Bij de uitvoering der werken voor de drinkwatervoorziening van de destijds Uesiaaiide gemeenten Vlij. men, ïNieuwauijk en Druuen, speci aal wat ijeticit den bouw van watertoren en pompstation en hel leggen uer leiding, werd er reeds reKcning ineue gehouden dat ter zijner njd ook de dorpen Elshout en Haarsteeg op de waterleiding zouden aansluiten. Aangezien het dorp Elshout ininiuueis lot deze gemeente is gaan benooren, heelt de raad te beslissen of ook Elsuoul 111 het genot van een goede watervoorziening zal worden gesteld. Door aansluiting op de waterleiding zal ook daai, evenals 111 Hruneu in een dringende behoeite worden voorzien. iNiet alleen uit hygiënisch oogpunt voor de voorziening van gescnikt drink water, doen ook de voorziening van voldoende biuschwater voor de brandweer eischt dringend ver betering. B. en W. stellen dan ook voor tot uitbreiding van de waterleiding tot Elshout te besluiten. Zij doen dit met meer klem, omuat de kosten daarvan naar verliouding minder belangrijk zullen stijgen, aangezien zooals boven reeus werd opgemerkt bij de uitvoering der nooldwerken niet de mogelijkneid van eventueeie aan sluiting reeds rekening werd gehou den. Daarbij komt, dat de kansen van rendement der waterleiding vanzellsprekend stijgen, met de toename van het aantal aanslui tingen. Daarenboven zijn de jaarlijksche annuïteiten bij een uitbreiding mans beduidend geringer, dan bij een uitbreiding op een lateren datum, aangezien de lasten thans over 54 jaren kunnen worden verueeld, terwijl bij latere uitbreiding dit aantal jaren zooveel minder is dan 54 als er jaren met de uitbreiding gewacht wordt. Tenslotte maakt deze uitbreiding het mogelijk, om het net in Druuen zoowei via den Zeedijk als in de Wollshoek met het Elshoutsche net te verbinden, waardoor een beter circuleeren van het water wordt verkregen. De totaal-aanlegkosten bedragen f 184UU, De heer v. Herpt vraagt of het niet wenschelijk is eerst te infor- meeren hoeveel menschen zullen aansluiten. De Voorzitter acht dit onnoodig. De kosten zullen niet hoog zijn cu het is van zeer groot belaag een goede brand alweer te bcziiieu. Du alleen acht spr. voldoende motief om tot den aanleg over te gaan. Het is bovendien te verwachten dat later de aanleg duurder zal zijn. Spr, beiwijtelt of een eoquete over de wenschelijkbeid van aansluiting wel een juist beeld oplevert, daar er meestal tegen waterleiding geageerd wordt. Spr. gelooft dat het aantal aanslui. tingen zal meevallen. Als de Raad thans een besluit neemt kan zeer spoedig met het weik be. gonnen worden. De heer v. Liempt brengt B. W. dank voor dit voorstel, waardoor Elshout ten zeerste gebaat zal zijn, terwijl Drunen er niet onder zal lijden. De heer W. v. d. Wiel zegt dat de aanleg het voordeel zou hebben dat ook de menschen aan den dijk goed water zouden krijgen. Spr. is voor i voorstel, mits de kosten van 't water niet worden verhoogd. De Voorzitter zegt dat in de abonnementsprijzen geen wijzigingen zullen worden gebracht De heer van Drunen is voor een enquete, daar hij betwijfelt of de in woners van Elshout welzullenaansluiten. De Voorzitter zegt dat het voorstel alleen het belang der inwoners van Elshout beoogt. Spr. heeft weinig fi ducie in een dergelijke enquete. De heer Vugts wil eveneens eerst de menschen hooren. De heer de Wijs is voor spoedige uitvoering van het werk, oaar de weg dan voor den winter weer in orde zal zijn. De heer v. d. Wiel sluit zich aan bij de woorden van den heer v. Herpt. De Voorzitter waarschuwt hier nog maals tegen de menschen hebben altijd groote bezwaren tegen het plaatsen van hun handteekening. Het is in het belang van Elshout en van het bedrijf de uit breiding tot stand te brengen. De heer van Liempt adviseert zijn medeleden het voorstel aan te nemen, al is het alleen voor de bestrijding van het brandgevaar. De heer de Baaij vindt het wen schelijk eerst te onderzoeken hoeveel menschen zullen aansluiten. De Voorzitter vestigt er nogmaals de nadruk op dat aansluiting niet verplicht zal worden. Zelfs al kwam er geen enkele aansluiting, dan nog zouden B. en W. het voorstel doen ter voorkoming van brandgevaar. Het voorstel is enkel in het belang van Elshout, daarom begrijpt spr. de opposilie niet. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 5 stemmen aangenomen; tegen de heeren v. Oers, v. Herpt, Vugts, van Drunen en de Baaij. Hondenbelasting 8. Vaststelling nieuwe verordening op de hondenbelastingen intrekking van de bestaande verordeningen in Drunen en Elshout. De heer de Baaij vindt voor Els hout deze belasting te hoog. De heer v. Herpt wil inplaats van f 5.f 2.50 voor losloopende honden vragen. De Voorzitter is daar sterk tegen, liever zou spr. den last nog verhoo- gen. Honden ter bewaking van erven kosten slechts f 1.50. Het is juist de bedoeling te voorkomen, dat er teveel honden op straat loopen. De heeren v. Drunen en Vugts vinden de belasting ook te hoog. De verordening wordt vastgesteld met 9—2 stemmen; tegen Vugts en v. Drunen. Wegenverbeteiing Elshout 9. Verbetering van wegen in Els hout. Na ampele overweging meenen B en W voor verbetering van wegen in en om Elshout te moeten voor stellen hun een crediet toe te staan van 1 11000. Het is onze bedoeling in Elshout den weg vanaf de Drunensche Steeg tot aan calé Klerks te vernieuwen met een koudasphaltweg ter breedte van 4 Meter (zooals in den Baardwijkschen Overlaat), met aan weerszijden een berm bestrating van 0,(50 Meter en afvoergoten van 0,35 Meter en verdere rioleering. De uitkomende keien kunnen dan benut worden voor bestraling van de Drunensche Steeg, n.l. het gedeelte vanaf de Spoorlijn tot aan de Scheiding, voor een gedeeltelijke vernieuwing van het Wieleind en van den weg nabij de Kapel. Deze herstrating kan geschieden op de gewone be grooting. Mochten er niet voldoende keien blijken te zijn, dan kan bij de Kapel een gedeelte beklinkerd worden. Deze verbetering is naar onze meening de eenigst juiste en meest doelmatige vernieuwing. B en W stellen dan ook voor een leening aan te gaan van f 11000 tegen een rente van ten hoogste 4'/a pCt., af te lossen in 32 jaren. Het College is van meening, dat het voor de gemeente het meest aanbevelenswaardig is, de uitvoering van dezen nieuwen weg op te dragen aan G. J. Vissers te Drunen. Aangezien echter in den Baad herhaaldelijk stemmen zijn opge gaan, onder meerdere aannemers het werk aan te besleden, stellen B. en W. voor thans bij wijze van proef dit werk aldus te doen uitvoeren. Dit echter onder voorwaarde, dat de raming niet wordt overschreden. Tot slot merken B. en W. op, dat dit voorstel tot vernieuwing en ver betering van wegen alleen dan kan worden uitgevoerd, wanneer de bij drage uit het werkloosheidssubsi diefonds voor de gemeente op de- zelfde wijze als het vorig jaar zal worden berekend. Mocht dit niet het geval zijn, dan kan voorloopig de verbetering niet worden uitge voerd en zal deze in ieder geval tot 1937 moeten wachten. De heer v. Herpt noemt het werk niet goedkoop en vindt dat met minder kosten ook een goede verbetering kan bereikt worden. De Voorzitter zegt dat de raad erop af kan gaan dat niet meer dan f 11000. besteed zal worden. Dit bedrag is voor 4 wegen niet groot. De heer v. Drunen heeft indertijd gevraagd wat het zou kosten den weg hooger te leggen. De Voorzitter zeiae toen dat dit duurder zou zijn, maar spr. kan dat niet begrijpen. De Voorzitter zegt dat een soliede weg over een langeren termijn kan worden afgeschreven. Bovendien kunnen met de uitkomende keien thans andere wegen worden veibeterd. De heer van Liempt zegt dat de ge meente Oudheusden sinds jaren zuinig heeft geleefd om tot een behoorlijke wegenverbetering te komen. Het valt spr. tegen dat B. en W. thans voorstellen minder te besteden dan indertijd door den raad van Elshout was uitgetrokken voor de verbetering. Elshout mag ver wachten dat zijn wegen in goeden staat worden gebracht. Spr. wil voorstellen f 15000.— te leenen om de wegen in Elshout behoor lijk te verbeteren. Spr- wil herstrating met de bestaande keien met bermbe strating en rioleering. Hij zou dit liever zien als een asfalt weg. De Voorzitter is het met den heer van Liempt niet eens dat Elshout niet goed wordt behandeld. B. en W. komen met een voorstel dat volgens hen het beste is. Herstrating der keien zal volgens spr. een groot fiasco worden, binnen enkele jaren zou dan de weg weer totaal vernield zijn. Deze keien zijn niet meer op het tegenwoordige verkeer berekend. Nu een groot bedrag moet worden uit gegeven wil spr. goed werk maken. De heer van Liempt vindt dat de verbetering der andere wegdeelen met uitkomende keien niet juist is. Het zou niet mooi ziin tusschen twee stukken klinkerweg een stuk keiweg te leggen. De heer van Herpt gelooft dat, als de gemeente Drunen zoo met de wegen DRAI5 AvanVALKENBUR •'.LEV ^•LEEUWARDEN- verbetering door gaat, de gemeente arm en de heer Vissers rijk zal worden. De Voorzitter wenscht dergelijke in sinuaties niet meer te hooren. Spr. merkt op dat de asfaltwegen in de gemeente Spr3ng Capelle zeer goed voldoen. De heer v. d. Wiel vindt het jammer dat dit voorstel nu reed» gekomen is. Als de Elshoutsche menschen liever een keiweg hebben en het voor de gemeente een vooideel is, dan meent spr. dat men de bevolking ter wille moet zijn. De weg behoeft niet op zwaar verkeer te zijn berekend. De Voorzitter zegt dat men vooral in het oog moet houden wat de weg-aanleg per jaar kost aan rente en afschrijving. Spr. merkt op dat B. en W- zich niet kunnen binden met hun voorstel zoolang niet bekend is hoe groot de rijksbijdrage in de werkverschaffing zal zijn. De heer van Liempt protesteert hier tegen. Hoe groot de bijdrage is, de weg moet er z.i. komen. Volgens spr. laat de begrooting nog voldoende ruimte. De Voorzitter gelooft dat Ged. Staten anders zullen oordeelen. De heer van Liempt meent dat de rente en aflossing voor deze verbetering altijd op de begrooting gevonden kunnen worden. Spr. wil daarom direct met de verbetering beginnen. De heer Klijn sluit zich aan bij het standpunt van den heer van Liempt. De heer v. d. Wiel acht het wenschelijk dat B. en W. hun voorstel terugnemen en in de volgende vergadering een besluit wordt genomen in den geest als verschillende heeren bedoelen. De Voorzitter trekt het voorstel van B. en W. in en zegt dat het college de zaak nader onder het oog zal zien. De heer van Liempt wenscht dat het nieuwe voorstel binnen een maand zal worden gedaan. De Voorzitter zegt toe het voorste zoo spoedig mogelijk te zullen doen. Conform het voorstel van den Voor zitter wordt besloten. subsiediefonds bekend is. De heer van Liempt zegt dat de boerinnenbond groot bezwaar heeft tegen uitstel. Als de gemeente geen bijdrage kan geven zal men zich daarbij moeten neerleggen, maar tegen uitstel heeft spr. ernstig bezwaar. Spr. meent dat de N. C. B. in het resteerende bedrag nog wil subsidieeren. De Voorzitter zegt dat wellicht ver schillende bestaande subsidies moeten worden ingetrokken. Daarom wil spr. de gemeente nog niet tot een nieuw subsidie binden Spr. vindt den cursus zeer nuttig, doch hij kan niet zeggen dat deze noodzakelijk is. De heer van Liempt zegt dat een bedrag van f225 geen bezwaar zal zijn. De voorzitter zegt dat de gemeente raad niet te licht over deze uitgave moet denken. Het verzoek wordt aangehouden. 15. Mededeelingen van B. en W. betreffende a. onderverhuring van een perceel grond tusschen de Vaarsloot en den Dijk door Adr. Pelders aan Engelb. Smits b verhuring van de Kaag. De raad gaat met deze verhuringen accoord. 10. Verzoek van den R.K, Jonge Boerenstand te Elshout om subsidie voor 1935. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagde bedrag van f20 te verleenen. 11. Verzoek van Adr. v. d Wiel te Wolfshoek om verbetering van zijn woning niet voorschotten uit rijks— en gemeentekas. Het verzoek wordt Ier fine van prae advies naar B. en W. verwezen. 12. Verzoek van Th v. d. Geld te Kaatsheuvel om hem een perceel bouwterrein te verkoopen langs de Stationsstraat. B. en W. stellen voor het perceel voor f 385.— teverkoopen onder beding dat B. en W. het bouwplan moeten goedkeuren. Dit voorstel wordt aangenomen. 13. Adres van diverse houders van bakfietsen om, in afwijking van de bepalingen van het motor- en rijwiel reglement, te bepalen dat dergelijke rijwielen bij het innemen van een standplaats langs den weg bij avond, slechts één licht behoeven te voeren. Aangezien de vóór het in werking treden der nieuwe voorschriften geldende regeling, waarbij bakfietsen e.d. zonder eigen verlichting moch ten stilstaan, binnen de bebouwde kom tot geen noemenswaardige bezwaren aanleiding heeft gegeven, geven B. en W. in overweging het College te machtigen de bepaling in het leven te roepen, dat rijwielen op meer dan twee wielen bij het innemen van een standplaats langs openbare wegen, gelegen in de be bouwde kommen der gemeente, voor zoover deze wegen zijn voor zien van openbare verlichting, niet voorzien behoeven te zijn van ver lichting aan de vóór- en achterzijde. Een machtiging ter zake aan ons College lijkt B. en W. in dit geval meergewenscht, opdat ingeval mocht blijken, dat het voeren van geen enkele verlichting door bedoelde rijwielen bij het stilstaan langs den weg alsnog tot bezwaren aanleiding zou geven, die bezwaren vlugger kunnen worden ondervangen, door b.v. te bepalen dat een verlichting aan de linkerzijde van die rijwielen moet worden aangebracht, of dat alleen een standplaats mag worden ingenomen binnen een kring van b.v. 10 M. van een straatlantaarn enz. Conform het voorstel wordt besloten. 14. Verzoek van den N.C.B. om medewerking tot het geven van een landbouwhuishoudcursus in de v.m. O.L. School te Wolfshoek. Gevraagd wordt een bijdrage van 30 pCt. der kosten en veihuring van de voormalige school voor f 175.— p.jaar. De Voorzittel zegt dat de lasten voor de gemeente f409.— zouden bedragen minus het huurbedrag. B. en W. willen dit verzoek aanhouden tot de beslissing over de uitkeering uit het werkloosheids* 16. Verpachting gemeente—eigen dommen. B. en W. achten het niet gewenscht de door den raad gedurende de laatste gevolgde practijk, van telkens aan alle pachters van gemeentegronden een be paald percentage vermindering van de jaarlijksche pachtsom toe te staan, te bestendigen. Dit toch stuit op verschil- 1 nde bezwaren; het is immersniet wel mogelijk in de begrooling een vaste raming te maken van de opbrengst van de landpacht, indien het vooruitzicht bestaat, dat in de loop van het komende jaar daarin beduidende wijziging moet worden gebracht, tengevolge van het toekennen van een pachtverlaging over de geheele lijn. Daarenboven is het voor de pachters van de landerijen zelf aangenamer en meer juist, indien van te voren vast staat welke pacht zij hebben te betalen. Tenslotte is de economische toestand thans wel zoodanig geconsolideerd, dat er voor telkens wisselende pachtver lagingen niet meer voldoende grond bestaat B. en W. zijn dan ook van meening, dat het juister is, dat een door den raad le benoemen vaste commissie de pachtprijzen van de gemeentegronden nader beziet en zoo noodig herschaten aan den Raad voorstellen doet tot het opnieuw vaststellen van de pachtprijzen. Wat de samenstelling van de nieuw te benoemen pachtcommissie betreft, deze zou naar meening van B. en W. moeten bestaan uit 4 leden plus een voorzitter. Als voorzitter ware te be- benoemen een der wethouders. Het ver dient ook aanbeveling naast raadsleden landbouwers tenminste één lid, niet behoorende tot het landbouwende ge deelte der bevolking daarin te benoemen. Het is nl. gewenscht de leden der pacht commissie niet alleen te kiezen uit raadsleden landbouwers. Het niet landbouwende gedeelte der bevolt ing tcch moet ook zijn aandeel in de lasten van de gemeentelijke huishouding dra gen en daarom is het niet meer dan billijk dat dit gedeelte ook reeds bij de voorbereidende besprekingen mede- zeggingschap heeft over de inkomsten der gemeente. B. en W. achten het verder niet gewenscht voor benoeming tot commissielid in aanmerking te doen komen de raadsleden die zelf pachters ziin van gemeentelanderijen, aangezien dan de objectiviteit in het beoordeelen van d e pachtprijzen en van de andere voorwaarden van verpachting in gevaar wordt gebracht. B. en W. stellen voor een vaste pachtcommissie in te stellen en daarin te benoemen 5 leden, waarvan eender wethouders als voorzitter en tot lid ten minste één raadslid behoorende tot de burger raadsleden. Voorts deze com missie thans reeds te belasten met een algeheele herschatting van de te ver pachten gemeente-gronden, waarvan de eventueeie voor pachters voordeelige gevolgen voor het pachtjaar 1935 zullen terugwerken; dit laatste alleen voor wat betreft de gronden, waarvan de pachtsom over 1935 aan de gemeente Drunen moet worden betaald. Het lid van Drunen acht het bezwaar lijk dat grondeigenaren in de commissie zitting hebben. Dit is zeker zoo be zwaarliik als het zitting hebben van pachters. De Voorzitter zegt dat het alleen de bedoeling is volkomen objectiviteit te bewaren. B. en W. doen geen voorstel om geen pachter te benoemen, doch zij achten dit wenschelijk. Het voorstel wordt aangenomen. Tot voorzitter der commissie wordt benoemd de heer van Halder, en tot leden de heeren v. d. Wiel, v. Drunen, Vugts en de Baaij. 17. Vaststelling raadsbesluit aan gaan rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nedeil. Semeenten. Besloten wordt een rekert aan te gaan tot een totaal van f20000.— 18. Voorstel van B. en W. hun een crediet toe te staan van f2000 voor de reorganisatie van de brand weer. De Voorzitter zegt dat thans een meer doelmatige brandweer kan worden ge organiseerd. De bedoeling is op 8 plaatsen in de gemeente brandwagens te stationneeren, waardoor elke brand aanstonds met twee slangen kan worden aangetast. Het ciediet zal zoo mogelijk niet geheel verbruikt worden. De heer de Wijs vraagt of reeds personen zijn uitgezocht voor de brand weer. De Voorzitter zegt dat B. enW. t. zt. de huidige brandweer zullen ontslaan om een nieuw uitgelezen corps samen te stellen. B. en W. zullen zeer con- sentieus nagaan welke personen geschikt zijn. Op een vraag van den heer v. d. Wiel zegt de Voorzitter dat mo.orspuiten op de waterleiding kunnen worden aan gesloten. Het voorstel wordt aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. hen te machtigen een ontwerp te doen maken van verbouwing van het v.m. gemeentehuis van Oudheusden en verbetering der Bijz. Jongens school te Elshout. B. en W. zullen nagaan of de ver betering der school een deel van de veldwachterswoning opeischt Getracht zal worden van het raadhuis nog een woning te maken. De archiefruimte zal in gebruik bij de gemeente moeten blijven. Het voorstel wordt aangenomen. 20. Benoeming leeraar vakschool voor schoenmakers. Voorgedragen worden 1 P. v. Rooij en 2 Ant. Smits. De Inspecteur heeft verzocht de benoeming direct voor drie maanden te doen geschieden. De heer de Wijs verzoekt dit punt in geheime vergadering te bespreken. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaren. Bij de rondvraag zegt de Voorzitter op een vraag van dhr. de Wijs dat de Elshoutsche kermis zal gehandhaafd blijven. Aan een verzoek van dhr. de Wijs om bij den Commissaris aan te dringen op de benoeming van een veldwachter voor Elshout, kan de Voorzitter niet voldoen. De heer v. Drunen vraagt enkele lantaarns te plaatsen op den weg van de veiling tot aan den wachtpost. De heer v. Oers vraagt waarom f 1 is afgehouden van de loonen der werk- loozen. De Voorzitter zegt dat niets is afge houden, doch dat de werkloozen meer hebben gehad als waarop ze recht hadden. De heer v. d. Wiel beweert 't tegen deel. Het loon is z.i. verkeerd berekend. Spr. wil thans den gulden alsnog uit- keeren De Voorzitter zegt nogmaals dat niets is ingehouden. Van enkele opmerkingen neemt de Voorzitter nóta. De vergadering wordt hierna geschorst. Na heropening wordt tot leeraar aan de Vakschool benoemd de heer Smits met 6 stemmen tegen 3 op den heer v. Rooij en 2 blanco. De vergadering wordt hierna gesloten. Tentoonstelling der Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden op 12, 13 en 14 November in de zaal Musis Sacrum te Waalwijk. Bovengenoemde tentoonstelling biedt gelegenheid om kennis te maken met alles wat tot op heden is uitgevonden op het gebied van hulpmiddelen voor slechthoorenden en dooven, zooals ge- hoor-apparaten, doovenbellen, f iets- schilden, insignes, deurkloppers, leer middelen in gebruik bij het onderwijs aan slechthoorende kinderen, enz. Volledige inlichtingen over het afzien van den mond, over het onderwijs aan S.H.-kinderen, kortom over alles wat voor S.H. van belang is, en tevens over wat de vereeniging doet om het leven der S.H. te vergemakkelijken en te veraangenamen, worden verstrekt. Op de tentoonstelling bestaat ook ge legenheid om voorwerpen te koopen die door onvermogende S.H. gemaakt zijn. De instrumenten, gekozen uil de collectie van het Centraal magazijn der vereeniging te Amsterdam, waar onder behalve de allernieuwste met beengeleiding, ook andere electrische en mechanische instrumenten, groeps- lelefoons, enz., mogen zonder eenige verplichting geprobeerd worden on der leiding van deskundigen. De ge- hoortoestellen zijn te koop, en mogen in bepaalde gevallen, ook op proef meegenomen worden, om de slecht hoorenden de gelegenheid te geven, thuis, in den huiselijken kring te on dervinden, of ze van deze instrumenten de gewenschte hulp krijgen. Het in strumenten-fonds kan, indien noodig, aan onbemiddelden, zonder onder scheid van gezindte, bij den aankoop geldelijken steun verleenen. Ook vindt

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6