De biii'Uafl iiei Zuiden Nieuwe Oogstt DERDE BLAD. BRIEVEN UIT WASPIK. WIJ ALLEEN PROVINCIAAL NIEUWS. ADVERTEERT IN DIT BLAD Cream Crackers Kaas Crackers H. Kolsteren-Lagarde H. Kolsteren-Lagarde lingers Zoute Bollen Engelsche Kaasslokjes kwaliteit Verkade's Kaascrackers. Ziet onze in onze Etalage! Fa. ANTON HOLTGREFE Wij hebben ontvangen No. 77. Zaterdag 5 Oct. '35. 58e Jrg. Waspik, 3 October 1935. Geachte Lezer, Het wordt natuurlijk akelig-verve- lend om steeds maar weer op nieuw over de waterleiding-geschiedenis te blijven „kankerenmaar aangezien wij daarover dezer dagen weer eens het zooveelste gesprek opvingen, wagen wij het er nog maar eens op. We zijn nu eenmaal aangesteld om de gesprekken van „the man of the street'' op te schrij ven. Het gesprek ging tusschen een aangeslotene! en een ambtenaar der Waterleidingmaatschappij en ongeveer met de volgende bewoordingen: De aangeslotene: Naar ik gehoord heb is de huurwaarde van mijn huis her- schat, maar mijn tarief bleef hetzelfde. Wie heeft die herschatting verricht? Ik heb niemand gezien; hoe rijmt U dat samen? De ambtenaar: De herschatting is geschied door den directeur en 'n amb tenaar van de maatschappij, geassis teerd door een schatter uit Waspik. Dat LI ze niet gezien hebt klopt, want deze heeren meten lengte en breedte van Uw huis, en mede aan de hand van de oude schattingslijsten wordt dan de nieuwe huurwaarde bepaald. De aangeslotene: Dus als een huis maar groot is, dan is volgens U ook de huurwaarde hoog, ook al kan een blind paard daarbinnen geen schade doen. Het zal toch wel een aanmerkelijk ver schil maken of een huis maar zoo-zoo is of dat het heel duur is afgewerkt, bijv. geheel betegeld, met eiken betimmering, met kostbaar behang, enz. Het kan best voorkomen dat een arm gezin een groo- te woning noodig heeft voor slaap plaats, om de geringe huur, of omdat er niets anders te krijgen is. Naar ik meen is de tariefregeling naar de huurwaarde destijds ingesteld om arme gezinnen ter- wille te zijn, maar als deze huurwaarde op een dergelijke manier wordt geschat, zal deze regeling niet veel effect sortee- ren. Een regeling naar het inkomen zou, dunkt mij, dan nog billijker zijn. Maar om op die herschatting terug te komen, m.i. kan men onmogelijk de huurwaarde van een huis schatten als men buiten blijft staan. Men moet dan dwars door de muren kunnen zien, ofwel men schat iets, dat men niet ziet en misschien npoit gezien heeft. Het loon, voor een derge lijke schatting betaald, lijkt mij dus weggegooid geld. Bovendien zou het heel wat eerlijker zijn als we moesten betalen naar verhouding van het ge bruik. Het water moge dan al duur zijn, maar dan kunnen wij er zoonoodig zui nig op zijn. De ambtenaar: Ik wou dat het zoo ver ooit kwam; dat zou ons een heele boel vervelende praatjes van ontevre den gebruikers besparen." Geachte Lezer, wij durven veronder stellen dat deze ambtenaar per dag meerdere van dergelijke gesprekken zal moeten aanhooren. Ook wij blijven nog steeds hopen dat er nog eens ooit een meer rechtvaardige tariefsindeeling zal worden gevonden. En ons dunkt dat het wel eens hoog tijd wordt dat de ge meentebesturen (dat zijn immers de aandeelhouders) het beleid der Maat schappij in die richting zullen weten te stuwen. Of moeten wij ten eeuwigen dage persé blijven volharden bij een regeling, door den vorigen directeur misschien goed bedoeld, maar die vrij wel geen enkel verbruiker kan bevre digen? Als het getij verloopt, verzet men de bakens, en in onzen modernen tijd met zijn steeds veranderde omstandig heden is conservatisme gewoonlijk al een heel slechte raadgever. Wat in- tusschen weer niet bedoeld is als een „aardigheid" aan onzen gemeenteraad, want daar valt men weer wel eens in het andere uiterste. Zoo zal b.v. dezer dagen de nieuwe weg in Waspik-Boven klaar komen. Wat nooit heeft gekund, ook niet in den tijd van hoog-conjunc- tuur toen er kans was om belasting te heffen zooveel men maar wilde (bij wijze van spreken natuurlijk!), dat kan thans. Natuurlijk was er toen ook veel te betalen; wij denken aan distributie- kosten van levensmiddelen, kosten van opgeroepen militairen en meer andere dingen. Ook zou toen een nieuwe weg natuurlijk ontzaglijk veel meer gekost hebben als thans, maar toch kunnen wij het met het ingezonden schrijven van „criticus" (zie blad van vorige week) voor een groot gedeelte eens zijn. Meer nog: het is natuurlijk een ondeugende gedachte, maar we zouden haast zeg gen: was het geen verkiezing geweest, dan was deze nieuwe weg er ook thans nog niet gekomen. Het valt niet te ont kennen dat de besprekingen hierover door sommige raadsleden werden ge bruikt als een dankbaar reclame-object. Te meer moeten wij dit concludeeren omdat juist de „tegenliggers" tenslotte deze zaak hebben afgewerkt. En ook nog omdat de oorspronkelijke voorstel lers het hardst jeremieerden over de kosten van een stukje weg in „den Hoek", waarvoor ook verbetering, (maar nu na de verkiezing) gevraagd werd. Dat zijn zoo van die dingen die opvallen! Laten intusschen zij, die nog onvervulde wenschen hebben niet kunnen U leverende origineele Engelsche bijzonder fijn om met kaas of jam te gebruiken. Per half ponds pak 20 cent Per pak 27'/2 cent Grootestraat WAALWIJK. wanhopen. Alles kan niet in eens, al zou de nieuwe boeren-vertegenwoordiger dat al graag hebben. Waar niet is ver liest de keizer zijn recht, en het oud- hollandsche spreekwoord over de te ring en de nering moet toch zeker van daag aan den dag worden toegepast. ADEPT. Waalwijk, 4 Oct. 1935. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. WINTERTIJD. Men denke er aan de klok in den nacht van Zaterdag op Zondag, 5 op 6 Oct., een uur achteruit te zetten. R.K. H.B.S.—H.H.S. Daar de opvolger van den heer Sie. mer aan de R.K. H.H.S. eerst niet 1 November a.s. in dienst kan tre den, worden in October de lessen in handels- en staatswetenschappen door tijdelijke leeraren gegeven, n.l. voor handelswetenschappen de heer W. v. Beek, leeraar M.O. Boekhouden te Til burg, en voor Staatswetenschappen de heer K. v. Ishoven, leeraar Handels- en Staatswetenschappen te Eindhoven. Benoemingen. Naar wij vernemen is benoemd tot kerkmeester van de parochie St. Jan, de WelEd. Zeergel. heer Drs. G. J. de Vries, directeur der R. K. H. H. S—H. B. S. alhier. Tot geestelijk adviseur afd. Waal wijk van den R.K. Kappers patroons bond, de WelEerw. heer kapelaan Völker. Ter bevordering van het land- schapschoon in de omgeving van den Winterdijk stellen wij er prijs op, dat de afsluiting van tuinen en erven aan de zijde van dien aan- trekkelijken wandelweg geschiedt met hagen, welke, ter verhooging van de veiligheid, doorvlochten zou den kunnen zijn met prikkeldraad Voor vervanging van een bestaan de afscheiding door een haag welke voor een behoorlijke ontwik keling enkele jaren vereischt zouden dan tijdig maatregelen ge nomen moeten worden. Wenscht de eigenaar echter een andere afscheiding, dan heeft hij te bedenken, dat voor het plaatsen van een betonschutting krachtens art. 77, juncto art. 56, der bouwveiordening geen vergunning wordt gegeven, zoo dat alsdan slechts een muur van baksteen of een houten schutting in aanmerking komt, tot een hoogte als gebruikelijk is. Geslaagd Te Amsterdam slaagde o.a, voor het examen schoonheidsmassage mevr. C. v. d. Wiel alhier. Naar wij vernemen zal de heer C. v. d. Wiel binnen korten tijd zijn zaak uitbreiden met een schoonheids inrichting, die naar de eischen des tijds zal worden ingericht. Israëlitische Kerk. Naar wij vernemen zal de Israë litische kerk te v.m. Besoijen, waar in 6 7 jaren geen dienst meer gehouden werd, thans weer in ge bruik genomen worden. Zondag en Maandag a.s. zullen de eerste diens ten worden gehouden. De »Mica De dagen van 14 tot en met 26 October a.s. zullen ook in Waalwijk zeker staan in hetteeken der »Mioa», de groote reclameactie der lande lijke Middenstandsbonden, waar over in de pers reeds eenige bijzon derheden werden gepubliceerd. Binnenkort zullen ook in ons blad vanwege de plaatselijke R. K. Mid- denstandsvereeniging nadere bij zonderheden hierover worden medegedeeld. Voorloopig wordt het parool gegeven »Wacht zoo eenigs- zins mogelijk met Uwe inkoopen tot deze dagen, dan worden U groote voordeelen geboden». Dijz. Vrijiv. Landstorm. Naar wij vernemen zullen de Bijz. Vrijw. Landstorm—afdeelingen Waalwijk, Baardwijk—Besoijen op Zaterdag 12 Oct. a.s een onderlingen schietwedstrijd houden voor zes tallen. De wedstrijd begint om drie uur op de banen van café »'t Vosje» te v.m. Baardwijk. Gevonden voorwerpen Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende De prijzen zijn met inbegrip van vakkundige plaatsing. ENKELE OVERJARIGE MODELLEN TEGEN SPOTPRIJZEN!! DEMON-PETROLEUMGASKACHELS, enorme verwarming, verbruik 3/4 en l'/2 cent per uur, geen roet, geen stank, branden met zuivere blauwe gas vlam ook prima om op te koken. OP DEMON-KOOKSTELLEN koken, wasschen, strijken beteekent f 4,— per maand OP UW SPAARBANKBOEKJE. FIGUURZAAGGEREEDSCHAPPEN. 300 nieuwe Figuurzaag voorbeelden. Fl. 1000,- PRIJSVRAAG voor de gebruikers van het STAR.SCHEERMESJE. Vraagt ons inlichtingen. Het eenige mesje voor een baard van 8 dagen. PHILIPS-GLOEILAMPEN, de zuinigste in verbruik, nieuwe versterkte ballonvorm. v/h. BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „DE IJZERHANDEL" TELEFOON 72. WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. Naar wij vernemen is Mej. A. van Dooren, thans onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Was pik, in gelijke betrekking is be noemd aan de R.K. Meisjesschool in de St. Clemensparochie. Met ingang van 16 Nov. a.s. is benoemd tot directeur van het P. T. T. kantoor te Gouda de heer W. B. Blokhuis thans in gelijke betrekking te Roosendaal, vroeger directeur van het kantoor Waalwijk. Terrein-afsluiling langs den Winterdijk. B. en W. hebben aan de eigenaars van erven, grenzende aan den Win terdijk alhier, een nieuwe circulaire gericht over bovenstaand onderwerp, die luidt als volgt Ons rondschrijven van 18 Sept. 1935 betreffende afsluiting van erven aan den Winterdijk geeft niet juist weer de bedoeling van ons besluit, genomen in de vergadering van 17 Sept. 1935. gevonden voorwerpen: ijzeren tang, belastingm«erk in étui, medaille. Militaire dienst. Naar het Bureau van Militaire Zaken ons mededeelt zal de her- keuringsraad in November en De cember a.s. in verschillende ge meenten zitting houden De voor zitter van den Herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht aange schreven personen, die nog niet zijn ingelijfd of die wel zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, ge legenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun ge schiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Nadere inlichtingen verstrekt het Bureau voor Mil. Zaken ten raad- huize. Verkennersavonden. Voor de laatste maai willen wij nog even herinneren aan de ouder avonden die door de verkennersgroep .Andreas Zijlmans" Zondag en Maan dag in Musis gegeven worden. Eigenlijk is deze opwekking voor een bezoek aan deze avonden over bodig te achten, want de Verkenners zelf hebben reeds voor zooveel reclame gezorgd, dat het welslagen der de monstraties reeds bij voorbaat ver zekerd schijnt. Het zal zeker de moeite waard zijn om eens te gaan zien hoe de Waalwijksche Verkenners hun samen komsten op aangename en tevens leerzame en nuttige wijze weten te vullen. Te oordeelen naar hetgeen wij reeds zagen en hoorden zal men erover verwonderd staan wat de groep die toch eerst sinds kort bestaat, reeds presteert. We verwachten voor deze beide avonden een druk bezoek. Aanbesteding. Bij publieke aanbesteding voor het houwen van een dubbel woonhuis aan den Parallelweg te Waalwijk voor re kening van Mej. Jos. van Baal en on- ERWTEN SPLITERWTEN BRUINE BOONEN WITTE BOONEN CAPUCIJNERS En niet te vergeten: Meel voor Balkenbrij. Prijzen van H ERO- Conserven belangrijk 100 pCt. verlaagd, kwaliteit Grootestraat WAALWIJK. der architectuur van den heer Ed. Bossaerts fe Waalwijk, werd als volgt ingeschreven: A. Hoovers Zonen, Waspik ƒ8470 C. Timmermans, Sprang ƒ8387 L. Fitters A. de Graauw, Waspik ƒ8224 J. Nieuwenhuizen, Sprang ƒ7990 J. Hoogendoorn, Waalwijk 7990 Gebrs. de Graauw, Waspik 7948 Jos. Leijten, Raamsdonk 7725 F. Couwenbergh, Waalwijk ƒ729.; A. P. Kramer, Babiloniënbroek ƒ7123 A. C. Raaijmakers, Waalwijk 7097 H. M. Kramer, Waalwijk ƒ7059 M. Kleijngeld, Waalwijk .1 6900 Gegund aan den laagstcn inschrijver. Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond. Vanwege bovenstaanden bond was Donderdagavond in Musis Sacrum een propagan da-avond belegd waartoe alle R.K. Bakkers van Waalwijk, Vlijmen, Kaatsheuvel, Geertruidenberg en tus- schengelegen plaatsen waren uitgenoo- digd. De heer Th. Festen, voorzitter der plaatselijke bakkers-vereeniging, ver welkomde de aanwezigen, speciaal den heer Mr. A. Schrijvers, rechtskundig adviseur van den Ned. R.K. Bakkers patroonsbond die dezen avond diverse voor de bakkers belangrijke onderwer pen zou behandelen. Mr. Schrijvers gaf allereerst een uit eenzetting van de werking der Omzet belasting voor de bakkerijen, waarom trent nog zooveel misverstand bij vele bakkers bestaat. Velen zijn voor hun al of niet be wuste overtreding der voorschriften met zware geldboeten gestraft gewor den en spr. raadde alle bakkers dan ook ten sterkste aan om te zorgen dat ze stipt voldoen aan de administratieve voorschriften, waardoor ze zich veel onaangenaamheden en finantieele scha de kunnen besparen. Mocht men niet goe dweten hoe de registers moeten worden bijgehouden, dat men dan even deskundige voorlich ting vrage. doch in geen geval zooals sommigen doen, de boel maar laten waaien. Na nog verschillende andere crisis- wetten: tarwewet, arbeidswet, olie- en vetkwesties, crisis-zuivel-centrale te hebben besproken, behandelde spr. het voornaamste onderwerp: „de toekom stige ordening van het Bakkerij-bedrijf in Nederland". Spr. zeide dat de saneering reeds veel vruchten voor de bakkers had afgewor pen. Zeker, ze werkt lang niet vol maakt, doch waar men haar, zooals o.a. in Amsterdam, heeft afgeschaft, is de broodprijs op zulk een laag peil geko men, dat alle bakkers onder kostprijs le veren en men reikhalzend weer naar nieuwe invoering uitziet. Door de 5 bakkersbonden en het coö- paratiebedrijf in Nederland is thans de Nederlandsche Bakkerij Stichting in het leven geroepen, welk centraal lichaam bij de regeering stappen doet om, via de wet op de verbindend-verklaring van ondernemers-overeenkomsten, or dening te brengen voor het bakkers-be drijf. Komt dit tot stand dan zullen geen sancties van bloem-leveranciers tegen ontduikers genomen worden, welk mid del in de practijk vaak onvoldoende ge werkt heeft, doch zal door den straf rechter een boete van 100.— per Oanscursus DE TWEE KOLOMMEN alléén deze week op DINSDAGAVOND 8 uur. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven aan de zaal. Danscursus THALIA (van Boxtel) HEDENAVOND 8uur. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven aan de zaal. L. J. CRIELAARS Ged. Erk. dansleeraar. overtreding kunnen worden opgelegd. („Opschieten daarmee!" werd er door enkele aanwezigen geinterrum- peerd.) De spr. antwoordde op deze inter- rumptie, dat het niet aan de Ned. Bak kerij Stichting zal liggen om spoedig deze ordening te krijgen, doch aan de bakkers zelf. Ongeveer de helft der bakkers is nog niet georganiseerd en als men bij den minister iets wil bereiken, moet men namens het overgroote deel der bakkers kunnen spreken. Spr. wees er nog op dat sinds 1919 het aantal bakkersbedrijven met 100 gestegen is en dat nog steeds in snel tempo nieuwe bedrijven geopend wor den. Ook in dezen onhoudbaren toe stand moet door het stellen van voor waarden voor vestiging en uitbreiding verandering gebracht worden. Met een krachtige opwekking tot organisatie besloot spr. zijn vlot en leer zaam betoog. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de aanwezigen een zeer druk gebruik gemaakt. Installatie „Jonge Wachters". Donderdagavond had in de kapel der Eerw. Zusters te v.nr. Baardwijk, de in stallatie plaats van de adspirant Jonge Wachters. De installatie werd geleid door Rector Rademaker uit 's Bosch en werd door vele ouders bijgewoond. Na afloop vereenigden ouders en jon gens zich in het Bondsgebouw, waar met zang en spel de avond gezellig werd doorgebracht. De Drunensche J. W. kwam de nieu we leden feliciteeren. Er had ook een tractatie plaats. Met gebed en het zin gen van het Volkslied werd de feest avond te half elf gesloten. Nieuwe voorschriften Motor- en Rijwielreglement. De Inspecteur van Politie deelt ons mede dat met ingang van 7 October a.s. in werking treden de navolgende ge wijzigde voorschriften van het Motor en Rijwielreglement. Voor rijwielen: Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur voor zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, over een weg of rijwielpad wordt gereden, moet voorzien zijn van een achterspatbord, dat over een lengte van ten minste 30 cm., vanaf het ondereinde, geheel hel der wit is gekleurd, terwijl de witte strook, mits niet smaller dan het spat bord, ook als verlengstuk aan het ach ter-ondereinde van het spatbord mag worden aangebracht. Wanneer een reflector wordt gevoerd moet deze op het witte gedeelte van het spatbord, niet hooger dan 60 cm. boven het wegdek worden aangebracht. Is het rijwiel aan de achterzijde voor zien van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt, dan is geen reflector vereischt. Een rijwiel op meer dan twee wielen, moet voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uit stralen en welke moeten geplaatst zijn aan de uiterste linker en rechterzijde van den bak of opbouw van het rijwiel; aan de uiterste linker-achterzijde moet het voorzien zijn van een lantaarn die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Deze lantaarns mogen naar haar zijkan ten geen gekleurd licht en naar haar achterzijde geen licht uitstralen. Tevens moet het rijwiel aan elk der wielen zijn voorzien van een spatbord ingericht als- voor vermeld. Het is verboden met een rijwiel op meer dan twee wielen, inge richt voor het vervoer van goederen, te rijden over rijwielpaden of over wegen, voor zoover die niet openstaan voor het verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Voor voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde: Elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een weg be vindt, welke als een verharde weg is aan te merken, moet voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een hel der wit licht uitstralen en geplaatst zijn vooraan aan de linker- en rechterzijde van het rij- of voertuig, of, als de lading ter linker- of ter rechterzijde buiten het rij- of voertuig uitsteekt, vooraan aan de uiterste linkerzijde onderscheidenlijk rechterzijde van de lading, echter steeds op gelijke hoogte; aan de linkerachter zijde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt, met dien ver stande, dat, indien de lading achter het .voertuig uitsteekt, de lantaarn achter aan het meest uitstekende deel van de lading moet zijn aangebracht. I

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9