Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA EERSTE BLAD. FEUILLETON I BINNENLAND. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Werkelooze jeugd. Aarzeling* MUMMER 83. ZATERDAG 26 OCTOBER 1935. 58e JAARGANG. 'jeer en atie ml- ;een ppel iers :den J.L., Um- oor- lijke n is Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. rranco ie zemlen aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Het Maandag te Nijmegen gehouden Congres, waar door zeer vooraan staande personen de verschillende as pecten der jeugd-werkloosheid wer den bedicht, heeft enkele belangrijke richtlijnen gegeven. Het is noodzakelijk dat onmiddel lijk met krachtige hand wordt inge grepen om de steeds dieper doorvre tende gevolgen der werkloosheid on der de jeugd te weerstaan. Er is al zooveel geschreven over d,e demorali seering der jeugd-menschen, die na hun schooltijd niet aan den slag kun nen komen, dat wij daarop hier niet dieper behoeven in te gaan. Het zij voldoende nogmaals te constateeren: laat men deze demoraliseering dieper wortel schieten, dan zal een heele ge neratie er door worden besmet. Een groote verdienste van het con gres is dat enkel practische wenken gegeven zijn, waaraan het in betoogen over dit vraagstuk maar al te vaak ontbreekt. Daar is op de eerste plaats, wat de vrouwelijke jeugd aangaat, de dienst boden-kwestie. Onze Hollandsche meisjes hebben over het algemeen een grondigen afkeer van het dienstbode vak, ofschoon zij toch daarin meer ware levensvreugde kunnen vinden dan in het werk in de fabriek. Het is een droef verschijnsel dat meisjes het geestdoodende werk achter de machine prefereeren boven het werk in de huishouding, waartoe zij toch van nature bestemd zijn. En dit voor enkele guldens meer verdienste per week en vooral voor de meerdere vrijheid, die zij denken te genieten! Er dient een afdoende beperking te komen in den import van dienstboden en het begin dient te worden gelegd iu de opvoeding van het jeugdige meisje, dat geleerd moet worden le- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 32. Hij zag hoe Ching den man met den draagstok inhaalde, en naast hem ging loopen en een gesprek met hem aanknoopte. Hij keek het tweetal na, totdat ze uit het gezicht waren en wijdde toen weer zijn aandacht aan het weggedeelte in zijn nabijheid. Het verkeer daar nam toe. Hij keek er loom naar, nu en dan een blik wer pend op de tuin van de Yamen, die van hier eveneens zichtbaar was, zonder echter iets van belang op te merken. Het zonlicht, dat fel op het balcon scheen, maakte hem lang- zatnerhand slaperig en hij ging op de steenen bank zitten. Een minhut la ter knikkebolde hij en het duurde niet lang of hij was vast ingeslapen. Toen hij wakker werd was het mid dag. De weg beneden was vol voet gangers, allen in een richting gaande, naar de stad. Van Pi-Chow drong het gerommel van tamtams, begeleid door een lvendig rumoer, tot zijn ooren door. Vlaggen wapperden in den wind en alleNkramen en tenten voor de mu ren waren opgesierd met banieren en symbolische draken. Hij verdiepte zich in de vraag wat dit te beteekenen had en bleef geïnteresseerd toekijken, tot vensvreugde te vinden in het huishou delijk werk. Te Nijmegen is tevens ter sprake ge bracht het gebrek aan geschoolde vak arbeiders in ons land. De ambachten zijn door de mechanisatie al te zeer in discrediet gekomen. Liever dan een vak te leeren, waarin voor geschoolde krachten emplooi te vinden is, trekt de jeugd een schoon boordje aan om als „pennelikker" de wereld in te gaan, hetgeen voor menschen van de gewone middelmaat meestal een erg pover en soms heelemaal geen bestaan ople vert. Op den eenvoudigen vakman met de manchester broek aan, die zijn maatschappelijke taak met eere vervult, kijkt men minachtend neer, omdat hij niet behoort tot wat men aanziet voor „het intellect" dei- natie. Ook dit euvel dient reeds in de prille jeugdjaren bestreden te worden, door het opgroeiende geslacht eerbied bij te brengen voor het eerzame am bacht en dit voor te stellen als 'n on misbaar onderdeel van ons maatschap pelijk bestel. De jeugd moet leeren beseffen, dat de grauwe werkkiel den mensch soms meer kan sieren dan het colbertje en het schoone boordje. Dan zou weliswaar het vraagstuk der jeugdwerkloosheid nog niet ge heel opgelost zijn, maar wel zouden we al een heel stuk nader tot het doel komen Er i9 eenige ontspanning gekomen in de verhoudingen tusschen Engeland en Italië en de opschorting der sancties tot het einde dezer maand is daartoe de aanleiding geweest We weten niet of we deze ontspan ning moeten toejuichen en of we er niet eerder een te slappe houding van Engeland in moeten zien. Er wordt 9teed9 ijveriger onder handeld en het verluidt zelfs, dat Mussolini de vrijmoedigheid zou hebben verder uitstel der sanctie, maatregelen te vragen teneinde een betere sfeer te scheppen om bespre- kingen te voeren over een bijlegging van het confl ct. Een toegeven aan hij eindelijk, toen den stroom langs den weg minder werd, een voetganger opmerkte, die in tegenovergestelde richting liep. Het was Ching. Zijn trouwe begeleider wachtte een gelegenheid af om ongemerkt in de rijstvelden te komen; toen Forsyth hem die had zien ingaan, verliet hij het balcon en ging naar de poort hem tegemoet. Ching had een winkel vol etenswa ren meegebracht, benevens twee groteske mombakkessen, waarnaar de dokter in verbazing staarde. Waarom heb je in vredesnaam die dingen meegebracht, Ching? De Chinees grinnikte. Gekocht om gezicht te ver bergen. Veel Chinamannen dragen ze vandaag in Pi-Chow, feest daar. Na zonsondergang doen we ze over ge zicht en gaan er op uit. Niemand her kent U vreemdeling. Snapt U? Ja, die zullen zeker van nut zijn. Heel nuttig, ja! Ze keerden naar het balcon terug, bereidden 'n maal, en zich veilig voe lend voor verspieders en vervolgers, vielen ze in slaap. Toen zij ontwaak ten was de weg bijna verlaten, maar vanuit Pi-Chow woei een storm van vroolijk lawaai over. Ching's ziel werd naar de stad toegetrokken. Wij gaan naar stad? vroeg hij. Dick Forsyth schudde het hoofd. Neen, maar we zullen eens bij Li-Weng-Ho poolshoogte' gaan nemen. In orde, stemde de Chinees op gewekt toe, hoewel zijn gezicht teleur stelling verried Zij deden hun maskers voor alsof zij naar het feest gingen, kwamen door de rijstvelden op den weg en liepen dien af in de richting van de dezen wensch zou hoe aanlokkelijk een regeling der geschillen zonder verder oorlogsbedrijf ook moge schijnen een onvergeeflijke zwak heid zijn Een kordate houding van de groote volkenbondsstaten tegenover Italië zou feitelijk eischen een weige ring om onderhandelingen te voeren zoolang de krijgsoperaties in Abessinië nog blijven voortduren. We komen nu voor de vreemde figuur, dat de Volkenbond alle moge lijke clementie ten opzichte van Italië in acht neemt, terwijl Iialië zijnerzijds alle g )ede bedoelingen aan z'n laars lapt en maar blijft voortgaan met zijn troepenzendingen. Het heeft er nu allen schijn van dat de heer Musso lini met alle diplomatieke beleetdheid een loopje neemt door zich steeds maar toegankelijk te blij ven verklaren voor onderhandelingen, terwijl bij zijn geweldpolitiek onwrikbaar blijft doorzetten. Engeland heeft steeds geëischt dai onderhandelingen over het conflic' uitsluitend in den Volkenbond gevoerd zouden worden, maar het heeft er nu den schijn van dat Engeland, Frank rijk en Italië gezamenlijk het zaakje zullen afwerken In dit alles speurt men de grootst mogelijke toegevend heid jegens Ita'ië. r>0 het moment, stad en bereikten zoo den buitenrand van de Yamen. Met den muur tus schen hen en den tuin, was er weinig van te zien, maar een ding viel For syth als een onheilspellend voortee ken op, namelijk, dat er veel meer soldaten zichtbaar waren en deze hun taak veel waakzamer en serieuzer op namen, dan hun kameraden, die in den afgeloopen nacht, in zoete rust het met hun dienst op een accoordje hadden gegooid. Ching, vroeg hij bezorgd. Weet je of Li-Weng-Ho aangekomen is? Ik weet niet. Ik zal vragen. Hij begaf zich naar de bewaakte poort. Een man of vijf, die de zware houten halsbanden droegen, welke te kennen gaven, dat zij iets misdreven hadden tegen den wil van den manda rijn, of de wetten die hij had verkozen uit te vaardigen, stonden daar op een rij. De houten blokken waren heel zwaar en bevestigd aan kettingen, die om den nek hingen en over de schou ders omlaag vielen, waarbij het ge wicht der blokken de ijzeren schakels in het vleesch dreef. Drie der mannen hadden zich bijna dubbel gebogen, de eenige manier om een oogenblik een vleugje verlichting te vinden van de folteringen van den houten halsband. Ching ging recht op hen af, slaagde er in een vluchtige conversatie te be ginnen en was spoedig terug. Neen, berichtte hij, de mandarijn is er nog niet, maar Missie Barring ton is binnen vrij genoeg. Hoe weet je dat? Een van de gestraften was in de Yamen vanmorgen. Heeft haar gezien in den tuin, en hoorde zij de vrouw was, met wie Li-Weng-Ho gaat trou- dat juist een eensgezind en krachtig optreden voor de beginselen van hei internationale recht meer dan ooit noodzakelijk is. Minister Hoare heeft in zijn Lagerhui rede deze week geztgd dai moet worden aanges uurd op een eervollen vrede voor de drie in hei confl ct betrokken partijen: Italië, Abessinië en den Volkenbond Maar wij vragen ons af of dit wel kan samengaan. Beëindiging van het ge schil op een voor Abessinië billijke en voor den Volkenbond eervolle wijze zou toch ipso tacio inhouden een vernederende nederlaag voor Italië En dat kan Mussolini om eigen lijfsbehoud niet accepieeren. Trouwens Italië kan bij dit avon tuur überhaupt geen eer inleggen, ook ai zou het als overwinnaar te voorschijn treden. Tariefsuerlayinyen P. T. 7. Met ingang van 1 November a.s. worden bij de P. T. en T. verschil lende tariefsverlagingen ingevoerd. Voor de tariefsherzieningen zijn die onderdeelen gekozen, welke zoowel voor het publiek als voor het bedrijf het grootste nut zullen afwerpen. Zij zijn de volgende le. Port voor nieuwsbladen en perio dieken 2e. Buitenlandsche telegramtarieven 3e. Hecht wegens telegram adressen 4e. Tariefsverlaging voor interlocale gesprekken 5e. Eniréegeld bij telefoon-aanslui- ting 6e. Extra vergoeding voor tafeltele foon toestel 7e. Verhooging grond-abonnement bij uitbreiding van het aantal aansluitingen 8e. Verlaging van het radio telefoon- vprkfpr. dat via Londen wordt afgewikkeld 9e. Radio.telefoonverkeer metNed.- Indië 10e. Tariefsverlaging in het telegram. verkeer met Ned.-lndië; 11e. Tariefsverlaging postpakketten. Ten aanzien van de tariefsverlaging voor interlocale gesprekken kan het volgende worden opgemerkt Hij de invoering van de tariefs verlaging op 1 October 1934 is het tarief voor gesprekken in de 3e zone (afstanden van 15—35 K.M.) ver geleken met de le en 2e zone niet evenredig verlaagd kunnen worden om de daaraan verbonden geldelijke offers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone zal thans worden ver kleind door invoering van een tusschentarief voor afstanden van 15-25 K.M. De tariefschaal wordt dus voor de le zone (t./m. 10 K M.) 6 cent; 2e zone (10 t./m. 15 K.M. 12 cent; 3e zone (15 t m. 25 K.M. 20 cent (nieuw); 4e zone (25 t./m. 35 K M 30 cent; 5e zone (meer dan 35 K.M. 40 cent). 70°/0 van het verkeer in de tegen, woordige 3e zone valt binnen den afstand van 15 t./m. 25 K.M. De crisis-ambtenaren. Naar wij vi rnemen he» ft minister Deckers ontslag en aanstelling van alle onder de crisisdiensten ressor- teerende ambtenaren n arbeidscon- traclanten, wier getal over het ge heele land ongeveer 5000 bedraagt, rechtstreeks aan zich getrokken. Voortaan zal een lagere instantie niet meet kunnen aanstellen of ont slaan een en ander zou alleen met persoonlijke medewerking van den minister kunnen geschieden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. 'n „VELO" TAFELBILJART brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoopl wen. Ching, zei de dokter ernstig. We hebben geen tijd te verliezen. Taten we rond de Yamen loopen. Kan nietnu nog niet, ant woordde Ching beslist. Als bij daglicht iemand ons ziet zijn we erbijGaan nu naar de stad, dan terug als donker. Ondanks zijn koortsachtig onge duld, wist Forsyth, dat Ching gelijk had, en aarzelend keerde hij zich van Kathleen's gevangenis af. Het fcest- gedruisch, dat Ching tot in het diepst van zijn Chineezen ziel roerde, liet den dokter koud. De zijden banieren aan de muren en de wapperende papieren draken op de palen vormden geen at tractie voor hem, hoe schilderachtig hij het tooneel onder andere omstan digheden gevonden zou hebben. In zijn gekwelden geest was slechts plaatsruimte voor gedachten aan het meisje dat wachtte op den komst van Li-Weng-Ho, den machtigen en on- ineedoogenloozen gouverneur, die in deze stad heer was van leven en dood. Zoo afwezig was hij, dat hij vlak hij een kraampje buiten de stadspoor ten, bijna over het half-ontkleede lichaam van een man struikelde. De zielige stakker lag op zijn rug, zijn hoofd rustend op een plekje gras, de oogen gesloten, de mond open, en zooals Dick Forsyth als medicus met een opslag constateerde, den dood nabij. Een toomelooze verontwaardiging maakte zich van hem meester over een land, dat zich in de internationale politiek het air gaf van een beschaafde natie en waar men doodgemoedereerd een doodzieken man zijn huis uit droeg en aan den weg neerlegde om daar te laten sterven, zoodat de straat arme nabestaanden niet met de kos ten van een begrafenis werden be zwaard. Maar met den besten wil kon hij voor dit menschelijke wrak niets meer doen en met een gevoel van on uitsprekelijke walging liep hij dooi en merkte nog *>p dat de feestgangers nauwelijks eenige aandacht aan den stervende schonken. Zoo iets was hier immers een dagelijks evenement! Eindelijk kwam de lang ge wenschte barmhartige schemering. De vele lampions zoowel binnen als buiten de stad, gaven kleur aan het tooneel, dat door een uitbundigen vloed van vuurwerken met flitsende regens van gouden vuur in gloed werd gezet. Forsyth keerde zich om, om iets tegen Ching te zeggen, maar ontdekte, dat zijn metgezel verdwenen was. Verlbuft en angstig bleef hij staan waar hij stond, in de hoop dat de Chinees hem zou vinden. Overal om hem heen gemaskerde gezichten; het was onder deze omstandigheden heel gemakkelijk iemand uit het oog te verliezen. Hij durfde zijn eigen masker niet af te nemen en al was Ching in de nabijheid, hij zou hem toch niet kunnen herkennen. De dokter bleef een heelen tijd op de zelfde plaats staan, maar Ching ver scheen niet, en op het laatst, toen de schemer in duisternis was overge gaan, trok hij alleen op de residentie van Li-Weng-Ho af. (Wordt vervolgd> De Echo van het Zniden, Waalwijksclie en Langstraalstlie ('oiraii. L_ F 1 V|l i V 9 w rjr- Verkrijgbaar In onze 100 llllalen In Nederland w Contants betaling geen verelichtel ff

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1