Ede Bont- v. Huiten RECHTZAKEN. CORRESPONDENTIE. Heerenkleeding naar maat Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Naaien Knipcursus. Aan ons bericht van Woensdag over den K.J.V. Naai- en Knipcursus, die Dinsdag zal beginnen, kan nog worden toegevoegd dat op Dinsdag a.s. van 3 tot 8 uur een demonstratie zal worden gegeven. Iedere bezoek ster ontvangt de vak— en mode gids gratis. Rijkstelefoon. Nieuwe telefoon—abonnés. 280. D. J. van Oss, Drogisterij »de Pelikaan», Stationsstraat 69. Vervallen telefoon—abonné. 66. G. Vlamings, Autogarage enz., Stationsstraat 158. Radio Distributie Bedrijf- Eigen gramofoonplatenconcert. Door den Minister van Binnenl. Zaken en door het College van B. en W. dezer gemeente is aan het Radio Distributie Bedrijf alhier ver gunning verleend tot het uitzenden van eigen gramofoonmuziek. Vanaf Maandag 7 October a.s. dagelijks van 7 tot 8 uur des avonds, behalve des Zondags, zullen deze uitzendingen plaats hebben over de derde programmalijn van het radio distributienet. Wij zijn overtuigd dat deze plaatse lijke uitzendingen bijzonder in den smaak van de aangeslotenen bij de radio distributie zullen vallen, vooral ook omdat deze gramofoonplaten- programma's zoodanig zijn samen gesteld, dat »elck wat wils» wordt geboden. De programma's vermelden speciaal uui tjes met opera-, operette-, vroolijke-, klassieke-, lichte-, orgel-, dansmuziek-, koor- en zangplaten, cabaretnummers etc. etc. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij vanaf heden naast het dagelijksche radio programma der derde programmalijn ook de uit te zenden gramofoonplaten onder onze radio—programma s vermelden. Chr. Vakorganisatie. Woensdagavond heeft de Chr. Vakorganisatie in het Gebouw voor Chr. Belangen te v.m. Besoijen een vrij goed bezochte vergadering ge houden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer Nieuwenhuizen, een en ander mede over de werk wijze van den Chr. Besturenbond. De heer H. de Hoop alhier hield een rede over »De strijd van de Arbeidersziel». Spr. gaf eerst uiting aan zijn blijdschap, dat er contact is gevon den tusschen de drie organisaties in het tot st.md komen van den Chr. Besturenbond. Hij acht het dóérom gelukkig, omdat er aan de sociale ontwikkeling van onze Christelijke arbeiders nog zooveel ontbreekt. Spr. behandelde nu eerst den toestand der arbeiders in de liberale maatschappij en schetste, hoe de arbeiders rechteloos waren en alleen plichten hadden, doch hoe zij lang zaamaan tot ontwaken zijn gekomen. Deze bewustwording bij velen is ontaard in het aanvaarden van het socialisme, hoewel dit den arbeider geen echt geluk kon geven, omdat het hem bij een verbetering van zijn stoffelijke positie, zijn geloof in God ontrooft. Hoe is het nu hier in Waalwijk Kunnen we onze leden hier tot de bewuste arbeiders rekenen vroeg spr. zich af. Bewust, dat wil voor ons zeggen, dat we beelddragers Gods zijn, dat we voor het geluk zijn geschapen. Als we zoo onszelf zien en als we ons werk zien als een taak ons door God opgedragen, dan komt er kleur aan ons werk en aan ons leven, omdat er dan iets of tot het pauperishie vervalt. Zijn dagelijkschen omgang met God zal hem daartegen behoeden. Als het vervullen van de wet van Jezus Christus meer werkelijkheid wordt én in ons persoonlijk én in het gemeenschapsleven, dan gaat alles heel anders worden: Spr. eindigde met een opwekking tot zuivering, opdat allen hun laks heid afschudden en werkelijk be wuste Christelijke arbeiders worden. Er volgde na deze rede eenige bespreking, waarbij de heer de Hoop de vraagstellers uitvoerig beant woordde. Met zang en gebed werd de bijeen komst gesloten. Aan den uitgang werd gecollec teerd voor het T.B.C.—fonds. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. »Jeugd in nood». »Jeugd in nood» is een sterk realistisch filmdrama van dezen tijd, waarin wij kennis maken met de tragische levensloop van jongeman nen, die nadat zij de deuren van de Universiteit voorgoed achter zich dicht trokken, voor de moeilijkheid kwamen te staan, om zich een plaats in de maatschappij te veroveren. De film geeft een droevig beeld te zien van het schrijnende Jeed. waartegen deze jonge menschen te kampen hebben, hun idealen ver anderen in desillusie. Niet minder dan 6 groote sterren, nl. Franchot Tone, Jean Muir, Margaret Lindsay, Ann Dvorak, Boss Alexander en Nick Foran, vertolken de hoofdrollen in deze boeiende film op waarlijk eminente wijze. De film is echter niet geheel en al dramatisch, er is ook roman tiek, tintelende humor, prettige ta- freeltjes en voortreffelijke songs. Het bij program ma is deze week van komischen en actueelen aard. Luxor-Bioscoop Popje. Wij meenen niet te overdrijven, wanneer wij beweren, dat Popje een der beste amusementsfilms is. Zij lijkt ons zoo mogelijk nog geestiger en grappiger dan »De Privé— Secretaresse. Van de artiesten zullen wij slechts Franziska Gaal en Her mann Ihimig noemen, omdat dezen de beide hoofdrolspelers zijn. Feite lijk dienden wij echter alle anderen ook stuk voorstuk te noemen, doch hiervoor verwijzen wij naar de rol verdeeling. Iedereen echter speelt niet zijn rol, neen, heeft zich als het ware ingeleefd in deze dol verma kelijke geschiedenis. Van het kamer meisje tot den huisknecht is iedereen op zijn plaats. Grooten lof verdient vooral regis seur Max Neufeld, die deze farce tot een schlager wist te maken. De componist Nikolaus Brodszky zorgde vooruiterstmelodieuseen charmante muziek. Popje was op het tooneel steeds het grootste succes van Franziska Gaal. Popje is een schlager en zal ieder publiek anderhalf uur lang doen schateren van den lach. Het verkeersongeluk te Dussen Thans ook de landbouwer overleden. In het ziekenhuis te Raamsdonks- veer is Donderdagavond overleden de landbouwer Prir^en, die Maan dagavond op din Rijk-traatweg te Hank, terwijl hij n.et zijn zoon op een boerenkar reed, waarvoor een paard gespannen was, door een autobus is aangereden. Zooals men zich herinnert is de zoon toen slag gedood. Zooals te vreezen was heeft het droevige ongeluk dus twee dooden geëischt. Het medeleven met het zoo uiterst zwaar getroffen gezin is begrijpelijkerwijs zeer groot. Broodoorlog in Vlijmen. Het D. v. N. maakt melding van een broodoorlog, die woedt in Vlijmen. De broodprijs in Vlijmen was toch op De uitbreiding van het Bata.concern. Over de internationale Bata-onder- nemingen wordt in de .NeueZüricher Zeitung" het volgende medegedeeld. De uitbreiding van het Bata-concern heeft in 1934 verderen voortgang ge. had. De productie in de hoofdbedrij. ven in de Bata s'ad Zlin moest evenwel den herfst 1934 worden in geperkt 70 pet. van de daar werk zame 22 000 arbeiders en employés werken sindsdien nog slechis vijf dagen 40 uur per week, terwijl de overige 30 pet bij onafgebroken door gaande arbeidsprocessen en het hoo gere personeel nog steeds 48 uur in zes dagen bezig is. Einde 34 waren 12 050 personen in Zlin werkzaam tegen 17 800 het jaar tevoren en 12 300 einde 30 De gemiddelde dagproductie in schoenen is nog sneller gestegen en wel tot 166 000 paar in '34 (vorig jaar 160 000) tegen 82 000 paar in '30 en 8000 in '20 Op 't oogenblik worden te Zlin ongeveer 150 000 -160 000 paar dagelijks vervaardigd bij een capaciteit van 200 000 paar. De ge. middelde prijs bedraagt per paar 34 Kr. tegen 38 in '32, en 50 Kr. in '30 De huidige prijzen schommelen tus schen 25 en 98 Kr. Terwijl het aandeel van Bata in de totale schoenenproductie van Tsj.— Slowakije grootendeel9 op kosten zij ner concurrenten langzamerhand tot 2/3 is gestegen, bleek het in verband met de verzadiging der binnenland sche markt en de groeiende export moeilijkheden in de laatste jaren voortdurend meer noodzakelijk bui tenlandsche fabrieken op te richten om de afzet op peil te kunnen houden. In de jaren 1928/'30 werd nog ca. 40 pCt, der productie uit Tsjecho Slowakije geëxporteerd Langzamer hand daalde dit echter tot 20 pCt. in 1933/ 34 Ba-a bezit nu zeven fabrie ken in het buitenland, die volgens zijn meihoden van salarieering en winst deeling werken, die echter sterk be streden worden op gronden, die wij hier niet nader zullen noemen Het zijn de fabrieken in Möhlin (Zwitser land), Oitmuth (Duitschland), Best (Holland), East Tilbury (Engeland), Hellocourd (Frankrijk), Borovo (Joe goe-Slavië) en Konagas (Britsch Indië Voorts bestaat nog het plan tot op. richting van een fabriek in Italië. Met inbegrip van deze buitenland- sche fabriekt n en de ca. 3500 winkel fi ialen in binnen- en buitenland (daar van c a 2000 in Tsj Slowakije) zijn bij Bata thans ca. 43000 personen werkzaam. De totale capiciteit van het concern bedraagt ongeveer 280 000 p. schoenen per dag, waarvan op 't oogenblik ca 250 000 werkelijk worden gemaakt Kond 80 - 90 000 paar komen hiervan op rekening van het buitenland en wel 12.000 voorde fabrieken in Frank rijk en Indië, ca 6 000 voor de En gelsche fabriek, ca. 10 —15000 voor de Duitsche en bijna 500 paar voor de Zwitsersche. i Bata maakt de laatste jaren steeds meer hulpstoffen en productiemiddelen zelf. Zoo zijn er te Zlin looierijen, papierfabrieken, machinebouwwerk - plaatsen, werkplaatsen voor Bouw materialen enz Ook worden er auto banden gemaakt, welker fabricatie ook voor Holland op het programma staat Ook maakt Bata sinds twee jaren kunstzijden en katoenen kousen, op het oogenblik ca. 20 - 30 000 per dag, waardoor echter slechts de helft van de behoefte van het concern wordt gedekt. Voor vier jaren is de maatschappij in een familie N V omgezet met 175 millioen aandeelenkapitaal De omzet voor 1934 wordt op 3.5 milliard Kr. 215 millioen gld.) geschat. Diefstal van 30 paar schoenen. De 38 jarige werkman A van O. Den Bosch stond terecht omdat hij op 24 Juni j. 1. in een café op de Weversplaats te Den Bosch hee't weggenomen 30 paar schoenen toebe- hoorende aan den schoenmaker H. van Corstange, wonende te Waalwijk. De verdachte ontkende de schoenen te hebben gestolen. Hij gaf toe met een paar vrienden in het café te zijn geweest waar de schoenen waien ontvreemd. Hij kon echter niet ver. klaren hoe de twee paar schoenen onder zijn bed terecht waren gekomen. Na getuigenverhoor achtte de Offi cier van Justitie alle termen aanwezig om den verdachte, die zéér ongunstig bekend staat een gevoelige straf op te leggen, en hij requireerde tegen hem een gevangenisstraf van 6 maanden. De politierechter, onmiddellijk uit. spraak doende, veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdachte zei hooger beroep tegen dit vonnis zou aanteekenen. Dronkelui op de fiets F. G. L. uit Dussen, die in den avond van 30 Juni door zijn woon plaats fietste, trok door zijn slinge rende bewegingen de aandacht der politie, die hem liet afstappen en constateerde dat hij te veel had gedronken. De ambtenaar van het O.M. eischte f 25 boete. »Da's nog veel!» vond de man. «Km ik niet betalen.» »Des te erger dronken te zijn! repliceerde de kantonrechter Maar ik was niet »hard» dronken Hij werd met f 15 boete weer naar van de eeuwigheid in komt, aldusspr. n*et te b°og, was zelfs nog 2 cent Spr. moest zeggen dat velen die zeggen God te dienen, in de praktijk van het leven Christus niet durven volgen. Wij moeten durven laten zien dat een hooger beginsel ons bezielt. Doen we dat niet, dan ver loochenen we ons heilig ideaal van den heilstaat van Jezus Christus en onze kameraden verwijten ons dat wij geen ideaal hebben. Zij zoeken een ander, een meer grijpbaar ideaal. Als we 't ideaal van Jezus Christus inruilen voor dat van 't socialisme, doen we een ruil, die uiteindelijk op ontgoocheling mi et uitloopen. Spr. richt daarna het woord tot diegenen onder de leden, die moge lijk al maanden, ja misschien jaren hun geregelde werkkring moeten missen. In het algemeen ziet spr. de werkloosheid ah een algemeen oordeel, waarvan de gevolgen ge meenschappelijk moeten worden gedragen. Doch ook de werklooze, die zijn geloof beleeft, zal in zijn werkloosheid daarin grooten steun vinden. Hij zal ook niet de kans beloopen dat hij arbeidsschuw wordt lager dan in verschillende Lang- straatsche plaatsen. Ook de Vlij. mensche bakkers hebben dan ook prijsverhooging overwogen Zij durf. den daartoe echter niet goed over te gaan, omdat vanwege den zeer slechten toestand in de manden- industrie (waarin normaal bijna geheel Vlijmen zijn werkzaamheden vinden moet) de koopkracht der be volking uiterst gering is. Als de prijs over het geheele land met 2 cent verhoogd zon zijn, zou den de Vlijmensche bakkers, indien zij dit voorbeeld gevolgd hadden, er toch niet meer dan 1 cent opge legd hebben. Nu is er echter een «zwarte bakker» in de gelederen, die een nieuwe prijzen—politiek voert en zijn brood 2 ct. in prijs verminderd heeft. De tot nu getroffen sanee- ringsmaatregelen in het bakkers bedrijf zijn niet in staat aan den ongewenschten toestand een einde te maken, zoodat de positie der bij de saneering aangesloten bakkers niet aantrekkelijk is. DRUNEN. De harmonie .De Volharding" heeft in den heer Henri van Delft, die alhier overleden is, een harer beste krachten verloren. Vanaf de oprichting in 1902 is de heer van Delft lid der vereeniging geweest en sinds 1919 bestuurslid. Donderdagmorgen heeft de be grafenis plaats gehad waarbij de harmonie met omfloerst vaandel en instrumenten in den stoet liep, de .Marche Funèbre" van Steenbrugge spelend. Ook van de andere vereenigingen. waarvan den heer v. Delft bestuurslid was. o.a. van het Wit Gele Kruis, waren deputaties in de lijkstoet. RAAMSDONKSVEER. Zondag om half tien zal in de Dorpsche Herv. Kerk de bevestiging plaats hebben van Ds. Oost uit Aalsum, die om 2 uur in de Veersche kerk zijn intree doet. De Gemengde Zangvereeniging Excelsior behaalde op het concours in het Kurhaus te Scheveningen den derden prijs in de Eere-Afdeeling Voorwaar een prachtig succes en voor Excelsior evenals voor den Directeur den heer Snijers. Aan het Postkantoor Raams- donksveer en de daaronder ressor- teerende hulppostkantoren werd ge durende de maand September ingelegd f 30 600 77 en terugbetaald f32 923.92 Abonneert U op dit blad, want bet SEIZOEN breekt aan. Dutsen gestuurd. V C. D., eveneens uit Dussen, was naar de kermis te Raamsdonksveer geweest en ook nogal nat van binnen geworden, pp zijn terugreis had hij den heelen rijweg noodig voor zijn rijwielprestaties, zoodat hij twee verbalen opliep, één wegens dron kenschap en het andere wegens rijden op een verboden weg. De eisch luidde voor nummer één f20 boete en voor 't andere f5. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 12.50 boete of 10 d. h. en f5 boete of 5 d. h. Hoe genoeglijk rolt het leven Des genisten stemp'laars heen De variatie op het bekende dichter woord kwam in onze gedachten, toen wij den 38 jarigen steuntrekker A. v. O. uit Den Bosch, die wegens diefstal van dertig paar schoenen terecht stond, met het ernstigste gezicht van de wereld hoorden ver klaren, dat hij part noch deel had aan den diefstal, daar hij den heelen dag in 'n café had gezeten en er alléén maar uitkwam om te gaan stempelen Hoe genoeglijk Een schoenmaker uit Waalwijk had zijn fiets, met een pakket van 30 paar schoenen op den bagage drager voor het bewuste café neer gezet en kwam bij zijn terugkomst tot de ontdekking dat de heele vracht verdwenen was. De politie begreep wel waar ze moest zoeken, en vond inderdaad in het huis van v. O. eenige der ontvreemde schoenen. Hij is reeds tienmaal veroordeeld, meestal wegens diefstal. Conform den eisch werd hij ver oordeeld tot 6 mnd. gevangenisstraf. In overtreding. De grondwerker S. v, d. G. te Sprang-Capelle had in het eerste halfjaar 1935 te Sprang-Capelle als steuntrekker, gelden welke hij bij een verzekering verdiende niet op gegeven aan den betrokken ambte naar en alzoo f9,50 steun ontvangen welke hem niet toe kwamen. Het O.M. wees op de veel voorkomende ontduiking van bijverdiensten door steuntrekkers en e iscbte een maand gevangenisstraf. Fraude. A. J. K., chef monteur bij de Posterijen en Telegrafie, Den Bosch, had zich te verantwoorden terzake dat_ hij in het eersie halfjaar van 1935 te Den Bosch op verschillende datums zich gelden heeft toegeeigend, totaal f 110, welke bedragen hij in zijn beroep onder zich had. Verdachte is van zijn post ont slagen. Hij heeft alles terugbetaald. De eisch luidde 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk o.m. met de bepaling, dat verdachte tijdens den proeftijd van 3 jaren geen herbergen zal bezoeken en geen sterken drank zal gebruiken. Verduistering. Terecht stond H J., schoenmaker te Waspik, verdacht ter zake: dat hij in 1933 en 1934 te Waspik zich wederrechtelijk heeft toegeeigend een bedrag van f 773,eigendom van de Ned. Herv. Kerk, welk geld hij als diaken van genoemde Kerk onder zich had ter administreering. Verdachte bekende zijn misdrijf. Als getuige werd gehoord Ds. L. Kooij- mans, predikant te Baardwijk, 60 jaar. Getuige wist niet juist hoevevl geld er tekort was. De boeken war^E aan de rechtbank overgelegd. 't Liep voor den predikant in oog dat er geld tekort was, toen hi gevraagd werd de boeken mede t onderzoekeu. Een andere predikani bracht als secretaris der belrellende commissie rapport uit. Moeilijkheden en armoede waren de aanleiding tot het vergrijp. Ver daclite zeide ongeveer f 800 ie heb ben verduisterd. Getuige Leendert Verkuijlen Waspik had destijds de boeken aan verdachte overgedragen. Hij had het onderzoek mede geleid, maar was óók niet op de hoogte over het totaal van wat er aan geld aan wezig moest zijn. Verdachte ontving géén vergoeding voor de aumiuisiraiie. Hij haa broodgeorek en hoorde niet tot ae zorglooze steuntrekkers. Hij kreeg niets. Zijn verleden is gunstig, en vroeger is hij correct als diaken 10 jaren voor de Kerk werkzaam geweest. Hij stond er nu bij te schreien. Het M. nam de verzachtende omstandigheden in aanmerking en eischte een maand gevangenisstraf. Voor hondendressuur. De behandeling werd hervat van de stralzaak tegen C. v. B. 38 jaar, opzichter te Laomvoirt, verdacht^ dat hij te Helvoirt herhaaldelijk opzettelijk A. Berkelmans heelt mis. handeld door zijn hond op Berkel mans, een wat sullig onbeholpen jongmensch, aan te hitsen. Berkel. mans we.d door het woedende dier in het bioote lijf en in de handen gebeten. Het heette dat die kuren werden uitgehaald bij wijze van hondendressuur. Er werden in deze zaak, die al meermalen iu behandeling kwam, weer nieuwe getuigen gehooid. Het M. handliaalde de eisch: 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. E. vau Zinnicq- Bergmann, Den Bosch, die al eer. der in deze zaak heelt gepleit, gaf in zijn aanvullend pleidooi als zijn oordeel te kennen, dat deze zaak met groote voorzichtigheid moet worden behandeld. De inlichtingen over verdachte zijn gunstig. De aanklacht doet zonderling aan. PI. neemt niet aan dat de hond den jongen zoo erg heeft gebeten. De gevolgen zouden anders wel erger zijn geweest. Misschien is er Arat met den jongen gesold. Eerder lette men er niet op, of scheen het zoo erg niet te zijn. Later toen er een ruzie kwam is het geval vermoedelijk wat aangedikt. Pl. concludeert tot vrijspraak subs, een lichte geldboete. Uitspraak 17 October a.s. Oplichterij. De rechtbank deed uitspraak in de stralzaak tegen M. v. Dr.. koop man te Resteren, die in 1933 en '34 te Sprang Capelle A. Snijders heeft bewogen hem f 6UÜ af te geven, door aun deze een in strijd met de waar heid zijnd verhaal te vertellen, waardoor Snijders tot die afgifte werd bewogen. De officier had twee maanden gevangenisstraf geeischt. De rechtbank veroordeelde ver dachte tot vier maanden gevangenis straf voorwaardelijk. Uitspraken. E. M, S., Kaatsheuvel, invaliditeits wet, f3 boete of 2 d. h. N. P. v. B., Waalwijk, idem, f3 boete of 3 d. h. J. M. v. B., L. E. D., A. P.M.L, J. A. v. E., B. Sch., en J. J. A. S., allen te Kaatsheuvel, invaliditeits wet, f3 boete of 3 d. h. E. J. H., J. G. de L., Waalwijk, idem f3 boete of 3 d. h. A. P. M., Sprang, idem, f 3 boete of 3 d. h. Wa. M. V., Vlijmen, bezoekers over tijd in herberg, f5 boete of 5 d. h. M. v. A., Waalwijk, geen richting aangeven, f3 boete of 3 d. h. A. B., Waspik, geen licht f3 boete of 3 d. h. F. C. L., Dussen, idem, f3 boete of 3 d. h. L. J. S., Waalwijk, auto zonder licht f5 boete of 5 d. h. J. M, Vlijmen, gespan zonder licht, f 15 boete of 15 d. h. J. v. D., Waalwijk, rijden op voet pad, berisping W. B. v. d. W., Kaatsheuvel, venten f 3 boete of 3 d. h. C. de P Meeuwen, invaliditeitswet f 3 boete of 3 d. h. J. K Haarsteeg, rijwiel zonder licht, f3 boete of 3 d. h. Wegens plaatsgebrek moest het ingezonden stuk van .Inwoner" uit Drunen blijven liggen tot Woensdag aanstaande. MARKTBERICHT. Oct. 1935. Waalwijk, 4 Varkens f 12.f 14.— Eieren 5 cent. O.. i I lanpp rlon i n irne/. aU.'I J T

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 10