De Echo van het Zuiden De Morgenklok TWEEDE BLAD. GESCHIEDENIS DER HERVORMDE KERK TE BESOIJEN. ABONNEERT U OP DIT BLAD. rnj Nr. 79. Zaterdag 12 Oct. '35. 58e Jrg. 1610—1935. Door J. van der Hammen Nic.zn. XIX. 2e De familie Plassius1, van welke Ds. Hermanns Plassius, die van Septem ber 1670 tot Mei of Juni 1691 predi kant te Besoyen was, een der uitne- mendste vertegenwoordigers is ge weest, is afkomstig uit Leiden. Daar werd omstreeks 1600 geboren zekere Johannes Plassius, die later voor Evangeliedienaar studeerde en van 1626 tot 1657 hel predikantsambt te 's-Grevelduin-Capelle heeft vervuld. Toen hij een paar jaren predikant te Capellc was geweest, huwde hij al daar den 25 October 1628 als jonck- man van Leijden en als bedienaar des Goddelgcken Woorts met de te Breda geboren Catharina Hermansdochter van Gennep, toen te 's-Gravemoer wonende. Het huwelijk werd inge zegend door den Besoijenschen pre dikant Jeremias Eckius. Uit dat huwelijk werden te Capelle o.a. de volgende kinderen geboren en gedoopt1Cornelis, gedoopt 7 Octo ber 1629; 2. Maria, gedoopt 1 Januari 1634; 3. Anna, gedoopt 5 Augustus 1640; 4. Abraham, gedoopt 4 Augustus 1641; 5. Gerard, gedoopt 2 April 1645; 6. Gerard, gedoopt 25 April 1646; 7. Anna, gedoopt 15 November 1648; en 8. Peter, gedoopt 26 Juni 1650. In het tijdvak van 1634 tot 1640 zul len nog wel een paar kinderen uit ge noemd huwelijk, hetzij te Capelle, het zij te Geertruidenberg geboren zijn, o.a. Hermanns Plassius, want het is van algemeene bekendheid, dat tus- schen genoemde jaren onderscheidene Capelsche kinderen, wegens den retor- sietijd, toen vele predikanten in deze streken moesten vluchten, te Geer truidenberg of Heusden, waar men veiliger was, zijn gedoopt geworden. Hermanns Plassius werd dus zeer waarschijnlijk omstreeks 1635 te Geertruidenberg gedoopt wat ik nu niet precies kan conlroleeren en vernoemd naar zijn grootvader van moederszijde Herman van Gennep. Wat later van al die 9 of 10 kinde ren is geworden, is mij onbekend; al leen weet ik, dat Anna Plassius, ge boren in 1648, den 21 September 1681 te Besoijen huwde meiJohannes van Steen, weduwnaar van Leur, en dat Hermanns Evangeliedienaar werd. Voordat Ds. Hermanns Plassius in de tweede helft van 1670 als predi kant te Besoijen kwam, schijnt hij eenige jaren predikant te Geertrui denberg te zijn geweest en aldaar ge huwd met Catharina Verhooffwant in de dorpsrekening van Besoijen van 1670 staat daaromtrent het volgende aangeteekend: Item nogh den 24 Meg Wil betaelt aen Jacob Petcrsz., schip per, dat hg den dominé van Desogen inden jarc 1670 vanden Bergli over hadde gehae.lt, de somme van 3 gul den 10 stugvers. Hij kwam dus in ieder geval van Geertruidenberg en daar zullen ook wel eenige kinderen van hem geboren zijn. Te Besoijen werden van hem en Catharina Verhooff nog de volgende drie kinderen geboren: Anna, gedoopt in Februari 1674; Godefridus, gedoopt 10 December 1679 en Hermanus, ge doopt 12 Maart 1684. Het tweede kind, n.l. Godefridus, huwde in 1709 te Rotterdam met Maria van Noort, jonge dochter van Delft, en vestigde zich als mcd. doctor te Geertruidenberg, waar hij ook schepen en burgemeester is geweest, en wonende was op den Singel. Gode fridus en Maria van Noort lieten te Geertruidenberg verscheidene kinde ren doopen, n.l.: Herman; Nicolaes; Catharina ClasinaNicolaes; Catha rina Clasina. Sommige van deze kin deren schijnen nog lange jaren te Geertruidenberg gewoond te heben. Keeren wij nu tot Ds. Hermanus Plassius terug. Tot zijn eerste werk zaamheden als Evangeliedienaar te Besoijen het prediken, catechisee- ren, het doen van huisbezoek enz. voorloopig buiten rekening gelaten behoorde o.m. het volgende: a. het aanleggen van nieuwe lidmate nlijs- tcn, b. idem van doopregisters, c. idem van trouwlijsten; d. idem van kerke- raadshandelingen (notulen). Gedurende zijn ruim 20-jarig ver blijf alhier boekte hij de volgende 110 namen van lidmaten in, gedeelte lijk gevonden lidmaten, gedeeltelijk nieuwe lidmaten en gedeeltelijk van andere plaatsen aangekomen lidma ten: Magcken Ariens Jacobs, huis vrouw van Laurens NultenbockJan- nicken Franse; Jacob Janse, kleerma ker, en zijn huisvrouw Annicken ClaesLucas Burger en zijn huis vrouw Lijsbet Burger; Arien Gcrritsz. van den Hout; Cornelis Corsten; Ilen- drick Emmelen en zijn huisvrouw Catalijntie Cörstiaense; Ilendrick de Rog; Jannicken Hendrickse, huis vrouw van W. Hagen; Arien Theu- nisse van ThurenhoutLaurens van Nultenbock; Jennicken van den Hout, huisvrouw van A. van den Hout; Hegltien Cornelisse, huisvrouw van C. Corsten; Anneken Cornelisse, doch ter van C. Corsten; Adriaen Wou terse, schepen, en zijn huisvrouw Theunis- ken Wouters; Geertie Jans van den Hout, dienstmaagd van G. van Andel; Neesken Peters, huisvrouw van Hen- drick Theunisse; Lijsken Gijsberts de Wit, weduwe van Peter Hugbertse; Lijsbeth Jagers, huisvrouw van Jan Thijssen; Lijsbeth Sgmonse, dienst maagd van den schoolmeester I); Jan nicken Pauwels, huisvrouw van den schutter 2); Aerd Hendrickse en zijn huisvrouw Annicken Ariens; Leentie Ariens, huisvrouw van Ilendrick ArienscMaria Verworms, huisvrouw van monsieur Mastel jon (Massignon); Ilendrick Teunissc; Fgeken Ariens Vermoet; Calhargna Vcrhoof, huis vrouw van Ds. Plassius (met attesta tie vertrokken onder Ds. van Woen- sel 16911695); Johanna de Wit; Gijsbert de GreeffLijsbeth de Greeff; Adriaentie Hendrickse van den Hout; Christiana van Thugn; Emmicken Cornelisse; Annicken Ariens; Wouter 1 Janse van ThurenhoutGerrit Ver- hegden, secretaris 3); Hillegonda de Rog; Jannicken van den Hout; Lijs beth Stockmans; Dina van Bavel; Corstiaen Cornelisse; Willem van Ba- vel; Maria Praser; Catliarijn van Tugn; Annicken van Heest (Heyst); Maricken Lodewijks; Marieken Bleese; Cornelia Aarse Schippers met haren man Cornelis Nieustraten; Aert Wij- nants; Nicolaes Rgnaerts; Willimcken Cornelisse; Peeter van Andel met zijn huisvrouw Catherijn Sprangers 4); Arien Pcterse Molegraef; Gijsbert de Wit, Hendrick Mastel jon (Massignon); Cornelis de Wit; Tieleman de Hes; Ariaentje de Wit; Beatrix Prasers; Lammert je van Baertwijck; Geertrug Prasers; Cornelia Bugs; Peter van Emont en zijn huisvrouw Janneke van Ginckel; Bastiaen de Rog; Sara van Emont; Lijsbeth Ariense van Baertwijck; Hegltie Haegen; Joannes Tliijsse van Oirschot; Govert Bante; Jennicken van Thugn en haar man Dirck de Greef; Lijsbeth van de Co rner; Laurens van Houteren (van den Hout Peter van Turenhout; Joan na Prasers; Hendrick Ariense; Cla- sijn Hendrix; Annicken Hugberts; Jan van Thugn en zijn huisvrouw Johanna Willems Flore; Schalck de Roij en zijn huisvrouw Maria van den Hout; Jennicken Hopmans; Baltus van Grevenbicht en zijn huisvrouw Catharina Wielemaakers 5); Anna Catharina Plassius; Maria Peters de Hoen; Andrea Verpoten en Hendrick Hagen. Het getal kinderen, hetwelk door Ds. Plassius in de Besoijensche kerk werd gedoopt, bedraagt 160. Zijn laatste doopsbediening geschiedde den 20 Mei 1691; terwijl hij 79 of 80 hu welijken in die kerk heeft gesloten: het laatste in April of Mei 1691. Hij zegende o.a. de huwelijken in van de volgende personen: a. 6 November 1677. Bastiaen Hendricksz. de Roij en Margaretha Eckius, dochter van Ds. Jeremias Eckius. b. 19 November 1679. De heer Petrus van Andel, advocaat, van 1679 tot 1702 schout van Besoijen, zoon van den bekendenGerriV van Andel, niet juffrouw Catharina Sprangers. c. 28 Januari 1680. Hugbert Wou- tersz. van Gils en Jenneken Hopmans, jonge dochter van Leksmond. d. 8 December 1680. Dominé Isaeckus Hugsingius, predikant te Gameren, met juffrouw Maria Bor ger s 6). e. 21 September 1681. Johannes van Steen, weduwnaar van Leur, met Anna Plassius, zuster van Ds. Herma nus Plassius. f. 18 September 1689. Baltus van Grevenbicht, schoolmeester te Be soijen, geb. te Breda, met Catharina Wielemaeckers, jonge dochter van Vlissingen. Met de kerkeraadsleden heeft Ds. Plassius slechts twintig jaarvergade ringen gehouden, die niet heel gewich tig zijn. Ze zijn de volgende: 1. 17 December 1671. Wegens het eindigen van den diensttijd ontslagen als ouderlingGerr/7 van Andel en als diaken Arien van den Ilout. In hun plaatsen verkozen Wouter Regers en Hendrick de Roij. Bevestigd 7 Januari 1672. 2. 17 December 1672. Ontslagen als ouderling Peter van Emonts en als diaken Anthony Praser. In hun plaatsen verkozen Cornelis Corsten en Mr. Antong de Brugn. Bevestigd 4 Januari 1673. 3. 17 December 1673. Onslagen als ouderling Wouter Regers en als diaken Hendrick de Roij. In hun plaatsen verkozen Lucas Ugttenbroeck en Imbrecht Leenhouwer. Bevestigd 7 Januari 1674. 4. 17 December 1674. Afgegaan als ouderling Cornelis Corsten en als diaken Mr. Antony de Bruyn. In hun plaatsen verkozen Antong Praser en Gerrit Moegtiens. Bevestigd 7 Jan. 1675. 5. 17 December 1675. Afgegaan als ouderling Lucas Ugttenbroeck en als diaken Embrecht Leenhouwer. In hun plaatsen verkozen Jan Hugbrecht- se van Ilegst en Gerrit Verhegden, se cretaris. Ingezegend 7 Jan. 1676. 6. 17 December 1676. Ontslagen als ouderling Antong Praser en als diaken Gerrit Moegtiens. In hun plaatsen ver- k /ClI A rien Jansse Kerssen en Jacob Strijkhoven. Bevestigd 7 Jan. 1677. 7. 17 December 1677. Afgegaan als ouderling Jan Hugbertse van Hegst en als diaken Gerrit Vcrhegden. Verkozen in hun plaatsen Peter van Emont en Aert Wijnants. Bevestigd 7 Jan. 1678. 8. 12 Maart 1679. Gekozen Corne lis Corsten in plaats van Gerrit van Andel en Gijsbert de Wit in plaats van Jacob Strijkhoven. Bevestigd 3 April 1679. 9. 14 Maart 1680. Verkozen tot ou derling Wouter Aertse Regers inplaats van Cornelis Corsten en tot diaken Claes P.gnaers inplaats van Aert Wg- riants. Bevestigd April 1680. 10. 23 Maart 1681. Verkozen tot ouderling de heer schout Peter van Andel in plaats van Peter van Emont en tot diaken Corstiaen Cornelisse van Sprang inplaats van Gijsbert de Wit. Bevestigd 7 April 1681. 15 Maart 1682. Gekozen tot ou derling Arien Janse Kersen en tot di aken Bastiaen de Roij en Claes Rg- naers. Bevestigd 30 Maart 1682. 12. 4 April 1683. Ouderling Jan Hugbertse van Hegst en diaken Cornelis de Wit, inplaats van schout van Andel en Corstiaen Cornelisse van Sprangh. Bevestigd 19 April 1683. 13. 1684. Ouderling Gerrit Moeg tiens en diaken Arien Wouterse van Baertwijck. Afgegaan Arien Janse Ker sen en Bastiaen de Roij. Bevestigd 1684. 14. 1685. Ouderling en diaken Aert Wijnants en Jacob Strijthoven in plaats van Jan Hugbertse van Hegst en Cornelis de Wit. Bevestigd 1685. 15. 31 Maart 1686. Ouderling en diaken Gerrit Verhegden, secretaris, en'Hendrick van Dongen, inplaats van Gerrit Moegtiens en Arien Woutersz. van Boertwijck. Bevestigd 15 April 1686. 16. 15 Dec. 1686. Verkozen tot ou derling en diaken de heer schout Peter van Andel en Dirck de Greef. Afgegaan Aert Wijnants en Jacob Strijthoven. Bevestigd 1 Jan. 1687. 17. 14 Dec. 1687. Geworden ouder ling Jacop Strijthoven en diaken Cor stiaen Cornelisse van Sprang. Afge gaan de secretaris Gerrit Verhegden en Ilendrick van Dongen. Bevestigd 1 Jan. 1688. 18. 12 Dec. 1688. Gekozen tot ou derling Arien Wouterse van Baert wijck en tot diaken Bastiaen de Roij. Ontslagen Peter van Andel en Dirck de Greef. Bevestigd 1 Jan. 1689. 19. 11 Dec. 1689. Gekozen tot ou derling Jan Hugbertse van Heijst en tot diaken Claes Rgnaers, inplaats van Jacop Strijthoven en Corstiaen Corne lisse van Sprang. Bevestigd 1 Jan. 1690. 20. 10 December 1690. Verkozen tot ouderling en diaken Cornelis de Wit en Cornelis Nieuwstraten. Afge gaan Arien Woutersz. van Baertwijck en Bastiaen de Roij. Bevestigd 1 Jan. 1691. Men kan niet zeggen, dat Ds. Her manus Plassius, toen hij in het najaar van 1670 zijn Evangelie-bediening te Besoijen begon, een gemakkelijken en rooskleurigen tijd tegemoet ging. Ver re van dien! Want hij woonde pas on geveer anderhalf jaar alhier, toen in het voorjaar van 1672 de oorlog uit brak tusschen ons land en de bondge- nooten Engeland, Frankrijk, Munster en Keuleneen vierdubbele over macht! Vooral in het begin van dien oorlog scheen ons land op den rand van den ondergang te worden ge bracht en gedurende den geheelen langen duur van dien noodlottigen krijg inzonderheid in 1673 had den ook Besoijen en de andere Lang- straatsche dorpen ontzettend te lij van moordende, brandende en plun derende Fransche en andere krijgs lieden. In een volgend opstel zullen wij een overzicht geven van den desolaten toestand alhier gedurende dien ver- schrikkelijken oorlog, die met Enge land, Munster en Keulen 2 jaren duurde en met Frankrijk ruim 6 jaar, tot 10 Augustus 1678. Aanteekeningen. 1. De toenmalige schoolmeester was Antonie de Bruyn (16631685), gehuwd met Geertrug Roosen. Van 16851688 heeft één zijner zoons, n.l. Adriaen de Bruyn, tijdelijk de school waargenomen. In 1687 werd ook een Fransche kost schoolhouder aangenomen: monsieur Trégale, van Bodegraven- 2. De schuter was Cornelis lleymans. 3. Gerrit Verheyden is van 16)70 tot 1694 secretaris van Besoijen geweest; in laatstgenoemd jaar werd hij in de kerk hegraven. Hij was eerst gehuwd met Maria Peters, en later, op zijn ouden dag, n.l. in 1693, met juffrouw Geertuyd de Bocq, weduwe van Jan Salmée. 4. Ik bezit van Peter van Andel een minnebrief aan zijn toekomstige vrouw, die bij gelegenheid wel eens zal gepubli ceerd worden. 5. Baltus van Grevenbicht is slechts een drietal jaren alhier, van 10 November 1688 tot April 1692, schoolmeester ge weest. Voor zijne benoeming was een viertal opgemaakt n.l. Baltus van Gre venbicht, van Breda*, Rochus Biesheuvel, van Giessen-Nieuwkerk; Johannes Bur- vene, schoolmeester te Gcnderen; en Johan Ilarmans, schoolmeester te Waal wijk. Hij werd opgevolgd door Simon Colt hof f (1692—1732). 6. Een zuster van haar, n.l. Geertruyd Borqers, was gehuwd met Ds. Egidius Louwijck, vóór 1678 predikant vanden Corendijck (gehucht onder de gemeente 't Zandt in Groningen). naar het Duits van Adolf Schmitthenner door Ze kroop onder de klok vandaan en klom naar het hoge westelijke galmgat, en keek van hieruit moe deloos naar de maan. En vanzelf kwam er een gebed uit haar hart op haar lippen. Ze zei: »Het is zo licht en zo stil daar boven, zo plechtigde lieve Heer woont hoog boven de maan en ziet vandaar op mij neer. Gij weet alle dingen, Gij weet ook, wat ik nu doen moet.» Radeloos keek ze weer op naar de klok. »Als ik het touw daarboven 'ns los kon krijgen en eens ging vast binden aan een van de »stomme» klokken. Maar hoe kom ik daar boven op?» Ze schudde ontmoedigd het hoofd, drentelde weer naar het midden van het klokkenspel onder de koppige klepel, hurkte op de grond en keek peinzend en piekerend in de zwarte holte van de klok boven haar. Beneden haar hoorde ze in de stad een haan in de verte kraaien. En gauw daarop nog één, en toen een derde. In de straten en steegjes, achter de Markt, langs de Blaak dan helder, dan hees, daneenfluis tertoon en dan weer droevig diep klonk het ene hanengekraai na het andere. »AIs dat de onze niet is 1» dacht Veronika bij één van die keelgelui den, en ze zuchtte diep. Zou haar vader zich ook ongerust maken Zou hij haar soms ook zoeken Ze keek op naar de sterren. Die waren verbleekt. Over het dennen bos heen kwam een lichtgele gloed opzetten, en de kleine, hoge wolkjes boven het kasteel kregen een rossige glans. Stemmen beneden in de stad werden hoorbaar, voetstappen klon ken en verklonken. Veronika dacht met schrik, dat het wel gauw vier uur zou zijn. Dan kwam de koster en luidde Ze keek op naar de klepel en dacht »Zal ik mij er aan vastgrijpen en steeds verder naar boven klim men tot ik helemaal in de klok hang Ze stond op, ging op de tenen staan, vatte de klepel met beide handen vlak bij de knop aan het boveneind en begon zich te schom melen. Maar haar handen schoten naar beneden en ze voelde wel, dat ze er al gauw uitgeslingerd zou worden, wanneer de slingering he. viger zou worden. En wat schoot ze er dan mee op Beneden zouden ze niet eens merken, dat zij de klepel had vastgehouden, en de drie schoten zouden toch knallen. Ze zocht met haar tenen naar de balk en liet zich weer zakken. Toen ze vaste grond onder haar voeten had, hield ze zich nog even aan de klokkeklepel vast, want het duizelde haar en ze kon nauwelijks op haar voeten staan. Ze moest eerst haar ogen sluiten, toen liet ze zich los, spreidde haar armen wijd uit, om in evenwicht te blijven. Weg, onder de klok vandaan I Wat had ze hier nog te doen Haar knieën knikten. Ze hield zich vast aan de balken en de sporen van het dak, waardoor ze zo gemakkelijk en veilig in de grote klok had kunnen komen. Één stap moest ze nog doen, de laatste, een grote! Ze hield zich vast aan het klokketouw, dat naar de beugel van de grote klok leidde. Het touw werd naar bene. den getrokken, de klok begon te slingeren, en bijna sloeg de klepel aan. Nu stond ze weer op veilige bo dem voor het galmgat in het Zuiden Hierdoor kon ze over de stad be neden zich zien. Maar hier liep ze ook gevaar, zelf gezien te worden. Daarom liet ze zich op de knieën zakken, legde de armen op de met blik beslagen vensterbank en liet daarop haar hoofd rusten. Zo was dan alles toch tevergeefs? Wat deed ze hier boven nog »Ik wil naar huis, naar mn vader En toch Het was haar, alsof ze niet van deze plaats mocht weg gaan. Hier deze klok, dat was de mond, die de dood uitriep nog had hij zich niet geopend, en misschien gelukte het haar toch, hem dicht te stoppen. Reeds hoorde ze echter de stap pen der soldaten. Ze gluurde naar buiten. Vier mannen marcheerden de straat door, langs de kerktoren. Op het slotplein hielden ze halt. En daar brachten ze den veroor deelde. Hij liep naast den geeste lijke, achter hem twee soldaten, en vóór hem eveneens twee. Veronika liep naar het volgende kijkgat en spiedde op het plein. Gaan van mond tot mond, Zoo wordt de avond doorgebracht, Totdat 't bed hun tegenlacht. Pietje Konings, Rechtvaart 29, Kaatsheuvel. Oplossing van de vorige week. 1. De Echo. 2. 's-Morgens als de bedden ge schud worden. 3. Bliksem en donder. 4. Omdat hij brodeloos is. 5. Omdat, terwijl ze blalTen niet kunnen bijten. Raadsels. Wordt vervolgd. WINTERAVOND. Moeder naait, Joke braait, Nellie zit te lezen, Dina boontjes blezen, De kleinste zit op Vaders knie, Die zingen samen van »Hopsa mie 'r Komt bezoek, kijk, Iemand van de »Dijk», Gerrit, 't is een broer van Piet, Die 't huisgezin beziet, Hij kruipt genoeglijk bij de haard, En strijkt af en toe eens langs z'n baard. Nellie schenkt thee, En deelt Gerrit er van mee, De koekjes in 'n trommeltje rond, Ik draag een kroon op mijn hoofd, Van kousen ben ik schier beroofd, Schoenen heb ik niet, 'k Loop barrevoets, gelijk ieder ziel Ik draag een kleed van lap op lap Ben altijd statig in mijn stap, Want ailen die ik heb beheerd, Waren allemaal beter, dan ik, geleerd. 2 Ik ken een stalen paardje, Met een vlassen staartje, Hoe harder het paartje snort, Hoe korter zijn staartje wordt. 3 Wat verschijnt eenmaal in elke seconde, tweemaal in elk ogenblik en geen enkel maal in de gehele eeuwigheid. 4 Ik ben een vriend van de jeugd, doch de zon is mijn grootste vijand, want die kan ik maar niet verdra gen. 5 De koning van Spanje at een haring, toen hij dood was. JAN DE JONGE.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5