RECHTZAKEN, UIT DE LIQUIDATIE DER OSSCHE BOEVEN. LAND- EN TUINBOUW. BRIEF UIT DE DRUNENSGHE HAAI. BURGERLIJKE STAND HET DERDE BEDRIJF. DE ROOFOVERVAL TE LOON-OP-ZAND. Een film uit de 7e strafzitting voor de berechting der boeven uit de Os- sche onderwereld. Daar komen twee verdachten, A. Hendriks (Dikke Toon de Soep) en Lambertus Vos (Bijs de Sijp), 35 jaar, voerman te Oss. Vóór hen zijn al 41 verdachten on der de loupe genomen en ze hoorden samen 268 jaren gevangenisstraf tegen zich eischen! Méér dan twee en een hal ve eeuw, om samen te deelen! En voor den staat om ze uit de belastingpennin gen den kost te geven. Het trio voormeld moet zich verant woorden wegens drie rooftochten. De eerste is de roofoverval op van Daal in Langenboom, die de bandieten 3000.en het goud van zijn over leden vrouw uit de brandkast moest zien rooven. Dan volgt de inbraak te Tubbergen, waar de bandieten door een raam in de woning van A. Mensing zijn binnenge klommen. Ze hebben daar een kast naar buiten gedragen en deze gefor ceerd om er vervolgens den inhoud uit te rooven. En dan krijgen we het derde bedrijf, zegt de president. Het betreft hier den roofoverval in Loon-op-Zand, in den nacht van 8 op 9 Febr. 1935 bij P. Ver hoeven. 't Ging ook alweer zoo treurig gemakkelijk, dank zij de traditioneele Brabantsche goede trouw, om maar al tijd deuren of ramen niet behoorlijk te sluiten. De boeven konden zonder moei te door een raam naar binnen komen. Ze hebben Verhoeven weerloos ge maakt door hem te binden en te be dreigen met brandstichting, waarbij de man levend zou hebben omgekomen, indien hij niet gewillig het geboefte zou inlichten. Het geheele huis hadden ze afgezocht. Piet Verhoeven, een bejaar de arbeider, komt over het drama ver halen. Hij had zich 's avonds om 9 uur in zijn bedstee teruggetrokken voor de nachtrust, 't Was drie uur in den nacht geworden toen Piet na in een vasten slaap van zijn vermoeienis wat te zijn uitgerust, wakker werd en bemerkte, dat de deurtjes van de bedstee waren open geweest. Er was leven in huis en Piet ging eens kijken. Hij liep tegen drie gemaskerde bandieten op. De Bie was dien nacht óók van de partij. We zullen je ophangen! Piet werd door de indringers gegre pen en op z'n bed gesmeten, met tou wen gebonden, terwijl een prop hem in den mond werd gestopt om hem het schreeuwen te beletten. Ontzettende termenten hielden de wreede boeven den eenzamen ouden man voor om hem zijn spaarcenten af te persen. De stakker was goed bij zijn stukken en niet maar zoo dadelijk be reid z'n spaarduitjes van jaren en jaren af te geven. Maar ze dwongen hem er toe op een manier die alle beschrijving tart. Ze leidden den man aan handen en beenen gebonden door zijn huis om het geld aan te wijzen en dreigden met brandstichting. Ze begonnen daarom al met kranten aan te steken. Maar Piet was niet murw te maken! Toen zei er een van de misdadigers: „We zullen je ophangen als je het geld niet aanwijst!" Ze deden hem reeds een strop om den VOOR HET STAMPPOT-SEIZOEN. De stamppot behoort tot den win- terdienst in onze voeding: geen won der, want de in één schaal met elkaar opgediende bestanddeelen van 't mid dagmaal bieden een veel gunstiger kans op lang-warm-blijven dan dezelf de onderdeelen, ieder afzonderlijk op geschept. In één schaal opgediendmaar ook in één pan samen gekookt; dat is tenminste de oud-Hollandsche opvat ting, die nog stamt uit den tijd, toen het fornuis ver te zoeken was en de ijzeren pot aan een ketting boven het open vuur den geheelen maaltijd tege lijk moest bevatten: het vleesch, de groente en de aardappelen. Heel veel huisvrouwen volgen, niet tegenstaande kolenfornuis, gas en elec- triciteit de hereidingsmogelijkheden sterk hebben verruimd, toch nog de oorspronkelijke methode en dat wel met veel succes. Anderen hebben echter een kleine wijziging aangebracht; zij houden nog wel vast aan het samen koken van groenten en aardappelen, maar ze zet ten het vleesch op in een afzonderlijke pan soms, omdat ze den sterk uit komenden rooksinaak (van spek en worst b.v.) minder apprecieeren; soms omdat het vette vleesch tijdens het ko ken het gerecht te „machtig" maakt. In die gevallen wordt dan het vleesch apart gekookt en kan men b.v. de op hals. Toen dacht Pietje Verhoeven dat zijn laatste uur in Loon-op-Zand gesla gen was en wees toen maar z'n spaar potje aan, waarin zoowat 250 gulden geborgen was. De dieven grepen het geld en lieten Pietje, dien ze met geweld hadden beroofd, alleen achter. Toen alles doodstil geworden was is Pietje weer opgekrabbeld, 't Was toen vijf uur in den morgen! In Langenboom en Tubbergen was De Bie óók in hun gezelschap, zelfs de vierde boef werd in Langenboom z'n taak opgedragen, maar 't zijn hier al leen maar Dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp, die ter verantwoording geroe pen worden, streng bewaakt en vast gehouden door een stevige marechaus see. In Langenboom hebben de boeven een kras staaltje geleverd van kunde in het forceeren van brandkasten. Ze heb ben er rustig kans gezien de achter wand uit de brandkast te zagen, waar na de duizend gulden vlug in hun han den waren en zij den buit konden ver- deelen, waarvan De Bie ook een portie kreeg. Verdachten bekennen volledig. Lij- zerig staan ze onbewogen hun gruwel daden op te dreunen en we gelooven eerder dat ze daardoor meenen er wat beter af te komen. Van een berouw en behoefte om hun geweten te ontlasten van de ontzettende schuld is niets te bespeuren, al is daar in hoogdravende artikelen zoo ,,o mte treffen" over op gegeven. We zien geen greintjje bewo genheid in die vreeselijke menschen. Door 't bekennen van den knaap, de groote, grove Willem de Bie, die ten onrechte als een klein „Wimke" wordt aangeduid, door het gaan praten van dezen nog onervaren jongen van 17 jaren is het heele kaartenhuis der boe ven omgeslagen en was er geen ontko men meer aan! De officier, Mr. van Everdingen wijst op de afschuwelijke houding der boe ven in den ontzettenden nacht die hun wreedheid aan Pietje Verhoeven heeft bezorgd. Wel 20 maal komen de twee boeven in de Ossche strafzaken voor! Tal van jaren en keer op keer hebben ze in de gevangenis gezeten. Er kan slechts een greep worden gedaan, want ook deze boeven hebben slechts één le ven om te boeten! De eisch tegen A. J. Hendriks luidt 10 jaar, tegen Lamb. Vos 12 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. 't Hooft, herin nert er aan dat ook de grootste misda diger recht heeft op verdediging. Hij pleit daarom clementie. Waarom moest ook een zóó groote opstapeling van boeverijen en het bedrijf van zóó tal rijke misdadigers jaren ongestoord voortduren? De uitspraak wordt bepaald op 21 November a.s. Een persfotograaf, die was doorge drongen tot de eerste plaats der ver slaggevers en lustig aan 't „kieken" was, werd niet zoo vriendelijk gesom meerd z'n camera af te geven. De president waarschuwde dat de fotograaf de rechtzaal zou worden uit gezet, indien hij 't nog waagde! het kooknat drijvende vetlaag gemak kelijk na bekoeling er af scheppen en later in een ander gerecht te pas bren gen. Voor die methode valt wel iets te zeggen. Aan het bezwaar, dat de smaak van het gerecht aan „pittigheid" verliest, wordt gemakkelijk tegemoet gekomen door de toevoeging van wat Maggi's Aroma. Hier volgen eenige voorbeelden van zeer smakelijke stamppotten, waarbij het vleesch niet in de bereiding is be grepen, maar óf afzonderlijk wordt ge kookt óf wel bestaat uit een stuk ge braden vleesch wellicht een restje van den vorigen dag. Stamppot van Savoyekool. (4 personen). I middelmatig groote kool, on geveer \y2 kg.; 2 kg. aardappe len, ongeveer 1 afgestreken eet lepel zout, 80 gram (4 afgestre ken eetlepels) vet of boter, 4 theelepels Maggi's Aroma, 1U L. melk. Maak de kool schoon en schaaf of snipper ze fijn; zet ze op met een bo dempje water en breng ze aan de kook. Leg er dan de geschilde aardappelen op, strooi er het zout over en laat al les samen gaar worden y2 a 3/« uur), nu en dan onderzoekende of de bodem der pan nog voldoende vocht bevat. Giet er ten slotte de melk in en laat die aan de kook komen; stamp de kool met de aardappelen en het vet of de boter door elkaar en maak het gerecht op smaak met Maggi's Aroma en mis schien nog wat zout. (4 personen). Hutspot. \y2 Kg. winterwortelen, 250 gr. {]/2 pond) uien, 2 Kg. aardap pelen, ongeveer 1 afgestreken eetlepel zout, 80 grain (4 afge streken eetlepels) vet of boter, J/« L. melk, 4 theelepels Maggi's Aroma. Schil de wortelen en snipper ze; breng ze aan de kook met een bo dempje water en leg er dan de stuk gesneden uien en de geschilde aardap pelen op. Strooi er het zout over en laat alles samen op een zacht vuur gaar en bijna droog koken (ongeveer a!k uur). Giet er dan de melk bij, laat die even aan de kook komen en stamp of roer alles door elkaar met het vet of de boter. Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en misschien nog wat zout. WIinTEKTAKWE. Bthundeliiig ucin het zaaizaad en zaaien. Alvorens een en ander over boven staand onderwerp te zeggen, wil ik er hier eerst den nadruk op leggen dat het alle aanbeveling verdient alleen zaai/.aad te koopen dat te velde en op partij is goedgekeurd. Wil men overgaan tot het aanschaf fen van origineel zaad, dan neme men dit af van kweekers die zich onder controle van de N.A.K. hebben gesteld. Voor men tarwe gaat zaaien onder gaat het zaad eene extra behandeling, die dient ter ontsmetting tegen steen brand en kiemschimmels. Steen- brand kan in den zomer in het te velde staande gewas gemakkelijk worden onderscheiden. Tegi n den lijd dat de tarwe gaat rijpen, zien we de gezonde aren zich buigen onder het gewicht der goedgevulde korrels. Die echter, welke door steen brand zijn aangetast, blijven mooi rechtop staan. Lang voor de overige planten worden ze wil en geven dan den indruk vo'komen rijp te zijn. In de aar bevinden zich korrels die geheel gevuld zijn met een zwart poeder. Vandaar dat deze ziekte in deze streek ook bekend is onder den naam »het zwart in de tarwe» Dat zwarte poeder bestaat uit sporen die de ziekte, steenbrand, veroorzaken. Gaat men tarwe waarin zulke aren voorkomen dorsch n, dan worden deze sporen verspreid en blijven kleven aan stroo en kor reis Zoo kunnen ze dus, behalve met de zaaitarwe, ook met versche stalmest op de akkers geraken De infectie van de kiemplantjes ge schiedt gedurende den eersten tijd der ontwikkeling. Als 't eerste groene blad der tarwekiemplnnt is boven gekomen isdebesmetlingstijd voorbij Kiemschimmels kunnen de oor z lak zijn dat het zaad slecht opkomt. Dit kan zelfs zoo erg zijn dat m« n tengevolge hiervan in het voorjaar soms genoodzaakt is geheele per- ceelen om tr ploegen. Door prac- tische proeven is de noodzakelijk neid van de ontsmetting hiertegen duidelijk aangetoond. OnUmetling van zaaitarwe kan geschieden met Ceresan nat of Germisan. Men neemt dan 90gram Germisan of Ceresan nat in drie Liter water. Dit is voldoende om 1 H.L. graan te ontsmetten. Onder voortdurend omscheppen wordt het zaaizaad met deze oplossing bevoch tigd. Dooreen dergelijke behandeling worden èn de steenbrand èn de kiemschimmels bestreden. De machinale omschepmethode met behulp van ontsmettingstrom mels schijnt den laatsten tijd wat meer ingang te vinden Zij verdient ook alle aanbeveling boven de ge wone omschepmethode. Immers men heeft meer zekerheid dat het zaad goed wordt bevochtigd De ontsmet ting verloopt vlugger en ze is op den duur ook goedkooper. Het ware wenschelijk dat de plaatselijke afdee lingen van de N.G.B. dergelijke ont smettingstrommels ter beschikking hadden. Op plaatsen waar men veel last heeft van kraaien behandelt men het zaad nog wel eens met koolteer. Per 100 K.G. tarwe heeft men een hah-e Liter teer noodig. Deze wordt warm gemaakt en met een dunne straal op het zaad uitgegoten terwijl dit langzaam wordt omgeschept. Vermenging van het zaad met asch of slakkenmeel wordt soms toegepast om het aan elkaar kleven van de korrels te voorkomen. Of dit voor behoedmiddel afdoende is kan niet worden gezegd. Over het zaaien kan op de eerste plaats worden opgemerkt dat hier rijenteelt, dus zaaien met de machine, onder alle omstandigheden de voor keur verdient Boven en behalve de voordeelen die aan het zaaien met de machine zijn verbonden, springt hier in 't oog de beperking van het gevaar dat men te dik zaait. Want voor tarwe geldt in het bijzonder: weinig aren met veel en groote kor rels i beter dan veel aren met weinig en kleine korrels. De hoeveelheid zaaizaad die men per H.A. noodig heeft is in 't alge meen niet op één K G. nauwkeurig op te geven. Dit hangt samen met de graansoort, de tijd van zaaien Drunen. 8 November 1935. Munheer de Riddakteur, In de verleje week hedde gin epistel van me gehad inteds, mèr dat moette me nie kwoalijk nemen, want hieraaf heb ik persoonlijk gin schuld. Ge kint meen opinie van veurige joaren over de Allerzielendag. Dat beschouw ik es den grootsten en schoonsten dag van 't joar. Ik zal er mun eigen nie oari woa- gen om doar een verhoal om heenen te spinnen, want doar hèk 't recht nie toe, alleen wul ik oew schrijven dek munnen brief oan den erdbaaier haai toevertrouwd om um oan de remise op de postbus te doen, mèr die is zoo vriendelijk gewist om dat te vergeten. Zoo goget! Vergeten is meenschelijk, mèr in dit geval vervelend veur jou en veur meen. Alia dan munheer, in Drunen zijn de tijen nog nie veul veraanderd. We kannen gelukkig een bietje stuiten wat de werkzoamheden betreft, want och de fabrieken en fabriekskens in Dru nen draaien nog al oan, al is het dan direct nog nie op volle kraacht. Doar tegenover stoi wir, demme toch nog al eenen inkelde werkloozen heb ben. Intusschen leverde André zijn be loofd Ingezonden stuk over de soamen- werking van den Drunenschen midden- staand. Ik heb het deurgelezen en nog eens deurgelezen, en verrechtig, doar zaat veul woars in veur Drunen, mèr veur den gewonen meens van vandoag of giesteren was 't wat moeilijk. Ik haai eerlijk gezeed verwaacht, dat André mee een goei afgewerkt veur- stel zou komen of liever gezeed een begin zou moaken, om dees lang be sproken kwestie nou eens oan het draaien te moaken. Ik vijn het mooi van André, dat hij er ook de moeite veur doei om zijn meening openbaar te moaken, mèr ocb munheer 't blijft ammel nog maar bij woorden. En woorden zijn zoo gauw vervlogen. 't Eenigste woar we nog op waach- len en mee groote smart, zijn de doa- den, die den irste oanstoot zallen ge ven om tot oprichting van die verschil lende dingen te komen. Zoo zitten me daander moand wir mee 't Sinter Kloasfist. Lang genog van te veuren is ter deur veul aandel en deur meen opgehoamerd om toch dit feest eens op grootschere wijze te vieren dan me dat in de veurgoande joaren dinnen. We weten 't allemoal heel goed hoe blij me op zon menier veul huishau- wens zon kannen moaken, deur bullie eens op iets extra's te kannen vergaas- ten mee den Sinter Kloas. Woarom moet nou dezen heiligen Man alleen in de school komen of mus- schien veur een of aander firma es recloamematerioal dienst doen, om 't zoo mèr eens te noemen. Zóó kinnen we in "Drunen alleen de Sinter Kloas. Woarom moeten we in dit opzicht wir zichtboar aachterstoan bij oonze buurtgeminten? Vat oan ineensen, vat oan! (Red. Zonder een goede midden- en de bemestingstoestand waarin de boJem verkeert. De hoeveelheid per H.A. varieert gewoonlijk tusschen 140 1(H) KG. Men zaaie in het algemeen niet te diep. Op droge lichte grond 5 tot 8 cM., bij natte bodemgesteldheid 1 tot 2 cM. Vol. doende is dan dat het zaad bedekt is. Als meest geschikte tijd van zaaien voor tarwe wordt aangenomen de maand October. In deze streek wordt echter lang niet alle tarwe in die maand gezaaid. Dit vindt hierin zijn oorzaak dat veel tarwe wordt ge zaaid op bieten en aardappelenland En deze vruchten zijn in die maand nog niet van het land. Aan tijd van zaaien en diepte van zaaien bij tarwe wordt in den laatsten tijd zeer bijzondere aandacht ge schonken en wel in verband met het steeds menigvuldiger optreden der voetziekte, nader aangeduid met den naam oogvlekkenziekte. Het zou ons te ver voeren op dit ver. schijnsel nader in te gaan. Wel meen ik goed te doen hier enkele punten te vermelden, die in verband met de voetziel.te bij het zaaien van tarwe onze aandacht verdienen. Door den Rijkslandbouwconsulent den heer Ir. Huizenga werden ze als volgt geforn ulecrd: a. Niet zaaien op land waarvan men weet dat er juist een voetziek- gewas heeft gestaan b. Verschillende graangewassen kunnen door voetziekte word'n aan getast. In 't algemeen zijn graan- gewassen dus geen goede voor vruchten c. Men mag niet vroeg zaaien omdat het besmettingsgevaar dan grooter wordt. Zeer wenschelijk is het dit in alle geval niet voor half October te doen d. Men moet er voor oppassen dat de korrels niet te diep in den grond komen te liggen. Wanneer den bodem een bijzonder goede structuur heeft, moet men er dus dubbel voor oppassen dat de voren- trekken niet te diep gaan. stands- of andere sterke vereeniging lijkt het ons onmogelijk iets dergelijks tot stand te brengen). André, ik bedaank oew veur oew moeite en we zullen net zoo es dat in- tertijd in den Echo wier opgemerkt, de dingen werm hauwen! De Woensdag kreek de kraant in haanden en doar trof ik natuurlijk wir een ingezonden stuk in oan uit Dru nen. De onderteekenoar „Inwoner" is nog al heet geboakerd. Ik vijn me nie bevoegd om kritiek uit te oefenen op het doen en loaten van de geminte- road, mèr dat wuk toch wel zeggen, dat er van de leste radsvergoadering weinig of niks valt af te keuren. Nou gij! Gullie in Wolk hed meer stadsche menieren en jullie radslee zijn over 't algemeen musschien meer ontwikkel de lui. 't Geval woar Inwoner op doelt kan ik nie beoordeelen, ten minste nie wijer es ik het in kraantenversloagen gelezen heb, mèr ik zie doar nou direct gin geval van dwarsdrijverij in, veul- eer zuk doar iets veurboarigs of de bekinde durpsche wantrouwigheid in goan zuken. Dwarsdrijverij zee „Inwoner". Och munheer, zud dat het geval zijn! Dan is het ongeperineteerd, want zoo dik- kuls es ik het al gezeed heb zek het nou nog eens „alleen mee soamenwer- king valt iets te bereiken". Heinme dan niet ineens algemeene soamenwerking, loaten we dan begin nen mee soamenwerking van 't groot- sche port van den grootsten hoop. Behalve dat een gevalleke is toch alles noar wensch verloopen, doarom nie afkammen, mèr de zoak opwerken en altijd en overal het gezag eeren en nie de persoonlijke belangen bekijken, maar op de irste plots het algemeen belang. Munheer, noa dees wijze woorden, iets over het amusementsgedilte van Drunen. De wenter is tur en doarmee komen ook de uitvoeringen in ons durp weerom. De Zondag is 't uitvoering bij Aort v. d. Geld deur bet Mannenkoor Zang en Vriendschap, mee medewerking van een duo humoristen uit Loon. Zook heur zijn dat een poar vroo- lijke Broabaanders, die ik bij deze van harte welkom hiet in de uitvoerings zaal bij Aorte. Mee het Mannenkoor zallen ze best unnen oavond vullen. De Zondag aacht doag gift de her menie de Volharding een uitvoering bij Dorus Elshout in de zoal, mèr doar koom ik nog op truug, hoop ik. Ik mag 't wel hebben 's wenters zon poar uitvoeringen. Dan konde te min ste eens iets aanders doen es Zondags in den koolenbak goan zitten spau- wen en op tijd in de bedstee kruipen. 't Is zoowat de eenigste afwisseling die me gedurende de wenter hebben in oons durp en doar zamme dan ook een dankboar gebruik van moaken. Ook op de congregoatie zitten ze nie stil en hebben ze een stuk onderhaan- den zook lees. Dus ook doar hemme eerstdoagsch een uitvoering te waach- ten. Munheer ik schaai er aaf mee mun gezeewer en zeg oew een tot ziens. Hou doe war. DEN NIJEN TIENUS. SPRANG-CAPELLE. WASPIK. RAAMSDONK. Over de maand October 1935. G-cborcn Marynus zv M. van Tiggclen en J. Faro. Iluiberdinus zv D. van der Schans en C. Gee- nen. Pieternella Wilhelmina dv J. A. van der Schans en A. Kerstens; Alida Maria dv J. L. J. van Brcemen en H. B. dc Bruyn. Johanna Wouterina dv W. Braspenning en A. Quuirijus. Jacobus Johannes zv M. J. de Krijger en M. Gouderjaan. Gehuwd J. H. Hommel, oud 23 jaar en M. C. Hoefnagel oud 28 jaar. O. J. van Tilborgh, oud 25 jaar en A. Nieuwenliuizen, oud 26 jaar. B. M. Oost- dijk, oud 27 jaar en D. A. Rijken, oud 27 jaar. Overleden B. Schiedon, oud 5 jaar zv P. II. Schiedon en A. J. Frings. M. voor de Poorte, oud 61 jaar echtgenoot van J. Groeneveld. A. Christ, oud 50 jaar, echtgenoote van A. L. van der Schans. C. Grondel, oud 84 jaar wed. van J. H. Ver hagen. W. B. Rijken, oud 69 jaar, echtgenoot van A. H. de Bruyn. Geboren Adriana Wilhelmina dv Cornelis A. Vervoort en van Anna A. de Ruytcr. Hendrik Teunis zv Jaring I). Ruytenberg en Alida Corn. Dank. Jacques Joseph us Maria zv Adrianus J. Kley- berg en Maria A. de Klijn. Willem zv Petrus J. Langermans en Maria A. Oomc. Hubertina Angèle Thérèse dv Willem A. dc Glas en Maria A. Akkermans. Cornelis zv Nicolaas Vermeulen en van Antonia M. Doremalen. Overleden. Huiberdina Poppelier 77 jaren wed. van M. v. Dongen. Johanna Cornelia van den Heykant, 36 jaar, echtgenoote van Laurens C. Verschuren. Johannes de Graaf 55 jaar. Gehuwd Petrus Cornelis Lodewijks, 28 jaar wonende te Oosterhout en Engelina Cornelia Kamp, 28 jaar wonende te Waspik. Arie Prins, 26 Jaar, wo nende te 's-Gravenmoer en Petronella Lankhaar 22 jaar, wonende te Waspik. Van 28 October tot en met 1 November 1935. Geboren Petronella M. dv Antonius Verhoeven en Adria na M. LodcwikUs. Maria H. dv Cornells H. Spuijbroek en Adriana C. Hcijblom. Gehuwd Johannes Adr. M. van Tilborgh, jm. oud 21 j- en Paulina A. M. de Ruyter, jd. 22 jaar. Jo hannes P. van Beek, jm. oud 23 jaar en Petro nella J. Poppelier, jd., oud 21 jaar.

Echo van het Zuiden | 1935 | | pagina 8