Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN LIEFDE IN CHINA mm k 1 AKKERTJES EERSTE BLAD. FEUILLETON I DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Minister Deckers zwaait den moker. NUMMER 85. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935. 58c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. iranco ie zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't gekeele rijk 1.40. UITGAVE: WAALYVIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Teletoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Reclames 40 cent per regel. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Sommige psychologische reacties zijn bepaald onverklaarbaar. Daarbij denken we thans in de eerste plaats aan die, welke gevolgd is op de be noeming van Dr. Deckers lol minister van landbouw. Er was een van jaar op jaar, eindelijk van maand lot maand en van dag tot dag groeiende ontevredenheid onder de boeren over de werking van de crisismaatregelen, welke hun maar half en volgens som- magen in het geheel niet ten goede heetten te komen. Er begon zich zelfs een geest van verzet te openbaren. Wie de klachten der boeren voor 100 procent ernstig nam, zou hebben ge loofd, dat zij de opheffing van alle crisismaatregelen en het herstel van de productie- en handelsvrijheid als de grootste weldaden beschouwden. Men zou zeintusschen hebben hooren piepen, als het gebeurd ware! Voor de consumenten zou het een koopje zijn geweest, als de milliocnen en millioenen aan „toeslag en accijns" onnoodig werden. Het is intusschen een feit, dat de crisismaatregelen een mengeling wa ren geworden, een onontwarbaar klu wen gelijk. En óók: dat degenen, die een uit dat kluwen getrokken draad kregen toegewezen, een ongelijke be deeling genoten, de een kreeg een lang eind, de ander een ontijdig afge broken stukje. Dadelijk na de benoeming van den heer Deckers in zijn nieuwe ministe- rieele functie is de storm van verzet gaan luwen en hij lijkt thans zelfs ge heel te zijn gaan liggen. Het is duide lijk, dat de instelling van een departe ment van landbouw op zich zelf een tegemoetkoming aan de boeren betee- kende, een belofte vanaan de land bouwbelangen zal voortaan nog eens speciale aandacht worden gewijd. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch, door BEN BOLT. Nadruk verboden. 34. Kathleen, waarschuwde hij. We verspillen tijd. Ah Yeo kan komen of de mandarijn zou kunnen arriveeren. We moeten weg, oogenblikkelijk, maar het zou wel goed zijn als je iets had om deze kleeren te bedekkeneen donkere mantel bijvoorbeelden vooral een paar andere schoenen. Ik heb ze allebei; er zijn er do zijnen. Wacht maar even; ik ben er in een minuut weer. Ik wordt niet be waakt. Ah Yeo weet, dat ik niet over de muren van de Yamen kan klim men en door de poort zou ik niet kun nen passeeren. Daarom mag ik het huis vrij in en uitgaan; het latwerk is overal open. Een oogenblikje Zij glipte uit zijn armen en snelde de kamer uit. Dick Forsyth wachtte, allerminst op z'n gemak. Dat geluid uit den tuin had hem zenuwachtig ge maakt, en hij verweet zich nu, zoo veel tijd te hebben verbeuzeld. Zijn oogen wendden zich onwillekeurig naar de open ramen, waardoor de zoete, zware geur van vele bloemen Voorts moet het den boeren tot vol doening hebben gestemd, dat een on getwijfeld ter zake deskundige aan 't hoofd van het nieuwe departement kwam te staan. Van de psychologi sche reactie is dus wel het een en an der te verklaren, maar o.i. lang niet alles. Nog maar pas had Dr. Deckers het beheer van zijn nieuwe departement op zich genomen, of op een Land- bouwdag in het Noorden des lands hoorden we een burgemeester, wien de politieke richting van den minister verre stond, zijn boeren-gemeenlena- ren voorhouden, dat de tijd wel zwaar was, maar dat ze thans een landbouw minister hadden gekregen, in wien ze volledig vertrouwen konden stellen. Dat de heer Deckers voor de boeren inderdaad betere verhoudingen zou scheppen, daarvoor stond deze bur gemeester zijn gemeenteenaren als het ware borg. Thans, nu Dr. Deckers zijn eerste daden heeft gesteld, is het duidelijk gebleken le. dat het met het samenstel van crisismaatregelen in ons land inder daad een janboel was; 2e. dat de minister niet schroomt om den moker te gebruiken, teneinde puin te maken van hetgeen verkeerd was opgetrokken, en 3e. dat hij zijn uiterste best doet om een eenvoudiger en doelmatiger systeem vail landbouw-crisissteun in elkaar te zetten. Er gaat geen week voorbij of men verneemt thans van zeer ingrijpende maatregelen van minister Deckers, welke voorloopig nog zijn gericht op de groote schoonmaak. B.v. Het befaamde baconcontract is op gezegd tegen 1 Januari. Een zeer hooggeplaatst ambtenaar is teruggezet, omdat 's mans verleden aanstoot gaf. De heer Bückmann treedt af als re geeringscommissaris voor zuivel. Mr. Dr. van Rhijn treedt af als re- geeringscommissaris voor visscherij, pluimvee en turf. Vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933 nemen ontslag, omdat ze zich teruggezet ach ten door een hoogeren ambtenaar van het Landbouw Crisisbureau, dien ze naar binnen werd gedragen door den zachten avondwind. Het gedempte licht der schemer lampen, dat door de vensters naar buiten viel, kon de duisternis slechts op korten afstand doorboren. Een paar meter van de kamer verwijderd was het reeds zoo donker, dat daar niets le zien was, maar wanneer iemand van deze zijde langs het huis passeerde, zou zijn aanwezigheid hier zeker opgemerkt worden. Uit voor- zoig ging hij daarom achter een groot met ivoor ingelegd kamer scherm staan. Op looden voeten kroop een minuut voorbij, toen twee minuten. Een af schuwelijke angst overviel hem. Als er maar niets gebeurd wasNooit had hij Kathleen uit zijn nabijheid mogen laten gaanAlsDoor het stille huis klonk plotseling het senore geluid van een gong Met dat geluid nam zijn gevoel van onrust toe. Hij had geen flauw vermoeden wat het zijn kon, maar zijn intuïtie voorspelde dat het niet veel goeds te beteekenen had. In een opwelling van wanhoop keek hij rond naar een wapen. Zijn blik viel op een antieken sabel, gebogen, in een bewerkte schede, die slechts enkele stappen van hem af aan den muur hing. Hij greep er naar, trok den sabel uit de schede, en stevig het met goud ingelegde gevest omklem mend, bleef hij in waakzame afwach ting staan. De gongslagen waren weggestorven, maar plotseling was er een geluid van stemmen door de terugkeerende stilte, van onbegrensde machtsstrevingen be schuldigden. De minister neemt met dezen gang van zaken geen genoegen; hij onderzoekt het een en ander en de uitslag geeft hem aanleiding om een meer uitgebreid onderzoek op te dra gen aan een zeer aanzienlijk rechter lijk ambtenaar. „Uiteraard" zoo zegt de minister „zal aan misstan den, die aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt". In aansluiting op bovenstaande me- dedeeling, dat Mr. Dr. van Rhijn be wogen werd om voorloopig al vast voor drie baantjes van regeeringscom- missaris te bedanken en als staaltje van de verwording der Landbouw Cri sisinstellingen, volge hier een lijstje van crisisfuncties, door genoemden Mr. van Rhijn bekleed vóór het op treden van den heer Deckers als Mi nister van landbouw: le. Regeeringsconunissaris voor de fabrieksturf 2e. Eénig bestuurder van den cri- sisaccountantsdienst; 3e. Regeeringscommissaris voor de pluimveehouderij 4e. Voorzitter van het College van Regeeringscommissarissen. 5e. Lid van den Crisis-Raad. 6e. Regeeringscommissaris voor de visscherij. 7e. Eénig bestua.riér can het Land bouw Crisisbureau. en hij onderscheidde Kathleen's stem daaruit aan den anderen kant van het gordijn, dat toegang gaf tot de ka mer. In zijn ooren klonk de stem ge spannen, hoewel de woorden alle. daagsch genoeg waren. Ja, binnen is het warm en ik wilde in den tuin gaan wandelen om den geur der bloemen in te ademen. Zij bezitten uit zich zelf de zoet heid niet, die Uw tegenwoordigheid hen zal verleenen, mijn lelie. Het antwoord, op ininzamen maar onbewogen toon gegeven, deed Dick Forsyth verstijven van ontsteltenis. Dat was de stem van Li-Weng-Ho! De mandarijn was op de Yamen aan gekomen Forsyth bewoog zich niet, maar klemde het kromzwaard vaster in zijn hand. Een grimmig plan ontwaakte in hem. Hoewel hij geneesheer was, geroepen lijden te verzachten en zijn medemenschen troost en liefde te ge ven, zou hij de ongerepte ziel van het meisje dat hij lief had levend redden, zelfs al moest hij daartoe den man die zoo schandelijk tegen hem intri geerde dooden. Weer klonk Kathleen's stem, nu eens trillend van den lach. U vleit me te veel! Zulke honing zoete woorden Forsyth stelde vast dat zij onnoo dig luid sprakdat lachen was koelbloedig een bewonderenswaardig gespeelde comedie. Hij twijfelde er niet aan of dat luide spreken diende om hem te waarschuwen, en hem de kans te geven om te ontsnappen. Maar hij week geen duimbreed. Het zwaard 8e. Voorzitter van het Regeerings bureau voor de uitvoering der land bouwcrisiswet; 9e. Voorzitter van de Centrale Commissie van Advies; 10e. Secretaris-Generaal van het de partement van Nijverheid en Handel; 11e. Secretaris-Generaal van het de partement van Landbouw. De heer Mr. Dr. van Rhijn blijkt dus wel een man van wonderlijke veelzij digheid te zijn. In hetzelfde verband mag ook worden gesproken van een „wonderlijken toestand", omdat de heer van Rhijn in zijn ééne functie onder toezicht en controle staat van zichzelf in een andere functie. Er is intusschen geen aanleiding om ter zake dezer samenvoeging van amb ten, ook te spreken van een ergerlijke cumulatie van inkomens, daar de meeste der opgesomde baantjes niet extra werden gehonoreerd. Men kan slechts hopen, dat de mi nister ook slagen mag in zijn blijk baar ernstig streven om niet alleen te breken, maar ook iets anders en be ters op te bouwen. In hoeverre hij daarin zal slagen, valt slechts af te wachten. Het ligt in het voornemen van den minister om met medewerking van de groote landbouworganisaties een com missie in te stellen, die zal onderzoe ken, of en zoo ja, welke wijzigingen naar haar meening gebracht moeten worden in de landbouw-crisisinstellin- gen, de landbouwcrisismaatregelen, de uitvoering en de controle om te be reiken: a. dat het aantal administratie maatregelen tot een minimum wordt beperkt; 1). dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de land- bouw-organisaties en den Rijksvoor lichtingsdienst. Aan de drie centrale landbouwor ganisaties is verzocht vier leden voor deze commissie voor te dragen, met dien verstande, dat één hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstan digheden, waarin de kleine boeren le ven en werken, terwijl een tweede als vertegenwoordiger van den tuinbouw in overleg met den Ned. Tuinbonw- raad moet worden voorgedragen. De Alg. Ned. Zuivelcentrale is uit- genoodigd een voordracht voor een in de hand wachtte hij, een onheil- spelende blik in de oogen. Opnieuw hoorde hij den stem van den manda rijn. Er zijn geen woorden, welke die zoetheid voldoende vermogen uit te drukken. De bloemen uit den tuin zullen verwelken van jaloezie, als gij, mijn juweel O, edele heer! De woorden kwamen in een schalks protest achter het gordijn. De zijde ristselde en een kleine hand greep het gordijn, de hand van Kathleen, en bleef daar een oogenblik, terwijl Li- Weng-Ho's stem nogmaals sprak, de trilling van den hartstocht duidelijk merkbaar erin. Het is de waarheid, mijn schocne. Aan den hemel is er geen ster zoo schitterend, en op de gansche aarde geen bloem zoo zacht als gij, die mij zoo grooten eer Het geritsel van de zijde, het klet teren der ivoren ringen en de lach van het meisje deden de rest verloren gaan, en toen het gordijn op zij gerukt werd, zag Dick Forsyth haar, met Li-YVeng-Ho als aan haar voeten ge hecht. Hij zette zijn tanden op elkaar en bleef roerloos. De mandarijn trok bij het binnenkomen het gordijn weer op zijn plaats, en het ontging Forsyth niet hoe de oogen van het meisje de kamer afzochten en de trek van op luchting uit haar gezicht week, toen zij hem daar hij het kamerscherm zag staan. Hij merkte ook op hoe zij naai den ontblooten sabel in zijn hand keek, om dan plotseling den blik naar den anderen kant te wenden en zich lid uit de zuivelbelanghebbenden te doen. Y'oorts zal in de commissie zit ting nemen de directeur-generaal van den Landbouw en van het college van regeeringscommissarissen de regee ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij en de regeerings commissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aange zocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is betrokken, zoodat hij door kennis van het bedrijfsleven en eco nomisch inzicht het onderzoek kan leiden. Aan de commissie zal een jurist als secretaris worden toegevoegd. Hiermede meenen we in kort bestek zoo duidelijk mogelijk te hebben uit eengezet, hoe het was op 't gebied van landbouw-crisissteun en hoe het be looft te worden. YY'e meenen, dat er voorloopig ge noegzame redenen zijn om het plots ontstane boeren-vertrouwen in den nieuwen minister niet ongerechtvaar digd te achten. komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Nederiandsch Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. AKKER.CACHÉTS met een verleidelijke glimlach naar den mandarijn te keeren. Maar de huwelijksgift, die Ah Yeo mij in uw naam beloofde? Die belofte is reeds nagekomen. Die belofte is reeds nagekomen. Bent U daar zeker van? Heel zeker! Die bemoeizieke dokter, die mij met zijn bedreigingen zoo diep heeft beleedigd, is al op weg naar zijn hospitaal in Yong-Foo. Y^ergeef me als het schijnt dat ik twijfel koester, vervolgde Kathleen een weinig van plaats veranderend. Twijfel koesteren, mijn bloem? De mandarijn veranderde eveneens van plaats terwijl hij sprak, zoodat hij thans met den rug naar het scherm en naar het venster stond, echter maar een paar passen ervan af. Ik zou zoo graag den gift in mijn eigen handen hebben gehad. De mandarijn glimlachte toegeef lijk, maar het meisje vervolgde rus tig: Als ik het mes ter hand had mo gen nemen en zijn boeien doorsnijden, zou het mij lichter gevallen zijn te gelooven. Zich een geschenk dat men nooit heeft mogen aanschouwen als werkelijk voor te stellen, valt altijd moeilijk. Terwijl hij sprak dwaalden haar oogen van het scherm naar het ven ster en Forsyth begreep, dat zij hem een wenk gaf om te ontsnappen en haar aan haar noodlot over te laten. Als antwoord schudde hij energiek het hoofd. Li YYreng-Ho nam weer het woord. 'YYrordt vervolgd WaalwyKsclie en Langstraatsche Courant, AKKER Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 1