroonde Vlaamsche Tooneelspel van Palmer Putman «Vergeven en Vergeten«, benevens de klucht »De Generale repetitie van de Glimmende Soldatenknoop« van H. Riesewijk. Beide stukken denkt men rond Kerstmis voor het voetlicht te brengen. Tot bevelhebber van de veer pont aan het Capelsche Veer alhier is benoemd de heer W. Dik. \,y Het aardappelen rooien is al hier in vollen gang. De uitkomst is over het algemeen niet gunstig, terwijl op sommige plaatsen deze zeer slecht is. De prijs is eveneens zeer laag en varieert van 1 1,40 tot f 1,80 per H L. Voeg daarbij dan nog dat de landbouwers reeds 1 60 per H.A. hebben moeten betalen aan de Landbouw-Crisis Organisatie, dan is het wel te begrijpen dat het met dezen oogst treurig is gestel# Heden werd alhier een aan vang gemaakt met het afgraven van den Rommegatschen dijk. Het ver voer van den vrijgekomen grond heeft met vrachtauto's plaats. Het verkeer is hierdoor naar het Capel sche Veer verlegd langs Dussen- Binnen en verder door de Diebrech^. J DUSSEN. Naar wij vernemen hebben Ged Staten het verzoek van het raadslid Berm, om de be noeming der wethouders dezer ge meente ongeldig te verklaren, afge wezen. Wij vernemen, dat het in de bedoeling van het gemeente bestuur ligt om het kasteel, wanneer Ged. Staten het raadsbesluit tot aankoop daarvan goedkeuren, te bestemmen en in te richten voor raadhuis. Het gebouw zal dan ge heel gerestaureerd moeten worden, waarin rijk en provincie hopelijk een bijdrage zullen verleenen. Zijn wij goed ingelicht, dan is er goede kans dat het besluit door Ged. Sta ten zal worden goedgekeurd. Door de storm in Dussen— Binnen, nabij het Kasteel, een boom gedeeltelijk omver gerukt. Hierdoor viel de boom op de electrische lei ding, waardoor geheel »Binnen« in het duister zat. Daar hij dwars over den weg lag, ondervond het verkeer eenige stagnatie. Na eenigen tijd werd hij evenwel weggeruimd, waar door het verkeer gewoon doorgang vond. HANK. In den nacht van 26 op 27 September j.l. ongeveer twee uur Heusden, 1 Oct. '35. Alhier wordt een fokveedag ge houden op Donderdag 10 Oct. door de vereenigingen uit Elshout en(/ Eethen. De heer J. Sars, secretaris penningmeester dej voetbalvereeni- ging Juliana heeft als zoodanig^/ ontslag genomen. Voor de werkloozen in Heusden is dezen zomer steeds gelegenheid geweest in de werkverschaffing bij het Muiland onder Oudheusden door het omspitten van boschgrond werk te vinden. Aangezien de daarvoor toegestane gelden verbruikt zijn, was men in de afgeloopen week ge noodzaakt aan allen ontslag te geven, zoodat velen weer op steun aange wezen zijn. Evenals pas de weg Heusden. Doeveren in 't belang van het rei zend publiek is verbeterd, is men thans bezig aan den tusschen de stad en Elshout. Bovendien komt aan weerszijde een geasphalteerd rijwielpad, zoodat men ook hier een belangrijke verbetering tot stand brengt. Binnenkort zal bij de Ned. Herv. Gemeente een installatie worden aangebracht om het kerk gebouw te verwarmen, iets waarnaar door velen reeds lang werd verlangd. Zaterdag speelde hierLonga— Neo (Sprrng): uitslag 2-4. Zondag speelde Juliana Blauw Wit (Waalwijk), de wedstrijd ein digde met 4—1 en werd gestaakt vanwege het slechte weer. Tot onderwijzeres bij de Eerw. Zusters is benoemd in de vac. mej. Grisman, mej. Kempers uit Rotter dam. Vrijdag 11 Oct. geeft de Nederl. Blindenbond bij gelegenheid van haar 40 jarig jubileum een Kunst en filmavond in hotel «'t Wapen van Amsterdam.» Hierbij zal een toespraak worden gehouden over het vraagstuk van de blindenzorg door de heer J. v. d. Berg, die zeil blind is. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heeren J. Wijs, bur gemeester, Ant van Delft gem secretaris, de dokters van Gulik, Verhoeven en Schimmel en den heer J. v. Helden. - In de gisteravond gehouden alg. vergadering van hel Groene Kruis werd in de vacature Hilwig in 't Bestuur gekozen de heer Dr. E. Schimmel. Voorts werd besloten samen te werken met het Wit-Gele Kruis, wat verbooging van contri butie mee zal brengen. Daze kwestie zal evenwel pas later worden behan deld. De vergadering was flink be. zocht Uitslag van de onderlinge damcompetitie bij V. I). le groep G. JonkerGer. Jonker 2—0; A. de Graag—C. Bax 2—0; A. Deurloo en J. Deurloo afgebro- ken. D 2e groep J. Timmermansn. Kamminga 2—0; A. Campenhout H. Brouwers 2—0, H. van Helden— A. Fitters uitgesteld. 3e groep F. Roza—A. Nieuwkoop 2—0, J. Andriesse—L. Kamminga 11, J. Hartjesveld— S. Barghorn 2-0. Oclodc meng lamp WM^gW OU V/ 3 UW- PHILIPS

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 3