TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. oop No. 86. Woensdag 6 Nov. '35. 58e Jrg. 4.6) 5.2: 6.7a iEm 1.5 2.2. 3.9; 4.7 6.7; Waalwijk, 5 Nov. 1935. Aanbieding Mozaïk Broeder Cephas. Ons raadhuis is een prachtig kunstwerk rijker geworden, n.l. het mozaïk van Broeder Cephas, dat is aangebracht in de achter-trappenhal, die leidt naar de vertrekken dei- Kamer van Koophandel en Fabiie- ken voor de Langstraat. Broeder Cephas, die met nauwe banden aan Waalwijk verbonden is, waar hij lange jaren de jeugd onder wees, heeft met meer dan gewone toewijding aan dit kunstwerk ge. arbeid. Er zijn meer dan drie jaren verloopen sinds de Congregatie dei- Broeders dit geschenk aan het ge meentebestuur toezegde, doch al dien lijd heeft Broeder Cephas noo- dig gehad voor zijn voorbereiding, al dient gezegd dat zijn minder goede gezondheidstoestand hem af en toe het werken belette. Broeder Cephas heeft, voor hij met zijn werk begon, een uitvoerige studie van de mozaïkkunst gemaakt en hij vertoefde daartoe maandenlang in Italië. De kunstenaar wilde iets maken dat ver uitsteekt boven de minder kunstzinnige producten, die tegenwoordig veelal als mozaïk. kunst worden aangediend. En we mogen zeggen dat Broeder Cephas in deze opzet volkomen geslaagd is. Zijn werkstuk biedt een rijke kleurenharmonie en past zich uit stekend aan bij in dit deel van het gebouw gebezigde steensoorten. Dit kunstwerk van Broeder Cephas,die zich de laatste jaren als kunstenaar op zoo veelzijdig gebied heeft on derscheiden, zal in den loop der jaren een der Iraaiste sieraden van ons raadhuis blijven. Zaterdagmiddag heeft de officieele overdracht van het kunstwerk aan het gemeentebestuur plaats gehad In de raadszaal waren daartoe bij eengekomen het dagelijksch bestuur der gemeente, verschillende raads leden, de Eerw, Broeder Overste, de hoofden der St. Petrusscholen en BroederCephas, Pastoor Heezemans, Drs. G. J. de Vries, directeur der R. K. H. H. S-H. B. S., de heer J. C. Spapens, voorzitter derVeree- niging van Waalwijksche Schoen fabrikanten, de heer Ger. Verwiel, voorz. der vereeniging «Hannibal», de heer Th. van Delft, de heerChr. van Liempt, voorzitter der R. K. Mtddenstandsvereeniging, de heer v. Het heeft enkele jaren geduurd voor de mozaïk kon geplaatst wor den, zooals door den burgemeester reeds gezegd is. De omstandigheden, die daartoe geleid hebben, zijn van verschillenden aard geweest. De voornaamste oorzaak was wel de gezondheidstoestand van Broeder Cephas, die graag van dit werk iets goeds wilde maken, en er dan ook bijzondere zorg aan heeft gewijd. Thans zijn we zoo gelukkig aan het gemeentebestuur de mozaïk te kunnen aanbieden, zoo gaat spr. voort. Het onderschrift luidt »Ge- stand aan Woord en Hand». Het is ruim 22 jaren geleden, dat de Eerw. Broeders zich in Waalwijk gevestigd hebben. Toen ze in Waal wijk kwamen hebben ze zich tot plicht gesteld, om hier naar best vermogen te werken aan de opvoe ding en het onderwijs van dejeugd en daardoor iets goeds te geven aan de kinderen en aan de geheele be volking van Waalwijk. Of zij hun woord gestand hebben gedaan staat niet aan mij te beoordeelen. Wel wil ik zeggen dat de Broeders nog steeds hetzelfde ideaal voor oogen hebben en er nog steeds van over tuigd zijn dat zij een plicht te ver vullen hebben, waarvoor zij hun beste krachten moeten blijven geven. Onder Gods zegen zullen wij ons woord gestand doen. Zich richtend tot BroederCephas zegt spr.Broeder Cephas heeft jaren in Waalwijk geleefd en gewerkt aan het welzijn der Waalwijksche jeugd. Graag breng ik U een woord van dank al weet ik dat gij dat niet graag hebt voor de toewij ding en de liefde waarmede gij dit kunstwerk gemaakt hebt, ondanks moeilijke omstandigheden. Wij waar- deeren dit zeer en wij zijn ervan overtuigd dat ook diegenen, die het werk zullen zien, dezelfde waardee ring zullen hebben. De hoop uitsprekende, dat dit kunstwerk de goede en prettige samenwerking tusschen de gemeente en de St. Petrusscholen zal beves tigen droeg spr. tenslotte het ge schenk over. De Burgemeester hield vervolgens een dankrede, waarin hij op de beteekenis van het kunstwerk inging. Hij sprak ongeveer als volgt: De marmermozaïk, aangeboden door de Congregatie der Broeders van »Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen» te Maastricht, stelt voor een schoenmaker, die een monde linge overeenkomst met een leer looier, door handslag bevestigt. Tegenwoordig noemt men een d. Maagdenberg, namens de Alg. R.K. Ambtenarenvereeniging,de heer J. Kooien, namens den R.K. Bouw vakpatroonsbond en de heer G. v. Huiten, oud-gemeente-opzichter. De Burgemeester sprak een wel komswoord tot de genoodigden, waarin hij zeide dat tusschen de tijdstippen van aanbieding en vol tooiing van de mozaïk drie lange jaren liggen. Spr. kende de oorzaak daarvan: den gezondheidstoestand van Broeder Cephas en het feit dat deze enkele studie-reizen naar Italië heeft moeten maken. Spr. was ervan overtuigd dat Broeder Cephas met voortvarendheid heeft gewerkt, doch de kunst stelt nu eenmaal bijzondere eischen, hetgeen ook andere kunste naars ondervinden en wij met hen, aldus spr. Spr. gaf vervolgens het woord aan den Eerw. Broeder Overste. Toen enkele jaren geleden Waal wijk in het bezit kwam van dit mo numentale gebouw, aldus spr., heeft het hoofdbestuur onzer Congregatie ons in de gelegenheid gesteld om het gemeentebestuur een cadeau aan te bieden, in den vorm van een mozaïk. Het hoofdbestuur heeft dit gemeend te moeten doen, om daardoor blijk te geven van ons medeleven met de gebeurtenissen in de plaatsen waar wij gevestigd zijn. dergelijke bekrachtiging van een overeenkomst een acte van goede trouw. In vroegere en in dit opzicht betere tijden, toen de handelsmoraal met een andere maat werd gemeten en het niet noodig werd geoordeeld, door onderteekening van een scherp- zinnigjuridisch contract, eikeneiging tot egoistische interpretatie der overeenkomst bij voorbaat den kop in te drukken, toen gold de hand slag als een normale bekrachtiging eener handelsovereenkomst, waar aan partijen zich in geweten gebon den achtlen. De tijden zijn veranderd en de menschen hebben zich daaraan door verruiming van geweten aangepast. Ons raadhuis is van dezen tijd en daarom heeft zijn bouwmeester, in den gang, welke leidt naar den zetel van handel en industrie in de Langstraat, niet de goede trouw ge symboliseerd, maar de list. Een vos streelt de ijdelheid van de raaf en noopt deze daardoor haar zang kunst ten gehoore te brengen Het stuk kaas, dat de raaf in haar sna vel geklemd houdt, wordt door deze list een welkome prooi van den vos. Architect Kropholler beoefent de schoone kunsten met groote toewij ding en Broeder Cephas eveneens. Toch zijn deze beide kunstenaars te zelfder tijd in tegengestelde rich- Heden herdenken de echtelieden Paulus Verhoeven (meer bekend als Pauw van Tunnekes) en Adriana Klerx (eerder wed. G Mulders), hunne 40 jarige echtvereeniging. Wij bieden het jubileerend echtpaar gaarne onze gelukwenschen. Als bijzonderheid mogen we er bij vermelden, dat bovenstaande jubilarissen ook gedurende deze 40 jaren aborné zijn van ons blad. ting geïnspireerd geworden bij het betreden van het domein der Lang- straatsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, zooals blijkt uit de uitbeelding hunner gevoelens. Deze plechtigheid is zeker minder geschikt voor een ontleding van de oorzaken dezer afwijkende gevoels uiting, maar een gelukkige gedachte mag het ongetwijteld genoemd wor den, om op deze plaats een ander licht te doen vallen op de handels moraal, dan architect Kropholler deed. Door de voorstelling van deze marmermozaïk is de sfeer in dit voorportaal van handel en industrie veranderd, ze is rustiger geworden en heeft nu zelfs een Humoristisch tintje gekregen. Al moet ik derhalve erkennen, dat de marmermozaïk op de juiste plaats is aangebracht, toch heb ik overwogen of \oor dit kunstwerk geen andere, meer eervolle plaats, moest worden ingeruimd, b.v. inde hall of in de raadzaal. Het gezag, dat in dit raadhuis zetelt, kan zijn invloed en kracht ontleenen aan macht en aan goede trouw. Gezag, dat op macht steunt is niet duurzaam en stort ineen, als de macht een einde neemt. Duur zaam daarentegen is het gezag, dat wortelt in het vertrouwen, dat de overheidsmaatregelen rechtvaardig zijn en zonder aanzien des persoons worden toegepast. Goede trouw is het eenige fundament, waarop het gezag weerstand kan bieden aan de wisselende invloeden van tijd en omstandigheden. Het is om deze reden, dat ik aan dit symbool der goede trouw gaarne een plaats zou hebben willen inruimen in de raadszaal, de zetel van het gemeen telijk gezag. Namens het gemeentebestuur zeg ik de Congregatie der Broeders van »Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen» zeer hartelijk dank voor het geschenk, dat een sieraad van ons raadhuis zal blijven, maar ook tevens getuigenis zal afleggen van de vriendelijke verhouding, welke tusschen de Congregatie en het ge meentebestuur bestaat. Dit kunst werk zal voor ons ongetwijfeld aan leiding zijn, om ons die vriendelijke tegemoetkomendheid te blijven her inr.eren. Broeder Cephas I Van architect Kropholler heb ik vernomen, dat door U kosten noch moeiten zijn gespaard en geen zorgen zijn geteld, om waarborgen te scheppen, dat het werkstuk aan de hoogste eischen van kunst en afwerking zou beant woorden. Die groote toewijding zal voor een deel haar oorsprong hebben gevonden in de wetenschap, dat het marmermozaïk zou worden geplaatst in een raadhuis van Kropholler; voor een ander deel echter om wille van de reputatie van den kunste naar zelf. Namens het gemeente bestuur zeg ik U hartelijk dank voor die groote toewijding en ik hoop van ganscher harte, dat LJ nog zeer vele jaren zult mogen terugzien op Uw aandeel in de inwendige versiering van het Waalwijksche raadhuis. Namens het gemeentebestuur aan vaard ik dit geschenk in groote dankbaarheid en zeg ik U toe dat er de beste zorgen aan zullen wor den besteed.» Vervolgens ging het gezelschap de mozaik bezichtigen, waarna tot besluit der plechtigheid Ihee geser veerd werd en de heeren nog eenigen tijd bijeen bleven. R.K. Werkliedenvereeniging. De R K. Werkliedenvereeniging alhier hield Zondag de jaarlijksche feestdag, die oudergewoonte begon nen werd met een H. Mis met algemeene H. Communie, waaraan vrijwel alle leden deelnamen. 's Avonds werd in den Gildenbond een feestvergadering gehouden, waar de leden met hun dames tegen woordig waren. De zaal was tot den laatsten stoei toe bezet. De heer Fr. Passier sprak een welkomswoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de aanwezige heeren geestelijken. Het deed den voorzitter genoegen dat er zulk een drukke deelname was aan de H. Communie. Spr. spoorde de leden aan in dezen troebelen tijd, waarin zooveel meeningen tegen het H. Geloof worden verkondigd, de katho lieke vereenigingen hoog te houden. Spr. deed voorts nog enkele mede- deelingen omtrent de regeling van het St. Nicolaasfeest. Nadat het »Strijdlieder gezongen was ging het gordijn op en kwam D. V. S. V. op de planken met het tooneelspel «Vlammende Vleugels« van W. v. d. Berg, dat de bezoekers 'n buitengewoon aangename avond bezorgd heeft. Het dient gezegd dat de schrijver voor de oplossing van de verwikkeling van zijn stuk een ietwat fantastische onderneming ver zonnen heelt, die de werkelijkheid wat al te sterk geweld aandoet en dat er ook enkele andere bedenkin gen tegen het gegeven zijn aan te voeren. Dit neemt echter niet weg dat het stuk buitengewoon spannend is en vooral om het sportieve lintje dat er aan is wel bijzonder in den smaak valt. Het stuk behandelt de rivaliteit tusschen enkele vliegeniers, waarvan de een 'n nobel mensch is doch de ander met minder faire middelen een aanvankelijk succes behaalt, dat echter volkomen wordt uitgewischt als een heldendaad van den eerste de rollen doet omkeeren en de ware toedracht aan het licht brengt. Voor de vertolking van het stuk hebben we allen lof. De spelers van D.V S.V. maken hiermede een zeer goede beurt. Alle rollen waren in uitstekende handen, zoodat het stuk vlot liep. D. V. S. V. heeft in de vertolkers van dit stuk, F. Kelder, H Maas, A. Wijkmans, H. de Werd, J. Sleen- hoff, H. Kolster, M Berkelmans, H Beerens, P. v. d Hoven en C. v. d. Wiel een prachtig corps, waarbij de jeugdige Jo Grapendaal, die in dit stuk op uitstekende wijze de jongensrol speelde, prachtig aansluit. De geluiden der vliegtuigmotoren waren op uitstekende wijze geimi- teerd en de verdere outillage was verzorgd op de wijze zooals we liet bij D.V.S.V. gewoon zijn. Den regis seur, den heer Jac. M. Didden, komt daarvoor dan ook bijzondere lof toe. Alles bijeen mogen we het een zeer geslaagde uitvoering noemen en de aanwezigen hebben intens mee geleefd in de spanning op het tooneel, die vooral in het laatste bedrijf tol een maximum stijgt Tijdens de pauze werd voor de St. Nicolaas actie gecollecteerd, waar door 'n flinke duit in het zakje kwam. ^Vlammende Vleugelsa. Wij herinneren nog even aan de uitvoering van de tooneelvereeniging D.V.S.V., die hedenavond ten bate der T. B. C. bestrijding in den Gil denbond gegeven wordt. Opgevoerd zal worden het tooneehverk «Vlam mende VleugeL« waarmede deze club reeds Zondag een groot succes had. De uitvoering zal alleszins het aanzien waard zijn en wij raden dan ook ieder aan haar niet te verzuimen. We hopen èn voor de T. B C.- patienten èn voor D.V.S.V. dat de groote zaal vanavond weer vol-bezet zal zijn. Vereen, tot beuordering der belangen van Slechlhoorenden. Verschillende particulieren, fabri kanten en winkeliers hebben reeds prijzen afgestaan voor de verloting die gehouden wordt ten bate van bovengenoemde vereeniging of li; ver ten bate van de Tentoonstelling en Demonstratie-dagen, die hier 12, 13 en 14 November in Musif Sacrum worden gehouden en waarvan de trekking op den laatsten dag, dus 14 November om 4 uur plaats heeft, en niet op 15 November, zooals abusievelijk op de loten vermeld staat. Wij vertrouwen dat verschil lenden nog genegen zu len zijn een prijsje beschikbaar ie stellen, dat men kan laten bezorgen aan ons bureau. De loten-verkoop is begonnen en begint al aardig te loopen. Wij hopen dat velen zulk een lotje zullen willen koopen, als dit hen verzocht wordt. Men heeft kans op aardige prijzen en men steunt er een goed werk mee Een aardige leuerantiel Als men op't oogenblik een kijkje aan de haven neemt of op de op slagplaatsen der fa. Gebr. de Jong alhier, dan ziet men daar bergen met zakken snippers en leder-afval Deze firma koopt die op in de schoenfabrieken in en om de Lang straat, Tilburg, Oisterwijk, Nijmegen enz. en deze zijn in hoofdzaak be stemd voor kunstmeststof-fabrieken. Deze week zal in een schuit in de haven alhier niet minder dan 600 ton van dit artikel geladen worden, waardoor de voorraad weer op is. Voetballerrein W.V.B. De voor enkele jaren opgerichte R.K. Voetbalvereeniging W. V. B. (Waalwijksche Voetbalvereeniging Besoijen) is in korten tijd tot een der grootste vereenigingen in onze plaats gegroeid. Geen wonder dus dat de jeugdige club, die zich ten doel heeft gesteld de sportbeoefening in katholiek verband in Waalwijk meer ingang te doen vinden, naar een nieuw speelterrein moest uitzien. Zij heeft dit gevonden dicht bij het centrum der gemeente, nl. aan de Burg. v. d. Klokkcnlaan naast het terrein van R.W.B. A.s. Zondag zal het terrein officieel worden geopend en ingezegend, hetgeen voor W.V.B. een feestdag zal worden. We hebben de gelegen heid gehad een kijkje te nemen in de accomodate van het terrein, die werkelijk uitstekend is en bij weinige zoo jonge clubs als W.V.B. zal wor den aangetroffen. Aan de zijde der Burg. v. d. Klok- kenlaan is het terrein afgescheiden door een hooge schutting, in het midden waarvan het mooie club gebouw is geplaatst. Hierin bevinden zich twee ruime kleedkamers, be nevens een kleinere klcedgelegenheid voor den scheidsrechter. De kleed kamers zijn 3 x 372 M., dus ruim genoeg, terwijl een uitstekende waschgelegenheid aanwezig is. Voorts is er een cafélokaal van 9 x 4 M. met welvoorzien buffet. Ook twee loketten zijn in het gebouwtje onder gebracht. Het terrein zelf heeft de meest gebruikelijke afmetingen, nl. 105 bij 70 M. en ziet er uitstekend uit, al moeten de oneffenheden door walsen nog worden weggewerkt. We mogen W.V.B., dat in Besoijen op zooveel sympathie kan bogen dat het daardoor mogelijk werd een dergelijke speelgelegenheid in te richten, hiermede van harte felici- teeren. Moge de club op dit terrein nog menig succes behalen en mogen wij haar spoedig als I.V.C.B.'er zien optreden. We kunnen ieder aanraden a.s. Zondag ter gelegenheid van de openingsplechtigheid, waarover men hieronder meerdere bijzonderheden kan lezen, eens een wandeling naar het nieuwe terrein te maken. Men schrijft ons van W.V.B. zijde In aansluiting op ons bericht van enkele weken geleden in verband met de feestelijke opening van het W.V.B.-terrein op Zondag a.s. kun nen wij thans nog mededeelen, dat de werkzaamheden op het terrein reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. Zooals het zich nu laat aanzien, kunnen wij met recht trots zijn opeen accomodate als de onze en gelooven wij mede dat zij met iedere inrichting van dezen aard kan wedijveren. De openingscommissie heeft inlus- schen ook niet stilgezeten en is er in geslaagd voor dien dag eenige bijzon dere attracties op touw te zetten. Naast de diverse festiviteiten, welke een meer intiem karakter dragen en uiteraard hoofdzakelijk bestemd zijn voor de leden, zal het hoofdnummer van het programma zijn de voetbal wedstrijd tusschen een sterke Waal wijksche Combinatie, we'ke bestaat uiteen kern van W.V.B.-spelers ge completeerd door eenige krachten uit andrre veieenigingen, met als tegen stander het bekende D.E.S. uit Kaatsheuvel. Dat dit een zeer bij zondere wedstrijd belooft te worden behoeft niet gezegd en kunnen wij gezien de rivaliteit welke tusschen D E.S. en de diverse Waalwijksche vereenigingen steeds geheerscht heeft, reeds bij voorbaat van een spannen- den kamp gewagen. Aan deze ont moeting zal een voor-wedstrijd voor afgaan tusschen een W.V.B.-combi natie en een nog nader te bepalen tegenstander. Voorts kunnen wij nog mededeelen dat verschillende officieele personen van hunne belangstelling zuilen doen blijken, terwijl ook de harmonie Sl. Crispijn hare medewerking zal ver- leenen in den vorm van een muzi kale wandeling door de gemeente met als einddoel het W.V.B -terrein, alwaar zij gedurende den wedstrijd zal aanwezig blijven om ons op enkele pittige nummers te vergasten. Bedriegen de ^oorteekenen niet, dan belooft het geheel een interes sante gebeurtenis te worden en kun nen wij het publiek in alle gerust heid aanraden 10 November voor een bezoek aan het W.V B.-terrein te reserveeren. Nadere mededeclingen, alsmede een volledig programma en opstel ling der ploegen, zullen in het num mer van a.s. Zaterdag onder sport worden bekend gemaakt. Postavond. Zooals reeds terloops werd mede gedeeld, zal de Postavond dit jaar worden gehouden op Zaterdag 23 November. De avond zal geopend worden met het tweede gedeelte uit de revue »les deux Mondes» door de Veteianen. Deze scène brengt ons in een der vele negerwijken dei- wereldstad New York en stelt een kroeg voor, die gedreven wordt door een negerin met name »Madame Sopra-Bassa». Deze staat in hoog aanzien bij haar clientèle en geniet aller vertrouwen. Vele internationale artisten komen hier samen, omdat in deze zaak een zeer bekend artisten- De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 5