Be üclio van het Znjflen s TWEEDE BLAD. A PROVfNCIAAL NIEUWS. AKKERTJES U No. 76. Woensdag 2 Ooctober 1935 79 Een eigen huis voor „Sint Olof". De leden van het Tilburgsche Stu dentencorps „Sint Olof" hobben de bedelstaf ter hand genomen en zijn een zwerftocht door het land begon nen om geld in te zamelen voor een „Eigen Huis". En omdat verscheidene lezers van deze courant de bedelaars 0p hun weg zullen ontmoeten, acht ik het raadzaam een waarschuwend woord tot U te richten. En dat woord luidt: „Geef niet te weinig". Zij, die ver van het Hoogeschool- levcn afstaan, zullen bij het lezen van zulk een bericht wellicht negatief rea geren, en zich afvragen, waar men de moed, ja de brutaliteit vandaan haalt om in dezen tijd een gift te vra gen voor een studentenhuis. Van daar dat ik volgaarne langs deze weg een korte toelichting verstrek en U zal trachten duidelijk te maken wat zulk een eigen huis voor een studen tengemeenschap beteekent. De student krijgt aan de Hooge- school zijn laatste en hoogste vorming. Daarna moet hij zoodanig volgroeid zijn, dat hij zijn levensweg zelfstan dig kan beginnen, een weg, die hem veelal zal moeten voeren naar belang rijke leidersfuncties. De hoogeschool zorgt allereerst voor de intellectueele vorming en daardoor ook voor de algeheele vorming van de „mcnschen", die zij straks aan de maatschappij hoopt af te leveren. Daarnaast dient echter ook de sluden- tengemeenschap zelf bij le dragen tol de godsdienstige-, sociale- en karak- tereologische vorming van haar ieden. Wanneer de studenten echter ver van elkaar wonen en de eenige pleis terplaats een zaal of een hoek van een café is, als de vergaderingen in tel kens andere huizen gehouden moeten worden, dan ontbreekt vanzelfspre kend de eigen sfeer, die voor 'n goede saamhoorigheid absoluut noodzake lijk is. En zoo is het een gelukkig ver schijnsel, dat het groote huishouden van „Sint Olof" voldoende huiselijke neigingen heeft om te verlangen naar een eigen onderdak, na vele jaren min of meer dakloos te hebben rond ge zworven. Thans heeft het de groote stap gewaagd om de noodige steun te gaan inroepen bij het betrekken van een eigen woning. Overtuigd van de noodzakelijkheid heeft zich een Eigen Huis Comité sa mengesteld onder leiding van Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens, Rector Mag nificus van de R.K. Handeishooge- school, daarmede zeker toonend hoe zeer de Senaat van de Hoogeschool van het belang van zulk een Eigen Huis overtuigd is, terwijl daarnaast in het Comité zitting namen de heeren: II. M. J. Biomjous, Lid van de Eerste Kamer, Dr. J. S. P. van Buchein, Mr. Dr. J. F. M. Eras, L. B. M. J. Goyarts, notaris, C. H. A. J. Janssens, accoun tant, H. A. J. Mannaerts, F. I. A. M. van Miert, Moderator van St. Olof, Dr. H. W. E. Moller, F. Mutsaers, Prof. Dr. J. E. de Quay, J. F. M. Sanders, deken van Tilburg, F. A. J. M. van Spaendonck, Mr. Dr. F. L. G. Z. M. de Vonck de Both, burgemeester van Til burg, J. A. C. M. Wouters en een 3-tal studenten. Uit deze opsomming moge blijken, dat de opzet dieper gefundeerd is, dan menig, meer-grillig studenten-plan. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen heeft door het aanvaarden van het Be schermheerschap ten laatste wel het schoonste bewijs van sympathie ge schonken, wat Sint Olof verwachten mocht. De studenten, die voor de inzame ling mede zorg dragen, zullen de gif ten dus overdragen aan genoemd Co mité, dat het fonds tot stichting van een „Eigen Huis" zal beheeren. Wellicht zal men nog vragen, waar om de studenten hun woning niet zelf bekostigen. De ervaring elders heeft overduidelijk geleerd, dat zonder een ruim fonds een dergelijke instelling onmogelijk te financieren is; de stu denten zijn te weinig kapitaalkrach tig en bij een eigen huis is zonder meer geen rendabele exploitatie mo gelijk. Het Tilburgsche Studentencorps is nog te jong om op eigen oud-leden be langrijke aanspraken te kunnen doen gelden. Vandaar dat wij een beroep- doen op alle Katholieke Nederlanders om door hun gift ook mede te werken aan de vormig van de toekomstige katho lieke leiders op economisch, bedrijfs economisch en sociaal gebied, de ech te leiders, die zulk een breede vor ming noodig hebben, de leiders waar aan onze samenleving zoozeer be hoefte heeft. En wanneer de bedelaar Uw huis bij vergissing voorbij mocht gaan dan zal de penningmeester van het Comité, de heer C. H. A. J. Janssens, Wilhel- minapark 142, Tilburg, Uw steun met vreugde tegemoet zien op zijn post rekening No. 263473. J. E. DE QUAY. Belangstelling voor 't onderwijs. Onze lezers zullen evenals wij met belangstelling gezien hebben, dat de avondcursussen aan onze inrichtingen van onderwijs weer zoo druk bezocht worden. De rijksvakschool 180 leer lingen, de handelsavondschool 110, de teekenschool ruim 100. Dat zijn cij fers die spreken en waarover wij ons ten zeerste verheugen. Jammer is het daartegenover te moe ten constateeren, dat de cursus die de gemeente in 't leven riep voor werkloo- ze schoenmakers zoo weinig belang stelling heeft. Onder bekwame leiding kunnen daar de fabrieksarbeiders, die geen volledig schoenmaken meer leeren, zelfstandig een schoen maken en daar door een betere kijk krijgen op een schoen, aldus zich meer bekwamen voor komende betere tijden, als zij hopelijk hun plaats kunnen gaan innemen in de fabriek of in 't bedrijf. Hierdoor kunnen zij dus vakbe kwaamheid opdoen en tevens verlost worden van dien geesel van „niets doen" en toch zoo weinigen zijn er die er blijkbaar iets voor voelen. Met 15 personen is de cursus begon nen, de een na den ander retireert, zoo dat er thans nog 3 over zijn. Wat zal 't einde zijn? Dat de kosten en moeiten niet meer loonen en deze cursus voor werkloozen door gebrek aan belangstelling van de velen die hem ten zeerste moesten waardeeren, moet worden opgeheven. Jammer, dubbel jammermaar Verhooging leerprijzen. De vakgroep zoolleerlooiers van de Fed. v. Ned. Lederfabrikanten, die j.l. Maandag te Tilburg vergaderde, heeft besloten de lederprijzen met 15 te verhoogen. De prijsstijging op de inlandsche en buitenlandsche huidenmarkt, die in de laatste 14 dagen zulke afmetingen heeft aangenomen, dat verschillende huiden soorten een stijging van 30 vertoo- nen, is hiervan de oorzaak. De verhooging van 15 zal slechts gelden als voorloopige maatregel, in af wachting van het verdere verloop der grondstoffenmarkt. Wanneer de huidi ge grondstoffenprijzen worden gestabi liseerd, zal zeer spoedig een nieuwe verhooging van den lederprijs moeten volgen. Schoenfabriek weigert opdracht uit Italië. Wij lezen in de Telegraaf: In tal van landen wordt in deze da gen door Italiaansche agenten onder handeld over den aankoop van leger- voorraden en thans blijkt, dat zij ook Nederland in hun activiteit betrekken. Zoo vernamen wij, dat dezer dagen ge tracht is om hier te lande en met name te Nijmegen een order te plaatsen voor de levering van 500.000 paar leger schoenen. Na langdurige beraadslaging heeft men echter te Nijmegen gemeend de or der niet te moeten accepteeren, zoo groot achtte men o.m. de commercieele bezwaren en het risico wanneer Neder land, in geval van oorlog, zou overgaan tot het toepassen van sancties. Een van de redenen waarom de on derhandelingen te Nijmegen zijn afge stuit, moet gezocht worden in het feit, dat geen enkele fabriek in staat is om op korten termijn een aantal van 500 duizend paar legerschoenen, dus schoe nen waaraan bijzondere eischen gesteld worden, te leveren en daarbij toch de gewonen productie voor het binnenlanc gaande te houden. Een nieuwe pijjnsfSiler in een nieuwen vorm Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat voor eenige weken alhier onderhan delingen zijn gevoerd over 500.000 paar schoenen voor Abessinië. Hier was het prijsverschil oorzaak dat de schoenen bij Bat'a in Zlin zijn geplaatst. De kwestie van korten leveringster mijn zou men hier ondervangen door de order te verdeelen over een aantal fa- frikanten. Afsluiting langs den Winterdijk. In verband met Ingezonden Stuk ken en vragen ons gesteld omtrent bovenstaand onderwerp, vernemen wij le. dat geen beton-schuttingen ia de toekomst mogen worden gezet 2. dat houten schuttingen 1.20 hoog mogen zijn, gemeten uit de kruin van den dijk. 3e. groene hagen tot elke ge- wenschte hoogte geplaatst kunnen worden. Wij blijven intusschen met velen van meening dat een haagafsluiting langs den Winterdijk geen voldoende afsluiting is, ook al staat het nu eenmaal in de verordening bepaald De verkenners van de «Andreas ZijlmansGroep» werken met voor. beeldigen ijver aan de voorbereiding van de Oudcr-avonden, die op a s. Zondag en Maandag in Musis Sacrum zullen worden gegeven. Deze avon den zullen feilelijk het eerste open bare optreden der verkennerij zijn, want wel hebben we al veel van de groeiende beweging gehoord, maar tot nog toe ging alles achter de schermen en weten de meeste men- schen niet wat de verkenners nu eigenlijk wel presteeren en hoe zij ïun bijeenkomsten benutten. Daar van zullen de demonstraties in Musis, waarvoor naar wij hooren reeds nu een groote belangstelling bestaat, een duidelijk beeld geven. Een voorproefje hebben wij reeds deze week gezien, n.l. een serie artikelen, die door de nijvere han den der verkenners vervaardigd zijn. Er zijn werkelijk keurige werkstuk ken bijschemerlampen, pijpen- rekken, kapstokken, boekenstan- daards, mooi houtsnijwerk en ook schilderwerk. Zelfs is een miniatuur altaar ingericht, geheel uit hout ge sneden. Deze werkstukken zien er prachtig uit en we raden dan ook iedereen aan om ze Zondag in Musis eens te gaan bekijken, 't Is werkelijk de moeite waard De tentoonstelling van het werk, door de leerlingen der Gemeente Teekenschool in den cursus 1934 1935 gemaakt,heeft weer groote be langstelling getiokken. En evenals vorige jaren was het werk ook thans die belangstelling ten volle waard, want er waren weer zeer vele uit stekende teekeningen. Als steeds ging de grootste interesse weer uit naai de afdeeling Schoenen, waar fraaie modellen en artistieke reclames ge- exposeerd waren, doch ook de afdee- lingen handteekenen, schilder— en decoratiewerk, bouwkunde en smeed werk toonden zeer goed werk. De tentoonstelling bewees weer eens opnieuw hoe een uitstekend instituut onze gemeentelijke teeken school is. Het aantal leerlingen der Teeken school bij den aanvang van den nieu wen cursus bedraagt ruim 100. St. Crispijn. Vorige week heeft de heer Stravers uit Kaatsheuvel, die ruim 20 jaren instructeur en later directeur van St. Crispijn geweest is en voor deze vereeniging groote verdiensten heelt gehad, schriftelijk zijn ontslag als zoodanig genomen en 1.1. Zondag persoonlijk afscheid van de werkende leden genomen. Hij werd daarbij toegesproken door den heer F. Passier. Deze dankte hem welgemeend voor alles wat hij als directeur zoo'n lange ïeeks van jaren voor St. Crispijn had gedaan. Hij heeft de harmonie welen op te voeren tot in de afdee ling uitmuntendheid van de federatie. Wat hij voor de leerlingen opleiding speciaal deed, zal na hem moeilijk te evenaren zijn. Bij dit afscheid bood spr. als erkentelijk heid een practisch geschenk aan. Getroffen dankte de heerStravers hiervoor, eveneens voor de aange name en goede samenwerking die er in den loop der jaren steeds heeft bestaan. Tegen a.s. Zondag 6 Oct. kon digde de voorzitter een algemeene vergadering aan, waar de leden de regeling voor de toekomst zal wor den voorgelegd. Wij vernemen dat voor de functie van directeur de heer G. Duivelaar is aangezocht, die zich in beginsel hiervoor heeft bereid verklaard. Verloting W.V.V. BlauwWit. Maandagavond werd onder groote belangstelling de door Blauw—Wit uitgeschreven loterij uitgespeeld. Hieronder volgt de uitslag: le prijs 314 11e prijs 698 2e 1919 12e 1432 3e 1650 13e 917 4e 1318 14e 1780 5e 1922 15e 107 6e 1993 16e 276 7e 856 17e 735 8e 228 18e 868 9e 94 19e 1263 10e 1408 20e 1815 Naai- en Knipcursus. We vestigen de aandacht op de in dit blad opgenomen advertentie betref fende de cursus in naaien en knippen, die in het K.J.V.-huis alhier door mevr. Ditvoorst-Mes gegeven zal worden. Dinsdag a.s. kan men zich opgeven. Verkoop. Bij den gisteravond gehouden toeslag is het huis met tuin in de Grootestraat voor de som van 7760.aangekocht door den heer M. J. de Haan. Jonge Wacht. De Baardwijksche Jonge Wacht heeft het met haar buiten-spel-dag niet bijzonder getroffen, want de regen is als spelbreker tusschenbeide gekomen. Echter kon het feest in het Bondsge- bouw worden voortgezet. Er viel voor de J.W.'ers veel te genieten: jass-band, blokfluiten, vendelzwaaien en allerlei verkenners-spelen. Er heerschte dan ook een zeer gezellige sfeer op dezen J.W.-dag. Morgen heeft de installatie plaats van de aspirant J.W.'ers, waarbij leider Ra demaker zal aanwezig zijn. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September 1935 ingelegd f69.246.01, terugbetaald f68.780.84. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16265. Stalenkieskringorganisatie 's Hertogenbosch. Het Kamerlid Schaepman en „Bala". Zaterdag werd onder leiding van den heer iVl. Krijgsman te s.nerio- genbosch de vergadering gehouden van algevaardiguen in ue R. K. 5ia- tenkiesKiingorganisalie 's-Hertogen bosch. Na het uitbrengen van de gebruikelijke verslagen was de ver kiezing aan de orde van een voor zitter. De heer Krijgsman wenschte niet langer het voorzitterschap te aanvaarden en gaf in een uitvoerig betoog de redenen daarvan aan. Hij yvas zeer ontstemd over de wijze waarop hij door de adviescommissie feitelijk was achtergesteld bij de laatste verkiezingen voor den ge meenteraad en omdat er een he sluurslid aanwezig was in de Sta- tenkieskringorganisatie met wienhij om dezellde reden niet meer meen de te kunnen samenwerken, had hij er nu genoeg van en wilde van het politieke leven niets meer weten. Het slot van de onveikwikkelijke discussie was, dat de heer Krijgs man zich liet bewegen nog een |aar het voorzitterschap waar te nemen. Bij de rondvraag becritiseerde de heer van Dun-lvok te Vught de wijze van verkiezing voor den ge meenteraad aldaar en wees er op dat een betere discipline noodig zou zijn om in de kies vei eenigiug op een goeden gang van zaken kunnen rekenen. Voorts sprak nij over het Kamer lid Schaepman in diens kwaliteit van commissaris der »Bata«-iabrieken. Dit punt werd nader in de verga dering besproken. Men achtte het Kamerlidmaatschap kwalijk ver— eenigbaar met die functie, vermits een fraaie premie beschikbaar ge steld, resp. een le en 2e prijs. Waarscliuwiny. De Commissaris van Politie te Maastricht waarschuwt belangheb benden om, alvorens in relatie te treden met de stichting »Nebomes» (Nederlandscbe Bouw en Meubel spaarkas), kantoor houdende Reu- gemerweg No. 9a te Maastricht, bij hem inlichtingen in te winnen. Bekroond. Bij de Zondag te Breda gehouden hondententoonstelling werden uit onze plaats bekroond de Hollandsche Herder van Jos Pulles met praedicaat 1 U, den Holl. Herder van Jac. Eijkens met prae dicaat 2 G en de St. Bernard van A. Wijkmans met praed. G. De deskundige medewerker van de N.R.Crt. noemt de H.H. „Herta v. d. Langstraat' van Jos Pulles de beste der 13 aanwezige H. H., een prachtige ver schijning. Vleesch vermist. Verschillende slagers missen van tijd tot tijd vleesch, dat zij op het slacht huis in bewaring hadden. Men ver moedt dat het vleesch gestolen wordt en in verband daarmede is door de politie bij enkele personen huiszoeking ge daan. Demonstratie traangas. Deze week werd door Opper-wachl- meester Pleijs Commandant der Bri gade Kon. Maréchaussée alhier, in de zaal van het v.m. Kantongerecht een demonstratie gegeven in het gebruik van traangas-patronen. Deze patronen zijn zeer doeltreffend voor het ont ruimen van vergaderzalen waar het rumoerig toegaat. Een enkele patroon is afdoende voor een ruimte van 3U M3. Het gas is niet schadelijk. De demonstratie werd bijgewoond door den burgemeester en het politie personeel. DRUNEN. Maandag had bij de Eerw. broeaers van het Franciscus- gesticht alhier de aanbesteding plaats voor net bouwen van een nieuwe kloos terkapel, onder architeciuur van ir. Franssen te Roermond, ingeschreven werd als volgt M. van Loon, Drunen üebr. Jehoel,e Drunen f lz920.- 12/z4 12032.— 12015.— 12586 12J4Ü 12260 12035 11490 A te M. öcnapendonk Ad. Herrcygers, L. van üers, H. Verhoeven, H. Jehoel, H. ue Wit, Q. Merks, Fr. de bont, Nieuwkuik J. de bont, Het werk is gegund aan den laagaten insenrtjver. ij l ot Loco-burgemeester is alhier benoemd weinouder M. van Halüer. U CAPELLE. Het verbouwen van het raadhuis der gemeente bpiang— Capelie is gegund aan de laagste inschrijvers üenr. Spienngs aiiner. \j Bij den gemeenteveldwachter A. Keijuemans le dezer plaatse is aangilie gedaan van üet verliezen van een gouden broche. Het bouwen van een slageiij voor rekening van den heer U. v. d. Werken onder architectuur van den heer J. Michael is opgedragen de »Bata« aan onze Nederlandsche aan den aannemer H. Wagemakers. y De prijzen kunnen worden afge haald in café J. Steenbergen—Kroot aan de Galgenwiel. schoenindusli ie zoo'n concurrentie aandoet. En vermits van den Bra- bantschen afgevaardigde toch mag verwacht woruen, dat hij de nood lijdende schoenindustrie van ons land voorstaat, begreep men niet hoe zich dat met elkaar kan lijmen Besloten werd een schrijven te richten aan het Kamerlid Schaep man, houdende verzoek te willen melden, hoe deze situatie dient te worden verstaan, indien een en ander vereenigbaar is. D.v.N. Gebruik meer thee Het Theebureau van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is begonnen met een propaganda voor meer thee-verbruik. De provincie Noord Brabant wordt van 16 September tot 30 November grondig onder handen genomen en is daartoe ver deeld in 9 districten, n.l. Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda,Waalwijk, Tilburg, 's Bosch, Eindhoven, Hel mond en Oss. Tot het district Waal wijk behoort de Langstraat en het geheele Land van Heusden en Altena. In deze streek zal de propaganda gevoerd worden op 18, 19, 21 en 22 October a.s. Comité voor de Zonierposlzegels. Het Comité v. d. Zomerpostzegels deelt ons mede dat den dag vóór het einde van de verkoopperiode, WASPIK. Mej. A. van Dooien, onderwijzeres aan de R.K. Bijz. Meisjesschool alhier is in gelijke betrekking benoemd te Waalwijk (v.m. Baardwijk). Voorden Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 12 runderen, 34 varkens en 1 kalf. RAAMSDONKSVEER. Ter ken nis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op 1 October 1935 zooveel mogelijk dus op 11 October, wegens geëindigden dienstplicht uit een algemeene postzegeldag in heel den dienst worden ontslagen o a. het land zal worden georganiseerd, de buitengewone dienstplichtigen, een algeheele «uitverkoop» of »op- die geboren zijn in het jaar 1895. ruiming van restanten». Wie daarbij Voor het diploma B. machine- wil helpen door straatverkoop, ver- schrijven slaagde dezer dagen Jan koop langs de huizen of anderszins, Snijers, uit deze gemeente. De ge- meldde zich aan bij het Zomer- sjaagde genoot zijn opleiding bij postzegel Comité in zijn woonplaats j^ej. A. J. van Dongen, leerares of bij het Algemeen Comité, geves tigd te Amsterdam, Tesselschade- straat 9. Voor hem of haar die dien dag het grootste bedrag aan Zomer postzegels verkoopt, in verhouding tot de bevolking der gemeente, wordt typen en steno, alhier. Een luxe auto van E. uit Dongen, en komende van de rich ting Raamsdonk(dorp), had het ongeluk Zondagmiddag circa vijf Waalwijk. 2 October 1935 waar! Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets' 1 10 'ellen onder water houden 2 dan achter op de 'ong leggen 3 doorslikken met 'n teug water Wijze van innemen Neder/andsch Product Slechts 52 cent per buisje van 12 stuks' "AKKERTJES" werken verrassend snel bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw pijn, Kiespijn, Spierpijn,Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn en bij gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont R.K. Verkennerij. Gem. Teekenschool. n n n n n ft f9 n n n n ft 0 n 12049 1Z04U I. J I Z A /»<\onill>l*£inllP I J..J r I ..U r. ue pjstdui»envereen. „De Luchtvaart", gevestigd in het caié van nitj. Wcü. a. v. u. riaait aan de Nieuwcvaan lueiu mei oude en jonge duiven een wcüviuchi vanuit Qiue- vrain, voor welke viuchi veracuiilcnde exua- piijzen, huishoudelijke en luxe voorweipen, waien uilgeiould. De gewone prijzen werden behaald door W. Mand-makers 1 33, F. Kaasmakers 2 13 32, J. Versteeg 3 1Ü 19, Adr. klootwijk 4 11, C. Kosenbra d 5 8 26 30, Bakkertn 6 20 21, J. Meter 7, Adr. Versteeg 9 15 27, J. v. Doornik 12 34, J. de Jong 14, W. ver steeg 16 25, F. de Koon 17 18 23, H. Dek kers 22. bioeks 24 29, F. Nieuwenhuizen 28, M. de Jong 31, C. Verhagen 35, Adr. Blom 36 37. De extra prijzen vielen ten deel aan: 1 W. Mandemakers, 2 F. Kaaijmakers, 3 J. Ver steeg, 4 Adr. Klootwijk, 5 C. Koscnbrand, 6 Bakkeren, 7 J. Meter, 8 Adr. Versteeg, 9J. v. Doornik, 10 J. de Jong, 11 W. Versteeg, 12 P. de Koon, 13 H. Dekkers, 14 Broeks, 15 F. Nieuwenhuizen, 16 M. de Jong, 17 C. Verhagen, 18 Adr. Blom, 19 A. de jong, 20 E. Haverhals, 21 G. Treffers, 22 Vos. De prijzen zullen a.s. Zaterdagavond in het clublokaal aan de winnaars worden uit gereikt.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5