De EMn het Zuiden H.de Bont-v. Huiten DERDE BUD. PROVINCIAAL NIEUWST Heerenkleeding naar maat ee: ei Nr. 79. Zaterdag 12 Oct. '35. 58e Jrg. Koopt niet in den vreemde Wat ge even goed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Waalwijk, 12 Oct. '35. Crisiscomité. Maandag a.s. zal door het R.K. en Algemeen Criais—comité worden begonnen met het houden van een collecte langs de huizen. De tijdsomstandigheden, wij be hoeven daarop niet te wijzen, zijn nog uiterst moeilijk. Velen, die het niet laten zien en niet laten weten, hebben gebrek aan het hoogst noodige. Steunt ons deze mede—burgers te helpen. Wij vertrouwen op de hulp van allen die kunnen geven. Wie zal zich verantwoord ge voelen het gevraagde offer te wei geren Geeft daarom allen, zonder uit zondering. Het CrisisComité Waalwijks Belang A.s. Maandag houdt Waalwijks Belang in de »Twee Kolommen» hare algemeene najaarsvergadering. Wij vertrouwen dat vele leden zich de moeite zullen getroosten deze algemeene vergadering bij te wonen. Slechts tweemaal per jaar wordt den leden gevraagd belang stelling te toonen om te vernemen wat het bestuur heeft gedaan, maar speciaal om plannen te bespreken voor de toekomst. Toont dus a.s. Maandag uw medeleven met de vereeniging en komt ter vergadering om half negen. Liedertafel »Oefening en Vermaak De liedertafel .Oefening en Ver maak" houdt hedenavond in Musis Sacrum tot besluit der jubileumviering een onderlinge feestavond. Gezien de goede voorbereiding, die een speciaal feestcomité aan deze avond gegeven heeft, belooft het er bijzonder prettig te zullen toegaan. Geestelijk Adviseur. Tot geestelijk adviseur van de afd Waalwijk van den Ned R K. Grafischen Bond is benoemd Kape laan W. Völker. A. J. Ter voort. De heer A. J. Tervoort, leeraar lichamelijke oefening aan de R. K. H. B. S H. H. S. alhier, is benoemd tot plaatsvervangend diocesaan Sport- Commissaris in het bisdom Den Bosch. Bazar ten bate der Chr. School en Bewaarschool. Te v.m. Besoijen hoopt men ge durende de laatste week van No vember een bazar te houden ten bate van de Chr. Bewaarschool en van de Chr. School voor L. O. Aan zakenmenschen van Groot Waalwijk wordt vriendelijk verzocht hun zeer gewaardeerde medewer king te willen verleenen. Goederen in natura worden vanaf heden gaarne ingewacht, liefst voor 1 No vember a.s., bij mevr. De Hoop, Mr. van Coothstr. 32, en bij mevr. Hoffman, pastorie v.m. Besoijen. Verder worden mannelijke krach ten gevraagd die, in actieven dienst of als reserve, willen medewerken tot het welslagen van de bazar- avonJen. Men gelieve zich hiertoe vóór 25 October a.s. op te willen geven bij het Hoofd der School, den heer J. Wilzing. Gezien het tweeledig doel van deze bazar zullen ongetwijfeld zeer velen hun hulp willen verleenen teneinde deze bazar te doen slagen. R.K. Onderwijzersbond. In Hotel Verwiel hield de afdeeling WaalwijkHeusden van den R.K. Onderwijzersbond een druk bezoch te vergadering. Aan de orde was een bespreking over het Werkloozenfonds. Na eenige bespreking werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen. Tot cor respondent voor dit fonds werd aan gewezen de heer van Hoorn alhier. Door den heer Carpaij uit Heusden werd vervolgens verslag uitgebracht over de achtste Paedagogische week te Amsterdam. Over het volgen van een dergelijke studieweek met lezin gen kon de vergadering niet tot over eenstemming komen, waarom werd besloten deze aangelegenheid in een volgende vergadering nogmaals aan de orde te stellen. Door den voorzitter, den heer Froklage, werd een uiteenzetting gegeven van den te organiseeren onderwijsdag in Den Bosch. In vele afdeelingen zijn deze dagen reeds met succes gehouden. Besloten werd een comité te benoemen om in samenwerking met de afdeelingen Waalwijk, Heusden, Bommeler- waard en Boxtel een dergelijken dag te organiseeren. Aan het slot van de vergadering werden door den heer H. 't Sas eenige voordrachten gehouden, die zeer goed in den smaak vielen. De heer de Man uit Herpt zorgde voor een uitstekend accompagnement. Mooi stuk werk. De heer A. Holtgrefe alhier had weer eens een zeer origineel idee. Hij toekende een prachtige groote kaart van Abessinië op triplex en heeft deze in zijn étalage geëxpo seerd. Door roode, oranje, gele, groene, witte en zwarte spelden zijn op deze kaart de frontbewegingen aangegeven. Men ziet er aangegeven de stellingen der beide partijen, de reeds veroverde gebieden, de ver kenningsvluchten en de bombarde menten. Men kan op deze kaart op uitstekende wijze de krijgsverrich tingen volgen en krijgt een goed overzicht van de verhoudingen aan de fronten, want dagelijks worden de aanduidingen bijgehouden. De kaart is uitstekend verzorgd, groote en kleine plaatsen en berg toppen zijn aangegeven door koperen knoppen, hetgeen vooral bij avond de kaart zeer duidelijk maakt. Wij vermoeden dat het voor de étalage van den heer Holtgrefe in de komende dagen storm zal loopen. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. De schoenen worden duurder. Bij informatie in den kring der schoenfabrikanten naar de gevolgen van de prijsverhooging van leer op de prijzen der schoenen, werd de vraag»Gaan de prijzen van schoenen stijgen bevestigend beantwoord. Men wijst er op, dat de prijzen van overleder reeds met 20 tot 30 pet. omhoog zijn gegaan, terwijl de prijs van het zooileder, krachtens bindende afspraak der leerfabri kanten, met minstens 15 pet. werd verhoogd. Een dergelijke ingrijpende ver hooging in den prijs van de voor naamste grondstoffen moet nood wendig ook den prijs der schoenen doen stijgen. Deze noodzakelijke consequentie moet op de schoen, markt dan ook reeds duidelijk merkbaar zijn. Jongelings—veteeniging. Maandagavond 21 October zal de Ring van J. V. op G. G.»'s Gre- velduin Capelk». waarbij aange sloten de vereenigingen te Capelle, Sprang, 's Gravemoer, v.m. Besoijen en Kaatsheuvel, te v.m. Besoijen bijeen komen. Ingeleid zal worden »Johannes XIV» door den heer W. Spuibroek van Sprang, terwijl de bondspen ningmeester de heer J. H. v. Erven het onderwerp: »De Buchman beweging» zal behandelen. De toegang voor belangstellenden tot deze vergadering is vrij. Muziekschool. Wij vestigen de aandacht op de advertentie betreffende den nieuwen cursus aan de Waalwijksche Mu ziekschool. De lessen, die hier gegeven worden in muziekleer, zang, enz., zijn zoo buitengewoon nuttig voor dengenen die den zang in ver eeniging of thuis beoefenenwe zouden haast zeggen deze cursussen zijn onmisbaar voor toekomstige zangers of zij die van muziek iets meer willen weten. Daarenboven is't lesgeld zoo laag, dat 't voor niemand een beletsel kan zijn. De cursussen, toegankelijk voor iedereen beginnen in de a.s. week. Nieuw voetbalterrein W.V.B. In de j.l. Woensdag gehouden vergadering van de R.K. Voetbal- vereeniging W.V.B. werd als voor naamste punt van de agende be handeld de openingsplechtigheid in verband met de ingebruikneming van het nieuwe voetbalterrein annex clubhuis op November a.s. Uit de vergadering werd een com missie van vijf personen benoemd, die zich bijzonderlijk^met deze taak zal bezighouden. Naar wij thans reeds kunnen mede- deelen, ligt het in de bedoeling van genoemde vereen, deze gebeurtenis een eenigszins feestelijk karakter te geven. O.m. werd besloten bij die gelegenheid een specialen sportdag te organiseeren, hoofdzakelijk ter intensievere propageering van dein onze plaats tot nu toe zoo stief moederlijk behandelde katholieke voetbalsport. Gezien de voortvarendheid en ondememingsdurl van de vereeni ging W V.B. gelooven wij wel, dat ons iets bijzonders te wachten staat. Te gelegenertijd hopen wij evenwel uitvoeriger op deze gelegenheid terug te komen. Verkoop bloempjes ten bate van het K.R.O.-huldeblijk. Het juiste bedrag der collecte in onze gemeente voor de K.R.O.-feestgave is 422.99. Prov. T.B.C.-fonds. De verkoop dezer bloempjes, welke wij laatst hebben aangekondigd, en die toen is uitgesteld, zal op heden plaats hebben. Ieder koope een bloempje voor het goede doel. Aanrijding. In de Grootestraat nabij de N.V. Waveem werd een fietsend meisje aangereden door de auto van den heer v. L. Ofschoon het meisje een flinke val maakte bleek zij zich niet verwond te hebben. De fiets was echter geheel vernield. Konijnen-dief. Hedennacht werden bij J. v. E. en H. IJ., twee buurlui aan de Burg. v. d. Klokkenlaan, bij ieder 2 mooie llinke konijnen gestolen. Aan 't spoor te zien was een hond de dader, en uit het onderzoek der politie is gebleken, dat dit vermoe den j Mist was. Een der konijnen is teruggevon den, waarvan ongeveer alleen de huid over was, een andere was in den grond verstopt. Vermoedelijk komt de dief ze nog wel halen. Heel vrimdelijk zal hij dan wel niet ontvangen worden 1 Ontslag buitengewone Dienst plichtigen. Met ingang van 1 Oct, van dit jaar zijn wegens geëindigden dienst plicht uit den dienst ontslagen de buitengewone dienstplichtigen, die dit jaar 40 jaar oud worden of zijn geworden. De buitengewone dienst plichtigen, die als onderofficier of officier tot de marine—reserve be hooren, zijn echter met ingang van genoemden datum ontslagen, voor zoover zij dit jaar 45 jaar oud wor den óf zijn geworden. Met 'betrek king tot dit ontslag worden korpo raals niet als onderofficier be schouwd. Zij, die een bewijs van dit ontslag wenscben te ontvangen, kunnen dit aanvragen ter secretarie der gemeen te, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven. Behooren zij als dienstplichtige tot de sterkte van een onderdeel van de Landmacht of tot de sterkte van de Zeemacht, dan moet het bewijs van ontslag worden aangevraagd bij de daarbij betrokken militaire autoriteit. Welke autoriteit dit is kunnen belanghebbenden ter gemeente-secretarie vernemen. Gevonden voorwerpen Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: rozenkrans in etui, kettinkje met medailles, lederen riem. BIOSCOOP. R.D.B.-Theater. „De Man met de Kap." Slapelooze Nachten." Deze week is het veertig jaar ge leden, dat de Fransche uitvinder Louis Lumière het Parijsche publiek verbaasd deed staan, door de ver tooning van zijn bewegende beelden. Het was maar een simpele ver— tooning doch zij legde den grond steen voor de thans zoo volmaakte cinematografie. Dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan, naast herdenkingsfeesten, per soonlijk bezoek aan ons land van Lumière, radio uitzendingen, e. d. zullen de meeste bioscopen in het teeken van dit filmjubileum staan. Het R. D. B. Theater is er in geslaagd voor deze feestweek beslag te leggen op de schitterende Fransche film »De man met de kap", waarin de groote artisten Jean Toulout, Suzann Christie, Prinses Kotchari en Jean Worms op meesterlijke wijze de hoofdrollen vertolken. Deze machtige speelfilm handelt in Algiers aan de grenzen der woestijn en is ontleend aan den bekenden roman van Georg André Cuel. In het bijprogramma loopt de groote klucht «Slapelooze Nachten». Een film vol dol komische situaties en allervermakelijkste tooneelon, waarin de bekendeEngelsche komiek Stanley Lupino en de charmante Polly Walkar de hoofdrollen ver vullen. Alles bij elkaar is het een feest programma, dat zeer zeker veel publiek zal trekken. Luxor- Bioscoop. »Tsarina van Rusland In .Tsarina van Rusland" wordt in beeld gebracht de episode der Russi sche geschiedenis voorafgaande aan de troonsbestijging van Catharina de Tweede. Een en ander i9 op groote schaal verfilmd, in diverse scènes treden duizenden figuranten op, de aanklee ding is in alle opzichten if en de décors werken in groote mate mede tot het scheppen van de grootsche, doch primitieve en ruwe sfeer van het Russische hof dier dagen. De geheele film 9preekt van Von Stern. berg'9 meesterschap, het is 'n juweeltje van regie en ook de fotografie is tref fend mooi. De begeleidende muziek speelt een belangrijke rol er zijn groote 9tuk. ken film waarop geen woord gespro ken wordt en deze muziek is meesterlijk gekozen en aangepast bij de handeling. Mariene Dietrich is prachtig als altijd en speelt de Catharina op de haar eigen ingetogen wijze. John Lodge, als graaf Alexei, is een openbaring. De nog weinig bekende acteur blijkt een fascineerende per soonlijkheid te bezitten. „Tsarina van Rusland* is 'n mees- terwerk van sfeer en verplaatst den toeschouwer naar het achttiende eeuwsche, Russische hof op een wijze, die de werkelijkheid volkomen doet vergeten. Geneeskundig Gesticht »Voorburg Het is thans 50 jaren geleden, dat het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen «Voorburg» te Vught, behoorende tot de Godshuizen der gemeente Den Bosch, werd opgericht. In November a.s. zal het gouden jubilé met gepasten luister worden gevierd. Burgemeester Brune. De heer Brune, burgemeester van Eethen, zal met 1 Januari als zoodanig ontslag nemen, daar hij dan den pensi oengerechtigden leeftijd heeft bereikt. De opening der waterleiding VlijmenDrunen. Op Maandag 14 October a.s., 'sna- middags 2 uur zal de officieele ope ning plaats hebben van de watervoor ziening der gemeenten Vlijmen en Drunen. De opening zal geschieden door den Hoogedelgestrengen Heer Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Brabant, in tegenwoor digheid van de gemeentebesturen van Den Bosch, Groot-Vlijmen en Drunen en verdere genoodigden. Bemaling der Dongepolders. Op 3 October j.l. is in werking getre den de wet van 13 September 1935, houdende bepalingen inzake overbren ging in beheer en onderhoud van een achttal pompstations mest de bijbehoo- rende werken van de tot de Rijksbema ling der Dongepolders behoorende wa terstaatswerken, van het Rijk naar de daarbij belanghebbende waterschappen te weten: a. naar het waterschap de Gecom bineerde Buitengronden van Drimmelen en Geertruidenberg: vijf pompstations, waarvan vier zijn gelegen in de ge meente Made en Drimmelen en één in de gemeente Geertruidenberg, alsmede de tusschen die stations gelegen electri- sche hoogspanningsleidingen. Het Rijk betaalt hiervoor aan het waterschap 24.750. b. naar het waterschap de Emilia- polder: twee pompstations, gelegen in de gemeenten Geertruidenberg en Ma de en Drimmelen, alsmede de tusschen die stations gelegen electrische hoog spanningsleidingen. Het Rijk betaalt hiervoor aan het waterschap 57.150. c. naar het waterschap de Nieuwe Dombos: één pompstation, gelegen in de gemeente Raamsdonk, alsmede de daar bij behoorende electrische hoogspan ningsleiding en met inbegrip van de ka bel door de Donge. Het Rijk betaalt hiervoor aan het waterschap 6.600. Genoemde bedragen worden in drie gelijke jaarlijksche termijnen betaald, waarvan de eerste direct vervalt en de tweede en derde termijn resp. één en twee jaar later. Het conflict in de schoenindustrie. In een Woensdag gehouden confe rentie tusschen de directie van de N.V. Schoenfabriek Wellen Co. te Nijme gen en de hoofdbesturen van de arbei dersorganisaties is overeen gekomen, dat eenerzijds het ultimatum en ander zijds het ontslag wordt ingetrokken. In principe heeft de directie geen bezwaar tegen een collectieve arbeidsovereen- DRAl5i>l A-van VALKLUBURG/S-' komst, doch tusschen partijen is over een gekomen, een en ander nader te be spreken en na eenigen tijd hierop nader terug te komen. Nederl. Katholieke Grafische Bond. De afdeeling Waalwijk van den Ne- derlandschen Grafischen Bond her denkt op Zondag 27 en Maandag 28 October a.s. haar 25-jarig bestaan. Zondag 27 October van 12 tot 1 uur zal het bestuur der afdeeling receptie houden in het gebouw der R.K. Werk- liedenvereeniging. DRUNEN. Op 10] November zal het echtpaar J. van.Herwijnen Nieuwkoop zijn 50 jarig huwelijks feest herdenken. De buurtbewoners zullen dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en zijn hiertoe de- zer dagen in vergadering bi)een ge komen ter nadere bespreking der feestelijkheden. (Men verzocht ons mede te deelen dat het a.s. gouden echtpaar wegens tamihe. omstandigheden beslist elk teestvertoon achterwege wenscht te laten. Red.) DRUNEN. Voor de rijkspost spaarbank werd op het postkantoor alhier in de maand Sept. ingelegd f 7849,19 en terugbetaald f I2üy9,52 De gehouden schaalcoilecte ten bate der missie statie van pater Godhart (Boom) heeft f 8U.— op gebracht. N1EUWKUIK. Zondag na de Hoog mis had in het Patronaatsgebouw de officieele opening plaats van de alhier georganiseerde Missietentoonstelling door den Missie-Naaikring Petrus Donders. De dag werd begonnen met een al gemeene H. Communie der parochia nen voor den bloei der Missie. Door Pater van Baar werd in beide H. Missen een treffende predicatie ge houden. Na de Hoogmis had de officieele opening plaats door den Z.E. Heer Pastoor, in tegenwoordigheid van het bestuur en zelatricen van den Naai- kring en verdere belangstellenden. Op Maandag 7 October des avonds 7 uur had nog een zeer interessante Missie-avond plaats door den alom bekenden Pater Dr. B. Zuure, van de Orde der Witte Paters. Het was een leerzame en amusante avond. De causerie werd met lichtbeelden en liederen geillustreerd. Op Zondag 13 October a.s., des I avonds 7 uur, zal in het café van den heer J. de Bont alhier, door den mees- ter-dammer, den heer de Graag uit Heusden, tegen de in bovengenoemde café opgerichte damclub D.I.D. en ver dere belangstellenden, een simultaan- séance worden gegeven. NIEU WKUIJK. De alhier op touw gezette St. Nicolaas—actie met het doel, om aan de kinderen met St Nicolaas een verrassing te schen ken en waarmede het comité met den voor dit doel gehouden gecos tumeerde voetbalwedstrijd, reeds zoo'n enorm succes had, zal op Zondag 13 Oct. a.s. worden voort gezet. In het pationaatsgebouw zal des avonds door de liedertafel «Oefe ning baart Kunst» en de harmonie »De Eendracht» een vocaal en in. strumentaal concert worden gegeven, welk concert door bovenvermelde vereeniging welwillend is aangebo. den. We twijfelen dan ook niet, of dit concert zal zich, temeer om het charitatieve doel, in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Donderdagmorgen had de groentenhandelaar J van Goch, alhier het ongeluk door een hem tegemoet komende luxe auto te worden gegrepen. De man, die per fiets was en rechts van den weg reed werd door de auto aangereden en van de fiets geslingerd. Aanvan kelijk liet het ongeluk zich niet zoo ernstig aanzien, doch enkele uren na het ongeval werd het slachtoffer op advies van den geneesheer van de laatste H. Sacramenten voorzien. Een onderzoek naar de schuld vraag werd ingesteld. CAPELLE Dinsdag 8 October herdacht de Ring van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op G. G. ,'s Grevelduin.Capelle en Omstreken" haar tienjarig bestaan in de Ned. Herv. Kerk te 's Grevelduin-Capelle Als eerste spreker van dien avond trad op Ds. Meyers uit Utrecht, de stichter van den Ring, die eerst alle aangesloten vereenigingen hartelijk feliciteerde met het jubileum en ver volgens een herdenkingsrede uitsprak met als uitgangspunt Spreuken IX J

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9