PeEcaq yaa aei Men H.de Bont- v. Huiten DERDE BUD. PROVINCIAAL NIEUWS. Heerenkleeding naar maat kwaliteit Zeer fijn voor Cake-taart of pudding. H. Kolsteren-Lagarde WELKE FACTOREN ZIJN VAN INVLOED OP DE PACHTWAARDE VAN DEN GROND? 1 pak 0RI6INEELE ENGELSCHE CREAM CRACKERS „HET KERKKLOKJE". No. 83. Zaterdag 26 Oct. '35. 58e Jrg. Er schijnt in de gemeente Waspik onder verschillende boeren groote ont stemming te heerschen over de taxatie van de pachtwaarde van eventueel te scheuren grasland van den Algemenen Arme. Of deze ontstemming al of niet ge motiveerd is, kunnen we hier buiten be schouwing laten. Wel lijkt 't ons niet ondienstig eens enkele punten naar vo ren te brengen die bij een dergelijke taxatie 'n min of meer belangrijke rol spelen. Daar is dan vooreerst de soort van de grond. Het spreekt vanzelf dat het steeds nogal eenig verschil zal uitma ken of 'n dergelijke beoordeeling be trekking heeft op klei-, zand- of veen grond. De geschiktheid voor een of an der gewas zal hiervan natuurlijk in hoo- ge mate afhangen. Dan komt het humus- en kalkgehalte van den bodem aan de orde. Hoe hoo- ger het kalkgehalte en hoe hooger het gehalte aan milde humus tot zekere grens is, des te productiever de bodem Ernstige aandacht dient verder ge schonken te worden aan de diepte van de bouwvoor, daar deze voor de vruchtbaarheid van belang is. Hoe die per de bouwvoor, hoe hooger het pro ductievermogen van den grond in het algemeen en hoe meer geschikt hij is voor diepwortelende gewassen. Daar bij sluit direct aan de kennis van den aard van den ondergrond. Hoe rijker de ondergrond is, des te hooger de op brengst van de meeste gewassen en in het bijzonder van de diepwortelende ge wassen, b.v. suikerbieten. Van meer dan gewone beteekenis is de doorlaatbaarheid van de grond voor water en de diepte van de grondwater spiegel. Slechte doorlaatbaarheid is zeer scha delijk voor de cultuur. Daarom zullen gronden met slecht doorlatende lagen, b,v. knik en oer, geringere waarde be zitten dan gronden zonder zulke lagen. Wat de diepte van de grondwaterspie gel betreft, kan in 't algemeen worden gezegd, dat hoe hooger deze binnen be paalde grenzen is, des te geringer de productiviteit van den bodem. Bij lage re grondwaterstand zal het productie vermogen hooger en tevens de keuze van de gewassen ruimer zijn, doordat daarbij beter en meer diepwortelende gewassen kunnen worden verbouwd. Dit geldt voor de van nature laag lig gende en sterk waterhoudende gron den, b.v. voor klei- en voor veenach tige gronden. Een grond, waar de ge middelde waterstand niet te hoog is, zal in verband hiermede hooger in waarde zijn, dan die waar dit niet het geval is. De praktijk voelt in 't algemeen veel voor 'n waterstand van 1.502 m. be neden maaiveld. 'n Belangrijke rol speelt ook het al of niet zuiver zijn van onkruid. Hoe meer onkruiden op of in 'n land voor komen, hoe geringer de waarde van de grond. Het maakt dikwijls 'n aan zienlijk verschil in prijs, of het land zui ver dan wel vervuild is van onkruid. In het laatste geval is het productie vermogen veel geringer en zijn de ex ploitatie-kosten veel hooger dan die van zuiver land. Wil men het land van onkruid zuiveren, dan gaat dit met be langrijke onkosten gepaard. Naast de reeds genoemde factoren vragen invloeden van economischen aard niet minder de aandacht. In de practijk leggen deze over 't algemeen wel het meeste gewicht in de schaal. Hieronder zijn op de eerste plaats te noemen de prijzen der landbouwpro ducten. Hoe hooger de prijzen der land bouwproducten zijn, hoe hooger tevens de prijzen der landerijen. Hetzelfde kan worden gezegd van de heerschen- de loonstandaard. Ten slotte dient bij de bepaling van de huurwaarde van de grond wel ter dege rekening te worden gehouden met de gemiddelde afstand van de lande rijen van de boerderij. Hoe dichter de verschillende landerijen bij het erf lig gen, hoe geringer de exploitatie-kosten. Hoe verder af, hoe hooger deze en hoe geringer de waarde van het land. Ook het verspreid liggen der landerijen on derling geeft verhooging van kosten en bijgevolg vermindering van waarde, Waalwijk, 25 Oct. 1935. Jubileum. De. tel. Waalwijk van den Ned. Kath. Grafischen Bond viert morgen en Maandag feest ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Morgen vroeg gaan de leden gezamenlijk naar de H. Mis in de kapel der Eerw Broeders, waarna een gemeen schappelijk ontbijt wordt gegeven in het gebouw der R.K. Werklieden vereeniging. Van 121 uur wordt receptie gehouden in de bovenzaal van den Gildenbond. Maandagavond is de feestvergade ring, waarop de Bondsvoorzitter en de Geest. Adviseur, kapelaan Völker, toespraken zullen houden, en de diploma's zullen worden uitgereikt aan de jubileerende leden, namelijk de lieeren C. F. Didden, F. C. Smolders, G. C. Eikenbroek, L. A. Kroot, M. C. van Loon, G. V. van Meeuwen en J. H. van Hoorn, die vanaf de oprichting lid der afdeeling zijn alsmede aan de heeren B. Hornes en J. M. Didden, die in den loop van het jaar ook hun 25 jarig lid maatschap herdachten. Het verdere deel van den avond zal in vroolijke stemming worden doorgebracht, waartoe de humorist H. v. d. Bosch uit Kaatsheuvel en de Accordeonist Fr. van Straeten alhier, het hunne zullen bijdragen. Gisteren 24 October werden aan de N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel wederom twee jubilea herdacht. De heeren P. v. d. Hammen en G. Gouda herdachten namelijk den dag dat zij voor 25 jaren in dienst traden dezer lirma. De beide zilveren jubilarissen, die steeds uoor ijver en toewijding heb ben uitgeblonken, werden door de directie op 't privé kantoor ontvan- gen en hartelijk gelukgewenschtde directeur wees op hun voorbeeldig gedrag voor 't bedrijf en bood hun een geschenk onder couvert aan. Voor de beide jubilaiissen is de herdenking aan hun zilveren dienst- jubileum een zeer bijzondere gebeur tenis geworden. De Kerkstraat. Naar wij vernemen is door de bewoners van de Kerkstraat tot B. en W. het verzoek gericht om de verlichting dezer straat te verbeteren en tevens om het niet bestrate deel te verbeteren. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Koopt niet in den vreemde Wat ge even góed en goedkoop in Waalwijk kunt koopen. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Missie— actie Op Zaterdag 26 en Zondag 27 Oct. zullen speldjes verkocht worden, waar van de opbrengst voor de Missie ie. Wij vertrouwen dat een ieder gaarne een offertje voor dat schoone doel over heeft en op het feest van het Koningschap van Christus allen een speldje zullen koopen. De gramofoonplaten der Radio distributie. De programma's van het gramofoon platen concert dat des avonds van 7 8 over de Radio-disti ibutie wordt ge geven, worden volledig in ons blad opgenomen. H. Familie Naar wij vernemen heeft de actie tot uitbreiding der H. Familie in de parochie St. Jan tot resultaat gehad, dat een paar honderd nieuwe leden zijn toegetreden. Jeugd-organisatie. De katholieke jeugd organisatie heeft de groote belangstelling onzer geeste lijkheid. Zoo vernemen wij dat dit jaar nog zal worden begonnen met een afdeeling jonge Wacht en dat bij de Verkenners weldra een nieuwe groep zal worden opgericht. Postavond. De »Postavond«, die in onze plaats burgerrecht verkregen heeft, zal dit jaar gehouden worden Zaterdag 23 November. Het gezelschap Bouw. meeder uit Haarlem zal dit jaar zijn medewerking verleenen, terwijl natuurlijk ook de veteranen van »0ns Huis« weer niet zullen ont breken. D. V. 5. V. De tooneelclub D.V.S.V. zal op Zondag 3 November het tooneelseizoen Thans geven wij tijdelijk GRATIS bij aankoop van één der onderstaande artikelen 1 pot Chivers fruit 1 pot Chivers Jam of Mar melade 1 bus Chivers Custard. Wij hebben ook f ij n e Engelsche geconfijte vruchtjes 100 0 Engelsche 0ran9e snippers Engelsche Sucade GROOTESTRAAT WAALWIJK. openen met de opvoering van het werk van W. v. d. Bergh >Vlammende Vleugels*. Deze uitvoering wordt ge- geven voor de leden der R.K. Werk- liedenvereeniging. Op Woensdag 6 November geeft de vereeniging een heropvoering van dil stuk ten bate der T.B.C.-bestrijding. Café Gildenbond Blijkens in dit blad opgenomen advertentie zal het café van den Gilden bond voortaan ook op de Marktdagen voor marktbezoekers geopend zijn. Ungeuul. In de lederfabriek der fa. H. H. Jansen in de Stationsstraat kreeg de machinist d. B. tijdens het ver richten van werkzaamheden mieren- zuur in een zijner oogen. Genees kundige hulp moest worden inge roepen. Een zoete vondst. Van een vrachtauto, die door de Grooteslraat reed, liet de sluitklep los met het gevolg dat een deel der lading uit den wagen schokte. 2ü peperkoeken kwamen er achtereen volgens uit. Enkele werkloozen beijverden zich met het bijeenrapen der koeken en bi achten het geheele vrachtje als «gevonden voorwerp» naar het politiebureau. Komt de chauffeur er niet op terug om het verlorene op te halen, dan kunnen de eerlijke vinders een half jaar peperkoek eten Gevonden voorwerpen Op het politie-bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: Gouden armband, een paar lichte sokken, 26 peperkoeken, koperen gewicht. BiO>>C4>OP. R.D.B.-Theater. »Mannen in het Wita. Hel B. D. B. Theater vertoont deze week een film die bijzonder interessant is, omdat zij een verre van alledaagsch onderwerp behan delt. Zij speelt in kringen van dokters en chirurgen, in kringen dus waar mee wij in 't gewone leven liefst zoo weinig mogelijk in aanraking komen. Misschien komt het daardoor, dal wij ons zelden rekenschap geven van de enorme opofferingen, die de medici vaak zichzelf moeten getroosten en van de groote ziele- strijd die hen beioeren kan als het gaat tusschen eigenliefde en plichts betrachting. De conllicten, die door het wer kelijk beleven van een doktersroe ping kunnen ontstaan worden in deze film door Clark Gable op meesterlijke wijze weergegeven. Het grootste deel dier conflicten ontstaat in dit geval doordat de verloofde van den jongen veelbelo. venden dokter (Myrna Loy) een mondaine millioenairsdochter, hem niet begrijpt als hij plicht boven liefde stelt. »Mannen in het Wit« is een bui lengewoon mooie speelfilm, met belangwekkende inhoud en mees terlijk gespeeld. 1 Een bezoek aan het B. D.B.The 1 ater kunnen wij deze week warm aanbevelen, vooral ook omdat een keurig verzorgd bijprogramma het programma completeert. Luxor-Bioscoop. »De Witte». Dit is nu eens een film, die met buitengewone belangstelling kan worden tegemoet gezien. De ver filming van het populaire boek van Ernest Claes, die daarover zelf enkele jaren geleden in Waalwijk nog ge sproken heeft, is een Vlaamsche lachschlager van eerste grootte ge- ADVERTEERT IN DIT BLAD. worden. Wat moeten wij van den inhoud vertellen. Het beroemde, sappig Vlaamsche boek is voldoende be kend, en daarmede de lachwekkende avonturen van den jongen boeren kinkel »de Witte», die ïu deze film op zoo vooi treffelijke wijze wordl voorgesteld door Jetke Bruyninckx. Witle's bemoeiingen met de lief deszaken van zijn meester, zijn ongelukkige zwempartij, zijn tal looze deugnieterijen, wij herinneren ons dat alles nog zoo levendig. De humor, die Claes in dit boek heefi neergelegd, is dan ook onvergetelijk. Bij het zien van deze film zal ons dat alles weer opiueuw helder voor den geest komen .en zullen wij hel weer moeten uitschateren. De verfilming van dit werk is prachtig geslaagd en ook hierin tinielt weer van het begin tot het einde de echte Vlaamsche humor. De bekends e Vlaamsche al tisten hebben er hun medewerking aan gegeven: Jef Bruyninckx, Jet' van Leemput, Magda Janssens, G. Smet, N. Gevers, Willem Benoy en veie anderen. Wie nu eens echt een avond van den vroolijksten en gezondsten humor wil beleven, bienge deze week een bezoek aan de Luxor, die vermoedelijk dezer dagen wel plaatsen te kort zal komen. 'n Geletterde schoenmaker. Schoenmakers nemen het niet altijd erg nauw met de Nederland- sche taal. Het vakblad «De Schoen» publiceert een brief, die door een schoenmaker aan een klant gericht was en die liefst niet al te letterlijk moet worden opgevat. Als de klant de goede bedoeling niet geappreci eerd heeft, dan komt zij vast niet meer bij dezen schoenmaker terug. Hier volgt het schrijven (ongecorri geerd) Amst Aug 1 Mevrouw Ik heb u schoen ontvangen en heb de eer u te berichten dat tol mijn spijt deze niet meer gerepareerl kan worden. U neus is ingetrapt, daar door is hij zoo breed. U voor blad is te oud en versleten, u ach terwerk is nog tamelijk goed, ook het bovengedeelte kan nog een tijd mee als u binnenwerk wat hersteld en bijgeplakt word. U tong, hoewel verkleurt en gerimpeld, kan zitten hlijven, daar komt toch niets van te zien. Ik kan het voor U in orde en draagbaar maken, door u voor boel geheel te vernieuwen. Ik maak u dan meteen een stijve harde mo derne neus. Van achteren zal ik u alles netjes verven. Gelukkig hebt u maar een been, zoodat de kosten niet zoo groot worden. Ik heb ge merkt dat u kruk ook wat versleten is, stuurt u mij deze even, dan zal ik er een gummi draaihak onder zeiten. Met onderdanige groete. Achtend Jan Prent. Is voetballen een vermake lijkheid Voor den Utrechtschen Kanton rechter moesten als verdachten de voorzitter en secretaris van een voetbalclub verschijnen, omdat er een wedstrijd was gehouden, toe gankelijk voor het publiek, zonder dat de gemeente Maartensdijk hier voor verlof had gegeven. De geheele kwestie gold de vraag of een voet balwedstrijd een vermakelijkheid was te noemen. Waar op het oogenblik in Sprang Capelle eenzelfde kwestie aanhangig is, is het wellicht van belang het verslag der rechtzitting over te nemen. Hier volgt het: De voorzitter—verdachte meende, dat van vermakelijkheid geen sprake was »Geen vermakelijkheid?» vroeg de kantonrechter. «Trappen ze dan eikaars beenen stuk?» «Het is zuiver sport», aldus ver dachte. »We doen het alleen uit het oogpunt van lichamelijkeopvoeding »Datisniet heelemaal juist», weer legde de kantonrechter, die 't sport overzicht van een der bladen voor zich had liggen en dit ijverig bestu deerde. »U speelt in competitie.» Verdachte zei evenwel, dat zijn bestuur niet den wedstrijd had uit geschreven. Het wordt je gewoon opgelegd door den Utr Provincialen Voetbalbond,waarvan zijn club lid is. »Dat is de consequentie van het lidmaatschap», merkte de ambtenaar van het O.M. op »Maarin hoeverre was het publiek bij den wedstrijd betrokken »We spelen voor ons zelf», zei verdachte. »0f er publiek komt, laat ons Siberisch koud.» »Maar doet u niets om 't publiek te trekken Zijn er geen planken op het weiland gelegd ten gerieve van het publiek vroeg de ambte naar van het O.M. U op „Liet Jtierk- ffiunje vuur t Dekenaal Waai- wija. mei daaraan verdunden ue oi.JauoKiuhhcü vuur slechts u ceni per week. „tiet rieiKniuhje" biedt U aüc KerKdiensien en berichten van üudsdien^iiyen, suciaien en cnai ualieven aard uil alle paru- cnies van l Deüenaal, nl. VVaai- wijii^J, Jtiaaisheuvci \ó\t Luun up nauü, Waspik t^j en tal van arnneien van nelany vuur het yuusdicnstiye en suciale leven; vuuris een underhuudende riinuerruhriek. De St. Jansülokken, het uffi- cieel uryaan van hei Disdum Den Busch, {jeven U alle be- nuemingen en mededeelinytn van hei Bisüum met een keur wan ariiaeien uver alle yruute viaagstukken van den dag in pupuiairen vurm, een vragen- ruonek, untspanningsleciuur enz. Liet Kerkklukje met St. Jans- klukken zijn unmishaar vuur eiken kathuliek uil de paruchies van 't Dekenaat Waalwijk. Het kust slechts G cent per week. Dit was niel het geval en verdachte vei telde nog, dal het veld, waarop gespeeld wordt, een weiland is op oUU M, afstand van den weg gelegen. Tijdens den wedstrijd, waarom het in de dagvaarding ging, waren er 10 5 12 menscheu. Dal was dien keer veel, waul anders komen er üeelemaal geen menschen. Ambtenaar van hel O.M.»U trekt dus geen publiek aan?» Verdachte: «Alleen donateurs en .eden komen wel eens.» Kantonrechter: »Ja, daarvoor moet je eerst kampioen zijn.» Verdachte: »Daar is bij ons geen kans voor.» De kantonrechter vroeg verdachte of hij de personen kende, wier namen hij lüaus noemde, die dien middag op hel veld waren geweest. Een van hen bleek de scheids rechter te zijn. »N u, dat is heelemaal geen vermakelijkheid», vond de kan tonrechter. De andeie peisonen ble ken in de buurt te wonen eu kwamen wel eens het weiland opgeloopen. De ambtenaar van hei O.M. requi sitoir nemend, zei een vervolging ingesteld te hebben op verzoek van het gemeentebestuur van Maarlens- dijk. Er is z.i. echter van vermake lijkheid geen sprake, zoodat deze weustrijd niet onder het bepaalde artikel der verordening valt. Dan had de opzet moeten zijn om publiek te trekken. .spr. concludeerde daarom tot vrijspraak. De verdediger, mr. J. H. Weicker uit Schiedam, gaf als zijn meening te kennen, dat de zaak aanhangig was gemaakt, omdat op 300 M. afstand van het veld iemand woonde, die niet gaarne op een voetbalveld uitkijkt. Het is pl. ook bekend, dat het gemeentebestuur van Maartens dijk den eigenaar van een terrein ook geen verlof wilde vftleenen dit te verhuren voor voetbalveld. Dat gaat toch wat al te ver. Bovendien wordt hier met twee maten gemeten, want op etnigen afstand wordt ook gevoetbald. Pl. vroeg eveneens vrij spraak, zij het op andere gronden dan het O.M. De kantonrechter zal over veerlien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Uitbreiding Hollandia-schoenfabrieken. Naar wij vernemen zullen de Hol landia-schoenfabrieken van de N.V. Schoenenunie Bloch en Stibbe alhier, een beduidende uitbreiding ondergaan. Teneinde het oude fabrieksgebouw geheel voor de fabricatie in gebruik te kunnen nemen, zal tusschen Winterdijk en Nieuwstraat ter linkerzijde der fa briek een groot magazijn met een op pervlakte van 300 m2 worden gebouwd. Het ligt voorts in de bedoeling vol gend jaar de fabriek opnieuw uit te breiden, door nieuwbouw ter rechter zijde van het bestaande hoofdgebouw langs de Nieuwstraat. Ongetwijfeld een verheugend bericht in dezen tijd! Dienstvak der Dir. Belastingen enz. Bij resolutie van den minister van Fi nanciën is de rijksklerk M. Baart ver plaatst van de Inspectie D.B. te Win terswijk naar de Inspectie D.B. te Waalwijk. is.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 9