BRIEVEN UIT WASPIK. PLAATSELIJKE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, NIEUWS UIT HEUSDEN. KANTONGERECHT. Het jubileercnde Kon. Muziekgezelschap Apollo" te Kaatsheuvel. Waspik, 30 October 1935 Geachte Lezer. Hadden wij bij onzen laatsten brief een overvloed van copie voor het grijpen, deze week is het aantal te bespreken feiten des te geringer. Het voornaamste was wet de vol tooiing van den nieuwen weg te Waspik Boven. Vooral nu de na jaarsstormen en striemende regens ons weer tenvolle worden toebedeeld, merken wij des te beter hoe men in Waspik Boven er op is vooruitge gaan. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat men in Boven er ten zeerste mee in zijn schik is, en dat men hieraan uiting heeft willen geven door «den nieu wen weg« op eenigszins feestelijke wijze te heropenen. Het bijna vol tallige gemeentebestuur, op initiatief \an enkele personen hiertoe aange zocht, begaf zich in auto's, welke voorafgegaan door Harmonie, Rij- vereeniging en versierde rijwielen, een stoet formeerden, naar het be ginpunt waar de weg door het traditioneele lint was overspannen. Hier werd de burgemeester toege sproken door de jongejuffrouw Kuyten, welke tevens Mevr. Dekkers bloemen aanbood. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den Heer Savelkouls, hetgeen de Bur gemeester beantwoordde door het lint door te knippen en den weg officieel geopend te verklaren. Hier na werd de geheele weg bezichtigd en werd de stoet bij de St. Theresia- kerk ontbonden. Dat ook de Diep straat bewoneis met hun nieuwe wegdek evenzeer »in de wolken zijn« (figuurlijk natuurlijk!) hebben de Heeren blijkbaar vergeten. Toch is dit het geval, al moeten wij natuur lijk direct toegeven, dat een nieuwe weg in Waspik-Boven van veel grooter belang is. Vooral wanneer men Zondagsmorgens eens de The resiakerk bezoekt zal men telkens weer verwonderd staan over de vele pelgrims die geregeld dit Ge nade oord bezoeken. Wat ons j.l. Zaterdag bij de officieele opening SPRANG CAPELLE. (v.m. Sprang) Onder leiding van haar Voorzitt< r dhr. J. C. de Boon kwam de afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks. en Transportarbeiders jl. Dinsdagavond in de zaal van den Chr Volksbond alhier in gewone vergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze zet de voorzitter het doel dezer vergadering uiteen, n.l. ter inleiding van de November propaganda actie van het C. N. V. Spr. heet de leden hartelijk wel kom, in het bijzonder het hoofd bestuurslid dhr. M. Kunst. Spr. wekt verder op vooral in deze moeilijke tijden trouw te blijven aan de Chr. beginselen op het terrein van den arbeid en die te propageeren waar dit maar kan. Na het lezen der notulen werJen enkeleingekomenstukken behandeld en enkele mededeelingen gedaan. Dan is het woord aan den heer Kunst, die begint met te zeggen dat het hem een genoegen is met de afd Sprang in vergadering bijeen te zijn. Het is spr.'s bedoeling een opwek kend woord te spreken in verband met de a.s. November propaganda. Men vraagt zich wel eens af, of het noodig is in deze moeilijke tijden, waarin toch alles bergafwaarts gaat, de Chr. vakbeweging te willen op voeren, want daar is toch niets te hopen of te beloven. En toch, zegt spr., hoe diep en ernstig het ook moge gaan, wij wanhopen niet. Want dit heeft de Chr. Vakbeweging vóór, dat zij geen vertrouwen stelt op menschen, maar op den levenden God alleen. Hierin ligt ook de kracht voor de a.s. November actie, dat wij strijders zijn tegen alles wat zich tegen Hem keert. Daarom, niet alleen de Chr. vakbeweging, maar God zelf roept U allen op om getuigen te zijn, ook op het terrein van den arbeid, zegt spr. en besluit hiermede. De Voorzitter dankte dhr. Kunst voor zijn ernstig en toch zoo op wekkend woord. De bestuursleden J. C de Roon en J. de Jong werden hierna bij accla matie herbenoemd tot bestuursleden van den Chr. Volkshond, terwijl als afgevaardigde naar de jaarvergade ring van den Chr. Volksbond worden aangewezen de heeren Wagemakers en J. van Dongen Jzn. Na een slotwoord door den voor zitter, sluit dhr Kunst de vergade ring met dankgebed. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle kwam Woensdagavond in algemeene vergadering bijeen. opviel was het feit dat de officieele personen, in casu de Gemeenteraad, weer zoo spoedig waren verdwenen. jVroeger was het onder de vroede vaderen nogal eens de gewoonte dat een dergelijke plechtigheid werd besloten met een gezellig napraatje, waardoor de goede onderlinge ver houding tusschen deze heeren werd gedemonstreerd Moeten wij hieruit opmaken dat de verhouding thans nog steeds in mineur klinkt? Dit zouden wij ten zeerste moeten be treuren, en al kunnen wij ons in denken dat er allicht iets is blijven hangen uit de verkiezingsperiode, toch zouden wij dan de heeren willen raden hier vlotweg over heen te stappen. Want vier jaren zijn nog voor den boeg, en dat is een heele tijd. En zooals wij al eens eerder schreven, kan een scheeve verhouding in een bestuurslichaam maar zelden tot iets goeds leiden. Waar is Laval II die hier eens op treedt als de verzoenende geest? »Een witte raaf«: zoo konden we in de dagbladen lezen boven het bericht dat bij de Chroomlederfa- briek »Waspik« de loonen over de geheele linie met 5 °/0 zijn verhoogd. En werkelijk kunnen we wel over een zeer hooge uitzondering spreken in dezen tijd, waarin werkloosheid en loonsverlaging de menschen in den mond bestorven ligt. Nauwe lijks is de productie iets grooter en iets meer loonend of de Directie kondigt eigenerbeweging een loons- verhooging aan. Waar wordt van daag een tweede fabrieksdirecteur als dhr. Samuel gevonden Het devies der Directie luidt blijkbaar: »goed loon voor goed werk« en o.i. kan het niet anders of het personeel zal deze »beau geste« ten zeerste apprecieeren. Wij zouden zeggen: de achting voor dhr. S. is er, zoo mogelijk, nog doorgestegen, hetwelk zich het best kan uiten door het opvoeren vin de persoonlijke pres tatie van iederen werkman afzon derlijk. Zoo zullen èn patroon èn werkman er »wel bij varen ADEPT. Na opening op gebruikelijke wijze en het lezen der notulen, kwam aan de orde de bespreking der November- propaganda voor het C. N. V. Een breedvoerig schrijven van het C. N. V. werd ter kennis der ver gadering gebracht. De Voorzitter deelde mede dat de propaganda vergadering vöor Sprang Capellezal worden gehouden op Dinsdag 14 Nov. a.s. des avonds half acht in het Geref Kerkgebouw te Vrijh Capelle. De EdelAchtb. Heer Burgemeester zal een openingswoord spreken. Als sprekers treden verder op de heeren B. de Boer, Hoofdbestuurder van den N. C. B. uit Utrecht, en L Oosterhos, Hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Tran- sportarb. uit den Haag, met de on derwerpen »In bewogen tijd», en »Vaste Koers». Ds. Cuperus van Cuperus van Capelle hoopt een slot woord te spreken Na breedvoerige bespreking van de wijze der te voeren propaganda, werd de vergadering met dankgebed gesloten door dhr. C. Braspenning. LOON-OP-ZAND. - Jubileum. - Gedurende de j.l. Zondag gehouden besprekingen door het bestuur en ho noraire leden van de harmonie Sophia's Vereeniging alhier, heeft zich een co mité gevormd ten einde leiding te geven aan de feestelijke herdenking van het feit dat de heer P. van Abeelen 25 jaren als directeur van de harmonie is opge treden. In het comité werden gekozen: W. Biemans, G. Dankers, Jac. Vera, W. Huibrechts, J. de Ruyter, A. Stok- kermans en H. v. d. Heuvel. J.l. Woensdag werd onder groote belangstelling in de parochiekerk alhier het huwelijk ingezegend van Jhr. Jan Snoeck Hurgronje, gezantschaps-secre- taris te Kopenhagen en Miss Eleonor Warthon Barker, geboortig van Phila delphia. De solemneele huwelijksmis werd opgedragen door den ZeerEerw. heer pastoor Schoenmakers met assis tentie van den ZeerEerw. heer pastoor Kamp en den Weleerw. heer kapelaan Maas. Het kerkkoor voerde onder lei ding van den heer H. v. d. Wildenberg op zeer verdienstelijke wijze uit de Mis- sa in hon. S. Servatii van Bartholomeus. Na het offertorium werd op speciaal verzoek nog gegeven het vierstemmige Ave Maria van Mitterer. Na de huwelijksplechtigheid had op de villa van Jhr. E. Verheyen een fees telijke lunch plaats, waarna het bruids paar zich op huwelijksreis begaf. Maandagmiddag had alhier om streeks drie uur een ernstig ongeval plaats bij de werkzaamheden tot restau ratie van den kerktoren. Alles is echter tamelijk goed afgeloopen. Bij het afbre ken van de stelling die was aangebracht om het zware ijzeren kruis op den to renspits wederom te kunnen plaatsen, brak plotseling een touw waarmede en kele zware balken aan elkander waren bevestigd. Op dit oogenblik bevond zich een man op de stelling die met de werkzaamheden was belast. Bij het bre ken van het touw voelde deze de stel ling onder zijn voeten wankelen en greep hij zich vast als eenig redmiddel aan het brekende touw met zijne eene hand, doch kon gelukkig met de andere het kruis omklemmen. Hierdoor werd hij voor een zekeren val van groote hoogte gevrijwaard. Zijn toestand was echter zeer hachelijk, daar de hand waarmede hij het touw omklemde als het ware het vleesch werd uitgescheurd. Ondertusschen viel een dikke balk op de nok van de kerk en brak aldaar in 3 stukken. Met één hand zich behelpende moest de arbeider trachten langs enkele tou wen den beganen grond te bereiken. Na enkele moeilijke oogenblikken slaagde hij hierin. De geblesseerde hand veroorzaakte hem ontzettende pijnen en de verwonding was dien aard, dat hij zich oogenblikkelijk onder doktersbe handeling moest stellen. Na verbonden en ontsmet te zijn kon hij huiswaarts keeren om van de doorgestane emotie te bekomen. Kaatsheuvel, 31 Oct. 1935. Huwelijk. Dinsdag n.m. had ten raadhuize al hier de huwelijksvoltrekking plaats tus schen Jhr. Jan Snoeck-Hurgronjje, ge zantschap-secretaris té Kopenhagen en Miss Eleanor Warthon Barker, ge boortig uit Philadelphia. Burgemeester Mallens trad als amb tenaar van den Burgerlijken Stand op en sprak na de vervulling van de wet telijke bepalingen het echtpaar in het Fransch toe. T.B.C.-Revue. Nog slechts 8 dagen scheidt ons van de première van de revue die ten bate van de plaatselijke T.B.C.-bestrijding in studie is. Als groote lijn loopt door deze vertooning de weldadige werking van de T.B.C.-bestrijding tegen het woekerende kwaad van de Witte Pest. Zal het goede doel de recette komt geheel aan de plaatselijke kas voor velen reeds een reden zijn om de revue te gaan zien, ongetwijfeld zal wat ge boden wordt ook een bezoek overwaard zijn. Met ijver en taai geduld is door de dames - heeren executanten avond op avond gestudeerd en geoefend, zoodat verwacht mag worden dat het spel af is. Op kosten van costumes is niet ge keken, zoodat ook op dit gebied de vertooning iets zal kunnen laten zien. Met groote belangstelling wachten we op de première, die 10 November a.s. in de Bel Canto-zaal gaat. IJzeren Hein. De tooneelclub van de R.K.W.V. vraagt de aandacht voor de opvoering van het bekende tooneelwerk „IJzeren Hein" van Missinkoff, dat Zondag 3 November in den Gildenbond wordt opgevoerd. De entréeprijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld, zoodat de kosten voor niemand een bezwaar kunnen zijn. De tooneelclub „St. Genesius" beschikt over goede krachten, die in staat zijn goed spel te vertoonen. Apollo. Zondag a.s. zet Apollo de viering van z'n gouden jubileum voort met het ge ven van een Jubileumconcert, door de beide zustervereenigingen ter plaatse aangeboden. Tevens zal dit concert ge legenheid bieden het jubileerende corps te huldigen. De huldiging zal een eenigszins officieel karakter dragen, daar ook de gemeente zich niet onbe tuigd zal laten voor een corps dat 50 jaren lang klaar gestaan heeft om ook elke officieele feestviering in de ge meente op te luisteren. Na 'n paar num mers van Apollo zelf, staat de huldiging op 't programma. Daarna volgt Eupho- nia met 3 werken. Bel Canto treedt op met Mannenkoor a capella en zingt ter opening een Ave Maria van Bisselink, de Directeur van Apollo. Ook 't dames koor, 't gemengd koor en zelfs het Don Kozakkenkoor zal zich laten hooren. Met een paar koorwerken met koperbe geleiding van Apollo, sluit Bel Canto, waarna Euphonia de eer van 't slot wordt aangeboden. Heusden, 30 Oct. '35. De heer W. C. Friedli, sedert October 1899 deurwaarder alhier, heeft wegens 't bereiken van den 70—jarigen leeftijd eervol ontslag gekregen. De damvereenigingen uit Heus den, Genderen en Drongelen hebben besloten deel te nemen aan den nederlaagwedstrijd bij de damclub Excelsior te 's Bosch. In de jaarvergadering der Heusd. Winkeliersvereeniging bracht de secretaris het jaarverslag uit, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed, waarbij alles bleek in orde te zijn. De aftr leden Joh. Vos, A. v, d. Pol en G. van Eeuwijk werden herkozen en in de vacature v. d. Linden werd ge kozen K. van Sinttruijen. De ver schillende attractie's voor de win kelweek werden besproken en mee gedeeld, dat de vereeniging drie geldprijzen zal beschikbaar stellen. Zondag speelt de voetbalclub P.S.V. tegen S.D.O. te Nieuwkuijk. Woensdagavond hield den Secr van het Bijbelgenootschap, den Gods dienstonderwijzer J. A van Helden uit Heusden, een lezing in de dicht bezette kerk der Ned. Herv. Gem te Rijswijk over het doel en ver spreiding van Gods woord. Den buitengewone begaafde spreker oogstte veel bijval. M.^ge er zulke avonden meerdere voorbereid worden. DEN BOSCH. Waalwijksche meisjes voor den strafrechter. Hendrika v. E., Johanna v. d. B. en Elisabeth B., drie Waalwijksche schoonen hadden met z'n drieën naast elkaar gefietst zonder acht te geven op de strenge oogen van een politieagent, die er voor zorgde, dat de rechterlijke macht'n paar sterren uit den grond stompte van ergernis bij het vernemen van deze nieuwe gruweldaad onzer toch al zooontaar- de jeugd en die het drietal ter ver antwoording riep. Maar ieder die vrouwentongen kent, weet hoe merkwaardig deze zich weten te wenden en krullen, ook al zijn 't nog maar jongedames tongetjes. En zoo verklaarde een der drie, dat zij juist »iemand» had weggebracht, en zich bij de twee anderen voegde, toen zij die tegen kwam, en dat die anderen haar toen terstond, zooals het brave meisjes betaamt, hadden gewezen op het misdadige met z'n drieën naast elkaar rijden, waarop zij terstond van volharden in haar overtreding der wet had afgezien. De zaak werd aangehouden om den verbalisant te hooren, die zei dat de dametjes er maar wat met hun petjes naar gooiden wat haar verklaringen betrefr. Zij werden veroordeeld elk tot f2.boete of twee dagen brommen. Van ongestempeld en blauwgestem- peld vleesch. »Ja, m'nheer de kantonrechter, ik heb wel vleesch in voorraad gehad, dat niet het vereischte stempel had, maar dat komt omdat ze bij ons in Waalwijk er veel te weinig stempels op zetten, zoodat je er altijd heele lappen af kunt snijden, die niet ge stempeld zijn. Ik heb er nog over opgebeld, of ze dat vleesch bij mij niet eens wat nauwkeuriger wilden behandelen, maar in plaats daarvan kwamen ze me bekeuren Aldus de slager J. B. tot den kan tonrechter. Op 23 Aug. had hij on geveer 49 K.G. versch geslacht en ongestempeld rundsvleesch in zijn winkel en werd hierop betrapt door den directeur van 't slachthuis, die kwam controleeren. Deze vertelde: »Ik had een tip gekregen, dat B. naar Den Bosch was geweest om daar vleesch te halen. Hij heeft heelemaal niet opgebeld, maar was juist bezig een stuk vleesch dat niet gestempeld was aan een vrouwtje te verkoopen, toen ik binnen kwam en dat vleesch in beslag wou nemen. Maar B. die een groot mes in z'n had zette zich in de houding en riep: »Je komt er niet aan met je póóten Hierop werd ik bang en deed een stap achteruit. Het best leek me toen maar de politie op te bellen. Ik vroeg hem, even van zijn telefoon gebruik te mogen maken, maar ook hier moest ik afblijven, zei bij, waar bij hij nogmaals op dezelfde hate lijke wijze melding maakte van mijn »pooten.» Verdachte B. had een heel lijstje van dingen die volgens hem niet gebeurd of anders gebeurd waren. Hij had heelemaal geen dreigende houding aangenomen. Maar in Waalwijk zetten ze te weinig stempels op de geslachte beesten en zoodoende heb je altijd lappen vleesch, die je er af kunt snijden en die geen stempel hebben. Ik hoop, aldus de ambtenaar van het O.M dat ze de volgende keer je zin eens komen doen en een 250 stempels op ieder beest zetten bij je! Eens kijken wat je dan zegt I Als je 'n beest zoo wilt stempelen, dat je er geen lapje ongestempeld af kunt snijden, dan kun je't heele beest wel blauw maken, aldus de heer Bos. Het vleesch waarover het ging was ingevoerd en in prima toe. stand, doch 't droeg slechts de stempels van Den Bosch. Verr'achte kreeg f30,boete of 30 dagen naar het bekende vacantie- oord. Chef tegen wil en dank. 't Is geen algemeen verschijnsel, dat iemand liever werkman is dan chef of leider, maar voor het Kantorgerecht in Den Bosch, deed zich toch zulk een merkwaardig geval voor. Bij de firma Teulings te Waalwijk was n.l. werkzaam geweest voor montagewerk zekere J. v. d. Berg uit Waddinxveen, waar hij zeggen schap had over eenige andere werklieden. Deze v. d. B. kwam voor den strafrechter, omdat hij de verplichtingen die de Arbeidswet hem als chef oplegde niet allemaal even getrouw was nagekomen en niet voor behoorlijke arbeidslijsten gezorgd had. Verdachte zei, dat hij door meer dere vakkennis de leider van eenige anderen was geweest bij het werk, doch dat geen haar van zijn hoofd aan chef-zijn dachthij was blij, weer wat werk te hebben »Maar U verrichtte toch al het werk van een cheflw aldus 't O.M. »Ja, maar de loonen der arbeiders wercen niet door mij, maar door de firma uitbetaald; ik zelf werd ook per uur betaald als 'n gewoon werkman De zaak werd acht dagen aan gehouden, om klaarheid te geven, wat verdachte nu eigenlijk was. ADVERTEERT IN DIT BLAD. üeemamt Breda. Woensdag f Hovember. 6roote Pairdninirht.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 2