Namaak kan niet in zijn schaduw staan BINNENLAND. BUITENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. PLAATSELIJKE BERICHTEN. 3 Nuldenbocklinnenwever; vrouw en 4 kinderen. 6 zielen. Arm. 2. De weduwe Dirck Lamberts de Greeff; heeft 1 morgen zaailand en 1 halven morgen weiland; één koe. Heeft 7 kinderen. Wonen bij haar nog een paar jonge luijden. 10 zielen. So- beren kost. 3. Jan Geerits de Rog; arbeider; vrouw en 2 kinderen; 4 zielen. 4. De weduwe Nicolaes Regnaerts met zuster en 2 kinderen. Wat land bouw; 1 melkkoe. 4 zielen. 5. Hendrick de Rog, 57 jaar, met vrouw en 5 kinderen. Landbouwer, sober bestaan. 7 zielen. 6. De familie vanRombout Ariens- sen; met vrouw en 7 kinderen. Meer schuld dan goed. 9 zielen. 7. De familie van Jan Jansen Ver- wiel, met vrouw en 2 kinderen. Stoel draaier; 4 zielen. 8. Margrit a Eckius. Belast met alimentatie van 3 zusters kinderen, spinster; soberen kost. 4 zielen. 9. Peeter Lugcasz. Uvttenbroeck; met vrouw en dochter. Heeft 4 hont zaailand. Soberen kost. 3 zielen. 10. Geerit Verhegden, secretaris; met vrouw en 6 kinderen. Voor iaar- lijkschen dorpsdienst 15 gulden. Heeft 2 melkkoeien. Belast met schulden. 8 zielen. 11. Andries Wouters, arbeider, vrouw en 2 kinderen. 4 zielen. 12. Hugbert Wouters, broeder van voorgaanden. Schoenlapper. 1 ziel. 13. Adriaen Wouters, met vrouw en 2 kinderen. Eenig teel- en weiland. 4 zielen. 14. Wouter Aertsz. Regers, met vrouw en geen kinderen. Eenig teel- land; 2 zielen. 15. De weduwe van Claes Jacobs, met 2 kinderen. Bijna geen middelen. 3 zielen. 16. Wouter Jansen van Cuuck, vrachtrijder, met wat land en 2 melk koeien. Heeft vrouw en 1 kind. 3 zie len. 17. Gijsbert Lambertsz. de Greeff, met vrouw en 5 kinderen. Arbeider. 7 zielen. 18. De weduwe Hendrick van den Nieuwenhugse, landbouwster en spin ster. Bij haar woont haar zoon met vrouw en 3 kinderen, die afgebrand zijn. 6 zielen. 19. Adriaen Geerits de Rog, met vrouw en 7 kinderen. Wat zaai- en weiland, belast met schuld en met het onderhouden zijner moeder. 10 zielen. 20. Mr. Anthong de Brugn, school meester; met vrouw en 4 kinderen. Inkomsten salaris 156 gulden plus eenige inkomsten als koster enz.; to taal 200 gulden.. 6 zielen. 21. Ds. Hermanus Plassius, predi kant met vrouw en 2 kinderen. Geen middelen dan zijn tractement 450 gulden). 4 zielen. 22. De kinderen Hugbert Gijsbertsz. de With. Afgebrand en geruïneerd. 5 zielen. 23. De weduwe Willem Hugsmans, met 2 kinderen. Afgebrand en geruï neerd. 3 zielen. 24. De weduwe Aert van Tugn, met 1 dochter. Heeft 1 melkkoe. 2 zielen. 25. Embrecht Leenhouder, met vrouw en 2 kinderen. Schipper, klein schuit ie. Geen verdienste. 4 zielen. 26. De weduwe Hendrick van Hou- tert (van den Hout), met 4 kinderen. Arm. 5 zielen. 27. Cornelis Corsten, met vrouw en een dochter. Vroeger grondwerker, nu onbekwaam. Wat bouw- en wei land; één melkkoe. 3 zielen. 28. Michiel Jagers, 76 jaren. Onbe kwaam tot eenig werk. Weinig mid delen; 1 ziel. 29. Jan Hugberts van Hegst, met vrouw en 7 kinderen. Schipper, wei nig verdienste. 9 zielen. 30. Jan Goosens (van den Hove), met vrouw en 1 kind. Vrachtrijder, met wat land en 1 melkkoe. 3 zielen. 31. Willem Boom, weduwnaar, met 7 kinderen. Vele schulden. Arm. 8 zielen. 32. De weduwe van Jan Laurens- sen (Nulfenbock?), met 2 kinderen. Arbeider. 3 zielen. 33. Jacob van Drongelen, met vrouw; had vroeger 2 paarden, beide verloren. Soberen kost. 2 zielen. 34. Aert IJendrickx, met vrouw en 2 kinderen. Linnenwever. 4 zielen. 35. Willem Corsten, met vrouw en 4 kinderen. Arbeider. 6 zielen. 36. Willem Adriaensen Hogmeger, met vrouw en 4 kinderen. Vrachtrij der. 1 melkkoe. 6 zielen. 37. Cornelis Ariensen Hegmans, met vrouw en 4 kinderen. Leeft van den arme. 6 zielen. 38. Laurens Jansz. (Nultenbrock?), linnenwever. Afgebrand en geruï neerd. 1 ziel. 39. Tonis Cornelissen, met vrouw en 2 kinderen. Linnenwever, arm. 4 zielen. 40. Arien Floren weduwe, met 4 kinderen. Arm. 5 zielen. 41. De weduwe Paulus Peeters, met 3 kinderen. Arm. 4 zielen. 42. Hendrick Tonissen Carpestegn, met vrouw en 5 kinderen. Afgebrand en geruïneerd. 7 zielen. 43. Jan Wouters, met vrouw en 1 kind, arbeider. 3 zielen. 44. Tonisken Hendricx 1), weduwe, spinster, geringe inkomsten. 1 ziel. 45. Adriaen Hendricx, met vrouw en 5 kinderen. Arbeider. Arm. 7 zie len. 46. Wouter Jansen van Turenhout, weduwnaar. Leeft van den arme. 1 ziel. 47. Cornelis Goverts, weduwnaar, 80 jaar. Arm. 1 ziel. 48. Willem Luycassen, weduwnaar, met 4 kinderen; linnenwever; vrij arm. 5 zielen. 49. Jacob Peeters, met vrouw en 4 kinderen. Heeft een roei-schuitje, om den soberen kost te winnen. 6 zielen. 50. Antong Prasers, met vrouw en 7 kinderen. Landbouwer met 2 melk koeien. 9 zielen. 51. Willem Cornelissen Prugsers, met vrouw en 5 kinderen. Vrachtrij der met weinig verdienste. 7 zielen. 52. Hendrick Massignon, met zijn vrouw. Winkeltje. 2 zielen. 53. De weduwe van Tonis Aelberts, hoogen ouderdom, spinster. 1 ziel. 54. Willem Hagen, met vrouw en 3 kinderen. Heeft wat land en 2 melk koeien. Bij hem woont zijn vrouws moeder. 6 zielen. 55. Adriaen Anthonissen Carpe stegn, met vrouw en 3 kinderen. Af gebrand en geruïneerd. 5 zielen. 56. Lugcas Borqers, met vrouw en 3 kinderen. Arbeider. 5 zielen. 57. Cornelis Clasen de With, met vrouw en 4 kinderen. Afgebrand en geruïneerd. 6 zielen. 58. Jan Couwenbergh, met vrouw en 3 kinderen. Korenmolenaar op den molen van den ambachtsheer; ook bakker. Soberen kost. 5 zielen. 59. Sebastiaen Pellicaen, met vrouw en 3 kinderen. Winkeltje van spelden en lint. 5 zielen. 60. Ariaen Geerit sen (van den Hout), met vrouw en 3 kinderen. Tim merman; weinig verdienste. Bij hen in woont een weduwe, levende van den arme. 6 zielen. 61. Aert Mutsaerts, met vrouw en 8 kinderen, arbeider, met 1 melkkoe. 10 zielen. 62. Geerit Cornelissen Berger, we duwnaar. Bij hem woont zijn zoon met vrouw en 3 kinderen. Schipper. Weinig verd'ensle. 6 zielen. 63. Geerit Moetjens, met vrouw en 1 kind. Schoenlapper. 3 zielen. 64. Godtschalck Bugs, met vrouw en 3 kinderen. Hovenier. 5 zielen. 65. Arien Peeters (Olifiers), met vrouw en 5 kinderen. Landbouwer met 1 koe. 7 zielen. 66. Jacob Jansen Strijthoven (Strvckhoven) met zijn vrouw. Winke liertje van naalden en spelden. 2 zie len. 67. Gerrit van Andel, weduwnaar, met 2 kinderen. Landbouwer met eenige koeien. Heeft eenige middelen. 3 zielen. 68. Hendrick Jorissen van Elderen, met zijn vrouw, gebrekkige lieden. Landbouwer. 2 zielen. 69. Arien Janssen Kerssen, met z'n vrouw. Hoogen ouderdom, soberen kost. 2 zielen. 70. Claerken Joosten, weduwe, 80 jaren, met haar dochter. Spinster. Arm. 2 zielen. 71. Jan van Pas, met vrouw en 4 kinderen, kleermaker. 6 zielen. 72. Peeter van Eemonts, met vrouw en 2 kinderen. Landbouwer met 2 melkkoeien. 4 zielen. 73. Cornelis A ertsen vander Dus- sen, met zijn vrouw. Winkelier van papier, schaften, spelden, lint, enz. Onbemiddeld. 2 zielen. 74. Joost jen Hugberts, spinster, met 1 melkkoe. 1 ziel. 75. Anthonis van Stockum, met zijn vrouw. Bij hem in woont zijn zoon met vrouw en 1 kind. Mandenmaker. 5 zielen. 76. Wouter Bogerts, weduwnaar, met 2 kinderen. Schoenmaker en lap per. 3 zielen. 77. Corstiaen de Greeff, met vrouw en 8 kinderen. Tapper. 10 zielen. 78. Jacob Cornelissen Nademael, met vrouw en 7 kinderen. Zadelma kerij. Soberen kost. 9 zielen. Uit bovenstaande lijst kan men zien, dat Besoijen in 1674 363 inwoners lelde, 3 meer dan mijne begrooting was. Maar men kan er helaas! ook uit leeren, welke eene armoedige plaats het was en hoe de inwoners, die door den oorlog bijna geheel uitgemergeld waren, moesten tobben om het sobere kostje te winnen. Zelfs regeeringsper- sonen (schepenen, borgemeesters, secretaris e.a.) waren van de een voudigste middelen ontbloot en had den meestal meer schulden dan eigen dommen. Zulke ellendige gevolgen kan de verfoeilijke oorlog hebben! A an te eken ingen- 1. Tonisken Hendricx was de we duwe van Hugbert Jan Neten van Hegst (fomstreeks 1630), schipper, wonende aan of op de Sprangsche Sloot. Hugbert Jan Neten van Hegst beteekent Hugbert, zoon van Jan en kleinzoon van Neet (Cornelis) van Hegst. Afstammelingen van dezen Hugbert en deze Tonisken wonen thans nog te Nijmegen. De Nederlandsche Zuivelcentraie en het Kerstfeest der armen Bij verschillende weldadigheids instellingen en -vereenigingen be staat de gewoonte omstreeks Kerst mis pakketten met levensmiddelen uit te reiken als »Kerstgave«. Namaak blijft Namaak! Van verschillende zijden hereiklen de Nederlandsche Zuivelcentraie aanvragen om 't mogelijk te maken, dat ook dit jaar voor dat doel wederom margarine, vellen en reuzel vrij van heffing kunnen wor den verstrekt De Nederlandsche Zuivelccnlrale verklaart zich bereid dergelijke aanvragen in welwillende overweging te nemen en noodigt de vereeni gingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen uit, deze op bij haar te verkrijgen formulieren, zoef, spoedig mogelijk in te dienen. Zij vestigt er tevens de aandacht op, dat de voop, dit doel beschik baar te stellen artikelen geheel gratis aan daartoe in aanmerking komende personen en of gezinnen moeten worden uitgereikt en dat de aan te vragen hoeveelheid niet grooter mag zijn dan die in 1934 werd uitgereikt. De Nederlandsche Zuivelcentraie heeft voorts de volgende maximum prijzen, waartegen de leverancit rs aan bovengenoemde instellingen en vereenigingen mogen leveren vast gesteld gesmolten rundvet f 0,52 p. kg. bak- en braadvet f0,30 gesmolten reuzel f(t,60 Aanvragen als bovenbedoeld, dienen vóór 25 November 1935 te worden ingezonden aan de Neder landsche Zuivelcentraie, Laan van Meerdervooit 84 te 's Gravenhage. De schorsing van de Coöp. Handels, veieeniying van de N. Br. Chr. Boerenbond Bij de behandeling van de be grooting van het landbouwcrisis fonds voor 1935 in de Eerste Kamer, heeft de minis'er van landbouw en visscherij medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de indertijd plaats gehad hebbende schorsing van de Coöperatieve Handelsvereeniging van den N. Brab. Chr. Boerenbond te Veghel als georganiseerde van de Nederlandsche Akkerbouw Central, welke vereeniging later door de commissie voor de crisis-tuchtrecht spraak te Tilburg is veroordeeld zonder oplegging van boete, een commissie van onderzoek zou in. stellen. Naar wij vernemen, zijn de heeren mr. B W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. H. E. Cost Budde, raadsheer in het Geiechtshof te 's Gravenhage en jhr mr. P. G. M. van Meeuwen, rechter in de recht bank te 's Hertogenbosch, bereid gevonden respectievelijk als lid voorzitter, lid en lid-secretaris in deze commissie zitting te nemen. De commissie is o.m. verzocht een onderzoek in te stellen naar de feiten, die tot voormelde schorsing hebben geleid en naar de grieven, die dienaangaande door de C.H.V. zijn ingebracht en den mini-ter daarover rapport uit te brengen. Technologisch Instituut in Zuid-Holland Ook Zuid-Holland zal zijn eigen Technologisch Instituut krijgen. De Kamers van Koophandel in deze provincie hebben besloten een dergelijk instituut te vestigen te Botterdam. Duitschlandstrijdt tegen oorlogswinst De Duitsche regeering heeft een nota aan het secretariaat van den Volkenbond gericht, waarin zij zegt dat zekere personen en groepen van personen in Duitschland bezig zijn, groote hoeveelheden goederen op te koopen, kennelijk met de bedoeling deze weer met groote winsten aan de oorlogvoerende partijen te ver- koopen. De Duitsche regeering zal er deze week nog toe overgaan, de noodige maatregelen te treffi n en verordeningen uit te vaardigen, op dat verhinderd worde, dat de ooi log in Oost Afrika door Duitsche on derdanen of door buitenlanders, in het Derde Rijk woonach'ig, uitge buit zal worden voor het maken van oorlogswinsten of het b halen van abnormaal hooge handelsvoor- deelen. Te dien einde zullen de ver koop en de uitvoer van een reeks producten onder controle worden gesteld en zoo noodig de uitvoer daarvan worden verboden. Het be treft hier niet alleen oorlogsmate riaal doch ook andere goederen en producten. Het schrijven heeft te Genèveeen zeer gunstige indruk gemaakt. Men hoopt dat Duitschland op dezelfde wijze neutraal zal blijven als de Ver. Staten. Sanchevoorstellen goedgekeurd. De Commissie van Achttien heeft de aanbevelingen der zes sub-com missies over de maatregelen, die voor de tenuitvoerlegging der sanc tie—actie tegen Italië genomen moeten worden, goedgekeurd en overgenomen. De resoluties zullen aan de leden van den Bond worden rondgestuurd, met het verzoek hier op voor 12 November bijhetsecre tariaat van den Volkenbond te ant woorden Vorstelijk huwelijk. Woensdag is te Londen het hu welijk voltrekken tusschen de hertog van Gloucester, een der zoons van het Engelsche Koningspaar en Lady Alice Monlagne Douglas Scott. Daar de vader der bruid voor enkele weken overleden is heeft de plechtigheid niet met de gebruikelijke luister, doch in stillen eenvoud plaats gehad. Het huwelijk werd in de kapel van het Buckingham- palace voltrokken. Verkiezingen in de Ver. Staten. Bij de verkiezingen in den staat New—York hebben de Bepublikei nen een overwinning behaald, zóó zelfs, dat de Wetgevende Vergade ring om zal gaan. Echter hebben de Democraten hun greep op de stad New York behouden, üvei de resul taten in andere staten is nog niet veel met zekerheid te zeggen. In sommige landbouwstaten hebben de Democraten hun positie weten te handhaven. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT- HOORENDEN. Bovengenoemde vereeniging houdt eene tentoonstelling in Musis Sacrum te Waalwijk op 12, 13 en 14 November a.s. Zij biedt daar gelegenheid om ken nis te maken met alles wat tot op he den is uitgevonden op het gebied van hulpmiddelen voor slechthoorenden en dooven, leermiddelen, enz. Bij de dan te houden demonstraties worden volledige inlichtingen gegeven over 't aflezen van den mond, het onderwijs aan kinderen, kortom alles wat voor slechthoorenden van belang is en wat de Vereeniging doet. Instrumenten worden gedemonstreerd en kunnen gekocht worden, terwijl onbemidcllel- den uil het instrumentenfonds weide lijken steun kunnen ontvangen. Er Zijn ook in deze streek nog zoovele slecht hoorenden die van een en ander slecht op de hoogte zijn. Thans hebben zij een mooie gelegenheid om naar Waal wijk te komen om te zien en te lee ren. Maar laten ook de goedhoorenden hun belangstelling toonen in dit mooie werk en de tentoonstelling en demon straties bezoeken. De officieele opening vindt plaats door den burgemeester van Waalwijk op Dinsdagmiddag ten 4 uur; waar toe talrijke uitnoodigingen verzonden zijn. De toegang is voor eenieder vrij op tentoonstelling en demonstraties, tye uren zijn Dinsdag van 410; Woens dag van 1010 en Donderdag ;van 104 uur. Woensdagmiddag om 4 uur liplees-deinonstratie en causerie over het S.H.-kind. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lanqstraat. Woensdag had de candidaatslelling plaats voor de periodieke verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. B i enkele candidaatslelling werden herkozen de aftredende leden P. A. v. Dongen te Raamsdonksve^rTh. H. C. Raming te Waalwiik F. J. v. d. Reijt te Breda A. I. Smits te Dongen en Chr. Vesters te Kaatsheuvel, allen van de afdeeling Grootbedrijf, en A. v. Beek te Made C. v. Eijckelenburg te Waal wijk; C. P- Gijsman te Waspik en J. C. H. M. W. Sassen U Geertruidenberg, allen van de afd. Kleinbedrijf. De heer H. L. van Iersel te Was pik had zich niet meer herkiesbaar ge steld. In z"n plaats is bij enkelccan- didaatstelling gekozen de heerJ.C. Fre- deriks te Kaatsheuvel. Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's-Hertogenbosch hield j.l. Woensdag een openbare vergadering, onder voorzitterschap van den heer Jos. Meijring. Bij de bespreking van de begrooting waren meerdere leden van meening dat de salarissen, zeker die van het lagere personeel der Kamer, te laag zijn, en teveel als sluitpost der begrooting be handeld worden. Men zag liever ver mindering der subsidies. De K. van K. voor de Langstraat, welker ressort bij Kon. Besluit voor een deel is ondergebracht bij de Bevrach tingscommissie K. te 's-Hertogenbosch, deelt mede dat zij het wenschelijk acht, door een lid vertegenwoordigd te zijn in deze commissie. Besloten werd, de K. van K. voor de Langstraat te berichten, dat tegen uit breiding der Bevrachtingscommissie de zerzijds geen bezwaar bestaat,, en dat besloten is, het reglement der commis sie te wijzigen in dier voege, dat in art. 2 zal gelezen worden 6 leden inplaats van 5. Eenige discussie ontstond over de wet van 13 September 1935, betreffen de de uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf. DB UN EN. Woensdagavond speelde B.J.C alhier een serie- biljartwedstrijd tegen E B.C. uit Elshout in de eerste afdeeling. T' Gespeeld werd als volgt: fu-.. ü.B C. B.J.C M Klerks 70 H.Lambregts 100 J. Muskens 54 Jan Brok 100 H. Tausch 77 H. Brok 100 v. d. Besselaar 88 1 h. v. d. Wiel 100 VBIJH.-CAPELLE. De propa. ganda vergadering van den Chr. Besturenbond zal a.s. Donderdag 14 Nov. des avonds half acht in de Geref. Kerk alhier gehouden worden. Als sprekers hopen op te treden de heeren K. de Boer van Utrecht, hoofdbestuurder van den Chr. Bouw vakarbeidersbond, en L. Oosterbos van Den Haag, hoofdbestuurder van den Chr Fabrieksen Transport arbeidersbond, resp. met het onder werp »In bewogen tijd» en »Koers houden». Burgemeester Smit zal het openings en Ds. Cuperus het slot woord spreken. De arbeider E. v. d. S. kreeg aan een zijner armen bloedvergifti ging, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het woonhuis annex vergader lokaal van de erven mej. Pennings namaken! 'n Bewijs van gebrek aan eigen kunnen en... een hulde aan het artikel, dat men wilde imiteeren! Honderden malen heeft men getracht Persil na te maken, even vele malen werd het een mislukking. Persil is niet na te maken, Persil is niet te evenaren, Persil is niet te verbeteren. „Even goed ais Persil" en „beter dan Persil" zijn slechts beweringen, die niet met de waarheid overeen komen. Persil is het zelfwerkend wasch- middel, dat voor millioenen vrou wen een dagelijksche hulp in haar huishouden isl .E-Ostermann &C°s Ha.ndel-M'/ N.V.-Amsterdam-FabrjeKen tëJutphaas bij Utr >uuenuo

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 6