Woninginrichting ,,'t WOONHUI S", Waalwijk R KLERKX-NILLISS Ir 6 stoelen bekleed met leerdoek f 13.75, Uittrektafel f 6.50, Dressoir f 10.50, enz. EN - Grootestraat 147-149* - Telefoon 104 TWEE MEISJES, Tevens geven wij gedurende 14 dagen bij Wij hebben onze prijzen vanaf ZATERDAG 26 OCTOBER weer zeer aanzienlijk VERLAAGD, o.a. iedere aankoop van f2.50 EEN NUTTIG CADEAU. Aanbevelend, VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. IHBBSBBBIiBBBBBBBii^^BBBISBBflBflBiilBBBBBiBBBflBflflBBSIII ALLES ONDER VOLLE GARANTIE In Uwe, de begrooting begelei dende, nota deelt Uw College mede, de inkomsten zoo hoog mogelijk te hebben opgevoerd en de uitgaven zoo laag mogelijk te hebben ge raamd. De commissie heeft, ter vergelijking, de nota's 1933, 1934 193.3 eens nageslaan en moest constaleeren, dat telken jare onge veer dezelfde opmerking is gemaakt. Hij het nagaan der posten voor ontvangsten en uitgaven, is het de commissie gebleken, dat verschil lende posten van ontvangsien vrij laag zijn geraamd, terwijl meerdere posten voor uitgaven beslist te hoog zijn uitgetrokken. De commissie is dan ook van me< ning, dat de ramingen een behoorlijke elasticiteit in zich houden. Zij kan dan ook deze opmerking niet ten volle aanvaarden. Onder post 331 «Kosten voor cultureel werk voor werkloozen« wordt uitgetrokken een bedrag van f 7<3n, Weliswaar wordt door het Rijk een bijdrage in deze kosten verleend, doch naar de commissie is mede gedeeld, is het aantal deelnemers van dezen cursus in den korten tijd van zijn bestaan zoodanig terugge- loopen, dat nog slechts een 3-tal personen den cursus bezoeken. De commissie is van meening, dat, indien dit aantal deelnemers niet hooger kan worden opgevoerd, en zij niet gedurende een bepaalden tijd dezen cursus volgen, bet nut hiervan niet evenredig is aan het bedrng.dat hiervoor moet worden beschikbaar gesteld. Verder heeft de commissie met belangstelling kennis genomen van de resultaten der bedrijven en had vooral het gasbedrijf hare volle at tentie. Waar de gasafgifle sinds 1934 op onrustbarende wijze is terugge- loopcn, is de commissie van meening, dal loch nog middelen zullen moeten worden gezocht om dezen teruggang te sluiten, en zoo mogelijk een be dui lend grooter verbruik te bevor deren. Echter zou de commissie de ver antwoording niet op zch durven nemen, om zonder ruimere kennis van zaken, diepingrijpende voorstel len te doen om tot hetere bedrijfs resultaten te komen. Het instellen eener enquête om nauwkeurig na te gaan de oorzaken van dezen achter uitgang en het toepassen der juiste middelen, om hierin verbetering te brengen, zou reeds een slap zijn in de goede richting. Zij acht hier trouwens de com missie der bedrijven competent en heeft slechts gemeend hierop even de aandacht te moeten vestigen. Antwoord van B en VV. B. en W. hebben op dit rapport het volgende antwoord uitgebracht: Wij namen met belangstelling ken nis van den inhoud van het hierbij in afschrift gaande rapport, uitge bracht door de commissie, belast met het onderzoek der gemeente- en be drijf sbegrootingen voor het dienstjaar 1936. Wij zeggen de commissie dank voor den door haar verrichten arbeid en voor de waardeering, welke zij uit spreekt voor het werk, aan het sa menstellen der begrooting besteed. De inhoud van het rapport der com missie wordt gevormd door een vier tal onderwerpen en wel: 1. het bedrag, dat van het voor- deelig saldo der rekening 1934 ten bate dezer begrooting be hoort te worden gebracht; 2. de elasticiteit in de ramingen dezer begrooting; 3. de zorg voor cultureelen arbeid voor jeugdige werkloozen; 4. het terugloopen der gas-afgifte door het gasbedrijf. De met betrekking tot deze aange legenheid door de commissie gemaak te opmerkingen geven ons aanleiding, alsnog het volgende onder uwe aan dacht te brengen. 1. Het bedrag, dat van het voordee- lig saldo der rekening 1934 ten bate dezer begrooting is ge bracht. Het doet ons genoegen te consta leeren, dat de door ons gevoerde po litiek met betrekking tot de financiën der gemeente, in het algemeen de in stemming der commissie heeft en dat deze ons beleid te dien opzichte zelfs toejuicht. Thans evenwel meent de meerderheid der commissie, dat de voorzichtigheid door ons te ver wordt doorgevoerd en dat de grens van het toelaatbare wordt overschreden. Die meerderheid is n.l. van meening, dat geen voldoende termen aanwezig zijn om tot verhooging van het aantal op centen op de gemeentefondsbelasting over te gaan en dat, om de begroo ting sluitend te maken, in plaats daar van het voordeelig saldo der rekening 1934 maar voor een grooter bedrag moet worden aangesproken. Wij kunnen, hoe gaarne wij ook 'n sluitende begrooting zonder belasting- verhooging zouden willen aanbieden, de zienswijze der commissie niet dee- lcn. Zooals wij reeds in onze nota, be geleidende de begrooting, hebben op gemerkt, behoort ieder jaar zooveel mogelijk zijn eigen lasten te dragen en het voordeelig saldo, dat eenig jaar oplevert, te worden gereserveerd, om daaruit buitengewone uitgaven te fi nancieren en eventueele onvoorziene tegenvallers te kunnen dekken. Doet men dit niet en brengt men het voor deelig saldo van eenig dienstjaar ten bate van den gewonen dienst, dan leeft men, om het zoo maar uit te drukken, boven zijn stand. Men be schouwt dan het voordeelig slot eener rekening als een gewone periodiek te- rugkeerende ontvangst. Hierop kan evenwel niet gerekend worden, even min als op de omstandigheid, dat de opvolgende rekeningen nagenoeg een steeds ongeveer evengroot voordeelig slot zullen opleveren. Zoodra bij een begrooting dan ook niet kan beschikt worden over een even groot voordee lig saldo eener afgesloten rekening, komt men in moeilijkheden en moeten andere bronnen van inkomsten wor den aangeboord. Waar, zooals wij verder in de hier voor bedoelde nota opmerken, het zich thans reeds laat aanzien, dat 't dienst jaar 1935 niet een zoodanig slot zal opleveren, dat voor 1937 weer op 5000 gulden aan ontvangsten te dezer zake zal kunnen worden gerekend, achten wij het, mede met het oog op de min der gunstige vooruitzichten der gem.- financiën in verband met de steeds verder voortschrijdende inperking van het gemeentelijk belastinggebied, de voortgezette daling van de opbreng sten der voornaamste bronnen van in komsten, de blijvende, steeds stijgen de, hooge uitgaven voor werkloozen- zorg, de verdere daling der rijks-uit- keering uit het gemeentefonds en de beperking van de rijksbijdrage in de werkloosheidsuitgaven, voor het be waren der financieele zelfstandigheid onzer gemeente dringend noodzakelijk dat gebruikmaking van bijzondere ba ten, als beschikking over een gedeelte van de voordeelige saldi van vorige dienstjaren, om de begrooting sluitend te maken, tot het uiterste beperkt blijft. De toekomst zal bewijzen, dat wij het fonds voor bijzondere doel einden beslist noodig hebben, om daaruit niet te voorziene tegenvallers te kunnen financieren. Dat hetgeen hiervoor omtrent de sombere vooruitzichten der gemeen- te-financiën is gezegd, geen holle klan ken zijn, bewijst de mede hierbij gaan de nota tot wijziging der ontwerp-be- grooting, waarbij wordt voorgesteld, alsnog een bedrag van ƒ4346.03 te put ten uit het batig saldo 1934 in verband met de na het opmaken der begroo ting ontvangen ministerieele aan schrijvingen, tengevolge waarvan de uitkeering uit het gemeentefonds en de bijdrage van het rijk in de kosten der werkloosheidsuitgaven tot lagere bedragen zijn uit te trekken. Of de rijksbijdrage in de kosten der werkloosheidsuitgaven geen verdere verlaging zal ondergaan, is thans nog niet te zeggen. Wij dienen daarmede echter wel rekening te houden, want de minister zegt in zijne circulaire, waarin hij de nieuw vast te stellen subsidieregeling met betrekking tot de werkloosheidsuitgaven nader uiteen zet, uitdrukkelijk, dat de gemeenten aan die uiteenzetting geen rechten kunnen ontleenen. Het is dan ook op grond van bo venstaande overwegingen, dat 'wij U ten sterkste moeten ontraden, in te gaan op het voorstel van de meerder heid der commissie, om het bedrag van 7500.dat door middel van de verhoogde opcentenheffing op de ge- meentefondshelasting is verkregen om de begrooting sluitend te maken, even eens van het batig saldo der rekening 1934 te nemen. 2. Elasticiteit in de ramingen der begrooting. Wij kunnen tot onzen spijt het ge voelen der commissie, dat de begroo ling nog- voldoende elasticiteit in hare ramingen heeft, niet onderschrijven. Wij hebben de begrooting in al haar geledingen zoo zuinig mogelijk opge zet. Wij zijn er ons dan ook niet van bewust, dat daarin nog eenige speling van beteekenis aanwezig is. Wij kun nen U de verzekering geven, dat op meevallers, zooals we die de laatste 2 jaren hebben gehad en waarmede voor een zeer groot deel de voordeelige sal di over die jaren zijn te verklaren, in 1936 niet is te rekenen. 3. De zorg voor cultureelen arbeid voor jeugdige werkloozen. Dat het aantal deelnemers aan den dit jaar ingerichten cursus voor jeug dige werklooze schoenmakers niet groot is, zijn wij met de commissie eens. Het aantal is echter steeds wis selend. Thans zijn er weer 5. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de gel den, hiervoor uit te geven, volledig hun vruchten zullen opbrengen. Het geldt hier een zaak van zeer groot maatschappelijk belang en wij zou den niet gaarne zien, dat aan de hier bedoelde jeugdige werkloozen de kans zou worden ontnomen om zich te be kwamen voor den arbeid, waarmede zij een bestaan kunnen vinden. Wij zullen echter, evenals dit tot heden het geval is geweest, werkzaam blijven om het aantal deelnemers aan dien cursus op te voeren. 4. Het terugloopen der gas-afgifte door het gasbedrijf. Dat de teruggang in de gas-afgifte onze volledige aandacht heeft en dit verschijnsel reeds lang een onderwerp van uitvoerige en nauwgezette studie voor ons college heeft uitgemaakt en nog steeds uitmaakt, behoeft uiteraard geen nader betoog. Wij hebben er intusschcn geen be zwaar tegen om de gemaakte opmer king door te geven aan de commissie van bijstand voor de licht- en water bedrijven, waarin trouwens reeds 2 leden der commissie, die de opmer king gemaakt heeft, zitting hebben. Burg. en Wefch. van Waalwijk. WIJZIGING der ontwerp-begrooting 1936. Na het gereed komen van de ont werp-begrooting zijn van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën nog berichten ingekomen over respectievelijk de berekening van de uitkeering uit het Werkloosheidssubsi- diefonds voor 1936 en van die ingevol ge de Wet op de financiëele verhouding over 19361937. De nieuwe voorge schreven berekeningen beïnvloeden de begrooting in ongunstigen zin. De totale uitkeering ingevolge de wet op de financieele verhouding over 1936 '1937 zal bedragen 77778.17. Hier van komen 3 termijnen ten bate van de begrooting 1936 of 58333.63. Op de ontwerp-begrooting was hier voor voorloopig uitgetrokken 60293.-, zoodat de post met 1959.37 moet wor den verminderd. Thans heeft de Minister van Binnen landsche Zaken nadere gegevens ver strekt voor de berekening van de uit keering uit het werkloosheidssubsidie- fonds voor 1936. Voor die berekening geldt dezelfde schaal als voor 1935, doch ter bepaling van het subsidie-per centage moet worden rekening gehou den met de werkelijke uitgaven wegens steun e.d. over het eerste halfjaar 1935. De uitkeering uit het Werkloosheids- subsidiefonds is volgens de nieuwe re geling voor 1936 te stellen op 19700.-. In de ontwerp-begrooting is geraamd 22050.of 2350.— meer. De rijksbijdrage in de kosten van den cursus in hand-schoenmaken wordt met 36.66 verlaagd. De volgens vorenstaande becijferin gen op de ontwerp-begrooting te hoog geraamde inkomsten beloopen in totaal 4346.03. Deze bijzondere tegenvallers zijn eerst na het gereedkomen der ontwerp- begrooting bekend geworden. Mede op grond daarvan stellen B. en W. den raad voor het bedrag van 4346.03 niet te dekken door belastingverhoo- ging, doch uit het batig saldo van den dienst 1934. Het bedrag van 27.000.-, dat zou worden gereserveerd in het „Fonds voor bijzondere doeleinden" is dan te verlagen met 4346.03 en te brengen op 22.653.97. Stations langs de lijn 's-Bosch—Lage-Zwaluwe. Alle stations van de lijn Lage-Zwalu we's-Bosch zullen, naar we verne men, worden omgezet in agentschappen van de Ato, behalve het station Waal wijk. In verband hiermede is aan ver schillende beambten met ingang van 1 December ontslag aangezegd. Schoenfabriek afgebrand. Hedenmorgen vroeg is brand ont staan in de nieuwe schoenfabriek van Gebrs. Slaats aan de Burg. v. d. Klok- kenlaan, tegenover het station alhier. Te kwart over zes passeerde de land bouwer Klerks de fabriek, waaruit hij rookwolken zag komen. Onmiddellijk waarschuwde hij de familie Slaats, die voor de fabriek woont, terwijl bij de buren de brandweer telefonisch gealar meerd werd. Op dit moment liet de brand zich nog niet ernstig aanzien, doch voordat men gelegenheid had in het gebouw te gaan, sloegen plotseling de vlammen van alle kanten uit. Het vuur vond gretig voed sel in de brandbare stoffen, die in de fabriek aanwezig waren en in het mas tieken dak. De brandweer, die spoedig ter plaat se was, kon dan ook onmogelijk het gebouw behouden, en dit brandde tot den grond af. Het mag een geluk heeten dat door de windstilte de aangrenzende woonhuizen en de schuur van landbou wer v. Heesbeen weinig gevaar liepen. De motorspuit kon dan ook spoedig in rukken, terwijl de brandweer met een straal op de waterleiding bleef nablus- schen. De schade is uiteraard zeer aanzien lijk, daar niets uit de brandende fabriek, die nog pas voor enkele jaren gebouwd is, kon worden gered. Er waren juist kort geleden enkele kostbare machines bijgeplaatst. De firma is tegen brandschade verze kerd bij een Engelsche maatschappij, doch daar dezen zomer de polis ver hoogd moest worden, heeft de eigenaar dezen nog niet in zijn bezit. Hij heeft echter wel een schriftelijke bevestiging van de afsluiting van den polis. Even wel blijft deze brand voor de jonge firma een gevoelige strop, daar zelfs van den inhoud van het kantoor niets gered kon worden en de administratie dus volkomen verloren is. Bovendien had de fabriek juist op het oogenblik goed te werken. Zij verschafte aan 27 arbeiders werk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Wel wordt gezegd dat er reeds gisteravond een lucht van verbrande snippers hing, doch een politie-agent, die om 4 uur het perceel gepasseerd is, heeft niets bemerkt, evenmin als een landbouwer, die nog om half zes langs de fabriek kwam. Wit-Gele Kruis. Door het hoofdbestuur van het Wit- Gele Kruis in het bisdom den Bosch, zijn de meer dan 200 plaatselijke ver- eenigingen ingedeeld in vier kringen. Van kring I, het N. W. deel zijn de heeren C. Witlox alhier en H. Matthee te Moerdijk bestuurslid. Uitvoering „Kunst en Kracht". Door de Patronaats Gymnastiek- Vereeniging „Kunst en Kracht" te v.m. Baardwijk zal Zondag 10 November a.s. haar jaarlijksche winteruitvoering worden gegeven. In het varieerend programma zal al lereerst een ruime plaats worden inge ruimd voor verschillende gymnastische oefeningen, waarvoor men dit seizoen met groote toewijding geoefend heeft, zoodat dit sportieve gedeelte op hoog peil zal staan. Daarnaast is er gezorgd voor een uiterst komische afwisseling. Men zal zich de bijzonder geslaagde revue-op voering van vorig jaar herinneren. Ook ditmaal heeft men weer zoo'n dol-ver- makelijke spektakel scène op touw ge zet. Er staat ons Zondag 10 Nov. a.s. dus een genoegelijke avond te wachten in het patronaatsgebouw. B K Vrouwenbond. Tot regisseuse van de tooneel— vereeniging van den R.K. Vrouwen bond alhier is benoemd mevr J. den Teuling Schreuder, die naar wij vernemen vroeger in Groningen deze functie bij de katholieke vrouwelijke organisaties daar ter stede met veel succe9 heeft bekleed. Politie diploma. Voor het politie.diploma van den Ned. R K. Politiebond »St Michaël" te s Bosch is geslaagd de heer W. C Jacobs, alhier R.K. W.V.B. De wedstrijd tegen Rapid gaat Zon dag 27 Oct. vanwege uitstel, door Rapid aangevraagd, niet door. W.V.B. moet nu spelen tegen St. Joseph te Tilburg. Deze vereeniging wist in de vorige competitie de derde plaats in te nemen en mag ook dit jaar een van de sterkste der afdeeling genoemd worden. Als er echter door de W.V.B.'ers van begin tot eind 6tevig wordt aange pakt, wil 't ons voorkomen dat beide punijes mee naar Waalwiik gaan. W.V B. komt met de volgende opstelling in 't veld DoelA. v. d. Griendt. Achter: G. de Leijer, P. Brekelmans. MiddenFr. v. d. Gouw, Fr. Verha gen, L. Passier. Voor H Smulders, P. v. Loon, A. de Jongh, L. Pullens, C. de Jongh. Vertrek per luxe auto's om 1 uur vanaf de Besoijenschestraat. W.V.B. II is voor a.s. Zondag vrij. Utl de Neierl. Lederindustrie. De leden van de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Ledert'abrikai.ten zijn ter vergadering opgerot pen welke zal worden gehouden op Maandag 4 November te Tilburg. Naar wij vernemen zal Maandag 28 dezer een hearing plaats hebben betreffende de eventueele verlenging van de contingenteerir g van den in voer van leder. Naar aanleiding hier van werden door het bestuur van de Federatie van Nederlandsche Leder fabrikanten tot vertegenwoordigers benoemd voor Zoollederfabrikanten de heeren L. J. Uy endaal te Reijen en J L Theeuwes te Reijen, voor de Overlederfabrikanten de heeren Chr. van der Aa te Oisterwijk en L. S. Gompen te Waalwijk, vooi de Drijf riemen. en Technisch lederfabrikanten de heeren Ir. J. van Gijn te Lochera en W. Pessers te Tilburg, voor de Zeemlederfabrikanten de heer Veeger te Oisterwijk en voor de Tuig- en Zadellederfabnkanten de hoeren A. Vo9 te Tilburg en W. Rompa te Terheijden. In de gehouden vergadering van het bestuur der Federatie van Neder landsche Lederfabi ikanten werd de toestand onder de oogen gezien, ont staan door het uittreden van de leder, fabrikanten en andere groepen uit de Centrale H. L S. Het bestuur staat op het standpunt, dat het gewenscht is, dat het contact met andere grotpen van belanghebbenden wordt onder houden. Daarom werd besloten mede te werken aan hel Centraal contact orgaan, dat al9 het ware boven de verschillende organisadts zal komen te staan. Besloten werd te trach'en drie contact commissies in het leven te roepen, een voor het leder, bestemd voor de reparateu-s, een voor het leder, bestemd voor de schoenfabri kanten en een voor het drijfriemen leder. Door het voorzitterschap en het secretariaat dezer commbsie niet door bepaalde personen telaten waarnemen, doch de voorzitters en secretaris, sen van de deelnemende groepen beurtelings deze functies te laten waar nemen wordt voorkomen dat exira onkosten worden gemaakt. Over het algemeen wa9 men de meening toegedaan, dat indien bin dende besluiten genomen moeten worden en diverse groepen moeten worden gecontroleerd, de controle daarvan in handen moet worden ge steld van een erkend accountants bureau. ADVERTENT1ËN. ER BIEDEN ZICH AAN: 14 en 16 jaar, R K., voor dag of dag en nacht. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 55307 VOOR DIRECTGEVRAAGD goed kunnende schiften en per- foreeren. H. J. VAN BLAD EL Schoenfabriek Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 12