GEMENGD NIEUWS DE OORLOG BEGONNEN. PLAATSELIJKE BERICHTEN, Wij herinneren De heer Paul van der Made ver klaarde zich ten zeerste getroffen door de eer, die hem werd aauge daan; hij dankte den heer Snnts, den heer Van Deutichem en al de werklieden voor den ij vei en de trouw, waarmede zij hem bij de uitvoering van het werk hadden ter zijde gestaan. Naiit nog een der oudste werk lieden der fabriek den heer Van der Made had toegesproken, wandelde deze met zijn gezelschap over de brag naar den Drunenschen dijk, terwijl de werklieden onder langs met wapperende vaandels en de harmonie aan het hoofd, die vroo lijke m irschen speelde, insgelijks derwaarts gingen Aan het uiteinde der brug defileerden de werklieden voor hunnen chef waarmede de feestelijkheid was afgeloopen, die echter door het personeel den heelen dag werd voortgezet Onnoodig te zeggen dat een talrijk publiek tegenwoordig was bij dit ongewone schouwspel, dat door schoon weder begunstigd, in de beste orde afliep. Wij laten hier nog eenige bijzon derheden omtrent deze spoorweg brug volgen Zij rust op 52 peilers en twee landhoofden en bestaat dus uit 53 spanningen, elk van 16.60 M., zoodat zij geheel lang is 879 80 M. Aan elk der 53 vakken is gebruik* een gewicht van 27 000 kilo ijzer; de heele bovenbouw weegt alzoo 1.431.000 kilo. Het werk is aangenomen door de koninklijke fabriek van sloom en andere werktuigen te Amsterdam, directeuren de heeren F. C. Hudig en J. D. van der Made voor f 623.000, Met het stellen van den bovenbouw is een aanvang gemaakt den 1 Sep tember 1884. Gedurende de uitvoering is er geen enkel ongeluk ebeurdd^ goede orde, die er steeds heerschte, zal hiertoe zeker veel hebben bijge dragen. A-van VALK EttBUR iLEVERTR LEEUWARDEN vergadering gaven zich reeds een 15-lal leden hiervoor op. De gele genheid om zich alsnog als lid hiervoor op te geven kan bij een der leden van het bestuur geschie den. De Italianen rukken op. Steden gebombardeerd. Zonder officieele oorlogsverklaring is de oorlog tusschen Italië en Abessinië thans uitgebroken. Donderdag zijn de Italianen hun opmarsch begonnen. De Negus heeft de algemeene mobili satie afgekondigd. Hieronder volgen verschillende be richten van het oorlogstooneel. De Italiaansche troepen zijn opge rukt in de richting van Adoea, welke plaats evenals Adigrat gebombardeerd is, waarbij 1780 dooden en gewonden zijn gevallen. Verder woedt een veld slag in de provincie Ogaden en in het gebied van Agame, ten Noorden van Oeal-Oeal. Het gerucht, dat Adoea reeds is bezet wordt door de regeering van Abessinië tegengesproken. Een telegram van den Negus aan den Volkenbond zegt, dat de Italianen voor de tweede maal uit vliegtuigen Adoea hebben gebombardeerd. De vliegtuigen vlogen laag, doch er was geen afweer geschut. Vier vliegtuigen hebben 78 bommen laten vallen, waarvan een op het hos pitaal van het Roode Kruis terecht kwam. Hierdoor werden 20 patiënten en verpleegsters gedood. Van Italiaansche zijde wordt dit alles nadrukkelijk ontkend. In het Noorden van Tigré heeft een bloedig gevecht plaats gehad. De Abes- sijnen zeggen, dat de Italianen terugge slagen zijn en onder dekking van vlieg tuigen terugtrekken. In de vlakte bij den berg Moessali marcheeren de Italianen op zonder te genstand te ontmoeten. Eden en Laval hebben gisteravond een onderhoud gehad, waarvan onder voorbehoud wordt meegedeeld, dat de standpunten van Engeland en Frankrijk elkaar onder den indruk der omstandig heden genaderd zijn. De Volkenbondsvergadering zal waarschijnlijk Dinsdag bijeenkomen. De raadscommissie van 13 beveelt aan, dat geen waarnemers naar Abessinië zullen worden gezonden, daar dit geen prac- tisch nut meer zou hebben. Zaterdag morgen komt de Volkenbondsraad bij een. De Negus heeft in een telegram ge protesteerd tegen de luchtaanval op de burgerlijke bevolking van Adoea, waar bij talrijke vrouwen en kinderen zijn gedood. De officieele Italiaansche kennisge ving aan den Volkenbond van de ope ning der vijandelijkheden doet het voor komen alsof Italië genoodzaakt zou zijn strategische punten te bezetten door het gevaar dat schuilt in de algemeene mo bilisatie in Abessinië. De Italianen spreken de berichten over de bombardementen tegen. Mussolini's zonen en zijn schoonzoon hebben elk een der vliegtuigen bestuurd die de stad Adoea gebombardeerd heb ben. Men vreest een luchtaanval op Ad dis Abeba, waar luchtafweergeschut is opgesteld. Het Italiaansche gezantschapsperso- neel heeft gisteren onder sterk Abessi- nisch geleide de hoofdstad verlaten naar Dzjibouti. Mobilisatie-proclamatie van den Negus. In zijn mobilisatie-proclamatie zegt de Negus o.a.: Italië heeft voor de tweede maal ons gebied geschonden. Het uur is moeilijk. Een ieder verheffe zich, neme zijn wapens en houde zich gereed het va derland te verdedigen. Soldaten schaart u rond uw leiders. Gehoorzaamt hun als een man en wijst de indringers terug. Zij, die door hun zwakheid of andere redenen niet in staat zijn voor de hei lige zaak te strijden, zullen de gewon den verplegen. De meening van de we reld staat achter onze zaak en is tegen de aanvallers. God zij met ons. Alles voor den kei zer. Alles voor het vaderland". Mussolini spreekt. In Italië is Woensdag de fascisten- mobilisatie uilgeroepen. Ongeveer 15 nullioen geüniformeerde fascis ten verschenen op de aangewezen verzamelplaatsen. Het gelieele eco nomische leven werd stopgezet. Van het balcon van het Palazza Venezia heeft Mussolini tot 10.000 lascisten een rede gehouden Een plechtig uur, zoo zeide de Duce, breekt thans aan in de ge- schiedenie van ons land. Gedurende vele maanden zijn maatregelen ge nomen om ons doel te bereiken. In deze laaLte uren versnelt zich het tempo en niet alleen trekt helleger op naar zijn doel, maar veeitig millioen Italianen trekken met hel leger. Wij hebben de provocaties van Abessinië gedurende veertig jaar verdragen en thans is het oogenblik gekomen er een einde aan te maken. Op oeconoinische sancties zullen wij antwooiden met zelfbeheer— scüing, moed en offervaardigheid. Tegenover militaire maatregelen zullen wij militaire maatregelen stellen. Ooilogsdaden zullen wij beantwoorden met oorlogsdaden. Wij zullen al bet mogelijke doen om te vermijden, dat het koloniale conflict niet tot een conflict van Europeesche afmetingen wordt. lot besluit van zijn redevoering zeide Mussolini: Nooit heeft het Italiaansche volk als in dit historische oogenblik zijn geestkracht en de macht van zijn karakter onthuld. Tegen een volk, waaraan de menschheid de grootste veroveringen schuldig is, durft men van sancties spreken Toen schreeuwde hij uit: «Italië van het fascistische prole tariaat, Italië van Vittorio Ventto, Italië van de revolutie, op I» »Ah, dat uw krachtige en onwan kelbare beslissing den hemel ver- vuile Dat onze soldaten in Oost Afrika bereike, die zich gereed ma ken tot den strijd, en ze versterke I Dat zij een waarschuwing zij voor de vijanden. Het is een woord, dat over bergen en zeeën gaat. Het is een kreet van rechtvaardigheid en een kreet van zegepraal I» Diverse Berichten. Het gerucht gaat dat de Duitsche gezant aan Mussolini heeft medege deeld dat Duitschland zich niet bij eco nomische sancties zal aansluiten, fn dat geval zal zich de vraag voordoen of Zwitserland en Oostenrijk den door voer van Duitsche producten naar Ita lië zullen toestaan. Roemenië wenscht aan Italië geen petroleum meer te leveren, zoolang de achterstallige schuld van millioen pond sterling niet betaald is. G,ieksche schepen nemen geen wa ren meer in voor Italië. In Griekenland worden militaire maatregelen getroffen voor het geval de strijd zich naar de Grieksche wateren zou overplaatsen. PARIJS. Eden is te Parijs aangeko men en heeft geconfereerd met Laval. In Genève confereert men eveneens en de raad van 13 is bijeen tot vaststel ling van een rapport. A.s. Dinsdag komt men weer bijeen, maar eenig positief besluit is er niet. Uit Londen verluidt dat men slechts de mogelijkheid ziet van twee sancties, t verbod van credieten en 't verbod van aankoop van Italiaansche waren! er onze abonné's aan dat men de courant aan huis bezorgd kan krijgen voor 10 cent per week. eveneens in Drunen, Sprang, Vrijhoeven, Capelle en Waspik. Familiedrama te Batavia. Te Batavia heeft zich een familie drama afgespeeld waarhij twee per sonen zijn gedood en twee gewond. Een zekere Van Ham wijk, hoofd agent van politie, die gescheiden leelt van zijn echtgenoote en wien door zijn schoonvader de toegang tot de vroegere echtelijke woning was verboden, wilde zijn kinderen terughalen. Hiertegen verzette de schoonvader zich, terwijl zijn zwager trachtte de politie op te hellen. Van Hamwijk loste schoten op zijn vrouw, die doodelijk getroffen ineenzonk. Hierna rende de dader het hoofdgebouw binnen, waar hij zijn zwager eveneens neerschoot. Ook de schoonvader werd door een schot gewond. Hierna trachtte de dader de kinueren mede te nemen. Een inlander die aan den kant van de rivier bezig was de wa>ch te doen, werd dooreen verdwar.lden kogel getroffen De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en arresteerde den dader. Melkauto door sneltrein verpletterd. Een ontzettend ongeluk.dat twee personen het leven heeft gekost,ge beurde Donderdagmoigen op den on bewaakten spoor—overweg aan den achterweg te Nootdorp. De diest-llrein van 7 uur 27 uit Gouda, welke tegen kwart voor acht den overweg passeert, heeft een melk auto, waarop de 25-jarige W. van der Ende en de 13-jarige Dries den Dolder gezeten waren, gegrep n en 400 meter meegesleurd, de inzitten den waren op slag dood de melk wagen was totaal vernield De dieselwagen, waarvan de voorste twee wielen door den schok uit de rails waren geloopen, werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. Brandend van het aak gesprongen. Men meldt uit Dongen loen de knecht, een zekere van Dongen uit Oosterhout, in dienst van schilder Suijs alhier, bezig was de looierij van de firma Koks te verven, sprong plotse.ing de benzinelamp die hij in de hand had uiteen en geraakte hij in brand. In zijn angst sprong hij van het ongeveer 10 M. hooge gebouw op het grasveld. Toevallig kwam juist de heer H. v. d. Assum uit zijn woning en deze liet onheil ziende, liep ijlings toe en doolde de vlammen met zijn jas. De schilder bekwam door zijn val ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het gasthuis te Ooster hout vervoerd. Zijn toestand is momenteel redelijk wel Tot levenslang verooi deeld. Het Geiechtshof te Amsterdam heelt uitspraak gedaan in de zaak t gen den 22 jarigen E. P., die door de rechtbank in eerste instantie wegens doodslag op de achtjarige Sara Beugeltasch tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Het riol veroordeelde hem eveneens tot levenslange gevangenisstraf, doch op andere gronden. Bandietenoverval in China. In de binnenwateien van de Zuid- Gtiineesche provincie Kwantoeng hebben bandieten twee rivierbooten overvallen. 110 Menschen werden daarbij gedood. Door nog onbekende oorzaak brak plotseling op een der booten brand uit en op hetzelfde oogenblik openden de bandieten van den oever een moorddadig machine geweervuur, waarbij de geheele be manning en alle passagiers in totaal 100 personen werden gedood. De andere boot werd tot zinken ge- bracht en de 10 passagiers ver dronken. Vier wielrijders aangereden. Gistermiddag had te Baarn een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting Eemnes passeerde daar ter plaatse een vrachtauto met aanhangwagen. Tengevolge van het breken van de koppeling tusschen btide wagens, reed de aanhangwagen op een viertal wielrijders in. Een hunner, een zekere T. v. Hoogen, wonende te Baarn werd op slag gedood. Een meisje bekwam een hoofdwonde, terwijl de beide andere personen geen letsel kregen. Twee rijwielen werden totaal vernield. DRUNEN. Aan de KK Kook school te Waalwijk slaagden voor het Diploma de dames Annie Veltman fijne keuken, Marie Klerks gewone en fijne keuken. Jo v. d. Westen gewone keuken. NIEUWKUI.ÏK. In het café Joh. de Bont werd een damclub opge richt. Tot voorzitter werd gekozen P Burghouts, tot secretarispen ningmeester C. Vesters, Staande de Op Zaterdag 5 en Zondag G Oct. a.s. houdt de Missie-Daaiki ing «Petrus Donders» alhier haar jaar lijksche tentoonstelling. Naast deze tentoonstelling zijn verschillende attracties georganiseerd zoodat een bezoek wel de moeite waard zal zijn. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 6 Oct.'35 Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. J. Vreugdenhil van Gorinchem. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. De (,hr. Gem. Zangvereeniging «Excelsior» alhier heefteen prachtig vaandel aangeschaft Ter onthulling daarvan zal Zaterdagmiddag naar de woning van haar eere-voorzitler, de Edelachtb. heer burgemeester Smit, worden getrokken. De muziek gezelschappen »Kunst na Arbeid» van Capelle en «Eulerpe» van 's Gra vemoer, waarvan de heer Alb. Christ directeur is, evenals van «Excelsior», zullen hunne medewerking bij deze tocht door de gemeente verleenen SPRANG. De Arja „T. C. Heems- kerek" van Sprang hield Vrijdag 4 Oc tober een vergadering in het gebouw van den Volksbond te Sprang. Deze vergadering ving aan 's avonds om half 8 en de heer Drost behandelde het onderwerp: „De Volkenbond". CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse hoopt a.s. Zon dag des avonds 6 uur op te treden Ds. Cuperus. s Morgens half 10 leesdienst. In de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon- schendijk zal a.s. Zondag alleen des morgens leesdienst worden gehouden, s Namiddags in verband met de intree- predikatie van den nieuwen predikant te Raamsdonksveer geen dienst. - Een dezer dagen werd de land bouwer A. B. in de Nieuwstraat aan gereden door een passeerende vracht auto met het noodlottig gevolg, dat hij gewond werd en zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Naar we vernemen achtte de dokter over brenging naar 't ziekenhuis noodig. Onder leiding van den comman dant, den heer P. van der Schans, hield de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm op de schietbaan te Kaatsheuvel in tegenwoordigheid van den Edelachtb. heer Burgemeester A. Smit haar jaarlijkschen onderlingen schietwedstrijd, waarbij geschoten werd op 75 M. afstand en ieder 5 schoten loste. De uitslag van dezen zeer gean- nimeerden wedstrijd luidt als volgt: J. van Herpen, le pr. met 48 p.; A Versteeg, 2e pr. met 47 p.; Chr. van Dongen, 3e pr. met 47 p.; D. van der Werken. 4e pr. met 46 p.; C. Braspen ning, 5e pr. met 45 p.; C. Klaasse, 6e pr. met 44 p.; D. Kuijsten, 7e pr. met 44 p.; T. van Dongen, 8e pr. met 44 p.; A. van der Mast, 9e pr. met 44 p.; C. Sterrenburg 10e pr. met 43 p.; Burg. A. Smit, lie pr. met 43 p.; P. van der Schans, 12e pr. met 43 p.; E. Haver- hals, 13e pr. met 42 p.; J. Vos, 14e pr. met 42 p.; C. J. van den Hoven, 15e pr. met 41 p.; A. Goedhart, 16e pr. met 41 p.; M. Spierings, 17e pr. met 41 p.; H. A. van Vuuren, 18e pr. met 41 p.; J Maris, 19e pr. met 40 p.; J. Schiedon! 20e pr. met 40 p.; A. Oerlemans, 21e pr. met 39 p.; J. den Hollander 22e pr met 39 p.; W. A. Rijkers, 23e pr. met 37 p.; P. A. de Groot, 24e pr. met 37 p.; W. J. Zwart, 25e pr. met 36 p.; C. Ophorst 26e pr. met 36 p.; H. Maijers, 27e pr. met 36 p.; H. Brouwer, 28e pr! met 36 p.; J. Rozenbrand 29e pr. met 36 p. en P. van Dommelen, 30e pr met 34 p. --Tot gezagvoerder bij den stoom- pontdienst over den Nieuwen Maas mond aan het Capelsche Veer is be noemd de heer W. Dik. Nu de Ned. Herv. gemeente te Raamsdonk en Raamsdonksveer a.s. Zondag weer een eigen predikant krijgt zal het aantal vacante Ned. Herv. ge meenten in den Ring alsdan slechts 2 bedragen en wel de Ned. Herv. ge meenten te Waspik en aan den Loon- schendijk. Zondag 6 October zal in de Gre- ref. Kerk in de Nieuwstraat tweemaal dienst zijn, en wel des morgens om half tien en des namiddags om half drie. Deze beide predikbeurten zullen ver zorgd worden door Ds. Keizer te Vrij- hoeve-Capelle. Donderdag 10 Oct. des avonds om 7,30 uur zal de Arja „Groen van Prinsterer" een vergadering houden in het Gebouw voor Chr. Belangen in de Nieuwstraat. De heer M. van Esch zal inleiden „Sociale actie in Nederland", terwijl de heer H. Korteweg het onderwerp „Bui- tenlandsch Overzicht" zal verzorgen. WASPIK. Uitslag van het gehou den rikconcours door de kaartvereen Avanti" gevestigd bij den heer P. van Ooijen alhier. Ie prijs W. Rekkers, Waspik 58 p., 2e C Leemans, 's Gravemoer 57 p., 3e P. Gijsman, Waspik 56 p 4e Th v. d Rijken, Waspik 51 p.. 5e H. Langermans Waspik 50 p.. 6e J v. Kuijk, Waalwijk 49 p„ 7e K. v* d. Schan9, Waalwijk 44 p., 8e J. v. d Vleuten, Waspik 43 p., 9e C. Lee. mans, 's Gravemoer 41 p 10e W Clement, Waspik 39 p Prijs voor de verstkomende ver. eeniging W. Timmermans „T.O P.« Waalwijk. Prijs voor het grootst aantal deel. nemers H. van Boxtel „T.O P.* Waalwijk. Het 7-jarig dochtertje van den heer L. P. te Waspik.Boven had het ongeluk onder een passeerenden auto te geraken Dr. W. die terstond ter plaatse was Constateerde bloeduit. storting in een been, Den chauffeur treft geen schuld. Tot onderwijzer aan de R K. Bijz Jongensschool is alhier aange! steld de heer W. de Rooij. GEERTRUI GEN BERG. Van 19 tot en met 27 October a s zal in deze gemeente een H. Missie worden gehouden. In een zeer druk bezochte ver gadering van „Geloof en Wetenschap* waarin kwam va9t te staan dat er weer animo voor de vereeniging bestaat, werd als voorzitter gekozen de heer Hendriks, rijksontvanger, terwijl de heer G Oftermans werd gekozen als secretaris. De overige bestuursleden werden allen herkozen. Het bestuur werd opdracht gegeven een keurig winterprogramma samen te stellen zoodat verwacht kan worden dat „Geloof en Wetenschap* ons weer eenige genoeglijke winteravonden zal bezorgen. Het verbouwen van een woon huis voor rekening van den heer Latour werd na onderhandsche aan. besteding opgedragen aan Gebrs, Nag'é als zijnde de laag9te inschrijvers. DUSSEN. Het verbouwen van een woonhuis voor rekening van den heer B van Dijk alhier is opgedragen aan den heer A. van Box<el alhier^ De bedrijfsleider op de papier fabriek „Maasmond", de heer Joh. Verduin, had 't ongeluk toen hij langs een stapel paper liep eenige zware pakken op zijn bchaam te krijgen, waardoor hij beide boven- beenen brak. De ongelukkige werd naar t Ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht. Op waardige wijze heeft de Maria Congregatie te Hank (gemeente Üussenj haar 25 jarig bestaan gevierd. Des morgens naderde alle congrega- nisten ter H. Tafel en in den avond werd het heugelijk feit op feestelijke wijze herdacht. De heer A. Severijnen opende het feeft met een toepasselijk woord, waarna de kerkelijke fanfare enkele opgewekte nummers ten beste gaf, die aanstonds allen in de ware feest stemming brachten. Ook de R K. Tooneel vereeni fing „St. Petrus*, liet zich niet onbetuigd Met een tweetal leuke blijspelen bracht zij de lach- spieren danig in beweging. Wanneer tijdens de pauze verschillende traciaties worden rondgediend is er het ge zellig gegons van 9temmen veelvuldig aanwezig Er was ook een gratis loterij op touw gezet met aardige prijzen. En tot slot hield de directeur pastoor F. Willeart zijn sluitingsrede. In zijn toespraak huldigde hij tevens de heer Adr. Theuns, die dien dag 25 jaren lid wa9 van de tooneel vereeniging „St. Petrus". De heer A. Leegganger9, als voorzitter dezer ver. eeniging repliceerde in goed gekozen dankwoorden, waarna 't feest werd oesloten. In 't Land van Altena onder de gemeente Werkendam heeft des nachts een jacht plaats gehad opeen smokkelauto De dader(s) wisten door een driedubbele politiepost, die den wagen onder vuur namen, heen te glippen en in de richting Woudrichem, geholpen door de duisternis te ont. komen Men vermoedt dat zij ge smokkelde su'ker hadden geladen. LOON-OP-ZAND. - Statiedag. - Dinsdag j.l. vierde de gilde St. Am- brosius haar jaarlijksche statiedag. Om half negen begaven zich de gildebroe- ders vanuit de zaal bij Mej. de Wed. Wijtvliet naar de kerk, alwaar een ge zongen H. Mis werd opgedragen voor de levende en overleden leden van de gilde. Der traditie getrouw werd in de namiddag een omwandeling door het dorp gemaakt met muzikale begeleiding waarna in de gildekamer het feestmaal werd genoten. Vervolgens werd tot tien uur het gildebal gehouden, waarop vooral de antieke dansen hoogtij vierden en druk werden beoefend. De ten bate der t.b.c.-bestrijding ge houden collecte bracht 3.16 op. In de Kerkstraat alhier had Dins dagmiddag een aanrijding plaats welke gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken is afgeloopen, ondanks het feit dat zich een en ander aanvankelijk ernstig liet aanzien. Uit de richting Tilburg kwam een luxe-auto gereden bestuurd door den heer W. uit Waalwijk. Ongeveer ter hoogte van café Stalpers stond een vrachtauto geparkeerd van de goede rendienst „de Noordster", die een dage- lijksche dienst onderhoud van Tilburg en omstreken naar Groningen. De luxe wagen moest om de vrachtauto te kun nen passeeren naar de andere zijde van den weg uithalen, toen op hetzelfde moment een tankwagen van de A.P.C. benzinemaatschappij naderde. Deze wagen had voorrang van pas-

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6