KANTONGERECHT, GEMENGD NIEUWS ADVERTEERT !N DIT BLAD Abessinië, Land en Volk RECHTZAKEN M. BOGMANS M. S. F, KAATSHEUVEL. III. Op 't eerste gezicht lijkt de klacht van Italië inzake overbevolking alles zins gerechtvaardigd. Zij is bovendien niet nieuw. In 1914 telde Italië 36 millioen in woners en verlieten jaarlijks 200.000 tot 300.000 emigranten hun vader land. Thans heeft de fascistische staat 43.000.000 inwoners, terwijl emigratie door de crisis onmogelijk is geworden. Doch de bevolkingsdichtheid in landen als Nederland en België (224 en 297 inwoners per vierkante K.M.) is belangrijk hooger dan in Italië (131 per vierkante K.M.). Om echter een zuiverder beeld van den werkelijken toestand te verkrij gen, moeten we de niet in cultuur te brengen gronden, (bergen, rivieren, meren, etc.) van de totale oppervlakte aftrekken. We krijgen dan per 1000 H.A. cul tuurgrond voor Nederland een gemid delde bevolkingsdichtheid van 8313 bewoners (België 6453); Italië (3155) komt in de rij der Europeesche sta ten hier eerst op de achtste plaats. Eenzelfde resultaat levert een verge lijking van de opbrengst van enkele voorname voedingsmiddelen (als tar we, rogge, gerst, haver, aardappelen) per H.A. cultuurgrond op. Nederland staat opnieuw bovenaan. Nummer vier is België, nummer acht wederom Italië. Natuurlijk spreken ook andere factoren een woordje mee bij het be antwoorden van de vraag, of in een bepaald land werkelijk overbevolking bestaat. Doch industrie, scheepvaart, han del, vreemdelingenverkeer, enz. be zit Italië ook. En in zooverre die tak ken van bestaan in het land van maca roni en sinaasappelen door de crisis noodlijdend zijn gemaakt, is dat een gewoon internationaal verschijnsel. Het bovenstaande rechtvaardigt de gevolgtrekking, dat Italië stellig dicht bevolkt is, doch de alarmroep over overbevolking dient gedeeltelijk om de dictatorische machtsdroomen te be mantelen. Mussolini wil het oude Romeinsche keizerrijk herstellen. De benaming van de Middellandsche Zee in Mare Nostrum is daar een symtoom van. Niemand gelooft, dat de grooten- deels barre woestijng~b;eden van Abes sinië, met haar moordend klimaat de millioenen Italianen, die het moeder land zegt, te veel te hebben, arbeid en brood kan verschaffen. 3. Een derde reden dat Italië Abes sinië wil veroveren is, dat het tot eiken prijs zijn koloniale grenzen wil beschermen. Inderdaad is de sociale toestand van Abessinië meer dan primitief. Roovers etc., zijn er in overvloed, vooral in het binnenland. De Schifta, zoo heet op zijn Abes- sinisch een roover, tracht op zijn manier nog een eerlijk mensch te zijn. Het zijn meestal avonturiers, waar van de geschiedenis zegt, dat ze met voorliefde de gerechtigheid dienen. Als teeken van hun stand, laten zij hun haar in het wilde weg, en lang groeien, wat sinds Simeons tijd in Abessinië het symbool is van manne lijke kracht. Het is voor een regeering, die op orde gesteld is, zeer moeilijk hen te vinden, want ze leven in afgelegen valleien en ook dikwijls gebeurt het dat de regeering zich er niet mee be moeit. Een klein staaltje: Een chum, die uit zijn voordeelig baantje van douane beambte gezet was, had in het binnen land op eigen gelegenheid een douane station opgericht. Mét zijn menschen dwong hij de voorbijtrekkende boe ren, tolgeld te betalen. Een andere rooversbende, die daar in de nabijheid leefde, hoorde ervan. De roovers smeerden zich de haren \o! bol er, wat veel stammen doen voor ze ten strijde trekken, en ver kleedden zich als ezeldrijvers. Zoo kwa men ze aan het tolstation. Daar zat de douane-geweldige: "„Heer, we heb ben al eenmaal onze tienden betaald". De argelooze bleef onverbiddelijk. In plaats van hem de waren, die de muil ezels droegen, aan te bieden, trokken de roovers hun wapens te voorschijn en doodden hem. De bevolking ademde verlicht op, en de regeering bemoeide er zich niet mee. De criminaliteit is er niet gering. Op den dag van de kroning van den keizer opende algeheele amnestie alle gevangenissen. Twee dagen later wa ren ze weer gevuld. Keizer Menelik stond op het stand punt, dat de belastingopbrengst van zijn rijk te waardevol was, om daaruit gemeene dieven in een speciale in richting vet te mesten. Hij strafte ze met giraf, de zes meter lange zweep, met het verlies van hun rechterhand of rechtervoet. Dieven worden ook nu nog met de zweep gestraft. Dikwijls ontmoet men hen op de straat, en men herkent ze onmiddellijk aan de striemen over hun gezicht en schouders, door zweep slagen veroorzaakt. Men gaat voor hen uit den weg, want een dief wordt daar beschouwd als een hoogst ver achtelijk individu, terwijl men voor een moordenaar op zijn minst bewon dering koestert. Destijds en ook nu nog, waren veel gevangenissen ingericht als stallen van gevlochten takken, waarin ge vangenen, aan elkaar geboeid, hun vonnis' afwachtten. Pas het nieuwe regime is begonnen met den bouw van moderne inrichtingen. Maar natuur lijk vindt dat, wat in Addis Abeba in practijk wordt gebracht, niet zoo snel zijn weg naar de nederzettingen in het binnenland. Ook de rechtspraak berust heden ten dage nog op de inhoud van een wetboek dat 450 jaar na Chistus tij dens een patriarchen-vergadering in Alexandrië is opgesteld, uitgaande van het, Oud-Testamentische „oog om oog, tand om tand". De bloedwraak was dan ook alge meen. In Addis Abeba staat nog een gebouw, waarin het verwanten van een vermoorden vriend geoorloofd was, den moordenaar eigenhandig om het leven te brengen. Ook nu nog kunnen de naaste fa milieleden van een vermoorden Abes- siniër persoonlijk den moordenaar dooden, althans na een doodvonnis door den rechter. Over het algemeen worden in Abes sinië misdadigers opgehangen. Men ziet in de provincies een groot aantal palen, die langs den weg zijn opge richt, meestal in de nabijheid van kleine provinciesteden of dorpen. Hyena's en Jakhalzen zorgen wel voor de rest. In de hoofdstad geschiedt de te rechtstelling door middel van het ge weer, en meestal wordt 's Vrijdags het vonnis voltrokken. Als twee partijen het niet eens kun nen worden voor den rechter, worden ze aan elkaar vastgebonden en wor den niet los gemaakt voor hun zaak beslist is. Zoolang eten, loopen en slapen de vijanden bij elkaar; en da gelijks kan men op straat twee man nen, of zooiets zien, die met een lange ketting aan elkaar gebonden zijn, desnoods nog heel vriendelijk met el kaar pratend. Het is dan een schuld- eischer en zijn schuldenaar. Hier heeft de rechterlijke maatregel een tweeledig doel, om door het voortdu rend samenzijn spoediger tot overeen stemming te geraken en verder heeft de schuldeischer volkomen zekerheid, dat de schuldenaar er niet van door gaat. Niet zelden treft men er Salomon's oordeelen aan. Van Menelik II wordt het volgende verteld: Twee mannen, die niet bepaald vrienden waren, waren in een boom geklommen en hoog in de takken kre gen ze ruzie, met het gevolg, dat een hunner naar beneden stortte. De ver wanten van den doode eischten van de keizer den dood van den vermeen den moordenaar. Na overleg gaf Me nelik het volgende Salomon's oordeel De moordenaar moet onder den onge luksboom gaan staan, een der verwan ten van den vermoorde moet in den boom klimmen en vanuit den boom op het hoofd van den moordenaar springen. Het gevolg was, dat het zaakje werd bijgelegd en de aankla. gers genoegen namen met een bloed geld. Het modernste gerechtshof van Abessinië zetelt in Addis Abeba. „Afrika's nieuwe bloem". Hier zitten als op een universiteit de jonge, toe komstige juristen als toehoorders; hier vergadert ook het speciale ge rechtshof, waar alle geschillen tus- schen blanken en inlanders worden beslecht, waarbij het recht van het land van herkomst van den verdach te als grondslag geldt. Het is natuurlijk ook duidelijk dat in zoo'n land de weermacht of de verdediging het niet bij een modern land kan halen. De legermacht van Abessinië wordt, sedert den slag van Adoea, „au serieux" genomen. Deze bestond in 1896 voornamelijk uit een reuzenleger van krijgers te voet en te paard, met zwaarden en geweren. Keizer Haile Selassi heeft het eerste geregelde leger gevormd. Zijn gewapende macht omvat drie geheel van elkaar gescheiden groepen, die echter in geval van nood één ge heel vormen: het modern-uitgeruste leger, de krijgslieden van de vorsten der verschillende gewesten of de on geregelde troepen, en de politie-troe- pen. De cijfers, betreffende de omvang van deze drie groepen, zijn aan voort durende schommeling onderhevig. In deze oorlog kan Abessinië onge veer één millioen strijders mobilisee- ren, maar de bewapening is niet modern. Nog altijd verwachten de Abes- siniërs veel van hun lanzen en zwaar den. Het moreel en de moed van de Abessinische troepen is uitstekend. Hij is moedig en dapper, wanneer hij tegenover een tegenstander staat, die op dezelfde wijze is uitgerust. Maar met gifgas, tanks en bommenwerpers van een Europeesche macht hebben ze nog -nooit te maken gehad. Het Abessinische leger heeft geen artille rie, geen tanks en geen vliegtuigen. Slechts de helft van de Abessinische troepen is gewapend met geweren, waarop men vertrouwen kan, dat men er mee kan vuren. Daarbij zijn veel geweren van dertig jaar terug. Al deze geweren zijn echter voorzien van magazijnen en kunnen, als men ze goed hanteert, een even effectieve uitwerking hebben als hun moderne opvolgers. Ernstiger is dan ook het acute gebrek aan munitie. Abessinië heeft geen arsenaal en is derhalve van de invoer van het buitenland afhan kelijk. (Wordt vervolgd). HET DRAMA TE LOON-OP-ZAND. Jongeman, die zijn gewezen verloofde met revolverscho ten zwaar verwondde staat terecht. Vijf jaar gevange nisstraf geëischt. Op 2 Juni heeft te Loon-op-Zand een moordaanslag plaats gehad. De 23-jarige timmerman J. W. M. v. B. uit Kaatsheuvel zag dien dag zijn gewezen verloofde, mej. J. v. d. Boom, die kort tevoren den omgang met hem had verbroken, met eenige vriendinnen wandelen. Hij vroeg haar een oogenblik te spre ken en trok toen het meisje weigerde opnieuw betrekkingen met hem aan te knoopen, plotseling een revolver, waar uit hij van zeer korten afstand eenige schoten op het meisje loste. Door een der kogels werd het meisje zeer ernstig gewond, aangezien deze tot in het rug- gemergkanaal doordrong. Gisteren stond de dader J. W. M. v. B. voor de Bredasche Rechtbank te recht. Aan verdachte is ten laste gelegd po ging tot moord, subs, zware mishande ling en meet subs, mishandeling. Door het O.M., dat wordt waarge nomen door mr, F. Deelen, waren 5 getuigen en 1 deskundige gedagvaard. De rechtbank was samengesteld als volgt: mr. Ch. Roebroekx, president, mrs. Godding en Andraea, griffier mr. van Panhuijzen. Verdediger was mr. E. van Zinnicq Bergmann uit 's-Hertogenbosch. Verklaringen deskundige. Dr. J. G. M. A. Goossens, chirurg te Tilburg, die de kogels uit het lichaam van het meisje verwijderd heeft, legde eenige verklaringen af omtrent den aard der verwondingen, die niet doode- lijk doch wel levensgevaarlijk waren. Het meisje zal naar getuige's oordeel wellicht levenslang ongelukkig blijven, aangezien het ruggemerg beschadigd is. Nog steeds na 5 maanden is de toe stand van dien aard, dat levensgevaar aanwezig moet worden geacht. De verklaringen van het gewande meisje werden hierop voorgelezen. Bij een verhoor in het ziekenhuis verklaar de zij, dat verdachte zich tevoren immer behoorlijk tegenover haar had gedragen en dat zij hem hetgeen hij tegenover haar misdreef, ten volle vergeeft. Verder getuigenverhoor. De opperwachtmeester der Kon. Ma rechaussee A. v. d. Plas, die het eerste onderzoek instelde, deelde mede, dat het gewonde meisje aanvankelijk wei gerde te zeggen wie op haar geschoten had. De dader was na zijn daad hevig opgewonden, doch toonde den volgen den dag groot berouw. Herhaaldelijk informeerde hij of het meisje dood was. Een zuster van het gewonde meisje legde eenige verklaringen af omtrent hetgeen oogenblikkelijk aan den moord aanslag vooraf ging. Toen het meisje weigerde aan het verzoek van den ver dachte den omgang met hem weer aan te knoopen, trok deze een revolver en schoot. Reeds bij het eerste schot viel het meisje gewond neer en toen zij op den grond lag schoot verdachte nog drie- of viermaal op haar. Get. weerde deze schoten met haar handtaschje af en trachtte haar zuster te beschermen. Uit het verdere verhoor van deze getuige blijkt, dat verdachte reeds een week voor den aanslag met de revolver in den zak liep. Verdachte zeide nooit de bedoeling te hebben gehad op het meisje te schie ten, doch wel om zichzelf van het leven te berooven. Toen het meisje echter weigerde met hem mee te gaan verloor hij zijn be zinning en trok de revolver. Het meisje wilde wegloopen en toen trof verdach te haar in den rug. Had zij niet gepro beerd om weg te loopen zoo zegt verdachte dan had ik haat mors dood geschoten. Verdachte, wiens ver hoor enkele malen door hevige huil buien wordt onderbroken, zeide nog zielsveel van het slachtoffer te houden en diep berouw te hebben. De getuige J. A. van Tilburg zag den aanslag van dichtbij gebeuren. Toen verdachte schoot stond het meisje op nog geen 2 M. afstand van hem. Requistitoir. Van het verhoor der verdere getui gen werd afgezien, waarna het O. M., waargenomen door mr. F. Deelen, re quisitoir nam. Deze meende dat het buiten kijf is dat het primair tenlaste gelegde, de po ging tot moord, volkomen bewezen is. De moeilijkheid in deze zaak is de vraag welke straf de verdachte moet worden opgelegd. Spr. moet steeds denken aan het be zoek, dat hij aan het slachtoffer in het ziekenhuis bracht en toen dat jonge kind als een lamgeschoten vogeltje op het ziekbed zag liggen. Nimmer tevoren heeft spr. zoo gevoeld de waarheid der woorden: ,,Si je t'aime, prends garde a toi". Door zijn daad heeft verdachte, die uit een behoorlijk milieu komt en een goede opvoeding heeft genoten, een jong leven vernietigd en daarvoor is een strenge straf op haar plaats. Het O.M. requireert daarom wegens poging tot doodslag een gevangenis straf voor den tijd van 5 jaar. Pleidooi. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann uit Den Bosch bestreed dat de primaire tenlastelegging zou zijn bewezen, wel zware mishandeling. Uit niets blijkt echter dat verdachte heeft willen doodeq. Verdachte is door de psychiaters vol komen toerekenbaar verklaard, doch de psychiaters geven toe dat karakters als deze jonge man gemakkelijker dan an deren tot excessen komen. Met het oog op de jeugd van den ver dachte pleitte spr. met klem de uiterste clementie, waarbij hij ook namens het zwaar gewonde meisje aan de Recht bank verzocht genade voor recht te wil len doen gelden. Verdachte vroeg snikkend het meisje nog eenmaal te mogen spreken, waar op de president hem zeide dit verzoek schriftelijk aan de Officier van Justitie te doen. Uitspraak 7 November a.s. Om schrik aan te jagen! De rechtbang te Den Bosch deed uit spraak tegen N. H., 23 jaar, vrachtrij der te Hoogeloon, die op 20 Dec. 1933 te Bladel met zijn auto een woonwagen inhaalde, waarvan de voerman, H. Net ten uit Loon-op-Zand, die naast zijn paard liep, te veel links hield naar zijn zin. Om den man schrik aan te jagen, wilde hij rakelings langs hem heen rij den, echter met het noodlottig gevolg, dat Netten onder de auto raakte en ernstig letsel bekwam. De officier had 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk geëischt, met voorw. intrekking van het rijbewijs. Uitspraak conform. DE OSSCHE MISDADEN. Vijf verdachten uit het Ossche milieu hebben vandaag tijdens de vierde zit ting, die de Bossche rechtbank aan de berechting van het Ossche verleden heeft gewijd, terechtgestaan. De officier van Justitie eischte tegen hen de volgende straffen: tegen den 38-jarigen P. Wijnen uit Oss, die op den St. Nicolaasavond van het jaar 1925 den 23-jarigen J. Hartogs zou hebben vermoord: acht jaar met af trek van voorarrest; tegen vrouw L. J. M. van Heeswijk, die op 11 Mei 1935 brand zou hebben gesticht in haar woning: een jaar met aftrek van voor-arrest; tegen den arbeider H. v. d. Vonder voort uit Berghem, die zou hebben uit gelokt dat in zijn woning werd ingebro ken: een jaar met aftrek van voorarrest; tegen den arbeider A. H. de Louw uit Oss, die samen met Peer de Bie en Dikke Soep zou hebben ingebroken: twee jaar en zes maanden met aftrek van voor-arrest. Na de pauze stond de hotelhouder uit Veghel, J. F. Benkers, die brand stichting in zijn bakkerij zou hebben uitgelokt, terecht. Tegen hem werd 5 jaar met aftrek van voorarrest geëischt. DEN BOSCH. Uitspraken. C. J. L., Kaatsheuvel, links houden, 3 boete of 3 d. h. J. K., Waalwijk, idem, 3 boete of 3 d.. h. L. H., Heusden, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 d. h. Th. S., Nieuwkuijk, rijwiel zonder licht, 2 boete of 2 d. h. H. F. P., Vlijmen, hondenpenning, 2 boe te of 2 d. h. L. H., Vlijmen, orde ver storen in herberg, 15 boete of 15 d. h. J. de R., Sprang, idem, 15 boete of 15 d. h. - M. J. H. H., Waalwijk, idem, 15 boete of 15 d. h. N. P. v. B., Waalwijk, dronkenschap, 10 boete of 10 d. h. Een postiljon die het ver heeft gebracht. Voor ongeveer dertig jaar, zoo lezen we in de Deutsche Postzeitung, bracht een oude postkoets de met de treinen te Chateldun aankomende reizigers en postzakken naar het 2 km. verder gele gen stadje. Zoodra de koets aan het station was aangekomen, hing de jeugdige koetsier het paard den haverzak om en ging daarna op den bok ijverig in een boek zitten lezen. Eens was hij zóó in zijn lectuur ver diept, dat hij den trein niet had hooren aankomen. Een reiziger, die zeer ge haast was, rukte hem het boek uit de handen en maakte hem een standje. Tot zijn verbazing bemerkte de reiziger ech ter, dat het boek niet, zooals hij ver wacht had, een detective-roman was, maar een Latijnsche grammatica. „Waarom leer j ij Latijn?" vroeg hij den jongen, „wou je soms professor worden?" „Dat niet", antwoordde de jonge Pierre (zoo heette hij), „maar ik wil in elk geval niet m'n leven lang postkoet sier blijven! De pastoor geeft mij les en ik studeer nu voor het examen, dat ik over vijf of zes jaar hoop te doen." Pierre kwam niet alleen door zijn examen, maar maakte zelfs een groote carrière. In de politieke wereld zijn thans alle oogen op hem gericht die kleine postiljon uit Chateldun heette... Pierre Laval! Twee dooden door onbewaakte overwegen. De onbewaakte overwegen hebben wederom een'ge slachtoffers gtëi-cht. Nabij Schiedam werd een vrachtauto door een eltctrischen trein gegrepen en verpletterd. De chauffeur werd ernstig gewond uit de cabine van den auto gehaaldzijn achtjarig zoontje, dat naast hem zat, werd een eind verder dood langs de spoorbaan gevonden Een tweede ongeluk gebeurde op een onbewaakten overweg bij Wychen, waar een wielrijder onder den trein kwam. Hij wa9 op slag dood. Geen misdrijf. Naar het A.N P. verneemt heeft het parket van Dendermonde België) sectie doen verrichten op het lijk van de 19 jarige M V uit St. Janssteen, dat Maandag j 1. werd opgehaald uit een ven in de dennebosschen van de Trompe (Bdgie; nabij de Neder, landsche grens. Op het lijk werden geen sporen van geweld gevonden. Ook bij het verdere politie onderzoek is niets gebleken van misdrijf. Het stoffelijk ovorschot zal aan de familie worden overgegeven. Schietpartij te Breda De Lru venaarstraat te Breda is Dinsdagavond in rep en roer gebracht door een schietpartij Zekere v. d L. uit Breda zag zijn vrouw in gezel schap van S uit Oosterhout, met *ien zij kermis vierde Er ontstond een woordenwisseling, waarbij v. d L. zich zooopwond dat hij zijn browning trok en hieruit een schot loste op S. Deze werd achter in het lichaam ge troffen het projectiel verliet aan de voorzijde het lichaam, zonder echter edele deelen te hebbee geraakt Op nieuw schoot de woesteling en trof een passeerenden wielrijder S. H uit Etten Beide slach'offer9 werden door dr Hermans, directeur van den GGD, verbonden en per auto naar nuis gebracht. Burgers wisten tenslotte v. d L te ontwapenen, nadat hij nogmaals gepoogd had het wapen af 'e vuren, welk schot ketste V d. L is aan de politie overgeleverd en het wapen is in beslag genomen. Gister- morgen is hij voor den olficier van justitie geleid. Meisje dood in sloot gevonden. In een sloot langs den Katten- broekerdijk te Woerden is het lijk gevonden van de lü-jarige mej. L., wonende aan den Utrechtscheslraat- vveg. Omtrent de toedracht van de zaak is nog niets bekend, doch daar aan den hals en op de 1 ppen van het slachtoffer wondjes zijn gecon stateerd, heeft de politie het lijk in beslag genomen. Kinderzegen. Gisteren heeft de heer M. Berends te Mill aangifte gedaan van de ge boorte van zijn drie en twintigste kind Tweeduizend gulden uit een tuin gestolen. Naar eerst thans bekend is ge worden, hebben tot nog toe onbe kend gebleven personen in het begin van de vorige week ten nadeele van de weduwe v. O., wonende in de z.g. »Melanen» te Bergen op Zoom, een beurag van 2000 gulden aan bankpapier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, gestolen, De weduwe v. O. ontdekte de diefstal toen zij een betaling moest doen. Een flink bedrag aan baargeld.dat eveneens onder den grond was ge stopt, is onaangeroerd gelaten. De politie heeft van de dieven, van wie verondersteld wordt, dat zij met den toestand ter plaatse volkomen op de hoogte zijn geweest, tot dusverre geen spoor kunnen ontdekken. Een Duilsch schip vermist. Sind9 Donderdag wordt het Duit* sche stoomschip „In9terburg", dat met een lading kolen onderweg was van Rotterdam naar Koningsbergen, vermist. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van het sch'P en de opvarenden, te meer, daar in IJmuiden een boei en boot, afkomstig van de .Insterburg* zijn aangespoeld. Er waren, met inbegrip van den kapitein, den heer Buschan, veertien man personeel aan boord. DOOR

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8