Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA ft IS EERSTE BLAD. FEUILLETON SaLUÖÏÏi BINNENLAND. BUITENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De rampzalige gevolgen van Devaluatie. van vijk lies dv. 175 NUMMER 77. ZATERDAG 5 OCTOBER 1935. 58e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. tranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. De laalste ronde van het Crisis-comité. Het Nationale Crisiscomilé heeft de laatste ronde van zijn inzameling ingezet, want allerwaarschijnlijkst zal iet in het voorjaar van 1936 zijn laak besluiten. De gedachte daaraan zou bij het lubliek de gedachte wel eens kun nen doen postvatten, dat het »dus» niet meer zoo noodig is. Een fatale gedachte De crisis duurt onverminderd, voor ons land zelfs in verergde mate, voort. En dus ook de ellende van ïonderdduizenden. Als het Crisiscomité in het voor jaar van 1936 wordt opgeheven, leteekent zulks, dat het uitsluitend deze organisatie nog zijn zal, welke in den komenden winter is aange wezen om in de groote en veel ver- ireide armoe te voorzien en dat het dus nog ten volle onzen steun ver dient. De a.s. opheffing duidt er volstrekt niet op, dat de nood vermindert, maar dat de «crisis» een zoo per manent verschijnsel is geworden, althans een van zóó beteekenende duur, dat de leniging van den nood niet langer kan worden overgelaten aan een incidenteel in het leven geroepen instelling. In de taak van het Nationale Crisiscomité zal voor volgende jaren op andere wijze worden voorzien. De meeste plaatselijke comité's blij ven, naar thans reeds bekend is, als organisaties van hulpverleening be staan en vermoedelijk zullen ze onder een bepaald regeeriïigsdeparte- ment of eenigen departementalen raad komen te resorteeren. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 26. Ze waren beiden doorweekt, niet al leen met rivierwater, maar ook met het zweet hunner pogingen en beider adem ging zwaar en hijgend van volkomen uitputting. Een oogenblik stonden zij te luisteren maar ze hoorden geen en kel geluid behalve het ritselen van den wind door het gras dat op den heuvel top groeide. In orde, grijnsde Ching. Kerels van den mandarijn vinden ons niet. Nauwelijks weer 'n weinig tot zich zelf gekomen begonnen zij het plateau over te steken, in langzaam tempo, want de laatste uren hadden heel wat van hun krachten gevergd. Onder het loopen werden hun schaduwen gelei- delijkaan langer, de maan ging schuil achter den heuvelrug en op het getwin- kel der sterren na, werd het thans ge heel donker. Toen zij den tegenoverge- stelden rand van het plateau naderden, bewogen zij zich met groote omzichtig heid voort en het was hun geluk, dat zij die voorzorg namen, want plotse ling ontdekte de dokter, die nu voorop ging, iets dat hem met een waarschu wenden kreet een paar passen achter uit deed deinzen. Ching kwam naast hem en keek in de richting waarin For syth wees. Ver beneden hen, als glimwormpjes, glinsterden brandende lantaarns en door de duisternis klonk het geluid van een bel tot hen door. Ofschoon hij niets kon zien als den vagen schijn der lam- Er is derhalve geen enkele reden om de inzameling van het Nat. Crisiscomité minder te gaan beden ken nu door haar de klok voor de laatste ronde is geluid. Integendeel. Tegenover de rampen, die de liberale bladen voorspiegelen als de mogelijke gevolgen van devaluatie, mag wel eens gesteld worden het practisch gevolg van dezen mone- tairen maatregel in het buitenland. Een correspondentie in de Maas bode uit België maakt melding van de vergrooting van in— en export sedert het kabinet—v. Zeeland aan het bewind kwam. Ook de spoorwegen geven een ommekeer in de resultaten te zien. Sinds jarenlang werd steeds verloren; over de eerste drie maanden van dit jaar was het verlies 102 millioen. Over het tweede kwartaal beperkte zich het verlies tot 13 millioen. Juni afzonderlijk beschouwd, gaf deze maand voor het eerst weder een kleine winst. Ook hier verkrijgt het staatsbudget een aanzienlijke ver lichting. Toch moet ook eenigermate rekening gehouden worden met de verbetering van voorbijgaanden aard, die het reizigersvervoer dank zij de wereldtentoonstelling geeft. De Belgische kapitaal— en geld markt heeft zich aanzienlijk verbe terd sinds de devaluatie. De rente last van de staatsleeningen is gedaald van ruim 6 tot ruim 4 percent. Het disconto der Nationale Bank is sinds begin April teruggebracht tot 2 pet. De faillissementen en de gepro testeerde wissels zijn sterk vermin derd, wat ook wijst op een verbete ring van het bedrijfsleven. In België is, alles tezamen geno men, de economische toestand thans reeds, na vier maanden, beduidend pen en niets hooren als het harmonisch gelui van de bel, begreep Dr. Forsyth onmiddellijk de beteekenis van beide. Daar beneden is een klooster Ching, en als ik het niet heel erg inis hebt, ligt het zoowat duizend voet vrijwel recht onder ons. Ching ging plat op zijn buik liggen, werkte zich naar den uitersten rand van het plateau en keek er overheen. Na een minuut kroop hij terug en kwam overeind. Als een muur, rapporteerde hij. Klip gaat naar beneden als stuk kaas dat met scherp mes afgesneden is. Langs dien kant niet omlaag; geen kans. Neen; en als Li Weng Ho's man nen achter ons aankomen, zitten we als ratten in de val. Op een of andere manier moeten we een weg naar be neden vinden. In het donker?, informeerde Ching. Als het mogelijk is, ja. Ik weet dat het heel gevaarlijk is, maar iedere seconde is kostbaar. In orde, kwam het weer met Oostersche gelatenheid nu over Ching's lippen, mij alles het zelfde. Be ter je nek te breken, dan gevild door Li's mannen. Wij zoeken weg naar beneden en als w7e geen vinden Dan zij de Hemel ons genadig, viel Forsyth in. HOOFDSTUK XIII. EEN ZWARE ETAPPE. Vóór hen schemerde reeds de dage raad, toen zij eindelijk een pad gevon den hadden, dat van het plateau weg leidde. Het begon met een klauterpar- tij langs de rotsen naar beneden en toen kwamen met gras begroeide na tuurlijke treden, die op een veelvuldig gebruik duidden. Forsyth gaf er zich rekenschap van, dat, als zij op dit verbeterd. Tot zoover deze correspondentie. Nog altijd spiegelt zich de toestand van het economische leven het best af in de cijfers der werkloosheid. En beschouwen we deze dan blijkt dat het aantal werkloozen na de devaluatie met bijna 90.000 is terug geloopen. Weliswaar heeft deze daling zich niet voortgezet en is het getal werkloozen thans weer grooter, maar desondanks kan het kabinet nu het een half jaar aan het bewind is er op bogen, dat het werkloozental sindsdien met 60.000 is leruggeloo. pen. Gezaghebbende economen ver klaren dan ook dat een zichtbare verbetering in den aïgemeenen toe stand is ingetreden, al voegen zij daaraan de opmerking toe, dat de genezing nog niet volkomen is en dat de uiterste inspanning noodig blijft om de bereikte voordeelen te handhaven. We meenen deze uitspraken niet onvermeld te mogen laten, nu aller- wege wordt geschermd met de «schrikbarende» stijging van de pad door het daglicht werden verrast, de kans op ontdekking groot was en hij maakte zijn metgezel deelgenoot van deze vrees. We moeten een schuilplaats zien te vinden, tot zich een gelegenheid voordoet om de omgeving 'n beetje te verkennen, Ching. Het heeft geen zin ons in gevaar te begeven, en buiten dien, we moeten rusten. Zullen direct wel een vinden, ver klaarde Ching geruststellend. Zij volgden het pad nog wat verder, totdat, toen de lucht helderder werd en de dageraad in vollen dag begon over te gaan, de Chinees naar een lang gerekte met kreupelhout begroeide plek wees langs de helling van den heuvel, een weinig naar links. Hier verbergen, slapen en eten, beduidde hij laconiek. Ik zal met allebei heel erg blij zijn, antwoordde de dokter, op van vermoeienis. Zij verlieten het pad en werkten zich dwars over den heuvel heen naar het boschje toe. Toen zij het bereikt hadden, bemerkten zij, dat het er vol lag met stukken rots en kalksteen en blijkbaar zelden of nooit door men. schen werd betreden. Met een gevoel van veiligheid, dat ze in geen uren ge kend hadden, zagen ze om naar een rustplaats en plotseling slaakte Ching een kreet en stak een wijzende vin ger uit. Forsyth keek in de aangege ven richting en ontwaardde een kolos saal, in de rots uitgehouwen gezicht pp een plek waar het kale gesteente niet door plantengroei bedekt was. Hij her kende het als het gelaat van de Boed dha, onberoerd door hartstocht, eeu wig kalm. Schuilplaats, galmde Ching, naar voren springend. Dick Forsyth volgde hem, nog al tijd zijn blik gevestigd op dat onbe wogen gezicht en zich afvragend wat voor schuilplaats het zou opleveren. kosten van levensonderhoud bij onze Zuiderburen, een stijging, die echter niet zoo heel ernstig schijnt te zijn. Oiri een zuiver begrip te krijgen moet men niet op eenzijdige voorlichting algaan. Men vervaile anderzijds natuur lijk niet in de fout zonder meer ons land niet België te vergelijken, doch beoorueele de in veie opzichten verschillende economische structuur der landen. Ledentallen vakcentrales Van de vakbonden, aangesloten bij de vier grootste vakcentiate9 in ons land, was bet tolale ledental op 1 Juli bij het Ned. verbond van vak- vereeuigingcn 291.294, bij het R K Werkliedenverbond 180,416, bij hel Cnr. Nat. vakverbond 110.861 en bij de Nederl. vakcentrale 46,209 tegen resp. 294 890 181.747, 112,122 en 46,034 leden op 1 April 1935. Bezuiniging so nhveip aangenomen Het bezuinigingsontwerp is in de Tweede Kamer aangenomen roet 51 legen 23 siemmen (soc-dem comm., de heer Lingbeek (herv. ger.), Arts (R.K.D.P.), van Houten (Chr. dem.) De sociale paragraaf, verlaging ziekengeld, was door den minister teruggenomen. Heffing opcenten op enkele betastingen Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend inzake helling van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het 'Werkloosheidssubsidieionds. De stichting gezinsfilm. De Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen niet toegetreden. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft gemeend, in verband met de ontwikkeling, die de actie van het Comiié Gezinsfi.m heeft genomen en Hij kwam tot de ontdekking, dat Ching's oogen nauwkeuriger waarna men dan de zijne en dat zich in de rots aan den voet van het gebeeldhouwde gezicht, half verscholen in het kreu pelhout, een smalle spleet bevond. De spleet bleek toegang te geven tot een kelderachtige cel, die lang geleden in de harde rots uitgehouwen moest zijn door een geduldige kluizenaar, waar schijnlijk door dezelfde hand, die ook het Boedhagezicht gebeiteld had. 'Hier rusten, vervolgde Ching op gewekt, geen mensch komt hier, U zitten Dokter Forsyth en rusten; ik voedsel vinden. De poreuze steensoort in aanmer king genomen, was de plaats buiten gewoon droog en de dokter liet zich op een van de steenen zittingen neer, terwijl Ching zich weer naar den spieetachtigen ingang begaf. Niet weggaan dokter, niet weg gaan, waarschuwde Rij. Ben direct te rug. Hij verdween en Forsyth begon zich aan bespiegelingen over te geven, maar geen twee minuten later knikkebolde hij reeds en het volgende oogenblik was hij vast in slaap. Eén uur, twee uren gingen voorbij en nog sliep hij. Toen kwam Ching terug, zette een paar pakjes op den anderen steenen zetel en keek naar den dokter. Een vriendelijke glimlach, vol sympathie, kwam op het gele gezicht. Slaapt als een kind, maar hij moet gauw eten. Hij wijdde zich aan de pakjes die hij meegebracht had, en étaleerde een verzameling koud t* varkensvleesch, koude gekookte rijst en een porcelij- nen flesch Chineeschen landwijn. Voor iemand die niet heel hongerig was, zou de uitstalling alles behalve aan trekkelijk en smakelijk zijn geweest, maar Ching keek er vol trots naar en schudde toen den Engelschinan wak ker. die o.m. tot een ruimere doelstelling heelt geleid dan oorspioukelijk was gedacht en tot de oprichting van een eigen Stichting dat verdere recht- streekschc bemoeiing met deze film- aciie niet op het terrein lag van den Bond en dus besloten haar vertegen- woordigers in het Comiié niet tot het bestuur der Stichting te doen toetreden, üe heeren v Aken te Zevenbergen en mr. de Vorst te Tilburg maken derhalve niet langer deel uit van het comiié Gezimh m. DuitschlandOostenrijk. Na het bezoek van den Hongaar- schen premier Goemboes aan Berlijn wordt bekend dat Duitschland aan Oostenrijk een voorstel heeft overhan digd om deel te nemen aan een vriend- schapsblok tusschen Duitschland, Po len, Oostenrijk en Hongarije. Duitschland zou aan Oostenrijk heb ben aangeboden een non-agressie-pact voor 5 jaar te sluiten. Duitschland verplicht zich daarbij le. Alle nationaal-socialistische pro paganda in Duitschland en Oostenrijk tegen de Oostenrijksche regeering te staken. 2e. Het Oostenrijksche Legioen in Duitschland te ontbinden. 3e. Vermeerdering van den invoer van Oostenrijksche artikelen in Duitschland. 4e. Opheffing van de bepaling, dat Duitsche toeristen, die Oostenrijk bin nengaan, 1000 mark moeten betalen. Daarentegen moet Oostenrijk de vol gende garanties geven: le. De anti-Duitsche houding in de buitenlandsche politiek op te geven en deel te nemen aan de DuitschPool- scheHongaarsche alliantie. 2e. De draconische politie-maatre- gelen tegen de Oostenrijksche natio- naal-socialisten te staken. 3e. De nationaal-socialisten, die in concentratiekampen zijn opgesloten en hier lange straffen uitzitten, geleidelijk Ontbijt dokter. Ik hoef niet. Ge geten in den winkel in het dorp be neden. Dick Forsyth rammelde letterlijk van den honger, zoodat koude rijst en slecht toebereid, taai varkensvleesch op dat oogenblik godenspijs voor hem waren en de landwijn, hoewel dun en schraal, verwarmde zijn bloed. Of schoon hij de pijn in spieren en ge wrichten tengevolge van de overver moeidheid en bovenmatige inspanning duchtig merkte, voelde hij zich toch, toen hij zijn maaltijd geëindigd had, een heel ander mensch. Ching zag het. Opgeknapt dokter?, grinnikte hij. Nou, en of!, was ht opgewekte antwoord. Mooi! Nu wij weer slapen, een uur, misschien twee, dan vertrekken, niet te lang blijven. Li Weng-Ho's mannen hier misschien zoeken. Meer zei hij niet. Met de merkwaar dige onverstoorbaarheid van zijn ras dook hij op den steenen vloer ineen en sliep onmiddellijk in. Forsyth zeil sloot ook de oogen, maar de slaap bleek weggevlucht. Zijn gedachten dwaalden naar Kathleen, die nu er gens op de schouders van de koelies van den mandarijn in een draagstoel schommelde, een noodlot tegemoet; waarvoor hij alleen haar bewaren kon. Een hevige onrust maakte zich van hem meester; ten laatste stond hij op, rekte zich uit en liep naar den uit gang van de holte. Een oogenblik bleef hij in de ope ning staan en keek naar het bosch. De zon scheen helder en brak in breede plekken door het bladerscherm. Er gens zong een vogel en bloemengeur vervulde de lucht. Hij voelde den moed in zich herleven, terwijl hij daar zoo stond- Toen ging hij verder naar een open plek in het bosch, waar hij te gen een boom geleund het panorama om hem heen gadesloeg. (Wordt vervolgd, De Echo van het Zuiden, IVailwykstlie en Laiigstraatscke ('onranl,

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1